Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

για θρομβοφιλια δεν γινεται να κανεις εξετασεις οσο εισαι εγκυος καθως με την εγκυμοσυνη επηρρεαζονται οι δεικτες ετσι κ αλλιως... τωρα ο καρυοτυπος πως σου ρθε;;;??!! γινεται μετα την παλλινδρομη!

δεν εχει επηρρεαστει το μωρο, ειναι νωρις, αρκει να μη ξανακαπνισεις βεβαια! κ προσεχε τη διατροφη σου τωρα που το κοψες , μην παρεις πολλα κιλα τζαμπα!

 

Βρήκα κάτι εξετάσεις μου από το 2006 που ο χρόνος πήξης αίματος δεν ήταν φυσιολογικός και στον προγεννητικό έλεγχο μου έγραψε και (χρόνος προθρομβίνης +INR) Ποσοτική μέτρηση προθρομβίνης .

Είμαι 6 εβδομάδων, μήπως ακόμη δεν έχουν επηρεαστεί οι δείκτες ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρήκα κάτι εξετάσεις μου από το 2006 που ο χρόνος πήξης αίματος δεν ήταν φυσιολογικός και στον προγεννητικό έλεγχο μου έγραψε και (χρόνος προθρομβίνης +INR) Ποσοτική μέτρηση προθρομβίνης .

Είμαι 6 εβδομάδων, μήπως ακόμη δεν έχουν επηρεαστεί οι δείκτες ;

 

Προσπαθησε να χαλαρώσεις και σταματα να σκεφτεσαι οτι μπορει να παει στραβα!!!

Υπάρχουν απειρα πραγματα που μπορουν να πανε στραβα και παρολα αυτα γεννιούνται υγιεστατα μωρακια σε ολο τον κόσμο. Την καλυτερη συμβουλη σου την εδωσε η αγοροmummy!. Αν θες να διαβαζεις για την εγκυμοσυνη σου, διαβασε για την αναπτυξη του εμβρυου σου και ομορφα πραγματα που αφορουν μια υγιη εγκυμοσυνη. Το αγχος θα ειναι συνεχεια ετοιμο να καταλάβει τα παντα, αλλα εσυ προετοιμάσου να το χαλιναγωγήσεις. Που να δεις αγχη που θα εχεις οταν με το καλο γινεις μανουλα!!!

Επομένως ξεχνα τα όλα!!! Αν σε τρώει για τον χρονο προθρομβίνης, ρωτα τον γιατρο σου μηπως σου δωσει ασπιρινουλα. (ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ)

Με το καλο και περιμένουμε νεα απο τον υπερηχο!!!!

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να χαλαρώσεις και σταματα να σκεφτεσαι οτι μπορει να παει στραβα!!!

Υπάρχουν απειρα πραγματα που μπορουν να πανε στραβα και παρολα αυτα γεννιούνται υγιεστατα μωρακια σε ολο τον κόσμο. Την καλυτερη συμβουλη σου την εδωσε η αγοροmummy!. Αν θες να διαβαζεις για την εγκυμοσυνη σου, διαβασε για την αναπτυξη του εμβρυου σου και ομορφα πραγματα που αφορουν μια υγιη εγκυμοσυνη. Το αγχος θα ειναι συνεχεια ετοιμο να καταλάβει τα παντα, αλλα εσυ προετοιμάσου να το χαλιναγωγήσεις. Που να δεις αγχη που θα εχεις οταν με το καλο γινεις μανουλα!!!

Επομένως ξεχνα τα όλα!!! Αν σε τρώει για τον χρονο προθρομβίνης, ρωτα τον γιατρο σου μηπως σου δωσει ασπιρινουλα. (ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ)

Με το καλο και περιμένουμε νεα απο τον υπερηχο!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ, έτσι είναι αλλά το άτιμο το μυαλό πώς να το χαλιναγωγήσεις;;;Θα προσπαθήσω..

Η απορία μου ήταν ότι μου έγραψε χτες η γυναικολόγος να κάνω εξέταση για χρόνο προθρομβίνης ενώ είχε αναφερθεί ότι οι δείκτες επηρεάζονται..

Τέλοσπάντων , διαβάζω τόσα υπαρκτά προβλήματα εδώ και έχω αρχίσει να με εκνευρίζω οπότε θα μου περάσει! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, έτσι είναι αλλά το άτιμο το μυαλό πώς να το χαλιναγωγήσεις;;;Θα προσπαθήσω..

Η απορία μου ήταν ότι μου έγραψε χτες η γυναικολόγος να κάνω εξέταση για χρόνο προθρομβίνης ενώ είχε αναφερθεί ότι οι δείκτες επηρεάζονται..

Τέλοσπάντων , διαβάζω τόσα υπαρκτά προβλήματα εδώ και έχω αρχίσει να με εκνευρίζω οπότε θα μου περάσει! Ευχαριστώ πολύ!

 

Η δική μου τακτικη ειναι να μην διαβάζω τιποτα που δεν μου εχει συμβει..Αλλιως θα τρελαθθεις.

Οσο για τον χρονο προθρομβίνης ακολουθησε την συμβουλη της γυναικολόγου. Ξερει καλυτερα απο εμάς. Και αν νιώθεις τοσο ανασφάλεια ρωτησε και εναν αιματολόγο. Αλλά μην πας παραπερα!

