Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Να πω κι εγω την δικια μου εμπειρια γιατι δεν ξερω αλλα παρ ολο που εχω ενα παιδακι με πειραξε παρα πολυ αυτο το γεγονος. Εμεινα εγκυος και οι χοριακες τελειες πηγαμε το ειδαμε και ξαφνικα μου ηρθε αιμα μετα πολυ αλλα σταματησε αποτομα το εμβρυακι ηταν εκει δεν εφυγε αλλα σταματησε να μεγαλωνει. Αυριο το πολυ μεθαυριο μπαινω για αποξεση. Ο γιατρος επιμενει να μην κανω καρυοτυπο και θα κανουμε μονο ιστολογικη εγω δεν καταλαβα τι θα δουμε στη ιστολογικη. Μου ειπε να το θεωρησω τυχαιο γεγονος και να μην κανουμε την αλλη εξεταση το ιδιο και ο αντρας μου. Θα μου κανει εξετασεις μονο αν γινει και αλλη φορα. Γιατι να περιμενω να ξαναγινει? Ξερω γιατι εχω αλλο ενα παιδι. Ναι και το ψυχολογικο ποιος το μετραει? Χαθηκε μια ψυχουλα πρεπει να χαθει και δευτερη? Δεν το δεχομαι αυτο και γιατι οι εξετασεις αυτες να μην γραφονται? Ειναι αδικια να πληρωνω τοσα λεφτα καθε μηνα για ασφαλεια και τωρα που τη χρειαζομαι να μας γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια.

Τελος παντων ειμαι εξοργισμενη παρα πολυ με ολα.

 

να κάνεις καρυότυπο στο έμβρυο. η ιστολογική δεν έχει καμμία αξία. είχα κι εγώ ένα παιδί και μετά 2 παλλίνδρομες. μην το αφήσεις στην "τύχη" χωρίς να ψάξεις τί έφταιξε. τύχη εννοούν οι γιατροί την χρωμοσωμική ανωμαλία κι αυτό μόνο ο καρυότυπος θα το δείξει. αλλιώς θα πηγαίνεις στα τυφλά και την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να πω κι εγω την δικια μου εμπειρια γιατι δεν ξερω αλλα παρ ολο που εχω ενα παιδακι με πειραξε παρα πολυ αυτο το γεγονος. Εμεινα εγκυος και οι χοριακες τελειες πηγαμε το ειδαμε και ξαφνικα μου ηρθε αιμα μετα πολυ αλλα σταματησε αποτομα το εμβρυακι ηταν εκει δεν εφυγε αλλα σταματησε να μεγαλωνει. Αυριο το πολυ μεθαυριο μπαινω για αποξεση. Ο γιατρος επιμενει να μην κανω καρυοτυπο και θα κανουμε μονο ιστολογικη εγω δεν καταλαβα τι θα δουμε στη ιστολογικη. Μου ειπε να το θεωρησω τυχαιο γεγονος και να μην κανουμε την αλλη εξεταση το ιδιο και ο αντρας μου. Θα μου κανει εξετασεις μονο αν γινει και αλλη φορα. Γιατι να περιμενω να ξαναγινει? Ξερω γιατι εχω αλλο ενα παιδι. Ναι και το ψυχολογικο ποιος το μετραει? Χαθηκε μια ψυχουλα πρεπει να χαθει και δευτερη? Δεν το δεχομαι αυτο και γιατι οι εξετασεις αυτες να μην γραφονται? Ειναι αδικια να πληρωνω τοσα λεφτα καθε μηνα για ασφαλεια και τωρα που τη χρειαζομαι να μας γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια.

Τελος παντων ειμαι εξοργισμενη παρα πολυ με ολα.

 

Γεια σου κοπέλα μου. Καταρχάς να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να πάρεις δύναμη από αυτό για να ξεπεράσεις την απώλειά σου.

