elenav

Θηλασμός και τα κιλά επιμένουν!

Recommended Posts

Just now, Irina095 είπε:

Εγώ όμως πάντα τόσα ήμουν , στην εγκυμοσύνη είχα φτάσει 56 και χαιρόμουν 

Αρα δε νομίζω να τα πάρεις πάλι αφού αποθηλασεις. 

Just now, little lamb είπε:

Εγώ είμαι κάπου μεταξύ 1,60-1,65 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και ήμουν γύρω στα 63-65 κιλά προ εγκυμοσύνης.Τωρα που το μωρό είναι 9 μηνων και θηλάζω είμαι 69-70, που δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου (ηλικία 30). Στην εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι πόσο είχα φτάσει, κάτω από 75 παντως. Να δούμε όταν σταματήσω να θηλάζω! Δεν έχω παρατηρήσει να τρώω παραπάνω πάντως, αντιθέτως επειδή έχουμε μετακομίσει σε εξοχή κ δεν έχει περίπτερα κ ψιλικατζιδικα δεν τρώω σοκολατες που έτρωγα τόσα χρόνια σχεδόν κάθε μέρα. Ούτε ψωμοειδη, που επίσης έτρωγα.Και παρόλα αυτά είμαι παχύτερη. Έχει μεγαλώσει και το στήθος κ δεν κουμπωνουν πουκάμισα ξ μπουφάν και μάλλον και η λεκάνη φαρδυνε, γιατί ενώ τα παντελόνια δεν ανεβαίνουν, οι φούστες κουμπωνουν κανονικα, οπότε το πρόβλημα δεν είναι στην κοιλιά. Διατροφή δεν μου είχε πει κάτι ιδιαίτερο η σύμβουλος, ούτε κρέας κάθε μέρα. Μόνο στην αρχή αρχή να μην τρώω πολλά γαλακτοκομικά και φακές-μελιτζανες-μπαμιες και να τρώω κάποια που αυξάνουν το γάλα τα οποία δεν θυμάμαι (βρώμη, ένα λαχανο καλε που δεν βρήκαμε ποτε κ δεν θυμάμαι τι άλλο)

Δεν είναι πολλά τα παραπάνω κιλά που έχεις απο πριν, ισως είναι κατακράτηση υγρών λόγω θηλασμού που έχω ακούσει ότι σε κάποιες συμβαίνει. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Λες; Δεν το είχα ακούσει.Μπορει, γιατί και στην εγκυμοσύνη είχα κατακράτηση κ είχαν πρηστεί υπερβολικά τα πόδια μου και ποναγαν απίστευτα τα χέρια μου, μέχρι και φυσικοθεραπεία είχα κάνει.

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Λες; Δεν το είχα ακούσει.Μπορει, γιατί και στην εγκυμοσύνη είχα κατακράτηση κ είχαν πρηστεί υπερβολικά τα πόδια μου και ποναγαν απίστευτα τα χέρια μου, μέχρι και φυσικοθεραπεία είχα κάνει.

Όπως και να χει μετά το θηλασμό με ισορροπημένη διατροφη επανερχεσαι στα κανονικά σου. 

• Μου αρέσει 1

Εγώ κορίτσια επειδή μου είχαν μείνει οι βιταμίνες της εγκυμοσύνης, όταν θήλαζα ρώτησα τον γιατρό και είπε ότι μπορώ να συνεχίσω να της παίρνω το οποίο και έκανα. Εμένα προσωπικά το σώμα μετά από 1 χρόνο δεν έχει επανέλθει τελείως, έχω ακόμη 4 κολλημένα κιλά που δε λένε να φύγουν. Εννοείται ότι και το δέρμα μου στο σώμα είναι πιο χαλαρό, αλλά σιγά σιγά και το στήθος και όλα τώρα αρχίζουν να επανέρχονται, μετά από 1 χρόνο! Η κούραση είναι φυσιολογικό να τη νιώθεις από τη στιγμή που θηλάζεις. Θέλει χρόνο να ανακτηθούν οι δυνάμεις, το σώμα, το δέρμα και όλα..... Αυτό που θα κάνω προσεχώς (και μπορεί να σας ακούγεται χαζό), είναι το λεμφικό μασάζ. Κάνει καλό και στο μπλοκαρισμενο μεταβολισμό, και στην ενίσχυση του ανοσοποιητικου και σε πολλά άλλα. Εδώ στο εξωτερικό το κάνουν και στις έγκυες σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω σε αϋπνίες ή κάτι τέτοιο,αλλα πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Τώρα αν θηλάζεις δεν ξέρω αν κάνει... 

Just now, Gummy Bear είπε:

..... Αυτό που θα κάνω προσεχώς (και μπορεί να σας ακούγεται χαζό), είναι το λεμφικό μασάζ. Κάνει καλό και στο μπλοκαρισμενο μεταβολισμό, και στην ενίσχυση του ανοσοποιητικου και σε πολλά άλλα. Εδώ στο εξωτερικό το κάνουν και στις έγκυες σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω σε αϋπνίες ή κάτι τέτοιο,αλλα πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού. Τώρα αν θηλάζεις δεν ξέρω αν κάνει... 

Αχχ μασαζ να ναι κι οτι να ναι ας μου κάνουν και θα νιωσω καλύτερα. Είχα ξεχάσει και τη λέξη 

• Χαχαχα 1

20 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω βοήθεια για ένα πρόβλημα σχετικό.λ με το θηλασμό και τα κιλά αλλά όχι ότι δεν τα χάνω. Δεν βρήκα αλλο παρομοιο θέμα γιαυτό την ερώτησή μου τη παραθέτω εδώ. 

Έμεινα έγκυος 56κιλα, γεννησα 71κιλα και μετα απο 6 μισή μήνες είμαι 53. Θηλαζω και το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν ήθελα να τα χάσω αλλά τα εχασα σα να είμαι άρρωστη, έκανα εξετάσεις και είναι όλα καλά, αλλα δε δείχνω τουλάχιστον υγιής. Φαινομαι χλωμη, έκανα μαύρους κύκλους ενώ δεν είχα καθόλου (βέβαια είναι και η αϋπνία), το δέρμα μου είναι θαμπο, βλέπω αλλον άνθρωπο στο καθρέφτη γενικά και ενώ δεν είναι τεράστια διαφορά τα 3 κιλα λιγότερα απο πριν (μπορεί να χουν γίνει παραπάνω)  φαίνομαι πολύ πιο αδύνατη και νιώθω χαλια. Θέλω να μάθω τι βιταμίνες παίρνατε κατα το θηλασμό, και τι αλλο μπορώ να κάνω, νιώθω λες και απο το στήθος ρουφαει μονο λίπος, θα αφήσω τα κοκαλακια μου μεχρι να αποθηλασει και τρωω και πολύ, ειδικά ψωμιά, μακαρονια, ρυζι και γενικά τα πάντα. Αα παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. 

Aν τρως οπως έτρωγες,είναι αναμενόμενο. Χρειάζεσαι 500 θερμίδες παραπάνω για να διατηρήσεις το βάρος σου εκεί που ήταν. Ο θηλασμός ανοίγι την όρεξη, και πολλές μαμάδες εύκολα τρώνε όπως βλέπεις και τις 500 και τις 1000 παραπάνω, αλλά δε συμβαίνει σε όλες, και πρέπει να κάνεις έξτρα κόπο. Δεν είναι θέμα βιταμινών, είναι θέμα φαγητού. 

• Μου αρέσει 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν τρως οπως έτρωγες,είναι αναμενόμενο. Χρειάζεσαι 500 θερμίδες παραπάνω για να διατηρήσεις το βάρος σου εκεί που ήταν. Ο θηλασμός ανοίγι την όρεξη, και πολλές μαμάδες εύκολα τρώνε όπως βλέπεις και τις 500 και τις 1000 παραπάνω, αλλά δε συμβαίνει σε όλες, και πρέπει να κάνεις έξτρα κόπο. Δεν είναι θέμα βιταμινών, είναι θέμα φαγητού. 

Τρωω παραπάνω συν ότι δεν ετρωγα σχεδόν καθόλου ψωμί και τωρα πλέον τρωω ένα καρβελακι μονη μου με μελι. 

23 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θέλω βοήθεια για ένα πρόβλημα σχετικό.λ με το θηλασμό και τα κιλά αλλά όχι ότι δεν τα χάνω. Δεν βρήκα αλλο παρομοιο θέμα γιαυτό την ερώτησή μου τη παραθέτω εδώ. 

Έμεινα έγκυος 56κιλα, γεννησα 71κιλα και μετα απο 6 μισή μήνες είμαι 53. Θηλαζω και το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν ήθελα να τα χάσω αλλά τα εχασα σα να είμαι άρρωστη, έκανα εξετάσεις και είναι όλα καλά, αλλα δε δείχνω τουλάχιστον υγιής. Φαινομαι χλωμη, έκανα μαύρους κύκλους ενώ δεν είχα καθόλου (βέβαια είναι και η αϋπνία), το δέρμα μου είναι θαμπο, βλέπω αλλον άνθρωπο στο καθρέφτη γενικά και ενώ δεν είναι τεράστια διαφορά τα 3 κιλα λιγότερα απο πριν (μπορεί να χουν γίνει παραπάνω)  φαίνομαι πολύ πιο αδύνατη και νιώθω χαλια. Θέλω να μάθω τι βιταμίνες παίρνατε κατα το θηλασμό, και τι αλλο μπορώ να κάνω, νιώθω λες και απο το στήθος ρουφαει μονο λίπος, θα αφήσω τα κοκαλακια μου μεχρι να αποθηλασει και τρωω και πολύ, ειδικά ψωμιά, μακαρονια, ρυζι και γενικά τα πάντα. Αα παίρνω σίδηρο και ασβέστιο. 

Με ενδιαφερει τκ θεμα..κ.καποια στιγμη θα διαβασω ολα τα σχολια. Αλλα τωρα δεν προλαβαινω..

Ειμαι κ εγω σε φαση που κανω διατροφη για να χασω τα κιλα τησ εγκυμοσυνησ..

Τεσπα στο προηγ ραντεβου ειχα παρομοια συζητηση με την διατροφολογο..οταν ημουν στισ ηλικιεσ 16-27 περιπου ημουν γυρβ στα 52 κιλα κ φαινομουν υγιεστατη..στα 35 μετα απο ενα σοβαρο προβλημα υγειασ του πατερα μου ενω ειχα ανεβει στα κιλα..τα εχασα παλι κ ενω η ζυγαρια εδειχνε οαλι κκντα στα  52 φαινομουν λεσ κ ειχα νευρικη ανορεξια..αρρωστη εμοιαζα..κ το ειχα απορια..

Μου ειπε λοιπον πωσ τοτε θα χα χασει μυικη μαζα..κ οχι λιποσ..γι αυφο κ αυτη η παραμορφωση..

Just now, tzenaki1982 είπε:

Με ενδιαφερει τκ θεμα..κ.καποια στιγμη θα διαβασω ολα τα σχολια. Αλλα τωρα δεν προλαβαινω..

Ειμαι κ εγω σε φαση που κανω διατροφη για να χασω τα κιλα τησ εγκυμοσυνησ..

Τεσπα στο προηγ ραντεβου ειχα παρομοια συζητηση με την διατροφολογο..οταν ημουν στισ ηλικιεσ 16-27 περιπου ημουν γυρβ στα 52 κιλα κ φαινομουν υγιεστατη..στα 35 μετα απο ενα σοβαρο προβλημα υγειασ του πατερα μου ενω ειχα ανεβει στα κιλα..τα εχασα παλι κ ενω η ζυγαρια εδειχνε οαλι κκντα στα  52 φαινομουν λεσ κ ειχα νευρικη ανορεξια..αρρωστη εμοιαζα..κ το ειχα απορια..

Μου ειπε λοιπον πωσ τοτε θα χα χασει μυικη μαζα..κ οχι λιποσ..γι αυφο κ αυτη η παραμορφωση..

Πρέπει να χεις πολύ δίκιο. Το ήξερα ότι έχω χάσει και πολύ μυικη μαζα αλλά δε σκέφτηκα ότι φταίει αυτό. Αντε παμε τις γυμναστικες μας τώρα 

• Μου αρέσει 1

@Mikraki2207 @Irina095 Τα δικά μου κιλά είναι σταθερά 50 από το γυμνάσιο. Και ύψος 1.60 . Την μοναδική περίδο που έχασα 3-4 κιλά ήταν λόγω της φρουτοφαγίας. 

Γενικά

1.  ψωμιά, μακαρόνια και αρτοσκευάσματα σε κάνουν να νιώθεις χορτάτος/φουσκωμένος, αλλά σύντομα ξαναπεινάς. Επιπλέον δεν είναι θρεπτικώς πλούσιες τροφές οπότε για μια θηλάζουσα, που έχει πολύ ανάγκη θρεπτικών στοιχείων, ειδικά τους πρώτους μήνες, μπορεί κάλλιστα να τρώει και 5 καρβέλια με μέλι και να μην χορταίνει με τίποτα.
    2. η θηλάζουσα χρειάζεται πολλά ζωικά λίπη: λιπαρά κρέατα και ψάρια, βούτυρο. Το ζωικό λίπος δίνει αίσθημα κορεσμού και ικανοποίησης και επιπλέον είναι απαραίτητα για να αφομοιωθούν λιποδιασπώμενες βιταμίνες κ.α. 
    3. Μπορεί τα κιλά να μένουν ίδια, αλλά η αναλογία μυών, λίπους να αλλάζει. Αν χάνεις μυς, ακόμη και αν τα κιλά σου μοιάζουν ίδια, μπορείς κάλλιστα να αρχίσεις να αισθάνεσαι πιο κουρασμένη, ταλαιπωρημένη, λιγότερο ξεκούραστη μετά τους ύπνους κ.α. και να μην το παίρνεις χαμπάρι ότι κάτι πάει λάθος.
    4. Το γυμναστήριο, δεν πρόκειται να σε γλυτώσει, από μια λάθος διατροφή. Πρέπει αυτό που τρως να σε κάνει να αισθάνεσαι δύναμη, ενεργητικότητα, ευεξία, να σηκώνεσαι από το τραπέζι ικανοποιημένη κι όχι σκασμένη/φουσκωμένη. Αν βρεις την διατροφή που σου δίνει αυτή την αίσθηση, τότε όταν γυμνασθείς θα αισθάνεσαι ακόμη περισσότερη ενέργεια και δύναμη. Αν όχι, το γυμναστήριο, περισσεύει.
    Επεξεργάστηκαν by kine
    • Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Κορίτσια μου γεια σας,

Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για να ρωτήσω την εμπειρία σας με τα κιλά της εγκυμοσύνης. Μπορώ πράγματι να ελπίζω σε ένα έξτρα ξεφουσκωμα όταν με το καλό θελήσει η μπεμπουλα μου να αποθηλασει;;

Εξηγουμαι:  κλεινουμε τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και ενώ έχω καταφέρει να φτάσω τα κιλα προ εγκυμοσύνης,το στήθος μου είναι ένα δυσβάσταχτο cup G (από DD που ήταν) και αναρωτιέμαι αν μπορώ να περιμένω ένα έξτρα ξεφουσκωμα όταν αδιαθετησω. 

Και τα κιλά εννοείται καλοδεχουμενα αφού ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ολίγον τι τσουπωτουλα ;)

On 18/9/2020 at 11:31 ΜΜ, Mamalicious είπε:

Κορίτσια μου γεια σας,

Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για να ρωτήσω την εμπειρία σας με τα κιλά της εγκυμοσύνης. Μπορώ πράγματι να ελπίζω σε ένα έξτρα ξεφουσκωμα όταν με το καλό θελήσει η μπεμπουλα μου να αποθηλασει;;

Εξηγουμαι:  κλεινουμε τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και ενώ έχω καταφέρει να φτάσω τα κιλα προ εγκυμοσύνης,το στήθος μου είναι ένα δυσβάσταχτο cup G (από DD που ήταν) και αναρωτιέμαι αν μπορώ να περιμένω ένα έξτρα ξεφουσκωμα όταν αδιαθετησω. 

Και τα κιλά εννοείται καλοδεχουμενα αφού ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ολίγον τι τσουπωτουλα ;)

Να σου πω την αλήθεια προσωπικά δ ειδα ιδιαίτερη διαφορά, αλλά αδιαθετουσα κ οταν τα παιδια μου ηταν 4-5μ οποτε ήταν όσο ακομη εχανα

Μετα το εξάμηνο κ όσο τρωγανε καλύτερα στερεες όμως είδα διαφορά στο στηθος

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Να σου πω την αλήθεια προσωπικά δ ειδα ιδιαίτερη διαφορά, αλλά αδιαθετουσα κ οταν τα παιδια μου ηταν 4-5μ οποτε ήταν όσο ακομη εχανα

Μετα το εξάμηνο κ όσο τρωγανε καλύτερα στερεες όμως είδα διαφορά στο στηθος

Αχ τι καλα, σ' ευχαριστώ Βίκυ μου - η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν έχω αδιαθετησει ακόμα, και έχω παρατηρήσει και λίγη κυτταρίτιδα στα πόδια που ελπίζω μαζί με τη γυμναστική να βοηθήσει και η περίοδος!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα