Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεχρι να σαραντισουμε θα μας βγει το λαδι?


Recommended Posts

μολις εμαθα τα εξης απο το τηλ που ηταν η θεια μου.

 

1)μεχρι να σαραντισει η λεχωνα δε δεχεται επισκεψεις μετα τη δυση του ηλιου και δε βγαινει εξω απο το σπιτι.

3)αν καποια εχει περιοδο δε κανει επισκεψεις αυτες τις μερες γιατι το παιδι θα φερει σημαδια μονιμα

4)τα ρουχα του παιδιου μεχρι να περπατησει τα απλωνουμε μονο την ημερα και το βραδυ τα βαζουμε μεσα.

 

τι απο αυτα ξερετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω τα ξερω ολα......προσωπικα ρωτησα τον παππα οταν ηρθιε να μ διαβασει την ευχη στις 8 ημερες και αν και ειναι πολυ αυστηρος και περιμενα να μ πει τα ιδια μου ειπε....

 

Απλα να μην ερχεται κοσμος στο σπιτι και να μην βγαινεις εξω γιατι στην ουσια δεν ειναι καλο να ερχεστε πολυ σε επαφη με κοσμο ακομα π ειναι το μωρο μικρο ο κοσμος πολλες φορες ζηλευει και γινεται κακος...Να προσεχετε...αυτο και τιποτα αλλο...οταν τ ελεγα για τα υπολοιπα γελασε και μ ειπε αν κανεις τον σταυρο σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...

 

Αλλα να σ πω την αληθεια το βραδυ το κρατουσα δεν ηθελα να ρχεται κανενας και γιατι το ακουω τοσα χρονια αλλα και για την ησυχια μας....Η μαμα και το νεογεννητο χρειαζονται χρονο μεχρι να μπουν σε ενα ρυθμο;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηξερα οτι μεχρι να σαραντησεις δεν δεχεσαι επισκεψεις γενικως.Γι αυτο ημουν προθυμη να τους δεχτω ολους στο μαιευτηριο και θεωρησα δεδομενη την ησυχια στο σπιτι.Αμ δε... Ολοι ηρθαν επισκεψη και στο σπιτι απο 2-3φορες μαλιστα (κατοπιν προτροπων της πεθερας μου βεβαιως βεβαιως...). Μεχρι που της το ξεκοψα κι ησυχασα(αργησα ομως). Δεν το εβρισκα σωστο γιατι ηθελα χρονο και ηρεμια να δεθουμε μανα με κορη. Και το μωρακι ταραζοτανε απο την πολυκοσμια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

τι απο αυτα ξερετε?

Κάποια από αυτά τα έχω ακούσει κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ, αλλά ποτέ από φίλους ή γνωστούς. Προσωπικά δεν τήρησα τίποτα. Και επισκέψεις δέχτηκα (κυρίως βραδυνές ώρες) και επισκέψεις πήγα και τα ρούχα μας άπλωσα βράδυ και φυσικά δεν ρώτησα καμία από τις κοπέλες που πλησίασαν το μωρό αν έχουν περίοδο :shock:

 

Αυτό με τα μόνιμα σημάδια είναι τελείως κουφό.

 

Επισης εμαθα οτι απαγορευεται η λεχωνα να επισκευθει μαγαζι γιατι θα του φερει γρουσουζια.

Το πρώτο πράγμα που έκανα, από το μαιευτήριο ακόμα, ήταν να πάω για ψώνια. Απ' ό,τι ξέρω σχεδόν 1,5 χρόνο μετά όλα τα μαγαζιά που επισκέφτηκα χαίρουν άκρας ευημερίας :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα εχω ακουσει αλλα δεν νομιζω να τα τηρει κ πολυς κοσμος πλεον..αν ο καιρος ειναι καλος γαιτι να μη βγεις μια βολτα με το μωρο σου?δε λεω να πας να το βλαεις μες την πολυκοσμια, αλλα μια καροτσαδα στη λιακαδα δε χαλασε ποτε κανεναν!πυτε τη λεχωνα ουτε το μωρακι!!εμεις προσωπικα απο 6 ημερων ολο βολτες καναμε!

οσο για τη γρουσουζια στα μαγαζια ολα αυτα με τα παιδικα - μωρουδιακα ειδη κανουν κωλοτυμπες μολις δουν λεχωνα γιατι ξερουν οτι θα πεσουν χρηματα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από αυτά τα έχω ακούσει κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ, αλλά ποτέ από φίλους ή γνωστούς. Προσωπικά δεν τήρησα τίποτα. Και επισκέψεις δέχτηκα (κυρίως βραδυνές ώρες) και επισκέψεις πήγα και τα ρούχα μας άπλωσα βράδυ και φυσικά δεν ρώτησα καμία από τις κοπέλες που πλησίασαν το μωρό αν έχουν περίοδο :shock:

 

Αυτό με τα μόνιμα σημάδια είναι τελείως κουφό.

 

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα, από το μαιευτήριο ακόμα, ήταν να πάω για ψώνια. Απ' ό,τι ξέρω σχεδόν 1,5 χρόνο μετά όλα τα μαγαζιά που επισκέφτηκα χαίρουν άκρας ευημερίας :lol:

:lol::lol: τα ίδια. Σιγά να μη τηρήσω ό,τι ακούω!

Προφανώς όταν εγώ έκρινα δεν δέχτηκα καμμιά επίσκεψη, ναι όταν ήμουν σαλταρισμένη γύρισα και είπα μέχρι και στον άντρα μου να με αφήσει ήσυχη. Οταν ήμουν ψυχολογικά χάλια ζήτησα από τους δικούς μου να φύγουν για να αντλήσω, ενώ μέχρι τότε αντλούσα/θήλαζα μπροστά τους.

 

Είμαι της άποψης όταν σου φταίνε όλα κι όλοι να τους απομακρύνεις, λεχώνα είσαι, έχεις θέματα με το μωρό, με τον εαυτό σου, νέες καταστάσεις να αντιμετωπίσεις.

Αυτό δε σημαίνει πως για τη διάθεση που έχεις φταίνε οι άλλοι, ούτε πως αν άκουγες όσα λέει ο λαός θα είχαν πάει όλα καλύτερα ;)

 

Μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως αν δεν είχα τις επισκέψεις που είχα, που τότε θεωρούσα πως μου τρώνε χρόνο από το μωρό, τις αντλήσεις κτλ ίσως να μη καταλάβαινα πόσο χάλια ήμουν, και πόσο άρρωστη κατάσταση προσπαθούσα να συντηρήσω/εδραιώσω μέσα στο σπίτι μου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τα εχω ακουσει αλλα δεν νομιζω να τα τηρει κ πολυς κοσμος πλεον..αν ο καιρος ειναι καλος γαιτι να μη βγεις μια βολτα με το μωρο σου?δε λεω να πας να το βλαεις μες την πολυκοσμια, αλλα μια καροτσαδα στη λιακαδα δε χαλασε ποτε κανεναν!πυτε τη λεχωνα ουτε το μωρακι!!εμεις προσωπικα απο 6 ημερων ολο βολτες καναμε!

οσο για τη γρουσουζια στα μαγαζια ολα αυτα με τα παιδικα - μωρουδιακα ειδη κανουν κωλοτυμπες μολις δουν λεχωνα γιατι ξερουν οτι θα πεσουν χρηματα!

Κι εγω το εκανα συντομες βολτες το παιδι σε ηρεμα μερη αλλα αν ξανασαραντιζα τωρα θα ξεκοβα αυτον το συφερτο στο σπιτι απο την αρχη!

 

 

Μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως αν δεν είχα τις επισκέψεις που είχα, που τότε θεωρούσα πως μου τρώνε χρόνο από το μωρό, τις αντλήσεις κτλ ίσως να μη καταλάβαινα πόσο χάλια ήμουν, και πόσο άρρωστη κατάσταση προσπαθούσα να συντηρήσω/εδραιώσω μέσα στο σπίτι μου.

Θυμαμαι πως ησουν τον πρωτο καιρο (απο τις δημοσιευσεις σου) αλλα πως οι επισκεψεις σε βοηθησαν να το καταλαβεις;πως το εννοεις;

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα, από το μαιευτήριο ακόμα, ήταν να πάω για ψώνια. Απ' ό,τι ξέρω σχεδόν 1,5 χρόνο μετά όλα τα μαγαζιά που επισκέφτηκα χαίρουν άκρας ευημερίας :lol:

Η πεθερα μου μου απαγορευσε να παω σε μαγαζι φιλης της, ετσι το εμαθα!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο αυτα που λετε μονο τις 40 μερες στο σπιτι (σχεδον) κρατησα πηγα στον οαεδ αναγκαστικα στις 20 μερες μετα την πρωτη ευχη του παπα,το μωρο ομως δεν το εβγαλα καθολου.παντως ρουχα απλωνα κανονικοτατα οτι ωρα μου ερχοταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Tίποτα δεν κράτησα και μια χαρά είμαστε όλοι μας.

 

Α !!!!

 

Και για τα ρούχα έχω στεγνωτήριο οπότε δεν με απασχόλησε, δεν έχω ακούσει κάτι για το νυχτερινό στεγνωτήριο....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια από αυτά τα έχω ακούσει κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ, αλλά ποτέ από φίλους ή γνωστούς. Προσωπικά δεν τήρησα τίποτα. Και επισκέψεις δέχτηκα (κυρίως βραδυνές ώρες) και επισκέψεις πήγα και τα ρούχα μας άπλωσα βράδυ και φυσικά δεν ρώτησα καμία από τις κοπέλες που πλησίασαν το μωρό αν έχουν περίοδο :shock:

 

Αυτό με τα μόνιμα σημάδια είναι τελείως κουφό.

 

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα, από το μαιευτήριο ακόμα, ήταν να πάω για ψώνια. Απ' ό,τι ξέρω σχεδόν 1,5 χρόνο μετά όλα τα μαγαζιά που επισκέφτηκα χαίρουν άκρας ευημερίας :lol:

Με εκανες και γέλασα:P

Κι εγω τα θεωρώ χαζα και προκαταληψεις. Και με το μωρο εβγαινα πριν σαραντισω αφου ηταν καλοκαιρι και μου την εδινε κλεισμενη μεσα στο σπιτι(αν και μια γειτονισσα που με ειδε το σχολιασε αρνητικα και νευριασα). Όσο για τον κοσμο στο σπιτι δεν δεχομουν γιατι ετσι μου ειπε ο παιδιατρος γιατι ειναι ευαισθητα τα μωρα στην αρχη,ειδικα παιδια δεν αφηνα με τιποτα να πλησιαζουν το μωρο μεχρι να σαραντισει. Εντολη γιατρου!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα τα εξης απο το τηλ που ηταν η θεια μου.

 

1)μεχρι να σαραντισει η λεχωνα δε δεχεται επισκεψεις μετα τη δυση του ηλιου και δε βγαινει εξω απο το σπιτι.

3)αν καποια εχει περιοδο δε κανει επισκεψεις αυτες τις μερες γιατι το παιδι θα φερει σημαδια μονιμα

4)τα ρουχα του παιδιου μεχρι να περπατησει τα απλωνουμε μονο την ημερα και το βραδυ τα βαζουμε μεσα.

 

τι απο αυτα ξερετε?

 

Για να απαντήστω στην ερώτηση του θέματος: μέχρι να σαραντίσετε θα έχετε μια κάποια αιμορραγία και κάποιες δυσκολίες ίσως στην προσαρμογή στη νέα σας ζωή με έναν καινούριο άθρωπο.

Κατά τα άλλα, έλεος!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα τα εξης απο το τηλ που ηταν η θεια μου.

 

1)μεχρι να σαραντισει η λεχωνα δε δεχεται επισκεψεις μετα τη δυση του ηλιου και δε βγαινει εξω απο το σπιτι.

3)αν καποια εχει περιοδο δε κανει επισκεψεις αυτες τις μερες γιατι το παιδι θα φερει σημαδια μονιμα

4)τα ρουχα του παιδιου μεχρι να περπατησει τα απλωνουμε μονο την ημερα και το βραδυ τα βαζουμε μεσα.

 

τι απο αυτα ξερετε?

 

αυτά είναι κάτι που υποστηρίζει η θρησκεία μας.. όπως επίσης και κάτι άλλο που λέει η λαική παράδοση για την λεχώνα είναι πως όπου πατάει δεν φυτρώνει χορτάρι .. τώρα κατα πόσο τα πιστεύουμε και τα τηρούμε είναι άλλο θέμα... το κυριότερο είναι πάντως να βγεις και να πάρεις λίγο καθαρό αέρα να ξελαμπικάρεις εμείς είμαστε 32 ημερών και βγαίνουμε απο τις 18 και δεν πάνε να λέγανε ότι θέλουνε απλά όποτε γύριζα σπίτι ξεμάτιαζα το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα, από το μαιευτήριο ακόμα, ήταν να πάω για ψώνια. Απ' ό,τι ξέρω σχεδόν 1,5 χρόνο μετά όλα τα μαγαζιά που επισκέφτηκα χαίρουν άκρας ευημερίας :lol:

 

αχαχαχ... α ρε μαιμουδάκι κάθε φορά απολαμβάνω να σε δοιαβάζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι κάτι που υποστηρίζει η θρησκεία μας.. .

 

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο η θρησκεία μάς δεν τα υποστηρίζει αυτα ρώτα έναν παππα ν δεις κ αύτα ο λαός τα έβγαλε έτσι να χαμε να λεγαμε ;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις αυριο θα σαραντισουμε...θα παμε στην εκκλησια κ μετα λεμε να παμε βολτιτσα!!!!Μα με αγχωσατε τωρα????Δεν απλωνουμε τα μωρουδιστικα το βραδυ??Και εγω που εχω νυχτερινο ρευμα μειωμενο κ βαζω πλυντηρια κ εχω απλωσει τοσες μερες τα μωρουδιστικα????????Γιαυτο λετε το μωρο να γκρινιαζει?????( δεν μιλαω ειρωνικα προς εσας αλλα προς αυτες τις αντιληψεις)...και εμας η γιατρος μας ειπε βολτιτσα μετα τις 40 μερες αλλα για λογους ιατρικους...να μην κολλησει τιποτα...οχι να μην το ματιασουν...αν κ βαζω τον μπαμπα μου κ το ξεματιαζει καθημερινα γιατι καποιες επισκεψεις ειχα κ γω κ δεν ξερεις ποτε....Ξεχασα να ελεγχω τα εσωρουχα των κυριων αν ειχαν περιοδο ή οχι!!!!!!!!:shock: Τελικα τιποτα δεν εκανα.....:rolleyes:Φτου μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγηκα στις 20 μερες εγω απο το σπιτι...για ν απαρω μιση ευχη κ για να βγω εξω....αλλα χρειαστηκα 2 βδομαδες μετα τον τοκετο γιατι ηθελα να προσαρμοστω με το μωρο...με τα νεα ωραρια υπνου, τον θηλασμο, να βαζω ορο στη μυτη, να αλλαζω πανα, να το πλενω...κ οταν την ημερα ερχοταν η μαμα μου κ με βοηθουσε κοιμομουν κ λιγο...γιαυτο βγηκα στις 20 μερες..κ οχι για να μην με ματιασουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω τίποτα από αυτά δεν τήρησα ούτε πρόκειται να τήρησω οτιδήποτε απο αυτές τις δύσιδαιμονιες . Βγαίνω απο την 1η μέρα μαζι με τα παιδια μου βρέξει χιονίσει , και επισκέψεις δέχομαι και επισκέψεις πάω και συνεχεια σε μαγαζια παμε και παντου με λίγα λόγια συνεχίζω κανονικά τη ζωή μου . Δεν θεωρώ καν λεχωνα τον εαυτό μου , νοιώθω νέα μητέρα με 1 2 3 παιδια ,η λέξη με εκνευριζει πολύ δηλαδή .

Πιστέψτε με η θρησκεία δεν τα δέχεται όλα αυτά και οποίοι παπάδες τα υποστηρίζουνε δεν ξέρουμε κάν να τα τεκμήριοσουνε γιατί πολυ απλά δεν υπάρχει εξήγηση .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιωτα ακου να δεις,,,,καταρχην λεχωνα γινεσαι απο την ωρα που γεννας σωστα???ε τοτε θα πρεπει να περνας και τις νοσηλευτριες απο ελεγχο αν εχουν περιοδο ή οχι γιατι αν ολα αυτα ισχυαν τοτε οι νοσηλευτριες/γιατρινες κλπ θα πεταγαν απο τη χαρα τους που καθε μηνα θα ειχαν μια βδομαδουλα αδεια γιατι δε θα εκανε να πιασουν τα μωρα,,,,,ελεος δηλαδη,,,,,πες τους

 

οσο για τα υπολοιπα αυτα κοπελα μου τα ειχανε βγαλει παλια για να προφυλαξουν τις γυναικες απο διαφορα,,,,καποτε η γυναικα ητανε ολη μερα μεσα στα χωραφια ,εκανε βαριες δουλειες,,,οχι τωρα που ειμαστε ολες αρχοντισες,,οποτε καπως επρεπε να προφυλαξουνε τις γυναικες οι αλλες γυναικες απο το να μη κορυαζονται εκεινη τη περιοδο της ζωης τους,,,ετσι πληροφοριακα εκτος απο τις αραβικες χωρις που το κρατανε το 40ημερο και εκει ΚΑΜΙΑ αλλη χωρα δεν εχει τετοιο εθιμο,,,,απλα στην αρχη καλο ειναι απο μονες μας να προσεχουμε λιγο τον εαυτο μας και να μη το ζοριζουμε,,,λιγο οι ορμονες λιγο οτι η ζωη μας εχει ερθει τουμπα μας βαρανε τα νευρα,,,,βασικα καλο ειναι το μωρο να μην ερχετε σε επαφη με κοσμο,,,,αλλα το να βγει εξω βολτα δεν απαγορευεται,,,,ισα ισα καλο του κανει,,,,σκεψου αν ητανε τοσο μα τοσο πια απαγορευτικο τοτε εμεις ολες οι τρελες μανες γιατι τα βγαζουμε απο τα μαιευτηρια κλπ,,,,,ακομη και αυτο και καλα θα μπορουσε να ειναι απαγορευτικο,,,οσο για τα ρουχα το βραδυ,,,μου το ειχανε πει και εμενα και γελαγα,,,,η γιαγια μου ελεγε κατι σοφο και εμενα μονο αυτο με βοηθησε,,,η μικρομανα εχει βοηθο της τη νυχτα,,,και εννοουσε οτι τη νυχτα τα κανεις ολα χωρις αγχος κλπ,,,,εγω νυχτα ειδικα με το δευτερο προλαβαινα να κανω τα παντα,,,και απλωμα ρουχων και πλυσιμο,και ολα ολα ολα,,,οταν ολοι κοιμουντουσαν,,,,και καλα να μη στα διαβασει καποιος τα ρουχα ή αλλοι λενε σε γυροφερνουν τα δαιμονια και τετοιες αηδιες,,,μεχρι και οι παπαδες δε τα δεχονται ολα αυτα,,,, Τι τα ρουχα του μωρου μεχρι να περπατησει διαβσα τωρα οτι σου ειπανε???δηλαδη ενα χρονο αυτη τη δουλεια θα κανεις????ελεος,,,εμεις παντως πληροφοριακα και δεκα δισεκοτομυρια μαμαδες σε ολο το κοσμο που δε καναμε αυτα που σου ειπανε εχουν παιδακια που ειναι χωρις σημαδια ,κυκλοφορομε σε μαγαζια που δεν ειναι γρουσουζεμενα απο τη λεχωνα (ελεος ο μισογυνισμος δηλαδη και αυτο το ερμο προπατορικο αμαρτημα ) και ειμαστε ολοι μια χαρα,,,,,εγω προσωπικα αμα επρεπε να κατσω μεσα σαραντα μερες θα ειχα φρικαρει,,,,δηλαδη οι γυναικες που δεν εχουν βοηθεια και ο αντρας τους δουλευει μεχρι το βραδυ ή ειναι ναυτικος ειναι καταδικασμενες για 40μερες να μεινουν χωρις ψωμι και φαγτο και ολα τα αλλα???γιατι δε θα μπορουνε να βγουνε εξω????κλεισε τα αυτια σου σε τετοια που θα ακουσεις,,,,ειναι απλα παλιες δεισιδαιμονιες

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μου τα είπε όλα αυτά η γιαγιά μου...επίσης μου έδωσε άφεση αμαρτιών επειδή ήδη είχα απλώσει ρούχα το βράδυ!:lol:

Φυσικά, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μιας και δεν τα πιστεύω αυτά. Στο σπίτι μου γενικώς δεν έχω δεχτεί επισκέψεις. Πάω εγώ όπου είναι να πάω για να μπορώ και να φύγω όποτε θέλω και να γυρίσω σπιτάκι μου, στην ησυχία μου.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο η θρησκεία μάς δεν τα υποστηρίζει αυτα ρώτα έναν παππα ν δεις κ αύτα ο λαός τα έβγαλε έτσι να χαμε να λεγαμε ;)

 

η αλήθεια είναι ότι απο παπά δεν τα ξέρω αλλά απο την μάνα μου που υποτίθετε ότι είναι και της εκκλησίας και όλο μου λέει η θρησκείας μας λέει να μην αφήνεις ρούχα έξω το βράδυ.. τι βγήκες έξω ασαράντιστει??? ιιιιιιιιι η θρησκεία μας λέει ότι δεν κάνει το παιδί να το δούνε άτομα με περίοδο και αν εκεί που πήγες είχε καμιά περίοδο τι θες να βγάλει το παιδί σπυριά?? ( που ανάθεμα την ώρα που έβγαλε το μωρό σπυράκια απο μια πετσετούλα και απο τότε μου το χτυπάει που βγήκα έξω και έχει το παιδι στίγματα.) αστα να πάνε.. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που τήρησα ήταν ότι δεν δέχτηκα επισκέψεις,όχι μόνο τις πρώτες 40 ημέρες,αλλά σχεδόν το πρώτο τρίμηνο,μετα τη γέννα.Κι αυτό γιατί το μωρό γεννήθηκε στο καταχείμωνο και οι ιώσεις ήταν σε έξαρση και δεν ηθελα να το θεσω σε κίνδυνο.

Ολα τα υπόλοιπα που λέγονται τα θεωρώ δεισιδαιμονίες

Και φυσικά δεν τήρησα τίποτα από αυτά.Αφού στις 20 μέρες λοχείας πήγα για δουλειά,γιατί δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά

Και στις 40 ημερες πήγαμε κανονικά για τον σαραντισμό.

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα τα εξης απο το τηλ που ηταν η θεια μου.

 

1)μεχρι να σαραντισει η λεχωνα δε δεχεται επισκεψεις μετα τη δυση του ηλιου και δε βγαινει εξω απο το σπιτι.

3)αν καποια εχει περιοδο δε κανει επισκεψεις αυτες τις μερες γιατι το παιδι θα φερει σημαδια μονιμα

4)τα ρουχα του παιδιου μεχρι να περπατησει τα απλωνουμε μονο την ημερα και το βραδυ τα βαζουμε μεσα.

 

τι απο αυτα ξερετε?

Αναρωτιέμαι ως πότε θα κυκλοφορούν όλες αυτές οι προκαταλήψεις...2012 κ ακόμα ακούγονται...η γιαγιά μου πίστευε κ στις νεράιδες...Ε ναι άμα τηρήσεις όλα τα παραπάνω ή οτιδήποτε λέει η κάθε θεία μια παραπάνω πίεση θα την έχεις...στο χέρι σου είναι να αποφασίσεις τι θες να κάνεις...Άλλο να μη δέχεσαι επισκέψεις γιατί το θες κ άλλο να το κάνεις από φόβο..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

επισκεψεις μπορει να θεωρησουμε και την γιαγια παντα και τη πεθερα και να βρουμε ετσι δικαιολογια να τους απομακρυνουμε οσους δε θελουμε να εχουμε ησυχια για 40μερες,,,πλακα κανω,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...