Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Έχει περάσει αρκετό διάστημα από τις που ανοίχτηκε αυτό το θέμα αλλά δυστυχώς μπηκα κ εγώ στο γκρουπ με καντίτα στην θηλή, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη εικόνα στο στήθος αλλά ούτε κ το παιδί (2 χρόνων),θηλασμός.

Έχω μια μικρή πετσουλα σαν ξηροδερμια αλλά κ αυτή φαίνεται αφού θηλάσει το παιδί κ όχι πάντα, ο πόνος καποιες φορές είναι ανυπόφορος.

Οι πλύσεις με σόδα όντως με ανακουφίζουν αλλά δεν έχουν σταματήσει το πρόβλημα, τώρα βρίσκομαι στο στάδιο του grape fruit και ο λόγος που γράφω είναι γιατί  διάβασα όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου ποστ κ αναρρωτιεμαι, αυτές οι κοπέλες που είχατε την μυκητιαση τόσους μήνες πως τελικά την καταπολεμήσατε? Κάνατε και την διάτα σε ζάχαρη κ αλεύρι τόσο καιρό?

Γιατί εγώ λόγω αλλεργιών που ευτυχώς ξεπεράσαμε τις περισσότερες έχω κάνει στερητική διάτα εδώ κ 20 μήνες σχεδόν κ με το που άρχισα αυτή την πολυπόθητη σοκολάτα, που επιτέλους μπορούσα να φάω,εμφανίστηκε τώρα αυτό:?

Παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία από παρούσες θα ήταν πολύτιμη.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Hardim αναφέρεις ότι:

13 ώρες πρίν, Hardim είπε:

δεν έχω κάποια ιδιαίτερη εικόνα στο στήθος αλλά ούτε κ το παιδί (2 χρόνων),θηλασμός.

Έχω μια μικρή πετσουλα σαν ξηροδερμια αλλά κ αυτή φαίνεται αφού θηλάσει το παιδί κ όχι πάντα

 

Τη διάγνωση της καντιντίασης ποιος την έθεσε (ο γυναικολόγος σου, ο σύμβουλος θηλασμού, ο παιδίατρος); Και εαν πρόκειται για καντιντίαση παράλληλα με οτιδήποτε άλλο (σωστή περιποίηση-υγιεινή της περιοχής, διαιτολόγιο-συμπληρώματα) λαμβάνεται και αγωγή (πχ κρέμα τοπικά). Έχει συστίσει ο ιατρός αγωγή; Την έλαβες και δεν είδες βελτίωση;

Επίσης αυτό το εύρημα σαν πετσούλα που περιγράφεις, το παρατηρείς στον έναν μαστό μόνο; Και εμφανίζεται πάντα στο ίδιο σημείο; Εμφανίζεται και μετά από ζεστό ντουζ; Ο πόνος υπάρχει μόνο στον μαστό αυτόν ή και στους δύο; Αν ναι έχεις αποκλίσει να πρόκειται πχ για φουσκάλα-milk blister (έχει παρόμοια εικόνα με αυτήν που μεταφέρεις-δεν έχει σχέση με καντιντίαση και έχει τελείως διαφορετικό τρόπο χειρισμού);

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω που βρήκες το χρόνο να μου απαντήσεις.

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής.. Όχι δεν έχω πάρει την διάγνωση από κάποιον ειδικό που να με έχει δει από κοντά, μόνο στο τηλέφωνο μίλησα με τμήμα μητρικού θηλασμού νοσοκομείου όταν ξεκίνησε το πρόβλημα το οποίο είχε την εξής πορεία...

