Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπερα σας γιατρε! Ειμαι 31 ετων και μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος γεγονος που με εχει χαροποιησει ιδιαιτερα. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι κανω θεραπεια με seropram 20 λογω διαταραχης πανικου και αγοραφοβιας απο την οποια πασχω τα τελευταια χρονια. Ο ψυχιατρος μου με συμβουλεψε να προχωρησουμε σε σταδιακη διακοπη και βλεπουμε αναλογα με το πως θα ειμαι. Δε θεωρει απαγορευτικη τη ληψη του φαρμακου κατα την εγκυμοσυνη αν υπαρχει αναγκη. Εσεις τι γνωμη εχετε; Κινδυνευει το μωρο μου απο το συγκεκριμενο φαρμακο; Τι θα με συμβουλευατε;Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς συγχαρητήρια! Το Seropram θεωρείται από τα ασφαλέστερα φάρμακα αυτού του τύπου στην εγκυμοσύνη και είναι σαφώς προτιμότερο από πολλά άλλα. Οι πιθανές παρενέργειες στο μωρό είναι ιδιαίτερα σπάνιες γι'αυτό και εάν η μητέρα το χρειάζεται δεν έχουμε ενδοιασμούς να το χορηγήσουμε. Εντούτοις ο γιατρός σας έχει δίκιο που κάνει μια προσπάθεια να το κόψετε, γενικός κανόνας είναι πως όσο λιγότερα φάρμακα παίρνουμε στην εγκυμοσύνη τόσο το καλύτερο. Αν δείτε όμως ότι τελικά το χρειάζεστε πάρτε το χωρίς ιδιαίτερη ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

Θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε γιατί ο χαμηλή πρόσφυση του πλακούντα είναι κάτι που με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης συνήθως αλλάζει, με τον πλακούντα να "ανεβαίνει" υψηλότερα και να παύει να αποτελεί πρόβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό θα έχει συμβεί το αργότερο μέχρι τις 34 εβδομάδες.

 

Γενικά δεν απαιτείται κατάκλιση γιατί δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά. Καλό είναι να αποφεύγονται οι σεξουαλικές επαφές μέχρι να ανεβεί ο πλακούντας ψηλότερα, ώστε να μην προκαλούνται επεισόδια αιμορραγίας, αλλά κατά τ'άλλα μπορείτε να συνεχίσετε όπως συνήθως.

 

γιατρε 26 εβδομδα και ο πλακουντας ακομα κατω ! ο γιατρος μου τον χαρακτηρησε επιχειλιο(οπισθιο) ... και φυσικα σιγα σιγα οι ελπιδες μου να ανεβει σβυνουν... μπορειτε να μου πειτε ποσο επικυνδυνο ειναι αυτο εαν παραμεινει ετσι? που απ οτι βλεπω ειναι και το πιο πιθανο ... :( πειστευεται οτι θα ηταν καλο να κανω ενεσης κορτιζονης για τα πνευμονακια της μπεμπας μου? κι αν ποτε μου συστηνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!

Ειμαι στην 24η βδομάδα εγκυος και αναγκαστηκα δυστυχώς να ξεκινήσω αντιβίωση klaricid 500mg,δυο φορές τη μερα.ταλαιπωρηθηκα μια βδομαδα με πονοκεφάλους ,πόνο λαιμό και στο αυτί και μετα απο διάγνωση Ωρλ εχω ιγμοριτιδα και αρχομένη ωτιτιδα στο ένα αυτί.επροδη ειμαι αλλεργικη στην αμοξιλ μου δώσε κλαρισιντ,διότι η ceclor δεν πιάνει στην ιγμοριτιδα.

Επίσης μου έδωσε εισπνεόμενη απο τη μύτη με κορτιζονη.

Όπως καταλαβαίνετε εχω τρομερές τύψεις που παίρνω αντιβίωση,παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην βδομαδα που ειμαι.

Γιατρέ εσάς ποια ειναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατρε 26 εβδομδα και ο πλακουντας ακομα κατω ! ο γιατρος μου τον χαρακτηρησε επιχειλιο(οπισθιο) ... και φυσικα σιγα σιγα οι ελπιδες μου να ανεβει σβυνουν... μπορειτε να μου πειτε ποσο επικυνδυνο ειναι αυτο εαν παραμεινει ετσι? που απ οτι βλεπω ειναι και το πιο πιθανο ... :( πειστευεται οτι θα ηταν καλο να κανω ενεσης κορτιζονης για τα πνευμονακια της μπεμπας μου? κι αν ποτε μου συστηνετε?

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα να μην απογοητεύεστε γιατί υπάρχει ακόμη χρόνος να ανέβει ο πλακούντας ψηλότερα.

Σχετικά με την επικινδυνότητα, εφόσον δεν έχετε αιμορραγίες δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο και δε χρειάζεται να κάνετε κάτι διαφορετικά.

Οι ενέσεις κορτιζόνης συστήνονται όταν αναμένεται ότι το μωρό θα γεννηθεί πρόωρα για οποιοδήποτε λόγο. Στη περίπτωσή σας δεν υπάρχει κάποια αιτία για να αναμένεται ότι ο τοκετός θα συμβεί νωρίτερα συνεπώς προσωπικά δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να τις κάνετε.

Άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να βλέπετε την εγκυμοσύνη σας ως μια φυσιολογικά εξελισσόμενη κύηση - από αυτά που μου λέτε δε θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ!

Ειμαι στην 24η βδομάδα εγκυος και αναγκαστηκα δυστυχώς να ξεκινήσω αντιβίωση klaricid 500mg,δυο φορές τη μερα.ταλαιπωρηθηκα μια βδομαδα με πονοκεφάλους ,πόνο λαιμό και στο αυτί και μετα απο διάγνωση Ωρλ εχω ιγμοριτιδα και αρχομένη ωτιτιδα στο ένα αυτί.επροδη ειμαι αλλεργικη στην αμοξιλ μου δώσε κλαρισιντ,διότι η ceclor δεν πιάνει στην ιγμοριτιδα.

Επίσης μου έδωσε εισπνεόμενη απο τη μύτη με κορτιζονη.

Όπως καταλαβαίνετε εχω τρομερές τύψεις που παίρνω αντιβίωση,παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην βδομαδα που ειμαι.

Γιατρέ εσάς ποια ειναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω με το γιατρό σας. Αφενός τα φάρμακα που παίρνετε δε θεωρούνται βλαβερά για το έμβρυο, αφετέρου σαφώς τα χρειάζεστε. Χωρίς υγιή μαμά ούτε το μωρό μπορεί να αναπτυχθεί σωστά οπότε φροντίζοντας τη δική σας υγεία κάνετε τελικά το καλύτερο και για το μωρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα να μην απογοητεύεστε γιατί υπάρχει ακόμη χρόνος να ανέβει ο πλακούντας ψηλότερα.

Σχετικά με την επικινδυνότητα, εφόσον δεν έχετε αιμορραγίες δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο και δε χρειάζεται να κάνετε κάτι διαφορετικά.

Οι ενέσεις κορτιζόνης συστήνονται όταν αναμένεται ότι το μωρό θα γεννηθεί πρόωρα για οποιοδήποτε λόγο. Στη περίπτωσή σας δεν υπάρχει κάποια αιτία για να αναμένεται ότι ο τοκετός θα συμβεί νωρίτερα συνεπώς προσωπικά δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να τις κάνετε.

Άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να βλέπετε την εγκυμοσύνη σας ως μια φυσιολογικά εξελισσόμενη κύηση - από αυτά που μου λέτε δε θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα.

 

γιατρε, μου δωσατε μεγαλη χαρα και ανακουφηση με το μυνημα σας , γτ με οσα εχω διαβασει στο ιντερνετ εχω τρομοκρατηθει !! Σας ευχαρηστω παρα μα παρα πολυ ! να στε καλα !!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

είμαι στην ένατη εβδομάδα εγκυμοσύνης και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

στις εξετάσεις που κάνει κάθε έγκυος στην αρχή της εγκυμοσύνης, θεωρείτε ότι πρέπει να γίνουν και οι HSV1 & HSV2 αντιγόνα (IgG Igm)? Οι συγκεκριμένες δεν καλύπτονται από το ασφαλιστικό μου ταμείο και είναι σχετικά ακριβές. Αν είναι "πλεονασμός" ή όχι να γίνουν, καθαρά την άποψή σας θα ήθελα. Και αν ναι, μέχρι ποια εβδομάδα θα έπρεπε να γίνουν? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

είμαι στην ένατη εβδομάδα εγκυμοσύνης και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

στις εξετάσεις που κάνει κάθε έγκυος στην αρχή της εγκυμοσύνης, θεωρείτε ότι πρέπει να γίνουν και οι HSV1 & HSV2 αντιγόνα (IgG Igm)? Οι συγκεκριμένες δεν καλύπτονται από το ασφαλιστικό μου ταμείο και είναι σχετικά ακριβές. Αν είναι "πλεονασμός" ή όχι να γίνουν, καθαρά την άποψή σας θα ήθελα. Και αν ναι, μέχρι ποια εβδομάδα θα έπρεπε να γίνουν? Ευχαριστώ

 

 

Καλησπέρα,

 

Προσωπικά δεν τις θεωρώ απολύτως απαραίτητες και δεν τις ζητώ παρά σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν δεν υπάρχει κλινική υποψία ή σχετικό ιστορικό θα έλεγα ότι είναι μάλλον πλεονασμός. Υπάρχουν πολλές εξετασεις που εμείς οι γιατροί θα θέλαμε να στείλουμε σε όλες τις εγκύους όμως θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να προσαρμοζόμαστε στην οικονομική πραγματικότητα επιλέγοντας τις αναγκαίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσωπικά δεν τις θεωρώ απολύτως απαραίτητες και δεν τις ζητώ παρά σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν δεν υπάρχει κλινική υποψία ή σχετικό ιστορικό θα έλεγα ότι είναι μάλλον πλεονασμός. Υπάρχουν πολλές εξετασεις που εμείς οι γιατροί θα θέλαμε να στείλουμε σε όλες τις εγκύους όμως θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να προσαρμοζόμαστε στην οικονομική πραγματικότητα επιλέγοντας τις αναγκαίες.

 

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ.

Σας γράφω εκ μέρους μιας φίλης μου, η οποία έχει κάποια γυναικολογικά προβλήματα (κύστες και πολύποδα), είναι 25 χρονών και ο γυναικολόγος της της είχε δώσει 16% πιθανότητες για φυσιολογική εγκυμοσύνη. Κατόπιν κουβέντας και με το σύζυγό της, αποφάσισαν με τον γυναικολόγο από του χρόνου το Γενάρη να κάνουν εξετάσεις, να κάνουν θεραπείες και με συνεχή (μέρα παρά μέρα) παρακολούθηση από αυτόν να δουν για γόνιμες μέρες, ωορηξίες κλπ. Ο κύκλος της κοπέλας την τελευταία φορά ήταν 55 μέρες, οπότε όταν κανόνισε χειρουργείο στη μύτη για διάφραγμα, ούτε περίμενε περίοδο, ούτε είχε καθυστέρηση. Έκανε ολική νάρκωση, πήρε 2 εβδομάδες αντιβίωση, και αυτά 20 μέρες πριν. Προχθές, έκανε τεστ εγκυμοσύνης γιατί έπρεπε να πάρει και μια ακόμη αντιβίωση και της πρότειναν να κάνει, η ίδια ούτε έδωσε σημασία, γιατί ήταν σίγουρη πως δεν είναι έγκυος. Βγήκε όμως θετικό! Και πριν προλάβουμε να χαρούμε, σκεφτήκαμε την ολική νάρκωση και την αντιβίωση. Χθες πήγε στο γιατρό της, και της είπε πως σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι 6 εβδομάδων, αλλά ίσως να μην επηρεάστηκε το έμβρυο, γιατί στην ουσία ήταν πολύ νωρίς. Εσείς τί πιστεύετε? Τι πιθανότητες υπάρχουν και κατά πόσο θα φανεί κάτι στην αυχενική διαφάνεια που θα κάνει την άλλη εβδομάδα? Επίσης, είδαν τον δικό μου υπέρηχο στις 6 εβδομάδες, και μου είπαν ότι το δικό τους υπερηχογράφημα έδειξε πολύ πιο μικρό σάκο και έμβρυο. Λέτε να μην είναι θετική η εξέλιξή τους? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.

Μετά από μια παλλίνδρομη εγκυμοσύνη στην 7η εβδομάδα έκανα κάποιες εξετάσεις. όλα καλά μου είπε η γυναικολόγος μου.

Εμένα το μόνο που με προβλημάτισε όταν πήρα τα αποτελέσματα είναι το igg που είχε τιμή 720.

Ξέρω πως δείχνει αν έχω περάσει στο παρελθόν, αλλά η τιμή δεν είναι πολύ μεγάλη??

Πιστεύεται πως ίσως να είναι η αιτία της άσχημης κατάληξης??

Το igg ήταν αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

είμαι έγκυος στο τρίτο μωρακι μου μέσα σε 2 περίπου χρόνια στην 28η εβδομάδα.

Τα άλλα μου δυο παιδάκια γεννήθηκαν μια χαρά χωρίς επιπλοκές στις 40 και 32 εβδομάδες κυήσεως αντίστοιχα.

Το πρόβλημα σε αυτή την εγκυμοσύνη είναι ότι έχω συσπάσεις απο το 2ο μήνα, και ως εδώ καλά, αλλά τις τελευταιές μέρες νιώθω να πονάω στη μήτρα όταν κουράζομαι λίγο. Εννοείται πως όλο τον καιρό μένω στο κρεβάτι. Τι σημαίνει αυτός ο πόνος μπορεί να συμβαίνει πρόπτωση μήτρας? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ηθελα τη γνωμη σας για το σπερμοδιαγραμμα και αν μπορουμε να ξεκινησουμε εξωσωματικη με τα παρακατω αποτελεσματα.

  • ΜΙΚΡΟΣΠΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

Πυοσφαιρια - Σπανια

 

Ερυθρα - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Ναι

Προστατικα κυτταρα - Οχι

 

 

Βλεννη - Οχι

  • ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


Ογκος σπερματος - 4,1ml

 

 

Αντιδραση (PH) - 7,8

Ρευστοποιηση - 60 min

Συσταση - Ιξωδης

 

 

  • ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες - Ολιγες

 

  • ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες Μορφες - 87%

 

  • ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 59500000

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 243950000

 

  • ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ


Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 31% % 24%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 35% % 31%

 

Κινηση επι τοκου 22% % 25%

Ακινητα 12% % 20%

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι..σε ενα τριπλεξ καρδιας που ειχα κανει για πρωτη φορα στη ζωη μου περυσι ο καρδιολογος "ακουσε" φυσημα,αλλα δεν εβλεπε κατι..για την ακριβεια μου ειπε οτι ενδεχεται να ειναι "πλασματικο" και απλα να εχω αυξημενη ροη αιματος κ να ακουγεται σαν φυσημα..ενδεχεται ομως να ειναι κ σε σημειο που δεν φαινεται με τον υπερηχο.Μου συστησε απλα να το παρακολουθω καθε χρονο και αν αλλαξει κατι να το δουμε.Πηρα και δευτερη γνωμη καρδιολογου τοτε κ μου ειπε ακριβως τα ιδια.Τωρα που ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μιυ (10η εβδομαδα) κ ξανα εκανα τριπλεξ,ο καρδιολογος(παλι διαφορετικος) μου ειπε οτι το ακουει κι αυτος,μου το περιεγραψε ως ενα σημειο οπου εχω στενη εξοδο αιματος (βαλβιδας νομιζω ειπε) και αυξημενη ροη οποτε δημιουργειται λεει φυσημα..στο πορισμα εγραψε "αριστερη κοιλια φυσιολογικων εσωτερικων διαστασεων με καλη συνολικη συσπαστικοτητα-χωρις διαταση δεξιας κοιλιας-αριστερος κολπος φυσιολογικων διατασεων-αορτικη ριζα φυσιολογικων διατασεων-τριπτυχη αορτικη βαλβιδα με καλη συστολικη διανοιξη-δομικα φυσιολογικες κολποκοιλιακες βαλβιδες-χωρις περικαρδιακη συλλογη-χωρις αξιολογες παθολογικες ροες-αριστερη κοιλια φυσιολογικων εσωτερικων διαστασεων με καλη συνολικη συσπαστικοτητα"

Θεωρειται οτι θα επρεπε να προχωρησω σε εξετασεις θρομβοφιλιας;Η δεν εχει σχεση με ενδεχομενο φυσημα η θρομβοφιλια;Κ τελος υπαρχει κατι που θα επρεπε να κανω κατα την εγκυμοσυνη η τον τοκετο (πχ ληψη φαρμακου,αναγκαστικα καισαρικη η οχι,καποια παραπανω εξεταση);

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας γιατρε.. ανατρεχω ξανα στις συμβουλες σας.. εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης παρα πολλα υγρα διαφανα! η κολπικη καλλιεργεια στον προγεννητικο ειχε δειξει ουρεοπλασμα , δεν ξερω αν αυτο σχετιζεται με τα υγρα... οι ουρολογικες μου καθαρες απο την αρχη μεχρι και τωρα ! το θεμα μου ειναι οτι τελευταια παρατηρω οτι εχει αλλαξει το χρωμα,, απο διαφανα που ηταν τωρα ειναι ασπρα και μερικες φορες και κιτρινα... δεν ειναι δυσοσμα ουτε εχω τσουξιμο... ειμαι στην 29 εβδομαδα τωρα σχεδον.. το θεωρητε φυσιολογικο? ο γιατρος μου δεν το θεωρησε απαραιτητο να το κοιταξουμε περετερω .. ομως εγω ανυσηχω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Σας γράφω εκ μέρους μιας φίλης μου, η οποία έχει κάποια γυναικολογικά προβλήματα (κύστες και πολύποδα), είναι 25 χρονών και ο γυναικολόγος της της είχε δώσει 16% πιθανότητες για φυσιολογική εγκυμοσύνη. Κατόπιν κουβέντας και με το σύζυγό της, αποφάσισαν με τον γυναικολόγο από του χρόνου το Γενάρη να κάνουν εξετάσεις, να κάνουν θεραπείες και με συνεχή (μέρα παρά μέρα) παρακολούθηση από αυτόν να δουν για γόνιμες μέρες, ωορηξίες κλπ. Ο κύκλος της κοπέλας την τελευταία φορά ήταν 55 μέρες, οπότε όταν κανόνισε χειρουργείο στη μύτη για διάφραγμα, ούτε περίμενε περίοδο, ούτε είχε καθυστέρηση. Έκανε ολική νάρκωση, πήρε 2 εβδομάδες αντιβίωση, και αυτά 20 μέρες πριν. Προχθές, έκανε τεστ εγκυμοσύνης γιατί έπρεπε να πάρει και μια ακόμη αντιβίωση και της πρότειναν να κάνει, η ίδια ούτε έδωσε σημασία, γιατί ήταν σίγουρη πως δεν είναι έγκυος. Βγήκε όμως θετικό! Και πριν προλάβουμε να χαρούμε, σκεφτήκαμε την ολική νάρκωση και την αντιβίωση. Χθες πήγε στο γιατρό της, και της είπε πως σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι 6 εβδομάδων, αλλά ίσως να μην επηρεάστηκε το έμβρυο, γιατί στην ουσία ήταν πολύ νωρίς. Εσείς τί πιστεύετε? Τι πιθανότητες υπάρχουν και κατά πόσο θα φανεί κάτι στην αυχενική διαφάνεια που θα κάνει την άλλη εβδομάδα? Επίσης, είδαν τον δικό μου υπέρηχο στις 6 εβδομάδες, και μου είπαν ότι το δικό τους υπερηχογράφημα έδειξε πολύ πιο μικρό σάκο και έμβρυο. Λέτε να μην είναι θετική η εξέλιξή τους? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα,

 

Αναφορικά με τα φάρμακα και το κατά πόσο επηρεάζουν μια αρχόμενη εγκυμοσύνη είναι δύσκολο να πει κανείς μια και πρέπει να γνωρίζουμε τι ακριβώς της δόθηκε (η γενική αναισθησία έχει διάφορες παραλλαγές) ώστε να δούμε αν έλαβε κάτι ιδιαίτερα τοξικό. Τα συνηθισμένα φάρμακα πάντως, τόσο τα αναισθητικά όσο και τα αντιβιοτικά δεν προκαλούν κατά κανόνα προβλήματα στα έμβρυα και πρέπει να πω ότι έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που είδα ανωμαλίες λόγω λήψης φαρμάκων.

Το υπερηχογράφημα αυχενικής διαφάνειας δείχνει μια πρώτη εικόνα σχετικά αν και μια πιο οριστική απάντηση δίνει η β' επιπέδου στις 20 εβδομάδες.

Σε ό,τι αφορά το μέγεθος του σάκου εφόσον οι μετρήσεις δείχνουν 6 εβδομάδες θα πρέπει και στις δυο περιπτώσεις να μιλάμε για ακριβώς την ίδια διάσταση. Δυο κυήσεις ίδιας εβδομάδας στο πρώτο τρίμηνο έχουν δηλαδή το ίδιο μέγεθος. Αν συγκρίνετε οπτικά το μέγεθος όπως φαίνεται στο χαρτί και υπάρχει διαφορά το πιο πιθανό είναι ότι οι εικόνες έχουν τυπωθεί σε διαφορετική μεγέθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.

Μετά από μια παλλίνδρομη εγκυμοσύνη στην 7η εβδομάδα έκανα κάποιες εξετάσεις. όλα καλά μου είπε η γυναικολόγος μου.

Εμένα το μόνο που με προβλημάτισε όταν πήρα τα αποτελέσματα είναι το igg που είχε τιμή 720.

Ξέρω πως δείχνει αν έχω περάσει στο παρελθόν, αλλά η τιμή δεν είναι πολύ μεγάλη??

Πιστεύεται πως ίσως να είναι η αιτία της άσχημης κατάληξης??

Το igg ήταν αρνητικό.

 

Γεια σας,

 

Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε αν μιλάμε για συνολικό IgG ή IgG κάποιας συγκεκριμένης λοίμωξης; Όντως το IgG δείχνει ανοσία αλλά χρειάζεται αυτή η πληροφορία για να το αξιολογήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

είμαι έγκυος στο τρίτο μωρακι μου μέσα σε 2 περίπου χρόνια στην 28η εβδομάδα.

Τα άλλα μου δυο παιδάκια γεννήθηκαν μια χαρά χωρίς επιπλοκές στις 40 και 32 εβδομάδες κυήσεως αντίστοιχα.

Το πρόβλημα σε αυτή την εγκυμοσύνη είναι ότι έχω συσπάσεις απο το 2ο μήνα, και ως εδώ καλά, αλλά τις τελευταιές μέρες νιώθω να πονάω στη μήτρα όταν κουράζομαι λίγο. Εννοείται πως όλο τον καιρό μένω στο κρεβάτι. Τι σημαίνει αυτός ο πόνος μπορεί να συμβαίνει πρόπτωση μήτρας? Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

Δε θα έλεγα ότι είναι πιθανό ο πόνος αυτός να έχει σχέση με πρόπτωση. Το πιθανότερο είναι να σχετίζεται με σταδιακή αύξηση της έντασης των συσπάσεων, πράγμα που μπορεί να συμβεί με την πρόοδο της εγκυμοσύνης. Δεδομένου και του προηγούμενου πρόωρου τοκετού σας θα σας συμβούλευα να το συζητήσετε με το γιατρό σας ώστε να σας συμβουλεύσει κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι..σε ενα τριπλεξ καρδιας που ειχα κανει για πρωτη φορα στη ζωη μου περυσι ο καρδιολογος "ακουσε" φυσημα,αλλα δεν εβλεπε κατι..για την ακριβεια μου ειπε οτι ενδεχεται να ειναι "πλασματικο" και απλα να εχω αυξημενη ροη αιματος κ να ακουγεται σαν φυσημα..ενδεχεται ομως να ειναι κ σε σημειο που δεν φαινεται με τον υπερηχο.Μου συστησε απλα να το παρακολουθω καθε χρονο και αν αλλαξει κατι να το δουμε.Πηρα και δευτερη γνωμη καρδιολογου τοτε κ μου ειπε ακριβως τα ιδια.Τωρα που ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μιυ (10η εβδομαδα) κ ξανα εκανα τριπλεξ,ο καρδιολογος(παλι διαφορετικος) μου ειπε οτι το ακουει κι αυτος,μου το περιεγραψε ως ενα σημειο οπου εχω στενη εξοδο αιματος (βαλβιδας νομιζω ειπε) και αυξημενη ροη οποτε δημιουργειται λεει φυσημα..στο πορισμα εγραψε "αριστερη κοιλια φυσιολογικων εσωτερικων διαστασεων με καλη συνολικη συσπαστικοτητα-χωρις διαταση δεξιας κοιλιας-αριστερος κολπος φυσιολογικων διατασεων-αορτικη ριζα φυσιολογικων διατασεων-τριπτυχη αορτικη βαλβιδα με καλη συστολικη διανοιξη-δομικα φυσιολογικες κολποκοιλιακες βαλβιδες-χωρις περικαρδιακη συλλογη-χωρις αξιολογες παθολογικες ροες-αριστερη κοιλια φυσιολογικων εσωτερικων διαστασεων με καλη συνολικη συσπαστικοτητα"

Θεωρειται οτι θα επρεπε να προχωρησω σε εξετασεις θρομβοφιλιας;Η δεν εχει σχεση με ενδεχομενο φυσημα η θρομβοφιλια;Κ τελος υπαρχει κατι που θα επρεπε να κανω κατα την εγκυμοσυνη η τον τοκετο (πχ ληψη φαρμακου,αναγκαστικα καισαρικη η οχι,καποια παραπανω εξεταση);

Ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Η έκθεση του καρδιολόγου δεν γράφει κάτι για στένωση βαλβίδας, συγκεκριμένα δεν αναφέρει τίποτα το παθολογικό. Συνεπώς γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος να κάνετε εξετάσεις θρομβοφιλίας, δεδομένου μάλιστα και του αυξημένου τους κόστους. Επιπλέον προσωπικά δε θα θεωρούσα ότι χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προφύλαξη κατά την εγκυμοσύνη ή τον τοκετό, ούτε επιπλέον διερεύνηση. Όπως πάντα βέβαια, τον τελευταίο λόγο έχει ο γιατρός σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ηθελα τη γνωμη σας για το σπερμοδιαγραμμα και αν μπορουμε να ξεκινησουμε εξωσωματικη με τα παρακατω αποτελεσματα.

  • ΜΙΚΡΟΣΠΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

Πυοσφαιρια - Σπανια

 

Ερυθρα - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Ναι

Προστατικα κυτταρα - Οχι

 

 

Βλεννη - Οχι

  • ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


Ογκος σπερματος - 4,1ml

 

 

Αντιδραση (PH) - 7,8

Ρευστοποιηση - 60 min

Συσταση - Ιξωδης

 

 

  • ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες - Ολιγες

 

  • ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες Μορφες - 87%

 

  • ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 59500000

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 243950000

 

 

  • ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ


Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 31% % 24%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 35% % 31%

 

Κινηση επι τοκου 22% % 25%

Ακινητα 12% % 20%

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

 

 

Καλησπέρα,

 

Το σπερμοδιάγραμμα είναι γενικά καλό αν και ο χρόνος ρευστοποίησης είναι αυξημένος. Για το σκοπό όμως της χρήσης του σπέρματος για εξωσωματική γονιμοποίηση θεωρώ ότι τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά και επαρκή.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,

 

Όπως θα έχετε ίσως παρατηρήσει, σε αρκετές περιπτώσεις λόγω αυξημένων υποχρεώσεων δεν καταφέρνω να απαντώ στις ερωτήσεις σας όσο άμεσα θα επιθυμούσα. Ο συνήθης χρόνος απάντησης είναι 7-10 ημέρες γεγονός που θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όταν υποβάλετε μια ερώτηση.

 

Σας παρακαλώ λοιπόν να αποφεύγετε να ρωτάτε για θέματα που απαιτούν άμεση απάντηση διότι το πιθανότερο είναι ότι όταν τελικά σας απαντήσω η γνώμη μου δε θα σας είναι πλέον χρήσιμη.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η έκθεση του καρδιολόγου δεν γράφει κάτι για στένωση βαλβίδας, συγκεκριμένα δεν αναφέρει τίποτα το παθολογικό. Συνεπώς γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος να κάνετε εξετάσεις θρομβοφιλίας, δεδομένου μάλιστα και του αυξημένου τους κόστους. Επιπλέον προσωπικά δε θα θεωρούσα ότι χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προφύλαξη κατά την εγκυμοσύνη ή τον τοκετό, ούτε επιπλέον διερεύνηση. Όπως πάντα βέβαια, τον τελευταίο λόγο έχει ο γιατρός σας.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε.. ανατρεχω ξανα στις συμβουλες σας.. εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης παρα πολλα υγρα διαφανα! η κολπικη καλλιεργεια στον προγεννητικο ειχε δειξει ουρεοπλασμα , δεν ξερω αν αυτο σχετιζεται με τα υγρα... οι ουρολογικες μου καθαρες απο την αρχη μεχρι και τωρα ! το θεμα μου ειναι οτι τελευταια παρατηρω οτι εχει αλλαξει το χρωμα,, απο διαφανα που ηταν τωρα ειναι ασπρα και μερικες φορες και κιτρινα... δεν ειναι δυσοσμα ουτε εχω τσουξιμο... ειμαι στην 29 εβδομαδα τωρα σχεδον.. το θεωρητε φυσιολογικο? ο γιατρος μου δεν το θεωρησε απαραιτητο να το κοιταξουμε περετερω .. ομως εγω ανυσηχω λιγο...

 

γιατρε μου μαλλον σας ξεφυγε το δικο μου μυνημα :) απαντηστε μου οταν μπορεσετε! ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε αν μιλάμε για συνολικό IgG ή IgG κάποιας συγκεκριμένης λοίμωξης; Όντως το IgG δείχνει ανοσία αλλά χρειάζεται αυτή η πληροφορία για να το αξιολογήσουμε.

 

Αντισώματα κυτταρομαγαλοιου IgG 733

Αντισώματα κυτταρομεγαλοιου IgM αρνητικο

 

Αντισώματα ερυθράς IgG 196

Αντισώματα ερυθράς IgM αρνητικο.

 

Οι εξετάσεις έγιναν 1 μήνα μετά την απόξεση.

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...