Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσβλητικη συμπεριφορα απο πεθερα...


λιλι88

Recommended Posts

η πεθερα σου οπως και οι περισσοτερες πεθερες,αντι να χαρουν με την ευτυχια των παιδιων τους.ασχολουντε με οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο!!!!!αχχχχχ οι ιστοριες με κακιες πεθερες δεν εχουν τελειωμω τελικα!!!!!!!κρατα την μακρια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η πεθερα σου οπως και οι περισσοτερες πεθερες,αντι να χαρουν με την ευτυχια των παιδιων τους.ασχολουντε με οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο!!!!!αχχχχχ οι ιστοριες με κακιες πεθερες δεν εχουν τελειωμω τελικα!!!!!!!κρατα την μακρια!!!!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ουδέν σχολίον για το θέμα αυτό γιατί το λαμπάκι του εγκεφάλου μου ειναι αναμμένο στο κόκκινο!! :D το μόνο που έχω να πω ειναι ότι η αδιαφορία σκοτώνει τα πάντα κ ο βήχας κόβεται με αυτήν την αντιβιωση! Εγω την έχω εξαντλήσει κ έχω βρει την ηρεμία μου :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την πεθερά σου αλλά από αυτά που γράφεις προφανώς δεν σου είχε δείξει μέχρι σήμερα ότι είχε πρόβλημα με την καταγωγή σου... γιατί εάν πραγματικά δεν είχε κανένα πρόβλημα δεν υπήρχε περίπτωση να σου πει αυτά τα πράγματα... εφόσον η ίδια υποτίθεται ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα γιατί να "κρύψεις" την καταγωγή σου? άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει αυτό που λέμε "ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι".... δες λίγο πιο μακριά... αύριο μεθαύριο θα κάνεις ένα παιδάκι? δεν θα του μάθεις την μητρική σου γλώσσα? δεν θα του μάθεις τις αξίες / τα ήθη / την ιστορία του τόπου σου? τι θα πεις στο παιδάκι σου? μην πεις ότι κατάγομαι από εκεί γιατί η θεία Κούλα - Σούλα - Βούλα δεν το ξέρει.... δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι η συγκεκριμένη πεθερά μπορεί να σου δημιουργήσει διάφορα προβλήματα στη σχέση σου.. εάν είσαι καλά με τον άντρα σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όμως.... στην παρούσα φάση θα πρέπει να της ξεκαθαρίσεις ότι αυτή είναι η καταγωγή σου και δεν έχεις κανένα λόγο να το κρύψεις.. και οι δικοί σου άνθρωποι που θα έρθουν στον αρραβώνα θα μιλήσουν όπως θέλουν... η πεθερά σου έχει τις δικές της παγιωμενες θέσεις και μην προσπαθήσεις να τις αλλάξεις γιατί εσύ θα βρεθείς ζημιωμένη.. εάν δίνει σημασία στο τι λέει ο κόσμος, βρε και τον κόσμο ανάποδα να γυρίσεις δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό... μην αναλωθείς στο να το αλλάξεις... από τον τρόπο γραφής σου πρέπει να είσαι μικρή σε ηλικία αφού η πρώτη σου σκέψη ήταν να διαλύσεις τον αρραβώνα λόγω αυτού του γεγονότος... η πεθερά σου θα πρέπει να σε αποδεχτεί όπως είσαι.. εάν δεν θέλει και βάζει τον κόσμο πάνω από όλα είναι δικό της πρόβλημα όχι δικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πιστεύω οτι η πεθερά σου είναι κακιά ή οτι τόσο καιρό έδειχνε ένα ψευτικο χαρακτήρα και οχι τον πραγματικό της. Αν είχε πρόβλημα με την καταγωγή σου θα το είχες καταλάβει απο το ΠΡΩΤΟ λεπτό γνωριμίας.

Αφού τα πάτε καλά και μέχρι τώρα τα βρίσκετε γνώμη μου είναι να την πιάσεις, εσύ η ίδια,ούτε ο φίλος σου ούτε κανείς άλλος και να της πεις οτι όλα αυτα που είπε σε στεναχώρησαν πολύ και οτι δε θες να χαλάσετε τις σχέσεις σας...Αλλά πως θα αισθανόταν αυτή αν της έλεγες πχ να κρύψει κάτι για τον εαυτό της;

Και άντε εγώ σου λέω οτι τώρα δεν αναφέρεις την καταγωγή σου ή δε μιλας τη γλώσσα σου ( υποθετικά μιλάω πάντα, ΔΕΝ συμφωνώ με την πεθερά σου) το ίδιο θα συμβεί και -με το καλό- στο γάμο σου ή στη βάφτιση ή γενικά σε κάποια άλλη συνάντηση; Κ πες της οτι αν το μάθουν απο κάπου αλλού θα είναι ωραίο να καταλάβουν τότε οτι τους λέτε ψέμματα; Και αν δεν το μάθουν απο σας θα το μάθουν απο κάποιον άλλον καλεσμένο..Αν είναι δυνατόν..

Υπάρχει περίπτωση να φοβαται μήπως οι συγκεκριμένοι συγγενείς λόγω του χαρακτήρα τους ή λόγω διαφόρων πεποιθήσεων τους πουν κάτι και σε προσβάλλουν;Μήπως πετάξουν καμία χοντράδα για σενα/τους συγγενείς σου/τη χώρα σου;Και επειδή τους ξέρει δε θέλει να γίνει καμια παρεξήγηση ή ακόμα και φασαρία; Τη ρώτησες γιατί δε θέλει οι συγκεκριμένοι συγγενείς να ξέρουν;Ενω για όλους τους άλλους είναι ΟΚ.Ξεκαθάρισε το αυτό..Και στην τελική ας μην τους καλούσε. Ή αν δεν υπάρχει λύση και ενοχλούνται ας μην έρθουν καθόλου ή ας καθίσουν σε άλλο τραπέζι.

Μην κλαις και μη στεναχωριεσαι.Συζήτησε το μαζί της.

BmA2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα ακομα πιο σιγουρο ειναι οτι τον αντρα μου δεν θα της κανω την χαρη να τον χασω γιατι ειναι τοσο καλος ανθρωπος και ειναι παντα τοσο διπλα μου που θα ημουν το λιγοτερο ηλιθια να τα χαλαγα ολα για εκεινη..

 

Αυτο να θυμασαι κ εγω εδω θα σταθω.....αυτο τα λεει ολα....

 

Κοιτα εσυ να εισαι καλα με τον αντρα σου, κ ασε τους τριτους...παντα κατι θα λενε, ακομα κ αν δεν ειχες αλλη καταγωγη απο τον αντρα σου....παντα κατι βρισκουν...εσεις να ειστε αγαπημενοι κ μην φοβασαι τιποτα.

 

 

Να εισαι περηφανη για την καταγωγη σου, οπως φυσικα ειμαστε ολοι περηφανοι για την καταγωγη μας, καθε ανθρωπος σε αυτο τον κοσμο.

 

Εφοσον καποιοι γνωριζουν, θα το μαθουν ολοι.Συμφωνω κ με την αλλη κοπελα, τα παιδια σου δεν θα μαθουν τη γλωσσα?τα ηθη, τα εθιμα?πως θα κρυψεις την καταγωγη σου?τι εχει στο μυαλο της η πεθερα?

 

Αν κ εφοσον οι συγγενεις σου μιλανε ελληνικα, καλο θα ειναι να μιλανε στα ελληνικα για αποφυγη παρεξηγησεων κλπ(πχ το να γνωριζουν ελληνικα κ να μιλουν μονο στην δικη τους γλωσσα, (οκ σε ενα πηγαδακι ενταξει), αλλα σε ολοκληρο τον αρραβωνα, δεν ειναι ευγενικο προς τους αλλους (μου εχει τυχει να ειμαι σε παρεα που ολοι γνωριζουν ελληνικα κ μιλουν καποιοι μεταξυ τους,στη δικη τους γλωσσα, ενω μιλανε καλα ελληνικα,να κανουν αστεια κλπ, αγνοωντας τους υπολοιπους--πχ καποια στιγμη νομιζα οτι μας κοροιδευαν:confused: ενιωθα τρομερα αβολα, κ καθομουν κ κοιτουσα να μιλανε....δεν ειναι ευγενικο.

 

Φυσικα κ δεν θα κρυψουν την καταγωγη τους, αυτο ειναι αυτονοητο! Αλλα αν μιλανε ελληνικα, τοσο το καλυτερο, ωστε να γνωριστουν με τους συγγενεις.

Αν μεταξυ τους θελουν να πουν κ κατι στη γλωσσα τους, ας κανουν οπως νιωθουν.Ε, δεν πιστευω η πεθερα να τρεχει πισω τους μηπως κ τους ξεφυγει καμμια λεξη....ελεος....

 

 

Εξηγησε στην πεθερα σου πως οπως εκεινη ειναι περηφανη για την καταγωγη της, αλλο τοσο εισαι κ εσυ κ οι συγγενεις σου για τη δικη σας καταγωγη.

 

 

Αχ, αυτες οι πεθερες....ευτυχως υπαρχουν κ οι πεθεροι να τις βαζουν στη θεση τους....με το ποστ σου θυμηθηκα μια συμπεθερα μας, που ο γιος της θα αρραβωνιαστει με μια κοπελα απο αγιους σαραντα.Λεει η πεθερα στη θεια μου(ενω σε ολους στη γειτονια κ συγγενεις ειπε απο που ειναι η κοπελα) η νυφη μας ειναι χρυσοχερα, πολυ καλη κοπελα, αξια κ στη δουλεια κ στο σπιτι, νοικοκυρα απο τις λιγες κλπ κ ειναι απο ενα χωριο κοντα στα Γιαννενα.

Και πεταγεται ο πεθερος κ λεει καλα ντρεπεσαι κ δεν το λες? απο τους αγιους σαραντα ειναι απο την Αλβανια.Απο εκει ειναι η νυφη μας, κ το ειπε με καμαρι!!!Μπραβο στον πεθερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ΣΑς...Αραβωνιαζομαι τελος του μηνα και δυστυχως εχθες βρεθηκα σε πολυ δυσαρεστη θεση και θα ηθελα την βοηθεια Σας σχετικα με το πως να αντιμετωπισω την κατασταση..Καταρχας να διευκρινισω οτι δεν ειμαι απο Ελλαδα (δεν αναφερω χωρα για ευνοητους λογους ) ειμαι με τον αρραβωνιαστικο μου κοντα 5 χρονια και τοσα χρονια γνωριζω και τα πεθερικα μου..Λοιπον εχθες τα πεθερικα μου ειχαν παει σε συγγενεις για να τους καλεσουν στον αρραβωνα..αφου γυρισανε εκει που καθομασταν γυρναει και μου λεει η πεθερα μου 1: αμα σε ρωτησουν απο που εισαι να τους πεις οτι γεννηθηκες εδω ενταξει??? (ειμαι απο 4 χρονων στην Ελλαδα)Της λεω οτι δεν υπαρχει λογος να πω ψεμματα για κατι τετοιο (τελειωνει εκει η συζητηση).Μετα απο λιγο γυρναει και λεει να σου ζητησω μια χαρη? Οριστε ,λεω...Να στο τραπεζι να μην μιλατε την γλωσσα Σας οσο θα ειναι η συγκεκριμενη συγγενεις εδς οταν φυγουν μιληστε οπως θελετε..αμα θελεις πεστο και στην μητερα σου..:shock: Κυριολεκτικα επαθα σοκ..της λεω οτι ετσι και αναφερω κατι τετοιο στους συγγενεις μου δεν θα πατησει το ποδι του κανενας και σιγουρα οχι οι γονεις μου και αμα το εννοει δυτυχως ακυρωνεται ο αρραβωνας γιατι καλος η κακος καποιοι συγγενεις μου δεν ξερουν καλα Ελληνικα και ντρεπονται να μιλησουν..δεν ειπαμε να κανουμε πηγαδακια και να μιλανε οι μισοι ετσι και οι αλλοι ετσι..Τελος παντων δεν ξερω πως να το εξηγησω πραγματικα εχω στεναχωρηθει απιστευτα γιατι το βρηκα πολυ προσβλητικο και ειδικα για τους γονεις μου..Κρατιεμαι με νυχια και με δοντια για να μην μου ξεφυγει τιποτα στην μητερα μου αλλιως παει ο αρραβωνας..απτην αλλη σκεφτομαι και η ιδια να τον ακυρωσω γιατι μετα απο αυτο πιστευω πως θα ειναι η χειροτερη μερα τις ζωης και πλεον μονο χαρα δεν θα εχω..δεν εχω ξανα πικραθει τοσο πολυ στη ζωη μου...εχω μαθει να ειμαι περιφανη για την χωρα απτην οποια καταγομαι οπως και εππισης εχω μαθει να αγαπαω και να σεβομαι την χωρα στην οποια μεγαλωσα...η πεθερα μου δεν μπορουσε να σεβαστει τους γονεις μου πανω απολα και εστω λιγακι εμενα????

 

Να σε ρωτήσω κάτι.. έχει ξαναγίνει κάτι ανάλογο απο την πεθερά σου?? είχε παλιά πρόβλημα με την καταγωγή σου??? στο λέω αυτό γιατί αν δεν είχε μπορεί η γυναίκα να στο είπε όχι επειδή ντρέπεται για σένα αλλά γιατί μπορεί να έχει παράξενους και κακεντρεχής συγγενής... νομίζω πως πρέπει να συζυτήσεις μαζί της τους λόγους που δεν θέλει να ξέρουν οι άλλοι την καταγωγή σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σας κοριτσια... να διευκρινισω οτι ολο το συμπαν ξερει την καταγωγη μου και γνωριζω και ολο το σοι του αντρα μου .οπως και οι γονεις μου τους περισσοτερους ( δεν τα ειπα εχθες βλακεια μου)εχουμε κανει πασχα χριστουγεννα γιορτες σχεδον ολοι μαζι...Οι γονεις μου ειναι ανθρωποι μορφωμενοι και γνωριζουν οτι οταν βρισκεσαι με μια παρεα δεν μιλας μονο την γλωσσα σου αν και δεν μιλανε τελεια ελληνικα και προσπαθεις να νιωθουν ολοι ανετα οπως κανουν παντα..Στον αρραβωνα τωρα θα ερθει και μια θεια που εχω δει μια φορα και η οποια επισης ξερει την καταγωγη μου και ποτε δεν ακουσαμε να εχει πει κατι γιαυτο (εδω ολα μαθαινονται πριν τα κανεις ) Τωρα πως της ηρθε της πεθερας μου να πει κατι τετοιο μονο εκεινη ξερει...Εχθες που πηγα σπιτι τους την χαιρετισα με ενα απλο,ψυχρο τι κανετε και εφυγα...μετα απο λιγο χρειαστηκε να φυγουμε με τον αρραβωνιαστικο μου και οπως βγαιναμε την ακουσαμε να κλαιει με λυγμους εξω στον κηπο με τον σκυλο αγκαλια..δεν δωσαμε σημασια και φυγαμε..αφου γυρισαμε ερχεται και μας ρωταει η κουνιαδα μου αν ξερουμε τι επαθε η μαμα και εχει κλειδωθει στην κρεβατοκαμαρα και κλαιει..ε τωρα πειτε μου δεν ειναι γελιο ολο αυτο....πραγματικα τωρα αρχιζω να πιστευω οτι ειναι η μονη απο ολο το σοι που εχει προβλημα με την καταγωγη μου η εχει διχασμενη προσωπικοτητα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πιστεύω οτι η πεθερά σου είναι κακιά ή οτι τόσο καιρό έδειχνε ένα ψευτικο χαρακτήρα και οχι τον πραγματικό της. Αν είχε πρόβλημα με την καταγωγή σου θα το είχες καταλάβει απο το ΠΡΩΤΟ λεπτό γνωριμίας.

Αφού τα πάτε καλά και μέχρι τώρα τα βρίσκετε γνώμη μου είναι να την πιάσεις, εσύ η ίδια,ούτε ο φίλος σου ούτε κανείς άλλος και να της πεις οτι όλα αυτα που είπε σε στεναχώρησαν πολύ και οτι δε θες να χαλάσετε τις σχέσεις σας...Αλλά πως θα αισθανόταν αυτή αν της έλεγες πχ να κρύψει κάτι για τον εαυτό της;

Και άντε εγώ σου λέω οτι τώρα δεν αναφέρεις την καταγωγή σου ή δε μιλας τη γλώσσα σου ( υποθετικά μιλάω πάντα, ΔΕΝ συμφωνώ με την πεθερά σου) το ίδιο θα συμβεί και -με το καλό- στο γάμο σου ή στη βάφτιση ή γενικά σε κάποια άλλη συνάντηση; Κ πες της οτι αν το μάθουν απο κάπου αλλού θα είναι ωραίο να καταλάβουν τότε οτι τους λέτε ψέμματα; Και αν δεν το μάθουν απο σας θα το μάθουν απο κάποιον άλλον καλεσμένο..Αν είναι δυνατόν..

Υπάρχει περίπτωση να φοβαται μήπως οι συγκεκριμένοι συγγενείς λόγω του χαρακτήρα τους ή λόγω διαφόρων πεποιθήσεων τους πουν κάτι και σε προσβάλλουν;Μήπως πετάξουν καμία χοντράδα για σενα/τους συγγενείς σου/τη χώρα σου;Και επειδή τους ξέρει δε θέλει να γίνει καμια παρεξήγηση ή ακόμα και φασαρία; Τη ρώτησες γιατί δε θέλει οι συγκεκριμένοι συγγενείς να ξέρουν;Ενω για όλους τους άλλους είναι ΟΚ.Ξεκαθάρισε το αυτό..Και στην τελική ας μην τους καλούσε. Ή αν δεν υπάρχει λύση και ενοχλούνται ας μην έρθουν καθόλου ή ας καθίσουν σε άλλο τραπέζι.

Μην κλαις και μη στεναχωριεσαι.Συζήτησε το μαζί της.

Ναι την ρωτησα και εγω και ολοι μας και δεν θελει λεει να πιασουν να την κουτσομπολευουν μετα :shock: μονο αυτο την νοιαζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σας κοριτσια... να διευκρινισω οτι ολο το συμπαν ξερει την καταγωγη μου και γνωριζω και ολο το σοι του αντρα μου .οπως και οι γονεις μου τους περισσοτερους ( δεν τα ειπα εχθες βλακεια μου)εχουμε κανει πασχα χριστουγεννα γιορτες σχεδον ολοι μαζι...Οι γονεις μου ειναι ανθρωποι μορφωμενοι και γνωριζουν οτι οταν βρισκεσαι με μια παρεα δεν μιλας μονο την γλωσσα σου αν και δεν μιλανε τελεια ελληνικα και προσπαθεις να νιωθουν ολοι ανετα οπως κανουν παντα..Στον αρραβωνα τωρα θα ερθει και μια θεια που εχω δει μια φορα και η οποια επισης ξερει την καταγωγη μου και ποτε δεν ακουσαμε να εχει πει κατι γιαυτο (εδω ολα μαθαινονται πριν τα κανεις ) Τωρα πως της ηρθε της πεθερας μου να πει κατι τετοιο μονο εκεινη ξερει...Εχθες που πηγα σπιτι τους την χαιρετισα με ενα απλο,ψυχρο τι κανετε και εφυγα...μετα απο λιγο χρειαστηκε να φυγουμε με τον αρραβωνιαστικο μου και οπως βγαιναμε την ακουσαμε να κλαιει με λυγμους εξω στον κηπο με τον σκυλο αγκαλια..δεν δωσαμε σημασια και φυγαμε..αφου γυρισαμε ερχεται και μας ρωταει η κουνιαδα μου αν ξερουμε τι επαθε η μαμα και εχει κλειδωθει στην κρεβατοκαμαρα και κλαιει..ε τωρα πειτε μου δεν ειναι γελιο ολο αυτο....πραγματικα τωρα αρχιζω να πιστευω οτι ειναι η μονη απο ολο το σοι που εχει προβλημα με την καταγωγη μου η εχει διχασμενη προσωπικοτητα :confused:

 

βρε καλό μου γιατί δεν μιλάς μαζί της. αφού έχετε καλες σχέσεις... μίλα της ήρεμα και ωραία και πες της ποιο πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν μιλάτε την γλώσσα σας. ρώτα την αν της είπε κανείς τίποτα για σένα.. είναι κρίμα να στεναχωριόσαστε γιατί και αυτή στεναχωριέται που σε στεναχωρεί και εσύ. μίλα της και θα δεις ολα θα ξεκαθαριστούν. ότι και να σου πούμε εμείς εδώ ανα δεν μιλησεις μαζί της ποτέ δεν θα μάθεις τον λόγο και πίστεψε με δεν νομίζω ο λόγος να είναι γιατί ντρέπετε για τηνκαταγωγή διότι όπως λές έχετε περάσει ένα σωρό γιορτές μαζί σίγουρα κάτι άλλο θα είναι,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε καλό μου γιατί δεν μιλάς μαζί της. αφού έχετε καλες σχέσεις... μίλα της ήρεμα και ωραία και πες της ποιο πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν μιλάτε την γλώσσα σας. ρώτα την αν της είπε κανείς τίποτα για σένα.. είναι κρίμα να στεναχωριόσαστε γιατί και αυτή στεναχωριέται που σε στεναχωρεί και εσύ. μίλα της και θα δεις ολα θα ξεκαθαριστούν. ότι και να σου πούμε εμείς εδώ ανα δεν μιλησεις μαζί της ποτέ δεν θα μάθεις τον λόγο και πίστεψε με δεν νομίζω ο λόγος να είναι γιατί ντρέπετε για τηνκαταγωγή διότι όπως λές έχετε περάσει ένα σωρό γιορτές μαζί σίγουρα κάτι άλλο θα είναι,

Ρωτησα τον πεθερο μου και μου ειπε πως δεν της ειπε κανενας τιποτα και να το ξεχασω απτην στιγμη που την ξερω πως ειναι (την μια σαγαπαει και την αλλη παθαινει κρισης μισους ) και να μην φερνω την καταστροφη και πρωτα απολα να μην με νοιαζει τι λενε οι αλλοι και να κανω αυτο που νιωθω εγω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα νΑ σε ρωτήσω, τί εννοείς να ακυρώσεις τον αρραβώνα? Συγχώρα με αλλά δεν το έπιασα. Εννοείς να χωρίσεις με τον καλό σου επειδή έχεις περίεργη πεθερά? Ο καλός σου ξέρει από που είσαι καισε αποδέχεται όπως είσαι?

Νομίζω πρέπει να ταπείς όλα του άντρα σου, αν δεν έχεις σκοπό να χωρίσεις γι'αυτό, και να αναλάβει εκείνος δράση. Εσένα τί σεπειράζει τί ζήτησε η πεθερά? πες βεβαίως θα το προσπαθήσω, θα τους το ζητήσω, και μετά αν στο τραπέζι μιλάνε και την γλώσσα σας και όχι μόνο Ελληνικά τί θα τους πεί? "Σκάστε?" Τότε θα φανεί πόσο κακιά είναι και δεν το θέλει λογικά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον πεθερο μου και μου ειπε πως δεν της ειπε κανενας τιποτα και να το ξεχασω απτην στιγμη που την ξερω πως ειναι (την μια σαγαπαει και την αλλη παθαινει κρισης μισους ) και να μην φερνω την καταστροφη και πρωτα απολα να μην με νοιαζει τι λενε οι αλλοι και να κανω αυτο που νιωθω εγω..

μια χαρά, ΄΄ομως δεν βλέπω πουθενά να μιλάς με τον άντρα σου για αυτό. και ξέρεις τον άντρα σου παντρεύεσαι, όχι τα πεθερικά.

 

υγ δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αν το είπες του άντρα σου ζητώ συγνώμη

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου ηταν μπροστα την ωρα που μου το ζητησε και της ξεκαθαρισα οτι κατι τετοιο δεν προκειται να γινει (να απογορευσω στους δικους μου να μιλησουν την γλωσσα τους)και οτι αν επιμεινει σε αυτην την αποψη δεν θα γινει κανενας αρραβωνας και ποσο μαλλον με τους δικους της κανονες..το ιδιο της ειπε ακριβως και ο αντρας μου ( εμεις δεν θελαμε να κανουμε αρραβωνα αλλα να παντρευτουμε κατευθειαν,ειμαστε 5 χρονια μαζι και το θεωρουσαμε περιττο.αλλα δεχτηκαμε τετοια πιεση απτην πεθερα την οποια υποτιθεται την ρωταγανε ολοι αν αρραβωνιαστηκαμε αφου κοντευουμε να τελειωσουμε το σπιτι,που τελικα ειπαμε να τον κανουμε για να μην νιωθει εκεινη αβολα οπως μας ελεγε οταν την ρωτανε οι γνωστοι και οι γειτονισσες :rolleyes:) Φυσικα και μιλησα με τον αντρα μου γιαυτο και μου ειπε ακριβως οτι μου ειπε ο πεθερος..τωρα δεν ξερω αν της μιλησε ιδιαιτερος αλλα απο την συμπεριφορα του και την δικη της θεωρω οτι ειχαν καποια συζητηση γιατι ο αντρας μου την κραταει σε αποσταση με πολυ τυπικη συμπεριφορα και εκεινη ολη την ωρα κλαιει χωρις να της δινει σημασια και οταν παω να τον ρωτησω αν εγινε κατι μου λεει να την αφησω μπας και επιτελους καταλαβει..τωρα ποιος ξερει...:?::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον πεθερο μου και μου ειπε πως δεν της ειπε κανενας τιποτα και να το ξεχασω απτην στιγμη που την ξερω πως ειναι (την μια σαγαπαει και την αλλη παθαινει κρισης μισους ) και να μην φερνω την καταστροφη και πρωτα απολα να μην με νοιαζει τι λενε οι αλλοι και να κανω αυτο που νιωθω εγω..

 

διχασμένη προσωπικότητα τέλεια.. κοίτα μην χαλάσεις τον αρραβώνα σου γα την πεθερά σου ... είναι κρίμα να χαλάσεις το τυχερό σου για μια τρελή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπο την στιγμη που ολοι οι συγγενεις ξερουν απο που καταγεσαι δεν καταλαβαινω γιατι η πεθερα σου σου ειπε κατι τετοιο. Μηπως δεν καταλαβες καλα?

Οσο για την γλωσσα, ναι δεν ειναι ευγενικο μπροστα σε αλλους να μιλατε μια γλωσσα που δεν καταλαβαινουν, εκτος εαν δεν ξερουν Ελληνικα. Καιι εμενα μου ειχαν κανει παρατηρηση στην Αμερικη που μεσα σε κοσμο μιλησα στο παιδι μου στα Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμη που ολοι οι συγγενεις ξερουν απο που καταγεσαι δεν καταλαβαινω γιατι η πεθερα σου σου ειπε κατι τετοιο. Μηπως δεν καταλαβες καλα?

Οσο για την γλωσσα, ναι δεν ειναι ευγενικο μπροστα σε αλλους να μιλατε μια γλωσσα που δεν καταλαβαινουν, εκτος εαν δεν ξερουν Ελληνικα. Καιι εμενα μου ειχαν κανει παρατηρηση στην Αμερικη που μεσα σε κοσμο μιλησα στο παιδι μου στα Ελληνικα.

Και εγω προσπαθω να εντοπισω το προβλημα αλλα δεν τα καταφερνω...καλα καταλαβα σιγουρα γιατι οπως ειπα ημασταν 5 ατομα συνολο και δεν γινεται να καταλαβαμε ολοι λαθος..Τωρα οσο για την γλωσσα καποιοι μιλανε καποι οχι οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να τους πω στον αρραβωνα μου να μην μιλησουνε καθολου γιατι θα ενοχληθει η πεθερουλα...καλος η κακος θα μιλανε και τις 2 γλωσσες οπως παντα σε ολα να τραπεζια που εχουμε κανει μεχρι τωρα οικογενειακος για να μην εχει κανενας προβλημα και για να μην νιωσει κανενας στο περιθωριο..αλλα θεωρω απαραδεκτω να απαιτησει να μην ακουστει καθολου η μηρικη μου γλωσσα και πανω απο ολα να πω ψεμματα για το οτι εγω και τα αδερφια μου γεννηθηκαμε εδω...:shock:

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού δεν θέλεις να κάνεις αρραβώνες μην κάνεις (άσχετο εμένα αυτό μου χτύπησε). Πάρτε τις βέρες φορέστε τις και πέστε ότι κάνατε κλειστό αρραβώνα για να μην κουτσομπολεύουν οι γείτονες (έλεος) και να της βουλώσετε το στόμα.

2. Μην δίνεις σημασία και μην τσιμπάς στο θέμα της καταγωγής. Ο αποχωρισμός με το γιο βλέπεις είναι πολύ κοντά. Άλλο το κορίτσι του άλλο η γυναίκα του. Αγνόησέ το και συνέχισε σαν να μην ειπώθηκε τίποτα.

3. Μένει από κάτω;;;;;;;;; Κλαίει επίτηδες να την ακούσετε;;;;;;;;;; Είναι και νέα;;;;;;;;;;;;; Σε λυπάμαι.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προσπαθω να εντοπισω το προβλημα αλλα δεν τα καταφερνω...καλα καταλαβα σιγουρα γιατι οπως ειπα ημασταν 5 ατομα συνολο και δεν γινεται να καταλαβαμε ολοι λαθος..Τωρα οσο για την γλωσσα καποιοι μιλανε καποι οχι οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να τους πω στον αρραβωνα μου να μην μιλησουνε καθολου γιατι θα ενοχληθει η πεθερουλα...καλος η κακος θα μιλανε και τις 2 γλωσσες οπως παντα σε ολα να τραπεζια που εχουμε κανει μεχρι τωρα οικογενειακος για να μην εχει κανενας προβλημα και για να μην νιωσει κανενας στο περιθωριο..αλλα θεωρω απαραδεκτω να απαιτησει να μην ακουστει καθολου η μηρικη μου γλωσσα και πανω απο ολα να πω ψεμματα για το οτι εγω και τα αδερφια μου γεννηθηκαμε εδω...:shock:

 

δεν ειναι ευγενικο σε ενα τραπεζι να μιλατε γλωσσα που δεν καταλαβαινουν ολοι.φανταζομαι οι συγγενεις σου για να βρισκονται εδω μιλανε ελληνικα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

1. Αφού δεν θέλεις να κάνεις αρραβώνες μην κάνεις (άσχετο εμένα αυτό μου χτύπησε). Πάρτε τις βέρες φορέστε τις και πέστε ότι κάνατε κλειστό αρραβώνα για να μην κουτσομπολεύουν οι γείτονες (έλεος) και να της βουλώσετε το στόμα.

2. Μην δίνεις σημασία και μην τσιμπάς στο θέμα της καταγωγής. Ο αποχωρισμός με το γιο βλέπεις είναι πολύ κοντά. Άλλο το κορίτσι του άλλο η γυναίκα του. Αγνόησέ το και συνέχισε σαν να μην ειπώθηκε τίποτα.

3. Μένει από κάτω;;;;;;;;; Κλαίει επίτηδες να την ακούσετε;;;;;;;;;; Είναι και νέα;;;;;;;;;;;;; Σε λυπάμαι.....

 

 

πολυ συμφωνω κ εχω και κατι αλλο να σου αναφερω.την ρωτησατε γιατι φαγωθηκε να κανετε αρραβωνα ????ειδικα σε τετοιες εποχες λιτοτητας επρεπε να κανετε ενα γαμο κ να τελειωνει η υποθεση.αυτη ομως ΓΙΑΤΙ ανακατευεται???αφου εσεις θελατε να παντρευτειτε κατευθειαν.μηπως θελει να σου σπασει τα νευρα η πεθερα σου στο διαστημα του αρραβωνα γιατι στην πραγματικοτητα εχει η ιδια της σοβαρο προβλημα με την καταγωγη σου ?αν δεν ειχε δεν θα την πειραζε το τι θα πουν οι αλλοι.και καθεται κ κλαιει με λυγμους να την ακουσετε κ να την λυπηθητε?ε δεν ειμαστε καθολου καλα ,ειναι παμπονηρη για να μην πω κουτοπονηρη,θα επρεπε να σου εχει ηδη ζητησει συγνωμη.καλο μου κοριτσι προσεχε.βαλτε ορια απο τωρα γιατι αυτη ειναι ικανη να σας κανει να μισηθειτε.βαλτην στη θεση της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σας κοριτσια... να διευκρινισω οτι ολο το συμπαν ξερει την καταγωγη μου και γνωριζω και ολο το σοι του αντρα μου .οπως και οι γονεις μου τους περισσοτερους ( δεν τα ειπα εχθες βλακεια μου)εχουμε κανει πασχα χριστουγεννα γιορτες σχεδον ολοι μαζι...Οι γονεις μου ειναι ανθρωποι μορφωμενοι και γνωριζουν οτι οταν βρισκεσαι με μια παρεα δεν μιλας μονο την γλωσσα σου αν και δεν μιλανε τελεια ελληνικα και προσπαθεις να νιωθουν ολοι ανετα οπως κανουν παντα..Στον αρραβωνα τωρα θα ερθει και μια θεια που εχω δει μια φορα και η οποια επισης ξερει την καταγωγη μου και ποτε δεν ακουσαμε να εχει πει κατι γιαυτο (εδω ολα μαθαινονται πριν τα κανεις ) Τωρα πως της ηρθε της πεθερας μου να πει κατι τετοιο μονο εκεινη ξερει...Εχθες που πηγα σπιτι τους την χαιρετισα με ενα απλο,ψυχρο τι κανετε και εφυγα...μετα απο λιγο χρειαστηκε να φυγουμε με τον αρραβωνιαστικο μου και οπως βγαιναμε την ακουσαμε να κλαιει με λυγμους εξω στον κηπο με τον σκυλο αγκαλια..δεν δωσαμε σημασια και φυγαμε..αφου γυρισαμε ερχεται και μας ρωταει η κουνιαδα μου αν ξερουμε τι επαθε η μαμα και εχει κλειδωθει στην κρεβατοκαμαρα και κλαιει..ε τωρα πειτε μου δεν ειναι γελιο ολο αυτο....πραγματικα τωρα αρχιζω να πιστευω οτι ειναι η μονη απο ολο το σοι που εχει προβλημα με την καταγωγη μου η εχει διχασμενη προσωπικοτητα :confused:

 

 

 

 

Συμφωνω με τα κοριτσια.....κουτοπονηρη φαινεται κ να την προσεχεις.

 

Αφου ολοι το γνωριζουν, αφου ηδη εχουν γνωριστει οι συγγενεις, εκεινη φαινεται να εχει το προβλημα:?

 

Μου φαινεται πως τωρα που σοβαρευουν τα πραγματα, τσιναει....

Μετα απο 5 χρονια σχεσης, γιατι δεν συμφωνησε για γαμο κ επεμενε για αρραβωνα(παραταση εως το γαμο)?κ εσεις συμφωνησατε...πολυ φοβαμαι πως θα σας εκβιαζει ψυχολογικα με κλαμματα κλπ για να περναει το δικο της:?

 

Προσεχε την, οχι πολλα πολλα, αποσταση κ τυπικοτητα.καλη δυναμη κοπελα μου!(ειμαι της αποψης καλυτερα που την καταλαβες, να ξερεις πως θα αντιδρασεις)

 

Αφου το αξιζει ο αρραβωνιαστικος, μαζι, ενωμενοι κ αγαπημενοι θα την βρειτε την ακρη.

 

Παντως, σπανια θα βρεις πεθερα σωστη κ τυπικη τουλαχιστον(κ ας μη μας λατρευει) που να μην δημιουργει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον πεθερο μου και μου ειπε πως δεν της ειπε κανενας τιποτα και να το ξεχασω απτην στιγμη που την ξερω πως ειναι (την μια σαγαπαει και την αλλη παθαινει κρισης μισους ) και να μην φερνω την καταστροφη και πρωτα απολα να μην με νοιαζει τι λενε οι αλλοι και να κανω αυτο που νιωθω εγω..

 

Αφου εχεις τον αντρα σου κ τον πεθερο με το μερος σου κ σου λενε να μη σε νοιαζει, αφου την εχουν καταλαβει κ την καταλαβες κ εσυ, μην δινεις σημασια:!:

κανε οτι σου λενε, οπως νιωθεις εσυ!!!!

 

Ασχετο, αλλα μηπως ειναι Διδυμος?κ η μαμα μου ετσι ειναι, τη μια σε λατρευει, την αλλη ψυχρα...:rolleyes:με τις μερες της.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακριβώς καταλάβει γιατί η πεθερά σου σου ζήτησε αυτό που σου ζήτησε. Αν όπως λες όλοι ξέρουν την καταγωγή σου, ακόμα και να παραστήσεις εσύ την βέρα Eλληνίδα, οι καλεσμένοι θα μιλήσουν μεταξύ τους και πριν το τέλος της βραδυάς όλοι θα γνωρίζουν πού γεννήθηκες, πότε ήρθες στην Ελλάδα, σε ποιο σχολείο πήγες και τι έφαγες χθες το μεσημέρι. Και αν όπως λες οι συγγενείς σου δεν μιλούν καλά ελληνικά, τότε μόλις τους μιλήσει κάποιος από τους συγγενείς του άντρα σου ή τους ακούσει να μιλάνε μεταξύ τους, αμέσως θα καταλάβει ότι είναι ξένοι. Ή μήπως θα παριστάνουν όλοι τους μουγκούς;

 

Δεν αναφέρομαι καν στο γεγονός ότι αν δεν είσαστε Ισπανοί ή Ιταλοί, θα κάνετε μπαμ ότι δεν είσαστε Έλληνες, ειδικά έτσι που θα είσαστε μαζεμένοι όλοι μαζί. Εκτός αν μπορέσετε να πείσετε τους συγγενείς του άντρα σου ότι στο χωριό σας όλοι είσαστε ξανθοί και γαλανομάτηδες (αλλά κατά τ' άλλα Έλληνες πάππου προ πάππου) :rolleyes:

 

Οπότε δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι ότι η πεθερά σου θέλει να σε παρουσιάσει ως Ελληνίδα ή να σε παρουσιάσει ως περισσότερο Ελληνίδα απ' ό,τι είσαι ή ότι φοβάται πως οι συγγενείς θα προσβληθούν αν μιλάτε σε γλώσσα που δεν καταλαβαίνουν ή είναι κρυφή ρατσίστρια ή γνωρίζει ότι κάποιοι συγγενείς είναι ρατσιστές και φοβάται μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν πάει το μυαλό μας ή αν έχει πει η ίδια ψέματα σε κάποιους για την καταγωγή σου και φοβάται ότι θα ξεμπροστιαστεί. Θα έλεγα αρχικά να τη ρωτήσεις γιατί σου ζήτησε αυτό που σου ζήτησε και αναλόγως να κινηθείς.

 

Κατά τ' άλλα, εγώ θα έκανα αυτό που είπε η Dimmi:

 

Εσένα τί σεπειράζει τί ζήτησε η πεθερά? πες βεβαίως θα το προσπαθήσω, θα τους το ζητήσω, και μετά αν στο τραπέζι μιλάνε και την γλώσσα σας και όχι μόνο Ελληνικά τί θα τους πεί? "Σκάστε?" Τότε θα φανεί πόσο κακιά είναι και δεν το θέλει λογικά.

 

Ναι μαμά, βεβαίως μαμά, και μετά κάνεις το δικό σου ;)

 

Εννοείται στους συγγενείς σου να μην πεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού δεν θέλεις να κάνεις αρραβώνες μην κάνεις (άσχετο εμένα αυτό μου χτύπησε). Πάρτε τις βέρες φορέστε τις και πέστε ότι κάνατε κλειστό αρραβώνα για να μην κουτσομπολεύουν οι γείτονες (έλεος) και να της βουλώσετε το στόμα.

2. Μην δίνεις σημασία και μην τσιμπάς στο θέμα της καταγωγής. Ο αποχωρισμός με το γιο βλέπεις είναι πολύ κοντά. Άλλο το κορίτσι του άλλο η γυναίκα του. Αγνόησέ το και συνέχισε σαν να μην ειπώθηκε τίποτα.

3. Μένει από κάτω;;;;;;;;; Κλαίει επίτηδες να την ακούσετε;;;;;;;;;; Είναι και νέα;;;;;;;;;;;;; Σε λυπάμαι.....

Xi xi και εγω με λυπαμαι :lol: ειναι 42 η καλη μου...εχουμε να περασουμε ακομαααα......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τον αντρα σου κ τον πεθερο με το μερος σου κ σου λενε να μη σε νοιαζει, αφου την εχουν καταλαβει κ την καταλαβες κ εσυ, μην δινεις σημασια:!:

κανε οτι σου λενε, οπως νιωθεις εσυ!!!!

 

Ασχετο, αλλα μηπως ειναι Διδυμος?κ η μαμα μου ετσι ειναι, τη μια σε λατρευει, την αλλη ψυχρα...:rolleyes:με τις μερες της.....

Καλε εεε με αφησες με το στομα ανοιχτο...:shock: ναι ειναι...βασικα και εγω ειμαι αλλα δεν εχω τετοια ακραια συμπεριφορα σε καμια περιπτωση:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...