elenav

Θηλασμός και τα κιλά επιμένουν!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας , για κάτι που με ενοχλεί πλέον αρκετά.

Γέννησα πριν από 6 μήνες με καισαρική και μέχρι στιγμής θηλάσω αποκλειστικά. Όλα έχουν πάει μια χαρά εκτόσ απο τα κιλά μου. Στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά (πριν ήμουν κανονική στα κιλά μου) , έχασα τα 5 με τον τοκετό και από τότε έχω χάσει μόλις 2 κιλά κάνοντασ όμωσ απίστευτη προσπάθεια. τους 3 πρώτους μήνες έτρωγα αρκετά , αλλά ευτυχώς δεν πήρα. Από εκεί και μετά όμως , έχω κάνει τα πάντα και τίποτα: πρόσέχω πάρα πολύ την διατροφή μου , τρώω πρωινό, γυμνάζομαι, κάνω μικρα γεύματα, δεν τρώω γλυκά, μετά τισ 8 το βράδυ δεν τρώω τίποτα και γενικά κάνω όλο όσα συμβουλεύουν γενικά (αν και δεν έκανα μέχρι τώρα ένα αυστηρό πρόγραμμα διατροφήσ ) αλλα δυστυχώσ τα κιλα δε πέφτουν. Όλοι έχουν πέσει πάνω μου με κάτι απίστευτεσ ιστορίεσ τησ μιασ γνωστήσ που τα έχασε μέσα σε τρεισ μηνεσ λόγω θηλασμου , τησ τάδε που είναι πιο αδύνατη από πριν και εγώ η καημένη και θηλάζουσα και νηστικιά και χοντρή!

προσωπικά πιστεύω ότι φταίει ο θηλασμός( αν και γενικά όλοι λένε ότι αδυνατιζει) . Υπο άλλεσ συνθήκεσ τώρα θα ήμουν στέκα. Το ερώτημα μου είναι αν έχει κάποια απο εσάσ το ίδιο πρόβλημα και αν γνωρίζετε κάποιο μαγικό τρόπο (περαν των γνωστών , γιατί όλουσ τουσ γνωστούσ τουσ έχω κάνει) για να κάνει αρχη ο μεταβολισμός. Δνε θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά δεν θέλω και τα κιλα.

Ουφ , τα πα

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τισ απαντήσεις

Διαφημίσεις

Καλησπερα,να σου ζησει το μωρακι σου και συνεχισε να το θηλαζεις οσο μπορεις.Τα κιλα χανονται...καποια στιγμη και αν παρω παραδειγμα απο τον εαυτο μου τα εχασα μετα απο 14 μηνες.Οταν σταματησα να θηλαζω.

Εγώ πάλι λόγο κούρασης και επειδή έτρωγα ελάχιστα έχασα τα 10 της εγκυμοσύνης +4 τους πρώτους δύο μήνες.Εδώ όμως και ενάμιση χρόνο έχω πάρει την πααααανω βόλτα:cry:...

Εγώ ήμουν από τις τυχερές που τα έχασα πολύ αργά όσο θήλαζα και έτρωγα τον Αγλέορα σε σχέση με πριν. Στην αρχή πεινούσα πάρα πολύ και επειδή ήταν χειμώνας και κλειστήκαμε πήρα και άλλα κιλά. Και μόλις άρχισα να μην τρώω τόσο πολύ, απλά να τρώω κάπως περισσότερο από πριν την εγκυμοσύνη - γιατί και πάλι πεινούσα - άρχισα να χάνω, πολύ αργά, μέχρι που έφτασα στα κιλά μου. Και γενικά πριν την εγκυμοσύνη και το θηλασμό έχανα πολύ δύσκολα. Με τον αργό ρυθμό απώλειας δεν παρατήρησα και ιδιαίτερη χαλάρωση, γενικά στο σώμα. Όσο προχωράει η ηλικία, είναι ένα θέμα και αυτό.

Μετά, ενώ για ένα διάστημα ήμουν περίπου στα κιλά μου, και είχα επανέλθει και στο θέμα της όρεξης στα πριν της εγκυμοσύνης, ξαναπήρα αρκετά κιλά από άσχετο λόγο (φαρμακευτική Αγωγή).

