elenav

Θηλασμός και τα κιλά επιμένουν!

Recommended Posts

Το σωμα σου σου λεει τι χρειαζεται. Τροφη για να δυναμωσεις και να παραγεις γαλα. Δεν σημαινει αυτο οτι τρως παχυντικα και οτι σαβουρα να ναι. Ποιοτικα πραγματα, οχι γλυκα με ζαχαρη (υπαρχουν γλυκα με χουρμαδες πχ που κανω και ειναι πεντανοστιμοι) φαε φρουτα και λαχανικα, σουπες, ζωμους, καλο κρεας. Ηδη εχασες κιλα, μια χαρα θα πας, οταν θα εισαι ετοιμη θα χασεις και τα υπολοιπα ;)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Διαφημίσεις

Vera και elenav σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις σας το ξερω οτι πρεπει να επγκεντρωθω στον θηλαμο αλλα καθε μερα το γαλα μου μειωνεται ολο και πιο πολυ.... Το κακο σχετικα με την κοιλια ειναι οτι ολοι που με βλεπουν μου λενε '' μια γνωστη μου που γεννησε την ειδα και εχει γινει λαμπαδα βεβαια εκανε διατροφη'' με εκνευριζουν ολο σχολια ειναι... Elenav κατι ασχετο εσυ που εκανε καισαρικη μεχρι ποτεε πονουσε η τομη γιατι απο εχθες εχω κατι πονους στην περιοχη δεξια της τομης??????

Η τομή με ''τσιμπούσε'' λιγάκι στην αρχή και απο κει και κάτω όταν αλλάζει ο καιρός. Δεν είνια ακριβώς πόνος αλλά κάτι σαν τσίμπημα. Επίσης τους 3 πρώτους μήνες όταν κρατούσα στα χέρια το μωρό.

όσον αφορά το γάλα , που λες ότι μειώνεται θα σε συμβούλευα να βάζεις το μωράκι συνέχεια στο στήθος σου. έστω και λίγο αν γκρινιάζει έσυ να του προσφέρεις τη θηλή. Είναι πολύ κουρστικό το ξέρω , αλλά μόνο έτσι (νομίζω) ότι θα πετύχεις να το θηλάσεις ικανοποιητικά. Θέλει πολλή υπομονή ο θηλασμός. Μην κάνεις δίαιτα - ουτε διατροφή. Νομίζω ότι θα σε κουράσει. Στο λέω γιατί προσπάθησα να κάνω (όταν τις έβλεπα όλες μινιον έξω και εγω με την κοιλιά τούρλα) και άρχισαν οι πονοκέφαλοι. Το παράτησα και αυτό.

Τώρα , μετά από 6 μήνες βλέπω μια σχετικά συμπαθητική αλλαγή στο σώμα μου. έχει πέσει και η όρεξη , τρώώ λίγο πια , δνε ψάχνω φαί. Έπεσαν (με το ζόρι) κια κάποια κιλα , ανέβηκε και λίγο η διάθεσή μου.

Το συμπέρασμα μου είναι να μην ακούς κανέναν-ούτε και τουσ καλοπροαίρετουσ (γονείς - πεθερικά - θείες) . Αν τουσ άκουγα πως πετάγονταν κάθε φορά που το μωρό λίγο έκλαιγε ότι δεν έχω γάλα , θα είχα σταματήσει το θηλασμό πριν 40ησω. Επίσης , τουσ έχω απαγορεύσει να μου λένε για τισ άλλες και να τισ ρωτάνε τα μυστικά τουσ για τη σιλουέτα τουσ. Εγώ στον άνδρα μου αρέσω έτσι. Αί σιχτιρ πια , τα θυμήθηκα πάλι... :oops:

Σε ευχαριστω πολυ βερα μου εχεις δικιο...αυτο θα κανω και θα κλεισω τα αυτια μου!!!!!!!!!! Δεν καταλαβαινω πως θηλαζουν και κανουν διατροφη εγω πειναω!!!!!!!!

