Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Κριστίνα ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Με έκανε κι ένιωσα πολύ άσχημα. Την ξαναπήρα μετά από λίγο για να την ρωτήσω και για κάτι σπυράκια (σαν σύγκαμα) που έχει βγάλει το κοριτσάκι μου στην ευαίσθητη περιοχή. Είχα την υποψία ότι μπορεί να οφείλεται στην καντιντίαση, κάτι που μου διέψευσε. Μου ζήτησε να την πάω στο ιατρείο να τη δει και μου ξαναείπε για το θηλασμό. Εξάλλου λέει πόσο θα την θηλάσεις; Της λέω δεν ξέρω ακριβώς πάντως σίγουρα κάποιους μήνες ακόμα (τι να πω;;), και μου απάντησε ότι θα κολλήσει πολύ μετά μαζί μου και θα είναι δύσκολο να το κόψει. Έχασα πάσα ιδέα!

Πάντως για την καντιντίαση, πέρα από τη διατροφή, πώς την ξεπέρασες; Υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάτι το μωρό στην ευαίσθητη περιοχή από αυτό; Το μελάνι είναι ακίνδυνο για το μωρό; Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

 

http://www.breastfeeding-basics.com/html/candida.shtml εδώ έχει κάποιες φωτογραφίες για να δεις και να συγκρίνεις .....(να πας προετοιμασμένη δηλ.) ακολούθησα αυστηρή δίαιτα και ακολούθησα την θεραπεία όπως είναι στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος δες την απάντηση που δίνει η Χλόη με την θεραπεία ......

τον θηλασμό θα το σταματήσεις όποτε θες εσύ να περιοριστεί σε αυτά που της πέφτει λόγος .:twisted:..... πολύ φθηνός τρόπος να σου επιβάλει την άποψή της.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χίλια ευχαριστώ! Είναι πολύ κοντά σε αυτό που δείχνει η φωτογραφία, βέβαια δεν έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ. Θα ακολουθήσω κι εγώ τις οδηγίες που μου έστειλες και ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα. Στην ευαίσθητη περιοχή όμως της μικρής δεν ξέρω τι να κάνω. Από την παιδίατρο δεν περιμένω κάποια αποτελεσματική θεραπεία. Αφού όταν της είπα καντιντίαση, φάνηκε να μην έχει ξανακούσει περί τίνος πρόκεται.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ! Είναι πολύ κοντά σε αυτό που δείχνει η φωτογραφία, βέβαια δεν έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ. Θα ακολουθήσω κι εγώ τις οδηγίες που μου έστειλες και ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα. Στην ευαίσθητη περιοχή όμως της μικρής δεν ξέρω τι να κάνω. Από την παιδίατρο δεν περιμένω κάποια αποτελεσματική θεραπεία. Αφού όταν της είπα καντιντίαση, φάνηκε να μην έχει ξανακούσει περί τίνος πρόκεται.

 

http://childcare.homestead.com/DiaperRash.html δες εδώ αν δεν βλέπεις βελτίωση μπορείς να μιλήσεις και με δερματολόγο και για τις δυο σας........

Link to comment
Share on other sites

http://childcare.homestead.com/DiaperRash.html δες εδώ αν δεν βλέπεις βελτίωση μπορείς να μιλήσεις και με δερματολόγο και για τις δυο σας........

 

 

Και επειδή πριν τα είχα πάρει κρανίο με την παιδίατρο ξέχασα να σου πω για τα δικά μου....λοιπόν τις 3 πρώτες μέρες με την διατροφή και μόνο ο πόνος στις θηλές υποχώρησε όμως εγώ συνέχισα και την δίαιτα αυστηρά για δυο εβδομάδες και μετά με πολύ προσοχή τα γλυκά αλλά προληπτικά πείρα και grapefruit seed extract σε σταγόνες που είχα παραγγείλει από το φαρμακείο. Αν και το μωρό δεν είχε σημάδια στο στόμα θεώρησα καλό να κάνω και αυτό καλού κακού (κάνω copy paste)

 

it may be helpful to treat baby with acidophilus by rolling a wet finger in acidophilus powder (break open a capsule), and let baby suck on the finger right before a feeding. Use 2x first day, 2x second day only. Mother may want to ingest Acidophilus as well, 3x/day for 1-2 weeks.

 

 

 

 

 

μιας και είμαστε ζευγάρι και φυσικά και η παιδίατρος όταν της είπα τη λέξη καντιντίαση μου είπε ε??? και μετά έκρινα σκόπιμο να ασχοληθώ μόνη μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια!

Από τον 5ο μήνα, περίπου, έχω φραγμένους πόρους...

Ευτυχώς δεν είναι μόνιμο το πρόβλημα!

 

Τον τελευταίο μήνα πονάω σε καθημερινή βάση στο αριστερό στήθος.

Ειδικά μετά τον θηλασμό και για 3-4 ώρες ο πόνος είναι έντονος και με διαπερνά από τη θηλή μέχρι το εσωτερικό...

Σήμερα ο πόνος ήταν τέτοιος που δεν ήξερα τι να κάνω...

Πήρα παυσίπονο και μετά από 1 ώρα ένιωθα καλύτερα.

Δεν ξέρω αν ήταν από το παυσίπονο ή αν θα περνούσε ούτως ή άλλως...

Σ' αυτό το μήνα, όμως, δεν υπήρξε φραγμένος πόρος.

Υποψιάζομαι πως είναι καντιντίαση...

Είναι και σε ένα σημείο η θηλή πιο ανοιχτόχρωμο ροζ...

 

Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία αποθηλασμού (κόψαμε τους θηλασμούς κατα τη διάρκεια της νύχτας), και θηλάζει πρωί και βράδυ...

'Ηθελα να αποθηλάσω με αργό ρυθμό, αλλά με τον πόνο αυτόν σκέφτομαι πιο γρήγορη διακοπή...

Εκτός από τη διατροφή, τι θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσω την καντιντίαση?

Το ντεκταριν θα βοηθήσει?

Υπάρχει κάποια δραστική λύση?

Τα παυσίπονα κάνουν τίποτα?

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχω κι εγώ τς τελευταίες μέρες μια ενόχληση στις θηλές. Αρχικά ειχαν κοκκινισει όλες στην ακρη αλλά και γύρω γύρω.εβαλα λανολίνη μια μέρα και επανήλθε το χρώμα εκτός από την άκρη της θηλης (εκεί που βγαινει το γάλα) και πέρασε και ο πόνος γιατί βοηθούσε στο να μην με σφίγγει το μωρό στον θηλασμό.

 

Αρχισα και κομπρέσες με σόδα αλλά αντί να νιώσω καλύτερα με έπιασε πολύ φαγουρα. δεν πονάει όλο το στήθος αλλά μόνο οι θηλές. Πως θα βεβαιωθω ότι δεν είναι καντιντιαση?? Το μωρό δεν έχει σημάδια.

 

Σκέφτομαι να πάρω το ντακταριν τζελ που αναφέρετε...εχω φοβηθεί. Αυτό το φάρμακο είναι για στοματική χρήση?? Το ντακταριν οραλ τζελ που λένε??

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ τς τελευταίες μέρες μια ενόχληση στις θηλές. Αρχικά ειχαν κοκκινισει όλες στην ακρη αλλά και γύρω γύρω.εβαλα λανολίνη μια μέρα και επανήλθε το χρώμα εκτός από την άκρη της θηλης (εκεί που βγαινει το γάλα) και πέρασε και ο πόνος γιατί βοηθούσε στο να μην με σφίγγει το μωρό στον θηλασμό.

 

Αρχισα και κομπρέσες με σόδα αλλά αντί να νιώσω καλύτερα με έπιασε πολύ φαγουρα. δεν πονάει όλο το στήθος αλλά μόνο οι θηλές. Πως θα βεβαιωθω ότι δεν είναι καντιντιαση?? Το μωρό δεν έχει σημάδια.

 

Σκέφτομαι να πάρω το ντακταριν τζελ που αναφέρετε...εχω φοβηθεί. Αυτό το φάρμακο είναι για στοματική χρήση?? Το ντακταριν οραλ τζελ που λένε??