Έχεις ιδιωτική ασφάλεια και δεν τα καλύπτει? Γιατί εγώ δεν έχω και μετά από 2 παλίνδρομες στην 9η εβδομάδα, ευχόμουν να είχα κάνει...αλλά νόμιζα ότι καλύπτονταν. Η ιστολογική δεν έχω καταλάβει κι εγώ τι δείχνει (λένε παθολογικά αίτια), πάντως εμένα μόνο καρυότυπο μου έκανε (για χρωμοσωμικές ανωμαλίες) γιατί μου είπε ότι συνήθως γίνεται σε μικρότερες κυήσεις και γενικά δεν δείχνει πολλά πράγματα. Το τελευταίο το διασταύρωσα και με άλλο γιατρό.

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

να κάνεις καρυότυπο στο έμβρυο. η ιστολογική δεν έχει καμμία αξία. είχα κι εγώ ένα παιδί και μετά 2 παλλίνδρομες. μην το αφήσεις στην "τύχη" χωρίς να ψάξεις τί έφταιξε. τύχη εννοούν οι γιατροί την χρωμοσωμική ανωμαλία κι αυτό μόνο ο καρυότυπος θα το δείξει. αλλιώς θα πηγαίνεις στα τυφλά και την επόμενη φορά.

 

sofi@p καπου εχω διαβασει την ιστορια σου αλλα δεν θυμαμαι αν ειχες αποβολές ή παλινδρομες? Θυμαμαι οτι ήταν δυο (αν δεν κανω λαθος) ήταν στην ιδια εβδομαδα και οι δυο? και τι εξετασεις εκανες? Εκανες και στις δυο ιστολογικη και καρυοτυπο? Αχ συγνωμη που σε ρωταω πολλα. Αλλα απο που να αρχισω που απο τη στιγμη που εχω ενα παιδι μου λενε να ξαναπροσπαθησω αλλα στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοπέλα μου. Καταρχάς να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να πάρεις δύναμη από αυτό για να ξεπεράσεις την απώλειά σου.

Έχεις ιδιωτική ασφάλεια και δεν τα καλύπτει? Γιατί εγώ δεν έχω και μετά από 2 παλίνδρομες στην 9η εβδομάδα, ευχόμουν να είχα κάνει...αλλά νόμιζα ότι καλύπτονταν. Η ιστολογική δεν έχω καταλάβει κι εγώ τι δείχνει (λένε παθολογικά αίτια), πάντως εμένα μόνο καρυότυπο μου έκανε (για χρωμοσωμικές ανωμαλίες) γιατί μου είπε ότι συνήθως γίνεται σε μικρότερες κυήσεις και γενικά δεν δείχνει πολλά πράγματα. Το τελευταίο το διασταύρωσα και με άλλο γιατρό.

Να είσαι καλά.

 

mommy to be ναι εχω ιδιωτικη ασφαλεια καποια στιγμη μου εκοψε και εκανα δεν την εχω ουτε χρονο αλλα δεν καλυπτει αποξεση μονο τοκετο φυσιολογικο. Για να καλυπτει μια ασφαλεια προβλήματα στην εγκυμοσυνη ή αποβολη ειναι πολυ ακριβή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofi@p καπου εχω διαβασει την ιστορια σου αλλα δεν θυμαμαι αν ειχες αποβολές ή παλινδρομες? Θυμαμαι οτι ήταν δυο (αν δεν κανω λαθος) ήταν στην ιδια εβδομαδα και οι δυο? και τι εξετασεις εκανες? Εκανες και στις δυο ιστολογικη και καρυοτυπο? Αχ συγνωμη που σε ρωταω πολλα. Αλλα απο που να αρχισω που απο τη στιγμη που εχω ενα παιδι μου λενε να ξαναπροσπαθησω αλλα στα τυφλα.

μετά το γιο μου, είχα 2 παλλίνδρομες. η 1η στη 10η εβδομάδα και η 2η στην 8η εβδομάδα. έκανα ιστολογική την 1η φορά που δεν έδειξε κάτι ουσιαστικό (ισχαιμικά στοιχεία και θρόμβους). ο τότε γυναικολόγος είχε πει ότι αυτά οφείλονται σε θρομβοφιλία, οπότε στην επόμενη εγκυμοσύνη έκανα αντιπηκτική αγωγή. και πάλι όμως παλλινδρόμησε.

τότε πήγα σε ειδικό στις καθέξιν αποβολές και μου είπε ότι η ιστολογική δεν προσφέρει κάτι. τα ευρήματα που είχαμε δει προκλήθηκαν από τη διαδικασία της απόξεσης.

οπότε έκανα κι άλλες εξετάσεις, βρήκα το πρόβλημα, έκανα θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

mommy to be ναι εχω ιδιωτικη ασφαλεια καποια στιγμη μου εκοψε και εκανα δεν την εχω ουτε χρονο αλλα δεν καλυπτει αποξεση μονο τοκετο φυσιολογικο. Για να καλυπτει μια ασφαλεια προβλήματα στην εγκυμοσυνη ή αποβολη ειναι πολυ ακριβή

 

κατάλαβα...καλά ειδικά τώρα που έχω και ιστορικό ούτε που θα δεχτούν να μου ασφαλίσουν τέτοιου είδους θέματα... είναι και πανάκριβες οι εξετάσεις, πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πόσο έχει ο πλήρης έλεγχος θρομβοφιλίας στο Λαικό και μου είπε 500 ευρώ και θα σου επιστρέψει ο ΕΟΠΠΥ τα 70...εγώ νόμιζα ότι σε δημόσιο νοσοκομείο θα ήταν φθηνές για να μην πω δωρεάν (είχα διαβάσει σε παλαιότερα μηνύματα ότι μάλλον κάποτε ήταν φθηνές)...:?

Link to comment
Share on other sites

μετά το γιο μου, είχα 2 παλλίνδρομες. η 1η στη 10η εβδομάδα και η 2η στην 8η εβδομάδα. έκανα ιστολογική την 1η φορά που δεν έδειξε κάτι ουσιαστικό (ισχαιμικά στοιχεία και θρόμβους). ο τότε γυναικολόγος είχε πει ότι αυτά οφείλονται σε θρομβοφιλία, οπότε στην επόμενη εγκυμοσύνη έκανα αντιπηκτική αγωγή. και πάλι όμως παλλινδρόμησε.

τότε πήγα σε ειδικό στις καθέξιν αποβολές και μου είπε ότι η ιστολογική δεν προσφέρει κάτι. τα ευρήματα που είχαμε δει προκλήθηκαν από τη διαδικασία της απόξεσης.

οπότε έκανα κι άλλες εξετάσεις, βρήκα το πρόβλημα, έκανα θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.

 

Sofi@p πολύ χαίρομαι που διαβάζω ότι η δική σου ιστορία είχε αίσιο τέλος! Μήπως μπορείς να μας πεις ποιο ήταν το πρόβλημα που βρήκες και τι θεραπεία έκανες? Ίσως η δική σου εμπειρία βοηθήσει και εμας τις υπόλοιπες...

Link to comment
Share on other sites

Sofi@p πολύ χαίρομαι που διαβάζω ότι η δική σου ιστορία είχε αίσιο τέλος! Μήπως μπορείς να μας πεις ποιο ήταν το πρόβλημα που βρήκες και τι θεραπεία έκανες? Ίσως η δική σου εμπειρία βοηθήσει και εμας τις υπόλοιπες...

σε μένα ήταν προβληματικά τα αντπατρικά. έκανα θεραπεία με εμβόλια, ανέβηκαν οι τιμές κι έκανα την κόρη μου.

εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να λύσουν τα προβλήματά τους και να αποκτήσουν το μωράκι που επιθυμούν.

Link to comment
Share on other sites

σε μένα ήταν προβληματικά τα αντπατρικά. έκανα θεραπεία με εμβόλια, ανέβηκαν οι τιμές κι έκανα την κόρη μου.

εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να λύσουν τα προβλήματά τους και να αποκτήσουν το μωράκι που επιθυμούν.

 

να σε ρωτησω και κατι ακομα. Μηπως εχεις ρεζους αρνητικο γιατι μου ειπαν οτι αυτα τα ΝΚ δημιουργουνται σε γυναικες με ρζους αρνιτικο μετα απο μια γεννα. Μπορουν να κανουν μονο ενα παιδι χωρις θεραπεια και μετα ανεβαινουν τα ΝΚ και δεν μπορουν να κανουν δευτερο παρα μονο με εμβολια. Το επαθε και μια ξαδερφη μου και το καταλαβαν μετα απο 5 αποπβολες και αφου ειχαν κανει ενα κορριτσακι που ολα πηγαν καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατάλαβα...καλά ειδικά τώρα που έχω και ιστορικό ούτε που θα δεχτούν να μου ασφαλίσουν τέτοιου είδους θέματα... είναι και πανάκριβες οι εξετάσεις, πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πόσο έχει ο πλήρης έλεγχος θρομβοφιλίας στο Λαικό και μου είπε 500 ευρώ και θα σου επιστρέψει ο ΕΟΠΠΥ τα 70...εγώ νόμιζα ότι σε δημόσιο νοσοκομείο θα ήταν φθηνές για να μην πω δωρεάν (είχα διαβάσει σε παλαιότερα μηνύματα ότι μάλλον κάποτε ήταν φθηνές)...:?

 

Ναι τωρα μαγκεψανε και τα νοσοκομεια. Εγω που ρωτησα για αποξεση σε νοσοκομειο ειναι 300?. Ε! σιγα τη διαφορα 400? μου ζητανε στην κληνικη και θα μου την κανει και ο γιατρος μου. Και τη φυσιολογικη γεννα στο νοσοκομειο την πληρωνεις κανονικα.

Τις εξετασεις αυτες λογικα μαλλον μου τις καλυπτει η ασφαλεια αλλα οχι να τις κανω μονη αυθαιρετα (αντε μου καρφωθηκε να παω να κανω εξετασεις 500?) θελουν παραπεμτικο απο τον γιατρο χαρτι με την αιτιολογια γιατι τις κανω και την αποδειξη. Μεχρι στιγμής σε οποιον γιατρο χρειαστηκε να παω και μου εδωσε αποδειξη εκτος απο ενδοκρινολογο μου εδωσαν πισω ολο το ποσο. Αλλα δεν ξερω αν καλυπτει εξετασεις που θα χρειαστω για να μεινω εγκυος. Θελω να πιστευω οτι καλυπτει. Αλλα ο γιατρος θελει να το θεωρησουμε ατυχες γεγονος και ουτε καρυοτυπο εμβρυου δεν με αφινει να κανω. Τελος παντων αυριο θα παω για αποξεση και ειμαι ψυχολογια χαλια.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω και κατι ακομα. Μηπως εχεις ρεζους αρνητικο γιατι μου ειπαν οτι αυτα τα ΝΚ δημιουργουνται σε γυναικες με ρζους αρνιτικο μετα απο μια γεννα. Μπορουν να κανουν μονο ενα παιδι χωρις θεραπεια και μετα ανεβαινουν τα ΝΚ και δεν μπορουν να κανουν δευτερο παρα μονο με εμβολια. Το επαθε και μια ξαδερφη μου και το καταλαβαν μετα απο 5 αποπβολες και αφου ειχαν κανει ενα κορριτσακι που ολα πηγαν καλα.

Ειμαστε ολοι ρεζους +. Τα ΝΚ ηταν φυσιολογικα. Ολα να πανε καλα αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε ολοι ρεζους +. Τα ΝΚ ηταν φυσιολογικα. Ολα να πανε καλα αυριο...

 

Ευχαριστω.

Τοτε ποιο ηταν το προβλημα που βρηκες εγω νομιζα οτι βρηκες ανεβασμενα ΝΚ.

Link to comment
Share on other sites

αχ συγγνώμη τωρα το ειδα 'αντιπατρικα" ποια η διαφορα ρε παιδια τωρα μπερδευτικα. Αμαν ποσα πρεπει να ψαξουμε? Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω απο καποιες ιστοριες που εχω διαβασει αλλα και προσωπικα που εχω ακουσει ειναι το εξης: πως ειναι δυνατον να κανεις ενα παιδι χωρις να εχεις προβλημα με θρομβοφιλια και ξαφνικα να ανακαλυπτεις στο δευτερο οτι οι παλινδρομες που εχεις μετα απο αυτο ειναι απο θρομβοφιλια. Την θρομβοφιλια δεν την εχεις εκ γεννετης? Νομιζα οτι απο την στιγμή που εχεις κανει ενα παιδι καποια πραγματα δεν τα εξεταζεις. Μα τι μπερδεμα. Δεν βγαζω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

αχ συγγνώμη τωρα το ειδα 'αντιπατρικα" ποια η διαφορα ρε παιδια τωρα μπερδευτικα. Αμαν ποσα πρεπει να ψαξουμε? Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω απο καποιες ιστοριες που εχω διαβασει αλλα και προσωπικα που εχω ακουσει ειναι το εξης: πως ειναι δυνατον να κανεις ενα παιδι χωρις να εχεις προβλημα με θρομβοφιλια και ξαφνικα να ανακαλυπτεις στο δευτερο οτι οι παλινδρομες που εχεις μετα απο αυτο ειναι απο θρομβοφιλια. Την θρομβοφιλια δεν την εχεις εκ γεννετης? Νομιζα οτι απο την στιγμή που εχεις κανει ενα παιδι καποια πραγματα δεν τα εξεταζεις. Μα τι μπερδεμα. Δεν βγαζω ακρη.

 

Εγω ειχα κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια στον προγεννητικο και μου βγήκε οτι δεν εχω!και οταν έμεινα έγκυος μου έκανε ο γιατρός θρομβοελαστογραμμα και έδειξε οτι εχω!ετσι ξεκίνησα ενέσεις!βεβαια το μωρο μου παλλινδρομησε αλλα λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας!η πηκτικοτητα του αίματος αλλάζει στην εγκυμοσύνη λόγω των αυξημένων αναγκών του οργανισμού για να υποστηρίξει το εμβρυο!η θρομβοφιλια λοιπον εκδηλώνεται στην περίοδο της εγκυμοσύνης!τωρα γιατι μπορει να εχει διάφορα μεταξύ πρώτης και δεύτερης εγκυμοσύνης δεν ξέρω...Ισως αντιδρά διαφορετικά ο οργανισμός!δεν ειναι άλλωστε ολες οι εγκυμοσύνες ίδιες!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αυτη την εξεταση πρωτη φορά την ακουω ομως.Λοιπον επαθα το εξης κουφο. Την προηγουμενη Τεταρτη πήγα να κανω την αποξεση. Το πηρα αποφαση οτι απο μονο του δεν θα φυγει και ο γιατρος μου ειπε πτι δεν μπορουμε να περιμενουμε αλλο. Πριν με ετοιμασουν με ρωτησε αν θελω να κανω τελικα τον καρυοτυπο γιατι ειναι καλυτερο απο την ιστολογικη και αν ειναι θεμα κοστους ας μην κανω καλυτερα την ιστολογικη.Του ειπα ας τα κανουμε και τα δυο.Την ωρα που πηγαινα για να με ετοιμασουν ο γιατρος ζητησε εναν τελευταιο υπερηχο . Στον υπερηχο φανηκε οτι ο σακος ειχε μεγαλωση κατα μια βδομαδα το εμβρυο μου ειπε οτι σ αυτον τον υπερηχο δεν φαινεται και οτι τελικα δεν θα κανουμε την αποξεση :confused:

Χαρα ολοι οταν το μαθανε. Εγω ήξερα οτι μηναμε ομως 5 μερες πισω. Πριν φυγω τον ρωτησα ποιες οι πιθανοτητες τελικα να εξελιχθει καλα αυτη η εγκυμοσυνη και μου ειπε 10% Καταλαβα αμεσως οτι δεν θα εξελιχθει. Τη Δευτερα πηγα στο ιατρειο του και διαπιστωσαμε οτι ο σακος μεγαλωνει αλλα το εμβρυο ειναι στις 6 βδομαδες οποτε θα γινει η αποξεση. Το θετικο ειναι οτι μου προτηνε τελικα μονος του τον καρυοτυπο για να ξερουμε που βαδιζουμε. Μου ειπε οτι αν ο κρυοτυπος βγει καθαρος θα κανουμε εξετασεις θρομβοφιλιας γιατι εχει δει αρκετες φορες στα τοσα χρονια εμπειριας του κοπελες με ενα παιδι τελικα να εχουν θρομβοφιλια και αν θελω εγω να παω και σε εναν ειδικο γιατρο που ειδικευεται σε αποβολες και μαλιστα παλινδρομες (και αυτο γιατι το κοστος ειναι μεγαλο) παντως απο τη στιγμη που μου ειπε οτι μεγαλωσε μια βδομαδα μετρουσα το ζαχαρο γιατι στην πρωτη ειχα παθολογικη καμπυλη και το θετικο ηταν οτι δεν ειχα ζαχαρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Γραφω για πρωτη φορά και θα ηθελα να σας πω τι τραβαω εδω και 4 μηνες:

08/07/2014 έκανα απόξεση 5 εβδομαδων έγκυος (παλίνδρομη).Όλα καλα την ίδια μέρα. Δεν πονούσα καθόλου.Σαν να μην έπαθα τίποτα. Από αίμα καθάρισα μετά από 3μέρες. Αντιβίωση claripen.

09/07/2014 τάσεις λιποθυμίας, εμετούς, δέκατα. Η γυναικολόγος είπε να σταματήσω την αντιβίωση (μπορεί να με πειράζει) και όταν καλυτερέψω να πάρω vibramicin.Πήρα για 2 μέρες μετά πάλι ζαλάδες και δέκατα. Τα σταμάτησα και αυτά. Μου είπε δεν είναι τίποτα αφού δεν πονάς. Όμως για 2 βδομάδες ήμουν χάλια (δέκατα, τάση για εμετό όλη μέρα). Μου είπε να πάω σε παθολόγο. Έκανα αίματος και ούρων και βρήκαν ουρολοίμωξη(τσούξιμο στην ούρηση δεν είχα). Πήρα zinadol για 1 βδομάδα. Ένιωσα λίγο καλύτερα για 2 μέρες.

08/08/2014 πόνους κάτω δεξιά στην κοιλιά. Φόβος για σκωλικοειδήτη. Πάω στο υγεία και μετά από αξονική βλέπουν εκκόλπωμα στο έντερο και ουρολοίμωξη. Αντιβιώσεις για 3 μέρες στο υγεία και μετά ceclor για 10 μέρες στο σπίτι. Μετά για λίγες μέρες καλύτερα. Μόλις έφυγα από το υγεία είχα και την πρώτη μου περίοδο μετά την απόξεση.

27/08/2014 πόνοι στο αυτί μου λόγω φρονιμίτη. Εξαγωγή και amoxil για 1 εβδομάδα. Μετά από δέκα μέρες κάνω ούρων πάλι ουρολοίμωξη πάλι αντιβίωση.

24/09/2014 πάλι τάση για εμετό, πονοκεφάλους, δέκατα, ατονία. Έτσι πήγα στο υγεία. Στα ούρα βρήκαν μικρή αποικία αλλά τίποτα το ανησυχητικό. Έκανα και κολονοσκόπηση λόγω του εκκολπώματος που μου είχαν βρει. Τελικά δεν ήταν εκκόλπωμα αλλά κάποια φλεγμονή. Μού είπαν να παίρνω κάτι για το έντερο και κολπικά υπόθετα.

03/10/2014 μου είπαν από το υγεία ότι βρήκαν στα κόπρανά μου ένα μικρόβιο(λόγω των πολλών αντιβιώσεων). Rifacol για 1 μήνα. Αλλά μετά από 3 μέρες το σταμάτησα γιατί τα συμπτώματα που είχα όλων αυτό τον καιρό επιδεινώθηκαν. Η γιατρός του υγεία μου είπε ότι δεν είναι από αυτά αλλά από τη δυσμηνόρροια γιατί περίμενα να αδιαθετήσω.

Με άλλα λόγια τάσεις για εμετό, ατονία και μερικές φορές δέκατα έχω μέχρι τώρα από την επόμενη μέρα της απόξεσης.

1η περίοδος 07/08/2014

2η περίοδος 11/09/2014

3η περίοδος 15/10/2014

Πριν την απόξεση κύκλος 30 μέρες, 7 μέρες περίοδος και την ωορρηξία την καταλάβαινα μερικές φορές από βλέννες.

Μετα την απόξεση κύκλος 30 μέρες, 3 μέρες περίοδος, 1 μέρα κενό και 2 μέρες πολύ λίγο αίμα και στην ωορρηξία πόνος χαμηλά μέχρι που δε μπορώ να περπατήσω. (Στην τελευταία ωορρηξία δεν είχα πόνους).

Πριν μια βδομάδα πήγα στο υγεία σε καινούρια γυναικολόγο έκανα υπέρηχο(όλα κανονικά). Επειδή εκείνες τις μέρες ένιωθα πολύ καλύτερα και χαρούμενη ότι θα είμαι καλά μου είπε θα δούμε πως θα πας και θα είμαστε σε επικοινωνία. Τρεις μέρες τώρα είμαι ποιο χάλια από ποτέ. Τάσεις για εμετό, έντονους πονοκεφάλους. Την πήρα τηλέφωνο και είπε ότι τώρα δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα περιμένουμε να αδιαθετήσω για να μου δώσει χάπια για να στρώσει ο κύκλος.

ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ!!!

Έχει καμία σας ακούσει για τίποτα "παρενέργειες" μετά από απόξεση?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας:-(

 

Πωω πωωωω! τι αλλο να περασεις δηλαδη :? Κουραγιο,τι να πω!ολα μαζι σου ηρθαν,,, :-( .... Εγω εκανα αποξεση το Σεπτεμβριο...και ειλικρινα δεν εχω τιποτα παρενεργειες...μου ηρθαν και τα γυναικολογικα κανονικα..με ελαχιστο πονο....απλα ειχα 11 μερες ενω πριν το πολυ 7...

Τωρα πως εισαι .....?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στο χώρο σας και χρειάζομαι βοήθεια. Χθες υποβλήθηκα σε απόξεση για την 2η παλίνδρομη κύησή μου στην 9η εβδομάδα. Η 1η παλίνδρομη κύηση ήταν πάλι στην 9η εβδομάδα και έγινε πριν πέντε μήνες. Δηλαδή μετά την πρώτη αποτυχία ξαναέμεινα έγκυος μετά από δύο μήνες (ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορούσα να ξαναξεκινήσω σύντομα, δεν έκρινε ότι έπρεπε να περιμένω-είχα κάνει και υπέρηχο μετά τον καθαρισμό και όλα ήταν οκ). Για την πρώτη παλίνδρομη έκανα εξέταση καρυότυπου και ήταν φυσιολογική. Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της ίδιας εξέτασης για την 2η παλίνδρομη. Για καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν μου έδωσε αποτελέσματα ιστολογικής εξέτασης ο γιατρός.

Την δεύτερη φορά που έμεινα έγκυος είχα ελάχιστο ροζ αιματάκι στην αρχή και ο γιατρός μου έδωσε 3 utrogestan των 200mg και δεν είχα ξανά αίμα. Έπαιρνα και φυλλικό οξύ και σίδηρο.

 

Όλα πήγαιναν καλά και η ανάπτυξη του εμβρύου ήταν πολύ καλή. Είχα πάει στις 9w και 1d και άκουσα δυνατή καρδούλα και το έμβρυο ήταν 2,4 εκ. Όλα καλά δηλαδή. Ο γιατρός μου είπε κάνε την αυχενική και έλα μετά να σε δω (ήταν σίγουρος ότι θα πήγαιναν όλα καλά), αλλά εγώ επειδή είχα τον φόβο από την πρώτη φορά, είπα θα πάω στην 11η εβδομάδα να με ξαναδεί προληπτικά και κάνω μετά την αυχενική.

Και πάω την 11w και 1d (όπως θα έπρεπε να είμαι) και η καρδούλα του εμβρύου είχε σταματήσει και η ανάπτυξή του είχε μείνει στις 9 εβδομάδες όσο δηλαδή την προηγούμενη φορά!!!

 

Αυτή τη φορά απογοητεύτηκα πολύ και παράλληλα είμαι και πολύ μπερδεμένη. Το μόνο κοινό σύμπτωμα που είχα και στις δύο εγκυμοσύνες μου ήταν ότι μετά την 9η εβδομάδα είχα κρυώσει. Την πρώτη φορά είχα λαιμό και δέκατα και την δεύτερη ξεκίνησε από λαιμό και κατέληξε σε καταρροή για 2-3 μέρες. Δεν πήρα κανένα χάπι και περίμενα να περάσει...δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αν ευθύνεται κάποια λοίμωξη, είναι δύσκολο να βρούμε τι ήταν, υπάρχουν πολλοί τύποι ιών.

Επίσης είχα κάνει προγεννητικό έλεγχο πριν από την πρώτη εγκυμοσύνη, είχα αντισώματα σε κυτταρομεγαλοιό και σε ερυθρά.

 

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να βρω τι μπορεί να έφταιξε και παράλληλα χρειάζομαι έναν καλό γιατρό, έμπειρο σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη, συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, όποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία και βρήκε λύση, θα ήθελα τη βοήθειά της!!!

 

Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες να καταφέρουμε να γίνουμε μανούλες με τη βοήθεια του Θεού...

 

Τελικά βγήκαν τα αποτελέσματα καρυότυπου για τη δεύτερη παλίνδρομη και έδειξαν χρωμοσωμική ανωμαλία (σύνδρομο turner 45x). Ο γιατρός μου είπε ότι είναι τυχαίο γεγονός και να μην κάνω τις εξετάσεις που μου είχε προτείνει για τις καθ' έξιν αποβολές. Όμως έχω ήδη κι άλλη μια παλίνδρομη που είχε φυσιολογικό καρυότυπο και δε θέλω να το ρισκάρω. Τουλάχιστον τις εξετάσεις θρομβοφιλίας λέω να τις κάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας..ανακαλυψα την 9η εβδομαδα της κυησης οτι σταματησε η καρδια του μωρου την 7η...με βοηθησε ο γιατρος ψυχολογικα τρομερα..με αποτελεσμα να παρηγορω ολη την οικογενεια και τον αντρα μου..σημερα καναμε αποξεση...θελω να μοιραστω το κενο...περα απο οτι εφυγε ενα μεγαλο βαρος απο τη κοιλια μ κ το νιωθω...εχω ενα μεγαλο κενο..φοβαμαι για το μελλον..εκανα ονειρα...ξερω υπαρχουν κ χειροτερα..αλλα επειδη ημουν αρκετα ψυχραιμη δεν εχω καταφερει να ξεσπασω..θα το ξεχασω ποτε?και αν χασω και αλλο?πως θα αντιμετωπισω ενδεχομενη επομενη κυηση...?μου λειπει ηδη δε μπορω να το εξηγησω..νιωθω την απωλεια..ξεχασα να αναφερω ηταν πρωτη εγκυμοσυνη στα 28 μου χρονια..κ στειλαμε και το εμβρυο για βιοψια...γιατι?ΓΙΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..ανακαλυψα την 9η εβδομαδα της κυησης οτι σταματησε η καρδια του μωρου την 7η...με βοηθησε ο γιατρος ψυχολογικα τρομερα..με αποτελεσμα να παρηγορω ολη την οικογενεια και τον αντρα μου..σημερα καναμε αποξεση...θελω να μοιραστω το κενο...περα απο οτι εφυγε ενα μεγαλο βαρος απο τη κοιλια μ κ το νιωθω...εχω ενα μεγαλο κενο..φοβαμαι για το μελλον..εκανα ονειρα...ξερω υπαρχουν κ χειροτερα..αλλα επειδη ημουν αρκετα ψυχραιμη δεν εχω καταφερει να ξεσπασω..θα το ξεχασω ποτε?και αν χασω και αλλο?πως θα αντιμετωπισω ενδεχομενη επομενη κυηση...?μου λειπει ηδη δε μπορω να το εξηγησω..νιωθω την απωλεια..ξεχασα να αναφερω ηταν πρωτη εγκυμοσυνη στα 28 μου χρονια..κ στειλαμε και το εμβρυο για βιοψια...γιατι?ΓΙΑΤΙ?

 

Κάντε και έναν καρυότυπο εμβρύου - αν γίνεται ακόμα και δεν έχει καταστραφεί το υλικό. Θα σας λύσει πολλές απορίες ως προς το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...