Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Δεν ξέρω για τον μικρό σου και το στόμα του, αλλά για το στήθος σου, αν είναι πληγή δηλαδή θα σου πω κάτι .. μαγικό!!! Μου το είπε η μαία μου όταν μάτωσε το στήθος μου στο θηλασμό στην αρχή. Έβαλα πάνω στο στήθος ένα φύλλο λάχανο, φόρεσα το σουτιέν και το άφησα για μερικές ώρες. Ανοιχτή πληγή σου λέω και έκλεισε!! Ούτε κρέμες ούτε τίποτα καλύτερο από αυτό!! Σου λέω απίστευτο!!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου απλά φοβάμαι μηπως είναι καντινίαση καθώς εχω αυτό το κόψιμο στο κέντρο της θηλής και νιώθω λίγο τσούξιμο.

η γιατρός δεν νομίζω να γνωρίζει κάτι σχετικό καθώς μου τόνισε αυστηρά αν ακολουθώ τους κανόνες υγιεινής ολα θα ναι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να κανω κι εγω μια ερωτηση καθως ασχετη παντελως αφου δεν θηλασα το μωρο μου λογω κακης ενημερωσης κ αγνοιας ....η καντινιαση γιατι εμφανιζεται?λογω διατροφης?γιατι?μπορω να καταλαβω την μαστιτιδα αλλα αυτος ο μυκητας γιατι βγαινει δεν μπορω να καταλαβω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω ενα αγορακι 10 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα απο την περασμενη Τριτη αφου γεννησα με καισαρικη και το γαλα μου ηρθε δευτερα βραδυ. Ολα καλα, το μωρακι ειναι φαγανο, τρωει , λερωνει πανες, αλλα εδω και 2-3 μερες με τζουζουν οι θηλες μου, και το μωρακι εχει πεταξει 2 ασπρα σπιθουρακια σαν ακμη στα μαγουλα αλλα ξερω οτι πολλα νεογεννητα βγαζουν. Βαζω την lansinoh στις θηλες. Υπαρχει περιπτωση να εχω καντιντιαση και τοσο γρηγορα? Απο διατροφη η παιδιατρος μου ειπε να προσεχω τροφες που φερνουν αερια στο μωρο οπως οσπρια πχ, ζαχαρη και ψωμι τρωω κανονικα. Νομιζα οτι σαν καινουργια μαμα απλα οι θηλες μου ερεθιστικαν αλλα διαβασα το τοπικ και θορυβηθηκα. :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει μπει και μένα η ιδέα ότι έχω καντιντίαση, οι θηλές μου έιναι ροζ και με καίνε λίγο όταν θηλάζει ο μικρός (είναι 37 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα), ιδίως στην αρχή. Νόμιζα πως απλά έχουν ερεθίστει αλλά διαβασα εδω για την καντιντιαση και μου μπήκε η ιδέα ότι έιναι αυτό, παρόλο που ο πόνος δεν έιναι δα κα τόσο εντονος.

Ξεκίνησα να παίρνω citricidal (το είχα στο σπίτι γιατί το χρησιμοποιώ συχνα), και έχω μια ερώτηση για τη ζάχαρη: όταν λέμε ζάχαρη εννοούμε ζάχαρη, ή γενικότερα υδατάνθρακες; γιατί το ψωμι και τα μακαρόναι που διάβασα εδώ δεν περίεχουν ζάχαρη (λευκή, επεξεργασμένη) αλλά υδατάνθρακες. Τα φρούτα επίσης. Έμενα η ομοιοπαθητικός μου μου έχει πει να κόψω τη ζάχαρη γενικότερα γιατί κανει χιλια μυρια κακά, αλλά όχι και τα φρούτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα τσούζει λίγο το στήθος σε άσχετες ώρες και όχι στον θηλασμό.Η κόρη μου είναι 19 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά.Η γλώσσα της είναι λίγο άσπρη αλλά ήταν έτσι από το μαιευτήριο και η παιδίατρος που την εξέτασε πριν από μια εβδομάδα είπε πως είναι φυσιολογικό.Τι πρέπει να προσέξω?Πλένω το στήθος μου μία φορά την ημέρα με σαπούνι και μετά 4-5 φορές με νερό.

Στην πρώτη κόρη μου δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο και η διατροφή μου ήταν ίδια...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια,

 

πριν 1 βδομάδα η γλώσσα του μικρού ήταν κάτασπρη . του δώσαμε nystamycin και πέρασε.