 

Κοίτα μπορείς να ξεκινήσεις κόβοντας μαχαίρι τη ζάχαρη (εντελώς) πολύ πιθανόν σε 3-4 μέρες ο πόνος να ελαττωθεί και δες και αυτό το λινκ

http://www.drjacknewman.com/help/Candida-Protocol.asp

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κριστίνα. Πιστευεις οτι ειναι μυκιτίαση τελικα?? Πάντως η σόδα δεν με βοήθησε καθόλου. ισα ισα, εκεί που είχα ηρεμήσει με την λανολίνη, κάνοντας σήμερα όνο πλύσεις με σόδα έφτασα το μεσημέρι να μην μπορώ να θηλάσω από τον πόνο.Στο τέλος εβαλα πάλι λανολίνη και κατάφερα να ταισω το μωρο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βοήθησε πολύ η διατροφή την οποία ακολούθησα αυστηρά (έβγαλα και το αλεύρι) και έτρωγα μόνο λαχανικά (όχι πατάτα και καρότο), φρούτα (ξυνόμηλα μόνο) καθόλου ζάχαρι και μέλι, κρέας, από όσπρια φακές, καθόλου επεξεργασμένες τροφές, γιαούρτι ζωντανό .... για δέκα μέρες και μετά άρχισα να εμπλουτίζω. Στις 3 μέρες αυστηρής δίαιτας ο πόνος είχε φύγει.... πήρα προληπτικά το gse που αναφέρεται στο λινκ για άλλες τρεις μέρες και έβαζα στις θηλές μου.

Δεν ξέρω αν είναι καντιντίαση η περίπτωσή σου αν και ταιριάζει στην περιγραφή. Αν ταυτόχρονα νιώθεις πόνο και μέσα στο στήθος (σαν βελόνες) είναι πολύ πιθανό. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις πάντως ......αν θέλεις μπορείς να πας να σε δει και ένας δερματολόγος.

Εγώ ξεκίνησα από ένα δάγκωμα της μικρής έτσι έβαλα και σε εκείνη δες στην πρώτη σελίδα το ποστ της Χλόης για να είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ,εγω νιωθω τις τελευταιες μερες αυτο τον πονο εσωτερικα (σαν βελονες) αλλα συνηθως το βραδυ που θηλαζω ξαπλωμενη (ισως σε λαθος σταση)

 

λετε να επαθα κι εγω?

αυτο μου ελειπε...................

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ωχ,εγω νιωθω τις τελευταιες μερες αυτο τον πονο εσωτερικα (σαν βελονες) αλλα συνηθως το βραδυ που θηλαζω ξαπλωμενη (ισως σε λαθος σταση)

 

λετε να επαθα κι εγω?

αυτο μου ελειπε...................

 

Όχι αυτό που νιώθεις εσύ είναι το γάλα που κατεβαίνει...........:D

Link to comment
Share on other sites

κριστινα εισαι θησαυρος!!!

εισαι παντου κ παντα....:P ενα μεγαλο ευχαριστω κι απο μενα...εχεις βοηθησει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ κοσμο.........

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

πριν από περίπου 1,5 μήνα ο παιδίατρος διέγνωσε στοματίτιδα στη μικρή μου που είναι πλέον 3 μηνών...μας συνέστησε θεραπεία με dactarin gel 2 φορές την ημέρα για 5 ημέρες αλλά μόνο σε εκείνη και όχι και σε εμένα...μετά από τόσο καιρό όμως η μικρή μου συνεχίζει να έχει σημάδια στη γλωσσίτσα της! Στα τέλη του προηγούμενου μήνα που την είδε ο παιδιάτρος διαπίστωσε 'οντως ότι η στοματίτιδα δεν είχε φύγει και συνέστησε έναν ακόμη κύκλο θεραπείας (στην ερώτηση μου αν θα έπρεπε να βάλω και εγώ μου απάντησε αρνητικά). Αφού της έδωσα άλλες 5 ημέρες και αφού είδα ότι δεν είχε κανένα αποτέλεσμα άρχισα να της κάνω πλύσεις με αποστειρωμένο νερό και σόδα και επίσης άρχισα να βάζω και εγω τζελ στις θηλές μου...καμία διαφορά.

Πριν 1 εβδομάδα επικοινώνησα ξανά με τον παιδίατρο και μου είπε να της ξανακάνω ένα κύκλο θεραπείας..οπότε άρχισα να της βάζω τζελ και να βάζω και εγώ αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.

Πρέπει να σας πω ότι θηλάζω αποκλειστικά και όλο αυτό τον καιρό δεν της έχω ξαναδώσει ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα (από φόβο μήπως είναι μολυσμένα).

Εγώ δεν εμφανίζω κάποιο σύμπτωμα πόνου στο στήθος μου πέρα από έναν έντονο αποχρωματισμό στις θηλές μου (τον οποίο όμως έχω από τότε που άρχισα να θηλάζω)...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!! ΄φοβάμαι μήπως της προκαλέσει κάποιο χειρότερο πρόβλημα..μέχρι τώρα δεν έχει σταματήσει να τρώει (είναι 3 μηνών 6,2 κιλά και 63 πόντους!!) και δεν φαίνεται να πονάει.

Το μόνο που άλλαξε στη συμπεριφορά της τώρα τελευταία είναι ότι θέλει συνεχώς να θηλάζει και γενικά να έχει το στήθος στο στόμα της...!!!

Πιστέυετε πως είναι καντιντίαση; το γεγονός ότι εγώ είμαι τελείως ασυμπτωματική τι σημαίνει; βρίσκετε τη δοσολόγία και τη μεθοδολογία του παιδιάτρου λανθασμένη; Η δίαιτα που αναφέρετε παραπάνω είναι μόνο για τον πόνο των θηλών ή βοηθάει και στην ίαση του παιδιού; επίσης πόσό καιρό μπορώ να της δίνω αυτά τα σκευάσματα; δεν είναι πολύ 1,5 μήνας;

όλα αυτά τα σκευάσματα για τα οποία μιλάτε είναι όντως γνωστα στους φαρμακοποιούς;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

c:pzzetta

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

πριν από περίπου 1,5 μήνα ο παιδίατρος διέγνωσε στοματίτιδα στη μικρή μου που είναι πλέον 3 μηνών...μας συνέστησε θεραπεία με dactarin gel 2 φορές την ημέρα για 5 ημέρες αλλά μόνο σε εκείνη και όχι και σε εμένα...μετά από τόσο καιρό όμως η μικρή μου συνεχίζει να έχει σημάδια στη γλωσσίτσα της! Στα τέλη του προηγούμενου μήνα που την είδε ο παιδιάτρος διαπίστωσε 'οντως ότι η στοματίτιδα δεν είχε φύγει και συνέστησε έναν ακόμη κύκλο θεραπείας (στην ερώτηση μου αν θα έπρεπε να βάλω και εγώ μου απάντησε αρνητικά). Αφού της έδωσα άλλες 5 ημέρες και αφού είδα ότι δεν είχε κανένα αποτέλεσμα άρχισα να της κάνω πλύσεις με αποστειρωμένο νερό και σόδα και επίσης άρχισα να βάζω και εγω τζελ στις θηλές μου...καμία διαφορά.

Πριν 1 εβδομάδα επικοινώνησα ξανά με τον παιδίατρο και μου είπε να της ξανακάνω ένα κύκλο θεραπείας..οπότε άρχισα να της βάζω τζελ και να βάζω και εγώ αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.

Πρέπει να σας πω ότι θηλάζω αποκλειστικά και όλο αυτό τον καιρό δεν της έχω ξαναδώσει ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα (από φόβο μήπως είναι μολυσμένα).

Εγώ δεν εμφανίζω κάποιο σύμπτωμα πόνου στο στήθος μου πέρα από έναν έντονο αποχρωματισμό στις θηλές μου (τον οποίο όμως έχω από τότε που άρχισα να θηλάζω)...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!! ΄φοβάμαι μήπως της προκαλέσει κάποιο χειρότερο πρόβλημα..μέχρι τώρα δεν έχει σταματήσει να τρώει (είναι 3 μηνών 6,2 κιλά και 63 πόντους!!) και δεν φαίνεται να πονάει.

Το μόνο που άλλαξε στη συμπεριφορά της τώρα τελευταία είναι ότι θέλει συνεχώς να θηλάζει και γενικά να έχει το στήθος στο στόμα της...!!!

Πιστέυετε πως είναι καντιντίαση; το γεγονός ότι εγώ είμαι τελείως ασυμπτωματική τι σημαίνει; βρίσκετε τη δοσολόγία και τη μεθοδολογία του παιδιάτρου λανθασμένη; Η δίαιτα που αναφέρετε παραπάνω είναι μόνο για τον πόνο των θηλών ή βοηθάει και στην ίαση του παιδιού; επίσης πόσό καιρό μπορώ να της δίνω αυτά τα σκευάσματα; δεν είναι πολύ 1,5 μήνας;

όλα αυτά τα σκευάσματα για τα οποία μιλάτε είναι όντως γνωστα στους φαρμακοποιούς;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Να μιλήσεις με δερματολόγο.......... για την ιστορία και μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα με μυκητιάσεις τότε η θεραπεία εφαρμόζεται στο ζευγάρι έστω και αν ο άλλος δεν έχει συμπτώματα ..

Αν το παιδί δεν ανταποκρίνεται στο συγκεκριμένο σκεύασμα υπάρχει και η nystatin suspension και για σένα nystatin cream…..

Η μυκητώδης στοματίτιδα οφείλεται στην μη φυσιολογική ανάπτυξη του μύκητα candida ο οποίος υπάρχει στο στόμα έτσι και αλλιώς, απλά με την λήψη αντιβιοτικών διαταράσσεται η ισορροπία μεταξύ αυτού και των βακτηριδίων του στόματος που τον ελέγχουν.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ για την απάντηση..

 

πιστεύεις ότι πρέπει να τη δει παιδο δερματολόγος; Αν ναι έχει κάποιος να μου συστήσει παιδοδερματολόγο στη Θεσσαλονίκη;

 

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και με τον παιδίατρο..ενώ γενικά είναι πολύ καλός με αυτό το θέμα δεν μου άρεσε η αντιμετώπισή του...

c:pzzetta

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πριν από καιρό είχα παθει καντιντίαση από την πολύ αντιβίωση που έπαιρνα (τζιμάνι ο γιατρός που μου την έδινε τόσο πολύ καιρο), είχα πάει τελικά σε στοματολόγο και πήρα άλλη αντιβίωση και ένα σιρόπι.

Η dactarin δεν μου έκανε απολύτως τίποτα.

Πριν από αυτό και επειδή κι εγώ πάω στον παιδίατρο της μικρής μου (ναι αυτόν έχω για γιατρό και εγώ και με έχει σώσει πολλές φορές, όσο τον παίρνει βέβαια λόγω ειδικότητας) που είχε πει να πάρω κάτι ένζυμα που λέγονται ULTRALEVURE.

Είναι σε χάπι και απ'όσο ξέρω διαλύονται και στο γάλα, ρώτα τον παιδίατρό σου γιατί είναι μικρό το μωρό αλλά αν δεν τον εμπιστεύεσαι άλλαξέ τον.

Ρώτα και κα'να στοματολόγο, έστω κι αν είναι βρέφος κάτι παραπάνω θα δει εκείνος στο στοματάκι.

και σαφέστατα πρέπει να βρεις αν το κόλησε από σένα γιατί θα πρέπει κι εσύ να κάνεις θεραπεία αν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ για την απάντηση..

 

πιστεύεις ότι πρέπει να τη δει παιδο δερματολόγος; Αν ναι έχει κάποιος να μου συστήσει παιδοδερματολόγο στη Θεσσαλονίκη;

 

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και με τον παιδίατρο..ενώ γενικά είναι πολύ καλός με αυτό το θέμα δεν μου άρεσε η αντιμετώπισή του...

 

Από την στιγμή που δεν ανταποκρίθηκε στην πρώτη θεραπεία κρίνω σκόπιμο να σας δει δερματολόγος για να σας δώσει εναλλακτική θεραπεία και φυσικά να την κάνετε από κοινού για να είσαι σίγουρη.....για τον παιδίατρο δεν ξέρω τι να σου πω θεωρώ ότι δεν είναι της ειδικότητάς του το συγκεκριμένο ζήτημα.

Διάβασε και το λινκ που σου βάζω εδώ μέχρι τέλος ......γράφει συγκεκριμένα και για την μαμά και για το παιδί τι πρέπει να κάνει

http://www.breastfeeding-basics.com/html/candida.shtml

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, εδω και λίγες μερες νιωθω ενα περιεργο πόνο σαν καψιμο, σαν βελόνες, σαν φαγουρα στο ενα στηθος όταν πίνει γαλα το μωρό αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας...

