elenav

Θηλασμός και τα κιλά επιμένουν!

Recommended Posts

Θηλαζω το τρίτο μωράκι μου 13 μήνες.Ειμαι πολύ χαρούμενη αλλά μου έχουν μείνει έξι κιλά τα οποία δεν κουνιούνται από πάνω μου με τίποτα.Τρωω υγιεινά,τρέχω απιστευτά με τρία παιδιά και τα κιλά εκεί!Να πω ότι και στις 3 εγκυμοσύνες μου έβαλα από 20 κιλά αλλά στο εξάμηνο είχα επανέλθει στα κιλά μου.Να πω ότι τα δύο πρώτα δυστυχώς δεν τα θήλασα καθόλου οπότε τώρα το αποδίδω στ θηλασμό .Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Διαφημίσεις

Just now, Thean είπε:

Θηλαζω το τρίτο μωράκι μου 13 μήνες.Ειμαι πολύ χαρούμενη αλλά μου έχουν μείνει έξι κιλά τα οποία δεν κουνιούνται από πάνω μου με τίποτα.Τρωω υγιεινά,τρέχω απιστευτά με τρία παιδιά και τα κιλά εκεί!Να πω ότι και στις 3 εγκυμοσύνες μου έβαλα από 20 κιλά αλλά στο εξάμηνο είχα επανέλθει στα κιλά μου.Να πω ότι τα δύο πρώτα δυστυχώς δεν τα θήλασα καθόλου οπότε τώρα το αποδίδω στ θηλασμό .Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Δυστυχώς, ο θηλασμός φέρνει και πείνα. Αλλά καίει και πάρα πολλές θερμίδες. Μην μπερδεύεις το υγιεινά με το λίγο. Μπορείς να φας άπειρες θερμίδες υγιεινά. Αν σε ενοχλούν τα κιλά που έμειναν, θα πρέπει να αρχίσεις να προσέχεις το πόσο τρως, και να θυμάσαι ότι όταν το παιδί αποθηλάσεις, ξαφνικά θα βρεθείς να καις 300-500 θερμίδες λιγότερες, και θα πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ να μη δεις μεγάλη αύξηση στο βάρος. 

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς, ο θηλασμός φέρνει και πείνα. Αλλά καίει και πάρα πολλές θερμίδες. Μην μπερδεύεις το υγιεινά με το λίγο. Μπορείς να φας άπειρες θερμίδες υγιεινά. Αν σε ενοχλούν τα κιλά που έμειναν, θα πρέπει να αρχίσεις να προσέχεις το πόσο τρως, και να θυμάσαι ότι όταν το παιδί αποθηλάσεις, ξαφνικά θα βρεθείς να καις 300-500 θερμίδες λιγότερες, και θα πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ να μη δεις μεγάλη αύξηση στο βάρος. 

Δυστυχώς δε φταίνε οι θερμίδες γιατί ακολουθώ πρόγραμμα διαιτολόγου και έχω ελέγξει και θυροειδή.Γι αυτό το αποδιδω στο θηλασμό.Ειναι σαν να κάνει ο οργανισμός μου κατακράτηση.Αλλά αξίζει τον κόπο για αυτό και συνεχίζω .

5 ώρες πρίν, Thean είπε:

Δυστυχώς δε φταίνε οι θερμίδες γιατί ακολουθώ πρόγραμμα διαιτολόγου και έχω ελέγξει και θυροειδή.Γι αυτό το αποδιδω στο θηλασμό.Ειναι σαν να κάνει ο οργανισμός μου κατακράτηση.Αλλά αξίζει τον κόπο για αυτό και συνεχίζω .

Δυστυχώς ή ευτυχώς, για όλους εμάς μετράνε στα κιλά μόνο οι θερμίδες και τίποτε άλλο. Στην υγεία σαφώς μετράει και το τι τρώμε, στα κιλά, το πόσες θερμίδες μόνο, είτε είναι από σοκολάτες είτε από μπρόκολο. Πώς ξέρεις πόσο τρως, έχεις ζυγαριά και χρησιμοποιείς για κάθε υλικό; Αλλιώς είναι δυστυχώς αδύνατο να μετρήσεις θερμίδες. Και με τις καλύτερες προθέσεις, το έχω κάνει σαν άσκηση με την προτροπή φίλης διαιτολόγου, με το μάτι άνετα πέφτεις και 200 και 300 θερμίδες έξω ανά γεύμα, και καταλήγεις να βάζεις βάρος ενώ νόμιζες ότι έτρωγες και κάτω από τη συντήρηση.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για τοσα λίγα κιλά, και το άγχος με μωρό παιδί, αλλά υπάρχει ένα δωρεάν site και εφαρμογή που λέγεται myfitnesspal και σε βοηθάει να μετράς θερμίδες και να καταγράφεις, και όντως μπορείς πολύ εύκολα να δεις μετά από λίγες μέρες πού πέφτεις συστηματικά έξω, και γιατί π.χ. μπορεί να νομίζεις ότι η μερίδα μακαρόνια που τρως είναι ξ'ερω γω μόνο 400 θερμίδες όπως είχε πει ο διαιτολόγος, άλλα αν τη ζυγίσεις να καταλάβεις ότι τρως στην πραγματικότητα μιάμιση μερίδα και όχι μία (οι "επίσημες"μερίδες δυστυχώς είναι πολύ μικρότερες από οτιδήποτε θα έτρωγε κανείς αυθόρμητα).

Αν μεν έχεις 100 κιλά να χάσεις, εύκολα καταλαβαίνει πώς να κάνεις δίατα με το μάτι, αν όμως είσαι στη φάση που δε θες προανώς να λιμοκτονήσεις αλλά να χάσεις τα τελευταία κιλά με ένα ρυθμό ξέρω γω 1 κιλό το μήνα που είναι, τότε η διαφορά μεταξύ συντήρησης και μικρής απώλειας μπορεί να είναι μόνο κάτι σαν 200 θερμίδες τη μέρα, δηλαδή 3 πηρουνιές μακαρόνια και μία μπανάνα όλο κι όλο.

Με το θηλασμό ουσιαστικά σου επιτρέπεται να τρως ένα γεύμα τη μέρα παρπάνω, οπότε αν δεν προσέξεις, συνήθως αποθηλάζοντας παίρνεις κιλά δε χάνεις. Εκτός αν ταυτόχρονα μειωθεί πολύ και η όρεξη από μόνη της προανώς.

22 ώρες πρίν, Thean είπε:

Με το πέρας των ετών δεν χάνουμε βάρος με τον ίδιο ρυθμό και την ίδια ευκολία. Πχ στα 20έτη μπορεί να τρώμε Α ποσότητα, να κάνουμε "παρασπονδίες", να μην γυμναζόμαστε και να είναι το βάρος μας σταθερό και το σώμα μας σφριγηλό. Δεν θα παραμείνουν τα πράγματα έτσι και στα 30 ή 40 μας, ακόμη κι αν τρεφόμαστε και ασκούμαστε ή δεν ασκούμαστε, το ίδιο. 

Εφόσον συμβουλεύστε διατροφολόγο και θέλετε να χάσετε οπωσδήποτε αυτά τα 6 κιλά, συζητήστε το μαζί του. Να σας δώσει διατροφικό πλάνο που να καλύπτει τις ανάγκες σας ως θηλάζουσα, και να ευνοεί την σταδιακή και ομαλή απώλεια αυτών των κιλών. Αλλιώς εαν τα κιλά αυτά δεν σας δημιουργούν κάποιο πρόβλημα (πέραν του αισθητικού, που μάλλον μόνο εσείς "βλέπετε", σίγουρα οι γύρω σας μια χαρά σας βλέπουν) εστιάστε στο να τρέφεστε σωστά και να ασκείστε (όσο το δυνατόν) για να είστε υγιής και μην πολυσκέφτεστε τα κιλά στην παρούσα φάση. Δώστε χρόνο στον οργανισμό σας να τα χάσει με τον δικό του ρυθμό.

• Μου αρέσει 1

Ναι ο θηλασμός δυσκολεύει την απώλεια βάρους όσο κ αν ισχυρίζονται το αντίθετο. Το σώμα δεσμεύει ορμονοεξαρτωμενα το λίπος γιατί του χρειάζεται για το θηλασμό, υπάρχει κ κατακράτηση. Συνεπώς, προσοχή στα λιπαρά γιατί μετά θα χρειαστεί διπλός κοπος, να τρως υγιεινά, αν μπορείς κ λίγη γυμναστική κ δεν ξέρω αν σου έχει έρθει η περίοδος, αλλά τότε θα δεις μεγάλη διαφορά, θα αρχίσουν να φεύγουν τα περιττά κιλά, ειδικά εάν έχεις φροντίσει να προσέχεις το προηγούμενο διάστημα.