σε 1 βδομάδα ξαναφάνηκε αλλά στα μάγουλα πιο πολύ. όταν είπα στην παιδίατρο αν εχει κάτι το στήθος, μου τόνισε να πλένω καλά το στήθος κάθε φορά και να ακολουθω τους κανονες υγιεινης και να ξαναδώσω το φαρμακο.

επίσης ειδα στο αριστερο στηθος στη θηλή να χει ένα άνοιγμα. δεν πονάω όταν θηλάζω αλλά νιώθω μια ενόχληση την υπόλοιπη ώρα.

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Τι είναι το nystamicin?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει μπει και μένα η ιδέα ότι έχω καντιντίαση, οι θηλές μου έιναι ροζ και με καίνε λίγο όταν θηλάζει ο μικρός (είναι 37 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα), ιδίως στην αρχή. Νόμιζα πως απλά έχουν ερεθίστει αλλά διαβασα εδω για την καντιντιαση και μου μπήκε η ιδέα ότι έιναι αυτό, παρόλο που ο πόνος δεν έιναι δα κα τόσο εντονος.

Ξεκίνησα να παίρνω citricidal (το είχα στο σπίτι γιατί το χρησιμοποιώ συχνα), και έχω μια ερώτηση για τη ζάχαρη: όταν λέμε ζάχαρη εννοούμε ζάχαρη, ή γενικότερα υδατάνθρακες; γιατί το ψωμι και τα μακαρόναι που διάβασα εδώ δεν περίεχουν ζάχαρη (λευκή, επεξεργασμένη) αλλά υδατάνθρακες. Τα φρούτα επίσης. Έμενα η ομοιοπαθητικός μου μου έχει πει να κόψω τη ζάχαρη γενικότερα γιατί κανει χιλια μυρια κακά, αλλά όχι και τα φρούτα!

 

Τι είναι το citricidal?Αγχώθηκα με αυτά τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το citricidal δες εδώ:

 

http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=4943

 

Μην αγχωνεσαι... και γω είχα αγχωθεί αλλά μάλλον δεν ήταν τίποτα!

 

To παραγγέλνεις από αυτό το site ή το βρήκες και σε μαγαζί?Εγώ θα ξεκινήσω τώρα αυτές τις πλύσεις με την σόδα και βλέπουμε....Ούτε κι εγώ έχω έντονους πόνους απλώς σε άσχετες ώρες αισθάνομαι για λίγο σαν να με καίει το στήθος μου μέσα,κάτι σαν τσούξιμο.Η μικρή μου δεν έχει άσπρα σημάδια στο στόμα απλώς η γλώσσα της δεν είναι τελείως ροζ από την μέση και πάνω.Βέβαια έτσι είναι και η δική μου και της μεγάλης μου κόρης...

Το σκέφτομαι συνέχεια αυτό και δεν θέλω με τίποτα να χρησιμοποιώ φάρμακα...

Πάω να βάλω σόδα...

Link to comment
Share on other sites

το αγοράζεις από το φαρμακείο. Αν δεν το έχουν πες τους να στο παραγγείλουν. Δεν είναι φαρμακο. Ειναι εντελώς φυσικό και κάνει δουλειά σε πάρα πολλά πράγματα! Εγώ το έπαιρνα και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όταν πήγαινα να αρρωστήσω.

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

 

http://users.otenet.gr/~goheal/#citricidal

 

http://www.nutriteam.com/citricidal.htm

 

http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=1025&ref=pathfinder

Link to comment
Share on other sites

πρίν ένα μήνα περίπου η παιδίατρος διαπίστωσε πως η μπέμπα έχει στοματίτιδα και μας είπε να της βάζω daktarin γέλη στο στόμα και στις θηλές μου.3 εβδομάδες μετά η στοματίτιδα ήταν εκεί και μας είπε να πάρουμε το nystamisyn το οπόιο και εξαφλανισε τα άσπρα σημαδάκια απο τη γλωσσίτσα του μωρού αλλά εδώ και 3 μέρες πονάνε οι θηλές μου και μέσα στο στήθος είναι σαν να έσω γυαλιά. Η βαλαεία μου είναι πως nystamisyn εγώ δεν έβαζα στις θηλές μου οπότε πάλι απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑλημερα, μαλλον εχω καντιντίαση, τι μάλλον δηλαδη..ολα τα συμπτώματα εχω...περαστικά μας!

 

ΗΘελα να σας ρωτησω, παρηγγειλα τις σταγονιτσες που αναφέρονται στην 1η σελίδα, πρέπει να πάρω και τις ταμπλέτες οπωσδήποτε ή γινεται δουλειά μονο με τις σταγονες??

 

Συγγνωμη για το γρηγορο-αποτομο post αλλα επειδη τα παρηγγειλα απο eshop θελω να προλάβω να συμπληρωσω τις ταμπλετες!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Έχω καντιντίαση. Η παιδίατρος είδε το μωρό και του έδωσε daktarin. Βάζω κι εγώ στο στήθος μου περίπου μιά βδομάδα.Εφάσμοσα ακριβώς τη δίαιτα που βρήκα στο ίντερνετ και έλεγε η αγλαια . Εδώ και δύο μέρες δεν πονώ σχεδόν καθόλου και έχουν φύγει τα άσπρα σημαδάκια.

Πρέπει να πάρω και κάποιο φάρμακό; Πόσο καιρό πρέπει να κρατήσω τη δίαιτα; Υπάρχει φόβος να ξανακολλήσω το μωρό; Τι κακό κάνει στο μωρό;:confused: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ τη δίαιτα για ένα μήνα πείρα και τα χάπια προληπτικά γιατί είχα παραγγείλει τα χάπια αλλά μέχρι να έρθουν είχα δει βελτίωση με την διατροφή. Για τα χάπια δες στην πρώτη σελίδα το μήνυμα της Χλόης...Τώρα κάνω κάποιες εκπτώσεις στη δίαιτα (τρώω κανένα γλυκάκι) αλλά με μέτρο γιατί απ'οτι μου έχει πει η Αγλαΐα η κάντιντα είναι ανθεκτική και υποτροπιάζει οπότε είμαστε σε εγρήγορση. Για το μωρό δεν νομίζω να δημιουργεί κάποιο συγκεκριμένο θέμα εμείς δηλ. Δεν είχαμε τίποτα ούτε καν σημάδια στο στόμα. Για μας όμως ο πόνος ανυπόφορος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα.χρειαζομαι και εγω τη συμβουλη σας.μαλλον εχω και εγω candida.χθες ξεκινησα τη μαγια μπυρας για να αυξησω τη γαλουχια,θα πρεπει να τη διακοψω?γνωριζει καποια τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

τελικα οπως διαπιστωνω δεν εχω πληγωμενες θηλες(οπου πηγε το θεμα μου)αλλα μαλλον εχω την φιλη μας την καντιντα!

η θηλη μου εγινε ροζ και νοιωθω κατι σαν βελονες κατα διαστηματα, εκτος απο τον πονο που νοιωθω στο εσω κατω τεταρτημοριο συμπεριλαμαβνομενης και της θηλης!

τι να κανω εκτος απο την διατροφη?

το citricidal που καπου διαβασα τι ειναι?

ειναι σε ταμπλετες?

των ποσο?

ποσες την ημερα? για ποσο?

ειναι σε διαλυμα?

των ποσο μλ?

εσωτερικη η εξωτερικη χρηση?

ποσες σταγονες?

βοηθεια ε,πειρες μανουλες!

και φυσικα η κα Αγλαια!

ευχαριστω!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς στο κλαμπ... Φαγούρα και πόνος όταν κατεβαίνει το γάλα. Μια απροσδιόριστη ενόχληση όλη την ημέρα. Και νομίζω ότι δεν είναι το μοναδικό σημείο που εμφανίστηκε η φίλη μας.... Αύριο παιδίατρος και μεθαύριο γυναικολόγος (ούτως ή άλλως ήταν κλεισμένα τα ραντεβού) και άντε να δούμε. Με τη δίαιτα κατάλαβα τι δεν τρώμε, αλλά όχι τι τρώμε (ταχίνι κάνει; )

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ πείτε τίποτε για τη διατροφή γιατί έχω πεθάνει της πείνας (λέμε τώρα).

Υποθέτω κανένα σάκχαρο, όχι λευκό αλεύρι (μονο ολικής), τίποτε με μαγιά. Ρυζογκοφρέτες; Φρούτα (προς το παρόν πήρα ξινόμηλα, αλλά δε μου φτάνουν); πατάτες; καρότα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη βοήθεια σας! Θηλάζω τη μικρή μου εδώ και ένα χρόνο, χωρίς προβλήματα.. μέχρι τώρα. Αποκτήσαμε καντιντίαση και πραγματικά υποφέρω. Μίλησα με σύμβουλο θηλασμού, μου συνέστησε μελάνι και επειδή ήθελα να πάρω τη γνώμη και της παιδιάτρου πριν το χρησιμοποιήσω, μίλησα μαζί της. Της περιέγραψα το πρόβλημα και μου είπε να διακόψω το θηλασμό οπωσδήποτε, γιατί δεν κάνει το μωρό να θηλάζει αν έχω μύκητα. Μου είπε να με δει δερματολόγος και να βάζω στη μικρή dactarin. Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, όμως πραγματικά ο τόνος της με τρόμαξε. Μου μίλησε σαν να κάνω κακό στο μωρό μου. Τα φώτα σας παρακαλώ!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη βοήθεια σας! Θηλάζω τη μικρή μου εδώ και ένα χρόνο, χωρίς προβλήματα.. μέχρι τώρα. Αποκτήσαμε καντιντίαση και πραγματικά υποφέρω. Μίλησα με σύμβουλο θηλασμού, μου συνέστησε μελάνι και επειδή ήθελα να πάρω τη γνώμη και της παιδιάτρου πριν το χρησιμοποιήσω, μίλησα μαζί της. Της περιέγραψα το πρόβλημα και μου είπε να διακόψω το θηλασμό οπωσδήποτε, γιατί δεν κάνει το μωρό να θηλάζει αν έχω μύκητα. Μου είπε να με δει δερματολόγος και να βάζω στη μικρή dactarin. Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, όμως πραγματικά ο τόνος της με τρόμαξε. Μου μίλησε σαν να κάνω κακό στο μωρό μου. Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

 

να την πάρεις και να της πεις ότι είναι απαράδεκτη !!!!:twisted::twisted: πρώτα πρώτα την καντιντιάση θα μπορούσε να σου έχει κολλήσει το μωρό (δεν είναι καθόλου σπάνια περίπτωση και μπορεί να οφείλεται είτε σε χρήση αντιβίωσης για κάποιο διάστημα οπότε αλλάζει η ισορροπία της χλωρίδας του στόματος ή ακόμα και σε μικρόβια που μπορεί να έχει μεταφέρει με τα χέρια του....) Είναι μυκητίαση και δεν είναι κάτι το φοβερό. και να κολλήσει το μωρό σου από σένα αντιμετωπίζεται . Διάβασε και εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=12:candida-protocol&catid=5:information&Itemid=17

Να θυμάσαι ότι η διατροφή παίζει ρόλο κόψε ζάχαρη οπωσδήποτε περίπου την ίδια εποχή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και με την διατροφή και μόνο είδα σπουδαίο αποτέλεσμα (ήμουν πολύ αυστηρή δεν έτρωγα τίποτα να περιέχει έστω και ίχνος ζάχαρης και είχα κόψει και το αλεύρι).

Άκου να κόψεις θηλασμό πως δεν σου είπε να κόψεις και το στήθος.....???? :twisted::twisted: δεν είσαι λεπρή.....:evil:

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Με έκανε κι ένιωσα πολύ άσχημα. Την ξαναπήρα μετά από λίγο για να την ρωτήσω και για κάτι σπυράκια (σαν σύγκαμα) που έχει βγάλει το κοριτσάκι μου στην ευαίσθητη περιοχή. Είχα την υποψία ότι μπορεί να οφείλεται στην καντιντίαση, κάτι που μου διέψευσε. Μου ζήτησε να την πάω στο ιατρείο να τη δει και μου ξαναείπε για το θηλασμό. Εξάλλου λέει πόσο θα την θηλάσεις; Της λέω δεν ξέρω ακριβώς πάντως σίγουρα κάποιους μήνες ακόμα (τι να πω;;), και μου απάντησε ότι θα κολλήσει πολύ μετά μαζί μου και θα είναι δύσκολο να το κόψει. Έχασα πάσα ιδέα!

Πάντως για την καντιντίαση, πέρα από τη διατροφή, πώς την ξεπέρασες; Υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάτι το μωρό στην ευαίσθητη περιοχή από αυτό; Το μελάνι είναι ακίνδυνο για το μωρό; Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...