aglaia

ΓΟΠ ΛΑΘΗ & ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓαστροΟισοφαγική Παλινδρόμηση

Recommended Posts

Πέρα από τις οδηγίες σιτίσεως που ακολουθώ τι άλλο μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω?

όσον αφορά τη διατροφή μου κοβω και τα κστσικισια? (φετα, γραβιερα κλπ)

μπορω να πίνω πχ αμυγδαλογαλο ή καποιο άλλο υποκαταστατο? Γενικά έχω κόψει όλα τα συσκευασμενα τρόφιμα γιατι έχουν γαλακτοποιητες κ.α τρωω κυριως οσπρια μακαρονια, λαχανικα, κρεας. Να αφαιρεσω το μοσχαρι?

Θελω το παιδι μου να ξαναγινει οπως πριν.......σημερα ειπα στον αντρα μου να σημειωνει αυτος τα γευματα του μικρου γιατι με αγχωνει τρελα αυτη η διαδικασια.

Υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο που να βοηθαει ουσιαστικα γιατι οντως με το epadoren δε βλεπω φως...

σχετικα με το αιμα στα κακα εχω δει 2 φορες και ειχα φαει την προηγουμενη ψαρι και στις δυο φορες. επομενως αντιο ψαρακια. (μπορω να τρωω καλαμαρια, σουπιες κλπ?)

αν εχετε καμια προταση για το τι μπορω να μαγειρευω δεκτη,...(που να μην περιεχει αυγο, γαλα, ψαρι, τυρια)

πολυ φοβαμαι οτι καποια στιγμη η γιατρος θα μας δωσει τσιμεντογαλα (ετσι λεει ο αντρας μου τα AR) και στην απελπισια που βρισκομαι θα το παρω....

Διαφημίσεις

πολυ φοβαμαι οτι καποια στιγμη η γιατρος θα μας δωσει τσιμεντογαλα (ετσι λεει ο αντρας μου τα AR) και στην απελπισια που βρισκομαι θα το παρω....

Διάβασες την πρώτη σελίδα;

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Αυτό είναι το υποαλλεργικό ή το πηχτο γάλα? Γιατί αν πρόκειται για το πηχτό,οι παιδογαστρεντερολόγοι το έχουν καταργήσει και το θεωρούν επικίνδυνο!!!!Όταν μιλάμε για ΓΟΠ εννοούμε ανώριμο πεπτικό. Και το πηχτό γάλα είναι τόσο δύσπεπτο που είναι εγκληματικό να το δώσεις σε μωρό με ανώριμο πεπτικό!

Κανένα άλλο γάλα δεν μπορεί να δώσει στο παιδί όλα αυτά που του δίνει το μητρικό σου. Γιατί εκτός του ότι ειναι πολύ πιο εύπεπτο έχει όλα όσα χρειάζεται το μωρό από θρεπτικής αξίας, για να το ενισχύσει , να το δυναμώσει, να επουλώσει τις πληγές του. Κι επίσης είναι και η επαφή με εσένα που του δίνει την αίσθηση της ασφάλειας και αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στήριγμα. Γιατί ο πόνος τα φοβίζει, τα τρομάζει και χρειάζονται αυτή την επαφή.

Μη το βάζεις κάτω, θα περάσει αυτό το δύσκολο διάστημα... Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο που μπορείς στην παρούσα φάση...

Ναι να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά, και τα κατσικίσια για την ώρα. Το μοσχάρι μην το αφαιρέσεις ακόμα. Στην πορεία θα βλέπεις.

Πριν που ΄λεγα για ημερολόγιο εννοούσα για τη δική σου διατροφή, ε?

Ναι αμυγδαλόγαλα μπορείς να πίνεις. Τη σόγια να αποφεύγεις.Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο, και μόνο η ιδέα ότι περιορίζεσαι. Αλλά στην πορεία συνηθίζεις και δεν σου φαίνεται και τόσο. Ειδικά αν βλέπεις και το παιδί να πηγαίνει καλύτερα παίρνεις δύναμη!

Τη στάση του την προσέχεις? Να είναι πάντα με κλίση, όταν κοιμάται, όταν τρώει? Όχι στα ριλάξ που είναι πολύ βαθειά και πιέζεται η κοιλιά του. (ο γιος μου δεν τα άντεχε ούτε λεπτό) Όχι στα στενά ρούχα στην κοιλιά, όχι στις αγκαλιές που "ταλαιπωρούν" και το κουνάνε πολύ. Γενικά να παρατηρείς τις ανάγκες του. Αν πεινάει να φάει να μη καθυστερήσει, το κλαμα το χειροτερεύει. Μπορεί να το δεις από μόνο του να κάνει διάλειμμά στο γεύμα. Ψάχνουν και βρίσκουν ενστικτωδώς αυτό που τα ανακουφίζει. Αν το παρατηρείς πολύ προσεκτικά το ίδιο το παιδί σε οδηγεί. Είπες νομίζω ότι πίνει αντλημένο. Αυτό γίνεται σε όλα τα γεύματα? Γιατί με το στήθος ελέγχει το ίδιο καλύτερα πως και πόσο τρώει και αυτό το βοηθάει.

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι η ομοιοπαθητική. Τα φάρμακα είναι τελειώς άκακα και δεν έχεις παρενέργειες. Εγώ τότε δεν είχα ιδέα από ομοιοπαθητική. Τώρα κάνουμε οικογενειακώς και πλέον έμαθα οτι θα μπορούσα να τον είχα βοηθήσει έτσι και να μην είχε ταλαιπωρηθεί έτσι το μωρό μου.

03HJp2.png

Τη διαβασα και τη διαβαζω πολυ συχνα για να μην κανω το λαθος.....

απλα μερικες φορες οταν βρισκομαστε σε αδυναμια οπως εγω τωρα, θα κανω πιο "ευκολα" ότι πει ο γιατρος....

Αναφερεις οτι δε χορηγουνται σε βρεφη με οισοφαγιτιδα. Τι μπορει να τον βοηθήσει με αυτη την οισοφαγιτιδα?

Εγω παρατηρησα οτι ενω πριν ενα μηνα τα συμπτωματα της Γοπ ηταν κρυφα και τα ειδαμε απο τον υπερηχο, τις τελευταιες μερες ειναι ολοφανερα και πολυ εντονα. Δηλαδη αντι να βελτιωνεται η κατασταση, χειροτερευει...

Υπαρχει δυνατοτητα απο τη στιγμη που ουτως η αλλιως πινει το γαλα απο το μπουκαλι να του βαλουμε πηκτικα? (δεν ξερω αν ειναι κοτσανα αυτο που σκεφτηκα)

Αυτό είναι το υποαλλεργικό ή το πηχτο γάλα? Γιατί αν πρόκειται για το πηχτό,οι παιδογαστρεντερολόγοι το έχουν καταργήσει και το θεωρούν επικίνδυνο!!!!Όταν μιλάμε για ΓΟΠ εννοούμε ανώριμο πεπτικό. Και το πηχτό γάλα είναι τόσο δύσπεπτο που είναι εγκληματικό να το δώσεις σε μωρό με ανώριμο πεπτικό!

Κανένα άλλο γάλα δεν μπορεί να δώσει στο παιδί όλα αυτά που του δίνει το μητρικό σου. Γιατί εκτός του ότι ειναι πολύ πιο εύπεπτο έχει όλα όσα χρειάζεται το μωρό από θρεπτικής αξίας, για να το ενισχύσει , να το δυναμώσει, να επουλώσει τις πληγές του. Κι επίσης είναι και η επαφή με εσένα που του δίνει την αίσθηση της ασφάλειας και αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στήριγμα. Γιατί ο πόνος τα φοβίζει, τα τρομάζει και χρειάζονται αυτή την επαφή.

Μη το βάζεις κάτω, θα περάσει αυτό το δύσκολο διάστημα... Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο που μπορείς στην παρούσα φάση...

Ναι να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά, και τα κατσικίσια για την ώρα. Το μοσχάρι μην το αφαιρέσεις ακόμα. Στην πορεία θα βλέπεις.

Πριν που ΄λεγα για ημερολόγιο εννοούσα για τη δική σου διατροφή, ε?

Ναι αμυγδαλόγαλα μπορείς να πίνεις. Τη σόγια να αποφεύγεις.Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο, και μόνο η ιδέα ότι περιορίζεσαι. Αλλά στην πορεία συνηθίζεις και δεν σου φαίνεται και τόσο. Ειδικά αν βλέπεις και το παιδί να πηγαίνει καλύτερα παίρνεις δύναμη!

Τη στάση του την προσέχεις? Να είναι πάντα με κλίση, όταν κοιμάται, όταν τρώει? Όχι στα ριλάξ που είναι πολύ βαθειά και πιέζεται η κοιλιά του. (ο γιος μου δεν τα άντεχε ούτε λεπτό) Όχι στα στενά ρούχα στην κοιλιά, όχι στις αγκαλιές που "ταλαιπωρούν" και το κουνάνε πολύ. Γενικά να παρατηρείς τις ανάγκες του. Αν πεινάει να φάει να μη καθυστερήσει, το κλαμα το χειροτερεύει. Μπορεί να το δεις από μόνο του να κάνει διάλειμμά στο γεύμα. Ψάχνουν και βρίσκουν ενστικτωδώς αυτό που τα ανακουφίζει. Αν το παρατηρείς πολύ προσεκτικά το ίδιο το παιδί σε οδηγεί. Είπες νομίζω ότι πίνει αντλημένο. Αυτό γίνεται σε όλα τα γεύματα? Γιατί με το στήθος ελέγχει το ίδιο καλύτερα πως και πόσο τρώει και αυτό το βοηθάει.

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι η ομοιοπαθητική. Τα φάρμακα είναι τελειώς άκακα και δεν έχεις παρενέργειες. Εγώ τότε δεν είχα ιδέα από ομοιοπαθητική. Τώρα κάνουμε οικογενειακώς και πλέον έμαθα οτι θα μπορούσα να τον είχα βοηθήσει έτσι και να μην είχε ταλαιπωρηθεί έτσι το μωρό μου.

Τη σταση την προσεχουμε, είναι πάντα σε κλίση και τα γευματα είναι συχνα και μικρα. Κραταμε σημειωσεις ποσο γαλα πινει ημερησιως γιατι εχει μειωσει την ποσοτητα αισθητα. Το παιδι πειναει και φοβαται να φαει. Κανουμε δυστυχως αντληση γιατι δεν μπορεσαμε να μαθουμε το στηθος, εχω γραψει σε αλλο θεμα γι αυτο, τις πρωτες 15 μερες επαιρνε ξενο γαλα γιατι εγω επαιρνα τριπλο σχημα αντιβιωσης μη συμβατο με το θηλασμο, εκανα αντλησεις και πετουσα το γαλα. Μετα απο τις 15 μερες που βγηκα απο το νοσοκομειο πινει μητρικο. Οσες προσπαθειες κι αν εκανα δεν τα καταφεραμε. Νομιζω και η γοπ συνεβαλα σ'αυτο γιατι το παιδι μετα απο 2-3 λεπτα θηλασμου αφηνε το στηθος κ εκανε σα να πνιγεται και τη μεση τοξο. Τωρα οταν τον βαζω δεν το πιανει καν, νευριαζει..

Τα βρεφη που κανουν οποιοθητικη τα παρακολουθει παιδιατρος ΚΑΙ ομοιοπαθητικος η υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος?

απλα μερικες φορες οταν βρισκομαστε σε αδυναμια οπως εγω τωρα, θα κανω πιο "ευκολα" ότι πει ο γιατρος....

σε αυτή την περίπτωση, είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν παιδογαστρεντερολόγο

Αναφερεις οτι δε χορηγουνται σε βρεφη με οισοφαγιτιδα. Τι μπορει να τον βοηθήσει με αυτη την οισοφαγιτιδα?

Το άρθρο απλώς το μετέφερα, είναι της Ρώμα που είναι παιδογαστρεντερολόγος.

Γράφω:

Σύμφωνα με τα όσα γράφει:

Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ.

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Υπάρχουν παιδίατροι που είναι και ομοιοπαθητικοί! Τέτοιος παιδίατρος μας παρακολουθεί κι εμάς.

03HJp2.png

Dioni μου τι κάνεις; με τις γουλιές πάμε πολύ καλά θα έλεγα μετά και το ομοιοπαθητικό που πήρε, να σου πω ότι απο της 19 Οκτώβρη και για 2-3 μέρες είχε αίμα στα κάκα, κάναμε μάγιερ και δυστυχώς βγήκε θετική. Γάλα δεν έπινα απ' όταν γέννησα, άντε κανά γιαούρτι ή τυρί, τα έκοψα όλα τώρα, έχω την εντύπωση ότι την πειράζει και η σοκολάτα και το λέω αυτό, γιατί αυτές τις μέρες είχα φάει κάτι κομματάκια. Η γνώμη σου να κόψω και όλα τα υπόλοιπα αλλεργιογόνα; έτσι έχω για αρχή και βλέπουμε. Όπως καταλαβαίνεις ζορίζομαι στο τι να τρώω, αλλά που θα πάει θα συνηθίσω. Φιλιά στο μικρό σου.

dBPlp3.png MDOFp3.png

Βloublou καλά είμαστε!

Κόψε όλα τα γαλακτοκομικά και οτιδήποτε άλλο υποψιάζεσαι. Χρειάζεσαι ένα μήνα για να καθαρίσετε από τα γλακτοκομικά, θα παρατηρήσεις εσύ διαφορές ίσως και νωρίτερα όμως. Πρόσεχε τα κρυμμένα!

Η σοκολάτα μια που το αναφέρεις είχε μέσα γάλα? Ακόμα και κάποιες που δεν είνα γάλακτος έχουν ίχνη. Αλλά όπως και να έχει η σοκολάτα είναι από αυτά που μπορεί να πειράζουν. Και τον δικό μου τον πείραζε πολύ!

Βοήθησε όντως το ομοιοπαθητικό,ε?

(Αντε να τα πούμε και από κοντά καμμιά φορά)

03HJp2.png

Dioni τα οσπρια τα έκοψα για αρχή και μετά 2 φορές που έφαγα φακές ο μικρος έκλαιγε αρκέτα για 2-3 μέρες και είχε έντονα αέρια και δεν έκανε κακά του για 2 μέρες και ο γιατρός μου είπε καλύτερα να μην τρώω όσπρια για λίγο καιρό.

patty εμας μας παρακολουθεί και ομοιοπαθητικός παιδιατρος και κλασικός.

Ο γιατρός μας έρχεται σπίτι και μας κάνει τα εμβόλια και στην ομοιοπαθηκό είχαμε πάει όταν διαγνωστηκε η παλλινδρόμηση για να με βοηθήσει με την διατροφή μου(γιατι ο γιατρος μας μου ειπε οτι αν θελω να βοηθησω το μπεμπε μετά το μητρικό να του δινω ενα ειδικο γάλα για συμπλήρωμα) και πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ,μου είπε να καθυστερήσω τα εμβόλια 2 μήνες γιατί επηρεάζουν την κατάσταση, μου έδωσε και μια κάψουλα να πιώ εγώ και έστρωσε και ο θηλασμος και το μπεμπέ.Απο τότε δεν έχω ξαναπάει 2 φορές που την χρειάστηκα με συμβούλεψε απο το τηλέφωνο.

Συνέχισε τον θηλασμό απολκειστικά το ξέρω οτι είναι δυσκολό οταν εχεις να κόψεις και τόσα πράγματα αλλά θα βοηθήσεις το μωρό σου να το ξεπεράσει πολύ πιο γρήγορα.

Εμένα ο δικός μου πάει πολύ καλά βγάζουμε βέβαια γουλιές αλλά το σημαντικό είναι οτι δεν πονάμε, οτι τρώμε με όρεξη και απο βάρος πάμε καλά και πλέον έχω βάλει στην διατροφή μου την μαυρη σοκολάτα η οποία δεν τον πεοράζει ,αυγά, τα κατσικίσια και τα προβεια προιόντα .Θα δεις και εσυ με τον καιρο τι δεν πειράζει τον μικρό σου καιν όλα θα είναι πιο εύκολά.

Εγώ να φανταστείς μέχρι και παγωτό με κατσικίσιο γάλα φτιάχνω και γινεται σουπερ...

eNortjKzUjI0MbQwMlWyBlwwFXwC0g,,98.png

Διαφημίσεις

Μπορεις να μου στειλεις σε πμ το τηλεφωνο του ομοιοπαθητικου σου? Ειδα εισαι Αθηνα. Μακαρι να το ξεπερασουμε...σημερα ειναι μεχρι αυτη την ωρα με 300 γραμμαρια γαλα....απο τις 6 το πρωι...

Σοφια17 και DIONI δεν ξερω πως να σας ευχαριστήσω!!! Πήγαμε στην ομοιοπαθητικό στις 31/10. Έχουμε κόψει το επαντορεν εντελώς εδώ και πέντε μερες και παίρνω εγω κάτι κάψουλες. Μου είπε αν σε δεκαπεντε μερες ειναι το παιδί καλά σημαινει οτι βρήκαμε το σωστό φαρμακο. Παντως το παιδί έχει γίνει άλλο παιδί πραγματικά!! Γελάει όλη τη μέρα και παίζει. Τα συμπτωματα της ΓΟΠ εχουν ελαχιστοποιηθεί! Μακαρι να συνεχίσουμε έτσι. Το μόνο που επιμένει είναι η βλένα στα κακά και η διάρροια. Παρατήρησα όμως ότι έχει βελτιωθεί από τότε που κόψαμε το επαντορεν, δηλαδή ενώ έκανε διάρροια μετά από κάθε γεύμα, τώρα κάνει μία φορά τη μέρα. Διάβασα τις παρανέργειες του επαντορέν και αναφέρει μέσα και τη διάρροια. Ισως χρειάζεται λίγες μέρες μέχρι να "καθαρίσει" ο οργανισμός του. Διαφορετικά πρέπει να κοιτάξω τι άλλο τον πειράζει από αυτά που τρώω.

Παντως όσες τροφές έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα ως αλλεργιογόνες τις έχω κόψει. Τωρα διαβάζω για την Gaps diet αλλα ομολογώ οτι το θέμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό...

:oops:

Τωρα διαβάζω για την Gaps diet αλλα ομολογώ οτι το θέμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό...

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο φαίνεται.

Θα μπορούσα να το συνοψίσω στα εξής

-Αφαιρείς τα δημητριακά και τα προϊόντα τους, τα περισσότερα όσπρια (επιτρέπεται η φακή σε μικρή ποσότητα στη δεύτερη φάση), τα αμυλούχα "λαχανικά" όπως η πατάτα και τη ζάχαρη.

-Αφαιρείς όλα τα προϊόντα που περιέχουν συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης

-Προσθέτεις προβιοτικά (σπιτικό τουρσί και σπιτικό γιαούρτι)

-Προσθέτεις ζωμούς από κόκκαλα και κρεατικά

Οπότε η διατροφή περιλαμβάνει αυγά, κρεατικά, γαλακτοκομικά υπό προϋποθέσεις, λαχανικά και φρούτα.

Κάποια από αυτά (συνήθως τα πολύ ινώδη) μπορεί να μην είναι καλά ανεκτά στην αρχή, αλλά συνήθως αργότερα γίνονται ανεκτά.

IBCLC

Σοφια17 και DIONI δεν ξερω πως να σας ευχαριστήσω!!! Πήγαμε στην ομοιοπαθητικό στις 31/10. Έχουμε κόψει το επαντορεν εντελώς εδώ και πέντε μερες και παίρνω εγω κάτι κάψουλες. Μου είπε αν σε δεκαπεντε μερες ειναι το παιδί καλά σημαινει οτι βρήκαμε το σωστό φαρμακο. Παντως το παιδί έχει γίνει άλλο παιδί πραγματικά!! Γελάει όλη τη μέρα και παίζει. Τα συμπτωματα της ΓΟΠ εχουν ελαχιστοποιηθεί! Μακαρι να συνεχίσουμε έτσι. Το μόνο που επιμένει είναι η βλένα στα κακά και η διάρροια. Παρατήρησα όμως ότι έχει βελτιωθεί από τότε που κόψαμε το επαντορεν, δηλαδή ενώ έκανε διάρροια μετά από κάθε γεύμα, τώρα κάνει μία φορά τη μέρα. Διάβασα τις παρανέργειες του επαντορέν και αναφέρει μέσα και τη διάρροια. Ισως χρειάζεται λίγες μέρες μέχρι να "καθαρίσει" ο οργανισμός του. Διαφορετικά πρέπει να κοιτάξω τι άλλο τον πειράζει από αυτά που τρώω.

Παντως όσες τροφές έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα ως αλλεργιογόνες τις έχω κόψει. Τωρα διαβάζω για την Gaps diet αλλα ομολογώ οτι το θέμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό...

πολύ χαίρομαι για τα νέα σας.

Αντε κάθε μερα και καλύτερα.Τωρα για την gaps diet δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν την έχω ξανακούσει, η ομοιοπαθητικός στην πρότεινε?

eNortjKzUjI0MbQwMlWyBlwwFXwC0g,,98.png

Διαφημίσεις

πολύ χαίρομαι για τα νέα σας.

Αντε κάθε μερα και καλύτερα.Τωρα για την gaps diet δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν την έχω ξανακούσει, η ομοιοπαθητικός στην πρότεινε?

Οχι, εδω στο φορουμ έχω διαβάσει ελαχιστα πραγματα, απλά κατευθυνομαι προς τα κει γιατι επιμενει η διαρροια και η βλενα στα κακα και με δεδομενο οτι η παλινδρομιση ειναι απο αλλεργια σκεφτομαι μηπως το παιδι εχει αλλεργια σε κατι που τρωω τωρα, π.χ δημητριακα..

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο φαίνεται.

Θα μπορούσα να το συνοψίσω στα εξής

-Αφαιρείς τα δημητριακά και τα προϊόντα τους, τα περισσότερα όσπρια (επιτρέπεται η φακή σε μικρή ποσότητα στη δεύτερη φάση), τα αμυλούχα "λαχανικά" όπως η πατάτα και τη ζάχαρη.

-Αφαιρείς όλα τα προϊόντα που περιέχουν συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης

-Προσθέτεις προβιοτικά (σπιτικό τουρσί και σπιτικό γιαούρτι)

-Προσθέτεις ζωμούς από κόκκαλα και κρεατικά

Οπότε η διατροφή περιλαμβάνει αυγά, κρεατικά, γαλακτοκομικά υπό προϋποθέσεις, λαχανικά και φρούτα.

Κάποια από αυτά (συνήθως τα πολύ ινώδη) μπορεί να μην είναι καλά ανεκτά στην αρχή, αλλά συνήθως αργότερα γίνονται ανεκτά.

Μαλιστα... τρωμε οπως παλια δηλαδη. Ακουγεται δυσκολο αλλα μια συνηθεια ειναι ολα. Υποπτευομαι τα δημητριακα γιατι ειναι η μονη τροφη που ειναι στανταρ στο μενου μου τωρα που κανω αποχη απο τα υπολοιπα. π.χ το παξιμαδι.

Αχ κορίτσια εμείς κοντεύουμε εννιά μηνών και ακόμα έχουμε αναγωγές... Πότε θα τελειώσει αυτό το πράγμα; Κυρίως γάλα και καμιά φορά και φαΐ. Πάρα πολύ μειωμένες όμως σε σχέση με παλιά, αν και ακόμα παλεύουμε πολλές φορές την ώρα του θηλασμού. Πάντως τώρα πια μπορώ και την ξαπλώνω ανάσκελα μετά το φαγητό(αν χρειαστεί πχ να την αλλάξω)! Τέρμα το μαρτύριο του να την κρατάω όρθια και με το που φεύγουμε από τις 90° να τα βγάζουμε όλα. Θέλω να πω ένα μεγάλο κουράγιο στις κοπέλες που έχουν τη ΓΟΠ στα φόρτε τους. Μου φαίνεται απίστευτο από εκεί που άλλαζα ρούχα 10 φορές τη μέρα από τους εμετούς τώρα μπορούμε να έχουμε την ίδια πυτζάμα μέχρι το βράδυ! Αισθάνομαι ότι τα δύσκολα πέρασαν, κουράγιο κοπέλες και εύχομαι να τα καταφέρετε όσες είναι εφικτό να απέχετε από φάρμακα. Λίγη ταλαιπωρία παραπάνω, αλλά αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της με την ησυχία της.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

έχω αγχωθει πάρα πολύ.το μωρό μου πάντα έβγαζε μερικές γουλιτσες τη μέρα.κατά το ρέψιμο πιο πυκτές και στο άσχετο όταν ηταν ξαπλωμένο (πλαι η ανασκελα) τη μέρα σαν υγρό που το έβλεπα στο σεντονάκι του σαν μικρή λιμνούλα.τις τελευταίες μέρες βγάζει όμως πιο πολλές φορές αυτές τις λιμνούλες.να σημειώσουμε πως ειχε εδω και 15 περιπου μέρες πολλά αερια(κολικούς?) μέσα στη νυχτα μια φορά.το βάρος του είναι σουπερ πίνει μόνο μητρικό αλλα τρώει 10 λεπτα περιπου ανα δυωρα καμια φορα και λιγοτερα λεπτα νωριτερα απο 2ωρο και ο γιατρος μου απο χθες μου ειπε να δινω 20 - 25 λεπτα στηθος και μετα συμπληρωμα APTAMIL.μεταξυ μας το μετανιωσα που ειπα οκ στο ξένο.δεν θέλω καθολου. αλλα ο γιατρος λεει οτι καλό ειναι να μην τρωει κατω απο 2,5 ωρες.τωρα δεν καταλαβα αν εννοει οτι εχει σχεση και με τις γουλιες ή αν δεν κάνει καλο γενικα να τρωει κατω απο 2,5 ωρες.

τι να κανω?εχω στεναχωρεθει

s0g0p2.png

5wRrp2.png

έχω αγχωθει πάρα πολύ.το μωρό μου πάντα έβγαζε μερικές γουλιτσες τη μέρα.κατά το ρέψιμο πιο πυκτές και στο άσχετο όταν ηταν ξαπλωμένο (πλαι η ανασκελα) τη μέρα σαν υγρό που το έβλεπα στο σεντονάκι του σαν μικρή λιμνούλα.τις τελευταίες μέρες βγάζει όμως πιο πολλές φορές αυτές τις λιμνούλες.να σημειώσουμε πως ειχε εδω και 15 περιπου μέρες πολλά αερια(κολικούς?) μέσα στη νυχτα μια φορά.το βάρος του είναι σουπερ πίνει μόνο μητρικό αλλα τρώει 10 λεπτα περιπου ανα δυωρα καμια φορα και λιγοτερα λεπτα νωριτερα απο 2ωρο και ο γιατρος μου απο χθες μου ειπε να δινω 20 - 25 λεπτα στηθος και μετα συμπληρωμα APTAMIL.μεταξυ μας το μετανιωσα που ειπα οκ στο ξένο.δεν θέλω καθολου. αλλα ο γιατρος λεει οτι καλό ειναι να μην τρωει κατω απο 2,5 ωρες.τωρα δεν καταλαβα αν εννοει οτι εχει σχεση και με τις γουλιες ή αν δεν κάνει καλο γενικα να τρωει κατω απο 2,5 ωρες.

Γνώμη μου,να μην δίνεις ξένο!Αφού το βάρος σας είναι καλό,μην ανησυχείς πολύ,για αλλεργίες το έλεγξες?Μήπως έβαλες στην διατροφή σου κάτι που τον πειράζει?Αν όχι,δες μήπως είναι από την λαιμαργία του.Ο δικός μου επί 3-4 μήνες έβγαζε συνέχεια γουλιές και είχα τρελαθεί,στο τέλος μου έκοψε να ελέγχω λίγο το πόσο συχνά τρώει και ηρεμήσαμε!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Η ΓΟΠ είναι χειρότερη στα μωρά που δεν θηλάζουν, το περιεχόμενο του στομάχου είναι πιο όξινο με το ξένο γάλα και μπορεί να κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά στον οισοφάγο.

Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς έναν γιατρό που γνωρίζει από ΓΟΠ παιδογαστρεντερολόγο ή παιδίατρο που γνωρίζει ορθή την αντιμετώπιση της ΓΟΠ. Καλό θα ήταν να διαβάσεις τις πρώτες σελίδες του τόπικ για να δεις τι προτείνουν οι παιδογαστρεντερολόγοι.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.αγλαια έχω καποιες απορίες:

-αν υποθέσουμε πως έχουμε γοπ δεν πρεπει να κανουμε και εμετους?αυτο το λευκο ημιδιαφανο υγρο μπορει να ειναι λογω γοπ?

-τρωμε μονο σε ξαπλωτη θεση παραλληλα.δεν δειχνει να τον ενοχλει καθολου.τις αλλες θεσεις δεν θελει.

ενα στηθος η δυο τη φορα?

-πολλες φορες τα κακα μας ειναι πρασινα την ιδια μερα και τα επομενα μουσταρδι.κουλό?

-να σηκωσω το στρωματακι του?στον υπνο μονο χθες εβγαλε λιγο.βγαζει οταν παιζει ανασκελα 'η στο πλαι και οταν ειναι στο ριλαξ(εχει βαθος στο σημειο που ακουμπαει ο πωπος).

-οταν κοιμαται δεν ρευεται.να τον κραταω εστω ορθιο στον ωμο μου παραπανω?

-πρεπει ολο το βραδυ να το εχουμε στο ενα πλευρο αριστερα?εγω τον αλλαζω πλευρα. αν δεν εχει γοπ να τον αλλαζω πλευρα?

-να προσπαθησω να μεγαλώσω τα μεσοδιαστηματα για να προλαβαινει να χωνευει?

-

ευχαριστω εκ των προτερων.εχω αγχωθει και φοβαμαι μην κανω κακο στο γαλα μου...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

-αν υποθέσουμε πως έχουμε γοπ δεν πρεπει να κανουμε και εμετους?αυτο το λευκο ημιδιαφανο υγρο μπορει να ειναι λογω γοπ?

Η οποιαδήποτε επιστροφή γαστρικού περιεχομένου προς τον οισοφάγο, χαρακτηρίζεται ως ΓΟΠ.

Η ΓΟΠ μπορεί να είναι σιωπηλή, δηλαδή να μη συνοδεύεται καθόλου από αναγωγές. Μπορεί να έχει απλές αναγωγές, μπορεί να συνοδεύεται και από εμέτους.

Ήπια ΓΟΠ, θεωρείται φυσιολογική και συνήθως δεν δημιουργεί παθολογικά συμπτώματα (οισοφαγίτιδα).

Ακόμη και αν δεν είναι παθολογική, οι συμβουλές για τάισμα σε πιο όρθια θέση, για όρθια στάση μετά το τάισμα για 30 λεπτά, για ύπνο σε στρώμα με κλίση, είναι συμβουλές που μπορεί να βοηθήσουν και ένα μωρό με ήπια ΓΟΠ.

-τρωμε μονο σε ξαπλωτη θεση παραλληλα.δεν δειχνει να τον ενοχλει καθολου.τις αλλες θεσεις δεν θελει.

Αφού δεν ενοχλείται, δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

ενα στηθος η δυο τη φορα?

Δεν υπάρχει κανόνας ούτε για το ίδιο το μωρό. Προσφέρεις το ένα μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του. Μετά προσφέρεις και το άλλο. Αν θέλει να συνεχίσει έχει καλώς. Αν δεν θέλει να συνεχίσει, πάλι έχει καλώς.

-πολλες φορες τα κακα μας ειναι πρασινα την ιδια μερα και τα επομενα μουσταρδι.κουλό?

καθόλου! Μπορεί να οφείλεται σε κάτι που έφαγες ή σε ήπια υπερπαραγωγή ή σε ήπια αλλεργία.

-να σηκωσω το στρωματακι του?στον υπνο μονο χθες εβγαλε λιγο

Δοκίμασέ το και δες αν το μωρό είναι καλύτερα έτσι ή όχι. Δεν υπάρχουν συνταγές και οδηγίες που είναι κατάλληλες για όλα τα μωρά. Το σημαντικό είναι να βρεις αυτό που ταιριάζει στο δικό σου μωρό.

-οταν κοιμαται δεν ρευεται.να τον κραταω εστω ορθιο στον ομω μου παραπανω?

Δοκίμασέ το και δες αν είναι καλύτερα.

-να προσπαθησω να μεγαλώσω τα μεσοδιαστηματα για να προλαβαινει να χονευει?

Ισχύει αυτό που έγραψα και παραπάνω. Δες αν αυτή η πρακτική βοηθαει το δικό σου μωρό.

ευχαριστω εκ των προτερων.εχω αγχωθει και φοβαμαι μην κανω κακο στο γαλα μου...

τι εννοείς;

ο παιδίατρος με ποια αιτιολογία συνέστησε το συμπλήρωμα;

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Ήπια ΓΟΠ, θεωρείται φυσιολογική και συνήθως δεν δημιουργεί παθολογικά συμπτώματα (οισοφαγίτιδα).

με τον καιρό περνάει?αφήνει "κουσούρια"...?

Ισχύει αυτό που έγραψα και παραπάνω. Δες αν αυτή η πρακτική βοηθαει το δικό σου μωρό.

δηλαδη να ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΑΝΑΛΌΓΩς ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ?

τι εννοείς;

ΜΗΝ μου κοπει λενε...βλακειες ε?

ο παιδίατρος με ποια αιτιολογία συνέστησε το συμπλήρωμα;

για να μην πειναει κ καλα...σε λιγοτερο απο 2,5 ωρες..το στηθος μου πάντως κ μετα το θηλασμο μια χαρά γαλα βγάζει...επίσης πριν 20 μερες ειμασταν 5,500 ενω γεννηθηκαμε 3,100 κ βγηκαμε 3,000 απο το μαιευτηριο...τοτε ειπε ειμαστε ενα κιλο παραπάνω...

χιλια ευχαριστω...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

με τον καιρό περνάει?αφήνει "κουσούρια"...?

Στα περισσότερα μωρά περνάει, σε μερικά εξελίσσεται σε παθολογική. Οι γενικές συμβουλές που ισχύουν για τη ΓΟΠ (θέση ταΐσματος, ρέψιμο, ύπνος σε στρώμα με κλίση), μπορούν να βοηθήσουν τα περισσότερα μωρά.

δηλαδη να ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΑΝΑΛΌΓΩς ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ?

Φυσικά! τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις;

ΜΗΝ μου κοπει λενε...βλακειες ε?

Το γάλα σου μπορεί να μειωθεί και να κοπεί αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του παιδιάτρου σου για συστηματική χορήγηση συμπληρώματος.

για να μην πειναει κ καλα...σε λιγοτερο απο 2,5 ωρες..το στηθος μου πάντως κ μετα το θηλασμο μια χαρά γαλα βγάζει...επίσης πριν 20 μερες ειμασταν 5,500 ενω γεννηθηκαμε 3,100 κ βγηκαμε 3,000 απο το μαιευτηριο...τοτε ειπε ειμαστε ενα κιλο παραπάνω...

χιλια ευχαριστω...

Το να συστήνεται χορήγηση ξένου γάλακτος σε ένα μωρό που έχει πάρει βάρος πάνω από τον αναμενόμενο μέσο όρο και χωρίς καμία άλλη αιτιολογία, αποτελεί υπονόμευση του θηλασμού με πρόθεση. Δεν γίνεται από άγνοια...:?

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις κάποιον παιδίατρο που ακόμη και αν δεν υποστηρίζει το θηλασμό, τουλάχιστον δεν τον υπονομεύει με τέτοιο τρόπο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα