Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

με πονανε τα πλευρα μου απο το βαρος του μωρου....τι μπορω να κανω;;;;;;μπορω να βαλω πχ εμπλαστρο..;;;

 

Μπορείς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η αλοιφη counter gel μηπως ειναι ασφαλης;;;εχω σπιτι ...

 

Δεν το γνωρίζω στα σιγουρα αλλα συνήθως οι κρεμες κι ο,τι μπαίνει πάνω στο δέρμα ειναι ασφαλές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Ξέρει καμία να μου πει αν για βηχα ξερο επιτρεπεται κάτι να πάρω??Δεν αντέχω άλλο, ούτε να κοιμηθώ δεν μπορώ και δεν ξέρει καποιος να μου πει στα σιγουρα τι επιτρεπεται και τι οχι

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα!

Ξέρει καμία να μου πει αν για βηχα ξερο επιτρεπεται κάτι να πάρω??Δεν αντέχω άλλο, ούτε να κοιμηθώ δεν μπορώ και δεν ξέρει καποιος να μου πει στα σιγουρα τι επιτρεπεται και τι οχι

 

Tα περισσότερα φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό. Μπορείς να συμβουλευτείς το γιατρό σου για να σου προτείνει το κατάλληλο φάρμακο και μετά μπορούμε να ελέγξουμε αν είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

Την ασφάλεια των φαρμάκων μπορείς να την αναζητάς με τη δραστική ουσία στο e-lactancia.org

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Clenbuterol (SPIROPENT)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην σελίδα αυτή γράφει moderately safe και mild risk possible. Και τώρα? Να το πάρω το σιρόπι ή να κάνω υπομονή?

 

 

Στο σάιτ σου προτείνονται δυο ασφαλέστερες εναλλακτικές, τις οποίες μπορείς να συζητήσεις με το γιατρό σου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

έχω απο εχθές ένα φοβερό πονόδοντο και σήμερα έχει πρηστεί σχεδόν όλη η δεξιά πλευρά του προσώπου μου.

Μου είπαν να πάρω βολταρεν που είναι ασφαλές αλλά στο σπίτι έχω μόνο voltaren retard.

Αυτό είναι συμβατο;

Έψαξα ένα ένα τα παραπάνω στοιχεία στο e lactancia, το κακό είναι ότι κάποια δεν τα ανέφερε καθόλου.

Τι να κάνω; Να το πάρω;

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω απο εχθές ένα φοβερό πονόδοντο και σήμερα έχει πρηστεί σχεδόν όλη η δεξιά πλευρά του προσώπου μου.

Μου είπαν να πάρω βολταρεν που είναι ασφαλές αλλά στο σπίτι έχω μόνο voltaren retard.

Αυτό είναι συμβατο;

Έψαξα ένα ένα τα παραπάνω στοιχεία στο e lactancia, το κακό είναι ότι κάποια δεν τα ανέφερε καθόλου.

Τι να κάνω; Να το πάρω;

 

Δυστυχώς δεν ξέρω τι διαφορά έχει με το voltaren.

Πόσο μακριά ειναι το κοντινοτερο φαρμακείο για να πάρεις το απλό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν μόνη στο σπίτι και δεν είχα που να αφήσω το μωρό.

Τελικά δεν το γλίτωσα διότι πρήστηκε ακόμα περισσότερο και ξεκίνησα αντιβίωση (αμοξίλ) και πλύσεις με χλωρεξίλ. Συν τις παρακεταμόλες που παίρνω για τον πόνο.

Τα έλεγξα όλα επιτρέπονται αλλά πολύ φάρμακο...

Λυπάμαι που το τρώει η μπέμπα.

 

Για την ιστορία, δεν βρήκα άκρη ούτε με το φαρμακοποιό για τη διαφορά των δύο βολταρέν.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κα Παπαδήμα,

συγγενής μου που θηλάζει 50 ημερών μωράκι (μικτή διατροφή) ξεκίνησε θεραπεία για πρόβλημα με τη μέση της με ενέσιμο συνδυασμό dynastat (parecoxib) και relief (thiocolchicoside).

To dynastat έχει risk level 1 και το relief risk level 2, σύμφωνα με το e-lactancia.org

 

Το πρώτο φάρμακο έχει Τ 1/2 8 ώρες και το δεύτερο 3 ώρες. Προς το παρόν αντλεί και πετάει το γάλα. Γνωρίζετε πόσος χρόνος πρέπει να περάσει μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας για να ξαναθηλάσει? Ο παιδίατρος της είπε να περιμένει 3 24ωρα για να καθαρίσει ο οργανισμός. (!) :(

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Σώστε με! πήρα το γυναικολόγο μου και μου σύστησε το νορλέβο ως χάπι της επόμενης μέρας και μου είπε ότι θα πρέπει να αποθηλάσω:!: φυσικά το έψαξα στο e lactancia και ήξερα ότι δεν έχω θέμα. Θέμα όμως προέκυψε γιατί πήγα στο φαρμακείο και μου είπαν ότι έχει σταματήσει να κυκλοφορεί. μου έδωσαν το ellaone ως υποκατάστατο, το οποίο έχει δραστική ουσία: ulipristal acetate. τι είναι αυτό? δεν το βρίσκω στο elactancia. το γυναικολόγο δεν τον παίρνω γιατί αποκλείεται να μου πει τίποτα άλλο περαν του αποθηλασμού.

όσο πιο σύντομη η βοήθειά σας, τόσο το καλύτερο!! Πού να το ψάξω?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σώστε με! πήρα το γυναικολόγο μου και μου σύστησε το νορλέβο ως χάπι της επόμενης μέρας και μου είπε ότι θα πρέπει να αποθηλάσω:!: φυσικά το έψαξα στο e lactancia και ήξερα ότι δεν έχω θέμα. Θέμα όμως προέκυψε γιατί πήγα στο φαρμακείο και μου είπαν ότι έχει σταματήσει να κυκλοφορεί. μου έδωσαν το ellaone ως υποκατάστατο, το οποίο έχει δραστική ουσία: ulipristal acetate. τι είναι αυτό? δεν το βρίσκω στο elactancia. το γυναικολόγο δεν τον παίρνω γιατί αποκλείεται να μου πει τίποτα άλλο περαν του αποθηλασμού.

όσο πιο σύντομη η βοήθειά σας, τόσο το καλύτερο!! Πού να το ψάξω?

 

Διάβασα στο φύλλο οδηγιών οτι διακόπτεις τον θηλασμο για 36 ώρες αλλα δεν ξέρω αν ισχύει... Θα προσπαθήσω να το ψάξω.

 

Μπορείς να πάρεις και τη la leche league Greece. http://www.lllgreece.org/epikoinonia

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο φύλλο οδηγιών οτι διακόπτεις τον θηλασμο για 36 ώρες αλλα δεν ξέρω αν ισχύει... Θα προσπαθήσω να το ψάξω.

 

Μπορείς να πάρεις και τη la leche league Greece. http://www.lllgreece.org/epikoinonia

 

Σ ευχαριστώ πολύ, θα πάρω τηλ.

Δυστυχώς όπου και να κοιτάξω διαβάζω ότι δεν έχουν γίνει επαρκείς έρευνες και γι αυτό συνίσταται διακοπή για 36 ώρες. στο μεταξύ εγώ ούτε για 6 δεν μπορώ να διακόψω, δεν έχει πιει ποτέ ξένο γάλα αν και το έχω προσπαθήσει σε προσπάθειές μου μήπως και κοιμηθεί περισσότερο. Με βλέπω να το ρισκάρω κι ό,τι γίνει. Θα τρελαθώ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

εντάξει θα πάρω το postinor μου είπαν από άλλο φαρμακείο ότι το έχουν. έχει δραστική ουσία levonorgestrel που είναι συμβατη σύμφωνα με το e lactancia (σύμφωνα με γυναικολόγο και φαρμακοποιό όχι, βέβαια).

thanx.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!Μηπως γνωριζει καμια αν υπαρχουν ηρεμηστικα-αγχολυτικα συμβατα με τον θηλασμο.Τις τελευταιες μερες ανεβαζω αρκετους παλμους λογο ιωσης ισως η κουρασης καθως ειναι και τα μικρα αρρωστα.Ευχαριστω,καληνυχτα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΣΟΣ!!!

 

δεν έχω χρονο να ψάξω και θέλω να μου πειτε, αν κάνει να πάρω χάπια singulair και εισπνοές symbicort turbuhaler I60 4,5 ;;;

 

παιδίατρος είπε ναι. ταλαιπωρούμαι μέρες καικόλλησα και το μωρό ίωση.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ!!!

 

δεν έχω χρονο να ψάξω και θέλω να μου πειτε, αν κάνει να πάρω χάπια singulair και εισπνοές symbicort turbuhaler I60 4,5 ;;;

 

παιδίατρος είπε ναι. ταλαιπωρούμαι μέρες καικόλλησα και το μωρό ίωση.

 

Τα χάπια μπορείς, τις εισπνοές δεν τις ξέρω αλλα συνήθως ειναι safe. Εφόσον ο Παιδίατρος είπε οτι μπορείς (ενώ συνήθως λένε όχι) εγω προσωπικα δε βρίσκω λόγο να μην τα πάρεις.

Περαστικά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

θηλάζω την κορούλα μου εδω και 5 μηνες και πριν 3-4 ημέρες έκανα επέμβαση για αφαίρεση φρονιμιτη. Ο γιατρός μου είπε οτι θα ποναω για κάποιες μερες και όντως πονάω πολύ. Δοκίμασα αρχικά να παίρνω depon, 2 κάθε 5 ώρες αλλα δυστυχώς δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα.

Πήρα την πρωτοβουλία να πάρω voltaren χάπι, των 50mg γιατί μου είχαν δώσει σε μορφή υπόθετου και στο μαιευτηριο μετα τη γεννα αλλα και αργότερα όταν είχα κάποιο θέμα με το στήθος μου. Είδα και οτι η δραστική ουσία είναι οκ στο e-lactancia αλλα και πάλι είμαι επιφυλακτική.

Το voltaren με ανακουφίζει αλλα η δράση του διαρκει μόλις 4-5 ώρες το πολύ. Στη συσκευασία γράφει οτι δεν πρέπει να πάρω περισσότερα απο 3 χάπια το 24ωρο. Ο πόνος είναι πολύ δυνατός, ουσιαστικά πονάει όλη η αριστερη μερια του κεφαλιού μου και θολώνω απο πόνο.

Τι μου συμβουλεύετε να κάνω; Ο γυναικολόγος μου είναι λίγο άσχετος σε θέματα θηλασμού και γι'αυτό θα ήθελα τη συμβουλή σας. Ο πόνος ίσως συνεχιστεί για αρκετες ημερες ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις από τον γιατρό σου να σου συστήσει ακόμη ένα παυσίπονο, ώστε να τα παίρνεις εναλλάξ με το βολταρέν. Θα ελέγξεις κι εκείνο στο e-lactancia, μέχρι να βρείτε κάποιο ακόμη συμβατό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια γεια σας και καλη χρονια.εχω ενα μωρακι 2 μηνων και το θηλαζα μεχρι πρι 3 μερες πηρα 2 χαπια dostinex των 0.5.το μετανιωσα και θελω να συνεχισω των θηλασμο.εκανα την βλακεια και ακουσα τους αλλους που μου ειπαν διακοψω επειδη ειχε αλλεργεια στο αγελαδινο γαλα.Αν γνωριζετε κατι πειτε μου.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614 το νούμερο 13 την απάντηση της Αγλαΐας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα! θηλαζω αποκλειστικα την 2 μηνων κόρη μου κ με εχει πιάσει κρυολόγημα το οποίο χειροτερεύει μέρα με τη μέρα. Πονάει το στήθος μου λίγο, βήχω κ έχω λίγη βραχνάδα. Γνωρίζετε αν επιτρέπεται να πάρω φυτικό σιρόπι τυπου apivita; Ευχαριστωωωωωω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! θηλαζω αποκλειστικα την 2 μηνων κόρη μου κ με εχει πιάσει κρυολόγημα το οποίο χειροτερεύει μέρα με τη μέρα. Πονάει το στήθος μου λίγο, βήχω κ έχω λίγη βραχνάδα. Γνωρίζετε αν επιτρέπεται να πάρω φυτικό σιρόπι τυπου apivita; Ευχαριστωωωωωω!

 

Μπορείς. Αλλα πιθανόν να κανει την ίδια δουλεια με τσάι με μέλι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...