Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

bebe barbie ποσο χαιρομαι για σενα!!!!!! Θυμαμαι που συζητουσαμε γιατι την ιδια εποχη περασαμε τις δυσκολιες. Περασμενα ξεχασμενα!!! Να δεις που ολα θα πανε καλα και θα εισαι γουρλου και για τις υπολοιπες . Σου ευχομαι ενα υγιες και τελειομηνο μωρο με πολλη αγαπη!!!!!

Kel!!!!!σε ευχαριστω πολυ !!!!εσυ πως εισαι???βεβαια εκανα 2 τεστ απο το φαρμακειο δεν εχω κανει β χοριακη ακομη!ειμαι πολυ επιφυλακτικη φοβαμαι να χαρω μεχρι να παω στον γιατρο μου..!

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

BEBE BARBIE ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΚΥΗΣΗ .

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΑΣ ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΣΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΤΗΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΛΥΝΩ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΑΣ . ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΥΟ ΑΥΤΟΜΑΤΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΕΠΩΔΥΝΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ.ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΩ ΔΥΟ ΠΑΝΕΥΜΟΡΦΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ .ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

BEBE BARBIE ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΚΥΗΣΗ .

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΑΣ ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΣΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΤΗΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΛΥΝΩ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΑΣ . ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΥΟ ΑΥΤΟΜΑΤΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΕΠΩΔΥΝΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ.ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΩ ΔΥΟ ΠΑΝΕΥΜΟΡΦΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ .ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ

Λουλουδακι μου σε ευχαριστω πολυ!!προσπαθω να ειμαι θετικη και να μην αγχωνομαι αλλα η λαχταρα μου για ενα μωρακι δεν με αφηνει...ας ελπισουμε να πανε ολα καλα!!!

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

Kel!!!!!σε ευχαριστω πολυ !!!!εσυ πως εισαι???βεβαια εκανα 2 τεστ απο το φαρμακειο δεν εχω κανει β χοριακη ακομη!ειμαι πολυ επιφυλακτικη φοβαμαι να χαρω μεχρι να παω στον γιατρο μου..!

 

Kαλα ειμαι γλυκια μου. Μετα απο αρκετες φοβιες τους τελευταιους δυο μηνες αρχισαμε να προσπαθουμε ξανα. Οι εξετασεις μας ολες καθαρες. Ελπιζουμε γρηγορα να τα καταφερουμε και εμεις. Προσπαθω να μην αγχωνομαι.

Ολα θα πανε καλα για εσενα!!!! Μην ανησυχεις!!! Αντε με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα!Είναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν το κάνω σωστά.Έχω βιώσει κι εγώ την απώλεια 2 φορές μέσα σε ένα εξάμηνο.το πρώτο μου μωράκι παλινδρόμησε την 8η εβδομάδα με πολύ πόνο σωματικό και αίμα ενώ είχαμε ακούσει καρδούλα.κλασικά δεν κάναμε εξετάσεις λόγω θεωρητικά τυχαίου γεγονότος και το "τυχαίο" ξανάτυχε τον ιούνιο που πέρασε.αυτή τη φορά χωρίς καμία προειδοποίηση πήγα για τον δεύτερο υπέρηχο στη 10η εβδομάδα και πάλι δεν ακούσαμε άλλο καρδούλα.το ψάξαμε όμως και είχε τριπλοειδία το "αγοράκι "μου το οποίο εξελίχθηκε σε μερική μύλη κύση.ετσι επισκεφθήκαμε γενετιστή ο οποίος μας είπε ότι είναι τελείως τυχαίο.θα γίνουν κι άλλες εξετάσεις από πλευράς μου και έχει ο Θεός..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου καλησπέρα,

όπως έχω γράψει και σε άλλο τόπικ είχα κι εγώ μια παλίνδρομη πριν από ένα μήνα..χθες ο γιατρός μου έκανε τον κλασσικό υπέρηχο μετά από τέτοιες καταστάσεις και μου βρήκε ότι έχω διάφραγμα, το οποίο πρέπει και να ελέγξω με σαλπιγγογραφία..έπαθα ένα σοκ..διότι απ' ό,τι μου είπε αν είναι μεγάλο θα χρειαστεί να επέμβουμε και να το κόψουμε...:cry:

επίσης, τα έχω πάρει και με τον προηγούμενο γιατρό μου, στον οποίο πηγαίνω εδώ και 12 χρόνια ανά εξάμηνο και δεν είχε ασχοληθεί με την ανατομία της μήτρας μου ποτέ...και έπρεπε να το ζήσω όοοοοολο αυτό για να το μάθω!