Τώρα που προσπαθώ να ξαναχάσω, είδα ότι πιάνει η συμβουλή που μου είπε κάποιος, εκτός από τα γλυκά να κόψω και όλα τα τυριά καθώς και το ψωμί και ό,τι έχει σχέση με σιτάρι. Το ρύζι είναι ΟΚ. Ό,τι έχει σχέση με ψωμί επιτρέπεται σε μικρή ποσότητα, πχ δύο φέτες ψωμί τη μέρα ή το αντίστοιχο σε κάτι άλλο. Και πάλι χάνω αργά, αλλά και ένα κιλό το μήνα να χάσω, κέρδος είναι. Τα γλυκά και τα τυριά επιτρέπονται σε ένα γεύμα μία φορά στις 15.

Μην αφήνεις πάνω από 4 ώρες από το προηγούμενο γεύμα, γιατί ο μεταβολισμός επιβραδύνεται. Να τρως κάτι μικρό, έστω και αν δεν πεινάς πολύ.

Επίσης, καλό είναι να μην κάνεις εντελώς καθιστική ζωή...

Γενικά, μην περιμένεις ότι το σώμα σου θα ανταποκρίνεται όπως πριν, είτε θηλάζεις είτε δεν θηλάζεις... Το σώμα σου μπορεί να έχει πάρει το μήνυμα ότι έχεις ένα μωρό να στηρίξεις και να κάνει πράγματα που δεν έκανε πριν.

26 κιλά σε 5,5 μήνες.

Στην αρχή έτρωγα τον αγλέουρα και έχασα σε 3 μήνες 17 κιλά. Μετά άρχισα διατροφή (όχι δίαιτα) και τρέξιμο (7χλμ 4 φορές την εβδομάδα). Έχασα τα υπόλοιπα 9. Μου έμειναν 4. Έχω υπομονή και επιμονή, θα τα ξαποστείλω και αυτά.

Όταν λες ότι γυμνάζεσαι τι ακριβως κάνεις;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

προσωπικά πιστεύω ότι φταίει ο θηλασμός( αν και γενικά όλοι λένε ότι αδυνατιζει) .

Είναι παράλογο αυτό που γραφεις. Δεν μπορεί να σε παχαίνει μια διαδικασία κατά την οποία παράγεις κατ'ελάχιστο 800μλ γάλακτος την ημέρα.

Είναι σαν να λες ότι θα τρέχει η βρύση της δεξαμενής και αυτη αντί να αδειάζει θα γεμίζει.

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Μην αφήνεις πάνω από 4 ώρες από το προηγούμενο γεύμα, γιατί ο μεταβολισμός επιβραδύνεται. Να τρως κάτι μικρό, έστω και αν δεν πεινάς πολύ.

Επίσης, καλό είναι να μην κάνεις εντελώς καθιστική ζωή...

.

πολύ πολύ καλά τα λες εδώ!

Και να πίνετε νερά, πολλά νερά!

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Είναι παράλογο αυτό που γραφεις. Δεν μπορεί να σε παχαίνει μια διαδικασία κατά την οποία παράγεις κατ'ελάχιστο 800μλ γάλακτος την ημέρα.

Είναι σαν να λες ότι θα τρέχει η βρύση της δεξαμενής και αυτη αντί να αδειάζει θα γεμίζει.

Μπορεί κα να είναι παράλογο, απλά δεν μπορώ να εξηγήσω τόση στασιμότητα διαφορετικά.Δεν τρώω ιδιαίτερα , κάνω μια συμπαθητική διατροφή με όλα αυτά που ενδεχομένως θα συνιστούσε ένασ διατροφολόγος , δεν μπορώ να πω ότι γυμνάζομαι (δεν τρέχω για πχ στην παρούσα φάση , πριν ένα μήνα το έκανα κι αυτό) αλλά περπατάω με το καρότσι αρκετα και καθημερινά, δεν έχω καθόλου βοήθεια οπότε κάνω και όλεσ τισ δουλειέσ του σπιτιού, μετά τισ 7 δεν τρώω καθόλου , θηλαζω αποκλειστικά , οπότε τι άλλο να σκεφτώ...:oops: και το βασικό τι άλλο να κάνω (εκτόσ από υπομονή) :-(

το σίγουρο είναι ότι θα καταλάβω αν έχω δίκιο μόλισ σταματήσω το θηλασμό, και δεν θέλω να το κάνω άμεσα. όλα πάνε τόσο καλά, γιατί να το στερήσω απο το μωρό μου. Με παρηγορεί που το ίδιο συνέβη και σε άλλεσ κοπέλεσ και σασ ευχαριστώ για τισ απαντήσεις σασ. Πάλι σήμερα πέσαν να με φάνε πωσ η κόρη τησ απέναντι μόλισ 40ησε και είναι πο αδύνατη από πριν :mad:. Άί σιχτιρ πια ...

Πάλι σήμερα πέσαν να με φάνε πωσ η κόρη τησ απέναντι μόλισ 40ησε και είναι πο αδύνατη από πριν :mad:. Άί σιχτιρ πια ...

ωχου πια! καμμια καλύτερη δουλειά δεν έχουν να κάνουν;

κγω θυμάμαι που οταν ημουν εγκυος και 'ανησυχουσα' ποτε θα χασω τα κιλά που επαιρνα (23!!) μου λεγανε διαφορες φιλες και γνωστες: 'μην ανησυχεις βρε! μια γνωστη μου με το που βγηκε απο το μαιευτηριο ειχε μπει στο skinny jeans της! μια αλλη γνωστη μου στις 40 μερες ηταν παλι στα κιλα της. ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ θα τα χασεις!'

Ετσι, οταν 40σα και ειδα οτι ειχα χασει μονο τα 10 απ'τα κιλά μου, κοντεψα να παθω καταθλιψη (καλα οχι οτι δεν το βλεπα οτι δεν ημουν συλφιδα, αλλα ευχομουν να μου χαν μεινει καμμια 5 κιλάκια).

Τεσπα για να μην πολυλογω ασκοπα (too late :lol::lol:) το σωμα μου επεστρεψε στα αρχικά κιλά του οταν ο γιος μου εγινε 8 μηνών, κ σε σχημα (χαλαρωση κοιλιας, λεκάνη κλπ) οταν χρονίσαμε! Και ακομα θηλάζει, μολις μου ηρθε περιοδος (21 μηνών ειναι τωρα) κ μπορω να σου πω οτι εχω μια κατακράτηση που πιστευω οτι με το που θα μπει ο χειμώνας και θα ρυθμιστεί ο κύκλος μου θα λήξει κ αυτο το θεμα...

(κγω για να τα χασω τα κιλα, απεφευγα γλυκα κ junkfood, ετρωγα νορμαλ αλλα σωστό φαγητο-οχι τρελες ποσοτητες- πολυ νερο, και γυμναζομουν ενα 20λεπτο καθημερινα για ενα 4μηνο-5μηνο, ενα dvd εκανα της πετρουλάκη :lol::lol:)

Εν κατακλειδι, μην τρελαίνεσαι, συνεχισε να προσφερεις στο μωρο σου γαλατακι, διώξε ομως το άγχος των κιλων (διοτι το αγχος παχαίνει:) και να θυμάσαι τι λέγαν οι παλιες: 'τα κιλά 9 μηνες μπαινουν, 9 μηνες βγαινουν' :lol:;)

w540m147cyp8dcdi.png

sle01n3bzsbrcbgs.png

Καθόλου παράλογο δεν είναι. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που έβαλαν κιλά με το θηλασμό.

Κατ' αρχήν δεν παράγουμε όλες 800μλ την ημέρα. Ρώτα κι εμάς που παιδευόμαστε. :rolleyes:

Τον πρώτο μήνα έτρωγα μόνο 1-2 φορές την ημέρα κι έβαλα 3 κιλά. Ε πώς γίνεται; Κι όμως έγινε! Είμαι άτομο που πάντα είχα σωστές διατροφικές συνήθειες, άρα δεν σαβούριαζα ό,τι έβρισκα μπροστά μου. Μετά από συζητήσεις κατέληξα ότι ο θηλασμός σε συνδυασμό με την κούραση σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μπλοκάρει το μεταβολισμό. Και πρέπει να κάνεις διατροφή για να τον επαναφέρεις. Τώρα είμαι σε φάση που προσπαθώ να τρώω 5 μικρά γεύματα τη μέρα, και ξεκίνησα και γυμναστική μπας και πάρει ξανά μπρος.

