Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Γεια σας γιατρέ!

Έχουν περάσει 2 χρόνια από την καισαρική που έκανα. Μετά την καισαρική παρατήρησα την εξής αλλαγή: κατά την ούρηση δεν μπορώ να βάλω πίεση. Δεν έχω καθόλου πρόβλημα ακράτειας.

Είναι κάτι φυσιολογικό; Μήπως γίνει χειρότερο σε περίπτωση νέας καισαρικής;

Στην διάρκεια της εκγυμοσύνης δεν είχα καμιά αλλαγή, μόνο μετά την καισαρική.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρέ καλησπέρα....

Εχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για διάφορα θέματα.... θα ήθελα λοιπόν κ πάλι την γνώμη σας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω......κλείνω την 28η εβδομάδα κ πριν από μερικές μέρες νοσηλεύτηκα στην κλινική με αιμοραγία για 4 ημέρες...... τώρα είμαι σπίτι ξάπλα(έχω μόνο καφέ) κ βάζω κολπικά υπόθετα ...... το πρόβλημα ήταν μάλλον ο κοντός τράχηλος αφού εχθές που τον μετρήσαμε ήταν στα 23mm......πιστευετε ότι κινδυνεύω από πρόωρο τοκετό? υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ώστε να αποφευχθεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο? το να ξαπλώνω βοηθάει την κατάσταση?? έκανα κάτι εγώ κ συνέβη αυτό? πολλές οι απορίες μου, αλλά καταλαβαίνετε το άγχος μου.....

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε

Γέννησα το παιδάκι μου πριν περίπου ένα χρόνο με καισαρική. Δυστυχώς εκ των υστέρων έχω υποψίες ότι η καισαρική δεν ήταν αναγκαία στην περίπτωσή μου και είμαι πραγματικά θλιμμένη που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού. Διπλή περίδεση του ομφάλιου λώρου του μωρού, έτσι μου είπε ο γιατρός μου. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη να ζήσω το όνειρό μου; να γεννήσω φυσιολογικά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε

Γέννησα το παιδάκι μου πριν περίπου ένα χρόνο με καισαρική. Δυστυχώς εκ των υστέρων έχω υποψίες ότι η καισαρική δεν ήταν αναγκαία στην περίπτωσή μου και είμαι πραγματικά θλιμμένη που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού. Διπλή περίδεση του ομφάλιου λώρου του μωρού, έτσι μου είπε ο γιατρός μου. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη να ζήσω το όνειρό μου; να γεννήσω φυσιολογικά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

 

Καλησπέρα!Στο ιατρικό κομμάτι δεν είμαι η πλέον αρμόδια για να απαντήσω.Γενικώς ,όμως,ισχύει ότι το 72-76% των γυναικών με προηγηθείσα κ.τ. μπορούν να γεννήσουν κολπικά.Ο κίνδυνος ρήξης μήτρας που απασχολεί τις περισσότερες είναι 0,74% και κατ'επέκταση η vbac είναι μια υπαρκτή επιλογή.Σε κάθε περίπτωση δεν είναι όλοι οι γιατροί σε θέση να αναλάβουν το εγχείρημα-χρειάζεται εμπειρία και πραγματική πίστη στο φ.τ.Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να μπεις και στην ομάδα στο facebook.:lol:https://www.facebook.com/groups/VBAC.Greece/

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημερι γιατρέ,

 

Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις..

 

Χθες εμαθα οτι εχω Hpv στον τράχηλο.Ο γιατρος με ενημερωσε πως δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο..θελω ομως και την γνωμη σας..

Ποια μεθοδος ειναι αποτελεσματικη?LAZER?

Ως συνηθως αλλοιωνονται με το lazer αν κανω?Το lazer αν το κανω σε ημερα ωορηξιας υπαρχει καποιο προβλημα?

Ρωταω τοσα γιατι εχω σκοπο απο τον καινουριο χρονο να μπω στην διαδικασια για παιδακι..

Σε περιπτωση εγκυμοσυνης αυτη η ασθενεια μπορει να βλαψει το εμβρυο?Η να εχιε κατι αναλογο?

Και με ποιον τροπο μπορω να μαθω αν η μητρα εχει HPV?τεστ ΠΑΠ εκανα και ολα ηταν μια χαρα..Το τεστ μας δειχνει ομως τυχον καποια θηλωματα HPV?

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ,περιμενω την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας γιατρε.. ανατρεχω ξανα στις συμβουλες σας.. εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης παρα πολλα υγρα διαφανα! η κολπικη καλλιεργεια στον προγεννητικο ειχε δειξει ουρεοπλασμα , δεν ξερω αν αυτο σχετιζεται με τα υγρα... οι ουρολογικες μου καθαρες απο την αρχη μεχρι και τωρα ! το θεμα μου ειναι οτι τελευταια παρατηρω οτι εχει αλλαξει το χρωμα,, απο διαφανα που ηταν τωρα ειναι ασπρα και μερικες φορες και κιτρινα... δεν ειναι δυσοσμα ουτε εχω τσουξιμο... ειμαι στην 29 εβδομαδα τωρα σχεδον.. το θεωρητε φυσιολογικο? ο γιατρος μου δεν το θεωρησε απαραιτητο να το κοιταξουμε περετερω .. ομως εγω ανυσηχω λιγο...

 

Καλησπέρα,

 

Τα κολπικά υγρά μεταβάλλονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μπορεί να αυξηθούν ή και να πάρουν λευκωπό χρώμα από τη μέση της κύησης και μετά. Συνεπώς είναι πράγματι πολύ πιθανό να πρόκειται για φυσιολογική μεταβολή τους χωρίς να υπάρχει κάτι το παθολογικό, ειδικά εφόσον δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα. Εάν πάντως εξακολουθείτε να ανησυχείτε μπορείτε να κάνετε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού για να βεβαιωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Αντισώματα κυτταρομαγαλοιου IgG 733

Αντισώματα κυτταρομεγαλοιου IgM αρνητικο

 

Αντισώματα ερυθράς IgG 196

Αντισώματα ερυθράς IgM αρνητικο.

 

Οι εξετάσεις έγιναν 1 μήνα μετά την απόξεση.

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

 

 

Καλησπέρα,

 

Τα IgG CMV είναι υψηλά, όμως το γεγονός ότι τα IgM είναι αρνητικά τοποθετεί τη λοίμωξη που σας προσέδωσε την ανοσία (τα θετικά IgG) τουλάχιστον 6 μήνες στο παρελθόν άρα αμφιβάλλω ότι σχετίζεται με την παλινδρόμηση. Τα IgG για την ερυθρά είναι στα αναμενόμενα πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ!

Έχουν περάσει 2 χρόνια από την καισαρική που έκανα. Μετά την καισαρική παρατήρησα την εξής αλλαγή: κατά την ούρηση δεν μπορώ να βάλω πίεση. Δεν έχω καθόλου πρόβλημα ακράτειας.

Είναι κάτι φυσιολογικό; Μήπως γίνει χειρότερο σε περίπτωση νέας καισαρικής;

Στην διάρκεια της εκγυμοσύνης δεν είχα καμιά αλλαγή, μόνο μετά την καισαρική.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Καλησπέρα,

 

Μερικές φορές τέτοια συμπτώματα σχετίζονται με κάποιου βαθμού πρόπτωση της μήτρας που προκαλεί αλλαγή στην πορεία και τη λειτουργία της ουρήθρας. Κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί τόσο μετά από φυσιολογικό τοκετό όσο και μετά από καισαρική.

Εκτός από την κλινική εξέταση από γυναικολόγο ή ουρολόγο σε τέτοιες περιπτώσεις συχνά αποδεικνύεται χρήσιμος και ο ουροδυναμικός έλεγχος. Εφόσον διαγνωστεί η ακριβής φύση του προβλήματος τότε μπορεί να γίνει και κάποια πρόβλεψη για το κατά πόσο είναι πιθανό να επιδεινωθεί σε μελλοντική εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα....

Εχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για διάφορα θέματα.... θα ήθελα λοιπόν κ πάλι την γνώμη σας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω......κλείνω την 28η εβδομάδα κ πριν από μερικές μέρες νοσηλεύτηκα στην κλινική με αιμοραγία για 4 ημέρες...... τώρα είμαι σπίτι ξάπλα(έχω μόνο καφέ) κ βάζω κολπικά υπόθετα ...... το πρόβλημα ήταν μάλλον ο κοντός τράχηλος αφού εχθές που τον μετρήσαμε ήταν στα 23mm......πιστευετε ότι κινδυνεύω από πρόωρο τοκετό? υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ώστε να αποφευχθεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο? το να ξαπλώνω βοηθάει την κατάσταση?? έκανα κάτι εγώ κ συνέβη αυτό? πολλές οι απορίες μου, αλλά καταλαβαίνετε το άγχος μου.....

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας....

 

Καλησπέρα,

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σας και σας εύχομαι όλα να πάνε τελικά καλά. 23mm είναι όντως κοντό μήκος και χρειάζεται προσοχή για να μειωθεί η πιθανότητα πρόωρου τοκετού. Το θετικό πάντως είναι πως φαίνεται να κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε - αναπαύεστε και βάζετε κολπικά υπόθετα προγεστερόνης. Αυτός ο συνδυασμός δίνει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα σε τέτοιες περιπτώσεις με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια - προσωπικά τον προτιμώ από τη χειρουργική περίδεση τραχήλου. Εάν καταφέρετε να κερδίσετε μερικές εβδομάδες ακόμη, ώστε να συμπληρωθούν οι 32 εβδομάδες, τότε η πρόγνωση είναι πολύ καλή ακόμα κι αν το μωράκι γεννηθεί. Σε ό,τι αφορά στα αίτια σίγουρα δεν ευθύνεστε εσείς. Απλώς κάποιες γυναίκες έχουν μια σχετική προδιάθεση που κάνει τον τράχηλό τους να βραχύνεται στην εγκυμοσύνη (αν και συχνά όχι σε κάθε εγκυμοσύνη).

 

Καλή τύχη και υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημερι γιατρέ,

 

Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις..

 

Χθες εμαθα οτι εχω Hpv στον τράχηλο.Ο γιατρος με ενημερωσε πως δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο..θελω ομως και την γνωμη σας..

Ποια μεθοδος ειναι αποτελεσματικη?LAZER?

Ως συνηθως αλλοιωνονται με το lazer αν κανω?Το lazer αν το κανω σε ημερα ωορηξιας υπαρχει καποιο προβλημα?

Ρωταω τοσα γιατι εχω σκοπο απο τον καινουριο χρονο να μπω στην διαδικασια για παιδακι..

Σε περιπτωση εγκυμοσυνης αυτη η ασθενεια μπορει να βλαψει το εμβρυο?Η να εχιε κατι αναλογο?

Και με ποιον τροπο μπορω να μαθω αν η μητρα εχει HPV?τεστ ΠΑΠ εκανα και ολα ηταν μια χαρα..Το τεστ μας δειχνει ομως τυχον καποια θηλωματα HPV?

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ,περιμενω την απαντηση σας.

 

 

Καλησπέρα,

 

Ο HPV δεν επηρεάζει ούτε το σώμα της μήτρας ούτε το έμβρυο σε πιθανή εγκυμοσύνη. Είναι ιός που αφορά αποκλειστικά και μόνο τον τράχηλο της μήτρας, ο οποίος δεν συμμετέχει ουσιαστικά στην εγκυμοσύνη.

 

Από εκεί και πέρα το θέμα είναι αρκετά πιο σύνθετο από ό,τι ίσως σας εξηγήθηκε. Αν υπάρχει απλά ιός HPV χωρίς να έχει προκαλέσει βλάβη στον τράχηλο τότε δε χρειάζεται καμία θεραπεία. Αν υπάρχουν βλάβες, η θεραπεία εξαρτάται από το τι βαθμού είναι αυτές. Πάντως το ότι το τεστ Παπ είναι αρνητικό (φυσιολογικό) είναι ενθαρρυντικό πως κατά πάσα πιθανότητα δε θα χρειαστεί κάποια επιθετική θεραπεία.

 

Θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε και πάλι με το γιατρό σας και να ζητήσετε λεπτομερή επεξήγηση της κατάστασης, ρωτώντας όλες τις ερωτήσεις που αναφέρετε παραπάνω. Είναι κρίμα να "έχετε κάτι" αλλά να μην ξέρετε τελικά σε τι ακριβώς αφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Μιχαλόπουλε

Γέννησα το παιδάκι μου πριν περίπου ένα χρόνο με καισαρική. Δυστυχώς εκ των υστέρων έχω υποψίες ότι η καισαρική δεν ήταν αναγκαία στην περίπτωσή μου και είμαι πραγματικά θλιμμένη που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού. Διπλή περίδεση του ομφάλιου λώρου του μωρού, έτσι μου είπε ο γιατρός μου. Πιστεύετε ότι θα μπορούσα σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη να ζήσω το όνειρό μου; να γεννήσω φυσιολογικά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

 

Καλησπέρα,

 

Η περιτύλιξη του λώρου μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να προκαλέσει προβλήματα στον τοκετό αλλά τελικά είναι δύσκολο εκ των υστέρων να γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συνέβη. Πάντως εάν αυτό ήταν το μοναδικό θέμα τότε σαφώς και δεν υπάρχει πρόβλημα να προσπαθήσετε για φυσιολογικό τοκετό την επόμενη φορά.

 

Είναι κρίμα να θυμάστε τον τοκετό σας με θλίψη - κανονικά πρέπει να είναι μια ανάμνηση χαράς. Η ομάδα στο facebook που αναφέρθηκε προηγουμένως θα σας βοηθήσει πιστεύω να μάθετε πολλά πράγματα για το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική, και θα σας εμψυχώσει. Επίσης συχνά η συζήτηση με γιατρό που ασχολείται με το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική μπορεί να βοηθήσει να βάλετε τα πράγματα σε μια σειρά, να καταλάβετε καλύτερα τι συνέβη στον προηγούμενο τοκετό και πώς μπορείτε να πετύχετε ένα φυσιολογικό τοκετό στην επόμενη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

απο την εμπειρια σας ενδεικνυται η σπερματεγχυση οταν υπαρχει προβλημα

μη ρευστοποιησης του σπερματος;Ολες οι αλλες εξετασεις μας ειναι καλες.

 

γιατρε μου,απαντηστε μου και μενα σας παρακαλωω!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΙΡΗ 36 viewpost.gif

Καλησπερα σας,

απο την εμπειρια σας ενδεικνυται η σπερματεγχυση οταν υπαρχει προβλημα

μη ρευστοποιησης του σπερματος;Ολες οι αλλες εξετασεις μας ειναι καλες

 

Καλησπέρα,

 

Αν και αυτό εξαρτάται, συχνά επί καθυστέρησης ή μη ρευστοποίησης του σπέρματος είναι δύσκολο να παραχθεί επαρκώς καλό δείγμα από τον εμβρυολόγο ώστε να χρησιμοποιηθεί σε σπερματέγχυση. Για το λόγο αυτό σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις ενδείκνυται να γίνει εξωσωματική απευθείας. Το καλύτερο πάντως θα ήταν να σας απαντήσει σχετικά και κάποιος ειδικός στην εξωσωματική για μια πιο έγκυρη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ και απο μένα και χρόνια πολλά. Θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Αρχές Γενάρη θα βγάλω ένα πολύποδα ο οποίος είναι μέσα στην μήτρα 1 εκατοστού. Στην θέση που είναι δεν εμποδίζει την σύλληψη αλλά η γιατρός μου είπε να τον βγάλουμε υστεροσκοπικά μιας και θέλω να κάνω μωρό και για να αποκλειστεί η πιθανότητα μιας αποβολής. Εσείς συμφωνείτε με αυτό;;; Αν κάνω την υστεροσκόπηση μετά απο πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω τις προσπάθειές μου;;;; Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό σας απόγευμα γιατρε,

 

Αρχικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας:)!!

 

Μίλησα με τον γιατρο πάλι και μου είπε πως απλά ο τράχηλος εχει κάποια θηλώματα ακριβώς στο στόμιο τα οποία πρέπει να βγουν με λειζερ και ότι δεν χρειάζεται κάποια άλλη θεραπεία..Πιστεύετε οτι θα φυγουν με μια φορα λειζερ αν κανω?Ποια ειναι οι γνωνη σας?

Επίσης θα ήθαλε να σας ρωτήσω, δεν υπάρχει φόβος ο συζυγός μου να εχει κολλήσει κατι και να μην ειναι εμφανη...?Και εκτος αυτό κανοντας στ... δεν υπάρχει φοβος και εγω η ίδια να πάθω κατι στο στόμα μου?

Γενικά ο αντρας τι εξετάσεις πρέπει να κάνει για να δει ότι όλα ειναι εντάξει?

 

Σας ευχαριστω θερμά,Καλές γιορτές και χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε εκανα το τεστ παπ 7 μερες μετα απο την σαλπιγγογραφια (η μια σαλπιγγα που εχω μετα απο εξωμητριο πριν 1 1/2 χρονοειναι αριστη)

Παντα τα τεστ παπ εβγαιναν καθαρα,ο αντρας μου ειναι ο μονος που εχω παει μαζι του και το ιδιο και αυτος,η γιατρος τον προηγουμενο μηνα που με ειχε δει ολα ηταν μια χαρα και δεν εχω φυσικα κανενα περιεργο συμπτωμα φαγουρα ή κατι αλλο!η γιατρος μου που ειδε το τεστ παπα μου ειπε να μην ανησυχω και πως δεν ειναι τιποτα αλλα σε εμας τους απλους ανθρωπους αυτες οι λεξεις "φλεγμονη,υπρπλασια.....και τα υπολοιπα'' ακουγονται καπως περιεργες!εσεις πως το βλεπετε με βαση αυτα που σας γραφω?Ευχαριστω πολυ

 

 

 

 

πλακωδη κυτταρα κολπου - αφθονα

πλακωδη κυτταρα εξωτραχηλου- αφθονα

κυλινδρικα κυτταρα ενδοτραχηλου - αρκετα

χλωριδα κολπου -κοκκοβακτηριδια

φλεγμονωδη κυτταρα - αφθονα και αφρωδη ιστιοκυτταρα

μη φυσιολογικα κυτταρα - υπερπλασια κυλινδρικων ενδοτραχηλικων κυτταρων με συνοδες φλεγμονωδεις αλλοιωσεις

 

συμπεερασμα εικονα χρονιζουσαςε φλεγμονης τραχηλιτις,αρνητικο για κακκοηθεια υλικο.συνισταται πληρηρς μικροβιολογικος ελεγχος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ και απο μένα και χρόνια πολλά. Θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Αρχές Γενάρη θα βγάλω ένα πολύποδα ο οποίος είναι μέσα στην μήτρα 1 εκατοστού. Στην θέση που είναι δεν εμποδίζει την σύλληψη αλλά η γιατρός μου είπε να τον βγάλουμε υστεροσκοπικά μιας και θέλω να κάνω μωρό και για να αποκλειστεί η πιθανότητα μιας αποβολής. Εσείς συμφωνείτε με αυτό;;; Αν κάνω την υστεροσκόπηση μετά απο πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω τις προσπάθειές μου;;;; Σας ευχαριστώ!!!

 

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Η παραδοσιακή γυναικολογική πρακτική είναι αυτή που σας προτείνει η γιατρός σας μια και οι ενδομήτριοι πολύποδες έχουν ενοχοποιηθεί για αποβολές κατά τις πρώτες εβδομάδες της κύησης. Πάντως αναλόγως και του ιατρικού ιστορικού δεν επιλέγουν όλες οι γυναίκες να τους αφαιρέσουν - κάποιες προτιμούν να προχωρήσουν σε αφαίρεση μόνο αν έχουν ιστορικό αποβολών.

 

Ένα διάστημα ενός-δυο μηνών είναι επαρκές για να ολοκληρωθεί η επούλωση πριν αρχίσετε τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε εκανα το τεστ παπ 7 μερες μετα απο την σαλπιγγογραφια (η μια σαλπιγγα που εχω μετα απο εξωμητριο πριν 1 1/2 χρονοειναι αριστη)

Παντα τα τεστ παπ εβγαιναν καθαρα,ο αντρας μου ειναι ο μονος που εχω παει μαζι του και το ιδιο και αυτος,η γιατρος τον προηγουμενο μηνα που με ειχε δει ολα ηταν μια χαρα και δεν εχω φυσικα κανενα περιεργο συμπτωμα φαγουρα ή κατι αλλο!η γιατρος μου που ειδε το τεστ παπα μου ειπε να μην ανησυχω και πως δεν ειναι τιποτα αλλα σε εμας τους απλους ανθρωπους αυτες οι λεξεις "φλεγμονη,υπρπλασια.....και τα υπολοιπα'' ακουγονται καπως περιεργες!εσεις πως το βλεπετε με βαση αυτα που σας γραφω?Ευχαριστω πολυ

 

 

 

 

πλακωδη κυτταρα κολπου - αφθονα

πλακωδη κυτταρα εξωτραχηλου- αφθονα

κυλινδρικα κυτταρα ενδοτραχηλου - αρκετα

χλωριδα κολπου -κοκκοβακτηριδια

φλεγμονωδη κυτταρα - αφθονα και αφρωδη ιστιοκυτταρα

μη φυσιολογικα κυτταρα - υπερπλασια κυλινδρικων ενδοτραχηλικων κυτταρων με συνοδες φλεγμονωδεις αλλοιωσεις

 

συμπεερασμα εικονα χρονιζουσαςε φλεγμονης τραχηλιτις,αρνητικο για κακκοηθεια υλικο.συνισταται πληρηρς μικροβιολογικος ελεγχος

 

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Θα συμφωνήσω πως δεν πρέπει να ανησυχείτε. Το μόνο που δείχνει το τεστ Παπ σας είναι μια ήπια φλεγμονή του τραχήλου (τραχηλίτιδα) η οποία είναι μάλλον κοινό εύρημα. Θα μπορούσατε πάντως να κάνετε μια καλλιέργεια κολπικού/τραχηλικού υγρού για να δείτε αν χρειάζεται να πάρετε κάποια αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό σας απόγευμα γιατρε,

 

Αρχικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας:)!!

 

Μίλησα με τον γιατρο πάλι και μου είπε πως απλά ο τράχηλος εχει κάποια θηλώματα ακριβώς στο στόμιο τα οποία πρέπει να βγουν με λειζερ και ότι δεν χρειάζεται κάποια άλλη θεραπεία..Πιστεύετε οτι θα φυγουν με μια φορα λειζερ αν κανω?Ποια ειναι οι γνωνη σας?

Επίσης θα ήθαλε να σας ρωτήσω, δεν υπάρχει φόβος ο συζυγός μου να εχει κολλήσει κατι και να μην ειναι εμφανη...?Και εκτος αυτό κανοντας στ... δεν υπάρχει φοβος και εγω η ίδια να πάθω κατι στο στόμα μου?

Γενικά ο αντρας τι εξετάσεις πρέπει να κάνει για να δει ότι όλα ειναι εντάξει?

 

Σας ευχαριστω θερμά,Καλές γιορτές και χρόνια πολλά!

 

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Εφόσον ο γιατρός σας βλέπει κάποιες αλλοιώσεις στον τράχηλο και κρίνει ότι η θεραπεία με laser είναι επαρκής τότε δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. Για να απαντηθούν όμως τα υπόλοιπα ερωτήματά σας πρέπει να γνωρίζουμε αν αναφέρεται σε προ-καρκινικές αλλοιώσεις του τραχήλου (στις οποίες μπορεί να αναφέρεται για περιγραφικούς λόγους ως θηλώματα) ή σε οξυτενή κονδυλώματα.

Εάν πρόκειται για τις πρώτες τότε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το σύζυγο ούτε και για εσάς σε περίπτωση στοματικού έρωτα. Αν όμως πρόκειται για κονδυλώματα τότε μπορεί να τα παρουσιάσει και ο σύζυγος και τότε και εσείς στο λάρυγγα εάν μολυνθείτε. Συνεπώς χρειάζεται διευκρίνηση από το γιατρό σας για το τι ακριβώς μιλάμε. Θα σας συμβούλευα να τον ρωτήσετε ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις που ρωτάτε εδώ για να έχετε μια ξεκάθαρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ και πάλι.Στη σαλπιγγογραφία που έκανα βρέθηκε ότι έχω μήτρα σε σχήμα Τ.Τί είναι αυτό ακριβώς θα ήθελα να μάθω αν δηλαδή προκαλεί υπογονιμότητα και αποβολές.Ο γιατρός μου το ερμήνευσε ως δίκερω μήτρα ,είδε μάλιστα διάφραγμα στον υπέρηχο και συνέστησε υστεροσκόπηση.

Με το σύζυγο κάνουμε άκαρπες προσπάθειες για μωρό εδώ και 2 χρόνια κι έχω ιστορικό παλίνδρομης κύησης και απόξεσης πριν από 8 χρόνια.

Ποιά η δική σας γνώμη?Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρέ

Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι που με απασχολεί .μετά απο 2 παλλυδρόμες κυήσεις μια βιοχημική και μια γέννα με καισαρική που δεν κατέληξε σωστά(ήταν πολύ μικρό το μωράκι έζησε 5 ημέρες και απεβίωσε) έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου προσπάθειες για μωρό. Έχω θυροειδή και παίρνω φάρμακο και για το ζάχαρο.Έχω προδιάθεση για ζάχαρο και για μην κάνω ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη.Έχω και πολι/κές ωθήκες και δεν έχω και σταθερό κύκλο.Στην τελευταία περίοδο είχα καθυστέρηση 45 ημέρες και όταν είχα περίοδο ήρθα σε επαφή με τον σύζ.(την 4 μέρα)τόσο μου διαρκεί άλλωστε.Την 7 μέρα της περιόδου όταν σκουπιζόμουν είχα ροζ στο χαρτί. Στο εσώρουχο μου όμως όχι.Είδα στο internet ότι μπορεί να είναι και η τοποθέτηση το γον. ωαρίου στην μήτρα.Μετά απο εβδομάδες έκανα ενα τεστ εγκυμ. και βγήκε αρνητικό έκανα και δεύτερο την 3 εβδομάδα και είναι και αυτό αρνητικό.Τα τεστ τα έκανα χωρίς βέβαια να έχω καθυστέρηση.Τι πρέπει να κάνω.Και αν έπραξα και σωστά?Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ και πάλι.Στη σαλπιγγογραφία που έκανα βρέθηκε ότι έχω μήτρα σε σχήμα Τ.Τί είναι αυτό ακριβώς θα ήθελα να μάθω αν δηλαδή προκαλεί υπογονιμότητα και αποβολές.Ο γιατρός μου το ερμήνευσε ως δίκερω μήτρα ,είδε μάλιστα διάφραγμα στον υπέρηχο και συνέστησε υστεροσκόπηση.

Με το σύζυγο κάνουμε άκαρπες προσπάθειες για μωρό εδώ και 2 χρόνια κι έχω ιστορικό παλίνδρομης κύησης και απόξεσης πριν από 8 χρόνια.

Ποιά η δική σας γνώμη?Σας ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα,

 

Οι ανατομικές παραλλαγές της μήτρας που ταιριάζουν με την περιγραφή σας έχουν αρκετές διαβαθμίσεις που κυμαίνονται από την ύπαρξη διαφράγματος (που μπορεί να αφαιρεθεί υστεροσκοπικά) ως την παρουσία δύο χωριστών κοιλοτήτων της μήτρας (δίκερη μήτρα - που δεν διορθώνεται χειρουργικά). Η παρουσία διαφράγματος πράγματι μπορεί να προδιαθέσει σε αποβολές και αν είναι δυνατό να αφαιρεθεί υστεροσκοπικά αυτό θα ήταν επιθυμητό. Η δίκερη μήτρα δεν προδιαθέτει τόσο σε αποβολές όσο σε επιπλοκές αργότερα στην εγκυμοσύνη. Θεωρώ ότι θα πρέπει να διευκρινίσετε με το γιατρό σας περί τίνος ακριβώς πρόκειται και αν η υστεροσκόπηση θα είναι μόνο διαγνωστική ή και επεμβατική.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρέ

Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι που με απασχολεί .μετά απο 2 παλλυδρόμες κυήσεις μια βιοχημική και μια γέννα με καισαρική που δεν κατέληξε σωστά(ήταν πολύ μικρό το μωράκι έζησε 5 ημέρες και απεβίωσε) έχουμε ξεκινήσει με τον άντρα μου προσπάθειες για μωρό. Έχω θυροειδή και παίρνω φάρμακο και για το ζάχαρο.Έχω προδιάθεση για ζάχαρο και για μην κάνω ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη.Έχω και πολι/κές ωθήκες και δεν έχω και σταθερό κύκλο.Στην τελευταία περίοδο είχα καθυστέρηση 45 ημέρες και όταν είχα περίοδο ήρθα σε επαφή με τον σύζ.(την 4 μέρα)τόσο μου διαρκεί άλλωστε.Την 7 μέρα της περιόδου όταν σκουπιζόμουν είχα ροζ στο χαρτί. Στο εσώρουχο μου όμως όχι.Είδα στο internet ότι μπορεί να είναι και η τοποθέτηση το γον. ωαρίου στην μήτρα.Μετά απο εβδομάδες έκανα ενα τεστ εγκυμ. και βγήκε αρνητικό έκανα και δεύτερο την 3 εβδομάδα και είναι και αυτό αρνητικό.Τα τεστ τα έκανα χωρίς βέβαια να έχω καθυστέρηση.Τι πρέπει να κάνω.Και αν έπραξα και σωστά?Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

 

Καλησπέρα,

 

Αν κατάλαβα καλά είχατε κύκλο 45 ημερών και κανονικής διάρκειας περίοδο, 4 ημερών. Την 7η μέρα (3 μέρες μετά το τέλος της περιόδου) είχατε ροζ υγρά και στη συνέχεια δύο αρνητικά τεστ εγκυμοσύνης.

 

Εάν τα λέω σωστά τότε θεωρώ ότι απλώς δεν είστε έγκυος και ο κύκλος συνεχίζει κανονικά. Δεν βλέπω κάτι σε αυτά που γράφετε που να θέτει την υποψία εγκυμοσύνης οπότε απλά συνεχίστε τις προσπάθειες, ίσως και υπό την καθοδήγηση του γιατρού σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Θα συμφωνήσω πως δεν πρέπει να ανησυχείτε. Το μόνο που δείχνει το τεστ Παπ σας είναι μια ήπια φλεγμονή του τραχήλου (τραχηλίτιδα) η οποία είναι μάλλον κοινό εύρημα. Θα μπορούσατε πάντως να κάνετε μια καλλιέργεια κολπικού/τραχηλικού υγρού για να δείτε αν χρειάζεται να πάρετε κάποια αντιβίωση.

 

Χρονια πολλα γιατρε και σας ευχαριστω για την απαντηση σας!Αν μπορουσατε να μου απαντουσατε σε κατι αλλο απειδη ο αντρας μου ειναι ο μονος που εχω παει μαζι του και το ιδιο και αυτος καποτε ειχα διαβασει πως οι πιθανοτητες να εχω ενα παθολογικο τεστ παπ ειναι ελαχιστες και δεν χρειαζετε να κανω καθε χρονο ισχυει?Και υπαρχει περιπτωση αυτο που μου βρηκε ''φλεγμονη'' οπως ειπατε και εσεις να ειναι απο την σαλπιγγογραφια και αν οχι απο τι μπορει να συνεβει?Απλα αγχωθηκα λιγο γιατι απο αυτον τον κυκλο που θα ερθει θα ξεκινησω σερπαφαρ μηπως και κανω ωορια και απο τις 2 ωοθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...