Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θερμαντήρας Μπιμπερό


Recommended Posts

Επειδή κάτι δεν πάει καλά και δεν μπορώ να δώσω τη διεύθυνση σας παραθέτω αυτά από την ενότητα θερμαντήρας stand by:

 

DIMITRA1983 εγραψε: αν ετοιμασω το γαλα σκονη που πινει ο μπεμπης και το εχω stand by στον θερμαντηρα για μια ωρα περιπου πιραζει?υπαρχει περιπτωση να χαλασει το γαλα η να τον πειραξει?

aglaia εγραψε: Το ξένο γάλα διατηρείται σε θερμοκρασία δωματίου για 1 ώρα αλλά όχι μέσα στο θερμαντήρα (τουλάχιστον σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες).

 

Η σκόνη πρέπει να έρχεται σε επαφή με βραστό νερό για να σκοτώνονται πιθανά παθογόνα μια και το γάλα σε σκόνη δεν είναι αποστειρωμένο προϊόν (δεν μπορεί να αποστειρωθεί).

 

Στη συνέχεια μπορεί να διατηρηθεί είτε για μία ώρα σε θερμοκρασία δωματίου ή για περισσότερες ώρες στο ψυγείο.

 

mami έγραψε:

Εγώ κάνω το εξής .... ελπίζω να είναι σωστό !!!!

 

Βράζω το νερό κανονικά, το βάζω στο μπουκάλι και μετά βάζω το μπουκάλι στο θερμαντήρα. Όταν είναι η ώρα να φάει η μπέμπα, απλώς προσθέτω τη σκόνη στο μπουκάλι.

Τι λέτε ;

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες αυτός δεν είναι ασφαλής τρόπος παρασκευής. Αν υπάρχουν παθογόνα στη σκόνη αυτά δεν σκοτώνονται. Τα παθογόνα σκοτώνονται αν έρθουν σε επαφή με βραστό νερό. Δεν είναι συχνό το να υπάρχουν παθογόνα μέσα στη σκόνη οπότε δεν έχει συμβεί τίποτα μέχρι τώρα αλλά όταν υπάρχουν μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες ...

_________________

Α. Παπαδήμα

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού και Γαλουχιας (IBCLC)- International Board Certified Lactation Consultant

 

και αυτα:

evita έγραψε:

 

 

Αγλαϊα, αυτό περί επαφής της σκόνης με βραστό νερό χρειάζεται μόνο στην αρχή που απαοστειρώνουμε τα πάντα ή όσο καιρό πίνει σκόνη;

 

Όσο καιρό πίνει σκόνη. Αν υπάρχει παθογόνο τότε αυτό θα προκαλέσει συμπτώματα δηλητηρίασης, πιο σοβαρά σε ένα μικρό μωρό, λιγότερο σοβαρά σε ένα μεγαλύτερο.

_________________

Α. Παπαδήμα

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού και Γαλουχιας (IBCLC)- International Board Certified Lactation Consultant

 

Εκτός απο αυτά υπάρχει κάπου και άλλη συζήτηση για το θέμα με το νερό και το θερμο (αλλά δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποια είναι, αν θυμάται κάποια άλλη ας μας πει) οπου εκεί μέσα η Αγλαϊα λέει χαρακτηριστικά οτι το ξένο γάλα πρέπει να έρθει σε επαφή με βραστό νερό στους 70 βαθμους.Εγώ οσο καιρό εδινα στο μωρό μου ξένο γάλα δεν το έβαζα στο θερμό αλλα το εβραζα εκείνη τη στιγμή σε μπρικάκι, δεν αργεί καθόλου και αφου το εφτιαχνα το κρύωνα κάτω απο τη βρύση και αν πήγαινα κάπου βόλτα ζήταγα να μου δώσουν βραστο νερό για να το κάνω. Πιστεύω οτι δεν υπάρχει νόημα να αποστειρώνουμε τα πάντα, μέχρι και το νερό αλλά η σκόνη που χρησιμοποιούμε να μην είναι αποστειρωμένη. Οσο για το θερμαντήρα νομίζω οτι είναι πολύ βολικός οσον αφορά το μητρικό γάλα. Εγώ βγάζω με το θήλαστρο και όταν είναι να το δώσω στο μωρό το ζεσταίνω στο θερμαντήρα και είναι οκ. Ελπίζω να βοήθησα....

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν σε εμάς η παιδίατρος μας είπε οκ με το θερμός, ενώ η μαία μου είπε αυτό που λέει η Αρχοντία, ότι δηλαδή στο θερμός δε διατηρείται αποστειρωμένο. Αλλά αφού η παιδίατρος έδωσε το οκ, αυτό κάνουμε μέχρι τώρα. Αλλά βρε linda διαφωνώ με τη λύση με το μπρικάκι καθώς θα πρέπει να περιμένουμε να βράσει το νερό το λιγότερο κανά 5 λεπτο, άντε να το κρυώσεις άλλο τόσο (εμείς το θέλουμε και αρκετά χλιαρό λόγω αντιαναγωγικού γάλατος) και άντε να το φτιάξεις... Ο μπέμπης μου θα έχει λυσσάξει αν περιμένει όλη αυτή τη διαδικασία! Τώρα όμως αποφάσισα να αλλάξω τον τρόπο παρασκευής και θα κάνω αυτό που επίσης αναφέρει η Αρχοντία. Θα βράζω το νερό, θα κρυώνει, θα το βάζω στα αποστειρωμένα μπουκάλια, και μετά στο ψυγείο (εσύ Αρχοντία δεν τα έβαζες στο ψυγείο?). Και απο το ψυγείο στο θερμαντήρα.. Για να δούμε αν θα βολέψει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

smaroula έχεις δίκιο οτι με το μπρίκι καθυστερούμε λίγο αλλά δεν βρήκα άλλο τρόπο να έχω το νερό στους 70 βαθμούς για να το ανακατέψω με τη σκόνη. Ο θερμαντήρας διατηρεί το νερό στους 37 βαθμούς και οχι στους 70 που χρειαζεται για να σκοτωθουν τα παθογονα. Οπως λεει και η Αγλαϊα οσο καιρο δίνουμε γάλα σε σκόνη πρέπει να την ανακατεύουμε με βραστο νερό στους 70 και οχι με βρασμένο που το εχουμε κρυώσει και το ξαναζεσταίνουμε. Τώρα ο καθένας κάνει οτι νομίζει και οτι τον βολεύει. Εγώ πάντως φοβόμουνα να φτιάξω το γάλα με απλά ζεστό ή χλιαρό νερό. Προτιμούσα να το βράσω και αφού φτιάξω το γάλα να το κρυώσω κάτω απο τη βρύση. Ευτυχώς που τώρα θηλάζω αποκλειστικά και εχω ησυχάσει απο αυτο το θέμα...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΣ CHICCO. EINAI ΘΕΡΜΟΣ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΑΖΩ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΣΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ Σ ΑΥΤΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΡΥΩΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΑ ML.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ.34 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ.ΕΝΩ Μ ΑΥΤΟ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΓΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ ?? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΣ. ΑΞΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ???

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090306&itmid=733625

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

εγω κοριτσια χρησιμοποιω θερμαντηρα της chicco kai φτιαχνω το γαλα κανονικα και το αφηνω μεχρι να ερθει η ωρα να φαει στο θερμαντηρα . το μπιμπερο που ζεσταινει το γαλα μονο του σε 60 δευτερα το ξερετε ? ειναι καλο ? το θελω για τα ταξιδια το ξερει καποια απο σας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...