Μια μέρα είδα blister κ λίγη ώρα μετά της ίδιας ημέρας άρχισε να πετρώνει σε διάφορα σημεία στο στήθος, έβαλα το παιδί να θηλάσει από αυτό το στήθος γιατί παρουσιάστηκε μόνο στο ένα, έτσι την επόμενη ναι μεν δεν είχα πέτρωμα κ γρουμπαλακια μέσα στο στήθος αλλά άρχισα να νιώθω κομάρες κ μεγάλη ατονία, τότε ήταν που πήρα κ τηλέφωνο, η αρχική (τηλεφωνική) διάγνωση ήταν φραγμενος πόρος, μου είπε να κάνω κόμπρεσες με χαμομήλι κ να πάρω μια ειδική βελόνα από το φαρμακείο να σπάσω το blister, έκανα μόνο μια φορά κομπρεσα γιατί κοιτώντας το δεν έβλεπα πια blister ώστε να το τρυπισω κάπου.Δυστυχως ο πόνος κάπως άλλαξε κ ξαναπήρα τηλέφωνο λέγοντας πως βλέπω μια μικρή πετσουλα στην μια θήλη κ πονάω στην αρχή του θηλασμού αλλά κ μετά τον θηλασμό για κάποια ώρα κ όχι κάθε φορά,τότε λοιπόν αναφέρθηκε η καντίτα κ ξεκίνησα σοδονερα κ τώρα βάζω σταγόνες grape fruit εδώ κ μια μέρα., Ωστόσο να αναφέρω πως συνέχιζω να μην πονάω πάντα κ κάθε φορά, όταν όμως έχω πόνο είναι όταν ξεκινάει ο θηλασμός κ μετά σαν να με χτυπάει ρεύμα μονο σε μια μεριά εσωτερικά από την θήλη προς τα μέσα σαν μια γραμμη κ κρατάει καποια ώρα μετά τον θηλασμό,στο άλλο στήθος δεν βλέπω κατι ιδιατερο,λίγο πιο λευκό στο επάνω μέρος της θηλής και δεν πονάει, ο μικρός δεν έχει κάποιο σημάδι παρά ταύτα κάνω κ σε αυτόν σοδονερα.

Θηλάζω πρωί μεσημέρι βράδυ κ αρκετές φορές τις ώρες αυτές. πιστεύω πως κανω σωστή περιποίηση κ υγειινη της περιοχής, δεν βάζω σαπούνι μόνο νερό πάνω στο στήθος αλλά ο μικρός είναι 2 οπότε τα χέρια του όσο κ να τα πλύνω δεν μπορώ πάντα να αποφύγω τα απρόοπτα.

Έχω κόψει τα γλυκά μονο, δεν παίρνω συμπλήρωματα.

Σύνολο ημέρες που κρατάει αυτό είναι 10

Ευχαριστώ κ αναμένω την απάντηση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι milk blisters, αν και από μόνες τους δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, μπορεί να γίνουν επίμονες και πραγματικά επώδυνες. Η φουσκάλα παρεμποδίζει την άνετη ροή του γάλακτος από το σημείο και προκαλεί συμφόρηση και πόνο εις βάθος. Μπορεί να ψηλαφόνται σκληρά και επώδυνα σημεία (όπώς συνέβη σε εσένα). Μπορεί και όχι.
Θα πρότεινα τα εξής:
1) Να δεις άμεσα κάποιον γνώστη (ιατρό/ μαία/ σύμβουλο θηλασμού) και να σου πει περί τίνος πρόκειται-τρόπο αντιμετώπισης.
2) Σκέψου εάν η εμφάνιση του προβλήματος έχει συμπέσει με το παιδί να θηλάζει με τρόπο που να καταπονείται η θηλή (τραβάει, δαγκώνει, κλπ); Μπορεί να έχει σχέση και με τη φάση που βρίσκεται η οδοντοφυία του. Να το κάνει δηλαδή για ανακούφιση.
3) Μετά -αμέσως- από ένα θηλασμό από το πονεμένο μαστό παρατήρησε κάτω από καλό φωτισμό (πχ στρέψε ένα πορτατίφ) τη θηλή. Βλέπεις κάποια άσπρη κουκίδα; Μπορεί να είναι και εξαιρετικά μικρή. Εαν ναι, συνέχισε με το βήμα 4. Εάν όχι, μπορείς είτε να κάνεις ζεστό ντουζ-να τρέξει ζεστό νερό στο στήθος. Είτε να κάνεις ζεστές κομπρέσες (καθαρή βαμβακερή πετσέτα σε ζεστό νερό και εφαρμογή στο στήθος - επαναλαμβάνεις). Και παρατηρείς ξανά για άσπρη κουκίδα.
4) Εάν δεις άσπρη κουκίδα, τότε το πιο πιθανό αφορά σε milk blister. Κατάλαβα ότι έλαβες κάποιες οδηγίες επ'αυτού. Εγώ γνωρίζω από την παιδίατρο μας-σύμβουλο θηλασμού τα εξής: α) Με καθαρό πανί ή γάζα τρίβεις απαλά με ήπιες κινήσεις το σημείο με σκοπό η φουσκάλα να ανοίξει. β) Εάν δεν ανοίξει τότε, με αποστειρωμένη βελόνα, σε πλάγια φορά με τη μύτη προς το δέρμα, ίσα ίσα που το γρατζουνάς απαλά και μόνο επιφανειακά. Σαν να προσπαθείς να κάνεις μια μικροσκοπική τομή και να ανασηκώσεις ελαφρά το δέρμα. Μιλάμε για εξαιρετικά λεπτούς χειρισμούς. Δε θες να τραυματίσεις την περιοχή. Και εάν δε νοιώθεις ok να το κάνεις, σωστότερο είναι να απευθυνθείς στον ιατρό σου να το κάνει. Εάν δεν βλέπεις κουκίδα και βλέπεις πετσάκι, τότε με απολυμασμένο τσιμπιδάκι το τραβάς απαλά.
5) Σε κάθε περίπτωση μετά από αυτούς τους χειρισμούς, εφόσον έχει σπάσει η φουσκάλα (μπορεί να δεις σταγόνες γάλακτος να βγαίνουν με ροή) συνεχίζεις με μαλάξεις -ιδανικά κάτω από το ντουζ με ζεστό νερό- και επιμένοντας στο σημείο που πονάς εις βάθος, βγάζεις γάλα και προσπαθείς να αποσυμφορήσεις την περιοχή. Εάν μετά από αυτό νοιώσεις ανακούφιση, είναι καλό σημάδι.
6) Ωστόσο η όλη διαδικασία μπορεί να χρειαστεί να επαναληφθεί από την αρχή για κάποιες μέρες. Εαν δηλαδή την επομένη πονάς πάλι, επαναλαμβάνεις. Επίσης επειδή η θηλή έχει υποστεί μια καταπόνηση χρειάζεται σωστή περιποίηση μετά να μην μολυνθεί(πχ αντιβιωτική αλοιφή), ενυδάτωση (πχ purelan), χρόνο να επανέλθει. Λάβε υπόψη σου και ότι το παιδί θα συνεχίσει να θηλάζει από εκεί και ίσως πάλι άτσαλα, οπότε θα συνεχίσει να δέχεται "επίθεση" το σημείο.

Σε κάθε περίπτωση επαναλαμβάνω εφόσον η κατάσταση επιμένει, μην αμελείς να σε δει ειδικός από κοντά. Και καντιντίαση να είναι, αντιμετωπίζεται με οδηγίες και αγωγή. Και οτιδήποτε άλλο και πάλι αντιμετωπίσιμο θα είναι. Μην κάθεσαι να υποφέρεις. Δεν υπάρχει λόγος.

 

Υγ: Εφόσον δεν έχει κανένα σύμπτωμα, απέφυγε να κάνεις σοδόνερα και μάλιστα με συχνότητα, στο παιδί. Οι οδοντίατροι κατατάσσουν τη σόδα στα διαβρωτικά του σμάλτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα samsyspan!

Διάβασα πολύ προσεχτικά αυτά που μου έγραψες κ έχω να σου πω δυο πράγματα..τώρα που το λες κοιτώντας προσεχτικά μετά από θηλασμό μόνο βλέπω στο στήθος μια κουκίδα αλλά όχι λευκη,κιτρινοπη την είχα ξαναδεί κ τις πρώτες μέρες αλλά μετά την έχασα,για την ακρίβεια αφού περασει η διέγερση του στήθους δεν την βλέπω καν...

Όσον αφορά το πώς τρώει το παιδί καμία φορά,όντως τραβάει κ δαγκώνει ενίοτε γιατί δυστυχώς ειμαι κ η πιπίλα του κ το τώρα που πονάω προσπαθώ να το βγάλω από το στόμα του κ φαντάσου του βάζω το δάκτυλο μέσα για να με αφήσει όπως κάναμε όταν ήταν μωρά,σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις όντως με εχει ερεθίσει..

Το σίγουρο είναι πως πρέπει να το δει καποιος ειδικός για να προβώ κ στην λύση...έχεις να μου προτείνεις κάποιον η ακόμα κ την δική σου παιδιατρο/σύμβουλο γιατί εγώ δεν έχω κάποιον κατά νου.

Αν βέβαια μένεις Αθήνα...

 

Ωστόσο θα κάνω τα πρώτα βήματα γιατι αυτό με την βελόνα δεν είναι οτι δεν το χω αλλά φοβάμαι μην παραπάρω θάρρος κ το ξεζουμισω..

 

Υ.Γ :σταματω κ τα σοδονερα στον μικρο,βέβαια δεν έκανα πολύ, 3 φορές την μέρα με γάζα στα ούλα κ τα χείλη.

 

Ευχαριστώ θερμά κ περιμένω νέα σου!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα samsyspan!

Διάβασα πολύ προσεχτικά αυτά που μου έγραψες κ έχω να σου πω δυο πράγματα..τώρα που το λες κοιτώντας προσεχτικά μετά από θηλασμό μόνο βλέπω στο στήθος μια κουκίδα αλλά όχι λευκη,κιτρινοπη την είχα ξαναδεί κ τις πρώτες μέρες αλλά μετά την έχασα,για την ακρίβεια αφού περασει η διέγερση του στήθους δεν την βλέπω καν...

Όσον αφορά το πώς τρώει το παιδί καμία φορά,όντως τραβάει κ δαγκώνει ενίοτε γιατί δυστυχώς ειμαι κ η πιπίλα του κ το τώρα που πονάω προσπαθώ να το βγάλω από το στόμα του κ φαντάσου του βάζω το δάκτυλο μέσα για να με αφήσει όπως κάναμε όταν ήταν μωρά,σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις όντως με εχει ερεθίσει..

Το σίγουρο είναι πως πρέπει να το δει καποιος ειδικός για να προβώ κ στην λύση...έχεις να μου προτείνεις κάποιον η ακόμα κ την δική σου παιδιατρο/σύμβουλο γιατί εγώ δεν έχω κάποιον κατά νου.

Αν βέβαια μένεις Αθήνα...

 

Ωστόσο θα κάνω τα πρώτα βήματα γιατι αυτό με την βελόνα δεν είναι οτι δεν το χω αλλά φοβάμαι μην παραπάρω θάρρος κ το ξεζουμισω..

 

Υ.Γ :σταματω κ τα σοδονερα στον μικρο,βέβαια δεν έκανα πολύ, 3 φορές την μέρα με γάζα στα ούλα κ τα χείλη.

 

Ευχαριστώ θερμά κ περιμένω νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι. Επανήλθα γιατι έχω μπερδευτεί κ δεν έχω ξεμπλέξει φυσικά..μετά από ένα μήνα κ κατι με αυτόν τον πόνο που έχω περιγράψει στα προηγούμενα ποστ κάλεσα σύμβουλο θηλασμού να με δει από κοντά. Η εικόνα μου ήταν η εξης:πυκνός μαστος,όχι κόκκινος, μια υποψία blister και όχι καντιντιαση...

Με συμβούλεψε να πάρω λεκιθίνη κ προβιοτικα ασιντοφιλους..επιπλέον κ στις δυο θηλές τοπικα μια κρεμα (μίξη από 3 κρέμες)αντιμηκιτιακη-κορτιζονουχα και κάτι άλλο..η κρέμα μου προτάθηκε περισσότερο για πρόληψη..

Ξεκίνησα την "αγωγή"χωρίς τα προβιοτικα το αποτέλεσμα μια μικρή βελτίωση στον πόνο..ύστερα από 1εβδομαδα ξαφνικά ρίγη πυρετός πρήξιμο το οποιο κράτησε  ένα βράδυ και ευτυχώς με θηλασμό πολύ επανήλθε στα φυσιολογικά του, εκεί ξεκίνησα κ ibuprofen για  5 μέρες και ομολογώ πως υπήρξε μερα που δεν πόνεσε καθόλου το στήθος την ώρα που θηλάζε ο μικρος.

Μετά απ' όλα αυτά είπα να επισκεφθώ κ ένα μαστόλογο για περαιτέρω πληροφορίες και η πορεία ήταν η παρακάτω...εξέταση στήθους με υπέρηχο μια χαρα,καλλιέργεια γαλακτος..

Αποτελεσματα:θετική με μικρή ανάπτυξη βακτηριο enterococcus spp.

Η σύμβουλος θηλασμού κ μια γρήγορη έρευνα στο ίντερνετ λένε πως αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό όλες οι γυναίκες το έχουν,δεν είναι παθολογικό..μη αξιολογησιμο...

Ο μαστολογος με συμβουλεψε να πάρω αντιβίωση για 10 μέρες...δεν έχω καταφέρει να μιλησω τηλεφωνικα μαζι του ώστε να μου εξηγησει,αυτά ήταν απάντηση σε μέιλ.

Οποιαδήποτε άποψη με ανάλογη εμπειρία η που να γνωρίζει κάτι παραπάνω, κάποια πρόταση?θα ήταν πολύτιμο για μένα γιατί ακόμα παραμένει η ενόχληση σαν ρεύμα τα πρώτα δευτερόλεπτα που θηλάζει το παιδί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ αναμενω...

Καλό βράδυ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα σας! 

θηλαζω τη μικρη μου εδω και 2 χρονια και εδω και ενα μηνα εχω κατηντιαση που δεν υποχωρει με τιποτα αν και κανω τα παντα ( grapefruit, apno, σπαθολαδο, χαπια...). συστηματικα ολα μαζι τα ξεκινησα πριν απο 2 μερες, πριν μονο τα 2 πρωτα. Ημικρη εκανε μονο συγκαμα το οποιο και αντιμετωπισαμε με φτιαχτη κρεμα 

Πληροφοριακα να πω οτι η ιστορια ξεκινησε απο ισχυρη αντιβιωση μετα απο μαστιτιδα αλλα παντα μετα απο 2-3 μερες ηταν ολα καλα. τωρα δεν υποχωρει με τιποτα!!!

μπορει καποιος να με βοηθησει??? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mariabai είπε:

καλησπερα σας! 

θηλαζω τη μικρη μου εδω και 2 χρονια και εδω και ενα μηνα εχω κατηντιαση που δεν υποχωρει με τιποτα αν και κανω τα παντα ( grapefruit, apno, σπαθολαδο, χαπια...). συστηματικα ολα μαζι τα ξεκινησα πριν απο 2 μερες, πριν μονο τα 2 πρωτα. Ημικρη εκανε μονο συγκαμα το οποιο και αντιμετωπισαμε με φτιαχτη κρεμα 

Πληροφοριακα να πω οτι η ιστορια ξεκινησε απο ισχυρη αντιβιωση μετα απο μαστιτιδα αλλα παντα μετα απο 2-3 μερες ηταν ολα καλα. τωρα δεν υποχωρει με τιποτα!!!

μπορει καποιος να με βοηθησει??? 

Θέλει θεραπεία και το παιδί. Κάτι του τύπου gel για μυυκητες στοματικό, και στις θηλές συστηματικά πριν το θηλασμό και στο στόμα του παιδιού. Μίλησε πρώτα με παιδίατρο όμως

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι!!! αν και Δοξα τω Θεω το στομα της δεν εχει κατι... αλλα παρατηρησα οτι χειροτερευει μετα το θηλασμο ( κανονικα δεν θα επρεπε να βλεπω κατι???)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, mariabai είπε:

νομιζω ναι!!! αν και Δοξα τω Θεω το στομα της δεν εχει κατι... αλλα παρατηρησα οτι χειροτερευει μετα το θηλασμο ( κανονικα δεν θα επρεπε να βλεπω κατι???)

 

Κατά την παιδίατρό μας, όχι. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 11:58 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Κατά την παιδίατρό μας, όχι. 

ειχατε πολυ δικιο 

ξεκινησα φουλ κρεμα πριν και μετα το θηλασμο και ολα ειναι πολυ καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω ένα μωράκι 2μιση μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και δεν έχει πάρει καθόλου ξένο γάλα. Πριν ακόμα σαραντησουμε, πονούσαν οι θηλές μου αλλά πίστευα πως είναι φυσιολογικό. Όταν ο παιδίατρος όμως εξέτασε το μωρό, μας είπε ότι έχει στοματίτιδα και μας έδωσε dactarin gel, το οποίο έβαζα κι εγώ στις θηλές. Κάναμε την θεραπεία για 15 μέρες με κανένα αποτέλεσμα, μόνο κάποιες μέρες που πονούσα λιγότερο. Πριν δέκα μέρες μας ξανά είδε ο παιδίατρος και έδωσε στο μωρό nystamysyn 1ml για τέσσερις φορές την μέρα και σε εμένα dactarin κρέμα στις θηλές που πάντα ξεπλενω καλά πριν από τον θηλασμό. Κάνουμε την θεραπεία δέκα μέρες, η γλώσσα του παιδιού παραμένει κάτασπρη και οι θηλές μου πολύ ευαίσθητες. Έχω αγανακτήσει. Δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό αλλά στεναχωριέμαι που πονάω συνέχεια! Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Πρέπει να δει το παιδί κάποιος άλλος γιατρός; Ή ίσως κάποιος σύμβουλος θηλασμού; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , MarF είπε:

Έχω ένα μωράκι 2μιση μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και δεν έχει πάρει καθόλου ξένο γάλα. Πριν ακόμα σαραντησουμε, πονούσαν οι θηλές μου αλλά πίστευα πως είναι φυσιολογικό. Όταν ο παιδίατρος όμως εξέτασε το μωρό, μας είπε ότι έχει στοματίτιδα και μας έδωσε dactarin gel, το οποίο έβαζα κι εγώ στις θηλές. Κάναμε την θεραπεία για 15 μέρες με κανένα αποτέλεσμα, μόνο κάποιες μέρες που πονούσα λιγότερο. Πριν δέκα μέρες μας ξανά είδε ο παιδίατρος και έδωσε στο μωρό nystamysyn 1ml για τέσσερις φορές την μέρα και σε εμένα dactarin κρέμα στις θηλές που πάντα ξεπλενω καλά πριν από τον θηλασμό. Κάνουμε την θεραπεία δέκα μέρες, η γλώσσα του παιδιού παραμένει κάτασπρη και οι θηλές μου πολύ ευαίσθητες. Έχω αγανακτήσει. Δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό αλλά στεναχωριέμαι που πονάω συνέχεια! Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Πρέπει να δει το παιδί κάποιος άλλος γιατρός; Ή ίσως κάποιος σύμβουλος θηλασμού; Ευχαριστώ πολύ

Έχω ταλαιπωρηθεί και εγώ αρκετά με καντινίαση και έκανε αρκετό καιρό να περάσει, γύρω στο 2μηνο νομίζω. Καλή η θεραπεία και επιβάλλεται αλλά το βασικό για να την πολεμήσεις είναι η διατροφή. Πρέπει να κόψεις μαχαίρι ζάχαρη και απλούς υδατάνθρακες (ψωμί, μακαρόνια κλπ) Ιδανικά για λίγες μέρες κόψε όλους τους υδατάνθρακες και θα δεις άμεση διαφορά στον πόνο, από την 1η-2η μέρα. Στη συνέχεια ξεκίνησε να προσθέτεις σιγά σιγά ξεκινώντας από μικρές ποσότητες ολικής και φρούτα, όχι ζάχαρη.

Επίσης βοηθάνε πολύ τα προβιοτικά, ρώτα τον γιατρό σου τι μπορείς να πάρεις και εσύ και το μωρό (συνήθως δίνουν σταγόνες). Και να μην ξεχνάς τους κανόνες υγιεινής, μπλούζες, σουτιέν κλπ να πλένονται στους 60 και στέγνωμα ιδανικά στον ήλιο και να κρατάς το στήθος σου στεγνό, να μην χρησιμοποιείς επιθέματα κλπ.

Είναι κρίμα να σταματήσεις τον θηλασμό για τέτοιο λόγο. Το ξέρω ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά κάνε λίγο υπομονή και να είσαι σταθερή στη διατροφή, μισό κουταλάκι ζάχαρη στον καφέ μπορεί να σου χαλάσει μια βδομάδα θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...