Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Καλημερα θα χρειαστω τη βοηθεια σας και παλι!!!

Πριν κανα μηνα ειχαμε ψιλοαρρωστησει ολοι..Αλλα οπως παντα επειδη δεν μου αρεσει να περνω καθολου φαρμακα αφησα να περασει μονο του...Ημουν καλυτερα σχετικα μεχρι πριν 4 μερες περιπου που ειχα ξανα πολυ καταρροη και πηρα μονο ενα ντεπον και εβραζα ευκαλυπτο..Σε 2 μερες ημουν οκ απλα μου εμεινε ενας απιστευτος βηχας που χειροτερευε μερα με τη μερα..χτες πηγα στο γιατρο γιατι δεν μπορουσα καν να κοιμηθω και μου ειπε οτι επειδη το αφησα τοσο καιρο μου το χει γυρισει σε ασχημη βρογχιτιδα και αν ειχα κανει πυρετο θα μου λεγε οτι σιγουρα εχω πνευμονια..Μου δωσε aerolin,flixotide,sinecod και singuler και μου πε οτι ειναι οκ με το θηλασμο..Μου πε μονο οτι αν μεχρι σημερα δεν ειμαι καλυτερα το πολυ μεχρι αυριο να παω να μου κανει μια ενεση κορτιζονης που καλο θα ηταν να την αποφυγουμε αλλα ειμαι σε επικινδυνο σημειο και αν χρειαζεται και δεν την κανω ειναι πολυ πιθανο να το γυρισει σε βρογχοπνευμονια..Μου πε επισης οτι αν ανεβασω πυρετο η εχω ριγη(ετρεμα ολο το βραδυ χτες παρολο που δεν εκανα πυρετο) να μην το σκεφτω καθολου και να παω αμεσως να κανω και ακτινογραφια γιατι μπορει σπανια στην πνευμονια να μην ανεβει πυρετος...

Προσπαθω απο χτες να μπω στο lactancia αλλα δεν μου φορτωνει τη σελιδα με τιποτα!!Και δεν ξερω ποσο επικινδυνα ειναι αυτα για το μωρο...

Απο την αλλη δεν μπορω να συνεχισω ετσι γτ αφενος δεν κοιμαμαι αφετερου νομιζω οτι θα μου ξεκολλησουν τα πνευμονια απο το βηχα!!Αναπνεω και ποναω!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η σελίδα είναι αυτή http://www.e-lactancia.org/espanol/inicio.asp

Γράφεις τη δραστική ουσία του φαρμάκου όχι το φάρμακο.

 

Αν δεν το καταφέρεις γράψε μου τις δραστικες ουσίες για να δω στο βιβλίο της Πατσουρου.

 

Μάλλον συμβατά είναι αλλιώς δε θα σου τα έγραφε ο γιατρός.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Την ξερω τη σελιδα...απλα δε μου τη φορτωνει με τιποτα...Απο χτες προσπαθω!!

Για την κορτιζονη ανησυχω πιο πολυ γιατι στη μητερα μου που επερνε της ειχα απαγορεψει να θηλασει..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο απο τα κορτιζονουχα αναφέρει μόνο την πρεδνιζονη και την έχει συμβατή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα..εχω πολλά χρονια να γράψω δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα..έως σήμερα..Η μίκρή μου κόρη είναι 4 ετών και δυστυχώς από σήμερα θα πρέι να διακόψουμε το θηλασμό. Εδώ και 3 χρόνια παλεύω με την ιγμοριτιδα..Σήμερα όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά (λιποθυμικό επεισόδιο)..μου είπαν ότι πρέπει να πάρω οπωσδήποτε αντιβίωση..Dalacin..το έψαξα στο e-lactasia.org και είναι risk level 1. Αν κάποιος γνωρίζει ότι μπορώ να ρισκάρω και να θηλάσω ας μου το πει σας παρακαλώ. Μόλις της ανακοίνωσα της μικρής ότι η μαμα είναι άρρωστη και δεν μπορούμε να κανουμε "μαμ-μαμ" (έτσι το λέει ακόμα) αρχισε να κλαίει και να μου λεει θα της λείψει... αχ στεναχωριέμαι..πείτε κάτι αν ξέρετε..θα ήθελα να τελειώσει εντελώς διαφορετικά..

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα..εχω πολλά χρονια να γράψω δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα..έως σήμερα..Η μίκρή μου κόρη είναι 4 ετών και δυστυχώς από σήμερα θα πρέι να διακόψουμε το θηλασμό. Εδώ και 3 χρόνια παλεύω με την ιγμοριτιδα..Σήμερα όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά (λιποθυμικό επεισόδιο)..μου είπαν ότι πρέπει να πάρω οπωσδήποτε αντιβίωση..Dalacin..το έψαξα στο e-lactasia.org και είναι risk level 1. Αν κάποιος γνωρίζει ότι μπορώ να ρισκάρω και να θηλάσω ας μου το πει σας παρακαλώ. Μόλις της ανακοίνωσα της μικρής ότι η μαμα είναι άρρωστη και δεν μπορούμε να κανουμε "μαμ-μαμ" (έτσι το λέει ακόμα) αρχισε να κλαίει και να μου λεει θα της λείψει... αχ στεναχωριέμαι..πείτε κάτι αν ξέρετε..θα ήθελα να τελειώσει εντελώς διαφορετικά..

 

Δεν μπορούν να σου δώσουν αντιβιωση συμβατή;

Τι δραστική ουσία έχει για να το δω μήπως το αναφέρει η Πατσουρου στο βιβλίο της;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Τα φάρμακα που αντεδείκνυνται στο θηλασμό, είναι μόνο αυτά που βρίσκονται στο risk level 3.

 

Αυτά που ανήκουν στο risk level 1, χαρακτηρίζονται σχετικά ασφαλή και όταν το παιδί είναι τόσο μεγάλο, είναι ακόμη πιο ασφαλή:

-ένα μεγάλο παιδί έχει αρκετά ώριμα όργανα για να μεταβολίζει τις ουσίες του φαρμάκου

-λόγω βάρους, η συγκέντρωση στο σώμα του είναι πολύ μικρότερη συγκρινόμενη με αυτή ενός βρέφους που έχει πχ το 1/4 του βάρους

-το μητρικό γάλα δεν είναι η κύρια τροφή του

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Δεν μπορούν να σου δώσουν αντιβιωση συμβατή;

Τι δραστική ουσία έχει για να το δω μήπως το αναφέρει η Πατσουρου στο βιβλίο της;

 

clindamicyn είναι η δραστική ουσία

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ...θηλάζουμε ξανά κανονικά!!!!

 

Αχ μπράβο, πολυ χάρηκα! Είδα την απάντηση της Αγλαιας χτες βράδυ κι αναρωτιομουν αν θα την δεις έγκαιρα για να μην στενοχωριεσαι κι εσυ κι η μικρη που διακοψατε! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαια κοριτσια βοηθεια

θηλασμος και flagyl τι λεει? ο γιος μου ειναι 2 ετων και πρεπει να παρω γιατι εχω κολπιτιδα,,,,τι ρισκο λεβελ εχει γιατι δεν βρισκω της πατσουρου το βιβλιο ??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια κοριτσια βοηθεια

θηλασμος και flagyl τι λεει? ο γιος μου ειναι 2 ετων και πρεπει να παρω γιατι εχω κολπιτιδα,,,,τι ρισκο λεβελ εχει γιατι δεν βρισκω της πατσουρου το βιβλιο ??

ευχαριστω

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

δες μια κι δω

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια κοριτσια βοηθεια

θηλασμος και flagyl τι λεει? ο γιος μου ειναι 2 ετων και πρεπει να παρω γιατι εχω κολπιτιδα,,,,τι ρισκο λεβελ εχει γιατι δεν βρισκω της πατσουρου το βιβλιο ??

ευχαριστω

 

Στο βιβλίο λεει φάρμακα με άγνωστη δράση.

Αν μπορείς μπες e-lactancia.org και βάλε metronidazole γιατι απο το iPad δεν μπαίνει. Αν δεν μπορείς θα ανοίξω τον υπολογιστή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια κοριτσια βοηθεια

θηλασμος και flagyl τι λεει? ο γιος μου ειναι 2 ετων και πρεπει να παρω γιατι εχω κολπιτιδα,,,,τι ρισκο λεβελ εχει γιατι δεν βρισκω της πατσουρου το βιβλιο ??

ευχαριστω

 

Μπήκα. Συμβατό, level 0.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο λεει φάρμακα με άγνωστη δράση.

Αν μπορείς μπες e-lactancia.org και βάλε metronidazole γιατι απο το iPad δεν μπαίνει. Αν δεν μπορείς θα ανοίξω τον υπολογιστή.

και flagyl να βάλει βγαίνει, το λινκ όμως δεν μπορώ να το βάλω εδώ.

Μπες στο site που δίνει η Nina-Nana, δεξια πάνω λέει search by product, βάλε flagyl...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλα, περαστικά!!

 

Dimmi γρήγορα για υπνο! Γεννας και ξενυχτας!:P

Με το καλο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε φάρμακο βελτιωτικό της μικροκυκλοφορίας και επιτρεπόταν στον θηλασμό? Για ζάλη, εμβοες και καλύτερη αιματωση εγκεφάλου λαβυρύνθου κλπ? ΠΧ VASTAREL.Στο e-lactancia ειναι κόκκινα εκτός απο το φυτικό ginko biloba που ειναι κιτρινο.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε φάρμακο βελτιωτικό της μικροκυκλοφορίας και επιτρεπόταν στον θηλασμό? Για ζάλη, εμβοες και καλύτερη αιματωση εγκεφάλου λαβυρύνθου κλπ? ΠΧ VASTAREL.Στο e-lactancia ειναι κόκκινα εκτός απο το φυτικό ginko biloba που ειναι κιτρινο.

 

Το vastarel ειναι risk level 2. Τα φάρμακα που δεν επιτρεπονται ειναι τα risk level 3. Το γράφει η Αγλαια λίγο πιο πάνω.

 

Βέβαια δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλα όλο και κάποια κοπέλα θα ξέρει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το vastarel ειναι risk level 2. Τα φάρμακα που δεν επιτρεπονται ειναι τα risk level 3. Το γράφει η Αγλαια λίγο πιο πάνω.

 

Βέβαια δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλα όλο και κάποια κοπέλα θα ξέρει.

 

Το ginko biloba που ειναι ειναι risk level 1?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Το ginko biloba που ειναι ειναι risk level 1?

 

Ακόμα καλύτερα!

 

Εντιτ: Την φατσουλα την πάτησε η κόρη μου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα.ειμαι καινουρια στη παρεα και επειδη δεν ξερω πως να στειλω μηνυμα το κανω σε μορφη απαντησης!ο γιος μου ειναι 9 μηνων και τον θηλαζω πρωι και βραδυ.εδω και 3 μερες με εχει πεθανει ο φρονιμητης μου και σημερα το πρωι αν και η παιδιατρος μου ειπε να παιρνω μονο ντεπον δεν αντεξα και πηρα ενα μεσουλιντ γυρω στις 8.30 αφου θηλασα.το βραδυ θηλαζω συνηθως γυρω στις 10-10.30.να τον θηλασω?:?:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.ειμαι καινουρια στη παρεα και επειδη δεν ξερω πως να στειλω μηνυμα το κανω σε μορφη απαντησης!ο γιος μου ειναι 9 μηνων και τον θηλαζω πρωι και βραδυ.εδω και 3 μερες με εχει πεθανει ο φρονιμητης μου και σημερα το πρωι αν και η παιδιατρος μου ειπε να παιρνω μονο ντεπον δεν αντεξα και πηρα ενα μεσουλιντ γυρω στις 8.30 αφου θηλασα.το βραδυ θηλαζω συνηθως γυρω στις 10-10.30.να τον θηλασω?:?:

 

Το mesulid ειναι συμβατό με το θηλασμο (risk level 1 για την ακρίβεια).

Εγω θα σταθώ στο θηλασμο πρωι και βράδυ: αν δε θες να αποθηλάσεις σύντομα να ξέρεις οτι ειναι σχεδόν αδύνατο να διατηρηθεί η γαλουχια με τόσο λίγους θηλασμους. Επίσης το μωρο σε αυτήν την ηλικία χρειάζεται τουλάχιστον μισο λίτρο γάλα και με δυο θηλασμους ειναι αδύνατο να το πάρει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θηλάζω την 3 μηνών μπεμπούλα μου αποκλειστικά και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά χρησιμοποιούσα το λαδάκι της weleda για τις ραγάδες. Παρόλαυτά "εμπλούτισα" την συλλογή μου με μερικές ραγάδες ακόμα στους μηρούς και γλουτούς- μάλλον "παράσημα" είναι αυτές οι ραγάδες της εγκυμοσύνης για την νέα ζωή που έφερα στον κόσμο. Από την άλλη είναι και η γυναικεία ματαιοδοξία-όσο με παίρνει να'χω ....ελάχιστη δηλαδή- ότι δηλαδή με δυό τρείς ραγάδες λιγότερες μπορεί...μπορεί λέω να το φορέσω το μαγιό φέτος και ότι δεν θα κυκλοφορήσω ξανά με βερμούδα στην παραλία και πήγα και αγόρασα την simulcium g3 την οποία έβαλα για 4 ημέρες και ενθουσιάστηκα. Μέσα όμως στο χαρτί δεν γράφει αν επιτρέπεται ή απαγορεύται στο θηλασμό, όπως επίσης αναφέρει ότι εμποδίζει και την κυτταρίτιδα-και γενικά τέτοια προϊόντα υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται στον θηλασμό. Μπήκα και γω λοιπόν στο e-lactancia και πληκτρολογώντας τα περισσότερα από τα συστατικά (έ, κάποια στιγμή βαρέθηκα και σταμάτησα) δεν βρήκα τίποτα.

Εν κατακλείδι, μπορεί κάποια να με βοηθήσει σε αυτό? Δηλαδή, γνωρίζει καμία αν τα συστατικά της αναφέρονται με άλλο όνομα για να μπορέσω να ψάξω το e-lactancia?

Ευχαριστώ πολύ και όλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας και την πανέμορφη εμπειρία του θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θηλάζω την 3 μηνών μπεμπούλα μου αποκλειστικά και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά χρησιμοποιούσα το λαδάκι της weleda για τις ραγάδες. Παρόλαυτά "εμπλούτισα" την συλλογή μου με μερικές ραγάδες ακόμα στους μηρούς και γλουτούς- μάλλον "παράσημα" είναι αυτές οι ραγάδες της εγκυμοσύνης για την νέα ζωή που έφερα στον κόσμο. Από την άλλη είναι και η γυναικεία ματαιοδοξία-όσο με παίρνει να'χω ....ελάχιστη δηλαδή- ότι δηλαδή με δυό τρείς ραγάδες λιγότερες μπορεί...μπορεί λέω να το φορέσω το μαγιό φέτος και ότι δεν θα κυκλοφορήσω ξανά με βερμούδα στην παραλία και πήγα και αγόρασα την simulcium g3 την οποία έβαλα για 4 ημέρες και ενθουσιάστηκα. Μέσα όμως στο χαρτί δεν γράφει αν επιτρέπεται ή απαγορεύται στο θηλασμό, όπως επίσης αναφέρει ότι εμποδίζει και την κυτταρίτιδα-και γενικά τέτοια προϊόντα υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται στον θηλασμό. Μπήκα και γω λοιπόν στο e-lactancia και πληκτρολογώντας τα περισσότερα από τα συστατικά (έ, κάποια στιγμή βαρέθηκα και σταμάτησα) δεν βρήκα τίποτα.

Εν κατακλείδι, μπορεί κάποια να με βοηθήσει σε αυτό? Δηλαδή, γνωρίζει καμία αν τα συστατικά της αναφέρονται με άλλο όνομα για να μπορέσω να ψάξω το e-lactancia?

Ευχαριστώ πολύ και όλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας και την πανέμορφη εμπειρία του θηλασμού!

 

Ποιος σου είπε οτι απαγορεύεται να χρησιμοποιείς προϊόντα για κυτταριτιδα, ραγαδες κτλ; Οι γυναίκες που θηλάζουν μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα! Να την φοράς την κρέμα σου! Δεν νομίζω το e-lactancia θα έχει συστατικα απο κρεμες. Ετσι κι αλλιως σχεδόν καθόλου δεν περνάει στο γάλα. Εκτός αν πίνεις 2-3 καφέδες την ημέρα και χρησιμοποιείς κρέμα με καφεΐνη, τότε το μωρο μπορεί να έχει μια υπερδιεγερση αλλα απο εκει και πέρα και πάλι δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιείς κρέμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...