Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΘΗΛΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΙΑ Η ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΠΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ?ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο αυτα που περιγράφεις, νομίζω οτι μάλλον έχεις candida. Αν ο πόνος μοιαζει με βελόνες, η σπαζμενα γυαλια μεσα στο στήθος, πρέπει να είναι αυτό. Οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν πάντα για καντιντίαση του στήθους.

 

Υπάρχει θεραπεία γι΄αυτο, και είναι απολυτα φυσική.

Το πιο αποτελεσματικό που ξέρω, είναι το grapefruit seed extract. Μπορεις να το βρεις σε ταμπλέτες σε μαγαζιά με υγιεινές τροφές. Επισης, καλό είναι να πάρεις και τις σταγονες, για να βαζεις στο στήθος.

Η εταιρια λεγεται Higher nature Citricidal.

 

Δες παρακατω για το πως θα τα χρησιμοποιεις. (Αν δεν καταλαβαινεις καλα Αγγλικα, στειλε μου pm και θα σου μεταφρασω :) .

 

Grapefruit seed extract (not grape seed extract, ACTIVE INGREDIENT MUST BE “CITRICIDAL”), 250 mg (usually 2 tablets) three or four times a day orally (taken by the mother), seems to work well in many cases. If preferred the liquid extract can be taken orally, 5 drops in water three times per day (though this is not as effective). Oral GSE can be used before trying fluconazole, instead of fluconazole or in addition to fluconazole in resistant cases.

 

Apply solution directly on the nipples. It does not need to be refrigerated. It may be covered and used until solution is finished.

 

Mix very well five to 10 drops in 30 ml (1 ounce) of water (preferably, but not necessarily, distilled).

Use cotton swab or Q-tip to apply on both nipples and areolas after the feeding.

Let dry a few seconds, then apply “all purpose nipple ointment”.

If using Gentian Violet, do not use GSE on that particular feed but use after all other feeds.

Should be used in conjunction with oral GSE, either tablets, capsules, or liquid extract (see above).

Use until pain is gone and then wean down slowly over the period of at least a week.

If pain is not significantly improving after two to three days, increase the dose by 5 drops per 30 ml (ounce) of water. Can continue increasing until 25 drops per 30 ml of water.

If flaking, drying, or whiteness appears on the skin, substitute vitamin E oil or pure olive oil for APNO 1-3x/day.

Laundry can be treated as well: add 15-20 drops in the rinse cycle of all wash loads

 

Το APNO μπορεις να το παρεις απο το φαρμακειο.

Η συνταγή είναι η εξής:

 

APNO (All Purpose Nipple Ointment) as below:

 

Mupirocin 2% ointment (15 grams)

 

Betamethasone 0.1% ointment (15 grams)

 

To which is added miconazole powder so that the final concentration is 2% miconazole. This combination gives a total volume of just more than 30 grams. Clotrimazole powder to a final concentration of 2% may be substituted if miconazole powder is unavailable, but both exist (the pharmacist may have to order it in). I believe clotrimazole is not as good as miconazole, but I have no proof of that. Using powder gives a better concentration of antifungal agent (miconazole or clotrimazole) and the concentrations of the mupirocin and betamethasone remain higher.

 

Καλό είναι επίσης, να πάρεις και καψουλες acidophilus. Eιναι προβιοτικα, και πολεμανε τις μυκητιάσεις. Μπορεις για 2 μέρες να δώσεις και στο μωρό. Βαζεις λιγο στο δαχτυλο και το αφήνεις να το γλυψει.

 

it may be helpful to treat baby with acidophilus by rolling a wet finger in acidophilus powder (break open a capsule), and let baby suck on the finger right before a feeding. Use 2x first day, 2x second day only. Mother may want to ingest Acidophilus as well, 3x/day for 1-2 weeks.

 

 

http://www.kellymom.com/newman/c-candida_protocol.html#gse

 

Περάστικα σου. Ο,τι αποριες έχεις, ξαναρώτησε. :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ?

ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά. Έχει λίγο καιρό που οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, δηλ, έχουν αποχρωματιστεί κάπως και έχουν γίνει ροζ στο μεγαλύτερο μέρος τους και ειδικά από το ένα στήθος όταν τρώει ο μπέμπης πονάω. Επίσης να πω πως το μωρό σχεδόν 2 εβδομάδες από οταν γεννήθηκε, έχει βγάλει στον ποπό σπυράκια κολλημένα το ένα με το άλλο, που δε φεύγουν με τίποτα. Είμαστε στον παιδίατρο κάθε τόσο αλλά τίποτα. Να πω πως είμαι από την αρχή πολύ σχολαστική με την καθαριότητα της περιοχής, αφού τον πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και τον στεγνώνω προσεκτικά με πιστολάκι. Στην αρχή μας έδωσε Frezyderm, μετά fissan, δοκίμασα από μόνη μου και sudocream, bepanthol, τίποτα!! Μετά μου έδωσε εοζίνη....τίποτα. Μετά ένα μίγμα flixotide-fungoral τίποτα.... Ξέρει καμιά τι γίνεται? Λέω για τα σπυράκια του μωρού γιατί κάπου διάβασα ότι αν υπάρχει ερεθισμένη περιοχή στην πάνα που δε γιατρεύεται μπορεί να είναι μυκητες από το στήθος που μεταφέρονται στο μωρό.. Λέτε να είναι καμιά καντινίαση και γι'αυτό να μη μπορώ να συνεφέρω το κωλαράκι του μωρού?? Έίναι 50 ημερών! :?:(

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ?

ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

 

Μπορεί να περάσει και μόνο του αλλά μπορεί να υποφέρεις από έντονο πόνο και να μην μπορείς να θηλάσεις.

 

Αν κόψεις τις τροφές σίγουρα θα υποχωρήσει αλλά κανείς δεν μπορεί να μαντέψει για το αν θα σου περάσει ή όχι. Ούτε ο γιατρός που θα σου προτείνει θεραπεία μπορεί να είναι σίγουρος για την έκβαση της θεραπείας.

 

Τα στοιχεία της γιατρού παραπάνω σου τα έβαλα για να μην υποθέτουμε εμείς που δεν είμαστε γιατροί και δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγο καιρό που οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, δηλ, έχουν αποχρωματιστεί κάπως και έχουν γίνει ροζ στο μεγαλύτερο μέρος τους και ειδικά από το ένα στήθος όταν τρώει ο μπέμπης πονάω.

 

Θα μπορούσε να είναι και καντιντίαση αλλά καλύτερα είναι να σε δει κάποιος γιατρός εξοικειωμένος με μητέρες που θηλάζουν...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακομη καντιντιαση -εδω και 1 1/2 μηνα σχεδον :cry:

δυστυχως η γιατρος μου δε καταλαβε τι ειχα και μου συνεστησε αποθηλασμο με χαπια :evil::evil: αφου οι θηλες μου ηταν τελειως χαλια,κατακοκκινες και δεν μπορουσα να αντλησω :cry:

τη σωστη διαγνωση την εκανε η Αγλαια μας :D

πλακωθηκα κι εγω στο γιαουρτι-το προβειο(σε λιγο θα βελαζω κιολας)

ζαχαρη εχω να φαω αρκετο καιρο.

να δουμε ποσο θα κρατησει ακομη!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ?

ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.ΑΝ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

 

Δε θα χει προβλημα το μωρό. Αυτο το παθαίνουν πολλες μητερες που θηλάζουν. Μπορει να το εχει και το μωρό στο στόμα, αλλα δεν το ενοχλει. Αν του βαλεις λιγο acidophilus, θα του περάσει.

 

Το grapefruit seed extract είναι απολυτα φυσικό. Δε θα πειραξει ουτε εσενα ουτε το παιδι. Εγω θα έλεγα να ξεκινησεις.

 

Ευχομαι περαστικα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά. Έχει λίγο καιρό που οι θηλές μου είναι ερεθισμένες, δηλ, έχουν αποχρωματιστεί κάπως και έχουν γίνει ροζ στο μεγαλύτερο μέρος τους και ειδικά από το ένα στήθος όταν τρώει ο μπέμπης πονάω. Επίσης να πω πως το μωρό σχεδόν 2 εβδομάδες από οταν γεννήθηκε, έχει βγάλει στον ποπό σπυράκια κολλημένα το ένα με το άλλο, που δε φεύγουν με τίποτα. Είμαστε στον παιδίατρο κάθε τόσο αλλά τίποτα. Να πω πως είμαι από την αρχή πολύ σχολαστική με την καθαριότητα της περιοχής, αφού τον πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και τον στεγνώνω προσεκτικά με πιστολάκι. Στην αρχή μας έδωσε Frezyderm, μετά fissan, δοκίμασα από μόνη μου και sudocream, bepanthol, τίποτα!! Μετά μου έδωσε εοζίνη....τίποτα. Μετά ένα μίγμα flixotide-fungoral τίποτα.... Ξέρει καμιά τι γίνεται? Λέω για τα σπυράκια του μωρού γιατί κάπου διάβασα ότι αν υπάρχει ερεθισμένη περιοχή στην πάνα που δε γιατρεύεται μπορεί να είναι μυκητες από το στήθος που μεταφέρονται στο μωρό.. Λέτε να είναι καμιά καντινίαση και γι'αυτό να μη μπορώ να συνεφέρω το κωλαράκι του μωρού?? Έίναι 50 ημερών! :?:(

Μοιαζει να ειναι καντιντιαση. Δυστυχως δε μπορει να γινει διαγνωση. Η μονη ενδειξη είναι τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ GRAPEFRUIT SEED EXTRACT

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ DACTARIN GEL

ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΑΝ ΤΡΩΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 24?

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ GRAPEFRUIT SEED EXTRACT

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ DACTARIN GEL

ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΑΝ ΤΡΩΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 24?

 

Γιαούρτι βοηθάει όπως βοηθάει επίσης το acidophilus. Aυτο μπορείς να το πάρεις απο το φαρμακείο. Το GSE, θα το βρεις σε μαγαζια με υγιεινές τροφές. Που μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Α, στη Ξάνθη. Ισως να μπορείς να το παραγγείλεις απο Αθήνα. Δοκιμασε εκει μαγαζιά με υγιεινές τροφές, κι αν δεν τα καταφέρεις, θα σου δώσω τηλέφωνα απο δω.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΧΛΟΗ.

ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24 ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ?ΠΕΡΝΕIΣ TO GSE Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ Η' ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΧΛΟΗ.

ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24 ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ?ΠΕΡΝΕIΣ TO GSE Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ Η' ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?

γιατι απορεις?

η Αγλαια ειχε καντιντιαση για 4-5 μηνες με περικοπες :wink:

εγω το μονο που κανω ειναι να βαζω daktarin γελη στοματικη στις θηλες και πολλα γιαουρτια.

δεν ξερω γιατι μου κραταει τοσο καιρο και δεν ξερω αν επαιξε ρολο που επαθα και μαστιτιδα πριν 2 εβδομαδες :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΧΛΟΗ.

ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24 ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ?ΠΕΡΝΕIΣ TO GSE Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ Η' ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?

 

Δεν ξέρω τι αγωγή κάνει η Κατερίνα, όμως η καντιντίαση, αργει να περάσει.

:cry: Περαστικά και σε σένα Κατερίνα :)

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΧΛΟΗ.

ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24 ΕΧΕΙ ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ?ΠΕΡΝΕIΣ TO GSE Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ Η' ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?

γιατι απορεις?

η Αγλαια ειχε καντιντιαση για 4-5 μηνες με περικοπες :wink:

εγω το μονο που κανω ειναι να βαζω daktarin γελη στοματικη στις θηλες και πολλα γιαουρτια.

δεν ξερω γιατι μου κραταει τοσο καιρο και δεν ξερω αν επαιξε ρολο που επαθα και μαστιτιδα πριν 2 εβδομαδες :roll:

 

Ναι μπορει να κρατήσει πολύ! Άσχημο πράγμα η καντιντα. Το "yeast beast"!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.. κι εγώ κάτι υποψιάζομαι για καντιντίαση..

μπήκα και στη θάλασσα πριν μερικές μέρες - 20 λεπτά κολύμπησα η έρημη - και απο τότε χειροτέρεψαν τα πράγματα.. Οι θηλές μου είναι πολύ ροζ και δείχνουν ταλαιπωρημένες. Πονάω βέβαια αλλά εχω συνηθίσει πολύ τον πόνο μου φαίνεται. Εχω τσιμπηματάκια και μετά τους θηλασμούς. Μια συνεχής ενόχληση θα έλεγα.. Άσπρα σημαδάκια δεν υπάρχουν ούτε στο στήθος μου ούτε στο στόμα του μωρού! Αυτό λέει κάτι; Μήπως ανησυχω χωρίς λόγο; Πάντως πονάω ακόμα ενώ το μωρό τρώει καλά και πιάνει και μερος της άλω..

 

Τί να κάνω; ο γυναικολόγος μου δεν είναι και πολύ ειδικός.. έχω ακούσει διάφορα από το στόμα του ήδη και δε θα ξαναπήγαινα για τέτοιο λόγο. Ο παιδίατρος είναι φανατικός του αποκλειστικού θηλασμού αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει. Σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να μου πει χωρίς να δει την κατάσταση μαλλον..

 

Όταν λέτε ότι πρέπει να κόψει κανείς τη ζάχαρη εννοείτε και τα φρούτα ε;

δράμαααααααα!

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι πρέπει να κόψει κανείς τη ζάχαρη εννοείτε και τα φρούτα ε;.

εννοουμε οτιδηποτε εχει ζαχαρη!!!!

ακομη και το ψωμι και τετοια,εγω τα φρουτα τα τρωω κανονικα :roll:

εγω πηγαινα πολυ καλυτερα αλλα εφαγα προχτες 1 γλυκο και χειροτερεψα :cry:

3 μηνες και βαλε τωρα αυτη η κατασταση :cry::cry:

θα σου βαλω λινκ με εικονες καντιντιασης......

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. κι εγώ κάτι υποψιάζομαι για καντιντίαση..

μπήκα και στη θάλασσα πριν μερικές μέρες - 20 λεπτά κολύμπησα η έρημη - και απο τότε χειροτέρεψαν τα πράγματα.. Οι θηλές μου είναι πολύ ροζ και δείχνουν ταλαιπωρημένες. Πονάω βέβαια αλλά εχω συνηθίσει πολύ τον πόνο μου φαίνεται. Εχω τσιμπηματάκια και μετά τους θηλασμούς. Μια συνεχής ενόχληση θα έλεγα.. Άσπρα σημαδάκια δεν υπάρχουν ούτε στο στήθος μου ούτε στο στόμα του μωρού! Αυτό λέει κάτι; Μήπως ανησυχω χωρίς λόγο; Πάντως πονάω ακόμα ενώ το μωρό τρώει καλά και πιάνει και μερος της άλω..

 

Τί να κάνω; ο γυναικολόγος μου δεν είναι και πολύ ειδικός.. έχω ακούσει διάφορα από το στόμα του ήδη και δε θα ξαναπήγαινα για τέτοιο λόγο. Ο παιδίατρος είναι φανατικός του αποκλειστικού θηλασμού αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει. Σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να μου πει χωρίς να δει την κατάσταση μαλλον..

 

Όταν λέτε ότι πρέπει να κόψει κανείς τη ζάχαρη εννοείτε και τα φρούτα ε;

δράμαααααααα!

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας..

 

 

Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση καντιντίασης του στήθους. Μόνο απ'τα συμπτώματα μπορείς να καταλάβεις. Αν όπως λες πονάς, κι ας πιάνει το στήθος καλά, και νιώθεις περίπου σα να έχει μέσα το στήθος σπαζμένα γυαλιά, τότε μάλλον είναι καντιντίαση.Δε χρειάζεται να κόψεις τα φρούτα, απλά να μην το παρακάνεις. Και το άσπρο ψωμί πρέπει να κόψεις. :cry:

 

 

 

Δοκίμασε και το Grapefruit Seed Extract.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

κατερίνα αυτή η σελίδα με τις φωτογραφίες είναι για πολύ γερά νεύρα :shock:

υπομονή πάντως.. πού θα πάει θα περάσουν οι δύσκολες μέρες.

Εχεις δοκιμάσει κι εσύ αυτο το grapefruit seed extract? σε ταμπλέτες ή σε σταγόνες είναι καλύτερα;

 

Θα προσπαθήσω να το βρω κι εγώ εδώ. Στη Χίο που μένω έχουμε μόλις ένα κατάστημα με βιολογικά και τέτοια.. θα δούμε αν μπορεί να το φέρει μάλλον!

Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο μιας και θα έρθει σε μερικές μέρες για τα εμβόλια του μικρού.

 

ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχει πάρει καμία κοπέλα το APNO απο φαρμακειο;

 

(APNO (All Purpose Nipple Ointment) as below:

 

Mupirocin 2% ointment (15 grams)

 

Betamethasone 0.1% ointment (15 grams))

 

Είναι τόσο κοινά τα συστατικά του;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...