Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

εγω πριν 2 χρονια εκανα εξετασεις ανοσολογικες και θρομβοφιλιας και πληρωσα 350 ευρω.στην κλινικη στην αρτα.να πω οτι εκανα τις βασικες εξετασεις για καθεξιν αποβολες.δεν ξερω τις σημερινες τιμες αλλα 1500 ευρω μου φαινονται πολλα.ας μας πει και καποια αλλη κοπελα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω πριν 2 χρονια εκανα εξετασεις ανοσολογικες και θρομβοφιλιας και πληρωσα 350 ευρω.στην κλινικη στην αρτα.να πω οτι εκανα τις βασικες εξετασεις για καθεξιν αποβολες.δεν ξερω τις σημερινες τιμες αλλα 1500 ευρω μου φαινονται πολλα.ας μας πει και καποια αλλη κοπελα

 

xenia, κι εμένα πολλα μου φαίνονται. oneiropagida, ο γιατρός σου σου είπε τι εξετάσεις περιλαμβάνονται στο πακέτο των 1500-2000€?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Valia K, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες!

 

Έχω κάνει ήδη ανοσολογικές για Ερυθρά, τοξόπλασμα, ηπατίτιδα, έρπη κλπ. στον προγενητικό μετά την πρώτη επίσκεψη στο γιατρό, όταν ήμουν 6 εβδομάδων. Έκανα ορμονολογικές μόνο για θυρεοειδή και βγήκα ακριβώς στα όρια με μικροσωματικά ανεβασμένα όμως, δηλ. με προδιάθεση για θυροειδή (και η μητέρα μου έχει και παίρνει φάρμακο), οπότε πήγα στον ενδοκρινολόγο και μου έγραψε προληπτικά θυροξίνη Τ4 την ελάχιστη δόση και την ξεκίνησα από την 7 εβδομάδα περίπου (μήπως δεν είχε προλάβει να επιδράσει η θυροξίνη μέχρι την αποβολή?). Ακριβώς μετά από μια εβδομάδα, στη 8η είχα μικρή αιμοραγία μετά από κάποια στεναχώρια (τυχαίο???) και πήγα αμέσως στο γυναικολόγο. Μου έκανε υπέρηχο, άκουσε καρδιά, όλα οκ και μου είπε να μην ανησυχώ, να μην κουράζομαι, μου έγραψε Trofocard μαγνήσιο, 2 μέρες αναρρωτική από τη δουλειά και τέλος. Το αίμα συνεχιστηκε για 2 μέρες ακόμα (μικρή ροή) και μετά σταμάτησε, οπότε ησύχασα. Δεν είχα άλλα συμπτώματα, μόνο άλλη μία μέρα, μετά από ταλαιπωρία,είχα λίγο αίμα για ένα βράδυ και αυτό ήταν.

 

Μετά από ένα μήνα, στις 12 εβδομάδες, πήγα στο γιατρό για την προγραμματισμένη επίσκεψη. Ήμουν και ανακουφισμένη μάλιστα, γιατί είχα περάσει το πρώτο τρίμηνο που είναι τόσο κρίσιμο....Τραγική ειρωνία! Τότε όμως, δυστυχώς, στον υπέρηχο, δεν άκουσε την καρδούλα του και το έμβρυο ήταν με βάση τον υπέρηχο 8 εβδομάδων και 4 ημερών, αντί για 12εβδομάδων κανονικά. Η διάγνωση, παλίνδρομη κύηση πιθανόν λόγω χρωμοσωματικής ανωμαλίας.... Μετά την απόξεση μου είπε ο γιατρός ότι θα έκαναν ιστολογική εξέταση του εμβρύου, ακόμη δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα. Το θεωρώ όμως τυπικό, δεν περιμένω να ακούσω κάτι από αυτή τη βιοψία. Το κατάλαβα μόλις είδα την τιμή της βιοψίας στην απόδειξη που πήρα για την απόξεση από γνωστή ιδιωτική κλινική. Έλεγε η απόδειξη: ιστολογική εξέταση εμβρύου 10 ευρώ. Τη βιοψία περιμένεις να σου κάνουν με 10 ευρω? Πιστεύω ότι αυτό το κάνουν (αν το κάνουν όντως) 'η λένε ότι το κάνουν τυπικά, γιατί τους αναγκάζει ο νόμος. Κάθε άνθρωπος που πεθαίνει, οι γιατροί βάση νόμου, πρέπει να του κάνουν στοιχειώδη βιοψία.

 

Όσον αφορά στις ορμόνες τις μητέρας μου, που με ρώτησες, δεν θυμάται καλά η γυναίκα, γιατί η υπόθεση αυτή ήταν το 1972, όταν ήταν έγκυος στον πρώτο αδερφό μου και δεν είναι και γιατρός να μου πει... Νομίζει ότι έκανε τότε ενέσεις με οιστρογόνα, εγώ λέω μάλλον προγεστερόνη. Πάντως, είχε κάνει τότε τις εξετάσεις στο Αλεξάνδρα και ο γιατρός της είχε πει ότι ήταν νέα θεραπεία ακόμα αυτή που ακολουθούσε με ενέσεις, σε πειραματικό στάδιο. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά εκείνη η εγκυμοσύνη της ήταν επιτυχής και η επόμενη το ίδιο με την ίδια θεραπία. Σε μένα (τρίτο παιδί, μεσολάβησαν 7 χρόνια από το πρώτο) δεν έκανε θεραπεία και πάλι όμως δεν είχε πρόβλημα.

 

Αυτά ξέρω για τις ορμόνες, την προδιάθεση μου και το οικογενιακό ιστορικό. Για μένα είναι αρκετά και με το παραπάνω για να με κάνουν να θέλω να το ψάξω και να μην πάω στα τυφλά τη δεύτερη φορά.

 

Δεν συμφωνείς? Απορώ μόνο με τους γιατρούς που την πρώτη φορά το παίρνουν πολύ αψήφιστα και καθαρίζουν με ένα "τυχαίο". Θα μου πεις, δικός τους είναι ο πόνος? Απλά ακολουθούν το πρωτόκολο.

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν 2 χρονια εκανα εξετασεις ανοσολογικες και θρομβοφιλιας και πληρωσα 350 ευρω.στην κλινικη στην αρτα.να πω οτι εκανα τις βασικες εξετασεις για καθεξιν αποβολες.δεν ξερω τις σημερινες τιμες αλλα 1500 ευρω μου φαινονται πολλα.ας μας πει και καποια αλλη κοπελα

 

xenia, γειά σου!

 

Μου είπε περίπου για όλο το πακέτο στο ΜΗΤΕΡΑ. Δεν μπορούσε να μου εξηγήσει από το τηλ. ο άνθρωπος. Θα το συζητήσω από Δευτέρα μαζί του και θα μου πει αναλυτικά. Βασικά, εγώ σκεφτόμουν να έκανα τις πιο βασικές εξετάσεις, όχι τα πάντα. Δηλαδή, ανοσολογικές, καλλιέργια κολπικού, ορμονολογικές και θρομβοφιλίας. Δεν θα είμαι καλυμμένη με αυτές πιστεύετε? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ψάξω κάτι παραπάνω σε αυτή τη φάση. Αυτές οι εξετάσεις, που αναφέρω, μήπως ξέρετε:

1. Αν μπορώ να τις κάνω από τώρα, 15 μέρες μετά την απόξεση ή αν πρέπει να περιμένω να τις κάνω μετά την πρώτη μου περίοδο?

2. Πόσο καιρό κάνουν για να βγούν τα αποτελέσματα?

3. Πόσο κοστίζουν περίπου? Καλύπτονται από ταμεία του δημοσίου?

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τα χαρτια μου.σου γραφω τις εξετασεις που εκανα.

1.ελεγχος θρομβοφιλιας

2.αυτοανοσος ελεγχος

3.ανοσοφαινοτυπικη αναλυση λεμφοκυτταρων περιφερικου αιματος με τη χρηση μονοκλωνικων αντιορων(αντιπατρικα).

 

αυτα απο μενα.να μαθαινουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εαν εισαι απο δυτικη ελλαδα μερια σου στελνω και τηλ.ο γιατρος που μου τις εκανε ειναι απο την ''διαγνωστικη''. ερχεται 1 φορα το μηνα απο αθηνα στην κλινικη στην αρτα.εαν βολευει να μην τρεχεις αθηνα

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τα χαρτια μου.σου γραφω τις εξετασεις που εκανα.

1.ελεγχος θρομβοφιλιας

2.αυτοανοσος ελεγχος

3.ανοσοφαινοτυπικη αναλυση λεμφοκυτταρων περιφερικου αιματος με τη χρηση μονοκλωνικων αντιορων(αντιπατρικα).

 

αυτα απο μενα.να μαθαινουμε νεα σου

 

Ευχαριστώ πολύ, xenia!

 

Θα ρωτήσω το γιατρό για τις εξετάσεις που μου είπες... Πάντως, το ένστικτό μου λέει να εστιάσω πιο πολύ στο ορμονολογικό. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας. Για το δικό μου οργανισμό είναι πιο πιθανό να είναι το πρόβλημα ορμονολογικό, με βάση και το οικογενιακό μου ιστορικό, κάτι ίσως με την προγεστερόνη. Αν τελικά υπάρχει πρόβλημα, μπορεί και όντως να είναι τυχαίο όπως λέει ο γιατρός και να μην ξανασυμβεί. Όμως, εγώ φοβάμαι.... Και ο μόνος τρόπος να περιορίσω το φόβο μου είναι να βγω από την άγνοια. Αν ξέρω ότι δεν έχω τίποτα, τοτε θα φοβάμαι λιγότερο και θα είμαι εντάξει με τον εαυτό μου, επειδή ό,τι μπορούσα το έκανα.

 

Αλήθεια, τί έγινε με σένα? Βρήκες κάτι από τις εξετάσεις που έκανες? Ακολούθησες κάποια θεραπεία? Είχες κάποιο αποτέλεσμα? Συγνώμη, αν γίνομαι αδιάκριτη, δεν είσαι υποχρεωμένη αν μου απαντήσεις σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

και εαν εισαι απο δυτικη ελλαδα μερια σου στελνω και τηλ.ο γιατρος που μου τις εκανε ειναι απο την ''διαγνωστικη''. ερχεται 1 φορα το μηνα απο αθηνα στην κλινικη στην αρτα.εαν βολευει να μην τρεχεις αθηνα

 

Όχι, δεν είμαι από δυτική Ελλάδα. Είμαι από νησί. Μάλλον θα πρέπει να ανέβω Αθήνα. Δεν με πειράζει αυτό, αρκεί να βγάλω μια άκρη xenia μου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια, τί έγινε με σένα? Βρήκες κάτι από τις εξετάσεις που έκανες? Ακολούθησες κάποια θεραπεία? Είχες κάποιο αποτέλεσμα? Συγνώμη, αν γίνομαι αδιάκριτη, δεν είσαι υποχρεωμένη αν μου απαντήσεις σε αυτό.[/quote

δεν γινεσαι αδιακριτη η ακριβης απαντηση ειναι:

η ελλειψη αντιπατρικων αντισωματων αποτελει αιτιολογια συνδρομου καθεξιν αποβολων και ως εκτουτου συνισταται η ευαισθητοποιηση της συζυγου με λεμφοκυταρρα του συζυγου

 

τωρα θα εμβολιαστω με τα λεμφοκυταρρα του συζ. και βλεπουμε.βεβαια εχω διαβασει οτι πολλοι γιατροι δεν αποδεχονται τα αντιπατρικα.......ειμαστε στο ελεος τους.εγω παντως θα τα κανω και για την συνειδηση μου.το αποτελεσμα θα το δουμε προσεχως.ευχομαι τα καλυτερα σε σενα απο δω και περα

Link to comment
Share on other sites

παντως και το ελενα εχει τμημα αποβολων.ομως στα δημοσια θα πρεπει να εχεις και καποια ακρη για να βρεις ακρη!!!!στα ιδιωτικα θα παρεις πιο γρηγορα απαντησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

τωρα θα εμβολιαστω με τα λεμφοκυταρρα του συζ. και βλεπουμε.βεβαια εχω διαβασει οτι πολλοι γιατροι δεν αποδεχονται τα αντιπατρικα.......ειμαστε στο ελεος τους.εγω παντως θα τα κανω και για την συνειδηση μου.το αποτελεσμα θα το δουμε προσεχως.ευχομαι τα καλυτερα σε σενα απο δω και περα

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Εύχομαι πολύ σύντομα να ακούσω τα καλύτερα νέα από εσένα!

 

Πολλά φιλιά! Καλό σου βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, xenia!

 

Θα ρωτήσω το γιατρό για τις εξετάσεις που μου είπες... Πάντως, το ένστικτό μου λέει να εστιάσω πιο πολύ στο ορμονολογικό. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας. Για το δικό μου οργανισμό είναι πιο πιθανό να είναι το πρόβλημα ορμονολογικό, με βάση και το οικογενιακό μου ιστορικό, κάτι ίσως με την προγεστερόνη. Αν τελικά υπάρχει πρόβλημα, μπορεί και όντως να είναι τυχαίο όπως λέει ο γιατρός και να μην ξανασυμβεί. Όμως, εγώ φοβάμαι.... Και ο μόνος τρόπος να περιορίσω το φόβο μου είναι να βγω από την άγνοια. Αν ξέρω ότι δεν έχω τίποτα, τοτε θα φοβάμαι λιγότερο και θα είμαι εντάξει με τον εαυτό μου, επειδή ό,τι μπορούσα το έκανα.

 

Αλήθεια, τί έγινε με σένα? Βρήκες κάτι από τις εξετάσεις που έκανες? Ακολούθησες κάποια θεραπεία? Είχες κάποιο αποτέλεσμα? Συγνώμη, αν γίνομαι αδιάκριτη, δεν είσαι υποχρεωμένη αν μου απαντήσεις σε αυτό.

 

Εγώ δε νομίζω ότι έχω κάνει εξέταση για προγεστερόνη. Πόσο σημαντικό είναι αυτό? Η έλλειψη της ορμόνης αυτής προκαλεί αποβολή? Γμτ, πρέπει να μιλήσω κατεπειγόντως με το γιατρό μου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια, τί έγινε με σένα? Βρήκες κάτι από τις εξετάσεις που έκανες? Ακολούθησες κάποια θεραπεία? Είχες κάποιο αποτέλεσμα? Συγνώμη, αν γίνομαι αδιάκριτη, δεν είσαι υποχρεωμένη αν μου απαντήσεις σε αυτό.[/quote

δεν γινεσαι αδιακριτη η ακριβης απαντηση ειναι:

η ελλειψη αντιπατρικων αντισωματων αποτελει αιτιολογια συνδρομου καθεξιν αποβολων και ως εκτουτου συνισταται η ευαισθητοποιηση της συζυγου με λεμφοκυταρρα του συζυγου

 

τωρα θα εμβολιαστω με τα λεμφοκυταρρα του συζ. και βλεπουμε.βεβαια εχω διαβασει οτι πολλοι γιατροι δεν αποδεχονται τα αντιπατρικα.......ειμαστε στο ελεος τους.εγω παντως θα τα κανω και για την συνειδηση μου.το αποτελεσμα θα το δουμε προσεχως.ευχομαι τα καλυτερα σε σενα απο δω και περα

 

καλή επιτυχια xenia! Σύντομα μανούλα! (ξανά, αν δεν κάνω λάθος έχεις ήδη ένα παιδάκι)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε νομίζω ότι έχω κάνει εξέταση για προγεστερόνη. Πόσο σημαντικό είναι αυτό? Η έλλειψη της ορμόνης αυτής προκαλεί αποβολή? Γμτ, πρέπει να μιλήσω κατεπειγόντως με το γιατρό μου!

 

Αυτή την ορμόνη την παίρνει το έμβρυο από τον οργανισμό σου μέχρι τις πρώτες εβδομάδες. Μετά την 7-8 αρχίζει να την παράγει και μόνο του. Εκεί χρειάζεται αποθέματα ο οργανισμός για να αντεπεξέλθει. Αν εσύ έχεις χαμηλή προγεστερόνη, τότε μπορεί να γίνει αποβολή. Μου το είπε γυναίκα φαρμακοποιός, η οποία είχε ψαχτεί η ίδια από πριν και ο ενδοκρινολόγος της το βρήκε. Και στις δύο εγκυμοσύνες της, επειδή είχε χαμηλή προγεστερόνη, έκανε ενέσεις με την ορμόνη. Θεωρείται σημαντική ορμόνη για την εγκυμοσύνη. Αν θες ψαξτο και λίγο στο google.

Link to comment
Share on other sites

 

καλή επιτυχια xenia! Σύντομα μανούλα! (ξανά, αν δεν κάνω λάθος έχεις ήδη ένα παιδάκι)

εχω ενα κοριτσακι σε ευχαριστω.να πω οτι την κορη μου την εκανα χωρις καν τις βασικες εξετασεις μιας εγκυμοσυνης(πως γινοταν στα πολυ παλια τα χρονια...)γιατι ο πρωτος μου γιατρος ηταν μαπας.οι φιλες μου την λενε παιδι αντοχης!!!!!!απο κει και περα εχω κανει ολες τις εξετασεις του κοσμου και αλλο παιδακι δεν λεει να κατσει.μηπως να επαναλαβω την πρωτη διαδικασια?πλακα κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου γλυκειά, μην πανικοβάλλεσαι! Πέντε εβδομάδες είναι πολύ μικρό διάστημα. Περίμενε και τον υπέρηχο λίγο ακόμα. Ο γιατρός σου μόνο στη χοριακή βασίζεται? Εάν διαβάσεις στο forum, θα βρεις πολλές ιστορίες κοριτσιών που η χοριακή δεν ανέβαινε κανονικά στην αρχή και 9 μήνες μετά κρατούσαν τα "αποτελέσματα της χοριακής" αγκαλίτσα! :D

Εμένα η καρδά του μωρού είχε σταματήσει για δέκα μέρες περίπου (με βάση τους υπολογισμούς του γιατρού) και παρόλα αυτά δεν είχα δει ούτε μια σταγόνα αίμα, ο οργανισμός δεν είχε μπει σε διαδικασία αποβολής... Το βάσταγα γερά το φασολάκι μου... :-(

'Οσο για την αδικία που λες, νομίζω ότι όλες μας εδώ είμαστε τρανά παραδείγματα... Αλλά θα γυρίσει ο τροχός!!! ;)

Είναι νωρίς ακόμα για να αγχώνεσαι τόσο πολύ... Να σκέφτεσαι με πολύ αγάπη το σποράκι σου και να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά! Κάτσε ξεκουράσου και σκέψου το μωράκι σου!!!

 

Συμφωνώ κι εγώ. Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να πανικοβάλεσαι και να καταλήγεις σε συμπεράσματα. Γιατί προεξοφλείς το αποτέλεσμα; Περίμενε λιγάκι και όλα τα φανούν στις πραγματικές τους διαστάσεις. Ως τότε κάνε μόνο θετικές σκέψεις, γιατί η στενοχώρια μπορεί να σου προκαλέσει ζημιά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Θυμάμαι εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι μέχρι τη 12η εβδομάδα το έμβρυο είναι απολύτως εξαρτώμενο από τη διάθεση της μητέρας, γι' αυτό εγώ θα έπρεπε να είμαι ήρεμη και καλοδιάθετη ό,τι και αν συνέβαινε γύρω μου. Διαφορετικά θα μπορούσα να προκαλέσω ζημιά εκ του μη όντος (βέβαια η ζημιά έγινε αργότερα, αλλά τουλάχιστον δεν την προκάλεσα εγώ...)Λοιπόν ηρέμησε, χαλάρωσε και μην σκέφτεσαι δυσάρεστες εξελίξεις.

Όσο για το ερώτημά σου, λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει απάντηση...δυστυχώς κάποιες γυναίκες ταλαιπωρούμαστε πολύ (ανήκω κι εγώ σ' αυτήν την κατηγορία), κάποιες λιγότερο, άλλες πάλι καθόλου. Επειδή όμως τελικά το αποτέλεσμα μετράει, ας επικεντρωθούμε σε αυτό, που είναι και ο βασικός μας στόχος.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα θα εμβολιαστω με τα λεμφοκυταρρα του συζ. και βλεπουμε.βεβαια εχω διαβασει οτι πολλοι γιατροι δεν αποδεχονται τα αντιπατρικα.......ειμαστε στο ελεος τους.εγω παντως θα τα κανω και για την συνειδηση μου.το αποτελεσμα θα το δουμε προσεχως

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου, να το κάνεις. Το ξέρω κι εγώ ότι πολλοί δεν το δέχονται, αλλά έχω ζωντανή απόδειξη της αποτελεσματικότητας αυτής της "θεραπείας" τα δύο παιδιά παιδικής μου φίλης, τα οποία έκανε τελικά μετά από τρεις αποβολές και πολλή στενοχώρια. Είμαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα θα έχουμε ευχάριστα νέα και από σένα!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

oneiropagida μου, λυπάμαι πολύ που ανήκεις κι εσύ στην ομάδα μας, μιας και όλες έχουμε χάσει τα μωράκια μας τόσο νωρίς...

Εγώ προσωπικά για το οικονομικό σκέλος του ερωτήματος δεν μπορώ να σου απαντήσω, καθώς ακόμη δεν έχω κάνει καμία από αυτές. Ακόμη περιμένω τις ιστολογικές και τον καρυότυπο του μωρού και στη συνέχεια θα δούμε τι θα χρειαστεί να κανω εγώ (αν και έχω αποφασίσει αν δε δείξουν και πολλά οι εξετάσεις να κάνω η ίδια όλο το πακέτο). Εκείνο που ξέρω είναι ότι οι εξετάσεις που περιμένω θα κοστίσουν γύρω στα 500?, οπότε αναλογικά το ποσόν που ανέφερες μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου που θέλεις να το ψάξεις σε βάθος, ανεξάρτητα από τη γνώμη του γιατρού σου. Γιατί δηλαδή να ρισκάρεις και να βρεθείς ίσως για άλλη μια φορά στην ίδια θέση, ενώ μπορείς να το ψάξεις από τώρα και αντιμετωπίσεις το όποιο πρόβλημα (αν βρεθεί κάτι) ή να είσαι πολύ πιο ήρεμη στην επόμενη εγκυμοσύνη σου (αν δείξουν όλα ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα). Σε οποιαδήποτε περίπτωση κερδισμένη είσαι.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

oneiropagida μου, λυπάμαι πολύ που ανήκεις κι εσύ στην ομάδα μας, μιας και όλες έχουμε χάσει τα μωράκια μας τόσο νωρίς...

Εγώ προσωπικά για το οικονομικό σκέλος του ερωτήματος δεν μπορώ να σου απαντήσω, καθώς ακόμη δεν έχω κάνει καμία από αυτές. Ακόμη περιμένω τις ιστολογικές και τον καρυότυπο του μωρού και στη συνέχεια θα δούμε τι θα χρειαστεί να κανω εγώ (αν και έχω αποφασίσει αν δε δείξουν και πολλά οι εξετάσεις να κάνω η ίδια όλο το πακέτο). Εκείνο που ξέρω είναι ότι οι εξετάσεις που περιμένω θα κοστίσουν γύρω στα 500?, οπότε αναλογικά το ποσόν που ανέφερες μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου που θέλεις να το ψάξεις σε βάθος, ανεξάρτητα από τη γνώμη του γιατρού σου. Γιατί δηλαδή να ρισκάρεις και να βρεθείς ίσως για άλλη μια φορά στην ίδια θέση, ενώ μπορείς να το ψάξεις από τώρα και αντιμετωπίσεις το όποιο πρόβλημα (αν βρεθεί κάτι) ή να είσαι πολύ πιο ήρεμη στην επόμενη εγκυμοσύνη σου (αν δείξουν όλα ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα). Σε οποιαδήποτε περίπτωση κερδισμένη είσαι.

 

mousoudi, εσύ είχες κάνει εξέταση για προγεστερόνη? Εγώ νόμιζα ότι είχα κάνει πολλές, αλλά τελικά αυτή μου είχε ξεφύγει... Δεν ξέρω πώς και δεν την είχε γράψει ο γυναικολόγος μου αλλά από διάβασμα που έκανα, η έλλειψή της προκαλεί αποβολές στην 8-9 εβδομάδα, η περίπτωσή μου δηλαδή. Μετά από ψάξιμο, διάβασα οτι την εξέταση την κάνεις την 21η ημέρα του κύκλου, οπότε προλαβαίνω να την κάνω τώρα... Γενικά, ξέρει κάποια κοπέλα να μου λει λεπτομέριες για την προγεστερόνη? Σας ευχαριστώ πολύ!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

mousoudi, εσύ είχες κάνει εξέταση για προγεστερόνη? Εγώ νόμιζα ότι είχα κάνει πολλές, αλλά τελικά αυτή μου είχε ξεφύγει... Δεν ξέρω πώς και δεν την είχε γράψει ο γυναικολόγος μου αλλά από διάβασμα που έκανα, η έλλειψή της προκαλεί αποβολές στην 8-9 εβδομάδα, η περίπτωσή μου δηλαδή. Μετά από ψάξιμο, διάβασα οτι την εξέταση την κάνεις την 21η ημέρα του κύκλου, οπότε προλαβαίνω να την κάνω τώρα... Γενικά, ξέρει κάποια κοπέλα να μου λει λεπτομέριες για την προγεστερόνη? Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Όχι, εγώ δεν είχα κάνει εξέταση για προγεστερόνη, και τώρα που το σκέφτομαι κι εμένα πρώτη φορά λίγο αίμα μου ήρθε στην 9η εβδομάδα. Βέβαια από τότε και μέχρι το τέλος πήρα αρκετή προγεστερόνη (ενέσιμη και σε χάπια), οπότε και να είχα κάποια έλλειψη, καλύφθηκε στη συνέχεια. Την επόμενη φορά σίγουρα θα τον ρωτήσω το γιατρό μου, αλλά στην προηγούμενη και να ήθελε να μου πει κάτι, δεν πρόλαβε, γιατί πήγα ενώ είχα μείνει ήδη έγκυος και μάλιστα σε φάση που δεν το πολυπερίμενα.

Εγώ εκείνο που κατάλαβα τελικά είναι ότι όσες εξετάσεις και να κάνουμε, πάντα θα υπάρχει κάποια που μας έχει ξεφύγει!

Πολύ συγκεκριμένα πράγματα επί του θέματος δεν ξέρω, ωστόσο την Τρίτη που έχω ραντεβού μαζί του θα τον ρωτήσω αναλυτικά και θα σου πω, οποτε ίσως διασταυρώσουμε και πληροφορίες.

Και αφού προλαβαίνεις να κάνεις την εξέταση, μην αγχώνεσαι καθόλου!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καθόλου, να το κάνεις. Το ξέρω κι εγώ ότι πολλοί δεν το δέχονται, αλλά έχω ζωντανή απόδειξη της αποτελεσματικότητας αυτής της "θεραπείας" τα δύο παιδιά παιδικής μου φίλης, τα οποία έκανε τελικά μετά από τρεις αποβολές και πολλή στενοχώρια. Είμαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα θα έχουμε ευχάριστα νέα και από σένα!!!

 

ευχαριστω με ανεβαζεις.εχεις δικιο παντως οσες εξετασεις κι αν κανουμε παντα κατι θα ξεφυγει.στην 2η εγκυμοσυνη μου εκανα διακοπη λογω τοξοπλασμωσης.οταν ξαναεμεινα εγκυος(3η)εκανα ο,τι υπηρχε απο εξετασεις για παρακολουθηση καθε 20 μερες-οι εξετασεις αυτες στελνονταν αθηνα στο παστερ για αναλυση-περασα απο του βελονιου τον κ*λο με αποτελεσμα στις 29 εβδ. να την χασω.δεν ξερω τι αλλο να κανω.μηπως να δηλωσω αποχη και να παω μονο στο νοσοκομειο να γεννησω τελευταια στιγμη:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...

Εχω κι εγώ την πονεμένη μου ιστορία..

Πριν από δύο εβδομάδες (όντας σίγουρη ότι είμαι έγκυος),με 2 μέρες καθυστέρηση πήγα και έκανα χοριακή.30/09..Εδειξε 32,83..Η γραμματεας στο μικροβιολογικο μου εκανε την καρδια περιβολι, οτι ειναι χαμηλη και μπορει να ειναι εξωμητριο,και ειμαι δεν ειμαι εγκυος κτλ κτλ..

4 μέρες μετά ( στις 4/10) ξανακανω χοριακη και ειχε παει στο 147,40..Χαρηκα σαν τρελλη..Η κυρια συνεχιζε τον χαβα της οτι υπαρχει προβλημα κτλ κτλ..Την αγνοησα γιατι η αυξηση ηταν κανονικοτατη..

Παιρνω τον γυναικολογο μου λεει ειναι καλη η ανοδος ελα σε μια εβδομαδα..Το ραντεβου ηταν για Δευτέρα 11/10..

Πήγα λοιπόν και στον υπέρηχο είδε ότι το ενδομήτριο ήταν παχύ και μέσα μία κουκιδούλα σαν φακή.Μου λέει μάλλον έχουμε μία καθυστερημένη σύλληψη και όλα φαίνονται θετικά..Προς το παρόν δεν μπορούμε να δούμε τίποτε άλλο γιατί είναι νωρίς.(εγώ ήξερα ότι ήταν καθυστερημένη σύλληψη και εκτός αυτού είχα και μεγάλο κύκλο περίπου 32 ημερών).Οπότε ο γιατρός μου λέει κάνε άλλη μια χοριακή στο τέλος της εβδομάδας και έλα σε 2 εβδομάδες να κάνουμε υπέρηχο..Τοτε θα μπορούμε να δούμε κάτι..

Κάνω λοιπόν την χοριακή την πέμπτη 14/10.Και εκεί ενώ ήμουν τόσο αισιόδοξη λίγο πριν πάρω τηλέφωνο να μάθω τα αποτελέσματα με έλουσε κρύος ιδρώτας..Και είχα δίκιο..Η χοριακή δέκα μέρες μετά ήταν 663,05. Με το που εκλεισα το τηλεφωνο αρχισα να κλαιω με λυγμους.. Πήρα τον γυναικολόγο και μου λέει όντως είναι πολύ κακή η άνοδος και δύσκολα θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη..Με ρώτησε αν είχα πόνους αλλα δεν είχα τίποτα..

Του λέω να έρθω αύριο? Μου λέει όχι..Θα δώσουμε ένα περιθώριο μέχρι την άλλη πέμτη(μία εβδομάδα ακριβώς) να δούμε μήπως έχει μεγαλώσει ο σάκος..

Αν δεις αίμα με πάιρνεις τηλέφωνο..

Την άλλη μερα άρχισαν κάτι έντονα πονάκια στην κοιλιά..Κράτησαν καμμιά ωρίτσα και πέρασαν..Εχθές Σάββατο πονούσα όλο το πρωίκαι το μεσημέρι..Από τότε τίποτα..Το στήθος μου παραμένει πρησμένο να μου θυμίζει ότι είμαι έγκυος και ότι δεν πάει καλά..Με πονάει φριχτά..

Πιστεύω ότι εφόσον είδαμε μία κουκίδα η χοριακή πρέπει να ήταν πάνω από 1000...Αρα έχει αρχίσει να κατεβαίνει..

Το χω πάρει απόφαση ότι τελείωσε...

Ήταν σαν να μου έκανε κάποιος το πιό κακισμένο αστείο..Μου χάρισε το πιό όμορφο δώρο και μου το πήρε αμέσως πίσω...

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...

Εχω κι εγώ την πονεμένη μου ιστορία..

Πριν από δύο εβδομάδες (όντας σίγουρη ότι είμαι έγκυος),με 2 μέρες καθυστέρηση πήγα και έκανα χοριακή.30/09..Εδειξε 32,83..Η γραμματεας στο μικροβιολογικο μου εκανε την καρδια περιβολι, οτι ειναι χαμηλη και μπορει να ειναι εξωμητριο,και ειμαι δεν ειμαι εγκυος κτλ κτλ..

4 μέρες μετά ( στις 4/10) ξανακανω χοριακη και ειχε παει στο 147,40..Χαρηκα σαν τρελλη..Η κυρια συνεχιζε τον χαβα της οτι υπαρχει προβλημα κτλ κτλ..Την αγνοησα γιατι η αυξηση ηταν κανονικοτατη..

Παιρνω τον γυναικολογο μου λεει ειναι καλη η ανοδος ελα σε μια εβδομαδα..Το ραντεβου ηταν για Δευτέρα 11/10..

Πήγα λοιπόν και στον υπέρηχο είδε ότι το ενδομήτριο ήταν παχύ και μέσα μία κουκιδούλα σαν φακή.Μου λέει μάλλον έχουμε μία καθυστερημένη σύλληψη και όλα φαίνονται θετικά..Προς το παρόν δεν μπορούμε να δούμε τίποτε άλλο γιατί είναι νωρίς.(εγώ ήξερα ότι ήταν καθυστερημένη σύλληψη και εκτός αυτού είχα και μεγάλο κύκλο περίπου 32 ημερών).Οπότε ο γιατρός μου λέει κάνε άλλη μια χοριακή στο τέλος της εβδομάδας και έλα σε 2 εβδομάδες να κάνουμε υπέρηχο..Τοτε θα μπορούμε να δούμε κάτι..

Κάνω λοιπόν την χοριακή την πέμπτη 14/10.Και εκεί ενώ ήμουν τόσο αισιόδοξη λίγο πριν πάρω τηλέφωνο να μάθω τα αποτελέσματα με έλουσε κρύος ιδρώτας..Και είχα δίκιο..Η χοριακή δέκα μέρες μετά ήταν 663,05. Με το που εκλεισα το τηλεφωνο αρχισα να κλαιω με λυγμους.. Πήρα τον γυναικολόγο και μου λέει όντως είναι πολύ κακή η άνοδος και δύσκολα θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη..Με ρώτησε αν είχα πόνους αλλα δεν είχα τίποτα..

Του λέω να έρθω αύριο? Μου λέει όχι..Θα δώσουμε ένα περιθώριο μέχρι την άλλη πέμτη(μία εβδομάδα ακριβώς) να δούμε μήπως έχει μεγαλώσει ο σάκος..

Αν δεις αίμα με πάιρνεις τηλέφωνο..

Την άλλη μερα άρχισαν κάτι έντονα πονάκια στην κοιλιά..Κράτησαν καμμιά ωρίτσα και πέρασαν..Εχθές Σάββατο πονούσα όλο το πρωίκαι το μεσημέρι..Από τότε τίποτα..Το στήθος μου παραμένει πρησμένο να μου θυμίζει ότι είμαι έγκυος και ότι δεν πάει καλά..Με πονάει φριχτά..

Πιστεύω ότι εφόσον είδαμε μία κουκίδα η χοριακή πρέπει να ήταν πάνω από 1000...Αρα έχει αρχίσει να κατεβαίνει..

Το χω πάρει απόφαση ότι τελείωσε...

Ήταν σαν να μου έκανε κάποιος το πιό κακισμένο αστείο..Μου χάρισε το πιό όμορφο δώρο και μου το πήρε αμέσως πίσω...

 

alesofia μου, μην προδικάζεις τα γεγονότα, ακόμη δεν ξέρεις τι θα γίνει τελικά. Σίγουρα οι ενδείξεις δεν είναι καλές, αλλά πόσες φορές δεν έχουμε δει ανατροπές τέτοιου τύπου;

Όπως και να έχει, πάντως, ακόμη κι αν οι φόβοι σου επαληθευτούν, να είσαι σίγουρη ότι θα το ξαναπάρεις το δώρο σου και αυτή τη φορά δε θα στο πάρει κανείς!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

mousoudi, εσύ είχες κάνει εξέταση για προγεστερόνη? Εγώ νόμιζα ότι είχα κάνει πολλές, αλλά τελικά αυτή μου είχε ξεφύγει... Δεν ξέρω πώς και δεν την είχε γράψει ο γυναικολόγος μου αλλά από διάβασμα που έκανα, η έλλειψή της προκαλεί αποβολές στην 8-9 εβδομάδα, η περίπτωσή μου δηλαδή. Μετά από ψάξιμο, διάβασα οτι την εξέταση την κάνεις την 21η ημέρα του κύκλου, οπότε προλαβαίνω να την κάνω τώρα... Γενικά, ξέρει κάποια κοπέλα να μου λει λεπτομέριες για την προγεστερόνη? Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Valia μου,η προγεστερονη ειναι η ορμονη που ουσιαστικα "κραταει"μια εγκυμοσυνη.Εαν αυτη ειναι χαμηλη,τοτε υπαρχει αιμοραγια (γι αυτο και οταν καποια εγκυος δει ροζ ή καφε ή κοκκινο αιμα,παιρνει συμπληρωμα utrogestan ή proluton depot που ειναι προγεστερονη).Η τιμη της προγεστερονης ,δεν ειναι σταθερη σε μια γυναικα.

Το να μετρησεις την προγεστερονη την 21η μερα,δεν εχει νοημα γιατι θα σου δειξει μονο την προγεστερονη την συγκεκριμενη μερα,τιποτε παραπανω.Στην Αμερικη,στην αρχη της εγκυμοσυνης ,μαζι με την χοριακη,μετρανε και την προγεστερονη για να δουν εαν ειναι αρκετη ή χρειαζεται συμπληρωμα.Πολλες γυναικες που εχουν πολυκυστικες , εχουν γενικα χαμηλη προγεστερονη.

Link to comment
Share on other sites

Valia μου,η προγεστερονη ειναι η ορμονη που ουσιαστικα "κραταει"μια εγκυμοσυνη.Εαν αυτη ειναι χαμηλη,τοτε υπαρχει αιμοραγια (γι αυτο και οταν καποια εγκυος δει ροζ ή καφε ή κοκκινο αιμα,παιρνει συμπληρωμα utrogestan ή proluton depot που ειναι προγεστερονη).Η τιμη της προγεστερονης ,δεν ειναι σταθερη σε μια γυναικα.

Το να μετρησεις την προγεστερονη την 21η μερα,δεν εχει νοημα γιατι θα σου δειξει μονο την προγεστερονη την συγκεκριμενη μερα,τιποτε παραπανω.Στην Αμερικη,στην αρχη της εγκυμοσυνης ,μαζι με την χοριακη,μετρανε και την προγεστερονη για να δουν εαν ειναι αρκετη ή χρειαζεται συμπληρωμα.Πολλες γυναικες που εχουν πολυκυστικες , εχουν γενικα χαμηλη προγεστερονη.

 

Silia2002, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Εγώ δεν είχα καθόλου αίμα, ούτε σταγόνα, ακόμα και όταν είχε σταματήσει η καρδιά του μωρού για 10 μέρες περίπου πριν το καταλάβουμε, πάλι δεν είχα τίποτε. Οπότε ίσως να μην είναι αυτό το πρόβλημα... Τόσο καιρό μετά ψάχνω ακόμα για απαντήσεις... Δε νομίζω οτι θα το ξεπεράσω ποτέ...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...