Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριδυμη κυηση - επιλεκτικη μειωση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


yulunga μου συγχαρητηριααααααα.δεν ξερω εαν με θυμασαι ειχαμε μιλήσει παλιοτερα .εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι γιατι πολλες φορες η φυση παιρνει αποφασεις για εμάς . ειναι πολύ νωρις για να το σκεφτεσαι ασε να δεις στην πορεια πως θα πανε τα πραγματα. εχω δυο παραδειγματα απο κοπελες που ηταν εδω στο φορουμ η μια με τριδυμα και τελικα στην αυχενικη εδειξε καποιο συνδρομο το ενα οποτε επιλεχτηκε αυτο για μειωση και στην 2η επιασαν τα 4!!! και στον 2ο υπέρηχο ηταν τα 2 τα αλλα 2 είχαν απορροφηθεί....καλή επιτυχία στην εγκυμοσύνη σου ....ευχομαι να πανε ολα τελειαααα.

Link to comment
Share on other sites

yulunga μου συγχαρητηριααααααα.δεν ξερω εαν με θυμασαι ειχαμε μιλήσει παλιοτερα .εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι γιατι πολλες φορες η φυση παιρνει αποφασεις για εμάς . ειναι πολύ νωρις για να το σκεφτεσαι ασε να δεις στην πορεια πως θα πανε τα πραγματα. εχω δυο παραδειγματα απο κοπελες που ηταν εδω στο φορουμ η μια με τριδυμα και τελικα στην αυχενικη εδειξε καποιο συνδρομο το ενα οποτε επιλεχτηκε αυτο για μειωση και στην 2η επιασαν τα 4!!! και στον 2ο υπέρηχο ηταν τα 2 τα αλλα 2 είχαν απορροφηθεί....καλή επιτυχία στην εγκυμοσύνη σου ....ευχομαι να πανε ολα τελειαααα.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!ηταν πολυ ελπιδοφορα ολα αυτα που μου εγραψες!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα!!!

Έμεινα έγκυος σε τριδυμα με φυσιολογική σύλληψη. Το σοκ ήταν μεγάλο γιατί ήταν κάτι μη αναμενομένο... Ο γιατρός μου είχε προτείνει την μείωση, αλλά δεν το σκεφτήκαμε κάν. Δεν μπορούσαμε να αποφασίσουμε κ δεδομένου ότι ογιατρος δεν εγγυήθηκε ότι όλα θα πάνε καλά ως το τέλος.

Τελικά στην 20 η εβδομάδα σπασαν τα νερά κ απέβαλλα.

Δυσκολευτηκα να το ξεπεράσω, αλλά ξέρω ότι προσπαθήσαμε να τα καταφέρουμε. Είναι δύσκολες εγκυμοσύνες .... Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά. Εγω έχω ήδη έναν γιο κ όπου να ναι γεννάω το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

yulunga , θέλω μόνο να ευχηθώ να σου πάνε όλα καλά!

Ξέρω κοπέλα με 3δυμα που δεν έκανε μείωση (δεν είχε άλλο παιδάκι και είχε ταλαιπωρηθει πολύ πριν μείνει έγκυος-φοβήθηκε την μειώση) και γέννησε τα 3διμάκια της.Το ένα από τα 3 έμεινε κάποιο διάστημα στο νοσοκομείο με κάποια προβληματάκια, αλλά τελικα όλα πήγαν καλά.Επίσης ξέρω και κοπέλα που έκανε μείωση και επίσης όλα πήγαν καλά.

Θα έλεγα να ακούσεις προσεκτικά την γνώμη του γιατρού σου που έχει αντιμετωπίσει ξανα τέτοιες περιπτώσεις και ξέρει καλύτερα από τον καθένα την δική σου περίπτωση.

Οτι και να αποφασίσεις θα είναι σωστό, γιατί θα το αποφασίσεις με γνωμονα το καλό των μωρών σου.

Ευχομαι όλα να πάνε καλά και με το καλό να αγκαλιάσεις τα μωράκια σου!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει οταν πας για 2ο παιδι και σου καθονται 3 δεν ειναι και ευκολο.Πιστευω οτι η Yulunga δεν σκεφτεται την μειωση γι αυτο το λογο.

Ομως αν καποιος δεν καταλαβαινει καλα πρωτου πει οτιδηποτε ακραιο μπορει παντα να ρωτησει γιατι της προτεινει ο γιατρος της την μειωση.

Τελος παντων.Να ειναι καλα η κοπελα και τα μωρακια της οτι κι αν αποφασισει!

Link to comment
Share on other sites

yulunga εψαχνα κατι στο ιντερνετ κ επεσα πανω σε ενα site κ σε θυμηθηκα!δικη μου γνωμη δεν μπορω να εκφρασω γιατι ειναι κ πολυ λεπτο το ζητημα κ δεν εχω γνωση επι του θεματος.σου παραθετω λοιπον το αρθρο οπως το βρηκα:

Τα μεικτά συναισθήματα της μείωσης

 

Η μείωση μιας πολύδυμης κύησης είναι ένα ζήτημα που πρέπει να συζητείται με το ζεύγος. Είναι μια δύσκολη απόφαση γιατί η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα της εξωσωματικής γονιμοποίησης και τα ζευγάρια έχουν επενδύσει χρόνο, χρήμα και συναισθήματα σε αυτήν. Πολλές φορές λοιπόν είναι απροετοίμαστα να πάρουν μια τόσο σημαντική απόφαση. Και οι δύο γονείς πρέπει να ενημερωθούν σωστά και να υποστηριχθούν και ψυχολογικά αν κρίνεται απαραίτητο.

 

Η διαδικασία συνήθως λαμβάνει χώρα ανάμεσα στην 9η και 11η εβδομάδα της κύησης και η μητέρα επιστρέφει στο σπίτι της την ίδια ημέρα χωρίς να χρειαστεί να παραμείνει στο νοσοκομείο. Το ποσοστό αποβολής και για το άλλο έμβρυο με τη διαδικασία αυτή είναι 4-5%.

 

Η μείωση μπορεί να εξασφαλίσει την υγεία τόσο της μητέρας, όσο και του εμβρύου γιατί χωρίς αυτήν τίθεται σε κίνδυνο η ζωή τους. Πρέπει πάντα να αποφασίζεται με τη συμβουλή του μαιευτήρα και να λαμβάνονται υπ΄ όψιν όχι μόνο η συναισθηματική φόρτιση της στιγμής, αλλά και οι μετέπειτα επιπτώσεις της πολύδυμης κύησης στην έγκυο, την οικογένεια, αλλά και τα εναπομείναντα έμβρυα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ψανχοντας στο ιντερνετ επεσα πανω σε αυτο το ποστ θελω να μοιραστω μαζι σας και τις δικες μου ανησυχιες και θα χαρω παρα πολυ να εχω γνωμες απο κοπελες που γνωριζουν πραγματα και για την δικη μου περιπτωση.προχθες καναμε τον πρωτο μας υπερυχο στην εβδομη εβδομαδα κι εκει που περιμεναμε να δουμε το μωρακι μας ειδαμε 3!!!το σοκ ηταν μεγαλο...τα δυο ειναι μαγαλυτερα και συμβαδιζουν μεταξυ τους το τριτο ειναι μικροτερο ακομα και στον υπερυχο φαινοταν αισθητα η διαφορα αλλα πα ρολα αυτα οι καρδουλες ακουγονταν το ιδιο και οι 3...το διλλημα ειναι μεγαλο θα συνεχησω και με τα 3???δουλευει μονο ο αντρας μου και ο μισθος του δεν φτανει ουτε τα 1000? βοηθεια οικονομικη εχουμε απο τους δικους μου αλλα οχι και πολλα πραγματα μιας και αυτοι δεν ειναι και πουσιοι απ την αλλη δεν υπαρχει κανεις που να μπορει να μεινει μαζι μας για να μας βοηθησει οποτε θα ειμαι μονη εκτος απο τις βραδινες ωρες που θα ειναι εδω ο αντρας μου και οχι καθε βραδυ λογω της δουλειας του.απ την αλλη εγω το σημαντικοτερο που σκεφτομαι ειναι αν θα φτασουμε μεχρι το τελος και θα ειμαστε καλα και οι 4 γιατι αν ειναι να κανω 3 παιδια και να εχω θεση σε κινδυνο τις ζωες τους η εξαιτιας μου καποιο να γεννηθει και να εχει προβλημα σε ολη του την ζωη αυτο θα ηταν εγκληματικο απο μερους μου.και φτανουμε και στην περιπτωση της μειωσης την οποια δεν θελω ουτε να την σκεφτομαι θεωρω πως ο Θεος μου εδωσε 3 και θα ειναι μεγαλη αμαρτια να σκοτωσω εγω το ενα γιατι ετσι αποφασησα απ την αλλη με μια μειωση δεν θετω σε κινδυνο και τη ζωη των αλλων δυο???ειμαι εγκυος το παλεψα πολυ για να το καταφερω και τωρα δεν μπορω να το χαρω ειμαι προβληματισμενη και μπερδεμενη!!οποια κοπελα εχει αναλογη εμεπιρια ας μου πει την γνωμη της ευχαριστω πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[...] η εξαιτιας μου καποιο να γεννηθει και να εχει προβλημα σε ολη του την ζωη αυτο θα ηταν εγκληματικο απο μερους μου.

Δεν είναι αυτός ο λόγος της μείωσης. Γι' αυτό υπάρχουν οι εξετάσεις (λήψη τροφοβλάστης, αμνιοπαρακέντηση). Από την άλλη, αν υπάρχει προβληματικό έμβρυο, αυτό επιλέγεται για απομάκρυνση κατά τη μείωση.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και μια συμφορουμίτισσα τη Maroulita29 που με φυσιολογική συλληψη εκανε τα τριδυμακια της (δες κι εδώ, απ το καφέ μας http://parentscafe.gr/search.php?searchid=1364747), τωρα κλεισανε τα 2 και όλα πήγαν καλά. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να της στείλεις πμ, αλλά δεν ξερω πόσο συχνά μπαινει πια στο φόρουμ (ειχε ήδη δύο παιδάκια και μετά τα τρίδυμα εκανε άλλο ενα).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτός ο λόγος της μείωσης. Γι' αυτό υπάρχουν οι εξετάσεις (λήψη τροφοβλάστης, αμνιοπαρακέντηση). Από την άλλη, αν υπάρχει προβληματικό έμβρυο, αυτό επιλέγεται για απομάκρυνση κατά τη μείωση.

 

μαλλον δεν καταλαβες η δεν το διατυπωσα ισως εγω σωστα...εννοω να υπαρχει προβλημα λογω προωροτητας ξερω οτι στην τριδυμη κυηση γεννιουντε πρωορα αλλα πολυ προωρα και αλλα λιγοτερο τουλαχιστον αυτος ηξερα μεχρι τωρα οτι ηταν ο βασικος λογος για να γινει μειωση υπαρχει και καποιος αλλος????

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και μια συμφορουμίτισσα τη Maroulita29 που με φυσιολογική συλληψη εκανε τα τριδυμακια της (δες κι εδώ, απ το καφέ μας http://parentscafe.gr/search.php?searchid=1364747), τωρα κλεισανε τα 2 και όλα πήγαν καλά. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να της στείλεις πμ, αλλά δεν ξερω πόσο συχνά μπαινει πια στο φόρουμ (ειχε ήδη δύο παιδάκια και μετά τα τρίδυμα εκανε άλλο ενα).

 

 

 

σ ευχαριστω παρα πολυ θα το δοκιμασω ελπιζω να το δει.τι εννοεις οτι εχει 6 παιδια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι 6 και κοντά κοντα όλα, αν δεις το τίκερ της, τα τρίδυμα με το τελευταιο μπεμπακι εχουν περιπου ενα χρονο διαφορά :-)

 

 

πωπω μπραβο στην κοπελα της αξιζουν χιλια ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω διαβασα με αγωνια σημερα τα νεα της κοπελας , υποθετω οτι ειναι αρκετα κοντα στην αυχενικη ηδη αμα δεν την εχει κανει ακομα δηλαδη .

Μακαρι ολα να πανε καλα και να παρθει η καλυτερη αποφαση για εκεινη και τα παιδια της .

Ναι μωρε οκ για την αλλη κοπελα , μπραβο , αλλα εντα3ει πολλα παιδια δεν λεω αμα μπορει να τα μεγαλωσει παω πασο , αλλα σε τετοιους καιρους με τοσα που γινονται και το να κανεις τοσα πολλα παιδια το θεωρω και υπερβολη καπως ιδιατερα με τοσο μικρες διαφορες μετα3υ τους . Μακαρι να ειναι καλα φυσικα και γερα τα παιδακια αλλα μεγαλη αποφαση ,Εδω με 2 και πλεον 3 δηλαδη και συναισθηματικα φοβαμαι οτι θα τα παι3ουμε για ενα διαστημα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

yulunga τι γίνεται, όλα καλά; εύχομαι τα πράγματα να πάνε όπως ακριβώς τα θέλεις :D

 

Κοριτσια αυριο θα παω για υπερηχο κ θα σας πω.αυχενικη σε κανα 2 εβδομαδες υποθετω.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.θα σας κρατηςω ενημερες!εντωμεταξυ οι εμετοι κ αναγουλες με εχουν ταραξει!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αυριο θα παω για υπερηχο κ θα σας πω.αυχενικη σε κανα 2 εβδομαδες υποθετω.ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.θα σας κρατηςω ενημερες!εντωμεταξυ οι εμετοι κ αναγουλες με εχουν ταραξει!

 

με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα τον υπερηχο.ολα καλα ! Δυστυχως θα προχωρησουμε σε επιλεκτικη μειωση σε 2 εβδομαδες κ ελπιζω ολα να πανε καλα μετα.εχω μεγαλη αγωνια αλλα ελπιζω να ειμαι απο τις τυχερες!θα σας κρατησω ενημερες.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό, εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν. Για την ώρα έχεις φανεί πολύ ψύχραιμη και δυνατή οπότε θα το καταφέρεις να πάνε καλά τα πράγματα ως το τέλος. Πρόσεξε μόνο τα βάρη μετά ιδίως αφού έχεις να φροντίζεις και το άλλο σου παιδάκι.

Φιλιά και πες μας τι γίνεται, όταν έχεις νέα :)

 

 

 

Κοριτσια εκανα τον υπερηχο.ολα καλα ! Δυστυχως θα προχωρησουμε σε επιλεκτικη μειωση σε 2 εβδομαδες κ ελπιζω ολα να πανε καλα μετα.εχω μεγαλη αγωνια αλλα ελπιζω να ειμαι απο τις τυχερες!θα σας κρατησω ενημερες.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή yulunga,

υπήρξα κι εγώ μία από τις "άτυχες" που κατέφυγαν σε εξωσωματική και τους έτυχε η πιο γνωστή "παρενέργεια της εξωσωματικής", δηλ πολύδυμη κύηση...

Έχω γράψει τις αγωνίες μου στο "τετράδυμα στον πρώτο υπέρηχο".

Εμένα τελικά η αγωνία έληξε νωρίς γιατί έφτασα στην εξέταση αυχενικής με δύο μωράκια.

 

Δε σου κρύβω ότι μέσα στις πρώτες σκέψεις που έκανα μόλις γύρισα από εκείνον τον πρώτο υπέρηχο με τους 4 σάκους, ήταν και η έκτρωση "να πάω να τα βγάλω όλα τώρα που είναι νωρίς και δεν χτυπάει καμία καρδούλα ακόμη"... Εν ολίγοις, την αγωνία μου την έζησα εκείνες τις μέρες...

 

Η επιλεκτική μείωση είναι πιο "ανώδυνη" με την έννοια του λιγότερο επικίνδυνη, όσο πιο νωρίς γίνεται και εννοείται κοντά στην αυχενική διαφάνεια, για να ξέρουμε και τις πιθανότητες του εμβρύου που επιλέγουμε.

 

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις. Αυτες ειναι δυσκολες αποφασεις.....Απλα πριν κανεις το βημα δες το και στατιστικα....Οι περισσοτερες πιθανοτητες ποιες ειναι? Να εχεις ευκολη εγκυμοσυνη και γερα παιδια συνεχιζοντας και με τα τρια η με τη μειωση?

Τη μειωση εγω την "φοβαμαι" πολυ......Βεβαια σημασια εχει αν και τα τρια εχουν διαφορετικο σακο, εχουν?

Ξερω περιπτωσεις τριδυμων που ολα πηγαν πολυ καλα....Περιπτωση με μειωση δεν ξερω...Το πιο νωρις που γεννηθηκαν ηταν 32 εβδομαδων. Στις αλλες δυο περιπτωσεις ομως γεννηθηκαν με καισαρικη στην 35η, επιτηδες φυσικα για να μην δημιουργηθει προβλημα στην πορεια.

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα αν μου επιτρέπεις να ου πω την γνώμη μου,εμπειρία από τρίδυμη κύση δεν είχα ,είχα όμως από δίδυμη η οποία θεωρείται πιο εύκολη,αν δεν έχεις ομως καλή ψυχολογία δεν μπορείς να καταφέρεις τίποτα.όταν έμαθα ότι κυοφορώ δίδυμα ήταν σαν να άνοιξε η γη να με καταπιεί,δεν ξέρω τι έιχα πάθει και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα τα καταφέρω ,όπως και δεν τα κατάφερα....Δέν δεχόμουν από κανένα βοήθεια,έκανα συνέχεια εμετο ,είχα αφυδατωθεί , δεν έτωγα και δεν έπινα τίποτα για βδομάδες,σε σημείο πια να γίνει ζημιά σε ζωτικά μου όργανα πνευμονες και σηκώτι.τα μωρά ήταν υγιέστατα εγώ ομως όχι.Είχα βλέπεις και δυο άλλα παιδιά και δεν ήθελα με τίποτα να τα αφήσω για να νοσηλευτώ(τόσο μυαλό είχα).Τέλίκα όταν με πήγαν σηκωτή στο νοσοκομείο (11βδιμάδων)η΄ταν πλέον αργά,η γιατρος μου είπε ότι αν δεν πηγαινα εκείνη την ημερα δεν θα ξημέρωνα,υποβληθηκα σε υποχρεωτική έκτρωση για να σωθεί η δική μου ζωή.Πέρασαν δυο χρόνια από τότε και ακόμα με πονάει αν πήγαινα απο την αρχή στο νοσοκομειο τώρα θα τα κρατούσα στη αγκάλια μου .αν πίστευα στον εαυτό μου ,αν πίστευα στο θεο.αν....σημασία έχει ότι η έκτρωση ακομα και όταν είναι υποχρεωτικη δεν ξεπερνιέται .ΑΝ ήσουν φιλη μου,αδελφή μου,αν ήμουν εσύ θα πήγαινα στο γιατρό και θα προσπαθουσα να τα σώσω και τα τρία.Ηαπόφαση φυσικά είναι δική.Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να σου πάνε όλα καλά και να κάνεις το σωστό για σένα πάνω απ΄όλα και για τα παιδάκια σου.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...