τέλος πάντων, θέλω να μου πείτε αν το αφαιρέσατε...γιατί έχω διαβάσει για συμφύσεις μετά από τέτοιες επεμβάσεις κι έχω τρομάξει...πάλι...!

 

υγ. ο new doc μόνο φιλοχρήματος δεν είναι..αποκλείεται να με υποβάλλει σε τέτοια διαδικασία μόνο για το χρήμα..αλλά και πάλι ανησυχώ..

 

sorry για το μεγάλο ποστ...είναι κάπως ανάλογο με την αγωνία μου..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου καλησπέρα,

όπως έχω γράψει και σε άλλο τόπικ είχα κι εγώ μια παλίνδρομη πριν από ένα μήνα..χθες ο γιατρός μου έκανε τον κλασσικό υπέρηχο μετά από τέτοιες καταστάσεις και μου βρήκε ότι έχω διάφραγμα, το οποίο πρέπει και να ελέγξω με σαλπιγγογραφία..έπαθα ένα σοκ..διότι απ' ό,τι μου είπε αν είναι μεγάλο θα χρειαστεί να επέμβουμε και να το κόψουμε...:cry:

επίσης, τα έχω πάρει και με τον προηγούμενο γιατρό μου, στον οποίο πηγαίνω εδώ και 12 χρόνια ανά εξάμηνο και δεν είχε ασχοληθεί με την ανατομία της μήτρας μου ποτέ...και έπρεπε να το ζήσω όοοοοολο αυτό για να το μάθω!

τέλος πάντων, θέλω να μου πείτε αν το αφαιρέσατε...γιατί έχω διαβάσει για συμφύσεις μετά από τέτοιες επεμβάσεις κι έχω τρομάξει...πάλι...!

 

υγ. ο new doc μόνο φιλοχρήματος δεν είναι..αποκλείεται να με υποβάλλει σε τέτοια διαδικασία μόνο για το χρήμα..αλλά και πάλι ανησυχώ..

 

sorry για το μεγάλο ποστ...είναι κάπως ανάλογο με την αγωνία μου..

 

Καλησπερα και σε σενα.

ειχα κι εγω μια παλλινδρομη και μετα την αποξεση που καναμε τον Μαρτιο ενημερωθηκα οτι εχω 2 διαφραγματα στη μητρα και μαλιστα το ενα αρκετα μεγαλο. ουτε σε μενα ειχε πει κατι ο προηγουμενος γιατρος μου. εφοσον εχεις εμπιστοσυνη στο νεο σου γιατρο θα σου προτεινα κι εγω να το αφαιρεσεις χωρις δευτερη σκεψη. αυτο που λιγο με παραξενεψε ειναι η σαλπιγγογραφια που σου ειπε να κανεις. ποιος ο λογος αφου για να εξεταστει η μορφολογια της μητρας και να γινει και επεμβαση γινεται υστεροσκοπηση. η σαλπιγγογραφια εκτος απο τις σαλπιγγες ελεγχει και την μητρα? δεν ξερω απλη ερωτηση κανω γιατι εχω την εντυπωση οτι ελεγχει τις σαλπιγγες και μονο. μπορει ομως ξανα λεω να κανω και λαθος.

 

εμενα ο γιατρουλης μου ο καινουργιος μου ειπε οτι τα διαφραγματα ευθυνονται για την παλλινδρομη γιατι δεν αιματωνοταν καλα το εμβρυο. εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση στο Ρεα τον Ιουλιο. αν θελεις καποια πληροφορια σχετικα με το θεμα αυτο ευχαριστως να σε βοηθησω.

 

παντως στο ξανα λεω....αν υπαρχουν διαφραγματα αφαιρεσετα. και μην ακουσεις αυτα που θα σου πουν οτι υπαρχουν και περιπτωσεις που με διαφραγμα καταφερε να εξελιχθει η κυηση. δεν ειναι να αφηνεις στην τυχη τετοια θεματα. ετσι ελεγαν και μενα.....μα ειναι δυνατον???

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματη και ομοιοπαθούσα..

μήπως έχουμε τον ίδιο γιατρούλη;;γιατί κι εγώ στο Ρέα θα πάω..με τον κ. Χ....

Όσον αφορά στη σαλπιγγογραφία, αυτή είναι μια εξέταση τύπου ακτινογραφίας η οποία καταδεινύει τα θέματα που υπάρχουν σε όλη την περιοχή..και φυσικά και στην μήτρα..έτσι, θέλει να δει πόσο είναι το διάφραγμα..όπερ και δεν φαίνεται στον υπέρηχο, ώστε αν είναι μικρό να μην υποβληθώ σε μέθη και τα λοιπά..

οψόμεθα, λοιπόν...μου έδωσε κουράγιο η απάντησή σου..

στα διαδικαστικά:

πόσο καιρό μετά από την αφαίρεση σου είπε ότι μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις;

πόναγες μετά;

για συμφύσεις σου είπε τίποτα;

καταιγισμός ερωτήσεων, ε;

 

σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματη και ομοιοπαθούσα..

μήπως έχουμε τον ίδιο γιατρούλη;;γιατί κι εγώ στο Ρέα θα πάω..με τον κ. Χ....

Όσον αφορά στη σαλπιγγογραφία, αυτή είναι μια εξέταση τύπου ακτινογραφίας η οποία καταδεινύει τα θέματα που υπάρχουν σε όλη την περιοχή..και φυσικά και στην μήτρα..έτσι, θέλει να δει πόσο είναι το διάφραγμα..όπερ και δεν φαίνεται στον υπέρηχο, ώστε αν είναι μικρό να μην υποβληθώ σε μέθη και τα λοιπά..

οψόμεθα, λοιπόν...μου έδωσε κουράγιο η απάντησή σου..

στα διαδικαστικά:

πόσο καιρό μετά από την αφαίρεση σου είπε ότι μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις;

πόναγες μετά;

για συμφύσεις σου είπε τίποτα;

καταιγισμός ερωτήσεων, ε;

 

σ' ευχαριστώ πολύ!

 

δεν θα μπορουσε να ειναι αλλος απο τον Χασιακο.......λατρεια μεγαλη. κανε οτι σου πει...στο λεω με κλειστα ματια....χωρις καμια αμφιβολια οτι θα σου πει αυτο ειναι. μπορει να ειναι λιγο μετρημενος στα λογια του αλλα δεν πεφτει ποτε εξω.

λοιπον,

μετα την υστεροσκοπηση δεν ποναγα καθολου. καποιες στιγμες μονο ενιωθα κατι σαν τσιμπηματακια σαν αυτα της περιοδου αλλα πολυυυυυυ πιο ηπια. ειχα και λιγο αιματακι για 2-3 μερες.

για συμφησεις δεν μου ανεφερε κατι. οταν τελειωσε το χειρουργειο ρωτησα την Κατερινα(συνεργατης του) αν μου εβαλαν μπαλονακι ή σπιραλ γιατι διαβαζα οτι καποιοι γιατροι βαζουν. ο Χασιακουλης μου δεν μου εβαλε τιποτα.

επισης μιλησα με την Κατερινα και μου ειπε να αφησω να περασει η πρωτη περιοδος και να ξεκινησω αφοβα μετα τις προσπαθειες.

παντως ουτε καποια αγωγη πηρα μετα ουτε αντιβιωσεις ουτε τιποτα.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματη και ομοιοπαθούσα..

μήπως έχουμε τον ίδιο γιατρούλη;;γιατί κι εγώ στο Ρέα θα πάω..με τον κ. Χ....

Όσον αφορά στη σαλπιγγογραφία, αυτή είναι μια εξέταση τύπου ακτινογραφίας η οποία καταδεινύει τα θέματα που υπάρχουν σε όλη την περιοχή..και φυσικά και στην μήτρα..έτσι, θέλει να δει πόσο είναι το διάφραγμα..όπερ και δεν φαίνεται στον υπέρηχο, ώστε αν είναι μικρό να μην υποβληθώ σε μέθη και τα λοιπά..

οψόμεθα, λοιπόν...μου έδωσε κουράγιο η απάντησή σου..

στα διαδικαστικά:

πόσο καιρό μετά από την αφαίρεση σου είπε ότι μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις;

πόναγες μετά;

για συμφύσεις σου είπε τίποτα;

καταιγισμός ερωτήσεων, ε;

 

σ' ευχαριστώ πολύ!

 

τωρα που το λες αυτο με τη σαλπιγγογραφια θυμηθηκα οτι μετα την αποξεση που τον περιμενα στο δωματιο ηρθε με μια εξεταση που ηταν σαν υπερηχογραφημα αλλα σε χαρτι Α4 και μου εδειξε τα διαφραγματα. λες να ηταν σαλπιγγογραφια αυτο?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξέρεις πόση χαρά μου δίνεις;

Εντάξει ο γιατρός μας είναι όντως φοβερός..κι εγώ παρ' ό,τι δεν τον ξέρω καλά, τον εμπιστεύομαι και επειδή μου στάθηκε πολύ (και ψυχολογικά!) μετά την παλίνδρομη τον εκτιμώ βαθιά!

χαίρομαι που μετά από την αφαίρεση θα χρειαστεί τόσο λίγο για νέες προσπάθειες...γιατί..παρόλο που πριν την εγκυμοσύνη μου ήμουν χαλαρή μ αυτό το θέμα...τώρα το θέλω τόσο πολύ ένα μωράκι...

εύχομαι και σε σένα τα καλυτερότερα και γρήγορα να διαβάσω ευχάριστα νέα..!

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν σου έκανε εκείνη την ώρα σαλπιγγογραφία, αλλά μπορεί..και γι' αυτό να σε πήγε κατευθείαν για υστεροσκόπηση..όπως και να έχει ο άνθρωπος είναι επιστήμονας και δεν κάνει τίποτα τυχαία..ισχύει αυτό..

και ένα άλλο που παρατήρησα, από όλα τα φορουμ που διαβάζω..μετά από απόξεση οι γιατροί δίνουν για πολύ καιρό αντιβιώσεις (μέσα σ' αυτούς και ο πρώην γιατρός μου), ενώ ο Χασιάκος δίνει μόνο όταν χρειάζεται κι αυτό είναι ένα ακόμη από τα θετικά του..δεν επιβαρρύνει τον οργανισμό χωρίς λόγο..μάλλον και γι'αυτό μετά την αφαίρεση των διαφραγμάτων σου δεν σου έδωσε τίποτε..στα έδωσε κατά τη διάρκεια της επέμβασης..

 

να' ναι καλά..και να' σαι κι εσύ καλά γιατί με ηρέμησες...τον τελευταίο καιρό έχω τρελαθεί με αυτά που μου συμβαίνουν εκεί κάτω...

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πόση χαρά μου δίνεις;

Εντάξει ο γιατρός μας είναι όντως φοβερός..κι εγώ παρ' ό,τι δεν τον ξέρω καλά, τον εμπιστεύομαι και επειδή μου στάθηκε πολύ (και ψυχολογικά!) μετά την παλίνδρομη τον εκτιμώ βαθιά!

χαίρομαι που μετά από την αφαίρεση θα χρειαστεί τόσο λίγο για νέες προσπάθειες...γιατί..παρόλο που πριν την εγκυμοσύνη μου ήμουν χαλαρή μ αυτό το θέμα...τώρα το θέλω τόσο πολύ ένα μωράκι...

εύχομαι και σε σένα τα καλυτερότερα και γρήγορα να διαβάσω ευχάριστα νέα..!

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

φιλικά

 

Να εισαι καλα κουκλα μου. Μακαρι να εχουμε και οι δυο μας ευχαριστα νεα συντομα.

οτι θελησεις εδω ειμαι.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν σου έκανε εκείνη την ώρα σαλπιγγογραφία, αλλά μπορεί..και γι' αυτό να σε πήγε κατευθείαν για υστεροσκόπηση..όπως και να έχει ο άνθρωπος είναι επιστήμονας και δεν κάνει τίποτα τυχαία..ισχύει αυτό..

και ένα άλλο που παρατήρησα, από όλα τα φορουμ που διαβάζω..μετά από απόξεση οι γιατροί δίνουν για πολύ καιρό αντιβιώσεις (μέσα σ' αυτούς και ο πρώην γιατρός μου), ενώ ο Χασιάκος δίνει μόνο όταν χρειάζεται κι αυτό είναι ένα ακόμη από τα θετικά του..δεν επιβαρρύνει τον οργανισμό χωρίς λόγο..μάλλον και γι'αυτό μετά την αφαίρεση των διαφραγμάτων σου δεν σου έδωσε τίποτε..στα έδωσε κατά τη διάρκεια της επέμβασης..

 

να' ναι καλά..και να' σαι κι εσύ καλά γιατί με ηρέμησες...τον τελευταίο καιρό έχω τρελαθεί με αυτά που μου συμβαίνουν εκεί κάτω...

 

μην αγχωνεσαι και μην φοβασαι.

στα χερια αυτου του γιατρου εισαι απολυτα ασφαλης. δεν ειναι τυχαιο που υμνηται απο πολλες γυναικες.

εμενα μου εκανε και ιστολογικη. δεν το ηξερα και ενα απογευμα χτυπαει το τηλεφωνο μου και βλεπω οτι ηταν απο το ιατρειο του. μου λενε σας πηραμε για τα αποτελεσματα της ιστολογικης. λεω ποιας??? δεν ειχα ιδεα. ηταν καθαρη.

βεβαια επειδη κατι με ετρωγε να κανω και εξεταση θρομβοφιλιας μου συστησε δικο του συνεργατη αιματολογο και εκανα τον πληρη ελεγχο. δυστηχως βγηκα με προφιλ θρομβοφιλιας υψηλου μαιευτικου κινδυνου και οταν με το καλο ξανα μεινω εγκυος θα πρεπει να κανω ενεσεις. αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια ακριβώς κι εγώ...ούτε εγώ είχα ιδέα ότι θα έκαναν ιστολογική...και χτύπησε το τηλ. μου ένα απόγευμα κι έπαθα σοκ..κι εγώ θα πάω στο ίδιο αιματολογικό για έλεγχο θρομβοφιλίας την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε...

πάντως, αφού έχεις βρει τη ρίζα του κακού (και διάφραγμα και θρομβοφιλία) τώρα θα πάνε όλα καλά..θα κάνεις τις ενεσούλες σου και θα τα κατεφέρετε ΣΙΓΟΥΡΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! thokos και gianna-p να σας ρωτησω κατι αν ξερετε:το διαφραγμα στη μητρα φανηκε απλως με τον κολπικο υπέρηχο γιατί έιχα την εντύπωση ότι δε μπορεί να φανεί απο εκεί το τι υπάρχει μέσα στη μήτρα;κι επίσης κατά τη διάρκεια της απόξεσης που κάνει ο γιατρός επίσης φαίνεται από εκεί αν υπέρχει διάφραγμα;γιατί ρώτησα το γιατρό μου αν έχω και μου είπε αν είχα θα το είχε δει.αλλά και πάλι δε ξέρω..είμαι καινούρια στο forum και δεν έχω κάποιον να ρωτήσω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! thokos και gianna-p να σας ρωτησω κατι αν ξερετε:το διαφραγμα στη μητρα φανηκε απλως με τον κολπικο υπέρηχο γιατί έιχα την εντύπωση ότι δε μπορεί να φανεί απο εκεί το τι υπάρχει μέσα στη μήτρα;κι επίσης κατά τη διάρκεια της απόξεσης που κάνει ο γιατρός επίσης φαίνεται από εκεί αν υπέρχει διάφραγμα;γιατί ρώτησα το γιατρό μου αν έχω και μου είπε αν είχα θα το είχε δει.αλλά και πάλι δε ξέρω..είμαι καινούρια στο forum και δεν έχω κάποιον να ρωτήσω..

 

καλησπέρα και σε σένα Ζαχίρ!

Όπως έγραψα και πιο κάτω ο προηγούμενος γιατρός μου δεν το είχε δει, αλλά δεν είχε και πολυασχοληθεί με τον υπέρηχο..δεν το έψαχνε πολύ δηλαδή..

Με τον τωρινό γιατρό κατάλαβα ότι αυτό φαίνεται με τον υπέρηχο συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου την 10η (την ίδια μέρα θα κάνω και τη σαλπιγγογραφία) και με υπέρηχο σύγχρονο και φυσικά με γιατρό που να σκαμπάζει τα βασικα από υπέρηχους!Το πόσο μεγάλο είναι το διάφραγμα δεν φαίνεται από τον υπέρηχο, αλλά από την σαλπιγγογραφία ή την υστεροσκόπηση (στην οποία αν είναι μεγάλο στο αφαιρούν επιτόπου - και γίνεται με μέθη)..

αν τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου μείνε σε αυτό που σου λέει..εγώ βέβαια θα σου πρότεινα να πάρεις και δεύτερη γνώμη...τελικά είναι η πιο σωστή κίνηση να μην εμπιστευόμαστε την τύχη μας σε έναν μόνο γιατρό!

 

ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! thokos και gianna-p να σας ρωτησω κατι αν ξερετε:το διαφραγμα στη μητρα φανηκε απλως με τον κολπικο υπέρηχο γιατί έιχα την εντύπωση ότι δε μπορεί να φανεί απο εκεί το τι υπάρχει μέσα στη μήτρα;κι επίσης κατά τη διάρκεια της απόξεσης που κάνει ο γιατρός επίσης φαίνεται από εκεί αν υπέρχει διάφραγμα;γιατί ρώτησα το γιατρό μου αν έχω και μου είπε αν είχα θα το είχε δει.αλλά και πάλι δε ξέρω..είμαι καινούρια στο forum και δεν έχω κάποιον να ρωτήσω..

 

Ζαχιρ μου καλησπερα,

 

αν ειχες διαφραγματικη μητρα θα επρεπε ο γιατρος σου να το ειχε καταλαβει μετα την αποξεση. οποιαδηποτε ανωμαλια της μητρας δεν φαινεται συνηθως με ενα απλο υπερηχο. πρεπει ο γιατρος να ειναι πολυ γατος για να το καταλαβει. εμενα ο γιατρος το ειχε δει οσο ημουν εγκυος αλλα δεν μου ειπε τιποτα για να μην με πανικοβαλει. οταν παλλινδρομησε η κυηση μου και καναμε την αποξεση μου εκανε μια εξεταση δεν ξερω ομως τι ηταν γιατι απο το σοκ που ειχα παθει δεν ρωτησα. ηταν κατι σαν υπερηχος αλλα τρισδιαστατος σε Α4 χαρτι. δεν ξερω αν ηταν οντως υπερηχος η οχι. εκει πλεον πιστηκε και ο γιατρος μου οτι υπαρχουν διαφραγματα.

απο τη στιγμη κοριτσακι μου που περασες αυτη τη ασχημη εμπειρια καλο θα ηταν να ψαχτεις. δεν σημαινει οτι απαραιτητως πρεπει να σου βρουν κατι αλλα καλο ειναι να εχεις τη συνειδηση σου καθαρη και στην επομενη εγκυμοσυνη να νιωθεις σιγουρια.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου πως να σας ευχαριστήσω πρώτα απ' όλα που μου απαντήσατε!!φώναζα στον άντρα μου, μου απαντήσανε μου απαντήσανε!!!η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου(που είναι στο ιασώ) είναι πολύ καλός διαπιστωμένο από διάφορες συγκυρίες που έχει τύχει να τον ξέρουν κι άλλοι γιατροί και να μου'χουν πει να μην τον αλλάξω ποτέ.ωστόσο έχει μεγαλώσει αρκετά θα έλεγα και φοβάμαι μήπως δε δίνει την απαραίτητη προσοχή κάποιες φορές.Π.χ του είπα προχθές να πάω να με δει και να κάνω κι ένα κολπικό υπέρηχο για να δούμε αν καθάρισε το ενδομήτριο μετά την απόξεση που έχουν περάσει 3 μήνες και μου είπε πως δεν χρειάζεται αφού μου έρχεται κανονικά η περίοδος!εγώ όμως επιμένω γιατί η 2η παλίνδρομη μου ήταν και μερική μύλη και εκτός του ότι πρέπει να περιμένω 6 μήνες για επόμενη κύηση αυτός πάλι μου είπε πως αφού μηδένισε η χοριακή δεν έχω θέμα.έχω πολλές αμφιβολίες αλλά θα ακούσω το ένστικτο μου που μου λέει να ψάξω τα πάντα και να περιμένω.σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας κι εύχομαι να σας βοηθήσω κι εγώ σε ό,τι χρειαστείτε!εσείς έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις;σήμερα πραγματικά ένιωθα το κεφάλι μου καζάνι με τόσα τηλ που έκανα για να κλείσω ραντεβού για εξετάσεις συν το άγχος να πάνε όλα καλά.φοβάμαι τόσο πολύ μια 3η αποτυχία..θέλω να νιώσω λίγη σιγουριά..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου πως να σας ευχαριστήσω πρώτα απ' όλα που μου απαντήσατε!!φώναζα στον άντρα μου, μου απαντήσανε μου απαντήσανε!!!η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου(που είναι στο ιασώ) είναι πολύ καλός διαπιστωμένο από διάφορες συγκυρίες που έχει τύχει να τον ξέρουν κι άλλοι γιατροί και να μου'χουν πει να μην τον αλλάξω ποτέ.ωστόσο έχει μεγαλώσει αρκετά θα έλεγα και φοβάμαι μήπως δε δίνει την απαραίτητη προσοχή κάποιες φορές.Π.χ του είπα προχθές να πάω να με δει και να κάνω κι ένα κολπικό υπέρηχο για να δούμε αν καθάρισε το ενδομήτριο μετά την απόξεση που έχουν περάσει 3 μήνες και μου είπε πως δεν χρειάζεται αφού μου έρχεται κανονικά η περίοδος!εγώ όμως επιμένω γιατί η 2η παλίνδρομη μου ήταν και μερική μύλη και εκτός του ότι πρέπει να περιμένω 6 μήνες για επόμενη κύηση αυτός πάλι μου είπε πως αφού μηδένισε η χοριακή δεν έχω θέμα.έχω πολλές αμφιβολίες αλλά θα ακούσω το ένστικτο μου που μου λέει να ψάξω τα πάντα και να περιμένω.σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας κι εύχομαι να σας βοηθήσω κι εγώ σε ό,τι χρειαστείτε!εσείς έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις;σήμερα πραγματικά ένιωθα το κεφάλι μου καζάνι με τόσα τηλ που έκανα για να κλείσω ραντεβού για εξετάσεις συν το άγχος να πάνε όλα καλά.φοβάμαι τόσο πολύ μια 3η αποτυχία..θέλω να νιώσω λίγη σιγουριά..

 

ποιος ειναι ο γιατρος σου? απαντησε μου σε μυνημα αν θες.

 

απο την ιστολογικη βρηκατε την μυλη κυηση? ακριβως τι ειναι αυτο δεν ξερω. με την βοηθεια του γιατρου σου ομως θα το αντιμετωπισετε.

γενικα δηλαδη δε σου προτεινει να κανεις καποιες εξετασεις?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχιρ εχω βρει καποιες πληροφοριες εδω http://gynaikologos-manolis.pblogs.gr/2009/08/515572.html και αλλη μια εδω http://www.zougla.gr/gonimotitablog/article/gonimotita-periodos-meta-apo-apoksesi . ριξε μια ματια κι εσυ. πρεπει απο οτι καταλαβα να ελεγχεις την β χοριακη.

αν οικονομικα εισαι ενταξει κανε εναν προγεννετικο ελεγχο . εξεταση για θρομβοφιλια εχεις κανει?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου πως να σας ευχαριστήσω πρώτα απ' όλα που μου απαντήσατε!!φώναζα στον άντρα μου, μου απαντήσανε μου απαντήσανε!!!η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου(που είναι στο ιασώ) είναι πολύ καλός διαπιστωμένο από διάφορες συγκυρίες που έχει τύχει να τον ξέρουν κι άλλοι γιατροί και να μου'χουν πει να μην τον αλλάξω ποτέ.ωστόσο έχει μεγαλώσει αρκετά θα έλεγα και φοβάμαι μήπως δε δίνει την απαραίτητη προσοχή κάποιες φορές.Π.χ του είπα προχθές να πάω να με δει και να κάνω κι ένα κολπικό υπέρηχο για να δούμε αν καθάρισε το ενδομήτριο μετά την απόξεση που έχουν περάσει 3 μήνες και μου είπε πως δεν χρειάζεται αφού μου έρχεται κανονικά η περίοδος!εγώ όμως επιμένω γιατί η 2η παλίνδρομη μου ήταν και μερική μύλη και εκτός του ότι πρέπει να περιμένω 6 μήνες για επόμενη κύηση αυτός πάλι μου είπε πως αφού μηδένισε η χοριακή δεν έχω θέμα.έχω πολλές αμφιβολίες αλλά θα ακούσω το ένστικτο μου που μου λέει να ψάξω τα πάντα και να περιμένω.σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας κι εύχομαι να σας βοηθήσω κι εγώ σε ό,τι χρειαστείτε!εσείς έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις;σήμερα πραγματικά ένιωθα το κεφάλι μου καζάνι με τόσα τηλ που έκανα για να κλείσω ραντεβού για εξετάσεις συν το άγχος να πάνε όλα καλά.φοβάμαι τόσο πολύ μια 3η αποτυχία..θέλω να νιώσω λίγη σιγουριά..

 

 

τι περνάμε βρε κορίτσια...?!τι άγχος...!!

Λοιπόν, Ζαχίρ μου..μια πολύ καλή μου φίλη είχε μύλη κύηση και όλα πήγαν καλά..απλά θέλει λίγο παρακολούθηση στις χοριακές για να δεις αν έχει μηδενίσει η τιμή...καλό θα ήταν να κάνεις υπέρηχο..πάντα μετά από απόξεση χρειάζεται..

να μην στεναχωριέσαι όσο μπορείς..όλες εμείς που έχουμε περάσει από αυτή τη διαδικασία..τα ίδια νιώθουμε πάνω κάτω και όλες φοβόμαστε το μετά .. και γι' αυτό μπαίνουμε συνέχεια στο φόρουμ...γιατί εδώ καταλαβαινόμαστε...και παίρνουμε θάρρος η μία από την άλλη..

σίγουρα θα τα καταφέρουμε...υπομονή-επιμονή-πίστη...συνδυασμός που πάντα κερδίζει!

Link to comment
Share on other sites

Gianna μου σουχω στειλει π.μ.Thokos μου σε ευχαριστω για την συμπαρασταση!ειδα οτι και συ ειχες μια παλινδρομη.ψαξ΄το κοριτσακι μου,μην επαναπαυτεις.καλυτερα να μην ειναι τπτ αλλα να το ξερεις παρα μετα να λες αν ειχα κανει κι αυτο ή το άλλο μήπως άλλαζε κάτι.εγώ νιώθω τυψεις που δεν το ψαξα από την πρώτη.βεβαια η 2η ηταν χρωμοσωμική οποτε δεν ηταν στο χέρι μου.σκέφτομαι ότι τον αυγουστο θα ειχα ηδη το 1ο μου παιδακι ή οτι θα μουν 6 μηνων στο 2ο που ηταν αγορακι.αλλα πιστευω στον Παναγίτσα και πιστεύω πλέον πως όλα γίναν για να μάθω κάτι μέσα από αυτό..και αυτό προσπαθώ..να δυναμώσω,να νιώθω τυχερή που έχω την αγάπη του αντρούλη μου και πως το πιο σημαντικό είναι να έχουμε υγεία και όνειρα τα οποία κατά ένα περίεργο τρόπο δεν σταματούν ποτέ..πόση δύναμη κρύβουμε μέσα μας..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης thokos ξέρεις να μου πεις πόσο καιρό έπρεπε να περιμένει η φίλη σου για επόμενη κύηση;τρώγομαι συνέχεια..ανυπομονησία.γιατί κάπου διάβασα 6 μήνες μετά την απόξεση κι άλλοι λένε 6 μήνες μετά αφότου μηδενίσει η χοριακή!δηλαδή παραπάνω χρόνος τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! thokos και gianna-p να σας ρωτησω κατι αν ξερετε:το διαφραγμα στη μητρα φανηκε απλως με τον κολπικο υπέρηχο γιατί έιχα την εντύπωση ότι δε μπορεί να φανεί απο εκεί το τι υπάρχει μέσα στη μήτρα;κι επίσης κατά τη διάρκεια της απόξεσης που κάνει ο γιατρός επίσης φαίνεται από εκεί αν υπέρχει διάφραγμα;γιατί ρώτησα το γιατρό μου αν έχω και μου είπε αν είχα θα το είχε δει.αλλά και πάλι δε ξέρω..είμαι καινούρια στο forum και δεν έχω κάποιον να ρωτήσω..

kalimera zaxir....tha soy po kai thn dikia moy empiria..eimai 27 kai tosa xronia den eixe dei kanenas giatros pos exo kardiomorfi mitra prepei o giatros opos grafoyn kai alla koritsia na einai poly empiros kai 'gatoni' se ayta ta themata...meta apo tosa xronia loipon kai afoy eixa dyo palidromes kyiseis anakalipsa ton giatro moy poy paroysiastike mprosta moy san na htan grafto...den ton allazo me tipota..anakalipse pos exo kardiomorfi mitra kai apo ton aplo yperixo kai exei kai pio ekseligmeno yperixo typoy 3d poy ta dixnei ola leptomeros...ksaplona kai evlepa thn mitra moy enxromi..htan apithano...genika tha to po akoma mia fora psakse to oles me toys giatroys kai katalikste ekei poy pano ap ola sas empneoyn empistosini...kai tha deite amesos pos exete poly hremi kai kali psyxologia emena me voithise poly ayto...steirizomai epiteloys se enan anthropo poy me voithaei na gino kai ego manoyla

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...