Recommended Posts

Διαφημίσεις

yulunga μου συγχαρητηριααααααα.δεν ξερω εαν με θυμασαι ειχαμε μιλήσει παλιοτερα .εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι γιατι πολλες φορες η φυση παιρνει αποφασεις για εμάς . ειναι πολύ νωρις για να το σκεφτεσαι ασε να δεις στην πορεια πως θα πανε τα πραγματα. εχω δυο παραδειγματα απο κοπελες που ηταν εδω στο φορουμ η μια με τριδυμα και τελικα στην αυχενικη εδειξε καποιο συνδρομο το ενα οποτε επιλεχτηκε αυτο για μειωση και στην 2η επιασαν τα 4!!! και στον 2ο υπέρηχο ηταν τα 2 τα αλλα 2 είχαν απορροφηθεί....καλή επιτυχία στην εγκυμοσύνη σου ....ευχομαι να πανε ολα τελειαααα.

yulunga μου συγχαρητηριααααααα.δεν ξερω εαν με θυμασαι ειχαμε μιλήσει παλιοτερα .εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι γιατι πολλες φορες η φυση παιρνει αποφασεις για εμάς . ειναι πολύ νωρις για να το σκεφτεσαι ασε να δεις στην πορεια πως θα πανε τα πραγματα. εχω δυο παραδειγματα απο κοπελες που ηταν εδω στο φορουμ η μια με τριδυμα και τελικα στην αυχενικη εδειξε καποιο συνδρομο το ενα οποτε επιλεχτηκε αυτο για μειωση και στην 2η επιασαν τα 4!!! και στον 2ο υπέρηχο ηταν τα 2 τα αλλα 2 είχαν απορροφηθεί....καλή επιτυχία στην εγκυμοσύνη σου ....ευχομαι να πανε ολα τελειαααα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!ηταν πολυ ελπιδοφορα ολα αυτα που μου εγραψες!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Καλησπέρα κ απο μένα!!!

Έμεινα έγκυος σε τριδυμα με φυσιολογική σύλληψη. Το σοκ ήταν μεγάλο γιατί ήταν κάτι μη αναμενομένο... Ο γιατρός μου είχε προτείνει την μείωση, αλλά δεν το σκεφτήκαμε κάν. Δεν μπορούσαμε να αποφασίσουμε κ δεδομένου ότι ογιατρος δεν εγγυήθηκε ότι όλα θα πάνε καλά ως το τέλος.

Τελικά στην 20 η εβδομάδα σπασαν τα νερά κ απέβαλλα.

Δυσκολευτηκα να το ξεπεράσω, αλλά ξέρω ότι προσπαθήσαμε να τα καταφέρουμε. Είναι δύσκολες εγκυμοσύνες .... Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά. Εγω έχω ήδη έναν γιο κ όπου να ναι γεννάω το δεύτερο.

yulunga , θέλω μόνο να ευχηθώ να σου πάνε όλα καλά!

Ξέρω κοπέλα με 3δυμα που δεν έκανε μείωση (δεν είχε άλλο παιδάκι και είχε ταλαιπωρηθει πολύ πριν μείνει έγκυος-φοβήθηκε την μειώση) και γέννησε τα 3διμάκια της.Το ένα από τα 3 έμεινε κάποιο διάστημα στο νοσοκομείο με κάποια προβληματάκια, αλλά τελικα όλα πήγαν καλά.Επίσης ξέρω και κοπέλα που έκανε μείωση και επίσης όλα πήγαν καλά.

Θα έλεγα να ακούσεις προσεκτικά την γνώμη του γιατρού σου που έχει αντιμετωπίσει ξανα τέτοιες περιπτώσεις και ξέρει καλύτερα από τον καθένα την δική σου περίπτωση.

Οτι και να αποφασίσεις θα είναι σωστό, γιατί θα το αποφασίσεις με γνωμονα το καλό των μωρών σου.

Ευχομαι όλα να πάνε καλά και με το καλό να αγκαλιάσεις τα μωράκια σου!

QqmLp3.png

Ενταξει οταν πας για 2ο παιδι και σου καθονται 3 δεν ειναι και ευκολο.Πιστευω οτι η Yulunga δεν σκεφτεται την μειωση γι αυτο το λογο.

Ομως αν καποιος δεν καταλαβαινει καλα πρωτου πει οτιδηποτε ακραιο μπορει παντα να ρωτησει γιατι της προτεινει ο γιατρος της την μειωση.