Διαφημίσεις

κι εγώ περίπου στην ίδια φάση. Το μωρό είναι σχεδόν 10 μηνών κι εμένα μου έχουν μείνει σχεδόν 3-4 κιλά, τα οποία δεν κουνιούνται με τίποτα. Θηλάζω ακόμα, και μόλις γύρισα στη δουλειά. Τρώω φυσιολογικά και τρέχω με το καρότσι, δεν κοιμάμαι καλά το βράδι και γενικά δεν κάθομαι μέσα στη μέρα. Παρατήρησα ότι μέχρι τους 7 μήνες περίπου έχανα 1 κιλό το μήνα, ανεξαρτήτου διατροφής. Από τότε κόλλησα στα 62 κιλά. Οκ, δεν είμαι και τετράπαχη, αλλά δεν είναι τα κιλά μου αυτά και τα ρούχα μου δεν πέφτουν όπως πρίν. Κάνω όμως υπομονή γιατί νομίζω είναι φυσιολογικό να κρατάει κάποιο λίπος ο οργανισμός για να στηρίξει το θηλασμό. Τουλάχιστον δεν έχω αλλάξει γκαρνταρόμπα και περιμένω... Ελπίζω τώρα που δουλεύω κιόλας να φύγουν σιγά σιγά και τα τελευταία. Το σώμα μου (η μπάκα της καισαρικής και το άνοιγμα της λεκάνης) σιγά σιγά επανέρχεται. Υπομονή κορίτσια και ο θηλασμός μόνο καλό κάνει και σε μας και στα μωρά μας...:wink:

jTosp2.png

Μπορεί κα να είναι παράλογο, απλά δεν μπορώ να εξηγήσω τόση στασιμότητα διαφορετικά.Δεν τρώω ιδιαίτερα , κάνω μια συμπαθητική διατροφή με όλα αυτά που ενδεχομένως θα συνιστούσε ένασ διατροφολόγος , δεν μπορώ να πω ότι γυμνάζομαι (δεν τρέχω για πχ στην παρούσα φάση , πριν ένα μήνα το έκανα κι αυτό) αλλά περπατάω με το καρότσι αρκετα και καθημερινά, δεν έχω καθόλου βοήθεια οπότε κάνω και όλεσ τισ δουλειέσ του σπιτιού, μετά τισ 7 δεν τρώω καθόλου , θηλαζω αποκλειστικά , οπότε τι άλλο να σκεφτώ...:oops: και το βασικό τι άλλο να κάνω (εκτόσ από υπομονή) :-(

το σίγουρο είναι ότι θα καταλάβω αν έχω δίκιο μόλισ σταματήσω το θηλασμό, και δεν θέλω να το κάνω άμεσα. όλα πάνε τόσο καλά, γιατί να το στερήσω απο το μωρό μου. Με παρηγορεί που το ίδιο συνέβη και σε άλλεσ κοπέλεσ και σασ ευχαριστώ για τισ απαντήσεις σασ. Πάλι σήμερα πέσαν να με φάνε πωσ η κόρη τησ απέναντι μόλισ 40ησε και είναι πο αδύνατη από πριν :mad:. Άί σιχτιρ πια ...

Με το να μένεις νηστική μέχρι το επόμενο πρωί, κάνεις κακό στο μεταβολισμό σου και δεν βοηθάς την κατάσταση. ΠΡΕΠΕΙ να τρως κάτι οπωσδήποτε το βράδυ πριν κοιμηθείς. Κάτι λίγο, κάτι ελαφρύ πχ ένα φρούτο, ένα γιαούρτι, ένα τοστ, 2 κριτσίνια. Ακόμα και ολόκληρη σαλάτα να φας, κακό δεν κάνει, το αντίθετο. Φάε λοιπόν στις 7 και ξαναφάε στις 10 ή στις 11 χωρίς να έχεις τύψεις.

Κοριτσια θελω και εγω την βοηθεια σας γιατι θα σκασω!Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πηρα 20 κιλα!Δεν μπορω να πω, το ευχαριστηθηκα!Τωρα ομως με εχει πιασει πανικος!Εχασα τα 13 κιλα και εδω και 2 βδομαδες περιπου δεν χανω τιποτα!Ξεχασα να σας πω οτι τωρα σαραντησαμε και οτι θηλαζω απολκλειστικα.Το θεμα ειναι οτι σε λιγοτερο απο ενα μηνα εχω εναν γαμο κοντινου μου προσωπου και δεν μπορω να εμφανιστω ετσι.Πρεπει οπωσδηποτε να χασω τουλαχιστον 3 κιλα γιατι με εχει πιασει απελπισια.Γιατι δεν χανω γραμμαριο?Εχει καμια να προτεινει καποια διαιτα για την περιοδο του θηλασμου?Οχι κατι πολυπλοκο ομως, δεν εχω κανει ποτε στερητικη διαιτα.Sorry, αν σας ζαλισα!HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!

Κοριτσια θελω και εγω την βοηθεια σας γιατι θα σκασω!Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πηρα 20 κιλα!Δεν μπορω να πω, το ευχαριστηθηκα!Τωρα ομως με εχει πιασει πανικος!Εχασα τα 13 κιλα και εδω και 2 βδομαδες περιπου δεν χανω τιποτα!Ξεχασα να σας πω οτι τωρα σαραντησαμε και οτι θηλαζω απολκλειστικα.Το θεμα ειναι οτι σε λιγοτερο απο ενα μηνα εχω εναν γαμο κοντινου μου προσωπου και δεν μπορω να εμφανιστω ετσι.Πρεπει οπωσδηποτε να χασω τουλαχιστον 3 κιλα γιατι με εχει πιασει απελπισια.Γιατι δεν χανω γραμμαριο?Εχει καμια να προτεινει καποια διαιτα για την περιοδο του θηλασμου?Οχι κατι πολυπλοκο ομως, δεν εχω κανει ποτε στερητικη διαιτα.Sorry, αν σας ζαλισα!HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!

Katia83, νομίζω ότι είσαι σε λάθοσ θέμα. εμείς εδώ λέμε πως όπως και να την παλευούμε , τα κιλά μασ δεν πέφτουν.... Μήπως να μπεις καλύτερα εκεί που είναι οι θηλάζουσες που τα έχασαν αμέσως;:P Τι να σε συμβουλέυσουμε εμείς , αφού δεν μπορούμε να συμμαζέψουμε τα του οίκου μασ ...:lol:

Σοβαρά τώρα, συχνά μικρά γεύματα , αποφεύγεισ το ψωμί ,τα γαλακτοκομικά με λιπαρα , χυμούσ , γλυκά , γαριδάκια να τα ξεχάσεισ, ζάχαρη όσο μπορείσ πιο λίγο, το βράδυ κάτι ελαφρυ , πολλά φρούτα και λαχανικά , κρέασ ψητό ( να στραγγίζει το λίποσ ) να προτιμάσ άσπρο κρέασ , γυμνασική αν μπορείσ κανε, αν δεν εχεισ χρόνο περπάτημα με το μωρό. καλή επιτυχία ...

Elena τα ιδια τραβηξα μετα την πρωτη εγκυμοσυνη μου. Ειχα παρει 15 κιλα μεχρι να γεννησω και τα 10 εφυγαν με τη γεννα. Χαρηκα κι εγω, 5 κιλα θα φυγουν σχετικα ευκολα. Αμ δε!!! Οχι δεν εχασα αλλα πηρα κι ενα κιλο τον πρωτο μηνα. Δεν ετρωγα πολυ, προσεχα, πηγα και γυμναστηριο μετα τον 4 μηνα αλλα τιποτα. Με πολυ μεγαλη προσπαθεια εχασα περι τα 2 κιλα αλλα τα αλλα δεν εφευγαν με τιποτα.

Πιστευω οτι εφταιγε το γεγονος οτι κοιμομουν πολυ λιγο και ασχημα. Διαβασα οτι η ελλειψη υπνου δεν επιτρεπει να χασεις κιλα. Οταν το παιδι εγινε 20 μηνων κι αραιωσαν οι θηλασμοι τοτε ηρθε η περιοδος μου και ξαφνικα ως δια μαγειας αρχισα να χανω κιλα χωρις την παραμικρη προσπαθεια.

4 μηνες μετα μενω εγκυος στο δευτερο. Αυτη τη φορα παιρνω 18 κιλα στην εγκυμοσυνη και χανω μονο 7 στη γεννα. Σκεφτομουν τι θα τραβουσα παλι για να τα χασω αλλα αυτη τη φορα λειτουργησε διαφορετικα το πραγμα. Μεχρι τον 3-4 μηνα εχασα τα κιλα της εκυμοσυνης χωρις καμμια προσπαθεια και μετα συνεχισα να χανω περισσοτερα. Βεβαια η δευτερη φαση αδυνατισματος οφειλοταν στο γεγονος οτι λογω αλλεργιας του μωρου στα γαλακτοκομικα εκανα αποχη απο αυτα. Εχανα 2 κιλα το μηνα λογω αποχης παροτι ετρωγα ενα σωρο αλλα πραγματα, γλυκα και βαλε. Η αποχη κρατησε ενα χρονο και εφθασα σε βαρο; που ειχα να αγγιξω δεκα χρονια και βαλε!

Οποτε αν καποια θελει να χασει βαρος ας δοκιμασει την αποχη απο τα γαλακτοκομικα (προσεχοντας να παιρνει ασβεστιο απο αλλες πηγες). Πιστευω οτι ενεργοποιειται πολυ ο μεταβολισμος. Φαινεται δυσκολα στην αρχη αλλα δεν ειναι τιποτα και κανει καλο στην υγεια η αποχη απο γαλακτοκομικα. Ημουν σε εξαιρετικη φαση οσο απειχα, οταν ξεκινησα παλι να τα τρωω ξαναρχισαν διαφορα προβλημα και πηρα λιγα κιλα παλι παρολο που θηλαζα δυο παιδια.

Νομιζω εν ολιγοις οτι εχει να κανει με τον οργανισμο και δεν ειναι κανονας οτι ο θηλασμος αδυνατιζει. Εμενα στο πρωτο παιδι δε με βοηθησε να χασω γραμμαριο και στο δευτερο μου εξαφανισε τα κιλα εγκυμοσυνης σε χρονο dt! Μαλιστα εχω παρατηρησει οτι ολες μου οι φιλες και γνωστες μετα το πρωτο παιδι εμεναν φουσκωμενες για αρκετο καιρο ενω με το δευτερο παιδι ερευαν κι εμεναν μισες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Διαφημίσεις

Σ'εμένα πάλι το αντίθετο, στο πρώτο παιδί τα έχασα σχετικά εύκολα-αλλά δεν θηλασα πολύ...στο δευτερο τωρα που θηλάζω 8 μήνες δεν έχω επανέλθει. Εβαλα 18 κιλά, μου έμειναν αμανάτι τα 6 και, παρόλο που προσέχω την διατροφή μου και θηλάζω μέρα νύχτα, δεν πέφτουν. Αλλά να πω ότι κουράζομαι πολύ με 2 μικρά και είμαι με 4 ώρες υπνο το 24ωρο, καθότι η μπέμπα είναι το πιο άυπνο μωρό του κόσμου! Και δεν μου ήρθε περίοδος ακόμα, ίσως φταίει κι αυτό. Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν θα σταματήσω τον θηλασμό για να λεπτύνω...κι ας μην χωράω στα ρούχα μου...ακόμα!

Μια χαρα τα λες sofouli. Mη σκατε για τα κιλα. Ο θηλασμος περα του οτι ωφελει τα μωρα μας ωφελει κι εμας. Καντε λιγο υπομονη κι αν θελετε να χασετε κανα κιλο δοκιμαστε την αποχη απο τα γαλακτοκομικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Μια χαρα τα λες sofouli. Mη σκατε για τα κιλα. Ο θηλασμος περα του οτι ωφελει τα μωρα μας ωφελει κι εμας. Καντε λιγο υπομονη κι αν θελετε να χασετε κανα κιλο δοκιμαστε την αποχη απο τα γαλακτοκομικα.

