Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσβλητικη συμπεριφορα απο πεθερα...


λιλι88

Recommended Posts

Συμφωνω με τα κοριτσια.....κουτοπονηρη φαινεται κ να την προσεχεις.

 

Αφου ολοι το γνωριζουν, αφου ηδη εχουν γνωριστει οι συγγενεις, εκεινη φαινεται να εχει το προβλημα:?

 

Μου φαινεται πως τωρα που σοβαρευουν τα πραγματα, τσιναει....

Μετα απο 5 χρονια σχεσης, γιατι δεν συμφωνησε για γαμο κ επεμενε για αρραβωνα(παραταση εως το γαμο)?κ εσεις συμφωνησατε...πολυ φοβαμαι πως θα σας εκβιαζει ψυχολογικα με κλαμματα κλπ για να περναει το δικο της:?

 

Προσεχε την, οχι πολλα πολλα, αποσταση κ τυπικοτητα.καλη δυναμη κοπελα μου!(ειμαι της αποψης καλυτερα που την καταλαβες, να ξερεις πως θα αντιδρασεις)

 

Αφου το αξιζει ο αρραβωνιαστικος, μαζι, ενωμενοι κ αγαπημενοι θα την βρειτε την ακρη.

 

Παντως, σπανια θα βρεις πεθερα σωστη κ τυπικη τουλαχιστον(κ ας μη μας λατρευει) που να μην δημιουργει προβληματα.

Για την ακριβεια ο γαμος θα γινοταν του χρονου ειτε καναμε αρραβωνες ειτε οχι, λογω οικονομικων (εχασα την δουλεια μου φετος οπως και πολυυυ αλλοι :-() οποτε δεχτηκα τους αρραβωνες κιας μου εχουν βγει απτη μυτη μεχρι στιγμης :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ειναι ευγενικο σε ενα τραπεζι να μιλατε γλωσσα που δεν καταλαβαινουν ολοι.φανταζομαι οι συγγενεις σου για να βρισκονται εδω μιλανε ελληνικα.

Οπως ανεφερα στα προηγουμενα μνμ δεν γνωριζουν ολοι Ελληνικα και θα ερθουν συγγενεις απτην χωρα μου οι οποιοι δεν εχουν ξανα ερθει ποτε ποσο μαλλον να γνωριζουν Ελληνικα.δηλαδη τι πρεπει να κανω να μην καλεσω πχ την αδερφη μου Η να τους πω να μην βγαλουν αχνα στον αρραβωνα μου??:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλε εεε με αφησες με το στομα ανοιχτο...:shock: ναι ειναι...βασικα και εγω ειμαι αλλα δεν εχω τετοια ακραια συμπεριφορα σε καμια περιπτωση:oops:

 

 

 

Μμμμ.....σε καταλαβαινω.....διχασμενη προσωπικοτητα:rolleyes:

 

Αφου ο γαμος ειναι για του χρονου, καλο ειναι να αρραβωνιαστειτε.

 

Συμφωνω με τη little monkey, διπλωματια κ παλι διπλωματια, εννοειται θα κανεις το δικο σου, αφου εχεις συμμαχους συντροφο κ πεθερο δεν νομιζω κ εγω να της βγει κακια στον αρραβωνα....εκεινη θα φανει κακια, θα καρφωθει.

 

Εννοειται θα καλεσεις οποιον θελεις, σε οποιους δεν γνωριζουν ελληνικα καποιος θα μεταφραζει κ ολα καλα!!!

 

