Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριδυμη κυηση - επιλεκτικη μειωση


Recommended Posts

Ειμαι στην 7η με 8η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου με τριδυμα!οσοι εχετε αυτην την εμπειρεια ξερετε την στενοχωρια κ το αγχος για τις αποφασεις που πρεπει να παρθουν!εμπειρειες ειτε απο επιλεκτικη μειωση ειτε απο συνεχιση τριδυμης κυησης ειναι ευπροσδεκτες.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπαρχουν αρκετές σχετικές συζητήσεις στο φορουμ... θα σου ελεγα να διαβασεις οπωσδηποτε αυτήν: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=83875

 

καλή επιτυχια σε ό,τι αποφασίσεις, με το καλό να ερθουν τα μωράκια σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τα καλύτερα. Δες και την περίπτωση της Cristy με τετράδυμα, που η φύση ανέλαβε την επιλεκτική μείωση.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=118992

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια.τα διαβασα αυυα κ αλλα τοσα απο την στιγμη που το εμαθα!αν καποια κοπελα εχει εμπειρεια με καλο τελος μετα απο μειωση θα μου ανεβαζε κατα πολυ την ψυχολογια!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ευχομαι να αποφασισει η φυση για εσενα

διαφορετικα ευχομαι οτι αποφασισεις εσυ να πανε ΟΛΑ καλα στο τελος!

επισης θα σου ελεγα οτι η ιστορια που σου εστειλε η zouzounel δεν ειναι και η πιο ελπιδοφορα...εχω διαβασει ΟΛΗ την ιστορια του προβατακι με την επιλεκτικη μειωση και την αιμοραγια μου ειχε κινησει πολυ το ενδιαφερον αν ολα πηγαν καλα... καπου στη μεση αππογοητευτικα... τα διδυμακια της δεν τα καταφεραν, τελικα εμεινε ξανα εγκυος και πριν λιγους μηνες γεννησε το αγορακι της

εσυ ομως χρειαζεσαι κατι που θα σου δωσει δυναμη για τα μωρακια που εχεις μεσα σου αυτη τη στιγμη...

 

οταν ειχα παρει την πρωτη χοριακη μου 534 μετα απο τρεις μερες 2400 τετραπλασιαστηκε, λογω εξωσωματικης ο μικροβιολογος μας ειπε μπορει να ειναι 3 μεχρι να παμε να δουμε σακους (1 εβδομαδα μετα ) αγχωνομουν κι εγω για την μειωση, για την συναισθηματικη μου αντοχη, και για τα ιδια τα μωρακια μου...τελικα ειχαμε μονο ενα μωρακι!!!!

 

θα σου πω μια ιστορια ομως μιας ξαδερφης μου

ειχε 3 κι αυτη με εξωσωματικη, εκαναν επιλεκτικη μειωση και γεννησε προωρα ενα αγορακι κι ενα κοριτσακι, το αγορακι δεν αντεξε ... το κοριτσακι ειναι τωρα 15 χρονων!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalimera ki apo mena! Lypamai gia ta greeklish alla to pc mou exei kollisei kai den mporw na grapsw alliws. Eimai ki egw egkyos sthn 23 ebdomada se 3dyma. Stin arxi mas irthe ksafniko kai mas fovise alla apofasisame na proxorisoume kai me ta 3 mwrakia mas. Eftixws mexri stigmis ola pane kala-elpizw na synexisoume etsi mexri to telos. Stin 16 ebdomada ekana peridesi proliptika kai tin proigoumeni ebdomada kaname ton yperhxo B' Epipedou - ola einai mia xara kai ta mvrakia mas peripou 500 gr to kathena. Arkei na sou pw oti mexri thn proigoumeni ebdomada douleva kanonika. Bebaia sto spiti den kanw polla, mono mageirema basika, de sikono bari, den kanw alles douleies.

Den to exoume metaniwsei katholou pou proxorisame kai to mono pou eyxomaste einai na pane ola kala mexri to telos. Apo th Deftera stamatisa kai ti douleia giati kai na ithela na synexisw pleon kourazomai efkola kai de thelw na epibarynw thn katastasi mou.

Sou efxomai na pareis tin apofasi pou tha se kanei na niwtheis kalitera kai pio asfalis. Ola na pane kala mexri to telos!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 7η με 8η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου με τριδυμα!οσοι εχετε αυτην την εμπειρεια ξερετε την στενοχωρια κ το αγχος για τις αποφασεις που πρεπει να παρθουν!εμπειρειες ειτε απο επιλεκτικη μειωση ειτε απο συνεχιση τριδυμης κυησης ειναι ευπροσδεκτες.

 

ακουσατε καρδουλες και στα 3?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις απαντησεις!ακουσαμε καρδιες κ στα 3 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα για την εβδομαδα τους.οπως σας ειπα εχω κ αλλο ενα μωρακι 13 μηνων οποτε ετσι κ αλλιως δε θα ειναι ευκολα τα πραγματα.ευχομαι να μας βοηθησει η φυση κ να εχω μια καλη εγκυμοσυνη ωστε να μην στερησω τιποτα απο το παιδακι που ηδη εχω!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kalimera ki apo mena! Lypamai gia ta greeklish alla to pc mou exei kollisei kai den mporw na grapsw alliws. Eimai ki egw egkyos sthn 23 ebdomada se 3dyma. Stin arxi mas irthe ksafniko kai mas fovise alla apofasisame na proxorisoume kai me ta 3 mwrakia mas. Eftixws mexri stigmis ola pane kala-elpizw na synexisoume etsi mexri to telos. Stin 16 ebdomada ekana peridesi proliptika kai tin proigoumeni ebdomada kaname ton yperhxo B' Epipedou - ola einai mia xara kai ta mvrakia mas peripou 500 gr to kathena. Arkei na sou pw oti mexri thn proigoumeni ebdomada douleva kanonika. Bebaia sto spiti den kanw polla, mono mageirema basika, de sikono bari, den kanw alles douleies.

Den to exoume metaniwsei katholou pou proxorisame kai to mono pou eyxomaste einai na pane ola kala mexri to telos. Apo th Deftera stamatisa kai ti douleia giati kai na ithela na synexisw pleon kourazomai efkola kai de thelw na epibarynw thn katastasi mou.

Sou efxomai na pareis tin apofasi pou tha se kanei na niwtheis kalitera kai pio asfalis. Ola na pane kala mexri to telos!

Μπράβο κοπελα μου.με τό καλό ευχομαι.μπορω να ρωτησω τι ηλικεια έχεις? Μήπως παίζουν κ αυταρολο

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοπελα μου.με τό καλό ευχομαι.μπορω να ρωτησω τι ηλικεια έχεις? Μήπως παίζουν κ αυταρολο

 

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου. Σε 2 εβδομάδες γίνομαι 35.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις απαντησεις!ακουσαμε καρδιες κ στα 3 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα για την εβδομαδα τους.οπως σας ειπα εχω κ αλλο ενα μωρακι 13 μηνων οποτε ετσι κ αλλιως δε θα ειναι ευκολα τα πραγματα.ευχομαι να μας βοηθησει η φυση κ να εχω μια καλη εγκυμοσυνη ωστε να μην στερησω τιποτα απο το παιδακι που ηδη εχω!

 

καταρχην συγχαρητηρια, θυμασαι που τα λεγαμε και ειχες αγχος αν τελικα εισαι εγκυος?

ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην χρειαστει να κανεις καμια δυσκολη επιλογη

θα περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μια ιστορία με τρίδυμα που πήγε μια χαρά, στην οποία η κοπέλα έχασε το ένα στις 9 εβδομάδες. Δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα στα άλλα και είναι δυο κούκλες τώρα.

 

Νομίζω πως μια κατεύθυνση θα σου δώσει ο γιατρός σου που από αυτά που μου 'χεις πει είναι εξαιρετικός. Το κύριο θεμα είναι το καθαρά ιατρικό και ο κίνδυνος στον οποίο μπαίνουν τα έμβρυα. Τι σου λέει γι'αυτό?

 

Χρειάζεσαι μεγάλη δύναμη για να ανταποκριθείς με ψυχραιμία σε αυτές τις συνθήκες και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις. Και προφανώς την έχεις μια και ως τώρα τα έχεις καταφέρει τόσο καλά. Καλό κουράγιο και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια. :-D

 

Αααα έχω μεγάλη απορία ... συνεχίζεις να μην έχεις συμπτώματα?? Αν ναι θα πάψω να πιστεύω στα συμπτώματα για κάθε περίπτωση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγραφα ενώ είχες ήδη απαντήσει σε αυτό για τον γιατρό σου. Σου δίνει χρονικό ορίζοντα? Δηλαδή το συντομότερο το καλύτερο?

 

 

Ο γιατρος μου ειναι της γνωμης καλυτερα μειωση γιατι βλλιως υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να γεννηθουν με σοβαρες αναπηριες.γνωριζω οτι υπαρχει ποσοστο αποτυχιας στην μειωση αλλα ειναι μικροτερο απο το ποσοστο να πανε στραβα τα πραγματα αλλιως.πρεπει να σκεφτω ορθολογιστικα πως να κανω το καλυτερο δυνατο για να ειναι υγειη τα παιδακια μου.

Οσο για την κοπελα που ειπε πιο πανω για υιοθεσια ας ενημερωθει πρωτα του τι σημαινει τριδυμη κυηση κ μετα να κανει ηθικολογιες!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μια ιστορία με τρίδυμα που πήγε μια χαρά, στην οποία η κοπέλα έχασε το ένα στις 9 εβδομάδες. Δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα στα άλλα και είναι δυο κούκλες τώρα.

 

Νομίζω πως μια κατεύθυνση θα σου δώσει ο γιατρός σου που από αυτά που μου 'χεις πει είναι εξαιρετικός. Το κύριο θεμα είναι το καθαρά ιατρικό και ο κίνδυνος στον οποίο μπαίνουν τα έμβρυα. Τι σου λέει γι'αυτό?

 

Χρειάζεσαι μεγάλη δύναμη για να ανταποκριθείς με ψυχραιμία σε αυτές τις συνθήκες και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις. Και προφανώς την έχεις μια και ως τώρα τα έχεις καταφέρει τόσο καλά. Καλό κουράγιο και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια. :-D

 

Αααα έχω μεγάλη απορία ... συνεχίζεις να μην έχεις συμπτώματα?? Αν ναι θα πάψω να πιστεύω στα συμπτώματα για κάθε περίπτωση!!!!

 

Να σου πω την αληθεια στα μεσα της 6ης εβδομαδας ξεκινησαν τρελες αναγουλες κ μια αηδια ολη την ωρα.εχω επισης κ ζαλαδες αλλα αυτες πιστευω οτι οφειλονται στα utrogestan. Κ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μετα την 6η εβδομαδα ξεκινησαν τα συμπτωματα.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγραφα ενώ είχες ήδη απαντήσει σε αυτό για τον γιατρό σου. Σου δίνει χρονικό ορίζοντα? Δηλαδή το συντομότερο το καλύτερο?

 

Οχι πρεπει να περιμενουμε μεχρι την αυχενικη.στις πολυδυμες κυησεις υπαρχουν πιθανοτητες καποιο να εμφανισει συνδρομο οποτε επιλεγουν αυτο.επισης υπαρχει πιθανοτητα να παλινδρομησει καποιο ως τοτε.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

οκ, τότε μη στεναχωριέσαι τώρα για κάτι που μπορεί να μην αποδειχτεί προβλημα μετά (είπε κάποια που αγχώνεται για το τι θα κάνει σε δέκα χρόνια από τώρα ...)

 

Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη σε αυτή τη φάση για όλα τα έμβρυα αλλά και για σένα την ίδια. Εφόσον δεν έχεις να κάνεις επιλογή τώρα ελπίζω και εύχομαι από την ψυχή μου η πραγματικότητα να σε βοηθήσει με τον καλύτερο τρόπο

 

Οχι πρεπει να περιμενουμε μεχρι την αυχενικη.στις πολυδυμες κυησεις υπαρχουν πιθανοτητες καποιο να εμφανισει συνδρομο οποτε επιλεγουν αυτο.επισης υπαρχει πιθανοτητα να παλινδρομησει καποιο ως τοτε.
Link to comment
Share on other sites

οκ, τότε μη στεναχωριέσαι τώρα για κάτι που μπορεί να μην αποδειχτεί προβλημα μετά (είπε κάποια που αγχώνεται για το τι θα κάνει σε δέκα χρόνια από τώρα ...)

 

Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη σε αυτή τη φάση για όλα τα έμβρυα αλλά και για σένα την ίδια. Εφόσον δεν έχεις να κάνεις επιλογή τώρα ελπίζω και εύχομαι από την ψυχή μου η πραγματικότητα να σε βοηθήσει με τον καλύτερο τρόπο

 

Σε ευχαριστω πολύ

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μ'εκανες και χαμογέλασα με την περιγραφή ... οι ζαλάδες ναι, είναι απο τα utrogestan, ιδίως αν τα παίρνεις από το στόμα.

 

Η ναυτία αν δεν κάνω λάθος είναι από την αυξημένη χοριακή οπότε με τα τρίδυμα έχεις θέμα. Μια κολλητή μου φίλη έχει τώρα άγχος γιατί ενώ έχει ακούσει καρδιά και είχε μια δυο μέρες ναυτία μετά είναι μια χαρά τις τελευταίες μέρες και φοβάται μήπως σταμάτησε γιατί και η χοριακή της δεν ανεβαίνει πια πολύ σωστά. Αλλά βέβαια στην 6 με 7 βδομάδα νομίζω πως ανεβαίνει πιο αργά, τέλος πάντων , θα φανεί.

 

Καλή τύχη ... και καλό κουράγιο με τα συμπτώματα :D

 

Να σου πω την αληθεια στα μεσα της 6ης εβδομαδας ξεκινησαν τρελες αναγουλες κ μια αηδια ολη την ωρα.εχω επισης κ ζαλαδες αλλα αυτες πιστευω οτι οφειλονται στα utrogestan. Κ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μετα την 6η εβδομαδα ξεκινησαν τα συμπτωματα.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το θυμηθηκα yulunga εσυ ειχες βαλει εμβρυα μιας μερας απο καταψυξη;;;

 

Ναι!κ ειχαμε πολύ μικρές πιθανοτητες αλλα τελικα πιάσανε κ τα 3.κ μαλιστα τα 2 ηταν καλα κ τό ενα μέτριο.τελικα δεν παίζουν κ τοσο ρόλο αυτα

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει καπου και σε θυμηθηκα.Καλη εγκυμοσυνη να εχεις!Ολα καλα θα πανε!Και μια κοπελα που μιλουσαμε παλιοτερα και ειχε 3δυμα εκανε την μειωση πηγε καλα και τωρα εχει τα διδυμακια της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...