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι ο θηλασμός δυσκολεύει την απώλεια βάρους όσο κ αν ισχυρίζονται το αντίθετο. Το σώμα δεσμεύει ορμονοεξαρτωμενα το λίπος γιατί του χρειάζεται για το θηλασμό, υπάρχει κ κατακράτηση. Συνεπώς, προσοχή στα λιπαρά γιατί μετά θα χρειαστεί διπλός κοπος, να τρως υγιεινά, αν μπορείς κ λίγη γυμναστική κ δεν ξέρω αν σου έχει έρθει η περίοδος, αλλά τότε θα δεις μεγάλη διαφορά, θα αρχίσουν να φεύγουν τα περιττά κιλά, ειδικά εάν έχεις φροντίσει να προσέχεις το προηγούμενο διάστημα.

Προφανώς κάτι τέτοιο μου συμβαίνει συν το ότι τώρα είμαι 36 ενώ το πρώτο μωρό μου το έκανα στα 27 και έχει μπλοκάρει ο μεταβολισμός μου.Επισης έχω αδιαθετησει από τον τέταρτο μήνα.Απλα οι πιο πολλές  γνωστές μου χάσανε τα κιλά ενώ θηλαζανε ενώ εγώ έχω κολλήσει.Επισης περπατάω αρκετά κάθε μέρα.Και ο διατροφολόγος δεν μου μειώνει αλλο τις θερμιδες.Γι αυτό πήγα και σε ενδοκρινολογο αλλά κι εκεί όλα καλα.Πρεπει μάλλον να το πάρω απόφαση ότι θα ξεπρηστω αφού αποθηλασω αλλά δεν πειράζει...

@Thean Κάθε σώμα ανταπεξέρχεται διαφορετικά στις ανάγκες του. Εκτός των ορμονών λόγω θηλασμού , εαν δεν κοιμάστε καλά,  να ξέρεις ότι και η αυπνία μπλοκάρει τον μεταβολισμό και προκαλεί πείνα. Που κι αυτό πάλι σε ορμόνες οφείλεται , αλλά άλλου τύπου. Δηλαδή απο προσωπική εμπειρία, δεν θα πίστευα ποτέ εαν μου λέγανε ότι έχοντας κοιμηθεί μόλις τρεις ώρες το βράδυ , το πρωί με το που θα πήγαινα στο γραφείο θα τσακιζα μία σπανακοτυρόπιτα σαν το κεφάλι μου και θα βουτούσα και κουλουράκια στον (τεράστιο)  καφέ μου :grin:

Just now, Maya14 είπε:

@Thean Κάθε σώμα ανταπεξέρχεται διαφορετικά στις ανάγκες του. Εκτός των ορμονών λόγω θηλασμού , εαν δεν κοιμάστε καλά,  να ξέρεις ότι και η αυπνία μπλοκάρει τον μεταβολισμό και προκαλεί πείνα. Που κι αυτό πάλι σε ορμόνες οφείλεται , αλλά άλλου τύπου. Δηλαδή απο προσωπική εμπειρία, δεν θα πίστευα ποτέ εαν μου λέγανε ότι έχοντας κοιμηθεί μόλις τρεις ώρες το βράδυ , το πρωί με το που θα πήγαινα στο γραφείο θα τσακιζα μία σπανακοτυρόπιτα σαν το κεφάλι μου και θα βουτούσα και κουλουράκια στον (τεράστιο)  καφέ μου :grin:

Ναι αυτό όντως ισχύει .Η έλλειψη ύπνου η μάλλον ο διακεκομμένος ύπνος που κάνω γιατί η μικρή θηλάζει τουλάχιστον τρεις με τέσσερις φορές το βραδυ επηρεάζει αρνητικά.Το περίεργο επίσης είναι ότι τα ρούχα που φορούσα προ εγκυμοσύνης μου κάνουν ακόμη(με λίγη προσπάθεια βέβαια):rolleyes:.Το σίγουρο είναι ότι θα αφήσω το μωρό να αποθηλασει μόνο του και τότε θα καταλάβω πραγματικά αν έχω μπλοκάρει λόγω θηλασμού.

Just now, Maya14 είπε:

Εγώ αυτα τα τρώω για πρωινό σε φυσιολογικές συνθήκες :lol:

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Thean είπε:

Προφανώς κάτι τέτοιο μου συμβαίνει συν το ότι τώρα είμαι 36 ενώ το πρώτο μωρό μου το έκανα στα 27 και έχει μπλοκάρει ο μεταβολισμός μου.Επισης έχω αδιαθετησει από τον τέταρτο μήνα.Απλα οι πιο πολλές  γνωστές μου χάσανε τα κιλά ενώ θηλαζανε ενώ εγώ έχω κολλήσει.Επισης περπατάω αρκετά κάθε μέρα.Και ο διατροφολόγος δεν μου μειώνει αλλο τις θερμιδες.Γι αυτό πήγα και σε ενδοκρινολογο αλλά κι εκεί όλα καλα.Πρεπει μάλλον να το πάρω απόφαση ότι θα ξεπρηστω αφού αποθηλασω αλλά δεν πειράζει...

Ο μεταβολισμός δεν μπλοκάρει ούτε χαλάει, με εξαίρεση ορμονικές παθήσεις, που εννοείται πως έχουν και πολλά άλλα συμπτώματα και όχι μόνο την αύξηση βάρους. Τα υπόλοιπα περί καλου και κακού μεταβολισμου, μπλοκαρισμένου μεταβολισμού κλπ, δυστυχώς για εμάς που έχουμε λίγο ή πολύ παραπάνω βάρος, είναι απλά μύθος. 

Πώς μετράς τις θερμίδες; Αν δεν ζυγίζεις κάθε υλικό με ζυγαριά ακριβείας, δεν μπορείς να μετρήσεις θερμίδες δυστυχώς.

Εγώ θήλασα 7 μήνες, με τον θηλασμό δεν έχασα τα κιλά που μου είχαν μείνει. Ακόμη και τώρα έχω 5 κιλά που δεν ξεκολλανε με τίποτα. Ούτε η διατροφή βοηθάει, ούτε του περπάτημα, τιποτα. Προσωπικά το έχω αποδώσει στην έλλειψη ύπνου. 

• Ευχαριστώ! 1

On 16/12/2019 at 7:37 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ο μεταβολισμός δεν μπλοκάρει ούτε χαλάει, με εξαίρεση ορμονικές παθήσεις, που εννοείται πως έχουν και πολλά άλλα συμπτώματα και όχι μόνο την αύξηση βάρους. Τα υπόλοιπα περί καλου και κακού μεταβολισμου, μπλοκαρισμένου μεταβολισμού κλπ, δυστυχώς για εμάς που έχουμε λίγο ή πολύ παραπάνω βάρος, είναι απλά μύθος. 

Πώς μετράς τις θερμίδες; Αν δεν ζυγίζεις κάθε υλικό με ζυγαριά ακριβείας, δεν μπορείς να μετρήσεις θερμίδες δυστυχώς.

Καλημέρα και χρόνια πολλά .Τα φαγητά τα ζυγίζω με ζυγαριά ακριβείας και τις ποσότητες φυσικά μου τις έχει δώσει διατροφολόγος.Ενοειται ότι δεν κάνω παρασπονδίες.Και έχω κάνει πλήρη έλεγχο του θυροειδή.Και επειδή το συζήτησα μαζί του μου είπε ότι συμβαίνει σε κάποιες θηλάζουσες μιας και τα κιλά μου δεν είναι πολλα. Είμαι 65 κιλά με 1.67 ύψος .Απλά επειδή πάντα ήμουν στα 60 κιλά λίγο μου κακοφανηκε .Τις τελευταίες 40 μέρες βέβαια που κάνω νηστεία κατέβηκα ένα κιλό.Οποτε ίσως περιορίσω  γενικά τα γαλακτοκομικά που θα τρώω από εδώ και περα .

πρίν από 54 λεπτά , Thean είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά .Τα φαγητά τα ζυγίζω με ζυγαριά ακριβείας και τις ποσότητες φυσικά μου τις έχει δώσει διατροφολόγος.Ενοειται ότι δεν κάνω παρασπονδίες.Και έχω κάνει πλήρη έλεγχο του θυροειδή.Και επειδή το συζήτησα μαζί του μου είπε ότι συμβαίνει σε κάποιες θηλάζουσες μιας και τα κιλά μου δεν είναι πολλα. Είμαι 65 κιλά με 1.67 ύψος .Απλά επειδή πάντα ήμουν στα 60 κιλά λίγο μου κακοφανηκε .Τις τελευταίες 40 μέρες βέβαια που κάνω νηστεία κατέβηκα ένα κιλό.Οποτε ίσως περιορίσω  γενικά τα γαλακτοκομικά που θα τρώω από εδώ και περα .

Επειδή έχεις λίγο βάρος να χάσεις, είναι λογικό να χάνεις αργά. Μην αγχώνεσαι. 

• Ευχαριστώ! 1

On 16/12/2019 at 9:44 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς ή ευτυχώς, για όλους εμάς μετράνε στα κιλά μόνο οι θερμίδες και τίποτε άλλο. Στην υγεία σαφώς μετράει και το τι τρώμε, στα κιλά, το πόσες θερμίδες μόνο, είτε είναι από σοκολάτες είτε από μπρόκολο. Πώς ξέρεις πόσο τρως, έχεις ζυγαριά και χρησιμοποιείς για κάθε υλικό; Αλλιώς είναι δυστυχώς αδύνατο να μετρήσεις θερμίδες

Ευτυχώς, αυτή η θεωρία έχει καταρριφθεί γιατί είναι λανθασμένη. Εχει σημασία τί είδους θερμίδες καταναλώνεις γιατί κάθε θερμίδα μεταβολίζεται διαφορετικά στο σώμα. Δεν είναι μαθηματικά +  -  και τέλος. Είναι μεταβολισμός. 

Ενας άνθρωπος ο οποίος έχει θερμιδικές απαιτήσεις και ανάγκη από λίπος (όπως μια θηλάζουσα), τρώγωντας τις "σωστές" θερμίδες μπορεί κάλλιστα να βρεθεί να υποσιτίζεται θρεπτικά. Δηλαδή να μην επαρκεί η τροφή να θρέψει το σώμα σε επίπεδο θρέψης (βιταμίνες ιχνονοστοιχεία κ.α.). Αυτό βάζει το σώμα σε κατάσταση "άμυνας", αυτοσυντήρησης δηλαδή. Και αυτοσυντήρηση σημαινει καίω όσο το δυνατόν λιγότερα, γιατί πρέπει να επιβιώσω με την ελάχιστη τροφή. Εν ολίγοις, έχω αργό μεταβολισμό, δεν καίω όπως θα περίμενα.

On 16/12/2019 at 12:45 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Για εμένα είναι όλα ακριβώς αντίθετα. 

Δεν δυσκολεύτηκα να χάσω τίποτα. Ούτε την πρώτη ούτε την δεύτερη φορά. Τρώω άπειρο λίπος, ακριβώς επειδή το σώμα μου το χρειάζεται κι αν του το στερώ, δεν αισθάνομαι καλά (στο πρώτο παιδί άρχισα να πέφτω πολύ σε βάρος, λόγω αυτού και κακού φαγητού εν γένει). Δεν έχω κανει ποτέ γυμναστική στη ζωή μου , πέραν από το να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τις καθημερινότητας και λίγο χορό που είχα κάνει 2 σεζόν κάποτε. Δεν έχω περίοδο εδώ και κάτι χρόνια αφού ήρθε 2,5 χρόνια μετά την πρώτη γέννα και αμέσως ξανα έμεινα έγκυος και τώρα είναι 8 μηνών το παιδί και δεν έχω ακόμη.

On 25/12/2019 at 1:57 ΜΜ, Thean είπε:

Απλά επειδή πάντα ήμουν στα 60 κιλά λίγο μου κακοφανηκε .Τις τελευταίες 40 μέρες βέβαια που κάνω νηστεία κατέβηκα ένα κιλό.Οποτε ίσως περιορίσω  γενικά τα γαλακτοκομικά που θα τρώω από εδώ και περα .

Μείωσε ψωμιά, μακαρόνια κτλ. Προσφέρουν ελάχιστα έως καθόλου, από θρεπτικά στοιχεία, σε αφήνουν γρήγορα πεινασμένο και μεταβολίζονται ως σακχαρα, οπότε ανεβάζουν προκαλούν αποθήκευση λίπους. Αν αντικαταστήσεις αυτά με καλύτερες πιο θρεπτικές τροφές (ζωικά) θα είσαι πολύ καλύτερα και σωματικά και σε κιλά.

On 16/12/2019 at 7:37 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ο μεταβολισμός "χαλάει" υπό την έννοια ότι δεν καίει πάντοτε με τον ίδιο τρόπο ή τον ίδιο ρυθμό. Αλλάζει ας το πούμε καλύτερα. Εϊναι ομοιόσταση και φυσιολογία. Οπως οτιδήποτε άλλο στο σώμα, μπορεί να λειτουργεί καλά, καλύτερα ή να μην λειτουργεί καθόλου καλά. Και το πώς τρέφεται, κοιμάται και ζει την ημέρα του κανείς, επηρεάζει ΚΑΙ τον μεταβολισμό όπως και οποιοδήποτε άλλο παράγοντα της υγείας. 

CALORIES, FAT OR CARBOHYDRATES? WHY DIETS WORK (WHEN THEY DO).

https://garytaubes.com/calories-fat-or-carbohydrates/

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, kine είπε:

Ευτυχώς, αυτή η θεωρία έχει καταρριφθεί γιατί είναι λανθασμένη. Εχει σημασία τί είδους θερμίδες καταναλώνεις γιατί κάθε θερμίδα μεταβολίζεται διαφορετικά στο σώμα. Δεν είναι μαθηματικά +  -  και τέλος. Είναι μεταβολισμός. 

Ενας άνθρωπος ο οποίος έχει θερμιδικές απαιτήσεις και ανάγκη από λίπος (όπως μια θηλάζουσα), τρώγωντας τις "σωστές" θερμίδες μπορεί κάλλιστα να βρεθεί να υποσιτίζεται θρεπτικά. Δηλαδή να μην επαρκεί η τροφή να θρέψει το σώμα σε επίπεδο θρέψης (βιταμίνες ιχνονοστοιχεία κ.α.). Αυτό βάζει το σώμα σε κατάσταση "άμυνας", αυτοσυντήρησης δηλαδή. Και αυτοσυντήρηση σημαινει καίω όσο το δυνατόν λιγότερα, γιατί πρέπει να επιβιώσω με την ελάχιστη τροφή. Εν ολίγοις, έχω αργό μεταβολισμό, δεν καίω όπως θα περίμενα.

Για εμένα είναι όλα ακριβώς αντίθετα. 

Δεν δυσκολεύτηκα να χάσω τίποτα. Ούτε την πρώτη ούτε την δεύτερη φορά. Τρώω άπειρο λίπος, ακριβώς επειδή το σώμα μου το χρειάζεται κι αν του το στερώ, δεν αισθάνομαι καλά (στο πρώτο παιδί άρχισα να πέφτω πολύ σε βάρος, λόγω αυτού και κακού φαγητού εν γένει). Δεν έχω κανει ποτέ γυμναστική στη ζωή μου , πέραν από το να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τις καθημερινότητας και λίγο χορό που είχα κάνει 2 σεζόν κάποτε. Δεν έχω περίοδο εδώ και κάτι χρόνια αφού ήρθε 2,5 χρόνια μετά την πρώτη γέννα και αμέσως ξανα έμεινα έγκυος και τώρα είναι 8 μηνών το παιδί και δεν έχω ακόμη.

Μείωσε ψωμιά, μακαρόνια κτλ. Προσφέρουν ελάχιστα έως καθόλου, από θρεπτικά στοιχεία, σε αφήνουν γρήγορα πεινασμένο και μεταβολίζονται ως σακχαρα, οπότε ανεβάζουν προκαλούν αποθήκευση λίπους. Αν αντικαταστήσεις αυτά με καλύτερες πιο θρεπτικές τροφές (ζωικά) θα είσαι πολύ καλύτερα και σωματικά και σε κιλά.

Ο μεταβολισμός "χαλάει" υπό την έννοια ότι δεν καίει πάντοτε με τον ίδιο τρόπο ή τον ίδιο ρυθμό. Αλλάζει ας το πούμε καλύτερα. Εϊναι ομοιόσταση και φυσιολογία. Οπως οτιδήποτε άλλο στο σώμα, μπορεί να λειτουργεί καλά, καλύτερα ή να μην λειτουργεί καθόλου καλά. Και το πώς τρέφεται, κοιμάται και ζει την ημέρα του κανείς, επηρεάζει ΚΑΙ τον μεταβολισμό όπως και οποιοδήποτε άλλο παράγοντα της υγείας. 

