Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επειδη πινουμε ακομα βρασμενο νερο οταν το βραζω(στον βραστηρα) ακομα και αν τον εχω καθαρισει απο τα αλατα παλι το νερο της μικρης εχει αλατα και μικρα ασπρακια. Το ιδιο φυσικα ισχυει και σε μπρικι αμα το βρασω.Το νερο οταν κατσει κανει ασπρα κατω..Εσεις το εχετε παρατηρησει αυτο και αν ναι πως το αντιμετωπιζετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα, η παιδιατρος μου μας εχει πει , ποτε βραστηρα αλλα μονο κατσαρολα, παρολα αυτα επειδη και εγω τα εχω δει τα ασπρακια, μας ειπε κατι πολυ καλο. αφου το βρασεις πριν το βαλεις στο θερμός ή στο μπιμπερο περνα το απο ενα φιλτρο του γαλλικου καφε, θα γινει πεντακαθαρο.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!Καλα μιλαμε πολυ χαρηκα πρωι πρωι!!!Και εμας στην αρχη μας ειπε κατσαρολα.Τωρα 7.5 μηνων δεν μπορω να βραζω νερα στην κατσαρολα...(σπουδαια μανα!!) :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

1. Κοιτάω να καθαρίζω συχνά τον βραστήρα με ξύδι που το αφήνω όλη την νύχτα μέσα.

2. Το νερό όταν το βράζω το αφήνω για λίγο στο θερμό και κατακάθονται τα άλατα.

3. Αφού το βάλω στο θερμό και το χρησιμοποιήσω, στον πάτο μένουν τα υπόλοιπα άλατα, οπότε πάντα πετάω λίγο νερό στο τέλος.Όλα αυτά με την προϋπόθεση όταν βάζεις το νερό στο μπουκάλι να μην ταρακουνάς τον θερμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το ταρακουνημα ειναι που καμια φορα θα συμβει.Επισης τωρα που μεγαλωσε τον εχω καταργησει το θερμος.Κατευειαν μπουκαλι.Συνοπτικες διαδικασιες. ΘΑ δοκιμασω αυτο με το φιλτρο πιστευω θα κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ενα βραστηρα της Fissler που εχει ενα μονο ανοιγμα για να μπει το νερο που δυστυχως ειναι πολυ μικρο ωστε να βλεπω τι γινεται μεσα απο αλατα.

Τελικα, οπως αποδειχτηκε,εχει γεμισει απο αλατα και προσπαθησα να το καθαρισω με ξυδι και 4-5 βρασιματα να καθαρισει.

 

Το κακο ειναι πως φοβαμαι μηπως καναμε καμια ζημια στο μωρο (3 μηνων τωρα) που τοσο καιρο διναμε νερο με πολλα αλατα μεσα.

Εν τω μεταξυ το παιδι ταλαιπωρειται εδω και αρκετο καιρο απο δυσκοιλιοτητα. Υπαρχει πιθανοτητα να εχει σχεση με τα αλατα?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό το βράζουμε για να αποστειρωθεί. Αν το περάσουμε απ'το φίλτρο του καφέ, δεν πάει χαμένη η αποστείρωση;;;;;

Μήπως καλύτερα να το φιλτράρουμε μέσα από μια αποστειρωμένη γάζα;

 

Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει η μαία μου να φιλτράρω το χαμομήλι.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το νερό έχει άλατα είτε τα βλέπουμε είτε όχι,οπότε μην πανικοβάλλεσαι.Απλά στον βραστήρα τα βλέπουμε.Τα ίδια έκανα και εγώ και καθόμουν και έβραζα το νερό στο κατσαρολάκι(δεν με έφταναν όλα τα αλλα) γιατι έβλεπα τα άλατα στο βραστήρα.Μέχρι που τελείωσα απο την κούραση και τα παράτησα όλα!!!Να το καθαρίζεις με λεμόνι,φεύγουν όλα και δεν μυρίζει σαν το ξύδι

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λευκό ξύδι καθαρίζει τα πάντα και μπορούμε να το αφήνουμε μέχρι μισή ώρα ή 45 λεπτά γιατί μετά διαβρώνει τα μετάλλα.

 

Τώρα εάν έχουμε πολλά άλατα στην περιοχή μας κάνουμε αφαλάντωση μια φορά την εβδομάδα.

 

Εάν δεν θέλουμε λευκό ξύδι αγοράσουμε "κιτρικό οξύ" από το φαρμακείο.

 

Η βάζουμε ένα κοχύλι μέσα στον βραστήρα και δεν ξαναπιάνει ποτέ αλατα.

 

Αυτά μου είπε η πολυαγαπημένη μου μαία.

 

Επίσης μου είχε πει να μην χρησιμοποιώ θερμός διότι δεν μπορούμε να τον αποστειρώνουμε.

 

Εγώ έκανα αυτό με το κοχύλι ... να σας πω την αλήθεια στην αρχή δεν την πολυπίστεψα και το έκανα από περιέργεια ...

 

Τελικά είχε δίκιο ο βραστήρας μου δεν ξαναέπιασε άλατα από τότε...

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το βράζετε; Αφου τα άλατα του νερού χρειάζονται στον οργανισμό μας! Για πείτε και σε μενα που δεν εχω φτάσει στις advanced classes ακόμα!

 

Νομίζω ότι έχει σχέση με τα νεφρά του παιδιού γι' αυτό και δεν δίνουμε και εμφιαλωμένο που είναι πλούσιο σε αλάτα.

 

Εάν θυμάμαι καλά τα νεφρά του βρέφους δεν είναι έτοιμα να κάνουν διηθήσεις μεγάλων ποσοτήτων αλάτων.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα γιατί το βράζετε; Αφου τα άλατα του νερού χρειάζονται στον οργανισμό μας! Για πείτε και σε μενα που δεν εχω φτάσει στις advanced classes ακόμα!

 

Νομίζω ότι έχει σχέση με τα νεφρά του παιδιού γι' αυτό και δεν δίνουμε και εμφιαλωμένο που είναι πλούσιο σε αλάτα.

 

Εάν θυμάμαι καλά τα νεφρά του βρέφους δεν είναι έτοιμα να κάνουν διηθήσεις μεγάλων ποσοτήτων αλάτων.

 

εμεις πινουμε μονο εμφιαλωμενο! δηλαδη οταν θα το χρειαστω δεν κανει να βρασω νερο εμφιαλωμενο? γιατι ετσι σκεφτομουν....

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το βράζετε; Αφου τα άλατα του νερού χρειάζονται στον οργανισμό μας! Για πείτε και σε μενα που δεν εχω φτάσει στις advanced classes ακόμα!

 

Νομίζω ότι έχει σχέση με τα νεφρά του παιδιού γι' αυτό και δεν δίνουμε και εμφιαλωμένο που είναι πλούσιο σε αλάτα.

 

Εάν θυμάμαι καλά τα νεφρά του βρέφους δεν είναι έτοιμα να κάνουν διηθήσεις μεγάλων ποσοτήτων αλάτων.

 

εμεις πινουμε μονο εμφιαλωμενο! δηλαδη οταν θα το χρειαστω δεν κανει να βρασω νερο εμφιαλωμενο? γιατι ετσι σκεφτομουν....

 

Και εμεις!Και οταν ρωτησα την γιατρο μου ειπε καλυτερα βρυσης.Οταν ηταν πολυ μωρακι γιατι επεσε και το καλοκαιρι και δεν ξερεις τις συνθηκες με τις οποιες τα διατηρουν. Για να μην πουμε για τις συνθηκες εμφιαλωσης.Αλλο θεμα βεβαια αυτο. Τωρα που δεν χρειαζεται βρασιμο μας ειπε να τις δινουμε απο το εμφιαλωμενο που πινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Dld βραζεις νερο με το κοχυλι μεσα????

 

Κοχυλι?Τι κοχυλι??Απο αυτα τα απλα τα μικρα που βρισκουμε στην παραλια ή κανενα πιο ειδικο?Αληθεια πιανει?Γενικα δηλαδη τα αλατα στον βραστηρα μου την δινουν παρα πολυ!Αν ειναι να γλιτωσουμε να το κανουμε!!!Ρε τι μαθαινειςςςς!!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, η παιδιατρος μου μας εχει πει , ποτε βραστηρα αλλα μονο κατσαρολα, παρολα αυτα επειδη και εγω τα εχω δει τα ασπρακια, μας ειπε κατι πολυ καλο. αφου το βρασεις πριν το βαλεις στο θερμός ή στο μπιμπερο περνα το απο ενα φιλτρο του γαλλικου καφε, θα γινει πεντακαθαρο.

 

Και εγώ αυτό ακριβώς έκανα και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με τα άλατα, επίσης κάθε μέρα ξέπλυνα καλά το θερμός με λευκό ξύδι και επίσης ήταν πεντακάθαρο :wink:

 

Καταπληκτικό αυτό με το κοχύλι αν ισχύει .... για πείτε βρε κορίτσια λεπτομέρειες... ο μόνος λόγος που δεν πολυχρησιμοποιώ τον βραστήρα είναι γιατί βαριέμαι το συχνό καθάρισμα με ξύδι! Είμαι λίγο ιδιότροπη σε αυτά και σιχαινομαι να χρησιμοποιήσω το νερό αν δεν είναι τελείως καθαρή η αντίσταση.

 

Εμφιαλωμένο νερό ποτέ σε μωρά, ούτε βρασμένο ... ρώτησα και εγώ τον παιδίατρο και μου είπε όχι ποτέ ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Hello Ladies,

 

Ναι κοχύλι από την παραλία (όχι αχιβάδες), θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία, προσπάθησα και στο παρελθόν και δεν το κατάφερα αλλά θα πω στον άντρα μου να το κάνει.

 

Τώρα για το εμφιαλωμένο. Η δική μου παιδίατρος είπε και εκείνη όχι, (όπως με είχε δώσει ως συμβουλή η μαία μου).

 

Όμως, γνωρίζω ότι υπάρχουν και "εμφιαλωμένα" αλλά και "επιτραπέζια" νερά. Θυμάμαι ότι μια ξαδέρφη που δεν έχουν "καλό" νερό έδινε στην μικρούλα της επιτραπέζιο που ουσιαστικά είναι νερό βρύσης.

 

Το παραπάνω όμως θέλει διασταύρωση, θα μάθω περισσότερα σύντομα!

 

Το κοχύλι ναι ισχύει εγώ δεν το περίμενα, αφού το έχω βάλει και στην καφετιέρα του γαλλικού και ούτε εκείνη έπιασε αλατα ξανά.

 

Για το θερμός σίγουρα εάν το περάσεις κάποιος από ξύδι θα είναι χωρίς άλατα και φυσικά πεντακάθαρο, αποστειρωμένο δεν θα είναι.

Είμαι και λίγο "τζόρας" και δεν το χρησιμοποίησα που πιθανά θα με βόλευε....

 

Αααα, υπάρχει ένας γυάλινος θερμός (νομίζω στην Παρουσίαση) που αυτός λογικά θα αποστειρώνεται. Στο επόμενο "μπεμπάκι" ίσως το ψάξω.

 

Σας φιλώ!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγώ βάζω που και που μόνο λευκό ξύδι και καθαρίζω τα άλατα του βραστήρα.'Οσο για το βράσιμο στο κατσαρόλι αυτό το λένε οι παιδίατροι γιατί πρέπει λέει μετά το πρώτο βράσιμο να το αφήνουμε μερικά λεπτά να βράσει ακόμη.Αν λοιπόν αφήσεις ανοιχτό το καπάκι του βραστήρα χωρίς να ασφαλίσει δηλαδή, αυτός δεν σβήνει αυτόματα μόλις κοχλάσει το νερό κι έτσι συνεχίζει να βράζει εως ότου το σταματήσεις εσύ.

Οπως ακριβώς με το κατσαρόλι!

Φυσικά δεν χρησιμοποιώ βραστήρα που φαίνεται γυμνή η αντίσταση του!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

baduz ωραίο εκείνο το τζόρας το λέω και εγώ για το γιο μου! Από την Ηπειρο είσαι ρε συ?

 

Κορίτσια το κιτρικό οξύ καθαρίζει τελεια τα άλατα και δεν μυρίζει κιόλας. Δεν χρειάζεται να πάτε φαρμακείο , το έχουν και τα σουπερμαρκετ στο ράφι με τα μπαχαρικά. Η μπαχαρική του ονομασία είναι "ΞΥΝΟ" μοιάζει με τριμένη καρύδα στην όψη.

 

Η δοσολογία που χρησιμοποιώ εγώ είναι δύο κουταλιές ξυνό σε μισό μπουκάλι (750ml) νερό. Καθαρίζει τέλεια και δεν μυρίζει καθόλου. Καμία σχέση με λεμόνια και ξύδια , εδώ μιλάμε για τον βασιλιά της αφαλάτωσης!

Link to comment
Share on other sites

Eμείς έχουμε βάλει φίλτρο στην βρύση και ψυλογλυτώσαμε απο τα άλατα. Επείσης υπάρχει ένα πολυ καλό φίλτρο που το βάζουν στο μηχανάκι του νερου στις οικοδομές (ακριβό μεν αλλα τελειο) που γλυτώνει όλη η οικοδομή.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...