Σου ευχομαι μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

xan μου ολα καλα εχθες με τη γιατρο?? να σου πω κατι??? εχεις μια υγιη ως τωρα κα καλη εγκυμοσυνη, τι δουλεια εχεις να γραφεις μεσα στο θεμα της παλινδρομης?????? ειδικα αφου δε σου εχει συμβει!!! αντε καλη μου πηγαινε να μας γραφεις απο το θεμα "πρωτο τριμηνο" για να μη σε μαλωσω!!!!!!!!!!! αααααντε!!! :P

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xan μου ολα καλα εχθες με τη γιατρο?? να σου πω κατι??? εχεις μια υγιη ως τωρα κα καλη εγκυμοσυνη, τι δουλεια εχεις να γραφεις μεσα στο θεμα της παλινδρομης?????? ειδικα αφου δε σου εχει συμβει!!! αντε καλη μου πηγαινε να μας γραφεις απο το θεμα "πρωτο τριμηνο" για να μη σε μαλωσω!!!!!!!!!!! αααααντε!!! :P

 

έφυγα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, έτσι είναι αλλά το άτιμο το μυαλό πώς να το χαλιναγωγήσεις;;;Θα προσπαθήσω..

Η απορία μου ήταν ότι μου έγραψε χτες η γυναικολόγος να κάνω εξέταση για χρόνο προθρομβίνης ενώ είχε αναφερθεί ότι οι δείκτες επηρεάζονται..

Τέλοσπάντων , διαβάζω τόσα υπαρκτά προβλήματα εδώ και έχω αρχίσει να με εκνευρίζω οπότε θα μου περάσει! Ευχαριστώ πολύ!

 

ο χρονος προθρομβινης κ γενικη η εξεταση για την πηξη του αιματος δε σχετιζονται με τη θρομβοφιλια! για τη θρομβοφιλια το πακετο των εξετασεων ειναι διαφορετικο! τις εξετασεις για την πηξη τις κανουμε ολες!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα !!! Είχα και εγώ παλλινδρομη την 7 εβδομάδα και 23/12 προχώρησα σε απόξεση δυστυχώς . Ξερετε μετα απο πόσο καιρό έρχεται η περίοδος ; Έχω μικρό κύκλο 24-26 μέρες και λογικά θα έπρεπε να μου είχε έρθει . Αγχώνομαι λίγο που δεν μου έρχεται ! Ποιος το περίμενε οτι θα παρακαλάγα να μου έρθει η περίοδος ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και απεύθυνομαι σε όλες και σε αυτές που δεν συλλάβανε μέχρι τώρα (ή που νομίζουν ότι δεν συλλάβανε, γιατί το "αποβάλανε" χωρίς να το καταλάβουνε, αλλά και σε εκείνες που έχουν αποβολές! Θα πω όσο πιο σύντομα, την ιστορία μου και τα συμπεράσματα που έβγαλα, διότι ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ, παρά μόνο το πολύ δικό μου ψάξιμο και φυσικά η "νεκροψία" που πάντα "δείχνει":confused:! Το κάνω αυτό για να 'ενεργοποιήσω" όσες "επαναπαύονται" στους γιατρούς τους :confused:!

Είμαι 42 ετών και έχω ήδη μία κορούλα (το ότι την έχω πλέον μου φαίνεται ένα θαύμα!). Παντρεύτηκα στα 32 και είχα την πεποίθηση ότι: η γυναίκα μπορεί να κάνει παιδιά ως τα 45 της, χωρίς κανένας να μου πει ότι από τα 35 και ιδίως από τα 40 τα πράγματα γίνονται απελπιστικά δύσκολα στην επίτευξη τελειόμηνης εγκυμοσύνης!!!

Εκανα την κόρη μου χωρίς δυσκολία στα 36 μου και από τότε χωρίς εντατικές προσπάθειες ξαναέμεινα εγκυος στα 38, που παλινδρόμησε στην 9η εβδομάδα.

Ο γιατρός μου το θεώρησε φυσιολογικό (λόγω ηλικίας και γιατί μία φορά στη ζωή σου την πατάς και εσύ με αυτόν τον τρόπο) και δεν μου έκανε εξετάσεις! Στα 39 μου βγάζω μία κύστη στη μία ωοθήκη και ο ανόητος, ενώ ήξερε τις προσπάθειές μου για εγκυμοσύνη, μου έλεγε: δεν μένεις έγκυος και φταίει η κύστη σου και :(:(Δεν έκανε όμως τίποτα για να την διώξω, ούτε ορμόνες ούτε παρακέντηση, τίποτα! Αυτό όμως κράτησε ένα χρόνο, τον είχα τόσα χρόνια γιατρό και δεν τον αμφισβήτησα μέχρι που αγανάκτησα πήγα σε άλλον και την έβγαλα (γιατί μου είπε ότι αυτή κυρίως κάνει την "ζημιά"). Συμπέρασμα 1ο: ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 35, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΣΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΣΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ!

Ξεκινάω να πηγαίνω στον άλλο γιατρό που ήταν και οικογειακός φίλος και 40άρης (υποτίθεται πιο σπιρτώζος, τρέχει σε συνέδρια κλπ), με παρακολουθούσε, αλλά ενώ του έλεγα να κάνουμε διερεύνηση της "γονιμότητας" ΔΕΝ ΜΕ ΕΒΑΖΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!

Κάνω μία σπερματέγχυση (με το "φαινομενικά" καλό σπέρμα του συζύγου και δεν γίνεται τίποτα!

 

Μια φίλη που δουλεύει σε κέντρο εξωσωματικής, μου πρότεινε να κάνω FSH, AMH και Οιστραδιόλη και πίεσα τον "βαριεστημένο" να μου τις γράψει, γιατί δεν ήθελε και μου έλεγε ότι οι ωοθήκες μου δουλεύουν ωραία και έχω ήδη συλλάβει δυό φορές! Οταν τις έκανα, η ΑΜΥ ήταν 1,6 (σχεδόν χάλια), η FSH 10,6 (σχεδόν χάλια) και οι οιστραδιόλη 50! Τις είδε και έπαθε σοκ! Δεν το περίμενε, όπως δεν το περίμενα και εγώ, που ήταν σαν χαστούκι για μένα!!

Συμπέρασμα 2ο: Κάντε εξετάσεις ορμονικές, σε ότι ηλικία και να βρίσκεστε, γιατί διαπίστωσα (διαβάζοντας στο φόρουμε βέβαια!!) ότι και μικρά κοριτσάκια κάτω των τριάντα, έχουν μάπα ορμόνες και ψιλοτζούφια ωάρια!! Διαβάστε στο φόρουμ και πιέστε στο γιατρό σας για εξετάσεις και αν είναι "κοιμισμένος" ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟΝ!!!:mad:

Ο γιατρός αυτός πρότεινε τότε να πάω κατευθείαν για εξωσωματική, με φυσικό κύκλο, γιατί θέλει λίγα ωάρια και καλά, όχι πολλά και μέτρια και λόγω ορμονών μου, λέει ότι δεν θα βγάλω πολλά καλά ωάρια!

Πήγα στην Εmbryolab, άψογο περιβάλλον, εγώ προσπαθούσα να σκέφτομαι θετικά, ενημερωθήκαμε και συμφωνήσαμε να προχωρήσουμε.

Ομως σαν από θαύμα, έμεινα έγκυος μόνη μου!!!:D.

Φαινομενικά όλα φαίνοταν καλά, αλλά το έμβρυο δεν αναπτυσόταν καλά και με μπόλικη αιμοραγία και απόξεση το απέβαλα! Εγώ δεν περιγράφομαι τότε σκότωνα άνθρωπο! Εδώ πρέπει να τονίσω ότι 3 μήνες πριν την σύλληψη, ο σύζυγός μου νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο και έκανε αξονική, ακτινογραφίες κλπ. και όπως μου είπανε διάφορες ειδικότητες (ακτινολόγος, γυναικολόγοι), το σπέρμα που παράγεται σήμερα, βγαίνει σε 2-3 μήνες, όποτε ότι κάνεις έχει αντίκτυπο τότε!!!

Συμπέρασμα 3ο: Μακριά από ακτινοβολίες, τοξικά κλπ για όσο διάστημα προσπαθείς να συλλάβεις, εσύ και ο σύζυγος! Εγώ στην πρώτη αποβολή, είχα χρησιμοποιήσει, αρκετή χλωρίνη χωρίς να ξέρω οτι είμαι έγκυος!!:evil:

Ο γιατρός, δεν ζήτησε να γίνει καρυότυπος του έμβρυου, γιατί θεωρούσε δεδομένο, ότι αυτό είχε σίγουρα κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία λόγω της ηλικίας μου! Αυτό είναι λάθος! Διότι, αν δεν είχε χρωμοσωμική ανωμαλία το έμβρυο, ΤΟΤΕ, ΕΓΩ έπρεπε να ψαχτώ εντατικά για κάτι που μπορεί να έχω και να σκοτώνει το έμβρυο!!

Μου πρότεινε (μετά από πίεση δική μου!) να δω την αιματολόγο την κα Λευκού και έκλεισα ραντεβού σε απογευματικό ιατρείο στο Ιπποκράτειο, τηλ 2310892815, 2313 312 643. Πλήρωσα 35? επίσκεψη και χωρίς χρέωση, πήγα για να συζητήσω τα αποτελέσματα μου. Μου έδωσε εξετάσεις για: θρομβοφιλία, αυτοάνοσα, γενική αίματος - ούρων και κυρίως για αυτά τα ΝΚ κύταρα (NK killers) κα. Δόξα τω Θεώ, όλα βγήκαν καλά! Μου είπε όμως ότι, με το που θα μείνω (αν γίνει) έγκυος, να την ξαναδώ και να ξανακάνω τις εξετάσεις, γιατί αυτά τα αυτοάνοσα, "κοιμούνται" και ενεργοποιούνται όταν η γυναίκα μένει έγκυος!! Τότε το ανοσοποιητικό σου δουλεύει εντατικά και "σκοτώνει" τον εισβολέα-έμβρυο (τί ειρωνία!!). Η Λευκού είναι πολύ γλυκιά, συζητήσημη και καταρτισμένη, όμως δεν παραδέχεται τα αντιπατρικά και μου είπε ότι μου έδωσε να κάνω τις εξετάσεις που χρειάζομαι και όχι πράγματα που είναι περιττά!!

Συμπέρασμα 4ο και κυριώτερο: Οταν αργείτε να μείνετε έγκυες, μην περιμένετε την 3η αποβολή, για να κάνετε εξετάσεις!!! Μετά την περιήγησή μου στο φόρουμ και ιντερνετ, διαπίστωσα ΠΟΛΛΕΣ κοπέλες που είχαν προβλήματα υγείας, που όμως δεν πολύ φαίνοταν (όπως θρομβοφιλία) και έχασαν πολύτιμο χρόνο και κυήσεις φυσικά! Και το χειρότερο:evil:περνάει ο καιρός και θα τους λένε μετά ότι έχουν γερασμένες ορμόνες και πρέπει να πάνε σε εξωσωματική ή κάνουν εξωσωματικές που δεν πετυχαίνουν!!

Το μόνο που δεν έψαξα είναι αυτό με τα αντιπατρικά: Οι γιατροί μου λένε ότι είναι "μούφα" και μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο για την υγεία να βάλεις τέτοια εμβόλια, αν κάνεις εξετάσεις και δεις ότι έχεις "πρόβλημα". Απλά έχω την εντύπωση ότι, όταν πας στον συγκεκριμένο ανοσολόγο, πολύ φημισμένο στη Θεσσαλονίκη, σου βρίσκει στάνταρ ότι έχεις τέτοιο πράγμα και σου "πασάρει" τα εμβόλια!

Σαν ύστατη προσπάθεια πριν την εξωσωματική, θα πάω στο Παπαγεωργίου που έχουν δύο τμήματα:1ο καθέξιν αποβολών και 2ο υπογονιμότητας. Λογικά, ότι μου πούνε, θα είναι αμερόληπτο! Το τηλέφωνο είναι:14741 και μπορείς να κλείσεις και για τα δύο τμήματα, απλά το τμήμα υπογονιμότητας αργεί, εγώ όμως ήμουν τυχερή, βρήκα ένα από ακύρωση!

Σαν τελευταία συμβουλή έχω να προτείνω επίσης:

1) ο σύζύγος να κάνει και DFI εξέταση: δείχνει αν το σπέρμα έχει υποστεί βλάβες από εξωγενείς παράγοντες. Μπορεί το σπερμοδιάγραμμα να δείχνει ότι υπάρχει ποσότητα και ταχύτητα, όμως δεν δείχνει ποιότητα! Σαν λύση είναι: διακοπή του τσιγάρου :evil:(εμείς κάνουμε τόσα, αυτοί να μην κόψουν το κωλοτσίγαρο!!:mad:) και Βιταμίνη Ε και αντιοξειδωτικά!

2) Μετά από απόξεση, ίσως είναι καλό να γίνει μία υστεροσκόπηση (την ζητάνε και όσοι σου κάνουν εξωσωματικές), διότι όπως διαπίστωσα στο φόρουμ άλλα και σε μία μελέτη (που πάλι το φόρουμ το πρότεινε), βλέπει κουσουράκια :confused:στο ενδομήτριο, που ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ με τον υπέρηχο και όσες τα διόρθωσαν είχαν μεγαλύτερη επιτυχία στην εξωσωματική ή στη φυσική σύλληψη!!

3) Τέλος, η Λευκού μου πρότεινε να παίρνω: filisine, salospir και σελίνιο κάθε μέρα!

Ηθελα να πω την ιστορία μου ολοκληρωμένη για να μη τα γράφω αποσπασματικά και δεν βγάζεις άκρη! Είναι θλιβερό, που δεν υπάρχουν γιατροί, που να σε κατευθύνουν άμεσα να κάνεις εξετάσεις, παρά μόνο περιμένεις να πάθεις για να ψάξεις! Εξάλου, από ότι βλέπω, η ηλικία ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΗ και τα ποσοστά (στατιστικές πετυχημένης εγκυμοσύνης) αμείλικτα!!

Τώρα, το έχω ρίξει στη γυμναστική, θέλω να κάνω ομοιοπαθητική (ξέρετε κανένα καλό??) και φυσικά στο Θεό! Πάω από μοναστήρι σε μοναστήρι, στο τέλος αν δώσω όλα τα ονόματα των αγίων, το παιδί μου θα είναι σαν ισπανόπουλο! Ολοι λένε ότι πρέπει να είσαι ήρεμη και να μην το σκέφτεσαι, αλλά αυτό θα συνέβαινε, μόνο αν σκέφτονταν λίγο περισσότερο οι ΕΙΔΙΚΟΙ για μένα!:evil:

Είδομεν..............:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα !!! Είχα και εγώ παλλινδρομη την 7 εβδομάδα και 23/12 προχώρησα σε απόξεση δυστυχώς . Ξερετε μετα απο πόσο καιρό έρχεται η περίοδος ; Έχω μικρό κύκλο 24-26 μέρες και λογικά θα έπρεπε να μου είχε έρθει . Αγχώνομαι λίγο που δεν μου έρχεται ! Ποιος το περίμενε οτι θα παρακαλάγα να μου έρθει η περίοδος ! :)

Κι εγω ειχα παλλινδρομη στης 19/11/2013 και περιμενα να μου ερθει πανω στο 29ημερο η περιοδος αλλα μου ειχε πει η γιατρος μ οτι μετα απο 40 μερες θα την δω ειναι κανονικα μου λεει σαν γεννα ολο αυτο .... και ακριβως στης 40 μερες μου ηρθε :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρίνα σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου, καθώς σίγουρα θα φανεί χρήσιμη σε πολλές από εμάς.

 

Παραθέτω κι εγώ την ιστορία μου παρόλο που έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος έστω κι αν είναι για να συνειδητοποιήσουν ορισμένες κοπέλες πόσο διαδεδομένη είναι η παλλίνδρομη κύηση. Γιατί εμένα όταν μου "χτύπησε την πόρτα" νόμιζα ότι ήμουν η "μουντζωμένη" και ότι με είχε βρει μία εξαιρετικά σπάνια ατυχία!

 

Τον Μάρτιο του 13 διαπίστωσα με τεστ και χοριακή την εγκυμοσύνη μου από την 1η μέρα της καθυστέρησης. Η τιμή της χοριακής ήταν 60 κάτι και καθώς δεν είχα ιδέα από τιμές χοριακής ήμουν χαρούμενη που ήμουν έγκυος μετά από 3 μήνες προσπαθειών και χωρίς να το πολυ περιμένω εκείνο το μήνα. Τρίτη μαθαίνω τα αποτελέσματα, μιλάω με το γιατρό μου και μου κλείνει ραντεβού σε 1,5 εβδομάδα γιατί ήταν αρκετά νωρίς και Πέμπτη ξεκινάω να έχω καφέ υγρά. Πανικοβλήθηκα αμέσως (ένστικτο; ) και τηλεφωνώ στη μαία του γιατρού μου, η οποία μου είπε να πάρω Utrogestan και να επαναλάβω την χοριακή. Η χοριακή μου ήταν γύρω στα 550. Συγκρατημένη χαρά εγώ πάλι ως άσχετη- απογοήτευθηκε η μαία και άρχισε να με προετοιμάζει για τα χειρότερα: "ίσως μια μικρή αποκόλληση, ίσως όμως και παλλίνδρομη... συμβαίνει συχνά αυτό κτλ" Παλλίνδρομη; Τι σκ...τα είναι πάλι αυτό, σκεφτόμουν εγώ. Ούτε είχα ξανακούσει! Την ίδια μέρα πήγα για υπέρηχο στον οποίο ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει μάλλον σάκο που ίσως κάτι έχει μέσα αλλά δεν είναι σίγουρος και να κάνω άλλη μία χοριακή. Προσπάθησε κι αυτός ήρεμα να με προετοιμάσει και να μου εξηγήσει πόσο συχνό είναι πλέον το φαινόμενο. Η επόμενη χοριακή στο 200 και την επόμενη ημέρα απόξεση.

 

Δεν θέλω να περιγράψω τα συναισθήματα.... όσες τα έχουν περάσει καταλαβαίνουν και οι υπόλοιπες ας μη χρειαστεί να τα μάθουν ποτέ. Θέλω μόνο να πω σε όσες κοπέλες το βίωσαν πρόσφατα ότι δεν είναι τόσο σπάνιες οι παλλίνδρομες κυήσεις όσο μπορεί να νομίζουν. Και είναι εντυπωσιακό πως μετά από τη δική μου εμπειρία, ποτέ δεν ντράπηκα και πάντα συζητάω ανοιχτά για αυτό που μου συνέβη, ανοίχτηκαν πολλές κοπέλες από τον κύκλο μου που είχαν βιώσει το ίδιο και δεν το έλεγαν. Και είναι ακριβώς αυτή η "ντροπή" που μου δημιούργησε κι εμένα την εντύπωση ότι κάτι σπάνιο μου συνέβη, ενώ μετά κατάλαβα ότι δεν ήταν καθόλου έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Τελικά είναι πάρα πολλές περιπτώσεις παλίνδρομης κύησης!

Εγώ πήγα με τον σύζυγο (ο οποίος είναι μακριά λόγω δουλειάς και όλα του τα έλεγα από το τηλ και ιντερνετ) να ακούσουμε την καρδιά την 8η εβδομάδα, δεν ακούσαμε τίποτα. Η γιατρός μου είπε να ξαναπάμε λίγο αργότερα μήπως το ακούσουμε αλλά την επόμενη μέρα κιόλας είχα κάτι ροζ υγρά και στο τηλέφωνο μου ανέφερε τους φόβους της για παλίνδρομη και μ'έστειλε για υπέρηχο, όπου και επιβεβαιώθηκε ότι η κύηση είχε σταματήσει την 6η εβδομάδα. Έκανα κατευθείαν απόξεση μετά από εντολή και της γιατρού μου και του γιατρού που έκανε τον υπέρηχο. Έκανα και τις απαραίτητες εξετάσεις μετά για να δω ότι είναι όλα καλά.

Από τη μια η αλήθεια είναι ότι επειδή έγινε πολύ νωρίς δεν προλάβαμε να καταλάβουμε εγκυμοσύνη αν και στο μυαλό μας είχε ήδη αρχίσει να μπαίνει η ιδέα του πρώτου παιδιού αφού το θέλαμε πολύ!Από την άλλη όμως, δεν μ'αρέσει να το συζητάω και πολύ με τους γύρω μου γιατί ακόμη προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα από τότε..έχει ένα χρόνο σχεδόν.Αφήστε ότι έχω φοβηθεί κιόλας μήπως έκανα κάτι λάθος τότε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τελικά είναι πάρα πολλές περιπτώσεις παλίνδρομης κύησης!

Εγώ πήγα με τον σύζυγο (ο οποίος είναι μακριά λόγω δουλειάς και όλα του τα έλεγα από το τηλ και ιντερνετ) να ακούσουμε την καρδιά την 8η εβδομάδα, δεν ακούσαμε τίποτα. Η γιατρός μου είπε να ξαναπάμε λίγο αργότερα μήπως το ακούσουμε αλλά την επόμενη μέρα κιόλας είχα κάτι ροζ υγρά και στο τηλέφωνο μου ανέφερε τους φόβους της για παλίνδρομη και μ'έστειλε για υπέρηχο, όπου και επιβεβαιώθηκε ότι η κύηση είχε σταματήσει την 6η εβδομάδα. Έκανα κατευθείαν απόξεση μετά από εντολή και της γιατρού μου και του γιατρού που έκανε τον υπέρηχο. Έκανα και τις απαραίτητες εξετάσεις μετά για να δω ότι είναι όλα καλά.

Από τη μια η αλήθεια είναι ότι επειδή έγινε πολύ νωρίς δεν προλάβαμε να καταλάβουμε εγκυμοσύνη αν και στο μυαλό μας είχε ήδη αρχίσει να μπαίνει η ιδέα του πρώτου παιδιού αφού το θέλαμε πολύ!Από την άλλη όμως, δεν μ'αρέσει να το συζητάω και πολύ με τους γύρω μου γιατί ακόμη προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα από τότε..έχει ένα χρόνο σχεδόν.Αφήστε ότι έχω φοβηθεί κιόλας μήπως έκανα κάτι λάθος τότε!

Καλημερα τζιτα και ευχομαι συντομα με ενα μωρακι.. μη φοβασαι καθολου οτι εκανες κατι λαθος. Η παλινδρομη ειναι κατι που ειναι εξαρχης καθορισμενο να γινει κ δε μπορεις να κανεις τιποτα για να το προλαβεις. Συνηθως υπαρχει καποιο γενετικο προβληματακι στο εμβρυο και η φυση μεριμνα να σταματησει την αναπτυξη του για να μην προχωρησει μια εγκυμοσυνη με πιθανες επιπλοκες και να μη γεννηθει ενα μωρο με πιθανα προβληματα. Αυτο συμβαινει ανεξαρτητα απο ηλικια κλπ... Εγω ειχα παλινδρομη τον Αυγουστο και δεν ειχα κλεισει καν τα 25, και ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι ειναι πολυ συνηθισμενες οι παλινδρομες.. καλη τυχη στις προσπαθειες σας!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας ! ηθελα να σας ρωτήσω το εξης..ειχε σταματησει η αναπτυχη του μωρου οπως φανηκε απο το μικρο σακο στην 4-5η εβδομαδα και το διαπιστωσαμε στον 1ο υπερυχο τη δευτερα προχθες..εμφανιστηκε αιμα πριν παρω τα ενδοκολπικα χαπια καθαρισμου απο χθες σαν περιοδο και σημερα ξεκινησα και το πρωτο ενδοκολπικο ! υπαρχει πιθανοτητα να χρειαστω και αποξεση ??? τζιτα γιατι σε εβαλαν κατευθειαν για αποξεση ??? δεν σοθ εδοσαν πρςτα υποθετα ??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας ! ηθελα να σας ρωτήσω το εξης..ειχε σταματησει η αναπτυχη του μωρου οπως φανηκε απο το μικρο σακο στην 4-5η εβδομαδα και το διαπιστωσαμε στον 1ο υπερυχο τη δευτερα προχθες..εμφανιστηκε αιμα πριν παρω τα ενδοκολπικα χαπια καθαρισμου απο χθες σαν περιοδο και σημερα ξεκινησα και το πρωτο ενδοκολπικο ! υπαρχει πιθανοτητα να χρειαστω και αποξεση ??? τζιτα γιατι σε εβαλαν κατευθειαν για αποξεση ??? δεν σοθ εδοσαν πρςτα υποθετα ??

 

Γλυκιά μου εμένα δε μου είχε δώσει υπόθετα. Μου μίλησε απευθείας για απόξεση με την αιτιολογία ότι φοβάται ότι τα υπολείμματα της κύησης μπορεί να δημιουργήσουν συμφύσεις που θα με εμπόδιζαν να συλλάβω εύκολα ξανά.

Σε κάθε περίπτωση όμως, την απάντηση θα σου τη δώσει ο γιατρός σου.

 

Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και σύντομα να κρατάς ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΕΙΣΑΙ ΗΡΩΙΔΑ..5 ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ! ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ..ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ..ΚΡΙΜΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΝΕ ΙΔΕΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ! ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΙΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ! ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΣΤΙΚΑ ΚΙ ΕΝΑΣ ΚΑΝΟΝΑΣ! ΑΜΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ Η ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΞΑΝΑΜΕΝΕΙΣ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΥΧΕ 2 ΦΟΡΕΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΑ ΟΛΕΣ ΠΙΑ ΟΠΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ..ΛΥΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΝΕ ΙΔΕΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ! ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΙΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ! ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ!

ΜΗΝ ΠΤΟΕΙΣΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΝΕ ΙΔΕΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ! ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΙΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ! ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ!

 

 

Αιμιλια λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω μαζι σου και θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με την Μarina. Δεν γνωριζω την ηλικια σου και την κατασταση γονιμοτητας σου ουτε ποσο εχεις ταλαιπωρηθεις. Για μας ομως τις 35+ με προβληματα υπογονιμοτητας αυτα μας ενδιαφερουν. Ειμαι και εγω θυμα της ασχετοσυνης και απαθειας των γυναικολογων, ειμαι κι εγω μια γυναικα 35+ με δυο αποβολες απο φυσικη συλληψη, και παροτι η ιδια γιατρος, ειμαι κι εγω μια γυναικα εξαπατημενη, ταλαιπωρημενη που εχασε πολυτιμο χρονο επειδη απλα πολλοι γυναικολογοι και εξωσωματιστες αδιαφορουν και νοιαζονται μονο για το χρημα... Αν εξιστορησω την δικη μου ιστορια θα χρειαστουν 5 σελιδες παραπανω απο της Μαρινας....

Η γνωση δεν πρεπει να προκαλει φοβο ειναι το φως. Το σκοταδι να φοβαστε κοριτσια ιδιως αν εχετε περασμενη ηλικια και ο χρονος λιγοστευει . Το μοτο μου ειναι "ψαχτειτε χωρις να αγχωθειτε" για να μην φτασετε μια μερα να μετανιωνετε για πολυτιμο χρονο που χασατε.

κανεις εδω δεν το "παιζει" γιατρος , ολες ειμαστε γυναικες που καταθετουμε τις εμπειριες και τον πονο μας. Ουτε εγω μιλαω σαν γιατρος. Εξαλλου οι αγαπητοι μου συναδελφοι μονο καλυτερα δεν με αντιμετωπισανε. Ευχομαι ΚΑΜΙΑ γυναικα να μην ταλαιπωρηθει οπως εγω, η Μαρινα και χιλιαδες αλλες γυναικες. Οσες ομως το βιωσαν ή το βιωνουν καταλαβαινουν πολυ καλα τι λεω...

Κανεις δεν εχει σκοπο την τρομοκρατια...εμαθα τουλαχιστον 4 αιτιες υπογονιμοτητας και αποβολων μεσα απο το forum που κανενας μεγαλογιατρος δεν μου ειχε προτεινει να ψαξω και για κακη μου τυχη τις εχω ολες.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΒΑΛΛΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΑΝΕ ΤΥΦΛΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ...

ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΖΕΙ!!!

Καλη επιτυχια σε ολες κι αλλο κακο να μην μας βρει....

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.

ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ(ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 7 ΕΤΩΝ).ΜΟΛΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΤ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ MITROTAN ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ(ΚΑΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟΥ) ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΑΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ.ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΑΚΟΜΑ(ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ).ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΓΤ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ..ΑΠΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΕΔΩ...ΩΣΤΟΣΟ ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ...ΜΗΠΩΣ ΒΙΑΣΤΗΚΑ?ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ? ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΓΙΝΕ ΠΙΑ..

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΘΑ ΠΟΝΑΩ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ "ΚΟΥΣΟΥΡΙ" ΠΟΥ ΛΕΝΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΕΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.

ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ(ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 7 ΕΤΩΝ).ΜΟΛΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΤ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ MITROTAN ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ(ΚΑΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟΥ) ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΑΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ.ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΑΚΟΜΑ(ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ).ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΓΤ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ..ΑΠΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΕΔΩ...ΩΣΤΟΣΟ ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ...ΜΗΠΩΣ ΒΙΑΣΤΗΚΑ?ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ? ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΓΙΝΕ ΠΙΑ..

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΘΑ ΠΟΝΑΩ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ "ΚΟΥΣΟΥΡΙ" ΠΟΥ ΛΕΝΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

 

Γλυκιά μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που σου συνέβη... Δεν πρέπει να κατηγορείς σε καμία περίπτωση τον εαυτό σου. Από τη στιγμή που το εμβρυάκι σου σταμάτησε να αναπτύσσεται, δε μπορούσε να γίνει τίποτα.

 

Όσον αφορά την απόξεση, γίνεται με μικρή αναισθησία και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Εγώ όταν ξύπνησα, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχαμε αρχίσει καν. Κρατάει γενικά πολύ λίγο. Μετά, ξαπλώνεις σε ένα κρεβάτι μέχρι να συνέλθεις και να μπορείς να σηκωθείς και πας σπίτι σου.

 

Τώρα μετά το χειρουργείο εγώ πονούσα πάρα πολύ, αλλά από όλες τις κοπέλες εκεί μέσα, νομίζω μόνο εγώ πονούσα. Δεν ξέρω γιατί... Μου έκανε ο γιατρός μία ενδοφλέβια παυσίπονη ένεση και μετά από λίγο σταμάτησα να πονάω και πήγα σπίτι μου. Την ίδια μέρα είχα κάποιες ενοχλήσεις και αίμα και την άλλη μέρα ήμουν μια χαρά.

 

Θα έλεγα ότι σωματικά η όλη διαδικασία δεν είναι τίποτα φοβερό. Έχω περάσει χειρότερα σε μέρες περιόδου. Ψυχολογικά όμως, θέλει καιρό για να επουλωθούν οι πληγές....

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα από εδώ και πέρα κοριτσάκι μου και να μείνεις γερή για το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Ευτυχως ψυχολογικα το πηρα πολυ ηρεμα, με βοηθησε η οικογενεια μου και οι φιλοι μου γιαυτο.Ξερω πως η φυση καμια φορα διορθωνει μονη τα λαθη της και πως καλυτερα ετσι παρα αργοτερα που θα ειχα συνδεθει πιο πολυ μαζι του.Αυτο που με προβληματιζει εντονα ομως ειναι ο πονος κ αυτο γτ στη κορη μου δεν ειπαμε τιποτα...μεθαυριο εχει τα γενεθλια της κ θα της κανουμε παρτυ κατι που περιμενε με ανυπομονησια αρκετο καιρο.δε θελω να της το χαλασω με τους πονους μου.Ελπιζω να μην "ακουγομαι" αναισθητη αλλα απο τη στιγμη που η κορακλα μου υπαρχει μονο προς το παρον, ο κοσμος γυρναει γυρω της. Γιαυτο ρωταω για το μετα της αποξεσης.Αν και γενικα ειμαι φυγοπονος ανθρωπος στη συγκεκριμενη περιοδο η δικη της χαρα ειναι αυτο που με απασχολει.Αυτα και ελπιζω αυριο να φυγω απο το Αλεξανδρα οπως θα μπω...Ευχαριστω πολυ ξανα για την αμεση ανταποκριση και ευχομαι ολα να πηγαινουν κατ'ευχην και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Ευτυχως ψυχολογικα το πηρα πολυ ηρεμα, με βοηθησε η οικογενεια μου και οι φιλοι μου γιαυτο.Ξερω πως η φυση καμια φορα διορθωνει μονη τα λαθη της και πως καλυτερα ετσι παρα αργοτερα που θα ειχα συνδεθει πιο πολυ μαζι του.Αυτο που με προβληματιζει εντονα ομως ειναι ο πονος κ αυτο γτ στη κορη μου δεν ειπαμε τιποτα...μεθαυριο εχει τα γενεθλια της κ θα της κανουμε παρτυ κατι που περιμενε με ανυπομονησια αρκετο καιρο.δε θελω να της το χαλασω με τους πονους μου.Ελπιζω να μην "ακουγομαι" αναισθητη αλλα απο τη στιγμη που η κορακλα μου υπαρχει μονο προς το παρον, ο κοσμος γυρναει γυρω της. Γιαυτο ρωταω για το μετα της αποξεσης.Αν και γενικα ειμαι φυγοπονος ανθρωπος στη συγκεκριμενη περιοδο η δικη της χαρα ειναι αυτο που με απασχολει.Αυτα και ελπιζω αυριο να φυγω απο το Αλεξανδρα οπως θα μπω...Ευχαριστω πολυ ξανα για την αμεση ανταποκριση και ευχομαι ολα να πηγαινουν κατ'ευχην και σε σενα!

Γεια σου Annapal21, λυπάμαι που σε καλωσωρίζουμε στο club και εύχομαι να φύγεις γρήγορα από εδώ! Εγώ πρόσφατα είχα παλλινδρομη, έχω και εγώ ένα κοριτσάκι 7 ετών που ευτυχώς δεν της είπα τίποτα!

Εγώ δεν πόνεσα καθόλου και άντεξα 10 μέρες με αιμοραγία, υποτίθετε για να γλυτώσω την απόξεση! Ομως, είναι καλύτερα να κάνεις απόξεση, γιατί δεν πονάει, ξεμπερδεύεις με το θέμα και δεν το έχεις μπροστά σου και κυρίως μέσα σου, εγώ δεν πόνεσα καθόλου, σωματικά, όμως ψυχικά δεν περιγράφεται!!

Προσπάθησε να το ξεπεράσεις γρήγορα, χαλιναγώγησε το μυαλό και τη ψυχή σου και κοίτα να σκέφτεσαι θετικά!

Ομως...αν αργήσεις να κάνεις δεύτερο...ΨΑΞΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!! Κοίτα τί έχω δηλώσει κατά καιρούς και θα καταλάβεις!

Επίσης μη ξεχάσεις αν δεν κάνεις εύκολα δεύτερο, να κάνεις μία υστεροσκόπιση, γιατί το αίμα και όλα τα υπόλοιπα, δημιουργούν συμφύσεις - φλεγμονές στο ενδομήτριο με συνέπειες στη γονιμότητα. Δεν είμαι γιατρός, αλλά έκανα φύλο φτερό το φόρουμ και και "είδα" πολλά δυστυχώς!!!

Εγώ τώρα θα κάνω μία υστεροσκόπιση και παράλληλα το ψάχνω και για εξωσωματική με φ. κύκλο, μπας και κάνω τίποτα επιτέλους!

Περαστικά και εύχομαι να λιγοστεύμε επιτέλους στο συγκεκριμένο τόπικ!!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν εχει σκοπο την τρομοκρατια...εμαθα τουλαχιστον 4 αιτιες υπογονιμοτητας και αποβολων μεσα απο το forum που κανενας μεγαλογιατρος δεν μου ειχε προτεινει να ψαξω και για κακη μου τυχη τις εχω ολες.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΒΑΛΛΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΑΝΕ ΤΥΦΛΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ...

ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΖΕΙ!!!

Καλη επιτυχια σε ολες κι αλλο κακο να μην μας βρει....

 

 

Καλημερα κοριτσια...Εχω και εγω δυστυχως 3 παλινδρομες, αλλα ευτυχως μονο η πρωτη χρειαστηκε αποξεση και ευτυχως και οι 3 χωρις αιμορραγιες.. Peny 75 πες μου σε παρακαλω τις 4 αιτιες υπογονιμοτητας και αποβολων που δε σου ειπαν οι γιατροι να ψαξεις?

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...