Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριδυμη κυηση - επιλεκτικη μειωση


Recommended Posts

η επιλεκτική μείωση προτείνεται πάντα από τους γιατρούς απο τετράδυμα και πάνω

στα τρύδιμα όμως αμφησβητηται από πολλούς συγγαραφείς...

πρώτον επειδή όχι σπάνια οδηγεί σε αποβολή και των άλλων δυο

δευτερον επειδή ακόμα και αν δεν ακολουθήσουν επιπλοκές από την μείωση δεν διαφηλάσεται μια τελειώμηνη κύηση...

 

στο φόρουμ έχω παρακολουθήσει τις εξείς 4 τριδύμες κυήσεις με τις εξείς εκβάσεις...

μια κύηση όπου προβήκανε σε μείωση και τελικά αποβλήθηκαν και τα άλλα δυο

μία κύηση όπου προβήκανε σε μείωση και αφού ακολούθησαν πολλές επιπλοκές από την μείωση και νοσηλείες, γεννήθηκαν τα άλλα δυο πρόωρα

μία κύηση όπου δεν έγεινε μείωση ακολούθησε πρόωρος τοκετός αλλά μόνο το ένα μωρό τα κατάφερε

μία κύηση όπου δεν έγεινε μείωση και γεννήθηκαν τα μωρά στις 35 εβδομάδες και δεν νοσηλεύθηκαν καθόλου

 

το πρόβλημα είναι έντονο και πρέπει να το σήζητήσετε διεξοδικά γιατί δυστυχώς η μείωση δεν σας διαφηλάτει και την ασφάλεια των εναπομείναντων μωρών...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι, τι κάνεις; Κάπου τώρα πρέπει να κάνεις την αυχενική, έτσι δεν είναι; Εύχομαι όλα να πάνε με τον καλύτερο τρόπο - περιμένουμε νέα πως είσαι μια χαρά κι εσύ και τα μωράκια σου :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία απο τρίδυμη κύηση.Δυο γνωστεσ μου όμωσ γέννησαν τρίδυμα ειναι μια χαρα.Της μιασ ειναι και τα τρια παιδακια υγιεστατα και πανεμορφα.Γεννησε με καισαρικη καποιεσ βδομαδεσ πριν την ημερ. τοκετου.Και της αλλης τα μωρα ειναι καλα απλα το ενα εχει γυαλακια απο μωρουλι.δεν ξερω αν εφταιξε η πολυδιδυμη κυηση γι αυτο.Απλα η μειωση ενεχει κινδυνουσ όπως και να το κανουμε.Συμβουλέψου σωστα τουσ ειδικουσ και παρε επιστημονικέσ γνώμεσ με τα υπερ και κατα πριν παρεισ μια τετοια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος, αλλά πέρα από το τι θεωρούμε εμείς ηθικό και τι όχι, υπάρχει και ο νομοθέτης...

Και ο νομοθέτης στην Ελλάδα όπως δίνει το δικαίωμα της πολλαπλής εμφύτευσης εμβρύων ανάλογα με την ηλικία στην υποψήφια μέσω εξωσωματικής μανούλα, έτσι της δίνει και το δικαίωμα της επιλεκτικής μείωσης...

Κατά τη γνώμη μου, (επειδή το δίλημμα το έζησα), η ενημέρωση για τις πιθανότητες πολύδυμης κύησης και των κινδύνων που αυτή συνεπάγεται, συμπεριλαμβανομένων και αυτών της επιλεκτικής μείωσης, είναι μάλλον ελλιπής (ίσως και σκόπιμα από τους γιατρούς).

Σε καμία περίπτωση όμως δεν έχουμε το δικαίωμα να λέμε στη ΜΑΝΑ τι να κάνει με βάση όχι το τι λέει ο νόμος, αλλά το τι λένε οι κανόνες της ΔΙΚΗΣ μας ηθικής και όχι να τη λέμε στους γιατρούς ή στους νομοθέτες.

 

Η συγκεκριμένη κοπέλα φροντίζει, όπως και κάθε σώφρων άνθρωπος άλλωστε, να ενημερωθεί για τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ κινδύνους που διατρέχει η ίδια και τα παιδιά που κυοφορεί, έχοντας σαν σύμμαχο την επιστήμη και τα όπλα της και όχι το τι φαίνεται σε μας σωστό και τι όχι. Εξάλλου, αν δεν έχει ζήσει κανείς αντίστοιχη κατάσταση, δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να καταλάβει τα πραγματικά διλήμματα μιας τέτοιας περίπτωσης.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχω ξαναγράψει στο συγκεκριμένο θέμα, νομίζω πως ναι.

Εγω έχω βιώσει τριδυμη κυηση. Ο γιατρός πέρα απο την περίδεση τραχήλου μου είχε δώσει κ σαν πιθανότητα την μείωση. Να πω πως έμεινα έγκυος στα τριδυμα χωρίς εξωσωματικη, κ το αναφέρω για να τονίσω ότι ήταν κάτι μη αναμενόμενο κ είχα πάθει σοκ.

 

Δεν σκέφτηκα ούτε μια στιγμή να κάνω μείωση..... Δεν μπορούσα κάν να το διανοηθώ. Μια κοπέλα πιο πάνω είπε ότι απορροφούν το λιγότερο ανεπτυγμένο Έμβρυο για μείωση. Σε μένα κ τα Τρια ήταν υγιεστατα, ισοβαρή κτλ. Οπότε τι να επελεγα;;;; Δεν ισχύει αυτο λοιπόν.

 

Απέβαλλα στον 6ο μήνα κ ήταν πολυ οδυνηρό. Δεν θέλω να κάνω εικασίες τι θα γινόταν αν είχα κάνει μείωση, αλλά δεντομετανιωνω. Τα ήθελα όλα στην ζωή μου, δεν μπορούσα να επιλέξω. Έλεγα πως για να μου τα δώσει ο Θεός κ μάλιστα φυσικά , κάποιος λόγος θα υπήρχε!!

Από την άλλη δεν κρίνω καμία μανούλα που επιλέγει την μείωση. Η ψυχούλα της ξέρει πόσο δύσκολο είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα την μειωση.η χειροτερη εμπειρεια μου μεχρι στιγμης .τωρα κοιταω μπροστα κ ελπιζω για την θετικη εκβαση της εγκυμοσυνης μου.οποια κοπελα πρκοκειτε να την κανει να ειναι σιγουρη για την αποφαση της κ να επικεντρωθει στο θετικο.εγω οσο δυσκολο κ να ηταν δεν το μετανιωνω.επρεπε να γινει.μερικες φορες στην ζωη πρεπει να φανουμε δυνατοι γιατι λποια γεγονοτα μας ξεπερνανε.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την μειωση.η χειροτερη εμπειρεια μου μεχρι στιγμης .τωρα κοιταω μπροστα κ ελπιζω για την θετικη εκβαση της εγκυμοσυνης μου.οποια κοπελα πρκοκειτε να την κανει να ειναι σιγουρη για την αποφαση της κ να επικεντρωθει στο θετικο.εγω οσο δυσκολο κ να ηταν δεν το μετανιωνω.επρεπε να γινει.μερικες φορες στην ζωη πρεπει να φανουμε δυνατοι γιατι λποια γεγονοτα μας ξεπερνανε.

 

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου yullunga!!! Εύχομαι να γίνουν όλα όπως τα θες. Δεν έχεις να απολογηθείς σε κανένα! ;) Θετική σκέψη όπως είπες!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την μειωση.η χειροτερη εμπειρεια μου μεχρι στιγμης .τωρα κοιταω μπροστα κ ελπιζω για την θετικη εκβαση της εγκυμοσυνης μου.οποια κοπελα πρκοκειτε να την κανει να ειναι σιγουρη για την αποφαση της κ να επικεντρωθει στο θετικο.εγω οσο δυσκολο κ να ηταν δεν το μετανιωνω.επρεπε να γινει.μερικες φορες στην ζωη πρεπει να φανουμε δυνατοι γιατι λποια γεγονοτα μας ξεπερνανε.

 

σου ευχομαι τα καλυτερα, δεν υπαρχει επιλογη ευκολη σε τετοιες περιπτωσεις τα γεγονοτα μας ξεπερνουν,,,,,,,,μια τρυφερη αγκαλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα την μειωση.η χειροτερη εμπειρεια μου μεχρι στιγμης .τωρα κοιταω μπροστα κ ελπιζω για την θετικη εκβαση της εγκυμοσυνης μου.οποια κοπελα πρκοκειτε να την κανει να ειναι σιγουρη για την αποφαση της κ να επικεντρωθει στο θετικο.εγω οσο δυσκολο κ να ηταν δεν το μετανιωνω.επρεπε να γινει.μερικες φορες στην ζωη πρεπει να φανουμε δυνατοι γιατι λποια γεγονοτα μας ξεπερνανε.

 

 

καλη συνεχεια να εχεις και ολα να πανε καλα ....με το καλοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την μειωση.η χειροτερη εμπειρεια μου μεχρι στιγμης .τωρα κοιταω μπροστα κ ελπιζω για την θετικη εκβαση της εγκυμοσυνης μου.οποια κοπελα πρκοκειτε να την κανει να ειναι σιγουρη για την αποφαση της κ να επικεντρωθει στο θετικο.εγω οσο δυσκολο κ να ηταν δεν το μετανιωνω.επρεπε να γινει.μερικες φορες στην ζωη πρεπει να φανουμε δυνατοι γιατι λποια γεγονοτα μας ξεπερνανε.

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και στο τέλος αυτού του ταξιδιού να κρατάς τα μωράκια σου αγκαλιά!:)

igdpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες σας!νιωθω πολυ αισιοδοξη κ περιμενω να περασει ο κρισιμος μηνας.εχω ηδη γυρισει στις υποχρεωσεις μου κ συμπεριφερομαι φυσιολογικα.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες σας!νιωθω πολυ αισιοδοξη κ περιμενω να περασει ο κρισιμος μηνας.εχω ηδη γυρισει στις υποχρεωσεις μου κ συμπεριφερομαι φυσιολογικα.

 

Είσαι καλά?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

yulunga και εγω θα ήθελα να μάθω αν ειναι όλα καλά μιας και εγώ εχω τρίδυμα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Καποια άλλη κοπέλα που να έχει κάνει μείωση?

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

yulunga και εγω θα ήθελα να μάθω αν ειναι όλα καλά μιας και εγώ εχω τρίδυμα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Καποια άλλη κοπέλα που να έχει κάνει μείωση?

 

 

κοπέλα μου , εγω δεν εχω μεν προσωπική πειρα..αλλά μην μπαίνεις στο ίδιο τρυπάκι!!!

 

επειδή το έχουν κάνει κάποιες κοπέλες ..και σε καποιες πηγες καλά, σε κάποιες όχι, δεν σημαινει οτι είναι σωστό!!

 

υπάρχουν πολλές μανούλες που έχουν γεννήσει τρυδιμμα και έιναι όλα μια χαρά!!!

 

δεν ξερω αν έχεις άλλα παιδάκια, και ειναι ενας λογος που σε κάνει να σκέφτεσαι την μείωση..

αλλά αφού έδωσε ο Θεός να ΄΄πιάσει΄΄ 3 παιδάκια η κοιλίτσα σου, κρίμα είναι να ''γύρισεις το ένα πίσω''..

 

αυτές είναι ευλογίες που δεν συμβαίνουν κάθε μέρα!!!

χιλιάδες μανούλες παρακαλάνε για ένα έστω μωράκι!

 

και τι θα πεις μεθαυριο στα άλλα σου μωράκια , ΄οτι θυσίασες το αδεφάκι τους για αυτά? δεν ειναι λίγο σκληρό??

 

ευχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από μια μανούλα που πριν 15 μερες γεννησε τα 3δυμα αγορακια της. Όλα πήγαν τέλεια και ήδη τους 2 τους έχω σπίτι. Συντομα περιμενουμε και τον τρίτο της παρέας. Από προσωπική εμπειρία λοιπόν σας λεω ότι αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος που να επιβάλλει τη μείωση, προχωρήστε με το δώρο που σας έδωσε ο Θεός. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...