Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Ωχ!! λέτε να την ψώνισα κ εγώ??

Λοιπόν εμένα οι θηλές είναιλίγο σκασμένες κόκκινες πονάνε πολύ μόλις πιανει το μωρό το στήθος. Στο θηλασμό κανένας πόνος και ο πόνος ξαναξεκινάει μετα το θηλασμό (!!). Επίσης ΜΟΝΟ το βράδυ με πονάει αρκετά το στήθος από τη θηλή ως τη μασχάλη!! προχτές μάλιστα δυσκολεύτηκα να κοιμηθώ...

Εμπειρες μανούλες που θηλάζετε τι να είναι αυτό καντιντίαση ή τραυματισμένες θηλές?? Κ αυτός ο πόνος το βράδυ στο πίσω μερος του στήθους (προς τη μασχάλη).... δεν έχω ξαναακούσει κάτι σχετικο, εσείς γνωρίζετε??

Α! χτες πήγα στη γιατρό και δεν είδε να έχει πρόβλημα η μικ΄ρή στο στοματάκι της.....

Το προβλημα το έχω 3 εβδομάδες. αν ήταν καντιντίαση δεν θα είχε κάνει κ η μικρή σημάδια??

Επίσης βάζω πουρελάν αλλά τίποτα..

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχει σημασία που η μικρή σου δεν έχει σημάδια. Ούτε ο δικός μου είχε.

Βάλε σε ένα ποτήρι του τσαγιού νερό και ρίξε μια κουταλιά σόδα. Βάλε μια αποστείρωμένη γάζα να βραχεί στο νερό με τη σόδα και βάλε τη στο στήθος σαν κομπρέσα για 10 λεπτά μετά από κάθε θηλασμό. Αν νιώσεις καλύτερα τότε μάλλον είναι καντιντίαση. Κάντο μέχρι στο απόγευμα και πες μας τι έγινε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ πίπι!!

Δεν έχω σόδα στο σπ'ιτι(!) κ θα μου φέρει ο αντρας μου το απόγευμα. μόλις το κάνω θα σας απαντήσω :wink:

Αυτός ο πόνος προς τη μασχάλη δεν σας λέει τίποτα ε?? :?

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Περιέγραψε τον λίγο. Είναι σαν σπασμένα γυαλιά; Σε πονάει μετά το θηλασμό και για ποση ώρα; Την ώρα που πιάνει το μωρό για να ξεκινησει να θηλάζει, ο πόνος στη θηλή είναι σαν πολύ έντονο κάψιμο;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

... Δεν μπορώ να των περιγράψω ακριβώς...

σαν να ξεκινάει από τη θηλή και πονάει σαν τράβηγμα μεχρι τη μασχάλη..

ναι σαν να συνδεεται το πλευρό εκεί που τελειώνει ο μαστός με τη θηλή και να τραβιέται αυτή η σύνδεση κ έχει κ λίγη αίσθηση καψίματος...

Χάλια στα περιέγραψα ε???

θυμίζει κ λίγο τον πόνο πρίν να σου έρθει η περίοδος...

μωρε πως τα λέω έτσι....

Ευχαριστώ πάντως!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πόνος όπως τον περιγράφεις δεν μου κάνει για καντιντίαση. Μάλλον προς το "φραγμένος πόρος" τείνω. Κάνε ένα ζεστό μπάνιο και κάνε και μαλάξεις στο στήθος καθώς τρέχει το νερό πάνω του. Μετά κάτσε στα τέσσερα, βάλε το μωρό ξαπλωμένο ανάσκελα να θηλάσει έχοντας το πηγούνι του στη μεριά που πονάς. Αν περάσει ακύρωσε τη σόδα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Για άλλη μια φορά έχω φραγμένους πόρους στο άριστερό στήθος, έχει πετρώσει σε ένα σημείο μεγάλο που δείχνει παραμορφωμένο με γρομπαλάκια, πονάω ειδικά όαν θηλάζω, όαν "ζουλάω " την περιοχή πετάγεται γάλα σαν πίδακας και το σημείο από όπυ βγαίνει το γάλα στη θηλή είναι λευκό! Το παιδί νομίζω δν έχει ασπράκια, μόλις ξυπνήσει θα δω

Λέτε ότι είναι καντι..πως λέγεται;;;;

Είναι φραγμένος γαλακτοφόρος πόρος.

 

Πριν το θηλασμό κάνε χλιαρές κομπρέσσες.