Χαλαρωσε κ απολαυσε τις ετοιμασιες κ οπως ειπε κ αλλη κοπελα, τον συντροφο θα παντρευτεις, αυτο να θυμασαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια Σας και παλι κοριτσια!!!:D Ειπα να Σας ενημερωσω λιγο για τις εξελιξεις μου γιατι πραγματικα με βοηθατε πολυ στο να ανακτησω την ψυχικη μου ηρεμια..Λοιπον με την καλη μου πεθερουλα δεν εχουμε μιλησει καθολου περα απο ενα τυπικο καλημερα ή καληνυχτα..Προχθες ειχε ερθει ενας συγγενεις του πεθερου μου που θα μας βαψει το σπιτι ωστε να μιλησουμε για να χρωματα κτλ...Καθοτανε σαν κακομοιρα στην καρεκλα μεχρι που ο ανθρωπος αγανακτησε και την ρωτησε τι εχει...Αχ..η πιεση μου δεν ειναι καλα τις τελευταιες μερες,ειναι πολυ υψηλη και περνω τωρα και τα χαπια τις πιεσης και της καρδιας..αχχχ..:rolleyes: Με κοιταει ο αντρας μου χαμογελαμε ο ενας στον αλλον και συνεχιζουμε τη συζητηση για το βαψιμο...Σε ολοι την διαρκεια μπροστα στους αλλους (ηρθε και η αδερφη της μετα) αμα ηθελα να φερω μια καρεκλα η κατι να βοηθησω το επαιζε καλη πεθερα που αγαπαει την νυφουλα της και δεν θελει να την κουρασει..Εχθες επρεπε να καθαρισουμε απτο σπιτι μας κατι ξυλα και να σκουπισουμε ωστε να στρωσει ο μπογιατζης ναίλον και εβγαινε καθε λιγο και φωναζε τον αντρα μου για να τον ρωτησει δηθεν αν χρειαζομαι βοηθεια στο σκουπισμα (πριν κανα μηνα και ουτε μου ειχε ξεκαθαρισει οτι δεν προκειται να με βοηθησει γιατι η ηλικια της και η κουραση της δεν της το επιτρεπουν και να φερω την μανα μου. (ειναι 60 χρονων μεχρι περσι καθαριζε σπιτια απτο πρωι μεχρι το βραδυ εως που απεκτησε σοβαρο προβλημα στη μεση και στο στομαχι της απο τις χλωρινες που εισεπνεε και τις απογορεψε ο γιατρος τετοιες δραστηριοτητες :-() Δεν ξερω αν κανω καλα και αν ειναι σωστο ολο αυτο αλλα πραγματικα απτην μερα που επαψα να της μιλαω και δεν καθομαι μαζι της με τις ωρες και δεν της δινω σημασια ισα ισα που την αποφευγω και το ξερει νιωθω πολυ χαρουμενος ανθρωπος και δεν σκεφτομαι τι κακια θα σκεφτει να πεταξει παλι :wink: Ξερω οτι την ενοχλει και γιαυτο το παιζει κακομοιρα αλλα εγω πρεπει να κοιταξω το πως θα ειμαι καλα με την σχεση μου και οχι με την πεθερα μου..Σημερα ειναι να παμε να διαλεξουμε σποτακια για το σαλονι...τι κριμα που δυστυχως δεν θα μπορεσω να παω :oops: Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και την κακια που μου βγηκε αλλα ξερω οτι με καταλαβαινετε και μαζι Σας πραγματικα ξεχνιεμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας!!!

 

Άστην να το παίζει κακομοίρα ή άρρωστη ή στενοχωρημένη ή ο,τιδήποτε. Εσύ κάνε σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Τα τυπικά μόνο και αγνόησε τις όποιες "θεατρικές παραστάσεις" δίνει.:rolleyes:

 

Είπες ότι παλιά καθόσουν μαζί της με τις ώρες??? Για ποιο λόγο? Δεν χρειάζεται πολλά πολλά ειδικά αφού είναι τέτοιος άνθρωπος.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθομασταν με τις ωρες υποτιθεται για να εχουμε καλες σχεσεις αλλα απ οτι φαινεται παρα γνωριστηκαμε και τωρα πρεπει να ξε-γνωριστουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

καθομασταν με τις ωρες υποτιθεται για να εχουμε καλες σχεσεις αλλα απ οτι φαινεται παρα γνωριστηκαμε και τωρα πρεπει να ξε-γνωριστουμε :lol:

 

 

Μια χαρά τα λες. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα!:D:D:D

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι κοριτσιααα...ειπα να σας ενημερωσω για τις εξελιξεις...ο αρραβωνας εγινε ;) δεν υπηρξε κανενος απολυτως προβλημα με κανενος το σ'οι ισα ισα που χορεψανε μεχρι και δαδδυ κοολ σαν μικρα παιδια ολοι μαζι ολοι ευγενικοι μεταξυ τους και εδειχναν να περνανε καλα και φυσικα ακουγοντουσαν και οι δυο γλωσσες και οτι χρειαζοταν καναμε μεταφραση...:lol: Τελικα ισως ειχατε δικιο οταν λεγατε πως μονο η πεθερα μπορει να ειχε το προβλημα με την καταγωγη και να μην το ειχα καταλαβει :rolleyes:Παντως οπως και να εχει περασαμε πολυ ομορφα με πολυ χαρα και γλεντη (ακομα πονανε τα ποδια μου απτον χορο χιχιχι)...και ευχαριστω για τις συμβουλες που μου δωσατε και με βοηθησατε να ξεπερασω το θεματακι ...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κορίτσια έχω φουντώσει με την πεθερά μου και είμαι έτοιμη να σαλτάρω!Καθηστε πρώτα από όλα.Πριν τέσσερις μέρες περεσα μια μικρή ιωση ευτυχώς ένα 24ωρο.Με δυο παιδιά σπίτι 3 ετών και 3 μηνών φοβήθηκα μην τα κολλησω και ήρθε η μαμά μου, που μένει μίση ώρα μακριά να πάρει το μεγάλο.Θηλαζω αποκλειστικά και η μικρή έμεινε μαζί μου με σκοπό να βοηθήσει η πεθερά μου που μένουμε πάνω κάτω και να μου την φέρνει μονό στον θηλασμό.Δεν πρόλαβα να της το πω όμως.Ουτε καν οτι εχω πυρετο.Την παιρνω τηλ και πριν καλα καλά της πω ότι ήμουν άρρωστη αρχίζει μια επίθεση γιατί θίχτηκε που πήγα το παιδί στην μανά μου.Λες και δεν το βλέπει καθημερινά!Ζηλευει πολυ γιατι απλα λατρευω τους δικους μου.Μου είπε ένα σωρό σαχλαμάρες μέχρι και αν δεν μας αρέσει το σπίτι με τον άντρα μου να πάμε να μείνουμε αλλού, υπονοώντας κοντά στους γονείς μου!Έγινα θηρίο γιατί είπε και αλλά πολλά και άσχημα.Είναι πολύ αχάριστη τελικά.Εγώ έχω σπαστεί απίστευτα και δεν θέλω ούτε να την βλέπω.Τι να κάνω πείτε μου!Να σηκωθώ και να φύγω και να ησυχάσω?Πηγαίνοντας στα νοίκια βεβαία, αλλά σίγουρα θα βρω την ησυχία μου.Να μην της ξαναμιλήσω ποτέ και να κάτσω εδώ?Η να την πιάσω και να την κατσαδιασω να μην έχει μούτρα να με κοιτάξει,γιατί της απάντησα στις βλακείες της, αλλά μέχρι ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς το είπες και μόνη σου "ζηλεύει τη σχέση σου με τους δικούς σου".Δεν αξίζει να ασχολείσαι με το θέμα:rolleyes:...Εκτός αν τα συνηθίζει τέτοια σκηνικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι συ πάλι πάνω κάτω είστε, λογικά ήξερες πως θα θιχτεί εκτός κι αν πρώτη φορά αντέδρασε έτσι. Οπότε πάρτο κι συ λίγο πιο χαλαρά, στείλτης και τα δυο τα παιδιά ή τελοσπαντων ενημέρωση τη πως το και το, και σκέφτομαι να δώσω στη μάνα μου τη μεγάλη και σε σας τη μικρή...τί λετε?

Δεν είναι κακό, μήπως την κάνεις να νιώθει άσχημα?

Οτι απλά μένετε εκεί για να μη πληρώνετε ενοίκιο?

Ολα όσα πρότεινες να κάνεις, δεν θα τα έκανα, είναι πεθερά σου, αποφάσισες να μείνεις μαζί της σχεδόν, δεν είναι και οι καλύτερες λύσεις. Αντίθετα ο διάλογος θα βοηθούσε.

Καταλαβαίνω τις έννοιες σου αλλά κι εμείς που είμαστε στο νοίκι και μας βγαίνει το λάδι θα μπορούσαμε κάλλιστα να μέναμε πάνω κάτω με τη πεθερά (με τη μάνα μου δυστηχώς δεν παίζει ενώ είναι φοβερά διακριτική).