Πως μπορω να αποκλεισω οτι δεν ειναι καντιντιαση???

Σας ευχαριστω πολύ

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εδω και λίγες μερες νιωθω ενα περιεργο πόνο σαν καψιμο, σαν βελόνες, σαν φαγουρα στο ενα στηθος όταν πίνει γαλα το μωρό αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας...

Πως μπορω να αποκλεισω οτι δεν ειναι καντιντιαση???

Σας ευχαριστω πολύ

 

 

Μια από τα ίδια και εγώ....Αφού πέρασα το μαρτύριο των πληγωμένων θηλών στην αρχή, τώρα πια που η μικρή είναι 2 μηνών θήλαζε χωρίς να με ενοχεί κάτι. Μέχρι πριν από μια εβδομάδα που άρχισαν όλα τα συμπτώματα για καντιντίαση..αρχικά φαγούρα, μετά λίγος πόνος μετά το θηλασμό στη θηλή και τώρα αρκετός πόνος κατά τη διάρκεια και μετά το θηλασμό σε όλο το στήθος (εε δεν είναι και πολύ μεγάλο). Γυναικολόγος και παιδίατρος ψιλοάσχετοι και οι δύο, τελοσπάντων από εχθές ξεκίνησα dactarin στοματική γέλη 2-3 φορές(κύρίως το βράδυ που κοιμάται κανα 4ωρο) και αποχή από ζάχαρη,αλεύρι...προς το παρόν δεν είδα βελτίωση..Να σημειώσω ότι ξεπλένω τα στήθη πριν την ταίσω και από εχθές άρχισε να ενοχλεί και το ''καλό'' στήθος...Τι άλλο να κάνω...είμαι και σε φάση μετακόμισης..αυτό μας έλειπε..

Link to comment
Share on other sites

...μαλλον βαλτε και εμενα στο κλαμπ.....βρηκα μια ντακταριν γελη στοματικη κ εβαλα τωρα αμα θηλασω τη ξεβγαζω πρωτα???

θα πλακωθω και στα γιαουρτια και θα παρω για αρχη ULTRALEVURE που τα εχω ετσι και αλλιως σπιτι....:(

σκατομυκητες....

πως κολλαει αυτο το πραμα ρε παιδια?αγχωθηκα κ για τον μικρο τωρα αμα ξυπνησει παω να δω στομα..... :?:|:(:(

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ....Αφού πέρασα το μαρτύριο των πληγωμένων θηλών στην αρχή, τώρα πια που η μικρή είναι 2 μηνών θήλαζε χωρίς να με ενοχεί κάτι. Μέχρι πριν από μια εβδομάδα που άρχισαν όλα τα συμπτώματα για καντιντίαση..αρχικά φαγούρα, μετά λίγος πόνος μετά το θηλασμό στη θηλή και τώρα αρκετός πόνος κατά τη διάρκεια και μετά το θηλασμό σε όλο το στήθος (εε δεν είναι και πολύ μεγάλο). Γυναικολόγος και παιδίατρος ψιλοάσχετοι και οι δύο, τελοσπάντων από εχθές ξεκίνησα dactarin στοματική γέλη 2-3 φορές(κύρίως το βράδυ που κοιμάται κανα 4ωρο) και αποχή από ζάχαρη,αλεύρι...προς το παρόν δεν είδα βελτίωση..Να σημειώσω ότι ξεπλένω τα στήθη πριν την ταίσω και από εχθές άρχισε να ενοχλεί και το ''καλό'' στήθος...Τι άλλο να κάνω...είμαι και σε φάση μετακόμισης..αυτό μας έλειπε..

 

 

καλε κορίτσια που είστε? :cry: όλες στη θάλασσα για βουτιές? Εγώ εδώ ακόμα παλεύω με τη κάντιντα...ακόμα...ο γυναικολόγος μου συνέστησε dactodor, αν και του είπα ότι θηλάζω (απλά να την ξεβγάζω από πριν). Τι λέτε? έχει λίγη αντιβίωση η κρέμα αυτή, πράγμα που δεν έχει dactarin. ίσως γι΄αυτό να μην με πιάνει τόσες μέρες....any idea??? ξεκίνησα και τα χάπια/λάδι grapefruit extra σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...