CALORIES, FAT OR CARBOHYDRATES? WHY DIETS WORK (WHEN THEY DO).

https://garytaubes.com/calories-fat-or-carbohydrates/

@kine θα με συγχωρέσεις, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας η φυσική και η χημεία δε διδάσκονται όπως θα έπρεπε, και αυτό φαίνεται αρκετά συχνά στην ερμηνεία μας των φαινομένων της καθημερινής ζωης και στο πόσο εύκολα σαν λαός παρασυρόμαστε από περίεργες θεωρίες, ή πόσο εύκολα παρεξηγούμε θεωρίες. Αν η θεωρία διατήρησης της ενέργειας είχε καταρριφθεί, μάλλον θα ήταν πρώτη είδηση για καιρό σε πολλά μέσα... Ναι, τα έχω διαβάσει όσα λες. Κανένας γιατρός δεν τα δέχεται και οι επιστήμονες των θετικών επιστημών δεν μπορούν παρά να χαμπγελάσουν. Δυστυχώς, επειδή το βάρος είναι ευαίσθητο θέμα, είναι πρόσφορο έδαφος για κάθε απατεώνα να πουλήσει τη θεωρία του και τα βιβλία του σε ανθρώπους που  ψάχνουν λύση.

Εννοείται ότι δεν είναι ίδιες όλες οι ανάγκες για να είναι κάποιος υγιής, μπορεί κάποιος να έχει π.χ. μία δυσανεξία σε κάποια τροφή, ή αυξημένες ανάγκες σε κάτι άλλο. Και σαφώς αν χρειάζομαι π.χ. 1500 θερμίδες τη μέρα και τις τρώω σε τηγανητές πατάτες και σοκολάτες ενώ ένας άλλος σε ψάρι και λαχανικά, τελικά εγώ και θα πεινάω και θα αρρωστήσω και ο άλλος όχι. Αλλά από πλευράς κάλυψης θερμιδικών αναγκών, θα είναι το ίδιο. Μπορείς μία χαρά να παχύνεις τρώγοντας τεράστιες ποσότητες κοτόπουλου και φρούτων, ή να αδυνατίσεις τρώγοντας λίγο από junk food και τίποτε άλλο.

Τέλος πάντων, επί της ουσίας, αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει ακραίους περιορισμους, όπως δίαιτες βασισμένες σε λίπος και πρωτεϊνη, καλό θα είναι να μιλήσει με ένα γιατρίο πρώτα. Ο κουνιάδος μου ακολουθησε για αρκετά χρόνια μία τέτοια διατροφή, το αποτέλεσμα είναι ότι πια έχει καταστρέψει τα νεφρά του, που δεν άντεξαν αυτή τη διατροφή (θυμάστε την ποδάγρα στα μυθιστορήματα εποχής που πάθαιναν οι ευγενείς που τρέφονταν με λιπαρά κρέατα και φουα γκρα; ε αυτό).

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

@kine θα με συγχωρέσεις, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας η φυσική και η χημεία δε διδάσκονται όπως θα έπρεπε, και αυτό φαίνεται αρκετά συχνά στην ερμηνεία μας των φαινομένων της καθημερινής ζωης και στο πόσο εύκολα σαν λαός παρασυρόμαστε από περίεργες θεωρίες, ή πόσο εύκολα παρεξηγούμε θεωρίες. Αν η θεωρία διατήρησης της ενέργειας είχε καταρριφθεί, μάλλον θα ήταν πρώτη είδηση για καιρό σε πολλά μέσα... Ναι, τα έχω διαβάσει όσα λες. Κανένας γιατρός δεν τα δέχεται και οι επιστήμονες των θετικών επιστημών δεν μπορούν παρά να χαμπγελάσουν. Δυστυχώς, επειδή το βάρος είναι ευαίσθητο θέμα, είναι πρόσφορο έδαφος για κάθε απατεώνα να πουλήσει τη θεωρία του και τα βιβλία του σε ανθρώπους που  ψάχνουν λύση.

Εννοείται ότι δεν είναι ίδιες όλες οι ανάγκες για να είναι κάποιος υγιής, μπορεί κάποιος να έχει π.χ. μία δυσανεξία σε κάποια τροφή, ή αυξημένες ανάγκες σε κάτι άλλο. Και σαφώς αν χρειάζομαι π.χ. 1500 θερμίδες τη μέρα και τις τρώω σε τηγανητές πατάτες και σοκολάτες ενώ ένας άλλος σε ψάρι και λαχανικά, τελικά εγώ και θα πεινάω και θα αρρωστήσω και ο άλλος όχι. Αλλά από πλευράς κάλυψης θερμιδικών αναγκών, θα είναι το ίδιο. Μπορείς μία χαρά να παχύνεις τρώγοντας τεράστιες ποσότητες κοτόπουλου και φρούτων, ή να αδυνατίσεις τρώγοντας λίγο από junk food και τίποτε άλλο.

Τέλος πάντων, επί της ουσίας, αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει ακραίους περιορισμους, όπως δίαιτες βασισμένες σε λίπος και πρωτεϊνη, καλό θα είναι να μιλήσει με ένα γιατρίο πρώτα. Ο κουνιάδος μου ακολουθησε για αρκετά χρόνια μία τέτοια διατροφή, το αποτέλεσμα είναι ότι πια έχει καταστρέψει τα νεφρά του, που δεν άντεξαν αυτή τη διατροφή (θυμάστε την ποδάγρα στα μυθιστορήματα εποχής που πάθαιναν οι ευγενείς που τρέφονταν με λιπαρά κρέατα και φουα γκρα; ε αυτό).

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα σε αυτά που λες.. Για να χάσουμε βάρος σημασία έχουν οι θερμίδες, απλά αν είναι ανθυγιεινές θα έχουμε περισσότερο λίπος στο σώμα μας απ' ότι αν τρεφόμαστε υγιεινά. Κ έχω βαρεθεί να ακούω ότι για όλα φταίνε οι υδατάνθρακες όταν η κύρια πηγή ενέργειας του εγκεφάλου είναι η γλυκόζη. Σε αυτό που θα διαφωνήσω μόνο λίγο είναι στο ότι ο μεταβολισμός δεν επιβραδύνεται... Μπορεί να συμβεί σε κατάσταση έντονου στρες, αϋπνίας, αφυδάτωσης κ πολύ υποθερμιδικες δίαιτες. Αν καταναλώνουμε πολύ λίγες θερμίδες ο μεταβολισμός λειτουργεί "αμυντικά" κ μειώνει τις καύσεις για να μπορέσει να "επιβιώσει". Κ για αυτό κάποια άτομα που κάνουν μόνο ένα γεύμα την ημέρα δεν μπορούν να χάσουν βάρος.. 

• Μου αρέσει 1

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα σε αυτά που λες.. Για να χάσουμε βάρος σημασία έχουν οι θερμίδες, απλά αν είναι ανθυγιεινές θα έχουμε περισσότερο λίπος στο σώμα μας απ' ότι αν τρεφόμαστε υγιεινά. Κ έχω βαρεθεί να ακούω ότι για όλα φταίνε οι υδατάνθρακες όταν η κύρια πηγή ενέργειας του εγκεφάλου είναι η γλυκόζη. Σε αυτό που θα διαφωνήσω μόνο λίγο είναι στο ότι ο μεταβολισμός δεν επιβραδύνεται... Μπορεί να συμβεί σε κατάσταση έντονου στρες, αϋπνίας, αφυδάτωσης κ πολύ υποθερμιδικες δίαιτες. Αν καταναλώνουμε πολύ λίγες θερμίδες ο μεταβολισμός λειτουργεί "αμυντικά" κ μειώνει τις καύσεις για να μπορέσει να "επιβιώσει". Κ για αυτό κάποια άτομα που κάνουν μόνο ένα γεύμα την ημέρα δεν μπορούν να χάσουν βάρος.. 

Για το μέσο άνθρωπο, που δεν πάσχει π.χ. από ανορεξία και τρέφεται για μήνες με 500 θερμίδες τη μέρα, μία καλή εκλαϊκευμένη ανάλυση του πώς χάνουμε βάρος και τι είναι μύθος, από το αντίστοιχο βρετανικό ΕΣΥ για τους αγγλομαθείς:

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/metabolism-and-weight-loss/

On 27/12/2019 at 6:41 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Για το μέσο άνθρωπο, που δεν πάσχει π.χ. από ανορεξία και τρέφεται για μήνες με 500 θερμίδες τη μέρα, μία καλή εκλαϊκευμένη ανάλυση του πώς χάνουμε βάρος και τι είναι μύθος, από το αντίστοιχο βρετανικό ΕΣΥ για τους αγγλομαθείς:

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-Hi hi/metabolism-and-weight-loss/

Ναι ξέρω τι είναι ο Βασικός Μεταβολισμός Ηρεμίας όπως κ το ΗΕΑ (ημερήσιες ενεργειακές ανάγκες) η αλλιώς ΗΘΑ. (Διατροφολογία έχω σπουδάσει). Κ για αυτό είπα ότι κατά βάση συμφωνώ μαζί σου. Όμως υπάρχουν πολύ λίγες περιπτώσεις που μπορεί ο μεταβολισμός να είναι πιο αργός, σπάνια βέβαια. Το Harris-Benedict είναι ένας τύπος που υπολογίζεις το ΒΜ του ατόμου, είναι ο τύπος που φτάνει πιο κοντά στις θερμίδες. Υπάρχουν κ άλλοι αλλά αυτός χρησιμοποιείται στο 99%. Βέβαια για πιο σίγουρα αποτελέσματα υπάρχει κ ειδικό μηχάνημα που χρησιμοποιούν οι διαιτολόγοι, ίσως να διαφέρουν λίγο οι θερμίδες. Πάντως εννοείται ότι υπαρχουν τρόποι για πιο γρήγορη καύση. Εκτός από τις ιατρικές περιπτώσεις που έγραφε το άρθρο για αργό μεταβολισμό, μια άλλη περίπτωση είναι το stress πχ παράγεται μια ορμόνη η κορτιζόλη που κ αυτή είναι υπαίτια στο να μην καις τόσο γρήγορα τις θερμίδες. Με την άθληση μπορεί να μειωθεί βέβαια η ορμόνη κ να επανέλθει κ ο μεταβολισμός. Κ κάποιες περιπτώσεις σπάνια πάλι

On 27/12/2019 at 6:20 ΜΜ, mama16 είπε:

Κ για αυτό κάποια άτομα που κάνουν μόνο ένα γεύμα την ημέρα δεν μπορούν να χάσουν βάρος.. 

Ισχύει. Αλλά εξαρτάται από το είδος του γεύματος που τρώει κανείς. Στην εγκυμοσύνη, για κάποια περίοδο έκανα αποκλειστηκά κρεοφαγία. Μόνο κρέας, αυγά κι ενίοτε λίγο γιαούτρι ή τυρί. Εκείνη την περίοδο, έτρωγα μόνο ένα γεύμα την ημέρα (οποιαδήποτε ώρα ένιωθα πείνα, συνήθως κάποια ώρα πριν το μεσημέρι) και δεν μπορούσα να φάω τίποτε άλλο μετά. Απλά δεν πεινούσα. Οποτε προσπαθούσα να φάω κατι παραπάνω, απλά κατέβαινε με το ζόρι κι ένιωθα ότι έκανα υπερβολή-δεν το χρειαζόμουν. 

Μόλις γέννησα και λόγω θηλασμού, αμέσως ένιωθα να πεινάω πολύ συχνότερα και έτρωγα συχνότερα, όπου αυτό σήμαινε ότι για τους πρώτους μήνες μια τυπική ημέρα, μπορεί να έτρωγα 3 γεύματα από 3 μοσχαρίσιες μπριζόλες του μισού κιλού με 100 γρ. βούτυρο έκαστη. 

Σταδιακά (μετά τον 4ο μήνα) σταμάτησα να πεινάω τόσο και μείωσα τις ποσότητες. Αλλά 3 γευματα. 

Πλεόν (8 μηνών το παιδί και θηλάζουμε ακόμη), πεινάω σαφώς λιγότερο. Τρώω 2 φορές τη μέρα και πολύ πιο νορμάλ ποσότητες φαγητού. Μια ολόκληρη μοσχαρίσια, δεν την φέρνω βόλτα πια. 

Καλή χρονιά κιόλας!

On 27/12/2019 at 12:49 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Δυστυχώς, επειδή το βάρος είναι ευαίσθητο θέμα, είναι πρόσφορο έδαφος για κάθε απατεώνα να πουλήσει τη θεωρία του και τα βιβλία του σε ανθρώπους που  ψάχνουν λύση.

Ευτυχώς για μένα, δεν χρειάστηκε ποτέ να απασχοληθώ με το βάρος μου ή το σώμα μου. Ετρωγα πάντα όπως ήθελα και ήμουν πάντοτε σταθερή στα κιλά μου εκτός ελαχίστων εξαιρέσων που επανήλθα χωρίς να καταλάβω γιατί.

Δυστυχώς για μένα, η υγεία μου δεν είναι το ίδιο σταθερή όπως τα κιλά μου . Για την ακρίβεια έχει πτωτική τάση εδώ και πάνω από μια δεκαετία με πολλά αυτοάνοσα, πολλές εξετάσεις, πολλές ειδικότητες ιατρών, πολλούς συμβατικούς και άλλους εναλλακτικούς κάθε προέλευσης, πολύ πόνο και καμία ανακούφιση. Το ευτυχές είναι ότι είμαι όρθια, το δυστυχές είναι ότι τις μισές ημέρες της ζωής μου, μπορώ μετά βίας να αυτοεξυπηρετηθώ. Κι έτσι, όταν έκανα το πρώτο μου παιδί, τερμάτισα. Γιατί όταν ήμουν μόνη και με τον σύζυγο, απλώς υπέφερα μέχρι να συνέλθω. Με ένα βρέφος όμως, δεν είχα την πολυτέλεια της ξεκούρασης, της αδράνειας, έστω να σέρνομαι στο πάτωμα προσπαθώντας να φτάσω στο κρεβάτι μου να ξαπλώσω. Εχω παιδί - ΠΡΕΠΕΙ να μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του 24/7 και δεν έχει day off. 

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί το ζήτημα του βάρους μπορεί να πειράζει ευαίσθητες χορδές για πολλούς ανθρώπους, αλλά η χρόνια αξασθένιση της υγείας, ενός νέου ανθρώπου, με τέλειες εξετάσεις και χωρίς καμία έξοδο διαφυγής από το καταρρέον σώμα του, είναι ζήτημα εξίσου σοβαρό, που πληγώνει εξίσου σοβαρά και που δεν θα έπρεπε να το παίρνει καθόλου ελαφρά οποιοσδήποτε συνομιλητής, επειδή έχει κιλά ή δυσκολεύεται να χάσει κάποια ή παλεύει με την ζυγαριά του πολλά χρόνια.

Ο καθένας έχει τις δυσκολίες του. Μην υποτιμάς των άλλων, επειδή έχεις τα δικά σου.

Προσωπικά, δεν "αγόρασα" καμία λύση από κανέναν επίδοξο οτιδήποτε. Εψαξα, διάβασα, πειραματίστηκα πολλαπλώς, κατέγραψα, ξαναμελέτησα, ξαναπειραματίστηκα και ακόμη ψάχνω, διαβάζω, μαθαίνω και πειραματίζομαι για να βρω την υγεία μου. Οσο τη βρω, στο βαθμό που μπορώ να τη βρω. 

Παίρνω κάθε θέση και τη μελετώ με την ίδια προσοχή όπως και οποιαδήποτε άλλη. Η παρέμβαση στη διατροφή μου, ήταν το μοναδικό πράγμα που έκανε την καθημερινότητα μου να αλλάξει έστω και λίγο προς το θετικότερο. Και αυτός είναι κι ο λόγος που πιάστηκα από αυτό και το έχω λιώσει στο διάβασμα και στο ψάξιμο. Γιατί όντως η διατροφή αλλάζει το μεταβολισμό κι αυτό δεν αφορά μόνο τις καύσεις και τις θερμίδες που ανέφερες (συγνώμη αλλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με τη θερμοδυναμική και τη σχέση της με τη φυσιολογία του σώματος), αλλά και την ορμονολογική μας κατάσταση και τη λειτουργία του πεπτικού και πολλά άλλα.

Είμαι ανοιχτή στο να ακούσω οποιαδήποτε θέση και να την λάβω σοβαρά υπόψιν και στο βαθμό που με πείθει με την επιχειρηματολογία της, να προσπαθήσω να την εφαρμόσω και να δω αν όντως ισχύει. Η θεωρία με τις θερμίδες, ΔΕΝ με είχε πείσει ποτέ (χωρίς να μπορώ να επιχειρηματολογήσω τότε κατά αυτής) διότι απλούστατα, όλη μου τη ζωή καταναλώνω ΠΟΛΛΕΣ παραπάνω θερμίδες από αυτές που είναι απαραίτητες για τη συντήρηση του βάρους μου. Οι ποσότητες μπισκότων, ζάχαρης, τσουρεκιών, σοκολάτας, παγωτού κ.α. που κατανάλωνα καθημερινά από τα παιδικά μου χρόνια είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Και όπως ξανα είπα, το βάρος μου ήταν πάντοτε σταθερό.

Οπότε, δεν μου ήταν τόσο δύσκολο να την προσπεράσω, να μελετήσω μια άλλη διατροφική τοποθέτηση (όπως της χορτοφαγίας, όπως του βιγκανισμού, όπως της LCHF, όπως της κετογονικής, όπως της gaps, όπως της resistant starch, όπως της zero carb, όπως της oxalates free και άλλων διαφορων....) και να ελέγξω την επιχειρηματολογία, την εφαρμοσιμότητα αλλά και την αποτελεσματικότητα, ως προς τα προβλήματα που αντιμετωπίζω.

Προφανώς, όταν τρέφομαι με έναν τρόπο και αυτός βελτιώνει δραματικά την κλινική μου εικόνα, θα εμβαθύνω προς την συγκεκριμένη κατέυθυνση και θα αναζητήσω περαιτέρω τους βιολογικούς μηχανισμούς που επεξηγούν την βελτιώση της κλινικής μου εικόνας.

Τώρα, το τί λέει ο γιατρός....δυστυχώς με αφήνει παγερά αδιάφορη, για να μην πω και ελαφρώς εκνευρισμένη, μιας και έχω ξοδέψει πολύ χρόνο, πολύ χρήμα και πολύ κόπο πηγαίνοντας από τον έναν στον άλλο και σε κάθε πιθανή ειδικότητα και σε κάθε πιθανή εξέταση, για να επιστρέφω πάντοτε μπροστά σε έναν γιατρό με τα πτυχία και τα όλα του, να μου λέει "αφού οι εξετάσεις είναι καλές, τότε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ". Και γιατί γιατρέ μου λιποθυμώ στα καλά καθούμενα; και γιατί δεν μπορώ να αναπνεύσω και γιατί έχω τέτοια πίεση και γιατί έχω εκζέματα και πληγές σε όλο μου το σώμα και γιατί έχω ημικρανίες 30 ημέρες το μήνα και γιατί πονάνε τα σωθηκά μου και μόνο με το άγγιγμα και γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι μετά από 10 ώρες ύπνου; και γιατί και γιατί και γιατί...; 

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ! Πάνε σε νευρολόγο....

Δυστυχώς για όλους τους προηγούμενους γιατρούς, ο νευρολόγος λέει κι αυτός ότι είμαι μια χαρά :twisted:

Τελοσπαντων, πολλά είπα πάλι. 

Συνοψίζοντας, εχω ακολουθήσει κάθε συμβατικό ιατρό και κάθε φαρμακευτική αγωγή που μου δόθηκε και ποτέ δεν βρήκα καμία βοήθεια. Εχω ακολουθήσει και αρκετούς εναλλακτικούς επίσης με αποτελέσματα αντίστοιχα ανύπαρκτα. Και μια μέρα διαβάζω σε ένα αρθράκι ότι μπορεί η μείωση της ζάχαρης να βελτιώσει την χρονίζουσα ημικρανία...ε, ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται! Αυτό ήταν η αρχή. Ολα τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Κάνω διατροφικές παρεμβάσεις μέχρι να βρω την υγεία μου. Και οι τόνοι κορεσμένου λίπους που τρώω (αλλη μια φορά που ο υπολογισμός των θερμίδων δεν συνάδει με την πραγματικότητα) δεν έχει αυξήσει το βάρος μου. Είμαι ακόμη στα ίδια 50 κιλά που ήμουν πάντοτε. Απλά πιο υγιής.

Καλή χρονιά και πάλι σε όλους/ες μας  :)

Ελπίζω ο καθένας να βρει την υγεία του, κι ας τον βρει από όποιον δρόμο μπορεί.

Επεξεργάστηκαν by kine

Just now, kine είπε:

Ισχύει. Αλλά εξαρτάται από το είδος του γεύματος που τρώει κανείς. Στην εγκυμοσύνη, για κάποια περίοδο έκανα αποκλειστηκά κρεοφαγία. Μόνο κρέας, αυγά κι ενίοτε λίγο γιαούτρι ή τυρί. Εκείνη την περίοδο, έτρωγα μόνο ένα γεύμα την ημέρα (οποιαδήποτε ώρα ένιωθα πείνα, συνήθως κάποια ώρα πριν το μεσημέρι) και δεν μπορούσα να φάω τίποτε άλλο μετά. Απλά δεν πεινούσα. Οποτε προσπαθούσα να φάω κατι παραπάνω, απλά κατέβαινε με το ζόρι κι ένιωθα ότι έκανα υπερβολή-δεν το χρειαζόμουν. 

Μόλις γέννησα και λόγω θηλασμού, αμέσως ένιωθα να πεινάω πολύ συχνότερα και έτρωγα συχνότερα, όπου αυτό σήμαινε ότι για τους πρώτους μήνες μια τυπική ημέρα, μπορεί να έτρωγα 3 γεύματα από 3 μοσχαρίσιες μπριζόλες του μισού κιλού με 100 γρ. βούτυρο έκαστη. 

Σταδιακά (μετά τον 4ο μήνα) σταμάτησα να πεινάω τόσο και μείωσα τις ποσότητες. Αλλά 3 γευματα. 

Πλεόν (8 μηνών το παιδί και θηλάζουμε ακόμη), πεινάω σαφώς λιγότερο. Τρώω 2 φορές τη μέρα και πολύ πιο νορμάλ ποσότητες φαγητού. Μια ολόκληρη μοσχαρίσια, δεν την φέρνω βόλτα πια. 

Καλή χρονιά κιόλας!

Ευτυχώς για μένα, δεν χρειάστηκε ποτέ να απασχοληθώ με το βάρος μου ή το σώμα μου. Ετρωγα πάντα όπως ήθελα και ήμουν πάντοτε σταθερή στα κιλά μου εκτός ελαχίστων εξαιρέσων που επανήλθα χωρίς να καταλάβω γιατί.

Δυστυχώς για μένα, η υγεία μου δεν είναι το ίδιο σταθερή όπως τα κιλά μου . Για την ακρίβεια έχει πτωτική τάση εδώ και πάνω από μια δεκαετία με πολλά αυτοάνοσα, πολλές εξετάσεις, πολλές ειδικότητες ιατρών, πολλούς συμβατικούς και άλλους εναλλακτικούς κάθε προέλευσης, πολύ πόνο και καμία ανακούφιση. Το ευτυχές είναι ότι είμαι όρθια, το δυστυχές είναι ότι τις μισές ημέρες της ζωής μου, μπορώ μετά βίας να αυτοεξυπηρετηθώ. Κι έτσι, όταν έκανα το πρώτο μου παιδί, τερμάτισα. Γιατί όταν ήμουν μόνη και με τον σύζυγο, απλώς υπέφερα μέχρι να συνέλθω. Με ένα βρέφος όμως, δεν είχα την πολυτέλεια της ξεκούρασης, της αδράνειας, έστω να σέρνομαι στο πάτωμα προσπαθώντας να φτάσω στο κρεβάτι μου να ξαπλώσω. Εχω παιδί - ΠΡΕΠΕΙ να μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του 24/7 και δεν έχει day off. 

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί το ζήτημα του βάρους μπορεί να πειράζει ευαίσθητες χορδές για πολλούς ανθρώπους, αλλά η χρόνια αξασθένιση της υγείας, ενός νέου ανθρώπου, με τέλειες εξετάσεις και χωρίς καμία έξοδο διαφυγής από το καταρρέον σώμα του, είναι ζήτημα εξίσου σοβαρό, που πληγώνει εξίσου σοβαρά και που δεν θα έπρεπε να το παίρνει καθόλου ελαφρά οποιοσδήποτε συνομιλητής, επειδή έχει κιλά ή δυσκολεύεται να χάσει κάποια ή παλεύει με την ζυγαριά του πολλά χρόνια.

Ο καθένας έχει τις δυσκολίες του. Μην υποτιμάς των άλλων, επειδή έχεις τα δικά σου.

Προσωπικά, δεν "αγόρασα" καμία λύση από κανέναν επίδοξο οτιδήποτε. Εψαξα, διάβασα, πειραματίστηκα πολλαπλώς, κατέγραψα, ξαναμελέτησα, ξαναπειραματίστηκα και ακόμη ψάχνω, διαβάζω, μαθαίνω και πειραματίζομαι για να βρω την υγεία μου. Οσο τη βρω, στο βαθμό που μπορώ να τη βρω. 

Παίρνω κάθε θέση και τη μελετώ με την ίδια προσοχή όπως και οποιαδήποτε άλλη. Η παρέμβαση στη διατροφή μου, ήταν το μοναδικό πράγμα που έκανε την καθημερινότητα μου να αλλάξει έστω και λίγο προς το θετικότερο. Και αυτός είναι κι ο λόγος που πιάστηκα από αυτό και το έχω λιώσει στο διάβασμα και στο ψάξιμο. Γιατί όντως η διατροφή αλλάζει το μεταβολισμό κι αυτό δεν αφορά μόνο τις καύσεις και τις θερμίδες που ανέφερες (συγνώμη αλλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με τη θερμοδυναμική και τη σχέση της με τη φυσιολογία του σώματος), αλλά και την ορμονολογική μας κατάσταση και τη λειτουργία του πεπτικού και πολλά άλλα.

Είμαι ανοιχτή στο να ακούσω οποιαδήποτε θέση και να την λάβω σοβαρά υπόψιν και στο βαθμό που με πείθει με την επιχειρηματολογία της, να προσπαθήσω να την εφαρμόσω και να δω αν όντως ισχύει. Η θεωρία με τις θερμίδες, ΔΕΝ με είχε πείσει ποτέ (χωρίς να μπορώ να επιχειρηματολογήσω τότε κατά αυτής) διότι απλούστατα, όλη μου τη ζωή καταναλώνω ΠΟΛΛΕΣ παραπάνω θερμίδες από αυτές που είναι απαραίτητες για τη συντήρηση του βάρους μου. Οι ποσότητες μπισκότων, ζάχαρης, τσουρεκιών, σοκολάτας, παγωτού κ.α. που κατανάλωνα καθημερινά από τα παιδικά μου χρόνια είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Και όπως ξανα είπα, το βάρος μου ήταν πάντοτε σταθερό.

Οπότε, δεν μου ήταν τόσο δύσκολο να την προσπεράσω, να μελετήσω μια άλλη διατροφική τοποθέτηση (όπως της χορτοφαγίας, όπως του βιγκανισμού, όπως της LCHF, όπως της κετογονικής, όπως της gaps, όπως της resistant starch, όπως της zero carb, όπως της oxalates free και άλλων διαφορων....) και να ελέγξω την επιχειρηματολογία, την εφαρμοσιμότητα αλλά και την αποτελεσματικότητα, ως προς τα προβλήματα που αντιμετωπίζω.

Προφανώς, όταν τρέφομαι με έναν τρόπο και αυτός βελτιώνει δραματικά την κλινική μου εικόνα, θα εμβαθύνω προς την συγκεκριμένη κατέυθυνση και θα αναζητήσω περαιτέρω τους βιολογικούς μηχανισμούς που επεξηγούν την βελτιώση της κλινικής μου εικόνας.

Τώρα, το τί λέει ο γιατρός....δυστυχώς με αφήνει παγερά αδιάφορη, για να μην πω και ελαφρώς εκνευρισμένη, μιας και έχω ξοδέψει πολύ χρόνο, πολύ χρήμα και πολύ κόπο πηγαίνοντας από τον έναν στον άλλο και σε κάθε πιθανή ειδικότητα και σε κάθε πιθανή εξέταση, για να επιστρέφω πάντοτε μπροστά σε έναν γιατρό με τα πτυχία και τα όλα του, να μου λέει "αφού οι εξετάσεις είναι καλές, τότε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ". Και γιατί γιατρέ μου λιποθυμώ στα καλά καθούμενα; και γιατί δεν μπορώ να αναπνεύσω και γιατί έχω τέτοια πίεση και γιατί έχω εκζέματα και πληγές σε όλο μου το σώμα και γιατί έχω ημικρανίες 30 ημέρες το μήνα και γιατί πονάνε τα σωθηκά μου και μόνο με το άγγιγμα και γιατί δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι μετά από 10 ώρες ύπνου; και γιατί και γιατί και γιατί...; 

Δυστυχώς για όλους τους προηγούμενους γιατρούς, ο νευρολόγος λέει κι αυτός ότι είμαι μια χαρά :twisted:

Συνοψίζοντας, εχω ακολουθήσει κάθε συμβατικό ιατρό και κάθε φαρμακευτική αγωγή που μου δόθηκε και ποτέ δεν βρήκα καμία βοήθεια. Εχω ακολουθήσει και αρκετούς εναλλακτικούς επίσης με αποτελέσματα αντίστοιχα ανύπαρκτα. Και μια μέρα διαβάζω σε ένα αρθράκι ότι μπορεί η μείωση της ζάχαρης να βελτιώσει την χρονίζουσα ημικρανία...ε, ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται! Αυτό ήταν η αρχή. Ολα τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Κάνω διατροφικές παρεμβάσεις μέχρι να βρω την υγεία μου. Και οι τόνοι κορεσμένου λίπους που τρώω (αλλη μια φορά που ο υπολογισμός των θερμίδων δεν συνάδει με την πραγματικότητα) δεν έχει αυξήσει το βάρος μου. Είμαι ακόμη στα ίδια 50 κιλά που ήμουν πάντοτε. Απλά πιο υγιής.

Κ οι γιατροί τι λένε τλκ?? Δεν έχει βρει ποτέ κανείς τι έχεις? Κ οι εξετάσεις καλές? Ούτε υπερθυρεοειδισμό ούτε κάτι τέτοιο? Γιατί είπες ότι πάντα καταναλωνες ποσότητα φαγητού? Μήπως ήσουν από πάντα αρκετά δραστήρια? Τώρα ποια διατροφή ακολουθείς είπες? Η κετογονικη σε κάποιες ασθένειες ωφελεί. Βέβαια εσένα δεν σου βρήκαν τπτ!

@kine υποφέρω από αυτοάνοσα, όπως και αρκετός κόσμος άλλωστε. Όντως η διατροφή σε κάποιες παθήσεις παίζει ρόλο. Αλλά επειδή τα αυτοάνοσα είναι πεδίο εκμετάλλευσης μεγαλύτερο και από το βάρος, και εκεί και αν υπάρχουν απατεώνες που εκμεταλλεύονται την άγνοια και τον πόνο των ασθενών, θα με συγχωρέσεις αλλά όταν ακούω για εναλλακτική "ιατρική" καταλαβαίνω μεν την απελπισία σου, αλλά μιλάμε πάλι για την έλλειψη παιδείας σε βασικά επιστημονικά θέματα που έχουμε σαν λαός. Ότι υπάρχουν και κακοί γιατροί, υπάρχουν. Ότι πιστεύουμε σαν άνθρωποι ότι με υποτυπώδεις, μισοξεχασμένες και συχνά μόνο θεωρητικά διδαγμένες γνώσεις φυσικής και χημείας γυμνασίου θα καταναοήσουμε και θα επιλύσουμε με τη βοήθεια του διαδικτύου και ημιαγράμματων απατεώνων θέματα υγείας καλύτερα από ανθρώπους που σπούδασαν 6 χρόνια, έκαναν άλλα τόσα ειδικότητα και ακόμη δεν έχουν πλήρη κατανόηση των μηχανισμών που μας αρρώστησαν, νομίζω μιλάει από μόνο του.

Δυσκολεύομαι λίγο να κατανοήσω πάντως πώς μπορεί κάποιος να έχει πολλαπλά αυτοάνοσα και ταυτόχρονα να του λέει ο γιατρός του "δεν έχεις τίποτα". 

8 ώρες πρίν, kine είπε:

Καλή χρονιά κιόλας!

Το ότι ΕΣΥ καταναλώνεις παραπάνω θερμίδες κ δεν παχαινεις καταλαβαίνεις ότι δε σημαίνει απολυτως τπτ έτσι; Άλλος θα σου πει ότι παχαινει με τον αερα, έτσι θα το πάμε; Μπράβο και μακάρι να έχεις βρει ποια φαγητά σε ενοχλούν κ να τα αποφεύγεις, κ εγω προσπαθώ να το κανω επίσης λόγω ενός προβλήματος υγείας, όμως μιλάμε για νόμους φυσικοχημειας που ισχύουν αιωνες. Η ΑΡΓΚ έχει δίκιο.

Δεν ισχύουν αιώνες. Το ζήτημα δεν είναι οι νόμοι της θερμοδυναμικής, αλλά κατά πόσο αυτοί εφαρμόζονται και απαντούν στη φυσιολογία του σώματος. Αυτή η συσχέτιση είναι αρκετά πρόσφατη. Κάπου τη δεκαετία του 50 αν δεν κάνω λάθος. 

Το ότι εγώ τρώω τόνους και δεν παχαίνω και άλλος παχαίνει με τον αέρα, όντως κάτι λέει. Κάτι πολύ αντιφατικό, αν η θεωρία των θερμίδων, είναι τόσο απλή όσο περιγράφεται.

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ οι γιατροί τι λένε τλκ?? Δεν έχει βρει ποτέ κανείς τι έχεις? Κ οι εξετάσεις καλές? Ούτε υπερθυρεοειδισμό ούτε κάτι τέτοιο?

Οι γιατροί δεν λένε τίποτα. Για τους πόνους δίνουν παυσίπονα και για τα δερματικά κορτιζόνη και αυτό είναι όλο. Ουτε θυροειδή, ούτε αναιμίες, ούτε όγκους, ούτε αλλοιώσεις στα οστά, ούτε καρδιακά προβλήματα, ούτε τίποτα. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ! Εκτός από μένα....

Δεν ήμουν ποτέ ιδιαιτέρως δραστήρια ή αθλητικός τύπος. Περπατάω πολύ γιατί μου αρέσει η βόλτα, αλλά δεν μπορώ να τρέξω χωρίς τρομερό κόπο, για ελάχιστα δευτερόλεπτα και με έντονη κούραση μετά, που δεν περνάει εύκολα. Συνήθως η σωματική κόπωση, φέρνει άμεσα και ημικρανίες.

Η κετογονική έχει ιατρικά εφαρμοστεί σε παιδιά με επιληψία που δεν βλέπουν βελτίωση από την αγωγή τους. Και είναι αποτελεσματική. Πλέον εφαρμόζεται και για πολλές άλλες παθήσεις, αλλά και για χάσιμο βάρους.

Προσωπικά δεν τηρώ μια αυστηρή συνταγή. Διαβάζω και μαθαίνω και εφαρμόζω ότι νιώθω ότι με κάνει να γίνομαι καλύτερα και μπορεί να έχει μακροπρόθεσμη εφαρμογή. Οχι δίαιτα δηλαδή, αλλά διατροφή. 

Καταναλώνω κυρίως ζωικά, κορεμσένα ζωικά λίπη, ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς και μέλι, και λίγα φρούτα. Ενίοτε και κάποια λαχανικά. 

Αποφεύγω οτιδήποτε συσκευασμένο, βιομηχανικά επεξεργασμένο, αλεύρι, ζάχαρη και σπορέλαια, όσπρια και λαχανικά-φυτικές ίνες.

Είμαι στην καλύτερη κατάσταση όταν τρώω, μόνο κρέατα. Εχω μικρές ενοχλήσεις όταν τρώω λαχανικά και ιδιαιτέρως αμυλούχα. Εχω σοβαρές συνέπειες, άμεσα ορατές, όταν καταναλώνω άλευρα.

Αν ενδιαφέρεται κανείς για διάβασμα: https://www.dietdoctor.com/first-law-thermodynamics-utterly-irrelevant

https://physiqonomics.com/calories/

Και εγώ από αυτές που έχασαν κατά το θηλασμό είμαι. Χωρίς κόπο. Και μάλιστα έπεσα κάτω από τα κιλά με τα οποία ξεκίνησα την κύηση. Απολογιστικά όμως, πιστεύω ότι αυτό που βοήθησε ήταν ότι συγκριτικά με την προ-εγκυμοσύνης περίοδο, έτρωγα συχνά, μικρή ποσότητα και καλύτερα ποιοτικά γεύματα. Όταν επέστρεψα στη δουλειά και μετά από 2 χρόνια σταμάτησε και ο θηλασμός, "χαλασα" και πάλι τον τρόπο που έτρωγα, έβαλα και έφτασα στα παχύτερά μου. Η διαιτολόγος με επανέφερε στον προηγούμενο τρόπο διατροφής, με ελεγμένη ποσότητα και ποιότητα, απουσία πρόσθετης ζάχαρης και πολλών λιπαρών. Επανήλθα λοιπόν, τα πρώτα 6 κιλά έφυγα αρκετά γρήγορα και σε συνδυασμό με γυμναστική, άλλαξε πολύ και το σώμα μου αλλά και η διάθεσή μου. Και φυσικά είχα μεγάλη βελτίωση σε δείκτες, όπως η χοληστερίνη. Βασικά έχασα λίπος, το οποίο ήταν σε μεγάλη ποσότητα στο σώμα μου. Πλέον είμαι στο ανώτερο φυσιολογικό για το σώμα μου και φυσικά δεν χάνω με τον ίδιο ρυθμό αλλά αρκετά δύσκολα. Αλλά το βασικότερο είμαι υγιής και δυνατή. 

On 25/12/2019 at 1:57 ΜΜ, Thean είπε:

Είμαι 65 κιλά με 1.67 ύψος .Απλά επειδή πάντα ήμουν στα 60 κιλά λίγο μου κακοφανηκε .Τις τελευταίες 40 μέρες βέβαια που κάνω νηστεία κατέβηκα ένα κιλό.Οποτε ίσως περιορίσω  γενικά τα γαλακτοκομικά που θα τρώω από εδώ και περα .

65 κιλά με 1.67 ύψος είναι ένα φυσιολογικό βάρος. Είναι επόμενο να δυσκολεύεσαι να χάσεις και άλλο. Από τις μετρήσεις που σου κάνει η διαιτολόγος σου, το λίπος σου σε τι επίπεδα είναι; έχεις περιθώριο να χάσεις από εκεί; 

Πάντως είναι εντελώς διαφορετικό να μιλάμε για διατροφή όταν αυτή αφορά έναν μέσο υγιή άνθρωπο και εντελώς άλλο όταν μιλάμε για άνθρωπο που έχει αυτοάνοσα ή άλλα προβλήματα υγείας τα οποία εξαρτώνται και από το είδος της διατροφής του. Χαρακτηριστικά, συζητούσα τις προάλλες με συνάδελφο που πάσχει από ψωρίαση και μου έλεγε ότι στη συγκεκριμένη πάθηση το σώμα αποθηκεύει λίπος πολύ πιο εύκολα από ότι σε έναν υγιή άνθρωπο, και πρέπει να χάσει κιλά λίπους (χωρίς να είναι υπέρβαρη) - δεν ξέρω αν αληθεύει, δεν το έχω ψάξει. Προφανώς, αν ακολουθούσε το δικό μου διατροφικό πλάνο, δε θα είχε τα αποτελέσματα που χρειάζεται. Αντίστοιχα, αν έχεις κοιλιοκάκη, το να ακολουθήσεις μεσογειακή διατροφή με σιτηρά είναι απαγορευτικό. 

@kine προφανώς η δική σου περίπτωση είναι ξεχωριστή και φαίνεται ότι η διατροφή που ακολουθείς έχει αποτέλεσμα. Και καλά κάνεις, στη θέση σου το ίδιο θα έκανα εφόσον δεν βρίσκω ανακούφιση αλλού. Ωστόσο, αν εγώ έκανα διατροφή όπως αυτή που περιγράφεις, τα αποτελέσματα θα ήταν τραγικά και σε επίπεδο βάρους και σε επίπεδο υγείας. Εγώ όμως ανήκω στον μέσο υγιή πληθυσμό, χωρίς ιατρικά προβλήματα ενώ εσύ όχι. Αντίστοιχα, οι γενικές οδηγίες για απώλεια βάρους με έλεγχο ποιότητας και θερμιδικής αξίας σε άτομα σαν εμένα (δηλαδή στους περισσότερους) έχουν αποτέλεσμα, ενώ σε εσένα όχι. Για το μέσο πληθυσμό η μεσογειακή διατροφή αποδεδειγμένα εξασφαλίζει μακροπρόθεσμα καλή υγεία και επιθυμητό βάρος, για έναν διαβητικό, για κάποιον που πάσχει από ψωριασική αρθρίτιδα, διαταραχή θυρεοειδή κλπ προφανώς όχι. 

Γράφεις [...Μείωσε ψωμιά, μακαρόνια κτλ. Προσφέρουν ελάχιστα έως καθόλου, από θρεπτικά στοιχεία, σε αφήνουν γρήγορα πεινασμένο και μεταβολίζονται ως σακχαρα, οπότε ανεβάζουν προκαλούν αποθήκευση λίπους. Αν αντικαταστήσεις αυτά με καλύτερες πιο θρεπτικές τροφές (ζωικά) θα είσαι πολύ καλύτερα και σωματικά και σε κιλά...] Αυτό ας πούμε, σε εμένα δε δουλεύει και θα ήταν επικίνδυνο να ανεβάσω τα ζωικά, άσε που νιώθω άσχημα όταν τρώω πολύ κρέας. Ψωμί τρώω και μακαρόνια τρώω, και χάνω λίπος. Οχι κάθε μέρα, ολικής, αλλά τα δημητριακά γενικά υπάρχουν στη διατροφή μου καθημερινά. Σε εσένα δε λειτουργεί, ok,  αλλά εσύ είσαι ειδική περίπτωση. Μη φτάνουμε όμως με βάση τη δική μας εμπειρία να αφορίζουμε διατροφικές ομάδες και να υποστηρίζουμε ότι δεν έχουν κανένα θρεπτικό στοιχείο. 

ndgFp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα