Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

baduz ωραίο εκείνο το τζόρας το λέω και εγώ για το γιο μου! Από την Ηπειρο είσαι ρε συ?

 

Κορίτσια το κιτρικό οξύ καθαρίζει τελεια τα άλατα και δεν μυρίζει κιόλας. Δεν χρειάζεται να πάτε φαρμακείο , το έχουν και τα σουπερμαρκετ στο ράφι με τα μπαχαρικά. Η μπαχαρική του ονομασία είναι "ΞΥΝΟ" μοιάζει με τριμένη καρύδα στην όψη.

 

Η δοσολογία που χρησιμοποιώ εγώ είναι δύο κουταλιές ξυνό σε μισό μπουκάλι (750ml) νερό. Καθαρίζει τέλεια και δεν μυρίζει καθόλου. Καμία σχέση με λεμόνια και ξύδια , εδώ μιλάμε για τον βασιλιά της αφαλάτωσης!

 

Ναι, μισή από την Ήπειρο και μισή από την Βέροια! Είμαι κοπελίτσα από το Πωγώνι και το υπόλοιπο μισό είμαι ποντιακόν κορτσόπον!

 

Δεν το ήξερα ότι το κιτρικό οξύ είναι το ΞΥΝΟ! Thanks!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τότε αγαπητέ μου coyote θα πρέπει να πάτε με τον κλασικό τρόπο περιποίησης ενός βραστήρα! Δηλαδή με ξύδι ή με το κιτρικό οξύ (ή Ξυνό όπως λέει ο φίλτατος daddycool).

 

Εμείς δεν πάθαμε κάτι, εξάλλου είμαι φυσικό προϊον της μάνας γης (θάλασσας μάλλον).

 

Βέβαια δεν χρειάζεται να αγχώνουμε τις μανούλες αρκετά έχουμε στο μυαλό μας ώστε να ασχολούμε και με αυτά!Εάν δεν θέλει δεν χρειάζεται να την πιέσουμε! :wink:

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

εμεις πλεων δεν βραζουμε το νερο...αλλα εγω ειχα μια βραστηρα kettle τζαγιερα και εβραζα το νερο 10-15 λεπτα...(το νερο της βρυσης φιλτραρισμενο)...

για να καθαρισω την βραστηρα εβραζα νερο με λιγο ξινο...μια κουταλια...και λαμπικο!!!

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα! εγω η λυση που εδωσα στο προβλημα με τα αλατα στο σπιτι μου και για εμασ αλλα και για την περιπτωση μωρου που θελει βρασιμο ειναι τα φιλτρα velouda! τι να πω ειναι λιγο ακριβα αλλα τελειωνεις και απο το κουβαλΗμα εξαδων εμφιαλωμενου και απο τα αλατα! γιατι και το εμφιαλωμενο αν το βρασεις ασπρο θα γινει το μπρικι σου! με το νερο απο το φιλτρο velouda σωθηκα! ουτε ξαναεπιασε αλατα ο βραστηρας μου! πριν βαλω το φιλτρο ειχα παθει και εναν ωραιοτατο κολικο νεφρου απο πετρουλα πυ ειχε γινει στα νεφρα μου απο το πολυ καλο νερο που εχουμε εμεις εδω στο Ρεθυμνο!

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...