aglaia

ΓΟΠ ΛΑΘΗ & ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓαστροΟισοφαγική Παλινδρόμηση

Recommended Posts

λοιπον παρατηρησα τα εξης μεχρι τωρα. Το στηθος μου δεν βγαζει τοσο γαλα ωστε να πνιγεται και για αυτο να παλευει. Αλλα εκανα το εξης. Επειδη οπως προανεφερα μεχρι τωρα του εδινα 5 λεπτα απο το ενα στηθος και 5 απο το αλλο οπως μου ειχαν πει οι γιατροι εκανα αυτο που ειπε η αγλαια . τον ταιζω οσο χρειαστει μονο απο το ενα στηθος και στο επομενο γευμα απο το αλλο. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να βγαλει περισσοτερο γαλα το στηθος μου..(Ετσι νιωθω) και να σταματησει να παλευει. Μαλλον δεν του εφτανε τι να πω. Οι γουλιες και οι εμετοι δεν σταματησαν αλλα εχουν μειωθει.Παρατηρησα επισης οτι αν σηκωσω το μωρο σε καθιστη θεση (πχ αγκαλια) ειναι πολυ πιθανο να βγαλει πιο πολυ απο οτι αν το βαλω αφου ρευτει στο ρηλαξ η στο κρεβατι του και το αφησω εκει για αρκετη ωρα. Για αυτο κι ολας δεν κανει εμετους τη νυχτα. Σαν να εχει σχεση η κινητικοτητα του με τους εμετους...καπως ετσι δειχνει.

:!::!:

YgdHp3.pngpBpMp3.png

Διαφημίσεις

Επίσης, λάθος είναι αυτά που σου είπαν για τα 5 λεπτά. Πρέπει να τον αφήνεις ΟΣΟ θέλει από το ένα στήθος και μετά αν τελειώσει και ψάχνει ακόμα να τον βάζεις από το άλλο...

Περιμένουμε νέα...

συγνωμη η felinidoc to ειπε μπερδευτηκα...

YgdHp3.pngpBpMp3.png

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Η ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ, ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ- , ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΠΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΒΑΡΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΑΜΕ ΟΡΘΙΟ ΓΙΑ 1 ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΒΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΙΖΑ ΚΑΘΕ 1 ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ EPADOREN-ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΤΡΩΣΕ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΚΑΙ Η ΠΑΛΙΝΔΟΜΗΣΗ-ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΙΩΝΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ EPADOREN ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 4ου ΜΗΝΑ -ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΚΡΕΜΕΣ-ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΗΚΕ Η ΠΑΛΙΝΔΟΜΗΣΗ --- ΘΗΛΑΣΑ 7 ΜΗΝΕΣ (ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΜΕΤΑ + ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ+ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ). ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ - ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ+ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ.

με εκτιμηση ---

Το νινί μου βγάζει γάλα μετά το γεύμα αφού ρευτεί,οχι με πίεση, αν τον κρατάμε σε όρθια στάση και η κοιλά του ακουμπάει στο στήθος.

αν μόλις ρευτεί τον βάζω κάτω σε έλαφριά κλίση τότε είναι μιά χαρά,το ίδιο και όταν είναι ξαπλωμένο οριζόντια.

Η γιατρός μου είπε ότι ότι δεν έχει ΓΟΠ αφού παίρνει πολύ βάρος ,απλά τρώει λαίμαργα.

Δεν ξέρω φοβάμαι λίγο....

eNortjKzUjI0MLI0M1OyBlwwFX4C1Q,,42.pngeNortjKzUjIysDCyMFKyBlwwFYMC0w,,92.png

Φελια μου διαβασε αναλυτικα αυτα που παραθετει η Αγλαία . Ολα τα μωρα εχουν ελαφρά παλινδρόμηση . Αν παίρνει καλο βάρος και δειχνει να μην ενοχλειτε τοτε δεν υπάρχει προβλημα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png

Έχω ένα μωράκι 58 ημερών εδώ και δέκα μέρες άρχισαν κάτι περίεργοι πόνοι γύρω στις 23,00 το βράδυ μέτα το γεύμα του (θηλάζω αποκλειστικά), κάναμε υπέρηχο και βρήκανε ήπια ΓΟΠ προσπαθουμε να το ξεπεράσουμε χωρίς φάρμακα με τις γνωστές πρακτικές μεθόδους. Ήθελα να ρωτήσω τις έμπειρες μαμάδες αλλά και την aglaia η ΓΟΠ είναι δυνατόν να εμφανίζεται μόνο βράδυ; γιατι στα υπόλοιπα γεύματα δεν έχει πόνους το μωράκι μου. Οι πόνοι δε κάθε μέρα σταδιακά νομίζω οτι γίνονται και χειρότεροι, γουλίτσες ιδιαίτερες δεν βγάζει, σήμερα κάναμε και γενικές ούρων μήπως έχει και κάποια λοίμωξη γιατί τα ξημερώματα έκανε εμετό με δύναμη. Μόλις φάει το γέυμα του εκεί γύρω στις 23,00 πάντα αλλα και δέκα καμιά φορά και τη βάλουμε να ρευτεί μετα απο 1 λεπτό ξεκινάνε ενώ όλη μέρα τίποτα καμιά ιδιαίτερη ενόχληση. Επίσης μιας και το πιάνουν συγκεκριμένα το βράδυ υπάρχει περίπτωση να είναι ΓΟΠ και κολικοί μαζί; Οι κολικοί έρχονται και φεύγουν γιατι είχαμε κολικους οταν ήταν 20 ημερών κράτησαν κανα δυο βδομάδες και εξαφανίστηκαν.

Τελικά η ΓΟΠ περνάει ή συνεχίζει να υπάρχει ακόμα κι αν σταματήσουν οι αναγωγές; Το ρωτάω γιατί ενώ η μικρή μου σταμάτησε να έχει βγάζει γουλιές τελείως περίπου 3 μήνες μετά την εισαγωγή στερεών, τον τελευταίο μήνα είχε δύο περιστατικά όπου έκλαιγε γοερά, έδειχνε ότι ήθελε να θηλάσει και μόλις κατάπινε 2 γουλιές άφηνε το στήθος και έκλαιγε πάλι σαν να την "έκαιγε" το γάλα που κατέβαινε, τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδινε. Μετά προσπαθούσε πάλι να θηλάσει και ξανά τα ίδια και αυτό κράτησε τουλάχιστον 2.5-3 ώρες. Το ένα περιστατικό ήταν μετά από ένα ελαφρύ χειρουργείο που έκανε (ρινοδακρυϊκός πόρος) και το άλλο εχθές το βράδυ.

Υπάρχει μήπως κάποιος ερεθισμός στον οισοφάγο που τα προκαλεί αυτά ή μπορεί να είναι κάτι άλλο και τα συσχετίζω εγώ λανθασμένα; Έχει νόημα να το ψάξω παραπέρα, ή εφόσον σταματήσανε οι αναγωγές και τα περιστατικά δεν είναι (προς το παρόν) συχνά, να μην ασχοληθώ;

Διάβαζα σ' αυτά που έχει βάλει εδώ η Αγλαΐα και αλλού ότι ίσως η ΓΟΠ σχετίζεται με προβλήματα στην ενήλικη ζωή και ότι δεν έχει μελετηθεί τι γίνεται με τα μωρά που έχουν ΓΟΠ καθώς μεγαλώνουν.

Να σημειώσω πως δεν έχει πάρει φαρμακευτική αγωγή και η διάγνωση δεν έγινε με υπέρηχο, αλλά την έκανε η παιδίατρος βασισμένη στα συμπτώματα που της περιέγραφα...

HXuSp2.pngaS46p2.png

Έχω διαβάσει ότι το μωρό μπορεί να έχει ΓΟΠ χωρίς φανερά συμπτώματα - το φαγητό να ανεβοκατεβαίνει χωρίς να φτάνει στο στόμα για να βγει (έτσι έκανε στη δικιά μου - άκουγα τον θόρυβο όπως όταν πίνουμε απότομα κοκα-κολα και μας πιανει σφίξιμο στο στήθος, χωρίς να ρευτούμε) . Γι'αυτό και στα παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά λένε ότι και τα φάρμακα έχουν αμφίβολα αποτελέσματα και μόνο με τον υπέρηχο μπορείς να ξέρεις τι γίνεται.

Τώρα, για τη μικρή σου, μπορεί να είναι τυχαίο, μπορεί να την πονάει κανένα δόντι και με ατσούμπαλο θηλασμό να την ενοχλούν τα ούλα ... αν όντως βγαζει δόντια, δοκίμασε να της κανεις μασάζ στα ούλα, όταν το ξανακάνει. Αν ανακουφιστεί και θηλάσει πιο άνετα, θα έχεις μια ένδειξη.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα σου πω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"

Pf9Sp2.png

Αυτό με τα δόντια το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά όταν την ενοχλούν, ανακουφίζεται να σφίγγει με τα ούλα τη θηλή, κάτι που δεν έκανε εχθές. Της έδωσα μέχρι και Depon, μήπως πόναγε, αλλά τίποτα. Δε νομίζω ότι ήταν από δόντια. Είναι πιθανό βέβαια να ήταν κάποια ενόχληση στο πεπτικό άσχετη με την παλινδρόμηση... Δεν ξέρω, το ανέφερα πιο πολύ για να δω τη γνώμη σας σχετικά με το αν πρέπει να ψάξω παραπέρα με υπέρηχο για τυχόν οισοφαγίτιδα.

Αν υπάρχει αυτό φαίνεται στον υπέρηχο έτσι δεν είναι;

Σ' ευχαριστώ πάντως Amaretto, α και by the way, το kellymom, καταπληκτικό site, το ξεκοκκαλίζω σιγά σιγά!

HXuSp2.pngaS46p2.png

H Amaretto έχει δίκιο. Υπάρχει όρος και νομίζω οτι λέγεται "αθόρυβες αναγωγές" και είναι οι πιο ύπουλες γιατί δεν τις καταλαβαίνεις. Θεωρώ οτι δύο φορές που έτυχε είναι πολύ λίγο για να ξεκινήσεις να ψάχνεις.

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να κάνω! Το παιδί είναι 23 ημερών το θηλάζω, βγάζω με το θήλασρο και του δίνω και συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που τρώει από το μπιμπερό ( ακόμα και το δικό μου γάλα ) κάνει εμετό, όχι απλό κανονικό εμετό, πολύ που εκτοξευεται σαν ρουκέτα. Αυτό κάθε φορά που τρώει από μπουκάλι. Στην αρχή νομιζα ότι είναι λόγω γάλακτος και του άλλαξα μάρκα. Μέτα διαπίστωσα ότι συνεχίζει το πρόβλημα, αφου κάνει εμετό και με το δικό μου γάλα. Προσπάθησα να του το δίνω λίγο λιγο και πάλι τα ίδια. Ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πολλά μωρα κάνουν εμετό μετά το γεύμα. Τα δικά σας κάνουν; Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο να το βοηθήσω;

mKndp2.png

αυτο που περιγραφεις λεγεται γαστροεισοφαγικη παλινδρομηση και συμβαινει σε αρκετα παιδακια. αλλα εχουν απλα γουλιτσες, αλλα βγαζουν ρουκετες. απλα ξερω οτι στην περιπτωση της ρουκετας δινεις περισσοτερη βαρυτητα στο θεμα, οποτε μηπως να επαιρνες και μια 2η γνωμη παιδιατρου?

me and my men...

απο τη στιγμη που σου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχεις παει να πει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.Ημικρη μου ειχε τετοιο προβλημα και αλλαξαμε γαλα,πηραμε ειδικο αλλα συνεχιζε να βγαζει μετα απο καθε γευμα αλλα πολυ λιγοτερο.Η παιδιατρος που την παρακολουθει μας ειπε οτι αφου δεν χανει βαρος και γενικα εδειχνε καλα την υπολοιπη μερα να μην ανησυχουμε και στο 6μηνο θα τελειωσουν οι εμετοι.Ποτε σταματησαν ουτε που το καταλαβαμε αλλα ηθελε προσοχη δηλ

:arrow: ανασηκωσαμε το στρωμα που κοιμοτανε για να μην ειναι τελειως ξαπλα

:arrow: μετα απο καθε γευμα την κραταγα στα χερια για ενα 15' και ας ειχε ρευτει

:arrow: και επρεπε να βρω πολυ υπομονη γιατι λερωνομασταν και οι δυο πολλες φορες την ημερα

να σου ζησει το μωρακι σου και σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

stilianiγια ριξε μια ματια και εδω http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3739

ελπιζω να σε βοηθησει

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Δεν ξέρω τι να κάνω! Το παιδί είναι 23 ημερών το θηλάζω, βγάζω με το θήλασρο και του δίνω και συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που τρώει από το μπιμπερό ( ακόμα και το δικό μου γάλα ) κάνει εμετό, όχι απλό κανονικό εμετό, πολύ που εκτοξευεται σαν ρουκέτα. Αυτό κάθε φορά που τρώει από μπουκάλι. Στην αρχή νομιζα ότι είναι λόγω γάλακτος και του άλλαξα μάρκα. Μέτα διαπίστωσα ότι συνεχίζει το πρόβλημα, αφου κάνει εμετό και με το δικό μου γάλα. Προσπάθησα να του το δίνω λίγο λιγο και πάλι τα ίδια. Ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό πολλά μωρα κάνουν εμετό μετά το γεύμα. Τα δικά σας κάνουν; Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο να το βοηθήσω;

Κάλή χρονιά και να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου.

Μη τρομοκρατήσε. Ο γιατρός σου έχει δίκιο πολλά μωρά κάνουν εμετό μετά τα γεύματα ειδικά το πρώτο διάστημα.

Αν βέβαια συνεχιστεί και είναι πολύ έντονο και κυρίως το μωρό σου δεν πέρνει βάρος ίσως να σου συστήσει μία εξέταση που γίνεται στο Νοσοκομείο Παίδων για να διαγνώσει εάν έχει παλινδρόμηση (μη σε παρασύρει η λέξη είναι πολύ διαδεδομένο στα μωρά και μεγαλώνοντας το μωράκι σου σιγά σιγά θα διορθωθεί). Αν βέβαια διαγνωστεί παλινδρόμηση υπάρχει και κάποιο φάρμακο που τα βοηθάει.

Μέχρι τότε όμως θα βοηθήσει πολύ να το κρατάς όρθιο να ρευτεί αρκετή ώρα μετά το γεύμα.

Κουράγιο και υπομονή και κυρίως μην ανησυχείς!

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Διαφημίσεις

εγω δε τη κραταγα να ρευτει. Τη αφηνα στο ρηλαξ για μιση ωρα. Αμα τη κουνουσα μπορει να τα εβγαζε :cry:

Αν το κανει σε καθε γευμα, ξανασυζητατο, ισως για αλλο γαλα πχ frisolac comfort που ειναι πιο βαρυ , που παιρναμε εμεις.

kKZUp2.png

συμφωνω με την φιλη που λεει να παρεις μια δευτερη γνωμη.

η δικια μου ειχε παλλινδρομηση και διαγνωστηκε μονο λογω του οτι δεν επαιρνε αρκετο βαρος.

βλεπεις εβγαζε μονο γουλιτσες και ρουκετουλες εκανε 5 - 6 φορες.

μεγαλωνοντας σταματησε αλλα εξακολουθω και την κρατω μετα απο καθε γευμα 20 - 25 λεπτα ασχετως ρεψιματος.

ολα καλα θα ειναι!!

Κι εμενα ο δικος μου εβγαζε ρουκετες οταν του εδινα και ξενο γαλα, οχι παντα αλλα αρκετα συχνα. Οταν εκοψα το ξενο, ηταν 1 μηνα, σταματησαν και οι ρουκετες και οι κολικοι και ολα...

Εμετό κάνει όταν έχεις θηλάσει και μετά έχεις δώσει συμπλήρωμα?

Αν είναι έτσι τότε μήπως του πέφτει πολύ όλη η ποσότητα που πίνει?

Αν δώσεις ελάχιστο εώς καθόλου συμπλήρωμα??

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

KjxQp3.png

Mjb3p3.png

Καλησπέρα.

Η γυναίκα μου έχει το θηλαστρο ameda lactina και έχει χαλάσει το ένα "χωνί" :lol: που μπαίνει στο στήθος της. Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα.

Η γυναίκα μου έχει το θηλαστρο ameda lactina και έχει χαλάσει το ένα "χωνί" :lol: που μπαίνει στο στήθος της. Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;

Ευχαριστώ

Μάλλον μπερδεύτηκες, το lactina είναι της medela, η ameda έχει το lactaline personel που όπως λέει και η λέξη δεν είναι για ενοικίαση αλλά για προσωπική χρήση μόνο (δες στο site της εταιρείας)

εκεί που το νοικιάσατε θα βρείτε ανταλακτικά, όποια εταιρεία και να είναι.

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Καλησπέρα!

Μόλις διάβασα το θέμα της ΓΟΠ και μου δημιουργήθηκαν απορίες και ανησυχίες, plz αν μπορείτε να με κατατοπίσετε...

Η μικρή μας έκλεισε τους 2 μήνες στις 14. Γενικώς βάρος βάζει, πριν από τέσσερις μέρες ήταν 5.540 - γεννήθηκε 3.375 και θηλάζει αποκλειστικά. Ωστόσο κάποιες φορές κάνει εμετό, στο ρέψιμο συνήθως και απ' όσο έχω προσέξει αυτό συμβαίνει όταν δεν έχω προλάβει να αποσυμφορήσω το στήθος βγάζοντας γάλα με το θήλαστρο και γίνεται ένας χαμός με τα γάλατα να πετιούνται σαν πίδακας παντού και το μωρό να πνίγεται και να ακούω ότι καταπίνει πολύ αέρα(διάβασα πριν ότι μπορεί να φταίει και αυτό).

Έχω μπερδευτεί σχετικά με τα συμπτώματα της ΓΟΠ. Πόσοι εμετοί τη μέρα είναι επικίνδυνοι; Σε τι συχνότητα; Και υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται αποκλειστικά το θέμα της αποσυμφόρησης που ανέφερα παραπάνω;

Υ.Γ. Είχα ρωτήσει παλιότερα και την παιδίατρο και μου είπε ότι αφού βάζει βάρος και δεν κάνει συνεχόμενους εμετούς να μη φοβάμαι. Τότε η συχνότητα ήταν 2 εμετοί ανά 3 μέρες. Τώρα μπορεί μία βδομάδα καθόλου και μετά 2 φορές σε 2 μέρες...

Καλησπέρα!

Μόλις διάβασα το θέμα της ΓΟΠ και μου δημιουργήθηκαν απορίες και ανησυχίες, plz αν μπορείτε να με κατατοπίσετε...

Η μικρή μας έκλεισε τους 2 μήνες στις 14. Γενικώς βάρος βάζει, πριν από τέσσερις μέρες ήταν 5.540 - γεννήθηκε 3.375 και θηλάζει αποκλειστικά. Ωστόσο κάποιες φορές κάνει εμετό, στο ρέψιμο συνήθως και απ' όσο έχω προσέξει αυτό συμβαίνει όταν δεν έχω προλάβει να αποσυμφορήσω το στήθος βγάζοντας γάλα με το θήλαστρο και γίνεται ένας χαμός με τα γάλατα να πετιούνται σαν πίδακας παντού και το μωρό να πνίγεται και να ακούω ότι καταπίνει πολύ αέρα(διάβασα πριν ότι μπορεί να φταίει και αυτό).

Έχω μπερδευτεί σχετικά με τα συμπτώματα της ΓΟΠ. Πόσοι εμετοί τη μέρα είναι επικίνδυνοι; Σε τι συχνότητα; Και υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται αποκλειστικά το θέμα της αποσυμφόρησης που ανέφερα παραπάνω;

Υ.Γ. Είχα ρωτήσει παλιότερα και την παιδίατρο και μου είπε ότι αφού βάζει βάρος και δεν κάνει συνεχόμενους εμετούς να μη φοβάμαι. Τότε η συχνότητα ήταν 2 εμετοί ανά 3 μέρες. Τώρα μπορεί μία βδομάδα καθόλου και μετά 2 φορές σε 2 μέρες...

PITSINAKI,

Όλα τα στοιχεία μου ακούγονται καθησυχαστικά κατά τη γνώμη μου.

Οι έμετοι είναι πολύ συχνοί σε αυτή τη ηλικία και χωρίς να συντρέχουν

παθολογικά αίτια. Πιστεύω οτι αν πράγματι συντρέξει λόγος ανησυχίας στο μέλλον, θα το Νιώσεις! Αρκεί να είσαι "κοντά" του!

Φιλάκια!

:)

Αρχισε και εμενα να μου βγάζει που και που γαλατάκια και να ακουω αυτον τον θόρυβο σαν να πνίγεται αλλα να μην βγαίνει τιποτα στο τέλος :roll:

Πολλες φορές μετα τον θηλασμό τον παίρνει ο υπνος και δεν ρευεται με τίποτα (ειδικα το βραδυ που τον θηλάζω ξάπλα) υπάρχει περιπτωση να πάθει κάτι απο αυτο;;;;;;; :roll:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα