Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσβλητικη συμπεριφορα απο πεθερα...


λιλι88

Recommended Posts

Καλησπερα ΣΑς...Αραβωνιαζομαι τελος του μηνα και δυστυχως εχθες βρεθηκα σε πολυ δυσαρεστη θεση και θα ηθελα την βοηθεια Σας σχετικα με το πως να αντιμετωπισω την κατασταση..Καταρχας να διευκρινισω οτι δεν ειμαι απο Ελλαδα (δεν αναφερω χωρα για ευνοητους λογους ) ειμαι με τον αρραβωνιαστικο μου κοντα 5 χρονια και τοσα χρονια γνωριζω και τα πεθερικα μου..Λοιπον εχθες τα πεθερικα μου ειχαν παει σε συγγενεις για να τους καλεσουν στον αρραβωνα..αφου γυρισανε εκει που καθομασταν γυρναει και μου λεει η πεθερα μου 1: αμα σε ρωτησουν απο που εισαι να τους πεις οτι γεννηθηκες εδω ενταξει??? (ειμαι απο 4 χρονων στην Ελλαδα)Της λεω οτι δεν υπαρχει λογος να πω ψεμματα για κατι τετοιο (τελειωνει εκει η συζητηση).Μετα απο λιγο γυρναει και λεει να σου ζητησω μια χαρη? Οριστε ,λεω...Να στο τραπεζι να μην μιλατε την γλωσσα Σας οσο θα ειναι η συγκεκριμενη συγγενεις εδς οταν φυγουν μιληστε οπως θελετε..αμα θελεις πεστο και στην μητερα σου..:shock: Κυριολεκτικα επαθα σοκ..της λεω οτι ετσι και αναφερω κατι τετοιο στους συγγενεις μου δεν θα πατησει το ποδι του κανενας και σιγουρα οχι οι γονεις μου και αμα το εννοει δυτυχως ακυρωνεται ο αρραβωνας γιατι καλος η κακος καποιοι συγγενεις μου δεν ξερουν καλα Ελληνικα και ντρεπονται να μιλησουν..δεν ειπαμε να κανουμε πηγαδακια και να μιλανε οι μισοι ετσι και οι αλλοι ετσι..Τελος παντων δεν ξερω πως να το εξηγησω πραγματικα εχω στεναχωρηθει απιστευτα γιατι το βρηκα πολυ προσβλητικο και ειδικα για τους γονεις μου..Κρατιεμαι με νυχια και με δοντια για να μην μου ξεφυγει τιποτα στην μητερα μου αλλιως παει ο αρραβωνας..απτην αλλη σκεφτομαι και η ιδια να τον ακυρωσω γιατι μετα απο αυτο πιστευω πως θα ειναι η χειροτερη μερα τις ζωης και πλεον μονο χαρα δεν θα εχω..δεν εχω ξανα πικραθει τοσο πολυ στη ζωη μου...εχω μαθει να ειμαι περιφανη για την χωρα απτην οποια καταγομαι οπως και εππισης εχω μαθει να αγαπαω και να σεβομαι την χωρα στην οποια μεγαλωσα...η πεθερα μου δεν μπορουσε να σεβαστει τους γονεις μου πανω απολα και εστω λιγακι εμενα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαραρχην εφοσον εισαι υπερηφανη για την πατριδα σου και καλα κανεις δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν λες απο που εισαι και γραφεις για ευνοητους λογους... (εγω αυτους τους λογους δεν τους καταλαβαινω). Επειτα ο συντροφος σου τι θεση περνει?

Link to comment
Share on other sites

Για ευνοητους λογους εννοω μην τυχον πεσει το μνμ σε καποιο γνωστο και καταλαβει για ποιον προκειται .. Ο συντροφος μου της ξεκαθαρισε οτι κατι τετοιο δεν γινεται....Ευχαριστω για την απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

Λίλι88 καταρχήν καλά κάνεις και δεν ντρέπεσαι για την καταγωγή σου... στην τελική εφόσον σε αυτό έχεις δίπλα σου και τον μέλλοντα σύζηγο σου μην το σκέφτεσαι καθόλου, φυσικά και θα κάνεις μόνο αυτό που νιώθεις εσύ και αυτό που πιστεύεις εσύ πως θα είναι καλύτερο.

Μην αφήνεις να σε επιρεάζουν οι τρίτοι και να σου χαλάσουν την μέρα αυτή!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Για ευνοητους λογους εννοω μην τυχον πεσει το μνμ σε καποιο γνωστο και καταλαβει για ποιον προκειται .. Ο συντροφος μου της ξεκαθαρισε οτι κατι τετοιο δεν γινεται....Ευχαριστω για την απαντηση..

 

Τότε λοιπον γιατι να ακυρωσεις τον αρραβωνα σου εφοσον με τον συντροφο σου ειστε ενταξει και συμφωνει μαζι σου φυσικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε και εσύ και ο σύντροφός σου, είναι να επιμείνετε σ'αυτά που ήδη είπατε στην πεθερά σου. Δεν έχεις κανένα λόγο να ντρέπεσαι για την καταγωγή σου και για τους συγγενείς σου. Επίσης πες της πως η καταγωγή και το σόι σου δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ, οπότε καλά θα κάνει να πει στο δικό της σόι τι ακριβώς συμβαίνει και να αποφασίσουν αυτοί αν θέλουν να παραστούν ή όχι.

Όσο για τυχόν σχόλια που μπορεί να ακούσεις μη σε απασχολούν, άλλωστε είσαι τόσα χρόνια εδώ και φαντάζομαι θα έχεις ήδη ακούσει τέρατα, σιγά μην ασχοληθείς με μια θείτσα. Απλά φρόντισε να το περάσεις αυτό στα πεθερικά σου και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε και εσύ και ο σύντροφός σου, είναι να επιμείνετε σ'αυτά που ήδη είπατε στην πεθερά σου. Δεν έχεις κανένα λόγο να ντρέπεσαι για την καταγωγή σου και για τους συγγενείς σου. Επίσης πες της πως η καταγωγή και το σόι σου δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ, οπότε καλά θα κάνει να πει στο δικό της σόι τι ακριβώς συμβαίνει και να αποφασίσουν αυτοί αν θέλουν να παραστούν ή όχι.

Όσο για τυχόν σχόλια που μπορεί να ακούσεις μη σε απασχολούν, άλλωστε είσαι τόσα χρόνια εδώ και φαντάζομαι θα έχεις ήδη ακούσει τέρατα, σιγά μην ασχοληθείς με μια θείτσα. Απλά φρόντισε να το περάσεις αυτό στα πεθερικά σου και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά :wink:

Αντιθετως οσα χρονια ειμαι εδω εχω συναντησει πολυ καλους ανθρωπους που το τελευταιο πραγμα που τους ενδιεφερε ηταν το απο που ειμαι και μπορω να πω με σιγουρια οτι στα 20 χρονια και που ειμαι εδω ειναι η πρωτη φορα που ερχομαι αντιμετωπη με αυτο το θεμα και πραγματικα με εχει πληγωσει και δεν ξερω πως να το χειριστω εφοσον εχω αυτο το προβλημα μεσα στην μελλοντικη μου οικογενεια και οχι στη δουλεια η στη κοινωνια γενικοτερα...:-(

Link to comment
Share on other sites

Τότε λοιπον γιατι να ακυρωσεις τον αρραβωνα σου εφοσον με τον συντροφο σου ειστε ενταξει και συμφωνει μαζι σου φυσικα?

Δυστυχως αισθανομαι πολυ αβολα πλεον και ξεροντας την πεθερα μου γνωριζω οτι την ωρα του αρραβωνα αμα μιλησει καποιος στη γλωσσα μας θα με κοιταξει πολυ στραβα εκεινη την ωρα και πραγματικα θελω να αποφυγω τον οποιονδηποτε καβγα..Και σιγουρα το προβλημα θα το αντιληφθουν και οι συγγενεις μου και θα στεναχωρηθουν πολυ οποτε σιγουρα η ατμοσφαιρα θα ειναι πολυ ασχημη...

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή πως το σκέφτεται η πεθερά σου στο γάμο τα ίδια ,στις οικογενειακές συγκεντρώσεις...:rolleyes:Αν εκείνη δεν έχει πρόβλημα για την καταγωγή σου και δεν δημιουργεί θέμα στον γιό της τι την νοιάζουν οι άλλοι;Αχ δεν τα μπορώ αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως αισθανομαι πολυ αβολα πλεον και ξεροντας την πεθερα μου γνωριζω οτι την ωρα του αρραβωνα αμα μιλησει καποιος στη γλωσσα μας θα με κοιταξει πολυ στραβα εκεινη την ωρα και πραγματικα θελω να αποφυγω τον οποιονδηποτε καβγα..Και σιγουρα το προβλημα θα το αντιληφθουν και οι συγγενεις μου και θα στεναχωρηθουν πολυ οποτε σιγουρα η ατμοσφαιρα θα ειναι πολυ ασχημη...

 

Για να μην δυσαρεστήσεις όμως την πεθερά ή πρέπει να πεις ψέματα στους συγγενείς του άντρα σου, ή να προσβάλλεις του δικούς σου συγγενείς ή να μην κάνεις τον αρραβώνα...

ενώ αν δυσαρεστήσεις την πεθερά σου ούτε ψέματα θα πεις ούτε θα προσβάλλεις κανέναν και θα είσαι και μια χαρά χαλαρή στον αρραβώνα σας.

Κοριτσάκι μου είσαι αυτή που είσαι, δεν χρειάζεται να κρύβεσαι απο κανέναν επειδή το θέλει η πεθερά σου ή ο οποισδήποτε...

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Οσα χρονια εισασταν με τον συντροφο σου τα πεθερικα σου πως σου συμπεριφεροντουσαν , σε ειχαν αποδεχτει ή τώρα τους βγήκε?

Mια χαρα ημασταν μεχρι τωρα..με τον πεθερο μου δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος...με την πεθερα μου ειχα προβληματα το πρωτο χρονο της γνωριμιας αλλα δεν ειχαν καμια σχεση με την καταγωγη μου..ειδικα τον τελευταιο χρονο τα πηγαιναμε πολυ καλα..φτιαχναμε και το σπιτι που θα μεινουμε μετα τον γαμο και τα ψωνια ολα τα καναμε παρεα με πολυ καλη διαθεση..ισως γιαυτο να μου ρθε τοσο αποτομο γιατι δεν το περιμενα με τιποτα..πιο πολυ στεναχωριεμαι για τους γονεις μου γιατι αμα τους πω τι ζητησε η πεθερα μου σχεδον επιβλητικα ξερω οτι δεν θα ερθουν και απο την αλλη δεν ξερω αν πρεπει να τους το πω η να το αφησω να περασει ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή πως το σκέφτεται η πεθερά σου στο γάμο τα ίδια ,στις οικογενειακές συγκεντρώσεις...:rolleyes:Αν εκείνη δεν έχει πρόβλημα για την καταγωγή σου και δεν δημιουργεί θέμα στον γιό της τι την νοιάζουν οι άλλοι;Αχ δεν τα μπορώ αυτά...

Την πεθερα μου πανω απολα την νοιαζει τι θα πουν οι εξω ..οι γειτονες ....οι μακρινοι συγγενεις που δεν τους βλεπει ποτε..πανω απολα οι γνωμη της κοινωνιας ..δεν λογαριαζει ουτε εμενα ουτε το παιδι τησ ουτε τον αντρα της και δεν εχει καταλαβει ακομα οτι κοντευει να τα χαλασει ολα...ολα μονο για το τι θα πουν οι αλλοι....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ξεκαθαρίσεις με την πεθερά σου.Μην τους στενοχωρείς τους δικούς σου.Βάλτε την κάτω με τον αρραβωνιαστικό σου και συζητήστε τα όμορφα.Πρέπει να καταλάβει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι τοσο μικρη σε ηλικια η πεθερα μου που πραγματικα η συμπεριφορα της σε σχεση με την ηλικια της με τρελαινει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε και εσύ και ο σύντροφός σου, είναι να επιμείνετε σ'αυτά που ήδη είπατε στην πεθερά σου. Δεν έχεις κανένα λόγο να ντρέπεσαι για την καταγωγή σου και για τους συγγενείς σου. Επίσης πες της πως η καταγωγή και το σόι σου δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ, οπότε καλά θα κάνει να πει στο δικό της σόι τι ακριβώς συμβαίνει και να αποφασίσουν αυτοί αν θέλουν να παραστούν ή όχι.

 

Αυτό ακριβώς. Και δεν κατάλαβα για ποιο λόγο να μην θέλουν να παραστούν οι συγγενείς...

 

Εγώ θα απαντούσα στην πεθερά πιο έντονα, του τύπου "το καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή με προσβάλλεις"? "δεν έχω να κρύψω τίποτα και όποιος έχει πρόβλημα είναι δικό του θέμα και δεν θα ασχοληθώ"

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ στεναχωριεμαι για τους γονεις μου γιατι αμα τους πω τι ζητησε η πεθερα μου σχεδον επιβλητικα ξερω οτι δεν θα ερθουν και απο την αλλη δεν ξερω αν πρεπει να τους το πω η να το αφησω να περασει ετσι..

 

 

Εγώ θα το έλεγα, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να προσβάλλει και εκείνους και να πέσουν από τα σύννεφα όπως και εσύ.

 

Φυσικά και να έρθουν στους αρραβώνες της κόρης τους. Αλλιώς είναι σαν να σας απομονώνει η πεθερά και σας κρύβει.

Εσείς πρέπει να απομονώσετε εκείνη, ώστε στο μέλλον να το ξανασκεφτεί να ξανα ανακατευτεί ή να εκφέρει τέτοιου είδους γνώμες. Θα την απομονώσετε με το να την αγνοείτε παντελώς σε τέτοια θέματα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσεις με τον συντροφο σου να μιλησει με την μητερα του να την βαλει στην θεση της. Να της εξηγησει ποσο πολυ εχεις στενοχωρηθει και ποσο θα στενοχωρηθουν και οι δικοι σου. Τον αρραβωνα σε καμια περιπτωση να μην τον ακυρωσεις! Ουτως η αλλως σε τετοιες περιστασεις και ολα τελεια να ειναι τα πραγματα οι συγγενεις κατι βρισκουν να πουν ... οποτε μην στενοχωριεσαι απλα βαλε τον αντρα σου να την μιλησει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έλεγα, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να προσβάλλει και εκείνους και να πέσουν από τα σύννεφα όπως και εσύ.

 

Φυσικά και να έρθουν στους αρραβώνες της κόρης τους. Αλλιώς είναι σαν να σας απομονώνει η πεθερά και σας κρύβει.

Εσείς πρέπει να απομονώσετε εκείνη, ώστε στο μέλλον να το ξανασκεφτεί να ξανα ανακατευτεί ή να εκφέρει τέτοιου είδους γνώμες. Θα την απομονώσετε με το να την αγνοείτε παντελώς σε τέτοια θέματα.

 

Δεν πιστευω οτι εχει τοσο θρασος ωστε να τους πει η ιδια οτιδηποτε εξαλλου πανω κατω της ξεκαθαρισα οτι ετσι και πει κατι τετοιο στους γονεις μου ακυρωνω τον αρραβωνα την ιδια ωρα και για εκεινη δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απτο να την βαλουν στο στομα τους η θειτσες και οι αδερφες της που ηδη εχουν ενημερωθει για την ημερομηνια...ουφφ δεν μπορω κοντευω να σκασω και το χειροτερο ειναι οτι μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον συντροφο μου χωρις να φταιει σε τιποτα και που πηρε και το μερος μου..πραγματικα κλαιω ολη την μερα και δεν θελω να δω κανεναν τους...ειμαι χαζη..το ξερω:oops:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι εχει τοσο θρασος ωστε να τους πει η ιδια οτιδηποτε εξαλλου πανω κατω της ξεκαθαρισα οτι ετσι και πει κατι τετοιο στους γονεις μου ακυρωνω τον αρραβωνα την ιδια ωρα και για εκεινη δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απτο να την βαλουν στο στομα τους η θειτσες και οι αδερφες της που ηδη εχουν ενημερωθει για την ημερομηνια...ουφφ δεν μπορω κοντευω να σκασω και το χειροτερο ειναι οτι μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον συντροφο μου χωρις να φταιει σε τιποτα και που πηρε και το μερος μου..πραγματικα κλαιω ολη την μερα και δεν θελω να δω κανεναν τους...ειμαι χαζη..το ξερω:oops:

βρε λιλι88 δεν εισαι χαζη.απλα μαλλον ειχες συνηθισει αλλιως και τωρα επεσες απο τα συννεφα.νομιζω οτι εχουν δικιο τα κοριτσια μ'αυτα που σου εχουν πει μεχρι τωρα.

μην τον σκας τον ανθρωπο σου,αφου εχει παρει και το μερος σου.απλα πιασε την πεθερα σου και εξηγησε της με ωραιο τροπο αυτα που μας ειπες εδω.και ελπιζω να ηταν απλα μια βλακεια απο μερους της,αν δεν ηταν απλα αγνοησε την και μπορει να το παρει το μνα.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι εχει τοσο θρασος ωστε να τους πει η ιδια οτιδηποτε εξαλλου πανω κατω της ξεκαθαρισα οτι ετσι και πει κατι τετοιο στους γονεις μου ακυρωνω τον αρραβωνα την ιδια ωρα και για εκεινη δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απτο να την βαλουν στο στομα τους η θειτσες και οι αδερφες της που ηδη εχουν ενημερωθει για την ημερομηνια...ουφφ δεν μπορω κοντευω να σκασω και το χειροτερο ειναι οτι μου βγαινουν αρνητικα συναισθηματα για τον συντροφο μου χωρις να φταιει σε τιποτα και που πηρε και το μερος μου..πραγματικα κλαιω ολη την μερα και δεν θελω να δω κανεναν τους...ειμαι χαζη..το ξερω:oops:

 

 

Πάντως είναι άσχημο να την ενδιαφέρει τόσο η γνώμη των άλλων και να το δείχνει κιόλας:rolleyes: Πρέπει να της κόψετε τον αέρα από νωρίς. Φαντάσου τι έχει να γίνει στο γάμο σας.

Καταλαβαίνω γιατί έχεις αρνητικά συναισθήματα για τον σύντροφο. Πες του πόσο στενοχωρήθηκες. Δεν αρκεί απλώς να πάρει το μέρος σου. Θα έπρεπε να τη βάλει στη θέση της και να φανεί ότι πείραξε και τον ίδιο αυτή η συμπεριφορά. Βέβαια μπορεί να την έχει βάλει ήδη στη θέση της ιδιαιτέρως. Δεν ξέρω...

Μην κάθεσαι όμως να κλαις!!! Δεν αξίζει τον κόπο. Καλά έκανες και απείλησες ότι θα ακυρώσεις τον αρραβώνα. Να φανεί ότι δεν υποκύπτεις σε τέτοιου είδους εκβιασμούς και δεν ανέχεσαι τέτοια συμπεριφορά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

βρε λιλι88 δεν εισαι χαζη.απλα μαλλον ειχες συνηθισει αλλιως και τωρα επεσες απο τα συννεφα.νομιζω οτι εχουν δικιο τα κοριτσια μ'αυτα που σου εχουν πει μεχρι τωρα.

μην τον σκας τον ανθρωπο σου,αφου εχει παρει και το μερος σου.απλα πιασε την πεθερα σου και εξηγησε της με ωραιο τροπο αυτα που μας ειπες εδω.και ελπιζω να ηταν απλα μια βλακεια απο μερους της,αν δεν ηταν απλα αγνοησε την και μπορει να το παρει το μνα.:D

Ευχαριστως να της εξηγουσα τα παντα αμα ηξερα οτι θα με καταλαβαινε και δεν θα με εβγαζε τρελη γιατι συνηθως οταν πεταει τις βλακειες της και εχει προβλημα μετα με τον συντροφο μου προσπαθει να πεισει τους παντες οτι δεν τα εννοουσε τα πραγματα ετσι οπως ακουστηκαν και σε αυτο την βοηθαει και ο πεθερος μου μονο και μονο για να μην της κοψει ο αντρας μου την καλημερα ,,οποτε μετα παλι εγς βγαινω ηλιθια που παρερμηνευσα τα λογια της πεθερας μου ενω εκεινη την ωρα ημασταν 5 ατομα στο τραπεζι (πεθερος.κουνιαδα και ο φιλος της ,ο αρραβωνιαστικος μου και εκεινη) και ολοι μειναμε με το στομα ανοιχτο και εγς δεν ηξερα αν πρεπει να σηκωθω να φυγω η να της απαντησω με την καρδια μου να βαραει 250 χτυπους το δευτερολεπτο...και το καλυτερο οταν της απαντησα σηκωθηκε και εφυγε απο το τραπεζι τσαντισμενη και πηγε να κλαψει στην κρεβατοκαμαρα της...:shock:

Link to comment
Share on other sites

.και το καλυτερο οταν της απαντησα σηκωθηκε και εφυγε απο το τραπεζι τσαντισμενη και πηγε να κλαψει στην κρεβατοκαμαρα της...:shock:

 

α, αρχίσαμε...:rolleyes:

 

επειδή ακριβώς μπορεί να σε ξεμοναχιάζει κιόλας για να σου λεει διάφορα, ώστε μετά να σε βγάζει τρελή, εσύ θα της απαντάς πολύ ήρεμα, ευγενικά αλλά και απόλυτα, όποτε νιώθεις ότι σε προσβάλλει ή ότι ανακατεύεται.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Λίλι μου κοριτσάκι μου αυτό που έχω να σου πω πρώτο-πρώτο είναι να μην τα βάζεις σε καμία περίπτωση με τον σύντροφό σου, που φέρθηκε σαν σωστός άντρας και ξεκαθάρισε τη θέση σας από την αρχή και υποστήριξε εσένα, την σύντροφό του με την οποία θα δημιουργήσει τη δική του οικογένεια. Γιατί υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν τουμπεκί για να μη δυσαρεστήσουν καμία πλευρά καταλήγοντας τελικά να δυσαρεστούν τη σύντροφό τους. Ευτυχώς δε μιλάω για τον δικό μου άντρα αλλά έχω πολλά παραδείγματα σε οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον! Από εκεί κι έπειτα, πριν να γίνει ο αρραβώνας βρίσκεσαι με την πεθερά σου μαζί με τον άντρα σου αν είναι δυνατόν και πολύ ευγενικά αν και δεν της πρέπει τέτοια που είναι... της εξηγείς ότι αυτά που σου είπε και σου ζήτησε είναι προσβλητικά για εσένα και την οικογένειά σου και ανέφικτα! Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα την έφερνα σε δύσκολη θέση ρωτώντας την αν τελικά τόσο καιρό υποκρινόταν ότι όλα είναι εντάξει και αν τελικά έχει πρόβλημα η ίδια με την καταγωγή μου. Αν σου πει τάχα μου ότι το θέμα δεν είναι δικό της αλλά σκέφτεται τι θα πουν οι θείτσες που λένε και οι κοπέλες παραπάνω, θα της πεις ότι οι θείτσες δεν έχουν καμία θέση στη ζωή σας, ότι εσείς θα γίνετε μια οικογένεια και ότι για να ευδοκιμήσει ένας γάμος και να στηριχτεί ένα νέο σπιτικό σε γερά θεμέλια θα πρέπει όλοι μαζί να είναι ενωμένοι μια γροθιά και να υποστηρίζουν ο ένας τον άλλο. Αν οι τρίτοι συγγενείς από την άλλη μεριά έχουν τέτοια θέματα δεν έχουν καμία θέση στον αρραβώνα σας! Κι αν έχουν- ή δείξουν ότι έχουν πρόβλημα κι αυτή θέλει οπωσδήποτε να τους καλέσει θα έπρεπε η ίδια ως μελλοντική σου "μητέρα" να τους βάλει στη θέση τους και να σε υποστηρίξει. Αλλά για να μπορεί να υποκριθεί έτσι την ημέρα του αρραβώνα για να μη φανερωθεί στους άλλους η καταγωγή σου μάλλον θα είναι πολύ καλή στο να προσποιείται γενικά!

Θα τη φέρεις στη θέση των δικών σου! Να τη ρωτήσεις πώς θα ένιωθε αυτή στη θέση τους. Όλα αυτά ωραία και ευγενικά όσο κι αν σε κατατρώει αυτό που είπε και σε κάνει να νιώθεις άσχημα. Ότι κι αν γίνει μην πέσεις στην παγίδα πληγωμένη όπως είσαι να την κατηγορήσεις στον σύντροφό σου αλλά μην το αφήσεις και να περάσει έτσι. Μίλα και ξαναμίλα του όσο είστε μόνοι σας για τη στεναχώρια σου ήρεμα κι ωραία, συγκράτησε το θυμό που πιθανόν νιώθεις για αυτήν όταν κουβεντιάσετε το θέμα και να δεις ότι θα αναλάβει αυτός δράση και θα τη βάλει στη θέση της!

Σε καμία μα καμία περίπτωση μη σε τουμπάρει η πεθερά και της κάνεις τη χάρη! Αν και είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να γίνει αυτό! Στο τέλος-τέλος άμα δεν βάλει μυαλό, καλείς τους φίλους σου και κουμπάρους στο σπίτι, κάνεις τον αρραβώνα με τον άντρα σου ή ανταλλάζετε δαχτυλίδι μεταξύ σας και άστην μετά να ψάχνει τρόπο πώς θα πει στους συγγενείς για την ακύρωση του ανοικτού αρραβώνα. Το άλλο εν τω μεταξύ... τον αρραβώνα εμείς τον κάνουμε στο σπίτι της νύφης! Εσείς όχι? Κάνε τον λοιπόν στο σπίτι σου των γονιών σου και πες της όποιος έχει πρόβλημα με το -τάδε εθνικότητας- σπίτι, ας μην έρθει!

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω και καμία πεθερά που να μην έχει πρόβλημα με τη νύφη της! Κι η δικιά μου είχε πρόβλημα με την καταγωγή μου και εξακολουθεί να έχει άλλα θέματα μαζί μου άλυτα αφού της πήρα το γιο μακριά στα ξένα! Και να σημειώσω ότι εδώ είναι η δουλειά του του ανθρώπου και δε γινόταν να μην μείνει μακριά. Και να ξανασημειώσω ότι είμαστε της ίδιας καταγωγής και μάλιστα από το ίδιο νησί αλλά από άλλο νομό... απλά επειδή η κόρη της κακοπαντρεύτηκε από τον τόπο μου πρέπει κι εγώ οπωσδήποτε να είμαι σαν τον πρώην γαμπρό της... αφού έχουμε την ίδια καταγωγή! :lol: Άβυσσος παιδί μου η ψυχή της πεθεράς! Το καλό είναι ότι σου έδειξε από την αρχή ότι έχει και άλλο πρόσωπο... και μπορείς να λάβεις τα μέτρα σου κι ίσως να κάνεις τους απαραίτητους χειρισμούς. Καλή δύναμη σου εύχομαι! Και μια γροθιά με τον σύντροφο! Αυτό το γεγονός να είναι η αφορμή να δεθείτε ακόμα περισσότερο και να οριοθετήσετε το σπίτι σας και την οικογένειά που θέλετε να φτιάξετε.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Λίλι μου κοριτσάκι μου αυτό που έχω να σου πω πρώτο-πρώτο είναι να μην τα βάζεις σε καμία περίπτωση με τον σύντροφό σου, που φέρθηκε σαν σωστός άντρας και ξεκαθάρισε τη θέση σας από την αρχή και υποστήριξε εσένα, την σύντροφό του με την οποία θα δημιουργήσει τη δική του οικογένεια. Γιατί υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν τουμπεκί για να μη δυσαρεστήσουν καμία πλευρά καταλήγοντας τελικά να δυσαρεστούν τη σύντροφό τους. Ευτυχώς δε μιλάω για τον δικό μου άντρα αλλά έχω πολλά παραδείγματα σε οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον! Από εκεί κι έπειτα, πριν να γίνει ο αρραβώνας βρίσκεσαι με την πεθερά σου μαζί με τον άντρα σου αν είναι δυνατόν και πολύ ευγενικά αν και δεν της πρέπει τέτοια που είναι... της εξηγείς ότι αυτά που σου είπε και σου ζήτησε είναι προσβλητικά για εσένα και την οικογένειά σου και ανέφικτα! Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα την έφερνα σε δύσκολη θέση ρωτώντας την αν τελικά τόσο καιρό υποκρινόταν ότι όλα είναι εντάξει και αν τελικά έχει πρόβλημα η ίδια με την καταγωγή μου. Αν σου πει τάχα μου ότι το θέμα δεν είναι δικό της αλλά σκέφτεται τι θα πουν οι θείτσες που λένε και οι κοπέλες παραπάνω, θα της πεις ότι οι θείτσες δεν έχουν καμία θέση στη ζωή σας, ότι εσείς θα γίνετε μια οικογένεια και ότι για να ευδοκιμήσει ένας γάμος και να στηριχτεί ένα νέο σπιτικό σε γερά θεμέλια θα πρέπει όλοι μαζί να είναι ενωμένοι μια γροθιά και να υποστηρίζουν ο ένας τον άλλο. Αν οι τρίτοι συγγενείς από την άλλη μεριά έχουν τέτοια θέματα δεν έχουν καμία θέση στον αρραβώνα σας! Κι αν έχουν- ή δείξουν ότι έχουν πρόβλημα κι αυτή θέλει οπωσδήποτε να τους καλέσει θα έπρεπε η ίδια ως μελλοντική σου "μητέρα" να τους βάλει στη θέση τους και να σε υποστηρίξει. Αλλά για να μπορεί να υποκριθεί έτσι την ημέρα του αρραβώνα για να μη φανερωθεί στους άλλους η καταγωγή σου μάλλον θα είναι πολύ καλή στο να προσποιείται γενικά!

Θα τη φέρεις στη θέση των δικών σου! Να τη ρωτήσεις πώς θα ένιωθε αυτή στη θέση τους. Όλα αυτά ωραία και ευγενικά όσο κι αν σε κατατρώει αυτό που είπε και σε κάνει να νιώθεις άσχημα. Ότι κι αν γίνει μην πέσεις στην παγίδα πληγωμένη όπως είσαι να την κατηγορήσεις στον σύντροφό σου αλλά μην το αφήσεις και να περάσει έτσι. Μίλα και ξαναμίλα του όσο είστε μόνοι σας για τη στεναχώρια σου ήρεμα κι ωραία, συγκράτησε το θυμό που πιθανόν νιώθεις για αυτήν όταν κουβεντιάσετε το θέμα και να δεις ότι θα αναλάβει αυτός δράση και θα τη βάλει στη θέση της!

Σε καμία μα καμία περίπτωση μη σε τουμπάρει η πεθερά και της κάνεις τη χάρη! Αν και είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να γίνει αυτό! Στο τέλος-τέλος άμα δεν βάλει μυαλό, καλείς τους φίλους σου και κουμπάρους στο σπίτι, κάνεις τον αρραβώνα με τον άντρα σου ή ανταλλάζετε δαχτυλίδι μεταξύ σας και άστην μετά να ψάχνει τρόπο πώς θα πει στους συγγενείς για την ακύρωση του ανοικτού αρραβώνα. Το άλλο εν τω μεταξύ... τον αρραβώνα εμείς τον κάνουμε στο σπίτι της νύφης! Εσείς όχι? Κάνε τον λοιπόν στο σπίτι σου των γονιών σου και πες της όποιος έχει πρόβλημα με το -τάδε εθνικότητας- σπίτι, ας μην έρθει!

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω και καμία πεθερά που να μην έχει πρόβλημα με τη νύφη της! Κι η δικιά μου είχε πρόβλημα με την καταγωγή μου και εξακολουθεί να έχει άλλα θέματα μαζί μου άλυτα αφού της πήρα το γιο μακριά στα ξένα! Και να σημειώσω ότι εδώ είναι η δουλειά του του ανθρώπου και δε γινόταν να μην μείνει μακριά. Και να ξανασημειώσω ότι είμαστε της ίδιας καταγωγής και μάλιστα από το ίδιο νησί αλλά από άλλο νομό... απλά επειδή η κόρη της κακοπαντρεύτηκε από τον τόπο μου πρέπει κι εγώ οπωσδήποτε να είμαι σαν τον πρώην γαμπρό της... αφού έχουμε την ίδια καταγωγή! :lol: Άβυσσος παιδί μου η ψυχή της πεθεράς! Το καλό είναι ότι σου έδειξε από την αρχή ότι έχει και άλλο πρόσωπο... και μπορείς να λάβεις τα μέτρα σου κι ίσως να κάνεις τους απαραίτητους χειρισμούς. Καλή δύναμη σου εύχομαι! Και μια γροθιά με τον σύντροφο! Αυτό το γεγονός να είναι η αφορμή να δεθείτε ακόμα περισσότερο και να οριοθετήσετε το σπίτι σας και την οικογένειά που θέλετε να φτιάξετε.

Eυχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση σου και γενικα ολων των κοριτσιων που μπηκαν στον κοπο να μου απαντησουν...:-PΤο ξερω οτι εδς ο αρραβωνας γινεται στο σπιτι της νυφης δυστυχως ομως νοικιαζουμε ενα πολυ μικρο σπιτακι που με το ζορι χοραμε εμεις αλλιως θα το ειχα πει ηδη εχθες οτι θα γινει σπιτι μου και οποιος θελει ας ερθει αλλα δεν γινεται...προς το παρον προσπαθω να μαζεψω τα κομματια μου γιατι ο αντρουλης μου σχολασε πριν λιγο και σιγουρα θα ερθει οπου να ναι σπιτι μου για να δει σε τι κατασταση βρισκομαι..σκεφτομαι να του πω να παμε μια βολτα στη παραλια να συζητησουμε ηρεμα με μια μπυρα αγγαλια γιατι πραγματικα δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να συγχωρεσω για ακομη μια φορα την πεθερα μου.Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι το σπιτι που θα μενουμε μετα τον γαμο ειναι πανω απτης πεθερας μου..χιχι..θα παρω τα βουνα σιγουρα αλλα ακομα πιο σιγουρο ειναι οτι τον αντρα μου δεν θα της κανω την χαρη να τον χασω γιατι ειναι τοσο καλος ανθρωπος και ειναι παντα τοσο διπλα μου που θα ημουν το λιγοτερο ηλιθια να τα χαλαγα ολα για εκεινη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...