Τελος παντων.Να ειναι καλα η κοπελα και τα μωρακια της οτι κι αν αποφασισει!

yulunga εψαχνα κατι στο ιντερνετ κ επεσα πανω σε ενα site κ σε θυμηθηκα!δικη μου γνωμη δεν μπορω να εκφρασω γιατι ειναι κ πολυ λεπτο το ζητημα κ δεν εχω γνωση επι του θεματος.σου παραθετω λοιπον το αρθρο οπως το βρηκα:

Τα μεικτά συναισθήματα της μείωσης

Η μείωση μιας πολύδυμης κύησης είναι ένα ζήτημα που πρέπει να συζητείται με το ζεύγος. Είναι μια δύσκολη απόφαση γιατί η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα της εξωσωματικής γονιμοποίησης και τα ζευγάρια έχουν επενδύσει χρόνο, χρήμα και συναισθήματα σε αυτήν. Πολλές φορές λοιπόν είναι απροετοίμαστα να πάρουν μια τόσο σημαντική απόφαση. Και οι δύο γονείς πρέπει να ενημερωθούν σωστά και να υποστηριχθούν και ψυχολογικά αν κρίνεται απαραίτητο.

Η διαδικασία συνήθως λαμβάνει χώρα ανάμεσα στην 9η και 11η εβδομάδα της κύησης και η μητέρα επιστρέφει στο σπίτι της την ίδια ημέρα χωρίς να χρειαστεί να παραμείνει στο νοσοκομείο. Το ποσοστό αποβολής και για το άλλο έμβρυο με τη διαδικασία αυτή είναι 4-5%.

Η μείωση μπορεί να εξασφαλίσει την υγεία τόσο της μητέρας, όσο και του εμβρύου γιατί χωρίς αυτήν τίθεται σε κίνδυνο η ζωή τους. Πρέπει πάντα να αποφασίζεται με τη συμβουλή του μαιευτήρα και να λαμβάνονται υπ΄ όψιν όχι μόνο η συναισθηματική φόρτιση της στιγμής, αλλά και οι μετέπειτα επιπτώσεις της πολύδυμης κύησης στην έγκυο, την οικογένεια, αλλά και τα εναπομείναντα έμβρυα.

καλησπερα!!ψανχοντας στο ιντερνετ επεσα πανω σε αυτο το ποστ θελω να μοιραστω μαζι σας και τις δικες μου ανησυχιες και θα χαρω παρα πολυ να εχω γνωμες απο κοπελες που γνωριζουν πραγματα και για την δικη μου περιπτωση.προχθες καναμε τον πρωτο μας υπερυχο στην εβδομη εβδομαδα κι εκει που περιμεναμε να δουμε το μωρακι μας ειδαμε 3!!!το σοκ ηταν μεγαλο...τα δυο ειναι μαγαλυτερα και συμβαδιζουν μεταξυ τους το τριτο ειναι μικροτερο ακομα και στον υπερυχο φαινοταν αισθητα η διαφορα αλλα πα ρολα αυτα οι καρδουλες ακουγονταν το ιδιο και οι 3...το διλλημα ειναι μεγαλο θα συνεχησω και με τα 3???δουλευει μονο ο αντρας μου και ο μισθος του δεν φτανει ουτε τα 1000? βοηθεια οικονομικη εχουμε απο τους δικους μου αλλα οχι και πολλα πραγματα μιας και αυτοι δεν ειναι και πουσιοι απ την αλλη δεν υπαρχει κανεις που να μπορει να μεινει μαζι μας για να μας βοηθησει οποτε θα ειμαι μονη εκτος απο τις βραδινες ωρες που θα ειναι εδω ο αντρας μου και οχι καθε βραδυ λογω της δουλειας του.απ την αλλη εγω το σημαντικοτερο που σκεφτομαι ειναι αν θα φτασουμε μεχρι το τελος και θα ειμαστε καλα και οι 4 γιατι αν ειναι να κανω 3 παιδια και να εχω θεση σε κινδυνο τις ζωες τους η εξαιτιας μου καποιο να γεννηθει και να εχει προβλημα σε ολη του την ζωη αυτο θα ηταν εγκληματικο απο μερους μου.και φτανουμε και στην περιπτωση της μειωσης την οποια δεν θελω ουτε να την σκεφτομαι θεωρω πως ο Θεος μου εδωσε 3 και θα ειναι μεγαλη αμαρτια να σκοτωσω εγω το ενα γιατι ετσι αποφασησα απ την αλλη με μια μειωση δεν θετω σε κινδυνο και τη ζωη των αλλων δυο???ειμαι εγκυος το παλεψα πολυ για να το καταφερω και τωρα δεν μπορω να το χαρω ειμαι προβληματισμενη και μπερδεμενη!!οποια κοπελα εχει αναλογη εμεπιρια ας μου πει την γνωμη της ευχαριστω πολυ!!!!!

Διαφημίσεις

[...] η εξαιτιας μου καποιο να γεννηθει και να εχει προβλημα σε ολη του την ζωη αυτο θα ηταν εγκληματικο απο μερους μου.

Δεν είναι αυτός ο λόγος της μείωσης. Γι' αυτό υπάρχουν οι εξετάσεις (λήψη τροφοβλάστης, αμνιοπαρακέντηση). Από την άλλη, αν υπάρχει προβληματικό έμβρυο, αυτό επιλέγεται για απομάκρυνση κατά τη μείωση.

it's never too late to start all over again

Εχουμε και μια συμφορουμίτισσα τη Maroulita29 που με φυσιολογική συλληψη εκανε τα τριδυμακια της (δες κι εδώ, απ το καφέ μας http://parentscafe.gr/search.php?searchid=1364747), τωρα κλεισανε τα 2 και όλα πήγαν καλά. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να της στείλεις πμ, αλλά δεν ξερω πόσο συχνά μπαινει πια στο φόρουμ (ειχε ήδη δύο παιδάκια και μετά τα τρίδυμα εκανε άλλο ενα).

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Δεν είναι αυτός ο λόγος της μείωσης. Γι' αυτό υπάρχουν οι εξετάσεις (λήψη τροφοβλάστης, αμνιοπαρακέντηση). Από την άλλη, αν υπάρχει προβληματικό έμβρυο, αυτό επιλέγεται για απομάκρυνση κατά τη μείωση.

μαλλον δεν καταλαβες η δεν το διατυπωσα ισως εγω σωστα...εννοω να υπαρχει προβλημα λογω προωροτητας ξερω οτι στην τριδυμη κυηση γεννιουντε πρωορα αλλα πολυ προωρα και αλλα λιγοτερο τουλαχιστον αυτος ηξερα μεχρι τωρα οτι ηταν ο βασικος λογος για να γινει μειωση υπαρχει και καποιος αλλος????

Εχουμε και μια συμφορουμίτισσα τη Maroulita29 που με φυσιολογική συλληψη εκανε τα τριδυμακια της (δες κι εδώ, απ το καφέ μας http://parentscafe.gr/search.php?searchid=1364747), τωρα κλεισανε τα 2 και όλα πήγαν καλά. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να της στείλεις πμ, αλλά δεν ξερω πόσο συχνά μπαινει πια στο φόρουμ (ειχε ήδη δύο παιδάκια και μετά τα τρίδυμα εκανε άλλο ενα).

σ ευχαριστω παρα πολυ θα το δοκιμασω ελπιζω να το δει.τι εννοεις οτι εχει 6 παιδια???

ναι 6 και κοντά κοντα όλα, αν δεις το τίκερ της, τα τρίδυμα με το τελευταιο μπεμπακι εχουν περιπου ενα χρονο διαφορά :-)

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Διαφημίσεις

ναι 6 και κοντά κοντα όλα, αν δεις το τίκερ της, τα τρίδυμα με το τελευταιο μπεμπακι εχουν περιπου ενα χρονο διαφορά :-)

πωπω μπραβο στην κοπελα της αξιζουν χιλια ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και εγω διαβασα με αγωνια σημερα τα νεα της κοπελας , υποθετω οτι ειναι αρκετα κοντα στην αυχενικη ηδη αμα δεν την εχει κανει ακομα δηλαδη .

Μακαρι ολα να πανε καλα και να παρθει η καλυτερη αποφαση για εκεινη και τα παιδια της .

Ναι μωρε οκ για την αλλη κοπελα , μπραβο , αλλα εντα3ει πολλα παιδια δεν λεω αμα μπορει να τα μεγαλωσει παω πασο , αλλα σε τετοιους καιρους με τοσα που γινονται και το να κανεις τοσα πολλα παιδια το θεωρω και υπερβολη καπως ιδιατερα με τοσο μικρες διαφορες μετα3υ τους . Μακαρι να ειναι καλα φυσικα και γερα τα παιδακια αλλα μεγαλη αποφαση ,Εδω με 2 και πλεον 3 δηλαδη και συναισθηματικα φοβαμαι οτι θα τα παι3ουμε για ενα διαστημα .

QRyOp2.png

yulunga τι γίνεται, όλα καλά; εύχομαι τα πράγματα να πάνε όπως ακριβώς τα θέλεις :D

Κοριτσια αυριο θα παω για υπερηχο κ θα σας πω.αυχενικη σε κανα 2 εβδομαδες υποθετω.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.θα σας κρατηςω ενημερες!εντωμεταξυ οι εμετοι κ αναγουλες με εχουν ταραξει!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Κοριτσια αυριο θα παω για υπερηχο κ θα σας πω.αυχενικη σε κανα 2 εβδομαδες υποθετω.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.θα σας κρατηςω ενημερες!εντωμεταξυ οι εμετοι κ αναγουλες με εχουν ταραξει!

με το καλο!

Κοριτσια εκανα τον υπερηχο.ολα καλα ! Δυστυχως θα προχωρησουμε σε επιλεκτικη μειωση σε 2 εβδομαδες κ ελπιζω ολα να πανε καλα μετα.εχω μεγαλη αγωνια αλλα ελπιζω να ειμαι απο τις τυχερες!θα σας κρατησω ενημερες.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Mε το καλό, εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν. Για την ώρα έχεις φανεί πολύ ψύχραιμη και δυνατή οπότε θα το καταφέρεις να πάνε καλά τα πράγματα ως το τέλος. Πρόσεξε μόνο τα βάρη μετά ιδίως αφού έχεις να φροντίζεις και το άλλο σου παιδάκι.

Φιλιά και πες μας τι γίνεται, όταν έχεις νέα :)

Κοριτσια εκανα τον υπερηχο.ολα καλα ! Δυστυχως θα προχωρησουμε σε επιλεκτικη μειωση σε 2 εβδομαδες κ ελπιζω ολα να πανε καλα μετα.εχω μεγαλη αγωνια αλλα ελπιζω να ειμαι απο τις τυχερες!θα σας κρατησω ενημερες.

Αγαπητή yulunga,

υπήρξα κι εγώ μία από τις "άτυχες" που κατέφυγαν σε εξωσωματική και τους έτυχε η πιο γνωστή "παρενέργεια της εξωσωματικής", δηλ πολύδυμη κύηση...

Έχω γράψει τις αγωνίες μου στο "τετράδυμα στον πρώτο υπέρηχο".

Εμένα τελικά η αγωνία έληξε νωρίς γιατί έφτασα στην εξέταση αυχενικής με δύο μωράκια.

Δε σου κρύβω ότι μέσα στις πρώτες σκέψεις που έκανα μόλις γύρισα από εκείνον τον πρώτο υπέρηχο με τους 4 σάκους, ήταν και η έκτρωση "να πάω να τα βγάλω όλα τώρα που είναι νωρίς και δεν χτυπάει καμία καρδούλα ακόμη"... Εν ολίγοις, την αγωνία μου την έζησα εκείνες τις μέρες...

Η επιλεκτική μείωση είναι πιο "ανώδυνη" με την έννοια του λιγότερο επικίνδυνη, όσο πιο νωρίς γίνεται και εννοείται κοντά στην αυχενική διαφάνεια, για να ξέρουμε και τις πιθανότητες του εμβρύου που επιλέγουμε.

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια.

s-age.png

pAfOp2.png

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις. Αυτες ειναι δυσκολες αποφασεις.....Απλα πριν κανεις το βημα δες το και στατιστικα....Οι περισσοτερες πιθανοτητες ποιες ειναι? Να εχεις ευκολη εγκυμοσυνη και γερα παιδια συνεχιζοντας και με τα τρια η με τη μειωση?

Τη μειωση εγω την "φοβαμαι" πολυ......Βεβαια σημασια εχει αν και τα τρια εχουν διαφορετικο σακο, εχουν?

Ξερω περιπτωσεις τριδυμων που ολα πηγαν πολυ καλα....Περιπτωση με μειωση δεν ξερω...Το πιο νωρις που γεννηθηκαν ηταν 32 εβδομαδων. Στις αλλες δυο περιπτωσεις ομως γεννηθηκαν με καισαρικη στην 35η, επιτηδες φυσικα για να μην δημιουργηθει προβλημα στην πορεια.

καλη επιτυχια

θα ήθελα αν μου επιτρέπεις να ου πω την γνώμη μου,εμπειρία από τρίδυμη κύση δεν είχα ,είχα όμως από δίδυμη η οποία θεωρείται πιο εύκολη,αν δεν έχεις ομως καλή ψυχολογία δεν μπορείς να καταφέρεις τίποτα.όταν έμαθα ότι κυοφορώ δίδυμα ήταν σαν να άνοιξε η γη να με καταπιεί,δεν ξέρω τι έιχα πάθει και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα τα καταφέρω ,όπως και δεν τα κατάφερα....Δέν δεχόμουν από κανένα βοήθεια,έκανα συνέχεια εμετο ,είχα αφυδατωθεί , δεν έτωγα και δεν έπινα τίποτα για βδομάδες,σε σημείο πια να γίνει ζημιά σε ζωτικά μου όργανα πνευμονες και σηκώτι.τα μωρά ήταν υγιέστατα εγώ ομως όχι.Είχα βλέπεις και δυο άλλα παιδιά και δεν ήθελα με τίποτα να τα αφήσω για να νοσηλευτώ(τόσο μυαλό είχα).Τέλίκα όταν με πήγαν σηκωτή στο νοσοκομείο (11βδιμάδων)η΄ταν πλέον αργά,η γιατρος μου είπε ότι αν δεν πηγαινα εκείνη την ημερα δεν θα ξημέρωνα,υποβληθηκα σε υποχρεωτική έκτρωση για να σωθεί η δική μου ζωή.Πέρασαν δυο χρόνια από τότε και ακόμα με πονάει αν πήγαινα απο την αρχή στο νοσοκομειο τώρα θα τα κρατούσα στη αγκάλια μου .αν πίστευα στον εαυτό μου ,αν πίστευα στο θεο.αν....σημασία έχει ότι η έκτρωση ακομα και όταν είναι υποχρεωτικη δεν ξεπερνιέται .ΑΝ ήσουν φιλη μου,αδελφή μου,αν ήμουν εσύ θα πήγαινα στο γιατρό και θα προσπαθουσα να τα σώσω και τα τρία.Ηαπόφαση φυσικά είναι δική.Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να σου πάνε όλα καλά και να κάνεις το σωστό για σένα πάνω απ΄όλα και για τα παιδάκια σου.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Λεμονάκι μυρωδάτο,
        καλησπέρα, έκανα κάποιες ορμονικές και η FSH ήταν τον Ιούνιο 14.2 και τώρα 13.90 να προσθέσω οτι προσπαθώ για παιδάκι 4 χρόνια και έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες με κακή ανταπόκριση στα φάρμακα.
        Η γιατρός μου έδωσε τα χάπια cyclacur για τους επόμενους 3 κύκλους και στον τεταρτο κύκλο περιόδου μου θα ξεκινήσω εξωσωματική.
        Εχει κάνει κάποια κοπέλα παρόμοια θεραπεία με τα cyclacur πριν εξωσ. ;
        γνωρίζεται γενικά κάτι ;
      • Από yesiamtroubled,
        Κορίτσια καλησπέρα,
        Μόλις έκλεισα την 10 βδομάδα εγκυμοσύνης, μετά από εξωσωματική. Έως τώρα με παρακολουθούσαν από το κέντρο εξωσωματικής με υπερήχους και μέτρηση οιστραδιόλης και προγεστερόνης κάθε βδομάδα. Τα φάρμακα που παίρνω είναι cyclacur και vasclor (αντίστοιχο των ουτροτζεστάν).

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού σε 'κανονικό' γυναικολόγο, ο οποίος μου είπε να σταματήσω σταδιακά τα cyclacur (μέσα σε 5 μέρες θα τα έχω σταματήσει). Ομως, από το κέντρο εξωσωματικής μου είχαν πει να ξανακάνω αύριο εξέταση αίματος για μέτρηση οιστραδιόλης / προγεστερόνης, εχοντας κατά νου να συνεχίσω να παίρνω cyclacur για κάποιο καιρό ακόμη.

Το ερώτημα είναι το εξής : Εσείς πότε τα σταματήσατε? Μήπως από το κέντρο εξωσωματικής είναι υπερβολικοί? Σημειωνω ότι τις οδηγίες για τα φάρμακα τις δίνουν απευθείας οι μαίες και όχι ο γιατρός...
      • Από vbrillis,
        Καλημέρα, οδευω προς εξωσωματική.
        Μενω Παγκράτι και μου είπε η γραμματέας του γυναικολόγου οτι υπάγομαι στο Μαρούσι.
        Πήρε τηλ. ο άντρας μου το πρωί και έκλεισε ραντεβού για επιτροπή στις 22 του Δεκέμβρη. Εγώ περίμενα σε κανενα διμηνο.
        Εχω μια λιστα με δικαιολογητικά και εξετάσεις ου απαιτούνται, είμαστε κομπλέ.
        Μόνο αυτά είναι; Νόμιζα ότι είναι πιο δύσκολο.
        Μου είπαν ότι πηγαινω, μέχρι τις 9.30 το πρωί του είπε η κυρία στο τηλέφωνο, περνάω από την επιτροπή (τυπικό είναι είπε η γραμματέας του γυναικολόγου) και αμέσως (εννοώ την ίδια μέρα) πηγαινω στο ίδιο μέρος που έχει φαρμακείο και παίρνω τις ενέσεις που κοστίζουν 900 ευρώ, χωρίς να δωσω τίποτα;
        Και επίσης, δίνει χρήματα ο ΕΟΠΥ για την εξωσωματική;
        Τα φώτα σας παρακαλω
        Βάσω
      • Από stavroula.47,
        Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.
        Έχω μία ερώτηση στις κοπέλες που έχουν ήδη περάσει όλη αυτή τη διαδικασία. Βγήκαν όλα τα αποτελέσματα του άντρα μου και τα δικά μου και δείχνουνε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική. Σήμερα το πρωί με τον άντρα μου είχαμε μία κουβέντα για τον φάκελο του ΕΟΠΥΥ επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού στο κέντρο που διαλέξαμε Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.
        Τον φάκελο για τον ΕΟΠΥΥ των ετοιμάζει ο γυναικολόγος ο δικός μου? Η ο γυναικολόγος που είναι στο κέντρο εξωσωματικής????
        Μπορεί κάποιο από τα κορίτσια εδώ στην ομάδα να μου εξηγήσει λίγο τη διαδικασία?? 
        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. 

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Απαγορευτικά κριτήρια που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα

1.  
        2.
        3.
        4.
        5.

ευχαριστούμε 
      • Από [email protected],
        Έχω κάνει ήδη τρεις αποτυχημένες σπερματεγχύσεις κι έχω απογοητευτεί και σκέφτομαι για εξωσωματική. Επειδή το πρόβλημα είναι ασθενοσπερμία του συζύγου ενώ εγώ έχω κανονικά ωορρηξια και δεν θέλω να πάρω φάρμακα χωρίς λόγο ,εχει κάνει καμία κοπέλα εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και αν ναι είχε επιτυχία??
      • Από Μάρα!,
        Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.
        Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:grin:
        1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)
        2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;
        3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;
        4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;
        5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;
        6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;
        Ευχαριστώ πολύ!
      • Από domnina,
        Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες μελλοντικές και μη.

Εγώ και ο σύζυγός μου βρισκόμαστε στην τελική φάση της θεραπείας του για την ενδυνάμωση του σπέρματος. 20 Γενάρη τελειώνει τη θεραπεία και θα επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα για να αποφασίσουμε σε συνεργασία με τον ουρολόγο και το γυναικολόγο μου αν θα προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση ή σε εξωσωματική.

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού σε κέντρο εξωσωματικής για τις 3 Φλεβάρη.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής πόσο πιο νωρίς πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού με την Επιτροπή του ΙΚΑ ούτως ώστε να ξεκινήσουμε το συντομότερο τη διαδικασία;

Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει παλαιότερα ότι κλείνουν ραντεβού σχεδόν ένα μήνα μετά. Ισχύει αυτό;

Όποια κοπέλα ξέρει θα με βοηθούσε ιδιαιτέρως να απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και εύχομαι σε όλες μας πολύ σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που επιθυμούμε περισσότερο.. Ένα μπεμπέ!