 

- Να γεμίσεις τη μπανιέρα με χλιαρό προς ζεστό νερό ή

 

- Στην ίδια θερμοκρασία να κάνεις ντους με το νερό να τρέχει στην πλάτη από τη μεριά του στήθους που σε ενοχλεί ή

 

- Γέμισε ένα μπολ με νερό στην ίδια θερμοκρασία. Τοποθέτησε μέσα το στήθος μέχρι να νιώσεις ότι χαλαρώνει.

 

Στη συνέχεια άπλωσε λίγο λαδάκι και κάνε πολύ ελαφρύ μασάζ, ακτινωτά από την περιφέρεια προς τη θηλή με μικρές κυκλικές κινήσεις.

 

Επίσης χρειάζεται πολύ ξακούραση.

 

Περαστικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τη σόδα θα την βάλω οπωσδήποτε γιατί οι θηλές είναι κόκκινες...

Θα κάνω κ το άλλο που λες μηπως υπάρχει φραγμένος πόρος..

Ουφ, επιστήμη είναι ο θηλασμός... χρειάζεται τελικά οπωσδήποτε βοήθεια μια μαμά που θηλάζει..(γιατί ρε γαμώτο εμένα όσες γνωστές μου θήλασαν ήταν όλα τέλεια.. θήλαζαν κάθε τρίωρο, κανένα πρόβλημα με θηλές.. σε όλα άνεση...)

Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ.

Πάντως έχω μικρά προβληματάκια ή απορίες αρκετες κ κολάω να ανοίξω καινούριο θέμα ακριβώς επειδή δεν είναι πολύ σημαντικά....

Θα ΄δω ίσως να τα συγκεντρώσω όλα και να σας απασχολήσω λίγο...

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό με τη σόδα... προσωρινά ένοιωσα ένα τσούξιμο αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά...

Ποσες φορές πρέπει να το κάνω για να αισθανθώ καλύτερα αν είναι μύκητας???

Θα πρέπει να είχε πολύ ενδιαφέρον στην ημερίδα... μας τα χάλασε ο καιρός κ φοβήθηκα να βγάλω τη μπουμπού επειδή είναι πολύ μικρούλα ακόμα...

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι μύκητας το βασικό ph της σόδας θα τον αντιμετωπίσει το όξεινο περιβάλλον που ζει ο μύκητας ως ένα σημείο. Δεν χρειάζεται να το ξεπλύνεις. Απλά θα το βάζεις για 10 λεπτά κι ύστερα θα αφήνεις τις θηλές εκτεθειμένες να παίρνουν αέρα και να τις βλέπει το φως. Αν ξεκινήσεις τώρα θα δεις γρήγορα αποτελέσματα. Μέχρι αύριο θα νιώθεις λίγο καλύτερα (αν είναι μύκητας).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...το έκανα το κόλπο με τη σόδα εδώ κ ένα 24ωρο περίπου...

Δεν νοιώθω σημαντική βελτίωση.

Δεν με βοηθάει κ πολύ η μπέμπα αφού όταν τελειώνει το θηλασμό δαγκώνει κ μετά τις ξαναπιάνει, χαζοπιπιλάει, γλύφει κ πάλι από την αρχή...

Είναι κόκκινες, πονάνε ακόμα απλά δεν πονάνε τοσο πολύ όταν τις πρωτοπιάνει το μωρό. Επίσης έχουν γίνει λίγο πιο σκληρές...

Πιστευω πως δεν είναι τραυματισμένες αλλά έχουν μόλυνση ... τι πρέπει να κάνω στη συνέχεια???

:cry::cry::cry::cry:

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια θα κόψεις εντελώς τη ζάχαρη. Διάβασε στις πρώτες σελίδες του θέματος για να δεις κι άλλους τρόπους αντιμετώπισης. Βασικά πολλά μπορείς να κάνεις αλλά πρέπει να σιγουρευτουμε ότι είναι καντιντίαση. Κόψε τη ζάχαρη και βλέπουμε πως πάει σε 2-3 μέρες. Συνέχισε και με τη σόδα μήπως χρειάζεται λίγο ακόμα για να ενεργήσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι απο εμένα. Δυστυχώς παλεύουμε με την @#$&* κάντιντα εδώ και 2 μήνες! Κι όμως μας έχει βάλει κάτω και μας πατάει!

Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και εκείνη πισματικά αρνήται να φύγει απο το στοματάκι του μωρού. Η σύζηγός μου την έχει καταπολεμήσει 1-2 φορές αλλά την ξανακολάει απο το μωρό.

