aglaia

ΓΟΠ ΛΑΘΗ & ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓαστροΟισοφαγική Παλινδρόμηση

Recommended Posts

Αρχισε και εμενα να μου βγάζει που και που γαλατάκια και να ακουω αυτον τον θόρυβο σαν να πνίγεται αλλα να μην βγαίνει τιποτα στο τέλος :roll:

Πολλες φορές μετα τον θηλασμό τον παίρνει ο υπνος και δεν ρευεται με τίποτα (ειδικα το βραδυ που τον θηλάζω ξάπλα) υπάρχει περιπτωση να πάθει κάτι απο αυτο;;;;;;; :roll:

Yogini, τι ηλικία είναι το μικρό σου?

Εάν δεν ρεύεται μετά το τάϊσμα, καλό είναι να το έχεις στο νου σου και να

το σηκώνεις μετά από λίγη ώρα και να ξαναδοκιμάζεις να το κάνεις να ρευτεί. Συνήθως βέβαια τα μωρά έχουν μηχανισμό αυτοσυντήρησης...

Εμάς και τα δύο, ο μεγάλος ξύπναγε και ανασηκωνόταν και ο μικρός 3.5 μηνών τώρα, έχει ανησυχία στον ύπνο και κλαίει όταν νιώσει οτι θέλει να

ρευτεί, τον ενοχλεί.

Σχετικά με τον θόρυβο δεν μπορώ να σου πω κάτι, ενδεχομένως να έχει μια μικρή παλινδρόμηση. Η ΓΟΠ χρειάζεται ακολουθία φαινομένων, παρατηρήσεων για να μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα οτι υπάρχει,

ιδίως όταν τα φαινόμενα κρίνονται ώς μη χαρακτηριστικά.

Διαφημίσεις

Εμενα ειναι τώρα 1 1/2 μηνών. Αλλες φορες ρευεται αμεσως και αλλες κοιμαται και ρευεται όταν ξυπνήσει μετα απο 2-3 ώρες!

Καταλαβαινω οτι κάνει ανησυχο ύπνο αλλα τι να κάνω αφου τον παίρνει ο ύπνος...ασε που ειμαι κι εγω κομματια αμα ειναι μαυρα μεσανυχτα και δεν μπορω να κάτσω καμια ωρα ξύπνια :oops:

DIMIDIMI σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, μακάρι να μην είναι τπτ (τώρα πχ έχει να κάνει εμετό 4 μέρες)

Yogini με το ρέψιμο τον πρώτο μήνα κ εγώ είχα τραβήξει τα πάνδεινα! Να μη ρεύεται με τίποτα δεν πα να χτυπιόμουν κάτω!!! Ανησυχούσα φρικτά και ρώτησα την παιδίατρο η οποία είπε ότι ίσως να πιάνει καλά το στήθος και να μην καταπίνει αέρα γι'αυτό και να μη ρεύεται σε κάθε γεύμα.

Σιγά σιγά άρχισε να ρεύεται όλο και πιο εύκολα και τώρα μπορεί και να ρευτεί με το που τη σηκώνω στον ώμο... Don't give up!!! Όσο για το βράδυ τη βάζω μια φορά στα μισά του γεύματος και μετά με παίρνει ο ύπνος κ εμένα κ εκείνη... :roll:

Ο μπεμπης μας είναι 3 μηνών και απο τότε που γεννήθηκε βγάζει γουλιές και εμετούς συνέχεια. Το απιστευτο είναι οτι εχει παρει τουλάχιστον 3 κιλά σε αυτούς τους μήνες και ας κάνει εμετους. Να επισημάνω οτι τον θηλάζω αποκλειστικά απο την αρχή.Κάναμε υπέρηχο ΓΟΠ για καθαρά προληπτικούς λόγους και δεν έδειξε τπτ. Το μωρό όμως δείχνει να πνίγεται πολλές φορές κατα την διάρκεια της ημέρας και εχει και εναν περίεργο βήχα (μαλλον απο το πνίξιμο )Επίσης όταν το θηλάζω είναι πολυ ανησυχο τις περισσότερες φορες τοσο ωστε να νιώθω οτι παλεύουμε εκείνη την ωρα. Μου λένε οτι αν παιρνει βάρος μην ανησυχεις και εμενα παίρνει και με το παραπάνω απο ότι φαινεται. Τα γεύματα του είναι ανα 2,5 - 3 ωρες και κανει ενα 4,5-5ωρο μονο την νυχτα δλδ περιπου 8-9 γευματα την ημερα. Ομως πραγματικα δεν μπορω να χαρω την στιγμη του θηλασμου ετσι και στεναχωριεμαι που δεν ξερω τι να κανω για να τον βοηθησω.

Αγλαια αν μπορεις να βοηθησεις καλοδεχουμενες οι συμβουλες σου . :)

κι εγω αντιμετωπιζω περιπου το ιδιο προβλημα. η μπεμπα σε 43 μερες πηρε 2 κιλα! ο γιατρος ειπε οτι ειναι υπερβολικο. επισης εβγαζε πολλες γουλιες. το συμπερασμα που εχω καταληξει μεχρι στιγμης ειναι οτι μαλλον την πιεζα για να φαει- κανει αποκλειστικο θηλασμο- προκειμενου να ηρεμησει.

πολλες φορες την εβαζα στο στηθος και τιναζοτανε με μανια δεν το ηθελε καθολου. τωρα προσπαθω να καταλαβαινω τις ενδειξεις την βαζω να ρευτει συχνα στη διαρκεια του θηλασμου και κυριως δεν υποθετω με το παραμικρο κλαμα οτι θελει στηθος. δυσκολο να καταλαβει κανεις αλλα ελπιζω να καταφερω να συντονιστω με τις αναγκες της.

κι εγω αντιμετωπιζω περιπου το ιδιο προβλημα. η μπεμπα σε 43 μερες πηρε 2 κιλα! ο γιατρος ειπε οτι ειναι υπερβολικο.

Ο γιατρός είναι ανεπίτρεπτα άσχετος με τα μωρά που θηλάζουν. Δεν υπάρχει άνω όριο στο βάρος που βάζουν από μητρικό γάλα.

Θα αντιμετωπίσεις σοβαρά προβλήματα με το συγκεκριμένο γιατρό.

Το μωρό σου είναι μια χαρά! :)

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

σημερα θα κανω υπερηχο στο μωρο γιατι η παιδιατρος υποψιαζεται παλινδρομηση,Για το θηλασμο δεν μου ειπε διακοπη ,δεν το ανεφερε καν,αυτο που εγω εχω παρατηρηει ειναι οτι γουλιες βγαζει κυριως με το δικο μου γαλα και οχι με το ξενο,σημερα ειπα μονη να κανω πειραμα να του δωω μονο ξενο(θα βγαλω το δικο μου με το θηλαστρο),αυτο ομως που νιωθω αγανακτιση και επιτελους πρεπει να παψετε-παψουμε να κανουμε οι ξερολες μαναδες ειναι να γεμιζουμε με τυψεις -τους εαυτους μας αρχικα- και τις "δυστυχες"που δεν καταφεραν να θηλασουν ή να συνεχισουν το θηλασμο

θελω να πω οτι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ τα ωφελη του θηλασμου και την ασπιδα-φαρμακο που παρεχουμε στο παιδι μας θηλαζοντας το, και συγχαρητηρια σε ολα τα μαιευτηρια-παιδιατρους-ιστοσελιδες κα που προαγουν και ενθαρρυνουν τις νεες μητερες

ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

ξερετε καλα όλες ποσο ευαίσθητη είναι η ψυχολογία της νέας μητέρας ,ξερετε ότι δεν χρειάζεται "βοήθεια"για να νιώσει τύψεις αρα σας παρακαλώ απλά ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να τις κανετε να νιώθουν ότι κάτι κάνουν λάθος

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

προφανως εχετε δικιο και εγω δεν ειναι λιγες οι φορες που το μετανιωσα και ενιωσα και νιωθω φοβερες τυψεις απλα εκεινη τη στιγμη η προοπτικη του φαρμακου μου φανταζε πιο επικινδυνη απο το ξενο γαλα...

ισως εκανα λαθος ... :( στο επομενο με το καλο μωρο θα ξερω καλυτερα....σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για το εργο που κανετε με τις νεες μανουλες .

Το μωράκι ενός φίλης μου,(περίπου 2 μηνών), παίρνει κάποιο σιροπάκι για ΓΟΠ. Η παιδίατρος της είπε να μην το ταΐζει για μισή ώρα αφού πάρει το φάρμακο. Μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται μέχρι επιτέλους να το θηλάζει. Το μωρό γίνεται σχεδόν μπλε απ'το κλάμα, η κοπέλα το πάει βόλτες πάνω κάτω για να ηρεμίσει, με αποτέλεσμα να εξουθενόνωνται και οι δύο.

Επειδή δε θα 'ναι η πρώτη φορά που ο παιδίατρος δίνει λάθος οδηγίες, ήθελα να ρωτήσω, αν είναι απαραίτητη αυτή η αναμονή.

Επίσης, η κοπέλα δίνει συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό, και μερικές φορές να είναι ανήσυχο το μωρό, το ξαναβάζει στο στήθος μετά το συμπλήρωμα. Η παιδίατρος όμως της είπε να μην το κάνει αυτό, για να μην επιβαρύνει το στομάχι του. Ισχύει αυτό? Και πάλι βέβαια αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει απαρηγόρητα, κι η μαμά να κάνει βόλτες πάνω κάτω. Η καημένη έχει κουραστεί πάρα πολύ. :(

σημερα θα κανω υπερηχο στο μωρο γιατι η παιδιατρος υποψιαζεται παλινδρομηση,Για το θηλασμο δεν μου ειπε διακοπη ,δεν το ανεφερε καν,αυτο που εγω εχω παρατηρηει ειναι οτι γουλιες βγαζει κυριως με το δικο μου γαλα και οχι με το ξενο,σημερα ειπα μονη να κανω πειραμα να του δωω μονο ξενο(θα βγαλω το δικο μου με το θηλαστρο),αυτο ομως που νιωθω αγανακτιση και επιτελους πρεπει να παψετε-παψουμε να κανουμε οι ξερολες μαναδες ειναι να γεμιζουμε με τυψεις -τους εαυτους μας αρχικα- και τις "δυστυχες"που δεν καταφεραν να θηλασουν ή να συνεχισουν το θηλασμο

θελω να πω οτι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ τα ωφελη του θηλασμου και την ασπιδα-φαρμακο που παρεχουμε στο παιδι μας θηλαζοντας το, και συγχαρητηρια σε ολα τα μαιευτηρια-παιδιατρους-ιστοσελιδες κα που προαγουν και ενθαρρυνουν τις νεες μητερες

ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

ξερετε καλα όλες ποσο ευαίσθητη είναι η ψυχολογία της νέας μητέρας ,ξερετε ότι δεν χρειάζεται "βοήθεια"για να νιώσει τύψεις αρα σας παρακαλώ απλά ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να τις κανετε να νιώθουν ότι κάτι κάνουν λάθος

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

προφανως εχετε δικιο και εγω δεν ειναι λιγες οι φορες που το μετανιωσα και ενιωσα και νιωθω φοβερες τυψεις απλα εκεινη τη στιγμη η προοπτικη του φαρμακου μου φανταζε πιο επικινδυνη απο το ξενο γαλα...

ισως εκανα λαθος ... :( στο επομενο με το καλο μωρο θα ξερω καλυτερα....σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για το εργο που κανετε με τις νεες μανουλες .

Θα σου απαντησω εγω απο τη μερια μου μιας και χρησιμοποιησες τα δικα μου γραφομενα ως αφορμη.

καταρχην σου ξεκαθαριζω οτι καταλαβαινω απολυτα τα οσα γραφεις και δεν τα βρισκω ακραια-ειρωνικα ουτε και παρεξηγησιμα.

πολλες φορες εχω σκεφτει και εγω τα ιδια ομως θα σου γραψω πως εξελιχθηκαν τα πραγματα στη δικη μου περιπτωση και πιστευω θα καταλαβεις για πιο λογο ενιωσα 'καποιες' τυψεις.

σιγουρα αν ειχα νωριτερα καποια ενημερωση θα επραττα διαφορετικα.

λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης :

ο μικρος μου ειχε παλλινδρομηση διαπιστωμενη απο τις πρωτες μερες της ζωης του.εβγαζε γουλιτσες αλλα ολοι μου ελεγαν,'ενταξει ολα τα μωρα βγαζουν δεν τρεχει τιποτα',θηλασα αποκλειστικα για 3 μηνες καποια γευματα δικα μου τα εδινα και με μπιμπερο γυρω στον τριτο μηνα οι γουλιες ηταν απεριγραπτες και αγχωνομουν αφανταστα.ο μικρος εδειχνε να μην ευχαριστιεται τα γαλατακι του και στο τελος αρνουταν να φαει(προφανως ειχαμε καποια μορφη οισοφαγιτιδας).για καποιες μερες λοιπον δοκιμασα να του δωσω και αντιαναγωγικο σε καποια γευματα και σαφεστατα με το δικο μου γαλα ως πιο αραιο εβγαζε ενω με το ξενο οχι.

αυτο που δε μου εξηγησε κανεις ειναι οτι η παλλινδρομηση συνεχιζε να υπαρχει εβλεπα ,δεν εβλεπα εγω γουλιες...

οταν μου ειπε η παιδιατρος να δωσω φαρμακο και να συνεχισω το θηλασμο εγω καλως ή κακως δεν εδωσα και αποφασισα να διακοψω το γαλα μου για να δινω αντιαναγωγικο.

ξερεις ποσο πολυ το μετανιωσα?

θα σου εξηγησω τους λογους.

πρωτα απο ολα μετα απο ενα διαστημα ακομα και με το αντιαναγωγικο οι γουλιες επανηλθαν και κρατησαν σε παρα πολυ εντονο βαθμο μεχρι και τους 7 μηνες.

εκει που δεν ηθελα να δωσω φαρμακο, του δοκιμασα το cilroton κατα την υποδειξη της παιδιατρου και της παιδογαστρεντερολογου που μιλησα.επρεπε να το δινω 15 λεπτα πριν το γευμα.το αποτελεσμα ηταν μετα απο το φαρμακο να κλειδωνει το στομα και να μην τρωει με τιποτα.

ολες ολες το εδωσα 3 φορες και μετα δεν ειχα καμμια αλλη επιλογη παρα μονο να αγχωνομαι και να ανησυχω μηπως και παθει οισοφαγιτιδα.

ως γνωστον το ξενο γαλα ειναι πολυ πιο οξινο απο το μητρικο και μπορει να επιβαρυνει τον οισοφαγο.

καταλαβαινεις για πιο λογο οι τυψεις?

διοτι και τον θηλασμο εκοψα και φαρμακο δοκιμασα και το αντιαναγωγικο δεν εκανε τελικα δουλεια...

η ιστορια με τις αναγωγες εληξε τον 7ο μηνα αφου ειχαμε περασει στις στερεες στους 5,5 μηνες και με μεγαλη προσοχη στη σειρα εισαγωγης τους.

επαναλαμβανω οτι αν ηξερα θα συνεχιζα το θηλασμο.

δε λεω οτι θα καταφερνα ή θα ηθελα να θηλασω ενα χρονο ή δυο οπως καταφερνουν πολλες μαμαδες και πραγματικα τις θαυμαζω αλλα τουλαχιστον μεχρι να λυνοταν το θεμα με τις γουλιες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

Εμένα πάλι όπως έχω γράψει και πιο πριν σ' αυτό το θέμα, με το δικό μου δεν έβγαζε σχεδόν τίποτα, ενώ με το ξένο και αργότερα με το αντιαναγωγικό έβγαζε. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα στον 4ο μήνα να σταματήσω να δίνω ξένο και με τις πολύτιμες οδηγίες από εδώ για επαναγαλακτισμό, το κατάφερα μέσα σε 2 εβδομάδες. Μόλις σταμάτησε το ξένο μειώθηκαν σημαντικά τα προβλήματα με τις αναγωγές, έγιναν πολύ λιγότερες σε ποσότητα και συχνότητα και αυτό που έβγαζε είχε την υφή του μητρικού γάλακτος και όχι το πηχτό και κομμένο γάλα που έβγαζε πριν με το συμπλήρωμα (οπότε ήμουν πιο ήσυχη για την κατάσταση του οισοφάγου). Τελικά, γύρω στον 7ο-8ο μήνα έπαψα τελείως να βλέπω γουλιές.

Εδώ δεν μεταφέρουμε απλώς δικές μας απόψεις και διαπιστώσεις (που κι αυτές είναι σημαντικές και έχουν βοηθήσει πολλές μαμάδες) αλλά και τεκμηριωμένες επιστημονικά απόψεις (αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις την αρχή του θέματος, τι λέει η κ. Ρώμα, όπως τα έχει μεταφέρει η Αγλαΐα, θα καταλάβεις.

Σκοπός μας δεν είναι να κατακρίνουμε τις μαμάδες που για τον Α ή Β λόγο δεν θήλασαν όσο ήθελαν ή δεν ήθελαν να θηλάσουν τα παιδιά τους, ούτε να δείξουμε πόσο "ικανές" μαμάδες είμαστε εμείς σε αντιδιαστολή μ' αυτές που δεν θηλάζουν. Εγώ η ίδια έχω δώσει συμπλήρωμα στα 3 από τα 4 παιδιά μου, το ένα απ' αυτά που το θήλαζα αποκλειστικά, σταμάτησα να το θηλάζω στον 9ο μήνα γιατί τότε οι αντιλήψεις μου και οι απόψεις μου περί θηλασμού ήταν διαφορετικές από αυτές που είναι τώρα και η πληροφόρησή μου ήταν εντελώς λάθος. Καθόλου δεν αισθάνθηκα ότι εδώ με κατακρίνουν ή με μειώνουν, αντιθέτως, βρήκα μια πολύτιμη πηγή πληροφόρησης, που με βοήθησε πρώτα να καταλάβω τι πραγματικά ήθελα για τα παιδιά μου και έπειτα να το εφαρμόσω στην πράξη. Αν με ρωτούσες όταν έδινα συμπλήρωμα στην κόρη μου τους πρώτους μήνες της ζωής της σχετικά με το αν είναι εφικτός ο επαναγαλακτισμός, θα σου έλεγα ότι αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας!

HXuSp2.pngaS46p2.png

Πραγματικά έχω κουραστεί πάρα πολύ με τέτοιου είδους σχόλια. Κάποιοι άνθρωποι ή δε μπορούν να καταλάβουν, ή δε θέλουν να καταλάβουν.

Τι προτείνεις δηλαδή, να λέμε σε μητέρες που δε θήλασαν γιατί τους είπαν οτι δεν έχουν γάλα, ή ο,τι το γάλα τους δεν ήταν αρκετά καλό, ή διάφορες άλλες ανοησίες? Δεν πρέπει να μάθουν την αλήθεια? Αν μιά μητέρα αποφασίσει οτι δεν ΘΕΛΕΙ να θηλάσει, καλώς. Όταν όμως έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης, οφείλουμε να πούμε την αλήθεια. Όχι μόνο στην ίδια αλλά και στις άλλες μητέρες που έρχονται στο φόρουμ να διαβάσουν, και να μάθουν κάποια πράγματα.

Συγνώμη ζητάμε όταν μετανιώνουμε για κάτι που έχουμε πει η κάνει. Μπορούσες αν είχες μετανιώσει να σβήσεις αυτά για τα οποία ζητάς συγνώμη...

Με λάθος ανθρώπους έχεις αγανακτήσει.

Διαφημίσεις

Σε προκαλώ να παραθέσεις ένα ποστ στην ενότητα του θηλασμού που να δείχνει ότι κατακρίνουμε άμεσα ή έμεσα κάποια μανούλα που δεν θηλασε πολύ.

Κι εγώ έχω μια κουμπαροξαδέρφη της αδερφής της πεθεράς του 3ου ανηψιού του άντρα μου που έπαθε ακριβώς τα ίδια.

Μήπως η "γνωστή" σου αποθήλασε από επιλογή κι ύστερα κατάλαβε τη χαζομάρα που έκανε και γι' αυτό έχει τύψεις; Γιατί κι εγώ δεν θήλασα το 1ο παιδί μου αλλά τύψεις δεν νιώθω γιατί δεν αποθήλασα από επιλογή αλλά από πίεση του γιατρού μου και από άγνοια δική μου για το θέμα θηλασμός. Τότε εμπιστευόμουν τους γιατρούς.

Έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα να καραδωκούν στην ενότητα "θηλασμός" και μόλις σκάσει μυτη ένα καυτό θέμα έρχονται να ρίξουν δηλητήριο. Εδώ ενημερώνουμε και βοηθάμε μανούλες να θηλάσουν και να αποθηλάσουν. Δεν ρωτάμε το γιατί ούτε πιέζουμε κανέναν να θηλάσει ή να αποθηλάσει. Είμαστε όλοι ελεύθεροι να λέμε τη γνώμη μας αλλά με προσοχή και αμεροληψία. Δεν έχουμε επιτεθεί σε κανέναν και απαιτούμε να μην μας επιτίθονται.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι αυτή η γνωστή σου βρήκε στο περιβάλλον της τόσο πολλές ικανές; Ποιες; Στην Ελλάδα δεν είναι ούτε 6% των γυναικών που θηλάζουν μέχρι τους 6 μήνες, στο χρόνο σίγουρα δεν φτάνει ούτε το 1%. Πού τις βρήκε η γνωστή σου όλες αυτές τις ικανές;;; Μας δουλεύεις;

Από τι αγανάκτησες, από την αγένειά σου; από την επιθετικότητά σου; από την επιπολαιότητά σου; είναι το δεύτερο ποστο που έχεις γράψει εδώ μέσα και είμαι σίγουρη ότι για να γράφεις με τέτοιο τρόπο δεν έχεις ιδέα τι γράφουμε και πώς το γράφουμε.

Την επόμενη φορά που θα κάνεις ανάλογη κριτική σε παρακαλώ να παραθέσεις όσα έχουν γραφτεί και δείχνουν όσα μας προσάπτεις.

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΟΥΝ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΟΣΤ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ. ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ Ή ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Το μωράκι ενός φίλης μου,(περίπου 2 μηνών), παίρνει κάποιο σιροπάκι για ΓΟΠ. Η παιδίατρος της είπε να μην το ταΐζει για μισή ώρα αφού πάρει το φάρμακο. Μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται μέχρι επιτέλους να το θηλάζει. Το μωρό γίνεται σχεδόν μπλε απ'το κλάμα, η κοπέλα το πάει βόλτες πάνω κάτω για να ηρεμίσει, με αποτέλεσμα να εξουθενόνωνται και οι δύο.

Επειδή δε θα 'ναι η πρώτη φορά που ο παιδίατρος δίνει λάθος οδηγίες, ήθελα να ρωτήσω, αν είναι απαραίτητη αυτή η αναμονή.

Επίσης, η κοπέλα δίνει συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό, και μερικές φορές να είναι ανήσυχο το μωρό, το ξαναβάζει στο στήθος μετά το συμπλήρωμα. Η παιδίατρος όμως της είπε να μην το κάνει αυτό, για να μην επιβαρύνει το στομάχι του. Ισχύει αυτό? Και πάλι βέβαια αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει απαρηγόρητα, κι η μαμά να κάνει βόλτες πάνω κάτω. Η καημένη έχει κουραστεί πάρα πολύ. :(

Χλοη μου εμεις παιδευτηκαμε με μια πολυ δυσκολη περιπτωση παλινδρομισης και τελευταια εχουμε συνελθει και παμε καλυτερα.Κι ο Αχιλλεας πηρε το σιροπι μαλιστα για παρα πολύ καιρο.Κι εμενα μου ειχε πει να περιμενω αλλα αν ειναι εφικτο.Ειναι πιο σημαντικο απο αυτα που παρατηρησα να διατηρεις το παιδι ηρεμο και οχι πολυ πεινασμενο.Αν κλαιει πολυ θα ειναι χειροτερα μετα γιατι με την αναστατωση το στομαχι του θα του βγει απο το στομα του καημενου.Επισης αν ειναι πεινασμενο θα φαει πιο λαιμαργα και αυτο παλι ειναι πολυ χειροτερο.

Επισης οσον αφορα το γαλα εμενα μου ειχε πει να μην του δωσω καθολου ξενο μονο το δικο μου που ειναι πιο ευπεπτο και λιγοτερο οξινο για το στομαχι του.Μου ειπε να τον θηλαζω οσο συχνα μου ζηταει.Μαλιστα καποια στιγμη παρατηρησα οτι απο μονο του το παιδι θηλαζε συχνα και μικρα γευματα και καποια στιγμη εκανε και διαλειματα να ρευτει γεγονος που τον ανακουφιζε καπως.Παντως το εντονο κλαμμα κατα τη διαρκεια του θηλασμου και η γεφυρα που κανει με το σωμα του ειναι κατι που πρεπει να υποφερει.Επισης εκανα ελλειπτικη διατροφη.Ειχα κοψει γαλακτοκομικα,καφε,σοκολατα ,καρυκευματα και ξηρους καρπους.Βοηθαει και αυτο.Η σταση ειναι σημαντικο να ειναι καπως ορθιο ακομα και η κουνια να εχει κλιση να το ρευει αρκετη ωρα και 20 λεπτα τουλαχιστον αγκαλιτσα μετα το φαγητο και γενικα να μην τσακιζει η κοιλιτσα του αλλα να ειναι απλωμενη και ανετη.Σου ειπα οτι μπορουσα στα γρηγορα ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.Οταν ειχα το μεγαλο προβλημα κοντευα να τρελλαθω κι εγω και ολη η οικογενεια.Ειναι πολυ δυσκολο.Αν δεν εψαχνα τοσο πολυ δε θα εβρισκα ακρη.Αν θελεις αλλες πλη ροφοριες και λινκς ειμαι στη διαθεση σου.Ευχομαι το παιδακι να παει καλυτερα και πες στη μαμα να εχει κουραγιο και καποια στιγμη τα πραγματα θα γινουν πιο ευκολα!

03HJp2.png

DIONI μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα τις διαβάσω αυτά που μου έγραψες, κι ελπίζω να τη βοηθήσουν. Μένουν ακριβώς από κάτω μας, και τους ακούω σχεδόν κάθε βράδυ. Το μωράκι να σπαράζει στο κλάμα, κι η μαμά άυπνη και κουρασμένη να τραγουδάει... :( Ελπίζω να του περάσει γρήγορα του μπεμπούκου...

Κορίτσια, θέλω να εκφράσω μια απορία. Τι σημαίνει όταν οι γουλίτσες είναι πηχτές και ελαφρώς κιτρινωπές; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Ο δικός μου δεν έβγαζε σχεδόν καθόλου γουλιές ως 2,5-3 μηνών, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες βγάζει πηχτές γουλίτσες μετά από αρκετή ώρα από το γεύμα (μισή ως μία ώρα μετά). Ευτυχώς όχι σε κάθε γεύμα. Να ανησυχήσω ή είναι φυσιολογικό;

vChmp3.png IkwYp3.png

Διαφημίσεις

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να πω πόσο άσχημα αισθάνθηκα διαβάζοντας το πρώτο ποστ αυτής της σελίδας. Είμαι μία από τις μαμάδες που δεν κατάφερε να θηλάσει το μεσαίο της παιδί λόγω κακών οδηγιών από παιδιάτρους όταν έπαθε ουρολοίμωξη. Έχω σε άλλο τοπικ μιλήσει για το θέμα αυτό.

Ναι, αισθανόμουν τύψεις που δεν το έψαξα περισσότερο. Και αισθάνομαι ακόμη. Όχι επειδή κάποιες άλλες γυναίκες από το φόρουμ με κατηγόρησαν... ποτέ δεν αισθάνθηκα κάτι τέτοιο... αλλά επειδή η εξέλιξη των πραγμάτων ήταν τέτοια που με έκανε να καταλάβω πως έκανα λάθος.

Η μικρή μου λοιπόν υπέφερε στον πρώτο κιόλας μήνα της ζωής της από ακατάσχετη διάρροια που οι παιδίατροι απέδιδαν στο "κακό γάλα της μαμάς"... Το παιδί έπαρνε κανονικά βάρος και δε "φαντάστηκε" φαίνεται κανείς ότι έπαιζε ουρολοίμωξη...

Έκοψα το γάλα, το έβγαζα με θήλαστρο και το έδινα στη μεγάλη, κι άρχισα να της δίνω ειδικό γάλα και ριζόνερο. Τίποτα... οι διάρροιες εξακολουθούσαν... ώσπου μία μικροβιολόγος γνωστή μας υπέδειξε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων και κοπράνων. Για να μη μακρυγορώ, διαγνώστηκε ουρολοίμωξη από το βακτίριο Ε. Coli και χορηγήθηκε στο βρέφος αντιβίωση... Από τότε ουσιαστικά άρχισε και ο γολγοθάς μας με τους εμετούς.

20 μέρες μετά την αρχική διάγνωση και αφού το γάλα είχε μειωθεί πολύ γιατί δε γνώριζα το πρωτόκολο των αντλήσεων, προσπάθησα να ξαναθηλάσω τη μικρή. Στάθηκε αδύνατο. Με πολύ κόπο έβγαζα το γάλα μου με ένα θήλαστρο της κακιάς της ώρας και με το ζόρι φτάσαμε στον 3ο μήνα. Το μωρό μέχρι τότε έκανε κάποιες γουλιές αλλά στα πλαίσια του φυσιολογικού.

Δυστυχώς από τη στιγμή που σταμάτησε το μητρικό γάλα άρχισε να κάνει ρουκετοειδείς εμετούς πολλές φορές τη μέρα. Προσπαθούσαμε με αντιαναγωγικά γάλατα να διορθώσουμε την κατάσταση αλλά δεν τα έπινε με τίποτα. Από παιδίατρο σε παιδίατρο γυρίζαμε κι από γαστρεντερολόγο σε γαστρεντερολόγο αλλά η κατάσταση σταθέρά απελπιστική. Στο χρόνο επάνω κάναμε εισαγωγή στο Παίδων Πεντέλης γιατί ένας παιδίατρος της συμφοράς διέγνωσε εκ νέου ουρολοίμωξη. 7 μέρες έκανε διαρκείς εξετάσεις αλλά δεν της βρήκαν τίποτε. Και η εξέταση για ΓΟΠ ήταν για μια φορά ακόμη αρνητική. Το αποτέλεσμα ήταν πως το παιδί έπαθε ενδονοσοκομειακή γαστρεντερίτιδα και έκανε εμετό διαρκώς... Αγανακτισμένη από τη συμπεριφορά των γιατρών υπέγραψα και πήρα το παιδί μου στο σπίτι μήπως και δει θεού πρόσωπο.

Λίγο καιρό μετά το πήγα σε μία παιδογαστρεντερολόγο του Παίδων Α. Σοφία. Κοίταξε τους υπερήχους και είπε κι εκείνη πως δεν είχε ΓΟΠ μικρή αλλά δυστυχώς είχε ήδη προκύψει μια μικρή οισοφαγίτιδα. Μας έδωσε οδηγίες διατροφής. Κυρίως έπρεπε να τρώει μικρά και συχνά γεύματα. Ακολουθήσαμε τις οδηγίες της αλλά η κατάσταση παρέμεινε πολύ δύσκολη μέχρι και τα 5 χρόνια της. Τον τελευταίο χρόνο οι εμετοί έχουν μειωθεί πολύ κι ελπίζω πως θα καταφέρουμε κάποτε να το ξεπεράσουμε εντελώς...

Εν τέλει βέβαια ΚΑΝΕΙΣ δεν μπόρεσε να καταλάβει σε τι οφείλονται οι εμετοί του παιδίού...

Καταλαβαίνω απόλυτα τις μανούλες που ζουν κάτι τέτοιο. Θέλει πολλή υπομονή... άπειρη υπομονή θα έλεγα, να βλέπεις το παιδί σου να αδειάζει κάμποσες φορές τη μέρα και να μη σου 'ρχεται τρέλα...

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως στη συζήτηση επάνω με ρώτησε η γαστρεντερολόγος: "Πόσον καιρό θήλασε η μικρή;" Κι όταν της διηγήθηκα την παραπάνω ιστορία μου εξήγησε πόσο πιο καλά θα ήταν τα πράγματα αν είχε θηλάσει τον πρώτο χρόνο της ζωής της κι αν ακόμη εξακολουθούσε να θηλάζει...

Γι' αυτό λοιπόν καλή μου katiahristou σου λέω πως δε χρειάστηκε κάποιος να με κατηγορήσει για να αισθανθώ ενοχές που δεν το πάλεψα περισσότερο. Τις είχα από μόνη μου τις ενοχές και τις έχω ακόμη.

Όπως έγραψα κι αλλού ορκίστηκα πως αν κάνω άλλο παιδί θα το θηλάσω που ο κόσμος να χαλάσει... και αυτό κάνω ευτυχώς...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Πολύ ενδαφέροντα όσα διάβασα (ή μάλλον πρόλαβα να διαβάσω ) σε αυτο το τοπικ αλλα θέλω να τωτησω και εγω κατι με τη σειρά μου. Ο μικρός μου ειναι 3 μηνων και εδώ και 2 εβδομάδες περίπου άρχισε να βγάζει πηχτές γουλίτσες μετά απο σχεδόν καθε γευμα ενω πριν ΄τηαν πιο μικρη ηποσόστητ απου έβγαζε και αριαά σαν το νερό. Επίσης πριν έκανε πράσινα κακάκια ενω τωρα μουσταρδί. Τις τελευταιές μέρες λοιπόν ξυπνάει καθώς κοιμάται γιατι τουρχεται γουλίτσα και ή κλαιει απαρηγορητα οποτε τον σηκώνω και ρεύεται και βγαζει και γουλιά και δεν ξανακοιμάται συνήθως γιατι αναστατώνεται ή απλα ξυπνάει γκρινιάζει, βγάζει λίγο γάλα καθώς είναι ξαπλωμένος και ξανακοιμάται. Μπορεί να το παθει αυτο ακομα και 2 ώρες αφου έχει φάει. Είναι φυσιολογικό αυτο? Αυτο είναι παλινδρόμηση? Γίνεται να την παθει σε τετοια ηλικία? Απο τις 8μιση πχ που ξύπνησε σημερα και έφαγε ως τισ 10μιση κοιμ΄ποταν 5 λεπτά έκλεγε γοερά τον έπερνα αγκαλιά ρευόταν και τον ξαναβαζα και ξανα τα ιδια για 1μιση ώρα. Τι να κάνω?Μηπως τον πειράζει κατι που τρώω?

zH9sp3.png

GvWpp3.png

Κι εμενα βγαζει γουλίτσες ρε γμτ αλλα λιγες αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι που ακουω να του ανεβαινουν γαλατα αλλα τα ξανακαταπίνει...σαν να πνιγεται :roll:

το ειπα στην παιδιατρο αλλα μου ειπε μονο να του βαζω ενα μαξιλάρι απο κατω απο το στρώμα

Επισης με ενοχλει κι εμενα αφανταστα η καθε πικραμενη που δεν θηλασε για τον Α/Β λογο να ερχεται εδω και να σαμποταρει την προσπαθεια που γινεται με τον θηλασμό! Εντάξει την εχουν πατησει χιλιαδες γυναίκες και αλλες τοσες δεν ηθελαν απλα να το κάνουν αλλα το να την "λενε" σε ολες εμας που προσπαθησουμε να αφυπνίσουμε τα πνεύματα μου την δίνει ελεινα! Αντι να τσαντιστεις κοπελια απο τους ηλιθιους που σε περιτριγυριζουν ερχεσαι στους λιγους σωστους να τα πεις;;;;; Σε ερωτω! Για ψαξε λιγο μεσα σου τους πραγματικους λογους που το κάνεις, κανε μια ενδοσκόπηση για την πηγη της αγανακτησης σου και ισως αναιρέσεις.

Εγω ξέρω ποσο δυσκολο ειναι να θηλάσεις και καταλαβαινω τις φιλες μου που τα παράτησαν...ολες μας εδω το καταλαβαινουμε και δεν κατακρινουμε. Αν εσυ το βλέπεις προσβλητικα μάλλον εχεις τη μυγα και ψάχνεσαι με το συμπάθιο και κατα καιρους το εχουν κάνει και αλλες κοπελες...μια με τις καισαρικές, μια με το θηλασμό....anyway ας μην χαλασω αλλο την ενεργεια μου γιατι εχω και εναν παιδαρο να θηλάσω!

Κλαίρη, θα σε στενοχωρήσω αλλά είχαμε κι εμείς τα ίδια συμπτώματα, εμετούς ακόμα και μετά από αρκετή ώρα από το γεύμα, πράσινα κακάκια και κάποιες βλενίτσες και δυστυχώς είδαμε και λίγο αίμα (που εύχομαι να μη συμβεί σε εσάς). Τελικά εμάς μάλλον οφείλεται σε αλλεργία αλλά σε όσα μωρά έχουν ΓΟΠ το50% έχει και αλλεργία. Το πρόβλημα εμάς λύθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό όταν για ένα περίπου μήνα σταμάτησα τις διάφορες αλλεργιογόνες τροφές, παρόλο που στην αρχή μου φαινόταν βουνό. Βέβαια είμαστε από τους τυχερούς και τώρα τρώω σχεδόν από όλα, εντάξει αποφεύγω όσο μπορώ τα αγελαδινά προιόντα, αλλά και τις σοκολατίτσες μου θα φάω και μια χαρά. Κατά συνέπεια προτείνω αν μπορείς για ένα διάστημα να αποφεύγεις τις αλλεργιογόνες τροφές και πας βλέποντας και κάνοντας στη συνέχεια!

Σοβαρα Μαρινα?Και ποιος σου προτεινε αυτο για τις αλλεργιογονες γιατι ο γιατρος δε μουπε τιποτα τετοιο.

Πόσο μηνών το ξεπερασε αυτο?Τώρα πια εχει μουσταρδι κακακια εμενα πάντως.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

zH9sp3.png

GvWpp3.png

Και ποιος σου προτεινε αυτο για τις αλλεργιογονες γιατι ο γιατρος δε μουπε τιποτα τετοιο.

:cool:

IBCLC

Αρχικά μου το είπε ο παιδογαστρεντερολόγος που πήγαμε στο ΜΗΤΕΡΑ πριν καν βγουν οι εξετάσεις και πριν δούμε το αιματάκι! Εγώ όμως δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση και προσπάθησα να τα περιορίσω και όχι να τα κόψω οπότε μετά από λίγο να σου και το αιματάκι! Αλλά και η παιδίατρος μου όταν είδε τις εξετάσεις μου είπε να τα κόψω.Εύχομαι να είστε μία χαρά και να μη χρειαστεί να κάνεις τίποτα!

ευχαριστώ παρα πολύ.να σαι καλα.

Νομίαω παντως πως το αιματακι ειναι δειγμα αλλεργιας και οχι απλα οι αναγωγες. θα δειξει δεν ξερω τι να πω.

zH9sp3.png

GvWpp3.png

Eμένα πάντως η μικρή μου παρόλους τους εμετούς ΠΟΤΕ δεν παραπονέθηκε για το στομάχι της. Κάναμε και τεστ για αλλεργίες... τίποτα! Κόψαμε και τα γαλακτοκομικά και άλλες αλλεργιογόνες τροφές... τίποτα! Εμετό κάνει κατά τη διάρκεια του φαγητού αν στραβοκαταπιει ή βήξει. Μετά ξαναπεινάει και ζητάει φαγητό. Η εικόνα μοιάζει με ΓΟΠ αλλά η διάγνωση είναι διαρκώς αρνητική.

Πάντως ευτυχώς πάμε πολύ καλύτερα! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα