Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μα γιατί πετάει το φαγητό που μαγειρεύω?


despina_fouf

Recommended Posts

Ερώτηση: Είμαι πολύ καλή μαγείρισσα. Ο άντρας μου, ο πεθερός μου, ο κουνιάδος μου, όλοι τέλος πάντων γλύφουν το πιάτο κάθε φορά που μαγειρεύω... Η πεθερά μου ούτε σε τραπέζια ούτε κατ'ιδίαν δεν δοκιμάζει τα φαγητά μου. Χτες έκανα ρολό κοτόπουλο και ο άντρας μου είχε φυλάξει μια μερίδα για να τη φάει σήμερα μετά τη δουλειά. Παρόλο που της το είπε, την έδωσε στον σκύλο. Την άλλη φορά κάτι μπιφτέκια που είχα κάνει τα μοίρασε (ή μήπως τα πέταξε?) και δεν έμεινε για τον άντρα μου. Δεν ξέρω τί να κάνω. Δουλεύω πολλές ώρες και προσπαθώ να μαγειρεύω από το βράδυ αλλά όταν γυρνάω από τη δουλειά βρίσκω όλο κάτι τέτοια σαμποτάζ (κρατάει το παιδί)... Τί να κάνω? αλήθεια, είμαι καλή μαγείρισσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι σήμερα π.χ. μου είπε ότι το έδωσε στον σκύλο... και όταν γύρισε ο άντρας μου χαρούμενος να φάει το κοτοπουλάκι του που το περίμενε πως και πως... βρήκε άλλο φαγητό και την έβρισε... του ζήτησε συγνώμη αλλά έχει γίνει πάαααρα πολλές φορές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί ρε παιδιά εγώ είμαι η νοικοκυρά στο σπίτι, δεν πρέπει να το σεβαστεί αυτό? Αν την αφήσω να μαγειρεύει μετά σίγουρα θα μου το κοπανήσει (τις παρατηρήσεις όσον αφορά το παιδί τις έχει στο τσεπάκι -με το γάντι πάντα και προφασιζόμενη την υπερβολική -παθολογική όπως λέει αγάπη της για το παιδί). Δεν μπορώ να της πω τίποτα πρώτον την έχω ανάγκη γιατί δουλεύω πολλές ώρες και δουλεύει και η μαμά μου και εκτός αυτού είανι το στυλ της τέτοιο (η καλή πεθερά που θυσιάζεται για τα παιδιά της) που δεν μπορώ να πω τίποτα χωρίς να φανώ κακιά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν ξέρει κιόλας οτι την έχεις ανάγκη, το κακό θα συνεχίζεται!

Και όταν είναι και το στύλ της τέτοιο, ακόμη και ο άντρας σου να τη βρίζει καθημερινά,εκείνη θα συνεχίζει το βιολί της!

Μήπως να τη "πληρώνεις με το ίδιο νόμισμα"?

Μια μέρα δώσε το δικό της φαγητό της στο σκύλο. Ή κάνε της παρατηρήσεις για το τρόπο που μεγάλωσε τα παιδιά της.

 

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη πεθερα που μονο τα δικα της ειναι καλα φαγητα με ολες τους τις βιταμινες σε παρακαλω! :D

 

Επειδη δεν εχω καταλαβει.. ανοιγει το ψυγειο σου και το πεταει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δεν την πλακωνεις στις φαπες???:D:D:D

αστειευομαι βεβαια αλλα βρισκω πολυ ανωριμο και να μην πω και κατι αλλο αυτο που κανει.εσυ κουραζεσαι κι αυτη τα πεταει?αλλος κοσμος δεν εχει να φαει πες της.ή καλυτερα να βαλεις τον αντρα σου να της πει οτι μαγειρευεις πολυ ωραια κ δεν χρειαζεται να τρωει ο σκυλος τα φαγητα σου,ας φαει τα δικα της!δυστυχως οταν την εχεις αναγκη δεν μπορεις να την βρισεις οπως θα της αξιζε κατα τη γνωμη μου,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κανει και ο,τι θελει.δικο σου το σπιτι δικο σου το παιδι,βαζεις τους κανονες και πρεπει να τους ακολουθησει.αυτο ας της το εξηγησει ο αντρας σου,δικια του μαμα ειναι,την ξερει καλυτερα και δεν νομιζω να μπορει να του φερει αντιρρηση.

κριμα που η μαμα σου δεν μπορει να βοηθησει,αν εχεις μια αλφα οικονομικη δυνατοτητα γιατι δεν παιρνεις μια κοπελα για τις ωρες που λειπεις?εγω αυτο εκανα μεχρι να ερθει η μαμα μου και η κοπελα φερθηκε στη μπεμπα μου σαν δικο της παιδι,ενω η πεθερα μου νομιζει οτι ειναι του γειτονα(οχι κυριολεκτικα:lol:)απλα συμπεριφερεται σαν να ειναι ενα απλο μωρο και οχι το παιδι του γιου της!

αν παλι δεν μπορεις προσπαθησε τουλαχιστον να γινονται τα πραγματα με τον τροπο που διαλεγετε εσυ και ο αντρας σου και οχι με τον τροπο της πεθερας σου.

σημειωτεον και μενα η δικια μου δεν ετρωγε τα φαγητα μου,ελεγε οτι εχει διαφορα προβληματα(μονο λιγο ζαχαρο εχει,τιποτε αλλο)μια φορα μαγειρεψε ο αντρας μου,τα εφαγε ολα:shock:,ε την επομενη φορα σερβιρα ολους τους αλλους και αυτη την αφησα ετσι.με κοιτουσαν ολοι λες και κατεβηκα απο τον αρη,δεν της εδωσα καμια σημασια,πηρα το πιατο μου και καθησα.μολις πηγε καποιος να μιλησει του λεω κι εγω η πεθερουλα μου δεν τρωει τα δικα μου φαγητα γιατι της δημιουργουν προβληματα,ο αντρουλης μου δεν μεγειρεψε σημερα,αρα η πεθερουλα θα μεινει νηστικη!ολοι αρχισαν να γελανε αυτη καταντροπιαστηκε. πειτε με γαιδουρα αλλα δεν πειραζει απο τοτε τρωει οτι της βαλουμε και δεν μιλαει

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν την πλακωνεις στις φαπες???:D:D:D

αστειευομαι βεβαια αλλα βρισκω πολυ ανωριμο και να μην πω και κατι αλλο αυτο που κανει.εσυ κουραζεσαι κι αυτη τα πεταει?αλλος κοσμος δεν εχει να φαει πες της.ή καλυτερα να βαλεις τον αντρα σου να της πει οτι μαγειρευεις πολυ ωραια κ δεν χρειαζεται να τρωει ο σκυλος τα φαγητα σου,ας φαει τα δικα της!δυστυχως οταν την εχεις αναγκη δεν μπορεις να την βρισεις οπως θα της αξιζε κατα τη γνωμη μου,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κανει και ο,τι θελει.δικο σου το σπιτι δικο σου το παιδι,βαζεις τους κανονες και πρεπει να τους ακολουθησει.αυτο ας της το εξηγησει ο αντρας σου,δικια του μαμα ειναι,την ξερει καλυτερα και δεν νομιζω να μπορει να του φερει αντιρρηση.

κριμα που η μαμα σου δεν μπορει να βοηθησει,αν εχεις μια αλφα οικονομικη δυνατοτητα γιατι δεν παιρνεις μια κοπελα για τις ωρες που λειπεις?εγω αυτο εκανα μεχρι να ερθει η μαμα μου και η κοπελα φερθηκε στη μπεμπα μου σαν δικο της παιδι,ενω η πεθερα μου νομιζει οτι ειναι του γειτονα(οχι κυριολεκτικα:lol:)απλα συμπεριφερεται σαν να ειναι ενα απλο μωρο και οχι το παιδι του γιου της!

αν παλι δεν μπορεις προσπαθησε τουλαχιστον να γινονται τα πραγματα με τον τροπο που διαλεγετε εσυ και ο αντρας σου και οχι με τον τροπο της πεθερας σου.

σημειωτεον και μενα η δικια μου δεν ετρωγε τα φαγητα μου,ελεγε οτι εχει διαφορα προβληματα(μονο λιγο ζαχαρο εχει,τιποτε αλλο)μια φορα μαγειρεψε ο αντρας μου,τα εφαγε ολα:shock:,ε την επομενη φορα σερβιρα ολους τους αλλους και αυτη την αφησα ετσι.με κοιτουσαν ολοι λες και κατεβηκα απο τον αρη,δεν της εδωσα καμια σημασια,πηρα το πιατο μου και καθησα.μολις πηγε καποιος να μιλησει του λεω κι εγω η πεθερουλα μου δεν τρωει τα δικα μου φαγητα γιατι της δημιουργουν προβληματα,ο αντρουλης μου δεν μεγειρεψε σημερα,αρα η πεθερουλα θα μεινει νηστικη!ολοι αρχισαν να γελανε αυτη καταντροπιαστηκε. πειτε με γαιδουρα αλλα δεν πειραζει απο τοτε τρωει οτι της βαλουμε και δεν μιλαει

 

XA XA XA! Ελληνική ταινία! Μου έφτιαξες τη μέρα! Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

XA XA XA! Ελληνική ταινία! Μου έφτιαξες τη μέρα! Να είσαι καλά!

χαιρομαι...!οντως ελληνικη ταινια,αλλα συνεβη και φανταζομαι δεν ειμαι η μονη!μαλλον πρεπει να μην δινουμε βαση σ'αυτα αλλα καμια φορα δεν μπορω ν'αντισταθω ,με πιανουν τα νευρα και καταληγουμε σε τετοιες καταστασεις!:Dκαλη καρδια

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι...!οντως ελληνικη ταινια,αλλα συνεβη και φανταζομαι δεν ειμαι η μονη!μαλλον πρεπει να μην δινουμε βαση σ'αυτα αλλα καμια φορα δεν μπορω ν'αντισταθω ,με πιανουν τα νευρα και καταληγουμε σε τετοιες καταστασεις!:Dκαλη καρδια

 

Πάνω από όλα καλή καρδιά Ειρήνη μου! Και, όπως είδες, είχες μια μικρή νίκη!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις μπλέξει με κομπλεξική γυναίκα ! Την επόμενη φορά ζήτα της λεφτά για τα φαγητά που σου πετάει και πες της οτι δεν σας αρέσει ο τρόπος που μαγειρεύει .

Και μην φοβάσαι να της πεις κάτι. Δεν θα παρεξηγηθεί . Το πολύ πολύ να κάνει οτι παρεξηγήθηκε.

 

Και αυτό με το παιδί που σου το κρατάει , δεν σε καταλαβαίνω τί ακριβώς σε φοβίζει . Αν έχετε συνεννοηθεί να στο κρατάει όσο δουλεύεις , αυτό δεν σημαίνει πως θα φοβηθείς να της μιλήσεις κίολας . Δεν είναι ξένη γυναίκα που την πληρώνεις και φοβάσαι μην νευριάσει και σηκωθεί και φύγει. Η γιαγιά του είναι . Και δεν κάνει χάρη σε σένα . Αυτή ευχαριστιέται να περνάει χρόνο με τον μικρό

Link to comment
Share on other sites

θα πετουσα το μπαλακι στον αντρα μου.εκεινη θα μαγειρευει η εγω?κριμα ειναι να πεταμε το φαγητο!φανταζομαι οτι θα της μιλουσε να λυθει το πανηγυρι.

Μπορείς να της πεις ευγενικά κι ωραία, ότι άμα δεν το θέλει το φαγητό, μπορεί να το πάει στα συσσίτια, υπάρχει μεγάλη ανάγκη, πίστεψέ με!

Link to comment
Share on other sites

σημειωτεον και μενα η δικια μου δεν ετρωγε τα φαγητα μου,ελεγε οτι εχει διαφορα προβληματα(μονο λιγο ζαχαρο εχει,τιποτε αλλο)μια φορα μαγειρεψε ο αντρας μου,τα εφαγε ολα:shock:,ε την επομενη φορα σερβιρα ολους τους αλλους και αυτη την αφησα ετσι.με κοιτουσαν ολοι λες και κατεβηκα απο τον αρη,δεν της εδωσα καμια σημασια,πηρα το πιατο μου και καθησα.μολις πηγε καποιος να μιλησει του λεω κι εγω η πεθερουλα μου δεν τρωει τα δικα μου φαγητα γιατι της δημιουργουν προβληματα,ο αντρουλης μου δεν μεγειρεψε σημερα,αρα η πεθερουλα θα μεινει νηστικη!ολοι αρχισαν να γελανε αυτη καταντροπιαστηκε. πειτε με γαιδουρα αλλα δεν πειραζει απο τοτε τρωει οτι της βαλουμε και δεν μιλαει

 

καλά είσαι ΘΕΑ δεν το συζητώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά είσαι ΘΕΑ δεν το συζητώ!!!!!!

οχι γλυκια μου δεν ειμαι θεα,δυστυχως :P.μια αγανακτισμενη ημουν στην συγκεκριμενη περιπτωση που ηθελα να πεταξω ολο το ταψι πανω της.οποτε απο το να μαζευω μετα τα χαλια,ειπα να κανω κατι αλλο.σαφως και δεν ηταν σωστο αυτο που εκανα αλλα ανθρωπος ειμαι και της τα ειχα μαζεμενα.ο αντρας μου δεν ειπε τιποτα γιατι τον ειχα προειδοποιησει και ξερει οτι αν αγανακτησω δεν με μαζευεις:-D...!απο τοτε εχω ηρεμησει και δεν της δινω ιδιαιτερη σημασια.βεβαια αν τη δω παλι και κανει κανενα κουλο τι να πω,θα μετρησω ως το δεκα για να ηρεμησω:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ναι σήμερα π.χ. μου είπε ότι το έδωσε στον σκύλο... και όταν γύρισε ο άντρας μου χαρούμενος να φάει το κοτοπουλάκι του που το περίμενε πως και πως... βρήκε άλλο φαγητό και την έβρισε... του ζήτησε συγνώμη αλλά έχει γίνει πάαααρα πολλές φορές...

 

 

Βαλε λουκέτο στο ψυγείο!!!!!!!!

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πείτε μου ΓΙΑΤΙ οι πεθερές είναι τοοοοοοοοσο κομπλεξαρες. Δεν λέω πως όλες οι νύφες είναι ιδανικές, αλλά εδω μέσα διαβάζω τρελά πράγματα. Δηλαδή με το να πληγώνουν έναν άνθρωπο, να χωριζουν ζευγάρια, να επηρεάζουν παιδάκια τί καταλαβαίνουν;;;;;;; Αντί να θέλουν τα ζευγάρια μαζί μπαίνουν σαν τις πορδές ( συγνώμη κιόλας) στην μέση.

Αρχίζω να σκέφτομαι πως η δικιά μου που μας έχει γραμμένους είναι πολυυυυυυυ καλύτερη. Δεν ασχολείται καθόλου κ με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαγειρεύω αρκετά καλά, αλλά κατά την γνώμη του πεθερού μου δεν μπορούν να φάνε πολύ απ'τα δικά μου γιατί κάνουν υγιεινή διατροφή και ΟΤΙ φτιάχνω έχει π.χ. πολύ αλάτι, πολύ λάδι, πολύ ζάχαρη, πολλά αυγά, κτλ. Σημειώνω ότι κι εγώ είμαι πολυ προσεκτική σε αυτά τα υλικά και ότι ακόμη και η μητέρα μου που είναι πολύ αυστηρή κριτής, σε αυτά τα θέματα δεν μου έχει κάνει ποτέ παρατήρηση. Τελοσπάντων, αφού τους έκανα το τραπέζι 2 φορές, μετά το έκοψα και δεν τους καλώ πλέον ποτέ για φαγητό.

 

Έπιπλέον, όπως έκανε η κοπέλα παραπάνω που δεν σερβίρει στην πεθερά της, στην πιο πρόσφατη γιορτή έβγαλα στα πεθερικά μου μια πιατέλα γλυκά από ζαχαροπλαστείο, αλλά στους υπόλοιπους καλεσμένους έδινα αυτό που είχα φτιάξει εγώ. :-D

Link to comment
Share on other sites

Με την πεθερά μου είχαμε κανονίσει Καθαρά Δευτέρα να μαγειρέψουμε και οι δύο και κάνουμε τραπέζι σπίτι της. Περιττό να πω ότι εκείνη έφαγε μόνο ότι μαγείρεψε η ίδια, τα δικά της φαγητά ήταν στη μέση της τραπεζαρίας και τα δικά μου σε ξέμπαρκο τραπέζι πίσω της. Ζήτησε ο πεθερός μου να φάει από την πατατόπιτά μου και του λέει:"ε, δε μπορώ τώρα να γυρίσω, φάε ότι έχουμε εδώ." Τη γαριδομακαρονάδα μου την έφαγε η μαρμάγκα (επίσης στο πίσω τραπέζι) γιατί έβαλε στη μέση τη δική της μακαρονάδα με μύδια και γαρίδες και καβούρια (ενώ είχαμε πει εγώ να φτιάξω τα μακαρόνια). Έσκασε μια περιουσία μόνο και μόνο για να μου πάει κόντρα.

Στο τέλος μου τα έδωσε και πίσω (αν και όλοι δοκίμασαν τελικά και τα δικά μου φαγητά...μας τα έβγαλε ενώ όλοι είχαν σκάσει στο φαΐ) και είπε: "ε, μικρή είσαι, θα μάθεις!":lol:

 

Εξέφρασε ο πεθερός μου παράπονο ότι χρόνια της ζητάει να του φτιάξει κανελόνια με κιμά και αρνείται. Η πεθερά μου εν τω μεταξύ δεν τρώει τον κιμά αλλά βασικά επειδή δεν ξέρει να τον μαγειρεύει, το λέει και ο άντρας μου. Κάθομαι λοιπόν, με την κοιλιά τούρλα, και φτιάχνω ένα πυρέξ κανελόνια με κιμά για τον πεθερό μου και ένα με σπανάκι και μπεσαμέλ για να φάει και η πεθερά μου.

Ο άντρας μου με τον πεθερό μου, κι εγώ φυσικά, τα τσακίσαμε! Η πεθερά μου έφαγε ένα (!) κανελόνι με σπανάκι και έφτιαξε μετά τηγανητά αυγά να φάει και προσπαθούσε να κάνει τον πεθερό μου να σταματήσει να τρώει το φαγητό μου. Τι θα άκουσε ο καψερός όταν φύγαμε και ζήτησε να του αφήσω τα υπόλοιπα κανελόνια...:rolleyes:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...