Πήρε προβοιωτικά ασιντόφιλους, πήρε σταγόνες απο το grape fruit seed extract, πήρε ταμπλέτες απο το ίδιο, έκανε πλήσεις με σόδα αλλά και με σταγόνες grape fruit seed extract, χρησιμοποίησε το βάμα και έγινε μωβ εκείνη και το μωρό, έβαλε dactarin στο μωρό, κάνει αυστηρή δίαιτα (σε λίγο δεν θα μπορεί να τρώει τίποτα έτσι όπως πάει...), κόψαμε ΕΝΤΕΛΩΣ την πιπίλα απο την πρώτη στιγμή, δεν ξαναχρησιμοποιήσαμε θήλαστρα και μπιμπερό, βράσαμε όλα τα κουκλάκια της μικρής, ουφ... τι άλλο κάναμε... τελος πάντων έχουμε κάνει τα πάντα!!! Τα πάντα όλα όμως! Μιλήσαμε και με δύο γιατρούς για την Candida Albicans, ο ένας μας κοίταζε σαν αγελάδα που την αρμέγουν (δεν είχε ιδέα) και ο άλλος μας είπε "δεν είναι τίποτα θα περάσει μόνο του...".

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αρνούμαι να δεχτώ ότι ένας παλιο μήκυτας μας έχει κάνει άνω κάτω πανω απο 2 μήνες τώρα! Τελικά ποιος είναι ανώτερος εμείς ή οι μήκυτες?!?!?!

 

Θέλω ένα γιατρό που να ξέρει τι του γίνεται και να έχει εμπειρία απο αντιμετώπιση του εν λόγω προβλήματος. Σας παρακαλώ στείλτε μου με μήνυμα κάποιο τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το ύφος μου αλλά έχουμε απελπιστεί.

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Den vrisko tora kapou sto foroum diavasa pos kapia egios nikise tin kandidiasi me plisimata me iaourti. Thelo na tin euxaristiso gia ti kali idea. Tora eimai stin arxi tin engimosinis kai den mporo na vazo farmaka. Ego xrisimopiousa ksinogala Ariani Olimpos (me klisma proi/vradi)kai se mia evdomada egina kala. Apo tora kai gia panda mono auto tha kano an ginei pali provlima! Euxaristo kai pali :)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ξεκίνησα να θηλάζω νιώθω ανά διαστήματα ένα κάψιμο στις θηλές την ώρα του θηλασμού το οποίο πότε είναι πιο έντονο και πότε υποχωρεί εντελώς. Αυτό συμβαίνει πιο συχνά στο αριστερό στήθος ενώ στο δεξί είναι σχετικά σπάνιο. Αντιβίωση έπαιρνα τέσσερις μέρες στο μαιευτήριο λόγω πρόπτωσης μιτροειδούς βαλβίδας (φύσημα).

 

Πριν δυο εβδομάδες πήρα χάπια μαγιάς μπύρας για τρεις μέρες γιατί η μπέμπα είχε στασιμότητα στο βάρος της για δύο εβδομάδες και ήθελα να αυξήσω την παραγωγή μου. Την τρίτη μέρα ο πόνος στο αριστερό στήθος ήταν αφόρητος και την ώρα του θηλασμού, αλλά και μετά το θηλασμό, όπου ένιωθα σουβλιές από τη θηλή μέχρι και βαθιά στο στήθος. Δεν είχα ξανανιώσει τόσο πόνο άλλη φορά. Τότε διάβασα εδώ για την καντιντίαση και σταμάτησα τη μαγιά μπύρας και ο πόνος την επόμενη μέρα ήταν πολύ λιγότερος, μέχρι που πέρασε. Να σημειώσω ότι δεν έχω ούτε είχα άλλο σύμπτωμα, ούτε κολπικές εκκρίσεις, ούτε άσπρα στίγματα στη θηλή, ούτε στο στοματάκι της μπέμπας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν :

1. Μοιάζει η περίπτωσή μου με καντιντίαση ;

2. Υπάρχει εξέταση για καντιντίαση ώστε να μάθουμε στα σίγουρα ;

3. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει την ποσότητα του γάλακτος ;

4. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει το βάρος του παιδιού ;

5. Στην καντιντίαση καταπολεμούμε τον ίδιο το μήκυτα ή τα συμπτώματά του ; Δηλαδή αν σταματήσουν τα συμπτώματα πρέπει να γίνεται κάποια θεραπεία ;

 

Πιο πολύ από όλα με προβληματίζει το βάρος της μπέμπας και ψάχνω να βρω άκρη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
για όσες υποφέρουν voila!

 

anti candida diet

 

http://www.google.gr/search?hl=en&q=anti+candida+diet&aq=0s&oq=anticand

 

αν τα κάνετε όλα αυτά και θα ανακουφιστείτε και θα αδυνατίσετε και μετά θα μας ευγνωμονείτε που θα εξοικονομήσετε τόσα από τους διαιτολόγους! :lol:

 

Aglaia, I dieta auti borei na ginei kata ti diarkeia tou thilasmou?? Bika kai to diavasa kai to vrika ligo parakseno alla fenetai kalo. H moni anisixeia mou einai an tha epireasi proton to gala se posotita, defteron se piotita kai triton and i apoleia varous pou tha erthei m'auti tin "dieta" exei epiptosis sto moro. Eixa diavasei paliotera pos i grigori i apotomi apoleia varous apeleftheroni toxines sto mitriko gala kai gi'auto kata ti diarkeia tou thilasmou na apofevgoume dietes klp kai na trome kala kai isoropimena gevmata. Isxi auto?

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ξεκίνησα να θηλάζω νιώθω ανά διαστήματα ένα κάψιμο στις θηλές την ώρα του θηλασμού το οποίο πότε είναι πιο έντονο και πότε υποχωρεί εντελώς. Αυτό συμβαίνει πιο συχνά στο αριστερό στήθος ενώ στο δεξί είναι σχετικά σπάνιο. Αντιβίωση έπαιρνα τέσσερις μέρες στο μαιευτήριο λόγω πρόπτωσης μιτροειδούς βαλβίδας (φύσημα).

 

Πριν δυο εβδομάδες πήρα χάπια μαγιάς μπύρας για τρεις μέρες γιατί η μπέμπα είχε στασιμότητα στο βάρος της για δύο εβδομάδες και ήθελα να αυξήσω την παραγωγή μου. Την τρίτη μέρα ο πόνος στο αριστερό στήθος ήταν αφόρητος και την ώρα του θηλασμού, αλλά και μετά το θηλασμό, όπου ένιωθα σουβλιές από τη θηλή μέχρι και βαθιά στο στήθος. Δεν είχα ξανανιώσει τόσο πόνο άλλη φορά. Τότε διάβασα εδώ για την καντιντίαση και σταμάτησα τη μαγιά μπύρας και ο πόνος την επόμενη μέρα ήταν πολύ λιγότερος, μέχρι που πέρασε. Να σημειώσω ότι δεν έχω ούτε είχα άλλο σύμπτωμα, ούτε κολπικές εκκρίσεις, ούτε άσπρα στίγματα στη θηλή, ούτε στο στοματάκι της μπέμπας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν :

1. Μοιάζει η περίπτωσή μου με καντιντίαση ;

2. Υπάρχει εξέταση για καντιντίαση ώστε να μάθουμε στα σίγουρα ;

3. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει την ποσότητα του γάλακτος ;

4. Μπορεί η καντιντίαση να επηρεάσει το βάρος του παιδιού ;

5. Στην καντιντίαση καταπολεμούμε τον ίδιο το μήκυτα ή τα συμπτώματά του ; Δηλαδή αν σταματήσουν τα συμπτώματα πρέπει να γίνεται κάποια θεραπεία ;

 

Πιο πολύ από όλα με προβληματίζει το βάρος της μπέμπας και ψάχνω να βρω άκρη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

 

 

Άργησα λίγο να δω το μήνυμα σου.

Αυτό που περιγράφεις μάλλον φραγμένος πόρος είναι.

 

Αν θες απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

και βάλε τες σε αυτό το τόπικ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=934329#post934329

για να τις δούμε αναλυτικά και να σου πούμε για το βάρος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια,

 

πριν 1 βδομάδα η γλώσσα του μικρού ήταν κάτασπρη . του δώσαμε nystamycin και πέρασε.

σε 1 βδομάδα ξαναφάνηκε αλλά στα μάγουλα πιο πολύ. όταν είπα στην παιδίατρο αν εχει κάτι το στήθος, μου τόνισε να πλένω καλά το στήθος κάθε φορά και να ακολουθω τους κανονες υγιεινης και να ξαναδώσω το φαρμακο.

επίσης ειδα στο αριστερο στηθος στη θηλή να χει ένα άνοιγμα. δεν πονάω όταν θηλάζω αλλά νιώθω μια ενόχληση την υπόλοιπη ώρα.

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...