΄Στο γιο μου έκανα αποχή και πράγματι έχασα πάρα πολλά.

Στη κόρη μου έτρωγα τα πάντα και πάλι έχασα πάρα πολλά.

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

καλημερα το κοριτσακι μου ειναι 33 ημερων το γαλα μου διστυχως αρχιζει να μειωνεται αν και απο την αρχη η ποσοτητα που εβγαζα δεν ηταν και μεγαλη.... Τεσπα στην εγκυμοσυνη πηρα 10 κιλα τωρα μετα απο τοσες μερες εχω χασει μονο 6 δεν τρωω πολυ και γενικα ποτε δεν ετρωγα μεγαλες ποσοτητες φαγητου και ομως εδω και τρεις εβδομαδεσ εχω κολλησει στα 59 κιλα δεν λεω να κατεβω με τιποτα... δεν ξερω αν φταει οτι με τον θηλασμο δεν βγαινω καθολου απο το σπιτι και παντα ημουν πολυ δραστηρια...δεν ξερω τι να κανω αλλα αυτο που με εκνευριζει πιο πολυ ειναι η κοιλια ..... ποσο χαλαρη ειναι .....(καισαρικη εκανα) λενε οτι μετα απο καισαρικη η κοιλια δεν επανερχεται αληθεια?

kuWSp3.png

καλημερα το κοριτσακι μου ειναι 33 ημερων το γαλα μου διστυχως αρχιζει να μειωνεται αν και απο την αρχη η ποσοτητα που εβγαζα δεν ηταν και μεγαλη.... Τεσπα στην εγκυμοσυνη πηρα 10 κιλα τωρα μετα απο τοσες μερες εχω χασει μονο 6 δεν τρωω πολυ και γενικα ποτε δεν ετρωγα μεγαλες ποσοτητες φαγητου και ομως εδω και τρεις εβδομαδεσ εχω κολλησει στα 59 κιλα δεν λεω να κατεβω με τιποτα... δεν ξερω αν φταει οτι με τον θηλασμο δεν βγαινω καθολου απο το σπιτι και παντα ημουν πολυ δραστηρια...δεν ξερω τι να κανω αλλα αυτο που με εκνευριζει πιο πολυ ειναι η κοιλια ..... ποσο χαλαρη ειναι .....(καισαρικη εκανα) λενε οτι μετα απο καισαρικη η κοιλια δεν επανερχεται αληθεια?

μολις γεννησες, δεν σαραντησατε καν. Ασε τα κιλα, ο οργανισμος θελει μηνες να επανερθει και οσο πιο γρηγορα χανεις κιλα τοσο χειροτερα θα κρεμαει το δερμα σου. Εστιασε σε σημαντικα πραγματα, οπως στην εδραιωση του θηλασμου και το μωρο σου και τα κιλα θα φυγουν. Ειναι παραλογο να περιμενει καποιος σε ενα μηνα μετα τη γεννα να χασει ολα τα κιλα και να επανελθει το σωμα του.

Λοιπόν, είχα περίπου το ίδιο πρόβλημα.. Έφυγα από το μαιετήριο με την κοιλιά μέχρι πέρα...Μέχρι τον 4ο η κοιλιά ήταν τεράστια. Έγω άρχισα να στεναχωριέμαι ειδικά όταν βγαίναμε έξω και έβλεπα κάποιες με μωράκια να είναι αδύνατες κια μια χαρά και εγώ με την κοιλιά μέχρι τα γόνατα. ώσπου μια μέρα εντελώσ ξαφνικά έπεσε.. Σήμερα που το μωρό είναι 6 μηνών έχω λίγο ακόμα , αλλά τίποτα το τρομερο. ΤΟ καλό είναι ότι δεν έχω καθόλου χαλάρωση , ούτε ραγάδεσ. Απλά λίγο κοιλιά ακόμα. Και εγώ με καισαρική γέννησα και δνε ξέρω αν έπαιξε / παίζει ρόλο. Με τα κιλά ακόμα παιδεύομαι.. Ωστόσο , είναι πολύ νωρίσ ακόμα για να ανησυχείσ.Προσπάθησε να θηλάσεις. Όλα θα φτιάξουν, απλά σε άλλεσ φτιάχνουν πιο νωρίσ και σε άλλεσ πιο αργά. Ωστόσο , κάλλιο... παρά ποτέ :P

Vera και elenav σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις σας το ξερω οτι πρεπει να επγκεντρωθω στον θηλαμο αλλα καθε μερα το γαλα μου μειωνεται ολο και πιο πολυ.... Το κακο σχετικα με την κοιλια ειναι οτι ολοι που με βλεπουν μου λενε '' μια γνωστη μου που γεννησε την ειδα και εχει γινει λαμπαδα βεβαια εκανε διατροφη'' με εκνευριζουν ολο σχολια ειναι... Elenav κατι ασχετο εσυ που εκανε καισαρικη μεχρι ποτεε πονουσε η τομη γιατι απο εχθες εχω κατι πονους στην περιοχη δεξια της τομης??????

kuWSp3.png

Vera και elenav σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις σας το ξερω οτι πρεπει να επγκεντρωθω στον θηλαμο αλλα καθε μερα το γαλα μου μειωνεται ολο και πιο πολυ.... Το κακο σχετικα με την κοιλια ειναι οτι ολοι που με βλεπουν μου λενε '' μια γνωστη μου που γεννησε την ειδα και εχει γινει λαμπαδα βεβαια εκανε διατροφη'' με εκνευριζουν ολο σχολια ειναι... Elenav κατι ασχετο εσυ που εκανε καισαρικη μεχρι ποτεε πονουσε η τομη γιατι απο εχθες εχω κατι πονους στην περιοχη δεξια της τομης??????

Αν ειναι δυνατον!!!!! Ενα μηνα εκλεισες μονο!!! Κακοπροαιρετοι ανθρωποι μην ασχολεισαι μαζι τους.

Και φυσιολογικα εγω που γεννησα αργησε η κοιλια να φυγει. Πρεπει σιγα σιγα να μαζεψει η κοιλια και σε αυτο βοηθαει ο θηλασμος γιατι εκκρινονται ουσιες που προκαλουν τις απαραιτητες συσπασεις της μητρας. Εχε υποψη σου οτι σε γενικες γραμμες οσο καιρο κρατησε η εγκυμοσυνη και το σωμα φαρδυνε σταδιακα αλλο τοσο μπορει να χρειαστει για να μαζεψει. Και μαλιστα μπορει να χασεις ολα τα κιλα αλλα τα ρουχα στη μεση να μη κουμπωνουν γιατι αργει η μεση να μαζεψει.

Στο επομενο παιδι θα ειναι πιο ευκολα, ο οργανισμος θα ανταποκριθει πολυ γρηγοροτερα.

Εσυ να μη κανεις αλλη διατροφη περα απο την σωστη και υγιεινη. Να τρως καλα και ποιοτικα, οχι ζαχαρη και ψωμια, να επανελθει ο οργανισμος σου και να δυναμωσεις. Οι παλαβομαρες που σου λενε ειναι για κατι σταρ της τηλεορασης που βιαζονται να γυρισουν στις οθονες σαν να μη γεννησαν ποτε.

Επικεντρωσου στο θηλασμο, αν χρειαζεσαι βοηθεια γραψε το θεμα σου στην ενοτητα θηλασμου να σε βοηθησουν. Οσο εχεις ακομα γαλα τοτε διορθωνονται τα προβληματα. Αν το αφησεις ετσι θα σου κοπει πολυ συντομα αφου ακολουθει ηδη πτωτικη πορεια.

Σε ευχαριστω πολυ βερα μου εχεις δικιο...αυτο θα κανω και θα κλεισω τα αυτια μου!!!!!!!!!! Δεν καταλαβαινω πως θηλαζουν και κανουν διατροφη εγω πειναω!!!!!!!!

kuWSp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα