Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Θα πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό για να με δει μετά την απόξεση. Γίνονται κάποιες εξετάσεις ? 2η φορά τυχαίο ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ (που λέει και η διαφήμιση). Εχω ακούσει για υστεροσκόπηση και για θρομβοφιλία. Εχει καμιά από εσάς εμπειρία ? Τα φώτα σας κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό για να με δει μετά την απόξεση. Γίνονται κάποιες εξετάσεις ? 2η φορά τυχαίο ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ (που λέει και η διαφήμιση). Εχω ακούσει για υστεροσκόπηση και για θρομβοφιλία. Εχει καμιά από εσάς εμπειρία ? Τα φώτα σας κορίτσια...

 

Λυπάμαι πολύ lenisova, πραγματικα. Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή!

Για υστεοσκόπηση δεν ξέρω τίποτε. Παρακάτω θα βρεις ένα link από άλλο θέμα του forum, κι εκεί θα βρεις όλες τις εξετάσεις που μου έγραψε ο δικός μου γυναικολόγος.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7

Αναγράφονται εξετάσεις και για θρομβοφιλία αλλά και ανοσολογικός έλεγχος. Αν θες σου στελνω πμ με τα στοιχεία του γιατρού μου και της αιματολόγου που θα παρακλουθήσει στην επόμενη εγκυμοσύνη για τη θρομβοφιλία.

Έκανες ιστολογική και καρυότυπο εμβρύου?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, ξέρω ότι μόνο μια γυναίκα που έχει χάσει μωρό ξέρει πώς είναι αυτός ο πόνος. Όλοι οι υπόλοιποι ούτε καν υποψιάζονται... Αλλά περιμένω από τους φίλους μου να σκεφτούν λίγο πριν μιλήσουν. Άντε πες, δεν το σκέφτεται, απλά λέει σε μένα τον πόνο της (μεγάλος πόνος να μην μπορείς να βγεις για ποτό, τελοσπάντων...) Όταν όμως της εξηγώ πώς ένιωσα, θεωρώ ότι ένα συγγνώμη θα ήταν υπεραρκετό! Όχι να με κατηγορήσει κιόλας ότι δε χάρηκα! Είναι πολύ άδικο veti, είναι πολύ άδικο... Και τη σκέφτομαι κάθε μέρα (το δικό της μωρό της κι ένα μωράκι μιας ξαδέρφης του άντρα μου, που μετά από δύο εξωσωματικές επιτέλους το πέτυχαν!) και παρακαλάω μέσα μου να της πάνε όλα καλά...

 

Valiak μην στεναχωριεσαι και μην τα βαζεις μεσα σου γιατι κανεις κακο στον εαυτο σου ετσι.Καποια στιγμη θα καταλαβει η φιλη σου οτι ειναι λαθος που νομιζει οτι δεν την νοιαζεσαι και θα αλλαξει.

Το σημαντικοτερο ειναι να εισαι εσυ καλα και να ξεπερασεις σιγα σιγα αυτο που σου ετυχε,το ξερω ειναι δυσκολο και εγω που στο λεω συνεχεια σκεφτομαι αυτο που επαθα και ητανε και το πρωτο μου.

Τι να κανουμε ομως δεν αλλαζει κατι,να σκεφτεσαι οτι καποια στιγμη θα μας γελασει και εμας η τυχη κοριτσακι:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν θα το καταλάβει ποτέ... Και στεναχωριέμαι αλλά εν τέλει δεν υπάρχουν και πολλά που μπορώ να κάνω για αυτό... Αναθεώρησα πολλά μετά το χαμό του μωρό μου και θα πορευτώ με βάση αυτά...

Ας ελπίσουμε ότι η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή!!! :D

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εξυπακούεται ότι για να καταλάβεις τον πόνο που νιώθει μια γυναίκα που έχει χάσει ένα μωρό, ακόμη και πριν το γεννήσει, πρέπει να έχεις μια αντίστοιχη εμπειρία. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αν δε βιώσεις το χαμό ενός παιδιού έχεις δικαίωμα στην αναισθησία απέναντι στον πόνο μιας άλλης γυναίκας!!!Αν και πιστεύω ότι κάθε μάνα (ούσα ή προσεχώς μέλλουσα) είναι από τη φύση της ευαισθητοποιημένη σε τέτοιες περιπτώσεις.

Και ναι, ούτε οι πρώτες είμαστε, ούτε οι τελευταίες που χάσαμε πρόωρα ένα μωράκι, αλλά το τι έχουμε μέσα στην ψυχή μας (καλό ή κακό) τελικά μόνο εμείς το ξέρουμε!

Η αλήθεια είναι ότι η αντίδραση της φίλης σου δείχνει μια έλλειψη ευαισθησίας και ότι σίγουρα δε σκέφτηκε ποτέ πως θα ένιωθε αν οι ρόλοι σας ήταν αντεστραμμένοι. Εσύ πάλι, όχι αδικαιολόγητα, περίμενες μια πιο διακριτική αντίδραση από τη φίλη σου, που να δείχνει, αν όχι ότι σε νιώθει πραγματικά, τουλάχιστον αντιλαμβάνεται ότι πόνεσες πολύ και ότι πονάς ακόμα.

Δυστυχώς οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πολύ δύσκολες και η ποιότητά τους φαίνεται στις δύσκολες καταστάσεις.

Και, κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα, η ερμηνεία που δίνουμε σε συμπεριφορές άλλων, πάντα έχει γνώμονα το πώς θα αντιδρούσαμε εμείς σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Αυτό που θέλω να πω, ValiaK, είναι ότι στενοχωρήθηκες από την αντίδραση της φίλης σου, γιατί εσύ ποτέ δε θα αντιδρούσες έτσι, αν ήσουν στη θέση της, ενώ αντίστοιχα η φίλη σου παρεξήγησε τη στάση σου, και πίστεψε ότι απλά ζηλεύεις τη δική της ευτυχία (αν έχω καταλάβει καλά ότι αυτό σου προσάπτει) ίσως γιατί η ίδια θα ένιωθε έτσι αν ήταν στη δική σου θέση.

Όπως και να έχει, σκέψου καλά πριν αποφασίσεις να διαγράψεις μια φιλία τόσων ετών. Σιγουρέψου ότι, λόγω της ιδιαιτερότητας των συνθηκών, δεν υπήρξε κάποια παρεξήγηση (ίσως και από απλή αμηχανία).

Και για μα μη νομίζεις ότι δε σε καταλαβαίνω απόλυτα, πρέπει να σου πω ότι βρίσκομαι πάνω - κάτω στην ίδια θέση με σένα, όσον αφορά μια πολύ "καλή" μου φίλη. Εμείς είμασταν συγχρόνως έγκυες, πέρασε προ τριών μηνών κι εκείνη μια παρολίγον αποβολή (οπότε θα έπρεπε να έχει μια ιδέα...), παρόλα αυτά όταν πληροφορήθηκε το γεγονός, μου έστειλε ένα εξοργιστικά ανόητο μήνυμα και αυτό ήταν....

Μη στενοχωριέσαι και μη χαλιέσαι, δεν αξίζει....Αν πιστεύεις πραγματικά ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσεις τη φιλία σου μαζί της, άστο να πάει, κοίτα μπροστά και μην το ξανασκεφτείς. Αν πάλι είσαι διχασμένη, δώσε λίγο χρόνο, μια ακόμη ευκαιρία (χωρίς όμως προκατάληψη) και μετά αποφασίζεις. Σε οποιαδήποτε περίπτωση...εσύ να είσαι καλά....

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και φαίνονται πολύ λογικά όσα λες, δε θέλω να πιστεύω ότι η φίλη μου θα ζήλευε εάν οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι! Κι αυτό φριχτό μου φαίνεται... :( Στιγμή δε ζήλεψα δύο γυναίκες που γέννησαν λίγο μετά από μένα (αν και μου ήταν αδύνατο να ξαναμπω στο ΙΑΣΩ, στο λαϊκό μπήκα και λιποθύμησα...). Ίσα ίσα, που χάρηκα διπλά επειδή είδα από πρώτο χέρι πώς είναι να τρως τη φόλα... :cry::cry::cry:

3 μήνες τώρα σκέφτομαι εάν πρέπει να δώσω μια δεύτερη ευκαιρια και για να πω την αλήθεια, δεν έχω καταληξει 100%... Σε άλλη περίπτωση θα ήμουν πιο επιεικης, αλλά για το μωρό μου δε χαρίζω τίποτε! Το μωρό μου είναι πάνω από όλα, κι ας είναι αγγελούδι... :cry:

Λυπάμαι που βρίσκεσαι κι εσύ σε αυτή τη θέση... Κάτι τέτοιες στιγμές, μόνο στα δύσκολα, φαίνεται πραγματικά ποιοι άνθρωποι μπορούν να σταθούν δίπλα μας...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

εμενα η φιλη μου μου λεει ποσο ασχημη εγκυμοσυνη,συνεχεια ομως, εχει γιατι δεν μπορει να φαει!το διανοειστε?εχω χασει δυο μωρα.αποφευγω να τη συνανταω.δε μπορω ρε κοριτσια δεν μπορω.δε μπορω να ακουω βλακειες τελος

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ robenula μου, τι ακούμε κι εμείς...! Κάτι τέτοια με κάνουν έξω φρενών! Και αφού σε χαλάει, καλα κάνεις κι απομακρύνεσαι, αυτό που πρέπει να κάνουμε ολες μας είναι να ηρεμήσουμε και να έχουμε καλή ψυχολογία. Εγώ το λέω, έτσι και μείνω έγκυος τώρα, το μωρό θα βγει με τα νεύρα φαρφάλες!!! :D Μα τι ακούμε Χριστέ μου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ας τα λενε αλλου.να κανουν αλλου τα ναζια.σε εμας?και δεν μπορω να δεχθω οτι δεν το εχουν περασει και δεν το καταλαβαινουν!και μετα σου δειχνουν οτι σε λυπουνται κιολας.αυτο με αποτελειωνει.δε θελω τη λυπηση κανενος!θα κανω κι εγω παιδι οταν ερθει η ωρα μου!θα κανω!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας μην τρωω ,ασ κανω εμετους,ας ειναι ομως το μωρο μου καλα και δε θα παραπονεθω ουτε στη σκεψη μου

 

κούκλα μου, κι εγώ τα ίδια λεω, ας είμαι ξάπλα 9 μηνες, με 3 ηπαρίνες την ημέρα, σουρωτήρι να γινει η κοιλιά μου, κιχ δε θα βγάζω! Είναι άδικο άλλες να γεννάνε εύκολα και να μην τα θέλουν τα μωρά τους κι εμείς να βασανιζόμαστε. Κι από πάνω, να γκρινιάζουν για απροβλημάτιστες εγκυμοσύνες...

Θα είμαστε εδώ η μία για την άλλη, να το θυμάσαι αυτό!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου έχετε δίκιο σε όλα!Κι εγώ πριν χάσω το μωρό μου, γκρίνιαζα που και που γιατί λόγω μερικής αποκόλλησης πλακούντα είχα αναγκαστεί να μείνω στο κρεβάτι για 2,5 μήνες. Και πάνω που όλα είχαν αρχίσει να στρώνουν, αιμορραγία μηδέν, εγώ σε άψογη φυσική και ψυχολογική κατάσταση, ξαφνικά ο υπέρηχος έδειξε το μωράκι μου χωρίς ζωή πια! Το πώς ένιωσα το γνωρίζετε καλά! Ορκίστηκα ότι αν τα καταφέρω να ξαναμείνω έγκυος, δε θα βγεί άχνα από το στόμα μου ό,τι και να τραβήξω, φτάνει να είναι καλά το παιδάκι μου!!!

Τώρα για αυτά που ακούμε και για τη βλακεία, ακόμη και τον οίκτο που εισπράττουμε καμιά φορά, μήπως τελικά δίνουμε μεγαλύτερη σημασία από όση τους αξίζει; Μήπως το καλύτερο για μας είναι να αφήσουμε έξω από τη ζωή μας και κυρίως από την ψυχή μας, όλους αυτούς που αποδεκνύονται πολύ λίγοι για να είναι κοντά μας; Γιατί να αναλωνόμαστε σε αυτούς, όταν υπάρχουν όλοι αυτοί που αξίζουν πραγματικά την έγνοια μας, την προσοχή μας και την αγάπη μας; Όλοι οι υπόλοιποι...απλώς ΜΑΚΡΙΑ μας! Κι αν χάσουμε κάποιους φίλους, θα κερδίσουμε άλλους...

Εγώ ξέρω ότι χαίρομαι πολύ που σας βρήκα και μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας, έστω και μέσω ενός υπολογιστή!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

κούκλα μου, κι εγώ τα ίδια λεω, ας είμαι ξάπλα 9 μηνες, με 3 ηπαρίνες την ημέρα, σουρωτήρι να γινει η κοιλιά μου, κιχ δε θα βγάζω! Είναι άδικο άλλες να γεννάνε εύκολα και να μην τα θέλουν τα μωρά τους κι εμείς να βασανιζόμαστε. Κι από πάνω, να γκρινιάζουν για απροβλημάτιστες εγκυμοσύνες...

Θα είμαστε εδώ η μία για την άλλη, να το θυμάσαι αυτό!

σε ευχαριστω πολυγια τα καλα σου λογια.και εγω θα κανω υπαρινες και προγεστερονη και δεν ξερω τι αλλο.μακαρι να μου τα δωσουν ολα.κοντευω 34 χρονων και εχω χασει 2 παιδακια.ας τα κανω ολα αρκει να ειναι το παιδακι μου καλα!σε ευχαριστω μου δινεις δυναμη.και εγω ειμαι εδω για ολες σας!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου έχετε δίκιο σε όλα!Κι εγώ πριν χάσω το μωρό μου, γκρίνιαζα που και που γιατί λόγω μερικής αποκόλλησης πλακούντα είχα αναγκαστεί να μείνω στο κρεβάτι για 2,5 μήνες. Και πάνω που όλα είχαν αρχίσει να στρώνουν, αιμορραγία μηδέν, εγώ σε άψογη φυσική και ψυχολογική κατάσταση, ξαφνικά ο υπέρηχος έδειξε το μωράκι μου χωρίς ζωή πια! Το πώς ένιωσα το γνωρίζετε καλά! Ορκίστηκα ότι αν τα καταφέρω να ξαναμείνω έγκυος, δε θα βγεί άχνα από το στόμα μου ό,τι και να τραβήξω, φτάνει να είναι καλά το παιδάκι μου!!!

Τώρα για αυτά που ακούμε και για τη βλακεία, ακόμη και τον οίκτο που εισπράττουμε καμιά φορά, μήπως τελικά δίνουμε μεγαλύτερη σημασία από όση τους αξίζει; Μήπως το καλύτερο για μας είναι να αφήσουμε έξω από τη ζωή μας και κυρίως από την ψυχή μας, όλους αυτούς που αποδεκνύονται πολύ λίγοι για να είναι κοντά μας; Γιατί να αναλωνόμαστε σε αυτούς, όταν υπάρχουν όλοι αυτοί που αξίζουν πραγματικά την έγνοια μας, την προσοχή μας και την αγάπη μας; Όλοι οι υπόλοιποι...απλώς ΜΑΚΡΙΑ μας! Κι αν χάσουμε κάποιους φίλους, θα κερδίσουμε άλλους...

Εγώ ξέρω ότι χαίρομαι πολύ που σας βρήκα και μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας, έστω και μέσω ενός υπολογιστή!

 

Έχεις ένα δίκιο mousoudi, απλά μερικές φορές η βλακεία μας ξεπερνάει! Ή, όπως μου αρέσει να λέω: "η βλακεία είναι η κινητήριος δύναμη του σύμπαντος"! Ομολογουμένως, με τον καιρό πονάει λίγο λιγότερο, απλά στεναχωρήθηκα πολύ με τη φίλη μου, θεωρώ ότι είναι πολύ άδικο αυτό που μου προσάπτει. Όσο κι αν λέμε στη θεωρία ότι πρέπει να μην αναλωνόμαστε σε ανούσια, κακεντρεχή η αγενή σχόλια, μερικές φορές μας ρίχνουν πάλι πίσω... Πάντως κι εγώ για να ηρεμήσω, έχω αποφασίσει να βγάλω από τη ζωή μου κάποιους ανθρώπους, με κόστος και στον αντρούλη μου δυστυχώς, αλλά τι να κάνεις?

Κι εγώ χαίρομαι πολύ που μπορώ να μιλάω μαζί σας, ξέρω ότι θα με νιώσετε και θα ότι είμαστε διατεθειμένες να κάνουμε ότι μπορουμε για να νιώθουμε καλύτερα και να στηρίζει η μία την άλλη... :)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας και εγω τα ιδια με εσας λεω ας παρω ολοκληρο φαρμακειο ας μου πουν να μεινω στο κρεββατι εννια μηνες θα το κανω αρκει την επομενη φορα που θα μεινω εγκυος το μωρο μου να ειναι γερο μεχρι το τελος γιατι δεν θα την αντεξω αλλη στεναχωρια.Οσο γι αυτο που γραφετε για φιλους κοριτσια εγω μετα απο την αποξεση βρηκα τους πραγματικους φιλους και αυτους που δεν ηταν.Τι εννοω οσοι με αγαπαν και νοιαζονται πραγματικαι για μενα ηταν στην δυσκολη στιγμη της ζωης μου διπλα μου και οσοι με ηθελαν μονο για να τους εξυπηρετω γιατι εχω και μια καλοσυνη τρομαρα μου δεν πηραν ουτε ενα τηλεφωνο να πουν περαστικα σου.Γι αυτο και εγω πλεον εχω διπλα μου τους πραγματικους φιλους και τους αλλους τους διεγραψα.Αυτο να κανετε και εσεις.Σας φιλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο, απλά μέσα σε όλη την οδύνη για το χαμό του μωρού, καλό θα ήταν να μην είχαμε και παράπλευρες απώλειες... Χάσαμε τα μωρά μας, να μη χάσουμε και τους φίλους μας... :(

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Valiak συμφωνω μαζι σου αλλα να μην χασουμε τους φιλους που ειναι πραγματικοι οχι αυτους που μας κανουν τους φιλους απο συμφερον.Θα σας δωσω κοριτσια ενα παραδειγμα για να καταλαβετε.Δεν ξερω αν σας το εχω γραψει ειμαι νοσηλευτρια και περυσει τετοιο καιρο δουλευα στο κεντρο υγειας στον τοπο που μενω εκει γνωρισα ενα ζευγαρι γιατρων που δουλευαν και ηταν χρονια παντρεμενοι εγω πολυ συχνα χρειαζομουν να γραψω τα φαρμακα που μου εδινε ο γυναικολογος μου και να κανω και τις ενεσεις που επρεπε και καποιες δεν μπορουσα να τις κανω μονη μου οποτε λοιπον ολοι οι συναδερφοι μεταξυ και του ζευγαριου ηξεραν για τις προσπαθειες που κανω και για την εξωσωματικη που θα εκανα.Καποια στιγμη που εγω ελεγα τον προβληματισμο μου για την εξωσωματικη στις συναδερφισες μου εσκασαν το μυστικο οτι και το ζευγαρι των γιατρων εχει κανει πολλες εξωσωματικες και δεν εχουν πιασει αλλα συνεχιζουν να προσπαθουν αυτοι φυσικα ουτε κουβεντα το κρατουσαν και καλα μυστικο που να ηξεραν οτι ολοι τους συζηταν πισω απο την πλατη τους.τελος παντων εγω οταν πηγαινα να μου γραψει τα φαρμακα και αφου ειχα μαθει τι τους συμβαινει οταν με ρωτουσε μιλαω για την γυναικα ετσι οχι για τον αντρα της εγω της ελεγα ολα οσα εκανα που αφορουσαν την διαδικασια που ακολουθουσα.Οταν τον Ιουνιο ανεβηκα στην Αθηνα για την εξωσωματικη σπαει ο εξω απο δω το ποδι του και ηταν και εκεινη στο νοσοκομειο.Μιλησαμε ολα καλα οταν ομως εμαθε οτι εμεινα εγκυος σταματησε να μου λεει καλημερα το ιδιο και ο αντρας της,λεγοντας οτι εγω προδωσα το μυστικο της και εγω ουτε καν ειχα μιλησει και να φανταστειτε οτι τοσο καιρο μου εκανε τι φιλη.Αυτο κοριτσια το λετε φιλια εσεις;Γιατι εγω το λεω φιδι κολοβο.Ειχα πολλα τετοια γι αυτο σας ειπα οτι μετα το περιστατικο εμαθα ποιοι ειναι οι φιλοι μου.Δεν ειπα λοιπον να μην εχουμε φιλους αλλα να ειναι σωστοι απεναντη μας και να μας αγαπανε πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Valiak συμφωνω μαζι σου αλλα να μην χασουμε τους φιλους που ειναι πραγματικοι οχι αυτους που μας κανουν τους φιλους απο συμφερον.Θα σας δωσω κοριτσια ενα παραδειγμα για να καταλαβετε.Δεν ξερω αν σας το εχω γραψει ειμαι νοσηλευτρια και περυσει τετοιο καιρο δουλευα στο κεντρο υγειας στον τοπο που μενω εκει γνωρισα ενα ζευγαρι γιατρων που δουλευαν και ηταν χρονια παντρεμενοι εγω πολυ συχνα χρειαζομουν να γραψω τα φαρμακα που μου εδινε ο γυναικολογος μου και να κανω και τις ενεσεις που επρεπε και καποιες δεν μπορουσα να τις κανω μονη μου οποτε λοιπον ολοι οι συναδερφοι μεταξυ και του ζευγαριου ηξεραν για τις προσπαθειες που κανω και για την εξωσωματικη που θα εκανα.Καποια στιγμη που εγω ελεγα τον προβληματισμο μου για την εξωσωματικη στις συναδερφισες μου εσκασαν το μυστικο οτι και το ζευγαρι των γιατρων εχει κανει πολλες εξωσωματικες και δεν εχουν πιασει αλλα συνεχιζουν να προσπαθουν αυτοι φυσικα ουτε κουβεντα το κρατουσαν και καλα μυστικο που να ηξεραν οτι ολοι τους συζηταν πισω απο την πλατη τους.τελος παντων εγω οταν πηγαινα να μου γραψει τα φαρμακα και αφου ειχα μαθει τι τους συμβαινει οταν με ρωτουσε μιλαω για την γυναικα ετσι οχι για τον αντρα της εγω της ελεγα ολα οσα εκανα που αφορουσαν την διαδικασια που ακολουθουσα.Οταν τον Ιουνιο ανεβηκα στην Αθηνα για την εξωσωματικη σπαει ο εξω απο δω το ποδι του και ηταν και εκεινη στο νοσοκομειο.Μιλησαμε ολα καλα οταν ομως εμαθε οτι εμεινα εγκυος σταματησε να μου λεει καλημερα το ιδιο και ο αντρας της,λεγοντας οτι εγω προδωσα το μυστικο της και εγω ουτε καν ειχα μιλησει και να φανταστειτε οτι τοσο καιρο μου εκανε τι φιλη.Αυτο κοριτσια το λετε φιλια εσεις;Γιατι εγω το λεω φιδι κολοβο.Ειχα πολλα τετοια γι αυτο σας ειπα οτι μετα το περιστατικο εμαθα ποιοι ειναι οι φιλοι μου.Δεν ειπα λοιπον να μην εχουμε φιλους αλλα να ειναι σωστοι απεναντη μας και να μας αγαπανε πραγματικα.

Συμφωνώ και επαυξάνω!Καλύτερα λίγους και πραγματικούς φίλους, παρά πολλούς "δήθεν" φίλους! Κι εγώ, όσο περνάν οι μέρες μετά το δικό μου δυσάρεστο περιστατικό, διαπιστώνω ποιοι είναι οι αληθινοί φίλοι μου και ειλικρινά στο μέλλον μ' αυτούς θα πορευτώ. Οι υπόλοιποι ας είναι καλά, αλλά δεν τους θέλω πια στη ζωή μου.

Τώρα, όσο για τους ζευγάρι των γιατρών, έτσι όπως το περιγράφεις, μου φαίνεται απλά ότι χρησιμοποίησαν τη δήθεν διάρρευση του μυστικού τους από σένα (που το έμαθες και τελευταία!!) ως πρόφαση. Γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η δική σου εγκυμοσύνη με το δικό τους "μυστικό".

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο κορίτσια, έχετε πολύ δίκιο... Γι' αυτό το λόγο κι εγώ θα είμαι αδιαπραγμάτευτη στο μέλλον κι ας στεναχωριέται (δήθεν) κόσμος και ντουνιάς... Για το μωρο μου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω!Καλύτερα λίγους και πραγματικούς φίλους, παρά πολλούς "δήθεν" φίλους! Κι εγώ, όσο περνάν οι μέρες μετά το δικό μου δυσάρεστο περιστατικό, διαπιστώνω ποιοι είναι οι αληθινοί φίλοι μου και ειλικρινά στο μέλλον μ' αυτούς θα πορευτώ. Οι υπόλοιποι ας είναι καλά, αλλά δεν τους θέλω πια στη ζωή μου.

Τώρα, όσο για τους ζευγάρι των γιατρών, έτσι όπως το περιγράφεις, μου φαίνεται απλά ότι χρησιμοποίησαν τη δήθεν διάρρευση του μυστικού τους από σένα (που το έμαθες και τελευταία!!) ως πρόφαση. Γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η δική σου εγκυμοσύνη με το δικό τους "μυστικό".

 

 

Γιατι γλυκεια μου οι ανθρωποι εχουν προβλημα ειναι κακοι με τους αλλους και ειδικα με αυτους που εχουν μωρακια.Ακομα και με τους συναδερφους τους.Τελος παντων δεν θελω το κακο τους και τους ευχομαι να αποκτησουν και αυτοι αυτο που επιθυμουν.Σας φιλω πολυ ολες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

γραφω πρωτη φορα γιατι νιωθω απελπισμενη.

ειμαι 35 χρονων ,4 χρονια παντρεμενη. πριν 2 χρονια ειχα ενα εξωμητριο το οποιο αποβληθηκε μονο του ολα καλα..ψαχτηκα δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

σημερα ειμαι 4-5 εβδομαδων εγκυος κ κατα 99% ειναι παλινδρομη κυηση...η χοριακη δεν ανεβαινει οπως θα πρεπει. οι τιμες μεσα σε 6 μερες ηταν 800,900,1000. ο γυναικολογος μου ειπε να κανω αλλη μια μετρηση σε 4 μερες γιατι λογικα θα πρεπει να πεφτει η χοριακη η' να δω αιμα.

ο υπερηχος τωρα δεν θα δειξει τιποτα ειναι πολυ νωρις.

βασικα παρακαλαω να δω αιμα να ξεμπερδευω..δεν αντεχω αυτη την αναμονη..αισθανομαι πονακια χαμηλα μπροστα-δεξια -αριστερα...αλλα αιμα δεν εχω δει ακομα.

βασικα τη δευτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος..δεν ειμαι πολλων εβδομαδων. ουτε καν 5.

οποιες ειχατε παλινδρομη...αποβληθηκε μονο του?

δεν θελω να κανω αποξεση.

ο γιατρος ειπε οτι αν δεν πεσει μονο του...θα μου κανει μια ενεση να γινει αποβολη.

αισθανομαι απελπισμενη...νευριασμενη....λεω ολα σε μενα θα συμβαινουν?

γιατι καποιες αλλες κανουν τα παιδια με τα τσουβαλια κ εμεις που τα θελουμε τοσο μας τυρραναει τοσο ????

βλεπω καποια παραδειγματα και φρικαρω!!!!

σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

γραφω πρωτη φορα γιατι νιωθω απελπισμενη.

ειμαι 35 χρονων ,4 χρονια παντρεμενη. πριν 2 χρονια ειχα ενα εξωμητριο το οποιο αποβληθηκε μονο του ολα καλα..ψαχτηκα δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

σημερα ειμαι 4-5 εβδομαδων εγκυος κ κατα 99% ειναι παλινδρομη κυηση...η χοριακη δεν ανεβαινει οπως θα πρεπει. οι τιμες μεσα σε 6 μερες ηταν 800,900,1000. ο γυναικολογος μου ειπε να κανω αλλη μια μετρηση σε 4 μερες γιατι λογικα θα πρεπει να πεφτει η χοριακη η' να δω αιμα.

ο υπερηχος τωρα δεν θα δειξει τιποτα ειναι πολυ νωρις.

βασικα παρακαλαω να δω αιμα να ξεμπερδευω..δεν αντεχω αυτη την αναμονη..αισθανομαι πονακια χαμηλα μπροστα-δεξια -αριστερα...αλλα αιμα δεν εχω δει ακομα.

βασικα τη δευτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος..δεν ειμαι πολλων εβδομαδων. ουτε καν 5.

οποιες ειχατε παλινδρομη...αποβληθηκε μονο του?

δεν θελω να κανω αποξεση.

ο γιατρος ειπε οτι αν δεν πεσει μονο του...θα μου κανει μια ενεση να γινει αποβολη.

αισθανομαι απελπισμενη...νευριασμενη....λεω ολα σε μενα θα συμβαινουν?

γιατι καποιες αλλες κανουν τα παιδια με τα τσουβαλια κ εμεις που τα θελουμε τοσο μας τυρραναει τοσο ????

βλεπω καποια παραδειγματα και φρικαρω!!!!

σας ευχαριστω πολυ.

 

Κοπέλα μου γλυκειά, μην πανικοβάλλεσαι! Πέντε εβδομάδες είναι πολύ μικρό διάστημα. Περίμενε και τον υπέρηχο λίγο ακόμα. Ο γιατρός σου μόνο στη χοριακή βασίζεται? Εάν διαβάσεις στο forum, θα βρεις πολλές ιστορίες κοριτσιών που η χοριακή δεν ανέβαινε κανονικά στην αρχή και 9 μήνες μετά κρατούσαν τα "αποτελέσματα της χοριακής" αγκαλίτσα! :D

Εμένα η καρδά του μωρού είχε σταματήσει για δέκα μέρες περίπου (με βάση τους υπολογισμούς του γιατρού) και παρόλα αυτά δεν είχα δει ούτε μια σταγόνα αίμα, ο οργανισμός δεν είχε μπει σε διαδικασία αποβολής... Το βάσταγα γερά το φασολάκι μου... :-(

'Οσο για την αδικία που λες, νομίζω ότι όλες μας εδώ είμαστε τρανά παραδείγματα... Αλλά θα γυρίσει ο τροχός!!! ;)

Είναι νωρίς ακόμα για να αγχώνεσαι τόσο πολύ... Να σκέφτεσαι με πολύ αγάπη το σποράκι σου και να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά! Κάτσε ξεκουράσου και σκέψου το μωράκι σου!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ. Πριν 15 μέρες έκανα απόξεση μετά από παλινδρομη κύηση. Ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη και τα συναισθήματα δεν περιγράφονται. Ο γιατρός μας είπε τότε ότι ήταν τυχαίο, έχει συμβεί και στον ίδιο και οφείλεται πιθανόν σε χρωμοσωματική ανωμαλία του εμβρύου. Μας είπε, επίσης, ότι δεν έφταιξε τίποτα άλλο, να μην κάνουμε καμία εξέταση, μετά τη δεύτερη αποβολή συστήνει εξετάσεις οι οποίες κοστιζουν 1500 ευρώ, να μην το σκεφτόμαστε και μετά από τρεις μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε. Αυτά μας είχε πει τότε...

 

Όσο περνούσαν όμως οι μέρες και όσο ανακτούσα την ψυχραιμία μου, σκέφτηκα τα εξής:

 

1. Γιατί όχι να μην κάνω τις εξετάσεις από την πρώτη φορά? Τουλάχιστον αυτό θα μείωνε την αγωνία μου για την επόμενη εγκυμοσύνη, γιατί θα ξέρω ότι θα έχω κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου και αν όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές, τότε θα πω ότι όντως ήταν τυχαίο αυτό που συναίβει και θα ευχηθώ την επόμενη φορά να μην ξανασυμβεί. Τώρα, έτσι στα τυφλά, πώς ξέρω ότι ήταν τυχαίο? Μέσα στην άγνοια είμαι και όπως λένε, πολλές φορές ....η άγνοια σκοτώνει (τα έμβρυα).

 

2. Η μητέρα μου, μου είπε ότι είχε 2 αποβολές συνεχόμενες. Μετά έκανε εξετάσεις, βρήκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τις ορμόνες τις, ακολούθησε θεραπεία και από τότε πήγαν όλα καλά και έκανε τρία παιδιά, εγώ είμαι το τρίτο στη σειρά. Ποιός μου λέει ότι και εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις ορμόνες μου? Πρέπει να κάνω δύο αποβολές για να το κοιτάξω? Ξέρετε αν η ορμονικές παθήσεις είναι κληρονομικές από μάνα σε κόρη?

 

Έτσι λοιπόν, αφού το συζήτησα και με τον άντρα μου, πήρα το γιατρό και του είπα ότι θέλω να κάνω από τώρα τις εξετάσεις για καθ'εξην αποβολές ή τουλάχιστον τις πιο βασικές, π.χ. ορμονολογικές, θρομβοφιλίας, ανοσολογικές. Εκείνος μου είπε αρχικά ότι θα αγχωθούμε αν μπούμε σε αυτή τη διαδικασία των εξετάσεων, αλλά αφού το θέλω να τον πάρω τη Δευτέρα τηλ. να μιλήσουμε και να συνεννοηθούμε για να μου τις γράψει. Μου είπε ότι θα κοστίσουν όλο το πακέτο γύρω στα 1500-2000 στο μητέρα.

 

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις και αν ναι ποιές? Σε ποιό νοσοκομείο ή κλινική? Πόσο κόστισαν και πόσο χρόνο αναμονής είχαν για τα αποτελέματα? Η μητέρα μου λέει ότι έχει καλή μονάδα αποβολών το νοσοκομείο Αλεξάνδρα. Εκεί είχε κάνει τις εξετάσεις εκείνη. Όμως, ξέρετε αν στο Αλεξάνδρα πρέπει να κλείσεις ραντεβού για τις εξετάσεις και τί χρόνο αναμονής έχουν τα ραντεβού? Μένω επαρχεία και πρέπει να συνεννοηθώ πρώτα, να κλείσω ραντεβού, να πάρω άδεια από τη δουλειά μου και να ανέβω Αθήνα να τις κάνω. Πρέπει όμως να τις κάνω όλες μαζί. Δεν μπορώ να μείνω πολλές μέρες στην Αθήνα. Δεν έχω πολλές μέρες άδεια από τη δουλειά μου.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά έχω τόσα πολλά να πω.... Όλη μέρα αυτό σκέφτομαι, δεν μπορώ να ησυχάσω...

Link to comment
Share on other sites

oneiropagida λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου! Τα μωράκια μας είναι όλα αγγελούδια και μας βλέπουν από ψηλά...

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, θα ήθελα να σου πω τη δική μου γνώμη (γιαρός δεν είμαι, από την πικρή εμπειρία μου τα λέω...)

Να ξεκινήσω με μια ερώτηση: μετά την απόξυση, ο γιατρός έστειλε το έμβρυο για εξετάσεις? Ιστολογική και καρυότυπο? Αυτά ίσως δείξουν κάτι...

Σαφώς και πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις εξετάσεις από την πρώτη φορά! Ειδικά αφού υπάρχει και ιστορικό στην οικογένειά σου. Δεν γνωρίζω κάτι για την πάθηση που είχε η μητέρα σου, αλλά ο θυρεοειδής για παράδειγμα (που ειναι ορμονολογικό θέμα) είναι κληρονομικός.

Δες τις εξετάσεις που μου είχε γράψει ο δικός μου γιατρός στο παρακάτω link http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7

Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας και ο ανοσολογικός έλεγχος (μόνο οι εξετάσεις με τα μαύρα γράμματα) μου είχαν στοιχίσει περίπου 500€ στο Αρεταίειο στο τμήμα του κου Οικονόμου (αν θες τηλ, στειλε μου πμ). Πρέπει να πήρα τα αποτελέσματα σε ένα μήνα περίπου. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό, είναι πιθανό να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25283. Για τα νοσοκομεία δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω... Υποθέτω όμως ότι θα είναι πιο φθηνά από το Μητέρα.

Και πάλι λυπάμαι πάρα πολύ για το μωράκι σου. Μια μεγάλη αγκαλιά και ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ...!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...