Ομως τότε θα είχα και άλλη στάση απέναντι της. Δεν μπορούμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Μακάρι να ήταν έτσι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια έχω φουντώσει με την πεθερά μου και είμαι έτοιμη να σαλτάρω!Καθηστε πρώτα από όλα.Πριν τέσσερις μέρες περεσα μια μικρή ιωση ευτυχώς ένα 24ωρο.Με δυο παιδιά σπίτι 3 ετών και 3 μηνών φοβήθηκα μην τα κολλησω και ήρθε η μαμά μου, που μένει μίση ώρα μακριά να πάρει το μεγάλο.Θηλαζω αποκλειστικά και η μικρή έμεινε μαζί μου με σκοπό να βοηθήσει η πεθερά μου που μένουμε πάνω κάτω και να μου την φέρνει μονό στον θηλασμό.Δεν πρόλαβα να της το πω όμως.Ουτε καν οτι εχω πυρετο.Την παιρνω τηλ και πριν καλα καλά της πω ότι ήμουν άρρωστη αρχίζει μια επίθεση γιατί θίχτηκε που πήγα το παιδί στην μανά μου.Λες και δεν το βλέπει καθημερινά!Ζηλευει πολυ γιατι απλα λατρευω τους δικους μου.Μου είπε ένα σωρό σαχλαμάρες μέχρι και αν δεν μας αρέσει το σπίτι με τον άντρα μου να πάμε να μείνουμε αλλού, υπονοώντας κοντά στους γονείς μου!Έγινα θηρίο γιατί είπε και αλλά πολλά και άσχημα.Είναι πολύ αχάριστη τελικά.Εγώ έχω σπαστεί απίστευτα και δεν θέλω ούτε να την βλέπω.Τι να κάνω πείτε μου!Να σηκωθώ και να φύγω και να ησυχάσω?Πηγαίνοντας στα νοίκια βεβαία, αλλά σίγουρα θα βρω την ησυχία μου.Να μην της ξαναμιλήσω ποτέ και να κάτσω εδώ?Η να την πιάσω και να την κατσαδιασω να μην έχει μούτρα να με κοιτάξει,γιατί της απάντησα στις βλακείες της, αλλά μέχρι ένα σημείο.

 

κι εμείς είχαμε τέτοια προβλήματα και άλλα πολλά και παρατήσαμε το σπίτι και φύγαμε εδώ και 2 χρόνια.

Είμαστε στο ενοίκιο, στριμωγμένοι οικονομικά αλλά πάνω απ'όλα ήρεμοι και αγαπημένοι με τον άντρα μου :D

Link to comment
Share on other sites

σε εμάς και δεν ήθελε να βοηθήσει η ίδια σε τίποτα (δικαίωμα της βέβαια εννοείται) αλλά δεν ήθελε να μας βοηθάνε ούτε οι γονείς μου :confused:

 

Και να φανταστείτε επέστρεψα στη δουλειά και τις 2 φορές που γέννησα στις 40 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευει πραγματικα την σχεση που εχω με τους δικους μου.Το εχω καταλαβει πολλες φορες.Μπηχτες μου εχει πεταξει μερικες φορες αλλα εκανα οτι δεν ακουγα.Αλλα οσα ειπε εκεινη την μερα για εμενα ηταν απλα απαραδεκτα.Και να σου λεει οτι αν δεν σου αρεσει το σπιτι παρε τον αντρα σου να φυγετε, δεν ειναι λιγο.Θα επρεπε να σεβεται το γεγονος οτι τα παιδια μεγαλωνουν διπλα της και να μην παρεξηγειται.Εγω απλα δεν ξερω πως να το χειριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα εχει θεμα με το να με βοηθανε οι δικοι μου!Αλλα ποτε δεν ειχε ανοιξει ετσι το στομα της!Απλα το εβλεπα.Μετα τα τελευταια δεν ξερω αν μπορω να μεινω αλλο εδω.Να μου πει οτι δεν ειχα υποχρεωση να φτιαξω δευτερο σπιτι!Λες και παντρευτηκα τον αντρα μου για το σπιτι της!Εσενα tsitsiko που αλλαξατε σπιτι πως το πηρε ο αντρας σου?Και οι σχεσεις σου μαζι της πως ειναι?Δεν θελω να τον στεναχωρησω, αλλα αυτη η συμπεριφορα της με εχει κανει ανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη πηγε να κρατησει ουδετερη σταση, αλλα μετα καταλαβε τι ειχε πει και προσπαθει να με ηρεμησει.Σαφως και με δικαιολογει για οσα νιωθω, απλα ξερω οτι θα τον πειραξει αν αλλαξουμε σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου είναι με μένα

την ξέρει τη μάνα του και μαζί αποφασισαμε να φύγουμε

το σπίτι αυτό είναι του άντρα μου , αυτός το έφτιαξε μόνος απλώς έκανε το λάθος και το έφτιαξε κάτω από τη μάνα του :rolleyes:

το συζητήσαμε κι επειδή έβλεπε πόσο χαλιόμουν να ζω εκεί με πήρε εμένα και τα παιδιά και φύγαμε.

Στριμοχνώμαστε ναι αλλά ειδικά ο άντρας μου δεν το συζητά να επιστρέψουμε.

Με τη μαμά του έχουμε ψυχρανθεί, τα παιδιά δεν τα βλέπει καθόλου.

Έκανα προσπάθειες και όταν φύγαμε αλλά αυτή επέλεξε να μας ξεγράψει.

Ο μπαμπάς του από την άλλη το πήρε απόφαση, και οι σχέσεις μας είναι καλές.

Έτσι έγινε και ηρεμήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

O διάλογος και οι σωστές απόψεις πάντοτε δίνουνε λύσεις. Προτού αποφασίσεις το τί θα κάνεις σκέψου τα παρακάτω:

1. τα χρήματα που δίνεις για το νοίκι θα είναι για ένα ξένο σπίτι και θα μπορούσες να τα δώσεις για τα παιδιά σου

2. δεν σε εξασφαλίζει κανείς ότι στο νοίκι όπως τώρα έχεις πάνω κάτω τη πεθερά σου, δεν θα έχεις τρελό γείτονα που θα σου δημιοθργήσει μεγαλύτερα προβλήματα

3. προτού κρίνεις τη συμπεριφορά κάποιου προσπάθησε να μπείς στη δικιά του θέση, να κρίνεις με τη δικιά του σκέψη, πως θα σου φαινόταν εσένα αν γινόταν το ίδιο και φαινόταν χωρίς καν να συζητήσεις κάτι ότι δίνεις το παιδιί και να φαίνεται ότι η πεθερά είναι υπάλληλος που θα πρέπει να σου ανεβοκατέβάζει το μικρό παιδί όποτε είναι να φάει

ενώ

το μεγαλύτερο παιδί το δίνεις κάπου αλλού?

(γιατί δεν κάλεσες τη μητέρα σου για τις μέρες που ήσουνα άρρωστη να ερχόταν να μείνει μαζί σας? Θα σου άρεσε? Θα άρεσε στον άντρα σου?)

 

Για να το καταλάβεις τα πεθερικά σου και οι άνθρωποι γύρω σου που σε στηρίζουνε δεν είναι υπάλληλοι που όποτε θέλεις θα τους καλείς και όποτε θέλεις θα πρέπει να φεύγουν. Οσα περισσότερα δικαιώματα τους δίνεις τόσο περισσότερο πρέπει να μάθεις να έχεις υπομονή.

 

Εαν ήσασταν στο νοίκι πες μου ειλικρινά, αν σας συνέβαινε το ίδιο περιστατικό, τί θα έκανες? Σε ποιόν θα ε΄δινες και ποιό παιδί ή θα καλούσες τη μάνα σου να ερχόταν?

Μηπως δεν είναι θέμα ζήλειας αλλά ψάχνουμε δικαιολογίες επειδή θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο?

 

Είναι εύκολο να βρίσκεις προφάσεις κι ακόμα πιο εύκολο δικαιολογίες για τη συμπεριφορά κάποιου ανθρώπου.

Το δύσκολο αλλά και το σωστό είναι να μπορείς να βλέπεις τα υπερ και τα κατά μιας κατάστασης και μέσω σωστών ενεργειών (χωρίς εντάσεις-θεατρινισμούς) να βρίσκεις τη χρυσή τομή.

 

Αυτά είναι λόγια για το πως βλέπουν οι άντρες αυτά που λες εσύ (τα παραπάνω μου τα υπαγόρευσε ο άντρας μου).

Τέλος επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και μπορεί όντως να έχεις δίκιο, προσπάθησε να φύγεις και να μείνεις στο ενοίκιο, ίσως τότε καταλάβεις το πόσο άδικη είσαι.

Οχι ώς προς τις απόψεις σου αλλά ως προς τον τρόπο συμπεριφοράς.

Ξέρω πως δε θα το διαβάσεις και δε θα δώσεις σημασία, αλλά όφειλα να σου πω την πραγματικότητα και όχι να σου γλυκάνω τα αυτιά.

 

υγ εμείς σου απαντάμε με βάση όσα λες εδώ για την πεθερά, αν έχεις αλλού ανοίξει θέμα δεν το είδαμε/γνωρίζουμε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι διαβασα την αποψη σου dimmi.Εγραψα το προβλημα μου για να ακουσω καποια πραγματα και παντα υπαρχουν πολλες αποψεις.Δεν καταλαβες ομως οτι η πεθερα μου μενει απο κατω αρα βλεπει τα παιδια καθε μερα και δεν θα επρεπε να εχει παραπονο γι'αυτο.Δεν θεωρω οτι θα ηταν υπαλληλος αν θα κρατουσε το μικρο παιδακι, καθε αλλο.Δεν το θεωρω υποχρεωση της, απλα δεν θα πρεπει να εχει και κανενα παραπονο γιατι καθε μερα μαζι της ειμαστε.Εξαλλου καθε γυναικα στην κατασταση μου, με πυρετο με δυο μικρα και να θηλαζω με μασκα δεν θα ηθελε βοηθεια απο την μητερα της?Η μαμα μου δεν εμεινε σπιτι γιατι πραγματικα ειναι πολυ διακριτικος ανθρωπος και δεν θελει να βρισκεται στα ποδια εμενα και του αντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα.Ειλικρινα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν υπαρχει καποια κοπελα γι' αυτο το θεμα.Δυστυχως για την δικη μου πεθερα μια μονο λεξη εχω να της κολησω διπλα: πεθερα=κακια!!! Λυπαμαι που το λεω αλλα καποιος πρεπει να τις βαλει στη θεση τους κ πιστευω πως οι καταλληλοι γι'αυτο ειναι τα ιδια τους τα παιδια,κ οχι εμεις.Τι γινεται ομως οταν ο αντρας σου σε στηριζει κ εκεινη σε αντιδραση βγαζει κ εκτοξευει το δηλητηριο της κ στους δυο;Ετσι εγινε κ με εμας.Επειδη ο αντρας μου δεν ηθελα θρησκευτικο γαμο,τα εβαλαν μαζι μου κ με τους γονεις μου γιατι ειπε πως του βαλαμε λογια επειδη οι γονεις δεν ειναι πλουσιοι απλα οικονομικα αξιοπρεπεις ανθρωποι.Επειτα εμεινα εγκυος.Εχοντας μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη απο την αρχη,δεν μπορουσα να φαω τιποτα,ουτε καν της μαμας μου το φαγητο,την προσβαλα λεει οτι δεν ηθελα το δικο της,Δεν μπορουσα ναμυρισω τιποτα,ολα μου βρομαγαν," ΜΑ ΕΛΑ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ",στον κοσμο της,επειτα η αποκολληση,μουτρα μεχρι το πατωμα!!! Εγινα καλα,γυρισα στην δουλεια μου αλλα λογω κρυωματος γεννησα προωρα.Ευτυχως ολα πηγανε καλα αλλα για τα πεθερικα ισχυαν αλλα!! Με κατηγορησαν οτι ηθελα το παιδι μου να γεννηθει τοσο προωρα!!! Επειδη μενουμε σε νησι,εγινε συγκομιδή εκεινη τη μερα κ γεννησα στην Αθηνα.Τρεις μηνες με το μωρο στην θερμοκοιτιδα δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ να δει τι κανω.Μονο τον αντρα μου.Αυτο ηταν.Ειχαν εξαντλησει ολη την υπομονη μου.Οταν επιστρεψαμε στο νησι,ηρθανε να δουνε το μωρο χωρις να μου μιλησουν καν εμενα.Ελα ομως που καθε 5 μερες επρεπε να πηγαινιερχομαστε Αθηνα.Λογω προωροτας επρεπε να ρυθμιστουν καποια μικροπροβληματακια πριν γινουν μεγαλα.Ετσι οταν γυρισαμε απο την Αθηνα,η πεθερα ηρθε απροσκλητη στο σπιτι μας,ανοιξε την πορτα κ μπηκε μεσα λες κ ηταν στο σπιτι της,ενω ο αντρας μου την ειχε προειδοποιησει πως το μωρο θα το βλεπει για λιγα λεπτα κ μονο με μασκα.Τα μωρακια με προωροτητα ειναι πολυ ευαισθητα στις ασθένειες. Αυτη ομως εχει δικο της Θεο.Τοτε κοριτσια εγινε χαμος.Την ρωτησα ποιο ηταν το προβλημα της μαζι μου κ η απαντηση μιας 60αρας γυναικας ηταν"δεν μπορω να σου πω".Εγινα εξαλη.Χωρις σοβαρο λογο μου κρατουσε μουτρα,εστρεψε κ τον πεθερο εναντιον μου,με εβριζε σε ολο τον κοσμο κ η αθεοβοβη πηγε μεχρι κ στην δουλεια μου κ με εκανε ρεζιλι.Ο αντρας μου εκεινη τη μερα την εδιωξε απο το σπιτι κ αυτη παλι εμενα κστηγορησε οτι εγω την εδιωξα.Ειπανε πολλα κ δεν θελω να σας κουρασω αλλο,αλλα απο εκεινη την ημερα για μενα κ τον αντρα μου τελειωσαν και οι δυο τους κ φυσικα κ η κουνιαδα μου γιατι μετα τα καμωματα της πεθερας τα συνεχισε κ η κουνιαδα.Εχει περασει ενας χρονος πλεον,αλλα δεν σταματαει να μας ενοχλει,ειτε παιρνοντας τηλ λεει γλυκολογα οτι τον αγαπαει γιατι ειναι η μανα του,ειτε τον βριζει λεγοντας τον "κοπροσκυλο".Δεν ξερω τι κανω πια για να μας αφησουν στην ηρεμια μας.Το μονο που σκεφτομαστε ειναι να αλλλαξουμε σπιτι γιατι μενουμε σε χωριο κ να παμε στην πολη.Καμια ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι μέγαιρα πεθερά είναι αυτή!Ναι, να πάτε στην πόλη να γλιτώσετε, μακριά από ανθρώπους-τοξικά απόβλητα. Σκέψου μόνο ότι αύριο μεθαύριο θα πιάνει το παιδί και θα του βάζει λόγια για σένα...Μακριάαααααααααα

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειλικρινα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν υπαρχει καποια κοπελα γι' αυτο το θεμα.Δυστυχως για την δικη μου πεθερα μια μονο λεξη εχω να της κολησω διπλα: πεθερα=κακια!!! Λυπαμαι που το λεω αλλα καποιος πρεπει να τις βαλει στη θεση τους κ πιστευω πως οι καταλληλοι γι'αυτο ειναι τα ιδια τους τα παιδια,κ οχι εμεις.Τι γινεται ομως οταν ο αντρας σου σε στηριζει κ εκεινη σε αντιδραση βγαζει κ εκτοξευει το δηλητηριο της κ στους δυο;Ετσι εγινε κ με εμας.Επειδη ο αντρας μου δεν ηθελα θρησκευτικο γαμο,τα εβαλαν μαζι μου κ με τους γονεις μου γιατι ειπε πως του βαλαμε λογια επειδη οι γονεις δεν ειναι πλουσιοι απλα οικονομικα αξιοπρεπεις ανθρωποι.Επειτα εμεινα εγκυος.Εχοντας μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη απο την αρχη,δεν μπορουσα να φαω τιποτα,ουτε καν της μαμας μου το φαγητο,την προσβαλα λεει οτι δεν ηθελα το δικο της,Δεν μπορουσα ναμυρισω τιποτα,ολα μου βρομαγαν," ΜΑ ΕΛΑ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ",στον κοσμο της,επειτα η αποκολληση,μουτρα μεχρι το πατωμα!!! Εγινα καλα,γυρισα στην δουλεια μου αλλα λογω κρυωματος γεννησα προωρα.Ευτυχως ολα πηγανε καλα αλλα για τα πεθερικα ισχυαν αλλα!! Με κατηγορησαν οτι ηθελα το παιδι μου να γεννηθει τοσο προωρα!!! Επειδη μενουμε σε νησι,εγινε συγκομιδή εκεινη τη μερα κ γεννησα στην Αθηνα.Τρεις μηνες με το μωρο στην θερμοκοιτιδα δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ να δει τι κανω.Μονο τον αντρα μου.Αυτο ηταν.Ειχαν εξαντλησει ολη την υπομονη μου.Οταν επιστρεψαμε στο νησι,ηρθανε να δουνε το μωρο χωρις να μου μιλησουν καν εμενα.Ελα ομως που καθε 5 μερες επρεπε να πηγαινιερχομαστε Αθηνα.Λογω προωροτας επρεπε να ρυθμιστουν καποια μικροπροβληματακια πριν γινουν μεγαλα.Ετσι οταν γυρισαμε απο την Αθηνα,η πεθερα ηρθε απροσκλητη στο σπιτι μας,ανοιξε την πορτα κ μπηκε μεσα λες κ ηταν στο σπιτι της,ενω ο αντρας μου την ειχε προειδοποιησει πως το μωρο θα το βλεπει για λιγα λεπτα κ μονο με μασκα.Τα μωρακια με προωροτητα ειναι πολυ ευαισθητα στις ασθένειες. Αυτη ομως εχει δικο της Θεο.Τοτε κοριτσια εγινε χαμος.Την ρωτησα ποιο ηταν το προβλημα της μαζι μου κ η απαντηση μιας 60αρας γυναικας ηταν"δεν μπορω να σου πω".Εγινα εξαλη.Χωρις σοβαρο λογο μου κρατουσε μουτρα,εστρεψε κ τον πεθερο εναντιον μου,με εβριζε σε ολο τον κοσμο κ η αθεοβοβη πηγε μεχρι κ στην δουλεια μου κ με εκανε ρεζιλι.Ο αντρας μου εκεινη τη μερα την εδιωξε απο το σπιτι κ αυτη παλι εμενα κστηγορησε οτι εγω την εδιωξα.Ειπανε πολλα κ δεν θελω να σας κουρασω αλλο,αλλα απο εκεινη την ημερα για μενα κ τον αντρα μου τελειωσαν και οι δυο τους κ φυσικα κ η κουνιαδα μου γιατι μετα τα καμωματα της πεθερας τα συνεχισε κ η κουνιαδα.Εχει περασει ενας χρονος πλεον,αλλα δεν σταματαει να μας ενοχλει,ειτε παιρνοντας τηλ λεει γλυκολογα οτι τον αγαπαει γιατι ειναι η μανα του,ειτε τον βριζει λεγοντας τον "κοπροσκυλο".Δεν ξερω τι κανω πια για να μας αφησουν στην ηρεμια μας.Το μονο που σκεφτομαστε ειναι να αλλλαξουμε σπιτι γιατι μενουμε σε χωριο κ να παμε στην πολη.Καμια ιδεα;;;

 

ασφαλιστικα μέτρα.. αυτη ειναι η μονη λυση πλέον και φυσικά να φυγετε οσο πιο μακρια γίνεται !

Link to comment
Share on other sites

ασφαλιστικα μέτρα.. αυτη ειναι η μονη λυση πλέον και φυσικά να φυγετε οσο πιο μακρια γίνεται !

 

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: μ αρέσεις! αυτό δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει! Πολύ θα γούσταρα να δω μια τέτοια απόφαση.... πω πω το φαντάζεστε?

 

Εν πάσει περιπτώσει. κοπελιά αν νομίζετε ότι ησυχία δεν θα έχετε, ναι μετακομίστε εφόσον συμφωνείτε και οι δυο σε αυτό. τώρα έχετε δική σας οικογένεια και την οικογένειά σας πρέπει να προσέξετε. διαφορετικά αρματωθείτε αναισθησία και αφήστε την να τραγουδάει.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...