Μέχρι και τον τρίτο μήνα πείναγα, πείναγα πολύ. ΑΠό τον τρίτο και κάτω πείναγα αλλά προσπαθούσα να μην τρώω, μπας και χάσω κιλά. Δεν τα κατάφερα και άρχισα να στεναχωριέμαι. Ψυχολογία μηδέν. Να φανταστείς ότι άρχισα να φοράω σορτσάκια του άνδρα μου και κάτι μπλούζες και να βγαίνω έξω. ΄Ποτέ δεν ήμουν γεμάτη και με πείραζε.άρχισα και να τρέχω και τίποτα. τώρα μετά από 6 μήνες και όλα αυτά βλέπω αλλαγέσ στο σώμα μου. Νίώθω και εγώ καλύτερα. Να προσέξεις την ψυχολογία σου και να μην ακούς κανέναν. Κακό κάνουν όλοι αυτοί και όχι καλό.

Τέλος θα σου γράψω κάτι που είχα διαβάσει κάποτε και μου άρεσε : έκαναν τα βατράχια αγώνα ποιος θα φτάσει πιο ψηλά σε ένα δέντρο. Από κάτω ήταν άλλα βατράχια και φώναζαν: ο Τάδε μπορεί να τα καταφέρει , ο δείνα θα φτάσει μέχρι το τρίτο κλαδί κτλ. Ο αγώνασ τελείωσε και με έκπληξη διαπίστωσαν ότι το βατράχι νικήτης ήταν κουφό. Γιατί; ΑΠλά δεν μπορούσε να ακούσει τι ΔΕ προσδοκούσαν οι άλλοι από αυτό . Εαν άκουγε , σίγουρα δεν θα τα κατάφερνε .. Γι αυτό σου λέω : Κάνε το κουφό βατράχι , δηλαδή ό,τι εσύ νομίζεις καλύτερο για σένα και για το μωράκι σου.

Αυτά από εμένα. ;)

ΑΧ Ελεναβ σε ευχαριστω πολυ πολυ αυτο με το βατραχι ηταν τελειο!!! Εμενα εχουν λυσσαξει επειδη πριν μεινω εγκυος ημουν 53 -54 κιλα και μου ελεγαν μην βλεπεις τωρα μετα την εγκυμοσυνη δεν προκειτε να εχει το ιδιο σωμα ουτ να τρως το ιδιο και να μην παχαινεις θα δεις το σωμα αλλαζει πολυ οταν κανεις παιδι τερμα τα ρουχαλακια που φορουσες....

Για το θηλασμο δεν θελω να τον σταματηω πριν ξεκινησω δουλεια... και πιστευω οτι θα τα καταφερω....... αν και τελευταια νιωθω πολυ εντονη κουραση ... αλλα ποσες τα καταφεραν εγω δεν θα τα καταφερω..... το βραδυ δινω συμπληρωμα στην μικρη για να κοιμαμαι λιγο γιατι κανω και 2 μερες να κοιμηθω..

kuWSp3.png

Καλησπέρα σας,

Θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω φρικάρει! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 55 κιλά (μου είχαν μείνει 2 κιλά απο την προηγούμενη εγκυμοσύνη όπου είχα πάρει 31 κιλά!!!!) και έφτασα στα 70 όταν γέννησα. Στην γέννα (καισαρική) έχασα μόνο 5 κιλά και εδώ και 6 μήνες έχω κολλήσει στα 62 κιλά.

Θηλάζω και δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα. Ξέρετε μήπως η έλλειψη περιόδου μας κάνει να μην χάνουμε τα κιλά;

Στη μεγάλη μου κόρη είχα αδιαθετήσει στο δίμηνο πάνω (παρόλο που θήλαζα) και είχα χάσει μεγάλο μέρος των κιλών μου πριν καλά καλά το καταλάβω.

EVvep3.png6SUnp3.png

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Η αλήθεια είναι πως απάντηση δε μπορώ να σου δώσω, αλλά για να νιώσεις καλύτερα έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα και ναι, κι εγώ έχω φρικάρει. Πήρα 16 κιλά στην εγκυμοσύνη, έχασα 10 το πρώτο δίμηνο χωρίς να το καταλάβω.. Αφού το μωράκι έκλεισε τους τρεις μήνες και έστρωσε κάπως ο θηλασμός ξεκίνησα γυμναστήριο, 1 ώρα τρις εβδομαδιαίως και διατροφή. Η ένδειξη της ζυγαριάς 2 μήνες τώρα αμετακίνητη.. Σταμάτησα να στερούμαι ο,τιδήποτε μου αρέσει διατροφικά, τα κιλά αμετάβλητα. Αν δε μου άρεσε η γυμναστική θα είχα κόψει και το γυμναστήριο. Μα να μη χάνω ούτε γραμμάριο? Απελπισία.. και δεν είχα ποτέ περιττά κιλά, ειδικά η κοιλιά μου ήταν πέτρα.. Κι εγώ καισαρική έκανα, κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και δεν έχω ακόμη περίοδο. Παρηγορήθηκα λίγο όταν η νύφη μου μου είπε πως κι εκείνη ξεκίνησε να χάνει αφού σταμάτησε να θηλάζει.. Βέβαια παντού διαβάζω πόσο ο θηλασμός βοηθά στην απώλεια βάρους και τρελαίνομαι ακόμη περισσότερο...

κοριτσια καλημερα!δεν εγω γεννησει ακομα(αναμενω..!!!) αλλα η αδερφη μου ειχε το ιδιο θεματακι και επειδη ειχε ρωτησει και διατροφολογο τοτε της ειχε πει πως οσο θηλαζει ο οργανισμος "κρατα" καποιες θερμιδες παραπανω για την παραγωγη γαλακτος!οποτε οντως κατι τελευταια κιλακια φυγαν εντελως οταν σταματησε τον θηλασμο.θεωρω πολυ καλο που κανετε γυμναστικη(οσες μπορειτε)θα σας βοηθησει σε ολα!αλλα ειδικα στον θηλασμο πρεπει να τρωτε καλα...μην στερηστε!!κανει πολυ καλο να καταναλωνετε σουπες,με οτι σασ ερεσει μεσα,γιατι βοηθα στην παραγωγη γαλακτος και στην αποτοξινωση του οργανισμου..ειδικα οι χορτοσουπες!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Καλησπέρα σας,

Θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω φρικάρει! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 55 κιλά (μου είχαν μείνει 2 κιλά απο την προηγούμενη εγκυμοσύνη όπου είχα πάρει 31 κιλά!!!!) και έφτασα στα 70 όταν γέννησα. Στην γέννα (καισαρική) έχασα μόνο 5 κιλά και εδώ και 6 μήνες έχω κολλήσει στα 62 κιλά.

Θηλάζω και δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα. Ξέρετε μήπως η έλλειψη περιόδου μας κάνει να μην χάνουμε τα κιλά;

Στη μεγάλη μου κόρη είχα αδιαθετήσει στο δίμηνο πάνω (παρόλο που θήλαζα) και είχα χάσει μεγάλο μέρος των κιλών μου πριν καλά καλά το καταλάβω.

H περίοδος παίζει μεγάλο ρόλο κατά την γνώμη μου. Εγώ, όταν μου ήρθε περίοδος στους 9 μήνες, ξεπρήστηκα πάρα πολύ και είδα μεγάλη διαφορά. Όσο για τον θηλασμό δεν νομίζω ότι μόνος του κάνει θαύματα. Αν δεν κάνεις δίαιτα τα κιλά δεν πέφτουν!

Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Σκίουρε μπράβο σου που τα καταφέρνεις και κάνεις γυμναστική!Ακόμα και αν δεν σε βοηθά για την ώρα να χάνεις κιλά σίγουρα σε βοηθάει σε θέματα σύσφιξης. Άσε που όταν πάρει μπρος ο οργανισμός σου και αρχίζει και χάνει κιλά σίγουρα θα τα χάσεις πανεύκολα!

Αχ ρε sofouli και stellinaki ελπίζω να ακολουθήσει ο οργανισμός μου το δικό σας παράδειγμα!!!!Έχω φρικάρει με τα κιλά...και όσο βλέπω ότι τα κιλά μένουν σταθερά τόσο απογοητεύομαι και....τρώω!!!Αφήστε που τα νεύρα μου είναι κάγκελο λόγω έλλειψης της περιόδου...

Κανίνα μου με το καλό το μωράκι σου!Θέλεις πολύ ακόμα για να γεννήσεις;

EVvep3.png6SUnp3.png

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Καρίτα σε καταλαβαίνω, γιατί κι έμένα μου έμειναν ακόμα 4 κιλά και όπως καταλαβαίνεις σε πολλά ρούχα δεν μπαίνω ακόμα! Όμως πραγματικά ούτε δευτερόλεπτο δεν πέρασε από το μυαλό μου να σταματήσω να θηλάζω την 13 μηνών κόρη μου! Πάντως πιστεύω πως πάιζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία-άγχος, αλλά και η κούραση- αυπνία. Δεν ξέρω αν το παιδάκι σου είναι ήσυχο και κοιμάται, αλλά, επειδή εμένα δεν είναι τίποτα απο τα δύο συν του ότι έχω ακόμα ενα μεγαλύτερο αγοράκι, καταλαβαίνεις...μου είναι αδύνατον να κάνω αυστηρή δίαιτα. Πάντως προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ και αισιοδοξώ ότι κάποια στιγμή θα φύγουν και τα κιλά. Μην απελπίζεσαι, όλα θα γίνουν ας έχουμε υγεία και αισιοδοξία κι ας είναι τα κιλά το μοναδικό μας πρόβλημα! Φιλιά!

Κορίτσια, κι εγώ πέρασα μαύρες μέρες προσπαθώντας να αδυνατίσω ενώ θήλαζα. Πήρα κάπου 12-13 κιλά στην εγκυμοσύνη, γύρισα σπίτι έχοντας να χάσω μόνο 3,5. Οταν σαράντισα τα 3,5 έγιναν σχεδόν 6. Η όρεξη μου μεγάλωνε διαρκώς, η κούραση μου τεράστια, το γάλα μου δεν ήταν ποτέ πολύ, όλο άγχος, όλο διατροφές που συνεχώς χάλαγα...

Μόλις σταμάτησα να θηλάζω, ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν μέσα σε 1 εβδομάδα 2,5 κιλά (το στήθος μίκρηνε, ήρθε κανονική περίοδος και γενικά ξεφούσκωσα)

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και περιμένω την δεύτερη κορούλα μου. Ξέρω πως θα περάσω πάλι γολγοθά με τα κιλά. Εγώ που ήμουν κολλημένη με το σώμα και τα ρούχα μου! Αλλά θα έχω 2 παιδιά! Είμαι τόσο ευτυχισμένη που πραγματικά το βλέπω ως τίμημα που έχω να πληρώσω για την τόση χαρά μου!!! 8-)8-):cool:

Και κάτι ακόμη. Και για εμένα το είχαν πει αυτό, ότι δλδ έχασα τα κιλά αμέσως και ότι είμαι όπως πριν κλπ. Η κοιλιά πλάκα κλπ. Δεν με είχαν ζυγίσει όμως!!! :wink::wink:

Ούτε ήξεραν ότι κάθε φορά που έβγαινα έξω φορούσα ένα ελαφρύ κορσεδάκι (ειδικό για μετά τη γέννα). :wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Καρίτα σε καταλαβαίνω, γιατί κι έμένα μου έμειναν ακόμα 4 κιλά και όπως καταλαβαίνεις σε πολλά ρούχα δεν μπαίνω ακόμα! Όμως πραγματικά ούτε δευτερόλεπτο δεν πέρασε από το μυαλό μου να σταματήσω να θηλάζω την 13 μηνών κόρη μου! Πάντως πιστεύω πως πάιζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία-άγχος, αλλά και η κούραση- αυπνία. Δεν ξέρω αν το παιδάκι σου είναι ήσυχο και κοιμάται, αλλά, επειδή εμένα δεν είναι τίποτα απο τα δύο συν του ότι έχω ακόμα ενα μεγαλύτερο αγοράκι, καταλαβαίνεις...μου είναι αδύνατον να κάνω αυστηρή δίαιτα. Πάντως προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ και αισιοδοξώ ότι κάποια στιγμή θα φύγουν και τα κιλά. Μην απελπίζεσαι, όλα θα γίνουν ας έχουμε υγεία και αισιοδοξία κι ας είναι τα κιλά το μοναδικό μας πρόβλημα! Φιλιά!

Έχω άλλη μια κόρη (σχεδόν 4,5 ετών) η οποία σίγουρα θα κέρδιζε το οσκαρ "Τρομοκρατίας"!!!!Πραγματικά, ζωή να έχει το κοριτσάκι μου, είναι τόσο ζωηρή που ο παιδίατρος μας έχει πει ότι τον πονοκέφαλο που του έκανε μέσα σε 5 λεπτά η δικιά μας δεν του είχαν κάνει όλα τα προηγούμενα ραντεβού του!!!!

Ο μικρός βαδίζει στα χνάρια της αδερφής του (άτιμο DNA!!!!) οπότε απο ότι καταλαβαίνεις τρέχω...έχω παρεπιπτόντως και ένα σκυλί μέσα στο σπίτι....σωστό τρελοκομείο!!!!!!

Το κακό είναι ότι δεν ασκούμαι καθόλου γιατί δεν βγαίνω καθόλου έξω (ούτε καν για περίπατο) οπότε πόσες καύσεις να κάνει οργανισμός...

Ούτε εγώ θέλω να σταματήσω να θηλάζω...αν και κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω γιατί ο μικρός έχει εξάρτηση απο το στήθος μου (κοιμόμαστε μαζί γιατί λειτουργεί για αυτόν ως φυσική πιπίλα)...

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι αν δεν φάω το βράδυ, την επόμενη μέρα έχω χάσει κανά μισόκιλο...έλα όμως που μου είναι δύσκολο να μην τρώω το βράδυ (κλασική ελληνίδα!!!)

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και ελπίζω σε λίγο καιρό να είμαστε κορμάρες!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

Αγάπες μου σας λατρεύω!

Κορίτσια, κι εγώ πέρασα μαύρες μέρες προσπαθώντας να αδυνατίσω ενώ θήλαζα. Πήρα κάπου 12-13 κιλά στην εγκυμοσύνη, γύρισα σπίτι έχοντας να χάσω μόνο 3,5. Οταν σαράντισα τα 3,5 έγιναν σχεδόν 6. Η όρεξη μου μεγάλωνε διαρκώς, η κούραση μου τεράστια, το γάλα μου δεν ήταν ποτέ πολύ, όλο άγχος, όλο διατροφές που συνεχώς χάλαγα...

Μόλις σταμάτησα να θηλάζω, ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν μέσα σε 1 εβδομάδα 2,5 κιλά (το στήθος μίκρηνε, ήρθε κανονική περίοδος και γενικά ξεφούσκωσα)

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και περιμένω την δεύτερη κορούλα μου. Ξέρω πως θα περάσω πάλι γολγοθά με τα κιλά. Εγώ που ήμουν κολλημένη με το σώμα και τα ρούχα μου! Αλλά θα έχω 2 παιδιά! Είμαι τόσο ευτυχισμένη που πραγματικά το βλέπω ως τίμημα που έχω να πληρώσω για την τόση χαρά μου!!! 8-)8-):cool:

Και κάτι ακόμη. Και για εμένα το είχαν πει αυτό, ότι δλδ έχασα τα κιλά αμέσως και ότι είμαι όπως πριν κλπ. Η κοιλιά πλάκα κλπ. Δεν με είχαν ζυγίσει όμως!!! :wink::wink:

Ούτε ήξεραν ότι κάθε φορά που έβγαινα έξω φορούσα ένα ελαφρύ κορσεδάκι (ειδικό για μετά τη γέννα). :wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Με το καλό το δεύτερο μωράκι σου!!!!

Μου έδωσες κουράγιο!Ελπίζω να φύγουν τα άτιμα όταν σταματήσω να θηλάζω..

Ωραίο το κολπάκι με το κορσεδάκι!Μου φαίνεται θα το υιοθετήσω!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

Αγάπες μου σας λατρεύω!

Διαφημίσεις

Εγω αλλο καημο εχω. Παρολο που εχουν μεινει 7 κιλα να χασω ακομα δεν ανησυχω γι' αυτο. Η λεκανη ομως θα στενεψει? Το σακουλιασμα της κοιλιας απο την καισαρικη θα φυγει? περασαν 2 μηνες και καμια διαφορα.

Εγω αλλο καημο εχω. Παρολο που εχουν μεινει 7 κιλα να χασω ακομα δεν ανησυχω γι' αυτο. Η λεκανη ομως θα στενεψει? Το σακουλιασμα της κοιλιας απο την καισαρικη θα φυγει? περασαν 2 μηνες και καμια διαφορα.

Φυσικά και θα στενέψει και θα μαζέψει η κοιλίτσα!!! Εμένα στους 6 μήνες αρχισε να υπάρχει σοβαρή διαφορά, και στους 10 επανήλθε η κοιλιά μου εντελώς, όπως και το στήθος μου. Η λεκάνη δεν ξέρω γιατί μου'κατσε η δεύτερη εγκυμοσύνη τότε και τα 3 κιλά μου είχαν μπαστακωθεί ακριβώς εκεί. Οπότε θα σε γελάσω.

Πάντως μην ανησυχείτε, το σώμα επανέρχεται. Στο πρώτο δίμηνο είναι να σε πιάνει μαύρη απελπισία. Μετά το 4μηνο αρχίιιιζεις να βλέπεις πως μπορεί και να συνέλθεις και μετά αρχίζει η βελτίωση. ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!

Ακριβώς, μετά το 6μηνο μάζεψε κι εμένα λίγο το σώμα. Και μου έχουν μείνει 3-4 κιλά που δεν φεύγουν με τίποτα. Είναι λογικό, ο θηλασμός βοηθάει να φύγουν τα παραπανίσια κιλά, αλλά αυτά που ο οργανισμός θεωρεί φυσιολογικά (τα λίγα δηλαδή) τα κρατάει για να μπορέσει να στηρίξει το θηλασμό. Εξ'άλλου το "ιδανικό" βάρος έχει οριστεί από την κοινωνία και όχι από τη φύση, οπότε υπομονή. Μετά τους έξι μήνες θα δεις διαφορά στα κόκκαλα και στην κοιλίτσα. Αν και δυστυχώς η μπάκα της καισαρικής, νομίζω μαζεύει μόνο με κοιλιακούς...

jTosp2.png

H περίοδος παίζει μεγάλο ρόλο κατά την γνώμη μου. Εγώ, όταν μου ήρθε περίοδος στους 9 μήνες, ξεπρήστηκα πάρα πολύ και είδα μεγάλη διαφορά. Όσο για τον θηλασμό δεν νομίζω ότι μόνος του κάνει θαύματα. Αν δεν κάνεις δίαιτα τα κιλά δεν πέφτουν!

Επιτέλους βρίσκω κάπου να μιλήσω! τι συμβαίνει βρε κορίτσια με την περίοδο..? Έχω ένα αγοράκι 8 μηνών και πλέον ο θηλασμός έχει μειωθεί (πρωί- βράδυ ή μόνο βράδυ). Η περίοδος ακόμα δεν έχει εμφανιστεί και ενώ προσέχω πολύ την διατροφή μου τα τελευταία 4 κιλά έχουν κολλήσει πάνω μου αμετακίνητα.. άρχισα να υποψιάζομαι πως έχει σχέση η απουσία της περιόδου, αλλά δεν είχα διαβάσει αντίστοιχη εμπειρία.. για να αποκατασταθεί ο κύκλος πρέπει να σταματήσει τελείως ο θηλασμός ? επίσης αυτό με τον κορσέ - βερμούδα βοηθάει στην κυτταρίτιδα ? [..αυτά τα 4 κιλά έχουν σαν συνέπεια να μην μου κάνουν τα ρούχα μου και δεν είμαι για νέες αγορές.. ]

Επιτέλους βρίσκω κάπου να μιλήσω! τι συμβαίνει βρε κορίτσια με την περίοδο..? Έχω ένα αγοράκι 8 μηνών και πλέον ο θηλασμός έχει μειωθεί (πρωί- βράδυ ή μόνο βράδυ). Η περίοδος ακόμα δεν έχει εμφανιστεί και ενώ προσέχω πολύ την διατροφή μου τα τελευταία 4 κιλά έχουν κολλήσει πάνω μου αμετακίνητα.. άρχισα να υποψιάζομαι πως έχει σχέση η απουσία της περιόδου, αλλά δεν είχα διαβάσει αντίστοιχη εμπειρία.. για να αποκατασταθεί ο κύκλος πρέπει να σταματήσει τελείως ο θηλασμός ? επίσης αυτό με τον κορσέ - βερμούδα βοηθάει στην κυτταρίτιδα ? [..αυτά τα 4 κιλά έχουν σαν συνέπεια να μην μου κάνουν τα ρούχα μου και δεν είμαι για νέες αγορές.. ]

Μια ερώτηση να κανω; Θέλεις να αποθηλασεις;

Για να επιτρέψει η περίοδος δεν ειναι απαραίτητο να σταματήσει ο θηλασμος.

Θα φοράς φορέματα που σίγουρα σου κάνουν, 4 κιλα δεν ειναι πολλα!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Μια ερώτηση να κανω; Θέλεις να αποθηλασεις;

Για να επιτρέψει η περίοδος δεν ειναι απαραίτητο να σταματήσει ο θηλασμος.

Θα φοράς φορέματα που σίγουρα σου κάνουν, 4 κιλα δεν ειναι πολλα!

Όχι βέβαια δεν θέλω να αποθηλάσω.. εξάλλου τα δύσκολα πέρασαν τους πρώτους μήνες και τα πήγαμε μια χαρά με τον θηλασμό..(τώρα ο μικρός είναι 8 μηνών). Ξέρω ότι δεν είναι πολλά τα 4 κιλά απλά είμαι πρησμένη περίεργα και νιώθω πως αυτή η αίσθηση θα υποχωρήσει αν αποκατασταθεί ο κύκλος μου..

Όχι βέβαια δεν θέλω να αποθηλάσω.. εξάλλου τα δύσκολα πέρασαν τους πρώτους μήνες και τα πήγαμε μια χαρά με τον θηλασμό..(τώρα ο μικρός είναι 8 μηνών). Ξέρω ότι δεν είναι πολλά τα 4 κιλά απλά είμαι πρησμένη περίεργα και νιώθω πως αυτή η αίσθηση θα υποχωρήσει αν αποκατασταθεί ο κύκλος μου..

Δε θέλεις να αποθηλασεις αλλα αν θηλαζεις μόνο 1-2 φορές το 24ωρο ειναι σχεδον αναπόφευκτο!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Δε θέλεις να αποθηλασεις αλλα αν θηλαζεις μόνο 1-2 φορές το 24ωρο ειναι σχεδον αναπόφευκτο!

Βασικά ακολουθώ το πρόγραμμα φαγητού που μου υπέδειξε ο παιδίατρος για μωρό 8 μηνών.. πρωί γάλα, μετά φρούτο, μεσημέρι λαχανικά με μοσχαράκι ή κοτόπουλο αλεσμένα , απόγευμα συνήθως την υπόλοιπη φρουτόκρεμα και βράδυ γάλα.. τι άλλο μπορούσα να κάνω?

Βασικά ακολουθώ το πρόγραμμα φαγητού που μου υπέδειξε ο παιδίατρος για μωρό 8 μηνών.. πρωί γάλα, μετά φρούτο, μεσημέρι λαχανικά με μοσχαράκι ή κοτόπουλο αλεσμένα , απόγευμα συνήθως την υπόλοιπη φρουτόκρεμα και βράδυ γάλα.. τι άλλο μπορούσα να κάνω?

Το προγραμμα που σου υπέδειξε ο παιδίατρος ειναι για μωρα που ΔΕΝ θηλάζουν. Στα μωρα που τρέφονται με φόρμουλα, το ξένο γάλα πρέπει να μειωθεί σταδιακά στα 2 γεύματα γιατι επιβαρύνει τα νεφρά.

Στα μωρα που θηλάζουν ακόμα και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του το μητρικό γάλα παραμένει η κυρία τροφη τους κι οι στερεές τροφές το συμπληρώνουν. Αυτο σημαίνει οτι συνεχίζεται ο θηλασμος κανονικα οπως και πριν.

Με το να θηλαζεις 2 φορές το 24ωρο:

1. Το μωρο δεν παίρνει επαρκή ποσότητα γάλακτος. Χρειάζεται τουλαχιστον 500μλ το δεύτερο εξάμηνο και κανένα μωρο δεν μπορει σε οποιαδήποτε ηλικία και να ειναι να πάρει απο το στήθος 250μλ σε κάθε θηλασμο!!!!!

2. Το γάλα σου μειώνεται καθώς μειώνεται κι η ζήτηση. Αυτο οδηγεί σε αποθηλασμό καθώς αφενός το γάλα μειώνεται και δεν φτάνει κι αφετέρου γιατι το μωρο χάνει το ενδιαφέρον του για το στήθος εφόσον έχει μειωθεί η ποσότητα.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα