Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

ΓΕια σας γιατρε!ειμαι 27 χρονων και εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων.πριν οχτω μηνες περασα μια παλιδρομη κυηση και τωρα μια εξωμητρια και μου αφαιρεθηκε η αριστερη σαλπιγγα.ο γυναικολογος μου πε οτι πρεπει να περασουν τουλ:χιστον 2 χρονια για να ξαναμηνω εγκυος.γιατι τοσο?????παντου ακουω και διαβαζω οτι οι γυναικες μετα απο.καισαρικη μπορουν να ξαν:μεινουν εγκυες μετα απο 8 με 12 μηνες! ΜΗπως τα 2 χρονια ειναι υπερβολη?και αν μεινω πιο νωρις τι μπορει να παθω?και στην πρωτη μου εγκυμωσινη η πρωτη μου γυναικολογος( ΚΑΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΑΛΛΑΞΑ)μου χε πει οτι μπορουσα ξανα σε 9 μηνες!τωρα τι αλλαξε?? Ειμαι πολυ χαλια και κλαιω συνεχεια! Πως θα περασουν 2χρονια?? ΔΕν θελω να φανω αχαριστη γιατι εχω ενα υπεροχο παιδακι αλλα εχω μεγαλο κενο μεσα μου!σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τα πολλα μου λογια! Ελπιζω να βρεθει μια μικρη ηλιαχτιδα για μενα για να ξανα ζησω το πιο υπεροχο συναισθημα του κοσμου...την εγκυμοσηνη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα γιατρέ.

Η ερώτηση μου αφορά μια ουρολοιμωξη που με ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες.ειχα τα πρώτα συμπτώματα την προηγούμενη Τετάρτη 31/7 το βράδυ και 2/8 πήγα για γενική ούρων και καλλιεργεια. Η γενική ούρων έδειξε ότι εχω ουρολοιμωξη και λόγω Σάβ/κου η καλλιεργεια θα έβγαινε Δευτέρα οπότε ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε ciproxin 500 και ανάλογα με την καλλιεργεια βλέπουμε πως θα συνεχίσουμε.τελικα το μικρόβιο ήταν το e-coli και σύμφωνα με το αντιβιογραμμα μπορούσαμε να συνεχίσουμε την ίδια θεραπεία.το ερώτημα μου ειναι το εξής: είχα επαφή με τον σύντροφο μου με προφυλακτικο κατα τη τριτη μέρα που έπαιρνα τη θεραπεία.υπαρχει περίπτωση να επηρεάσει την ίαση της ουρολοιμωξης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Κε Γιωργο σας Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας... Αυτο που μου εξηγησαν ειναι οτι μπορει η αιμοραγικη ταση να σημαινει οτι ζπλα οι πληγες μου δεν κλεινουν γρηγορα...

 

Βεβαια.. να σας παω κιολας.. Το σαββατο εκανα ενα τεστ.. πριν την καθυστερηση γιατι κανονικα περιμενα να μου ερθει αυριο και ηταν ΘΕΤΙΚΟ...

σημεερα πηγα για χοριακη και Βγηκε 107,57... Ειμαι στην 32η μερα... με κυκλο 33ων ημερων... η γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα.. και να την επαναλαβω την Τεταρτη... για να δουμε εαν διπλασιαζετε...

Ξεκινησα ενεσακια... innohep 0,45...

Μιλησα με την Αιματολογο που κανει στο Βενιζελειο τις εξετασεις θρομβοφιλιας.. Και μου ειπε να ξεκινησω αμεσως.. και να παω απο βδομαδα.. να με δει...!!!

 

Καλησπέρα,

 

Αυτά είναι υπέροχα νέα - συγχαρητήρια! Καλά κάνατε και ξεκινήσατε ήδη τις αντιπηκτικές ενέσεις. Η Αιματολόγος θα σας διευκρινίσει από βδομάδα αν αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται να κάνετε, που πολύ πιθανώς να είναι, και από εκεί και πέρα δε νομίζω πως θα χρειαστεί κάποια άλλη παρέμβαση.

 

Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ και καλό μήνα...είμαι 26 χρονών και δεν έχω σεξουαλικές επαφές εδώ και μήνες...είχα κάνει το Μάρτιο τεστ παπ και τα αποτελέσματά του ήταν φυσιολογικά..παρόλα αυτά έβλεπα κάποια υγρά σε όλες τις μέρες του κύκλου που σαν να είχαν ένα πράσινο χρώμα κάπως..πήγα στο γιατρό μου και μου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού..στην εξέταση στο ιατρείο μου είπε ότι είμαι καθαρή και το μόνο που είπε ήταν ότι δεν είναι πράσινα υγρά..τα χαρακτήρισε ως "μύξες"..το αποτέλεσμα της καλλιέργειας έδειξε ότι είχα κολοβακτηρίδιο..και μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ, μου έδωσε αντιβίωση "DALACIN C", μια κολπική κρέμα δηλαδή που έβαζα κάθε βράδυ πριν το ύπνο για 7 μέρες..και μου είπε δεν χρειάζεται επανεξέταση, ότι θα περάσει..να σημειώσω ότι ούτε φαγούρες είχα ούτε άλλα συμπτώματα..τέλειωσα τη θεραπεία, για 5 μέρες δεν έβλεπα κάτι, μετά μου ρθε περίοδος και με το που τέλειωσε εντόπισα πάλι αυτά τα υγρά-μύξες..και αναστατώθηκα..εντομεταξύ ο γιατρός μου λείπει εκτός ελλάδας το διάστημα αυτό..τι πιστεύετε, ότι θα χρειαστώ άλλη θεραπεία?η τι άλλο να κάνω? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον πολύτιμο χρόνο σας..μια γν'ωμη σας θα μου ήταν αρκετή για αρχή..

 

 

Καλησπέρα,

 

Στο θέμα των κολπίτιδων η αλήθεια είναι πως ο καθένας έχει τις απόψεις του - προσωπικά προτιμώ να μη δίνω πολλά αντιβιοτικά εφόσον δεν έχει μια γυναίκα συγκεκριμένα συμπτώματα. Εάν τα υγρά που περιγράφετε δεν είναι πολλά και δε σας ενοχλούν θα σας πρότεινα να τα αγνοήσετε. Συχνά μπορεί να είναι φυσιολογικά ή να έχουν σχέση με αλλαγές στις διατροφικές ή άλλες συνήθειες. Μια ήπια κολπίτιδα μπορεί να περάσει και από μόνη της και πολύ σπάνια θα προκαλέσει άλλα προβλήματα.

 

Εναλλακτικά, ειδικά αν τα συμπτώματα σάς ανησυχούν, μπορείτε να πάρετε αντιβίωση από του στόματος (Flagyl) ή ως πιο ήπια εναλλακτική επιλογή κάποιο κολπικό gel που βοηθά το pH του κόλπου να επανέλθει στο φυσιολογικό (τύπου Eva Lactic). Πάντως καλό θα ήταν πριν πάρετε κάποια επιπλέον αντιβίωση να έχετε μια εκ νέου συζήτηση και με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

με ιστορικό τριων βιοχημικων κυησεων μου συστησε γιατρος να ξεκινησω τα utrogestan 200 απο την πρωτη μερα εγκυμοσυνης 2 την ημερα κολπικα.επισης ταυτοχρονα ενω ολες μου οι εξετασεις ειναι καθαρες παιρνω κορτιζονη και σαλοσπιρ.υπαρχει λογος να παρω προγεστερονη ετσι?μηπως θα ηταν καλο πρωτα να κανω μια εξεταση μετρησης της?και αν ναι ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα μιας υγιεις εγκυμοσυνης που δεν χρειαζεται εξτρα υποστηριξη??

ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Θίγετε ένα θέμα πολύ σύνθετο που είναι κατά βάση θέμα "σχολής" που ακολουθεί ο κάθε γυναικολόγος. Αυτό που περιγράφετε είναι η κλασική νοοτροπία στη χώρα μας - "δεν βρίσκω τίποτα αλλά παρόλα αυτά σου δίνω τα πάντα για να είμαι καλυμμένος". Προσωπικά, λόγω εκπαίδευσης στη Βρετανία, ακολουθώ την αντίθετη - "δε δίνω τίποτα παρά μόνο αν έχω αποδείξεις ότι θα σε βοηθήσει".

 

Επειδή στις περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων αποβολών η επιτυχημένη κύηση έρχεται συχνά τυχαία, και όχι λόγω παρεμβάσεων, είναι δύσκολο να πει κανείς ποια προσέγγιση είναι πιο επιτυχημένη. Πιθανώς να είναι και οι δυο εξίσου, απλά η πρώτη δίνει σε μας τους γυναικολόγους την ψευδαίσθηση ότι "κάνουμε τα πάντα" για τις ασθενείς μας έστω κι αν στην πραγματικότητα δεν κάνουμε καμία διαφορά...

 

Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτησή σας, εάν οι εξετάσεις σας (περιλαμβανομένων αυτών της θρομβοφιλίας και του αντι-φωσφολιπιδικού συνδρόμου) ήταν φυσιολογικές τότε δεν έχετε καμία ένδειξη για λήψη κανενός από τα φάρμακα που σας συνέστησαν. Κανένα από αυτά δεν έχει αποδειχτεί ξεκάθαρα ότι τελικά αυξάνει τα ποσοστά σύλληψης ή μειώνει τα ποσοστά αποβολών - μεταξύ αυτών και η προγεστερόνη. Δεν έχει νόημα η μέτρηση της ορμόνης στο αίμα γιατί τα επίπεδα δεν είναι σταθερά στην εγκυμοσύνη και δεν υπάρχουν διακριτά φυσιολογικά όρια ώστε να οριστεί πότε αυτά είναι "ανεπαρκή".

 

Υποθέτω ότι μπερδευτήκατε παραπάνω τώρα, όπως είπα όμως το θέμα είναι σύνθετο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕια σας γιατρε!ειμαι 27 χρονων και εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων.πριν οχτω μηνες περασα μια παλιδρομη κυηση και τωρα μια εξωμητρια και μου αφαιρεθηκε η αριστερη σαλπιγγα.ο γυναικολογος μου πε οτι πρεπει να περασουν τουλ:χιστον 2 χρονια για να ξαναμηνω εγκυος.γιατι τοσο?????παντου ακουω και διαβαζω οτι οι γυναικες μετα απο.καισαρικη μπορουν να ξαν:μεινουν εγκυες μετα απο 8 με 12 μηνες! ΜΗπως τα 2 χρονια ειναι υπερβολη?και αν μεινω πιο νωρις τι μπορει να παθω?και στην πρωτη μου εγκυμωσινη η πρωτη μου γυναικολογος( ΚΑΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΑΛΛΑΞΑ)μου χε πει οτι μπορουσα ξανα σε 9 μηνες!τωρα τι αλλαξε?? Ειμαι πολυ χαλια και κλαιω συνεχεια! Πως θα περασουν 2χρονια?? ΔΕν θελω να φανω αχαριστη γιατι εχω ενα υπεροχο παιδακι αλλα εχω μεγαλο κενο μεσα μου!σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τα πολλα μου λογια! Ελπιζω να βρεθει μια μικρη ηλιαχτιδα για μενα για να ξανα ζησω το πιο υπεροχο συναισθημα του κοσμου...την εγκυμοσηνη!!!!

 

Καλησπέρα,

 

Το διάστημα των 2 ετών είναι αυθαίρετο και δεν ισχύει εφόσον μιλάμε για σαλπιγγική εξωμήτριο. Θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι, έχοντας ιδία πείρα χειρουργείων για εξωμήτριο, τρεις μήνες ανάρρωσης είναι απολύτως επαρκείς στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Τρεις μήνες είναι επαρκής χρόνος για να επουλωθεί πλήρως το τραύμα στη σάλπιγγα και να επανέλθει ο κύκλος σας.

 

Συνεπώς θεωρώ ότι εφόσον το χειρουργείο σας δεν παρουσίασε δυσκολία και εσείς κάποια επιπλοκή σαφώς και δεν χρειάζεται να περιμένετε τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρέ.

Η ερώτηση μου αφορά μια ουρολοιμωξη που με ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες.ειχα τα πρώτα συμπτώματα την προηγούμενη Τετάρτη 31/7 το βράδυ και 2/8 πήγα για γενική ούρων και καλλιεργεια. Η γενική ούρων έδειξε ότι εχω ουρολοιμωξη και λόγω Σάβ/κου η καλλιεργεια θα έβγαινε Δευτέρα οπότε ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε ciproxin 500 και ανάλογα με την καλλιεργεια βλέπουμε πως θα συνεχίσουμε.τελικα το μικρόβιο ήταν το e-coli και σύμφωνα με το αντιβιογραμμα μπορούσαμε να συνεχίσουμε την ίδια θεραπεία.το ερώτημα μου ειναι το εξής: είχα επαφή με τον σύντροφο μου με προφυλακτικο κατα τη τριτη μέρα που έπαιρνα τη θεραπεία.υπαρχει περίπτωση να επηρεάσει την ίαση της ουρολοιμωξης;

 

Καλησπέρα,

 

 

Όχι, εφόσον παίρνετε την αντιβίωση κανονικά θεωρώ ότι είστε καλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στο θέμα των κολπίτιδων η αλήθεια είναι πως ο καθένας έχει τις απόψεις του - προσωπικά προτιμώ να μη δίνω πολλά αντιβιοτικά εφόσον δεν έχει μια γυναίκα συγκεκριμένα συμπτώματα. Εάν τα υγρά που περιγράφετε δεν είναι πολλά και δε σας ενοχλούν θα σας πρότεινα να τα αγνοήσετε. Συχνά μπορεί να είναι φυσιολογικά ή να έχουν σχέση με αλλαγές στις διατροφικές ή άλλες συνήθειες. Μια ήπια κολπίτιδα μπορεί να περάσει και από μόνη της και πολύ σπάνια θα προκαλέσει άλλα προβλήματα.

 

Εναλλακτικά, ειδικά αν τα συμπτώματα σάς ανησυχούν, μπορείτε να πάρετε αντιβίωση από του στόματος (Flagyl) ή ως πιο ήπια εναλλακτική επιλογή κάποιο κολπικό gel που βοηθά το pH του κόλπου να επανέλθει στο φυσιολογικό (τύπου Eva Lactic). Πάντως καλό θα ήταν πριν πάρετε κάποια επιπλέον αντιβίωση να έχετε μια εκ νέου συζήτηση και με το γιατρό σας.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατρέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα! Γεννησα ενα μωρακι κανοντας περιδεση στην 27η εβδομαδα κ μετα την περιδεση παρεμεινα ξαπλα μεχρι που γεννησα 37βδομαδων.Την επομενη φορα θα κανουμε περιδεση στην 12η εβδομαδα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: θα χρειαστει παραμεινω ξαπλα απο την 12η εβδομαδα μεχρι το τελος;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα! Γεννησα ενα μωρακι κανοντας περιδεση στην 27η εβδομαδα κ μετα την περιδεση παρεμεινα ξαπλα μεχρι που γεννησα 37βδομαδων.Την επομενη φορα θα κανουμε περιδεση στην 12η εβδομαδα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: θα χρειαστει παραμεινω ξαπλα απο την 12η εβδομαδα μεχρι το τελος;

Ευχαριστω

 

Καλημέρα,

 

Συνήθως εάν το μήκος του τραχήλου παραμένει σταθερό μετά την περίδεση και δεν υπάρχουν ενδείξεις βράχυνσης, πρόωρων συσπάσεων, κλπ. η κατάκλιση δεν είναι αναγκαία. Βέβαια το πιθανότερο είναι πως θα χρειαστεί σοβαρός περιορισμός των δραστηριοτήτων σας και ξεκούραση, ελπίζω όμως πως δε θα θεωρηθεί απαραίτητο να μείνετε ξαπλωμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

Συνήθως εάν το μήκος του τραχήλου παραμένει σταθερό μετά την περίδεση και δεν υπάρχουν ενδείξεις βράχυνσης, πρόωρων συσπάσεων, κλπ. η κατάκλιση δεν είναι αναγκαία. Βέβαια το πιθανότερο είναι πως θα χρειαστεί σοβαρός περιορισμός των δραστηριοτήτων σας και ξεκούραση, ελπίζω όμως πως δε θα θεωρηθεί απαραίτητο να μείνετε ξαπλωμένη.

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Μακαρι να ειναι οπως τα λετε, μου δωσατε αρκετο κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!πραγματικα με κανατε να αισθανθω πολυ καληυετα!μου πε οτι η επεμβαση πηγε πολυ καλα και οτι η αλη σαλπιγγα λειτουργει φυσιολογικα!και παλι σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κε Μιχαλόπουλε,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, σας παρακαλώ, για ένα θέμα που απασχολεί συγγενικό μου πρόσωπο.

 

Πρόκειται για κοπέλα ηλικίας 22.5 ετών, η οποία τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιεί ως μέσο αντισύλληψης τα χάπια Yasmin (με τη σύμφωνη γνώμη της γυναικολόγου της). Το ερώτημα που την απασχολεί είναι εαν η μακροχρόνια λήψη τους (η μέχρι τώρα αλλά και η μελλοντική) ενέχει κινδύνους. Η γιατρός της την υπέβαλε σε εξέταση αίματος μια φορά πριν την πρώτη συνταγογράφηση και άλλη μια μετά από 4 χρόνια.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε την μέθοδο της σπερματέγχυσης και ήθελα να σας ρωτήσω εαν μπορει να αποφευχθεί με καποιον τροπο η πιθανοτητα πολύδυμης κύησης.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κε Μιχαλόπουλε,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, σας παρακαλώ, για ένα θέμα που απασχολεί συγγενικό μου πρόσωπο.

 

Πρόκειται για κοπέλα ηλικίας 22.5 ετών, η οποία τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιεί ως μέσο αντισύλληψης τα χάπια Yasmin (με τη σύμφωνη γνώμη της γυναικολόγου της). Το ερώτημα που την απασχολεί είναι εαν η μακροχρόνια λήψη τους (η μέχρι τώρα αλλά και η μελλοντική) ενέχει κινδύνους. Η γιατρός της την υπέβαλε σε εξέταση αίματος μια φορά πριν την πρώτη συνταγογράφηση και άλλη μια μετά από 4 χρόνια.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

Καλησπέρα,

 

Η χρήση των συνδυασμένων ορμονικών αντισυλληπτικών (δηλαδή αυτών που περιέχουν συνδυασμό οιστρογόνου και προγεσταγόνου, όπως το Yasmin) θεωρείται ασφαλής και χωρίς συχνές παρενέργειες. Αυτό έχει δείξει εμπειρία δεκαετιών από τη χρήση τους στο εξωτερικό. Ο σημαντικότερος κίνδυνος που υπάρχει είναι μια μικρή αύξηση της πιθανότητας φλεβικής θρόμβωσης από περίπου 3:10.000 σε 6-20:10.000. Η αύξηση αυτή αφορά ιδιαίτερα γυναίκες που καπνίζουν, είναι υπέρβαρες ή έχουν σχετική κληρονομική προδιάθεση (θρομβοφιλία). Για τις περισσότερες η αλήθεια είναι ότι ο κίνδυνος είναι μικρός σε σχέση με τα οφέλη από τη συνέχιση του φαρμάκου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε την μέθοδο της σπερματέγχυσης και ήθελα να σας ρωτήσω εαν μπορει να αποφευχθεί με καποιον τροπο η πιθανοτητα πολύδυμης κύησης.

ευχαριστω

 

Καλησπέρα,

 

Η αυξημένη πιθανότητα πολύδυμης κύησης σχετίζεται με τη φαρμακευτική διέγερση των ωοθηκών με αποτέλεσμα την παραγωγή πολλαπλών ωοθυλακίων. Για να μειωθεί αυτή η πιθανότητα το καλύτερο είναι να μη γίνει φαρμακευτική διέγερση, να ακολουθηθεί δηλαδή ο φυσικός κύκλος. Αυτό δεν είναι όμως δυνατό σε όλες τις περιπτώσεις οπότε θα πρέπει να συζητήσετε με το γιατρό σας αν θα μπορούσε να γίνει σε εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πώς μετράμε μήνες & τρίμηνα κύησης;

Έχω μπερδευτεί.

 

Γεια σας,

 

Ο καλύτερος και ακριβέστερος τρόπος είναι να μετράμε εβδομάδες κύησης, αρχίζοντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Με τον τρόπο αυτό μετράμε εβδομάδες που έχουμε κλείσει - δηλαδή ένα μήνα μετά την τελευταία περίοδο είμαστε 4 εβδομάδες. Με αυτό τον τρόπο μέτρησης η κύηση διαρκεί περίπου 40 εβδομάδες, το πρώτο τρίμηνο είναι από την τελευταία περίοδο ως και τη 13η εβδομάδα, το δεύτερο από τη 14η ως το τέλος της 27ης και το τρίτο από την 28η ως τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ο καλύτερος και ακριβέστερος τρόπος είναι να μετράμε εβδομάδες κύησης, αρχίζοντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Με τον τρόπο αυτό μετράμε εβδομάδες που έχουμε κλείσει - δηλαδή ένα μήνα μετά την τελευταία περίοδο είμαστε 4 εβδομάδες. Με αυτό τον τρόπο μέτρησης η κύηση διαρκεί περίπου 40 εβδομάδες, το πρώτο τρίμηνο είναι από την τελευταία περίοδο ως και τη 13η εβδομάδα, το δεύτερο από τη 14η ως το τέλος της 27ης και το τρίτο από την 28η ως τον τοκετό.

 

Ευχαριστώ!

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κε Μιχαλόπουλε,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, σας παρακαλώ, για ένα θέμα που απασχολεί συγγενικό μου πρόσωπο.

 

Πρόκειται για κοπέλα ηλικίας 22.5 ετών, η οποία τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιεί ως μέσο αντισύλληψης τα χάπια Yasmin (με τη σύμφωνη γνώμη της γυναικολόγου της). Το ερώτημα που την απασχολεί είναι εαν η μακροχρόνια λήψη τους (η μέχρι τώρα αλλά και η μελλοντική) ενέχει κινδύνους. Η γιατρός της την υπέβαλε σε εξέταση αίματος μια φορά πριν την πρώτη συνταγογράφηση και άλλη μια μετά από 4 χρόνια.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

Καλησπέρα,

 

Η χρήση των συνδυασμένων ορμονικών αντισυλληπτικών (δηλαδή αυτών που περιέχουν συνδυασμό οιστρογόνου και προγεσταγόνου, όπως το Yasmin) θεωρείται ασφαλής και χωρίς συχνές παρενέργειες. Αυτό έχει δείξει εμπειρία δεκαετιών από τη χρήση τους στο εξωτερικό. Ο σημαντικότερος κίνδυνος που υπάρχει είναι μια μικρή αύξηση της πιθανότητας φλεβικής θρόμβωσης από περίπου 3:10.000 σε 6-20:10.000. Η αύξηση αυτή αφορά ιδιαίτερα γυναίκες που καπνίζουν, είναι υπέρβαρες ή έχουν σχετική κληρονομική προδιάθεση (θρομβοφιλία). Για τις περισσότερες η αλήθεια είναι ότι ο κίνδυνος είναι μικρός σε σχέση με τα οφέλη από τη συνέχιση του φαρμάκου.

Σας ευχαριστώ πολύ! :D

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε

Εδω και 4 μηνες προσπαθουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι αλλα δηστυχως δεν εχει προκυψει ακομη. Σκεφτομαστε τον επομενο μηνα αν δεν προκυψει εγκυμοσυνη να κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις γονιμοτητας για να μας φυγει το αγχος. Εσεις τι λετε? μηπως ειναι ακομη νωρις και ανησυχουμε αδικα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε.θα ηθελα την βοηθεια σας.στις 10 ιουλιου ειχα περιοδο στις 27 εκανα ελευθερα ερωτα με τον συντροφο μου και στις 5 αυγουστου ειχα την τελευταια μου περιοδο.στις 17 αυγουστου καναμε παλι ελευθερα.λετε αυτη τη φορα να ζησω και εγω αυτο το θαυμα?υπαρχουν πιθανοτητες?δεν προσπαθουμε καιρο βεβαια απο οτι καταλαβατε.αλλα το θελουμε πολυ και το θελουμε συντομα τωρα που το πηραμε αποφαση. αααα.ξεχασα να πω πως δεν εχω σταθερο κυκλο ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε Μιχαλόπουλε,

Είμαι σχεδόν 35 ετών. Μετά από 8 μήνες προσπαθειών σύλληψης χωρίς αποτέλεσμα η γιατρός μου έγραψε διάφορες εξετάσεις. Υπόψη ότι έχω σταθερό κύκλο 26 ημερών με καλά θερμοδιαγράμματα που υποδεικνύουν υποθέτω ωορρηξία.

Οι ορμονολογικές μου την 4η μέρα ήταν

TSH: 2,57 miu.ml

FT4: 1,09 ng/dl

PRL: 21,2 ng/ml

FSH: 8 iu/l

LH: 5,8 iu/l

AMH: 7,9 pmol/l

 

Θα κάνω σαλπιγγογραφία τη Δευτέρα και περιμένουμε και αποτελέσματα από σπερμοδιάγραμμα για να τα πάμε όλα μαζί στη γιατρό μου.

 

Έχω αγχωθεί όμως πάρα πολύ και ήθελα την αποψή σας. Με ΑΜΗ που υποδεικνύει χαμηλή γονιμότητα, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες επίτευξης εγκυμοσύνης φυσιολογικά ή η εξωσωματική είναι μονόδρομος???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα

 

Θα ήθελα να σας ρωτησω το εξής: Η αδερφή μου έκανε πρόσφατα τεστ παπ το οποίο έδειξε φλεγμονή του τραχήλου. Ο γιατρός της ειπε ότι, από την στιγμή που δεν έχει αλλα συμπτώματα (φαγούρα, υγρά κτλ) να μην ασχοληθεί.

 

Συμφωνείτε με την προσέγγιση αυτη; Μήπως πρέπει να πάρει κάποια αγωγή ή να κάνει κάποιες άλλες εξετασεις;

 

Σας ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γέννησα πριν 3 μήνες, στις 12/5 με καισαρική τομή στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου. Με [αρακολουθούσαν στα πρωινά ιατρεία και γέννησα με προγραμματισμένο ραντεβού (λόγω προηγηθείσας καισαρικής) απο τον εφημετεύοντα γιατρό. Το θέμα μου είναι το εξής. Γενικά σε αυτή την καισαρική πόνεσα πολυ από το χειρουργείο ακόμη που πριν να τελειώσει η επέμβαση άρχισα να νιώθω τα πόδια μου και να πονάω μέχρι και περίπου σαράντα μέρες μετά τον τοκετό. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι πονάει η κοιλιά μου στο ύψος περίπου του αφαλο'υ. Δεξία μεριά. Αρχικά πονούσε σχεδόν όλη απο τον αφαλό και κάτω. Να σημειωθεί οτι εκεί που ήταν η τομή δεν ένιωθα τίποτα. Στις 40 μερες επισκέφτηκα τη γυναικολόγο που με παρακολουθεί χρόνια τώρα και μυ είπε πως πιθανότατα ο πόνος να οφείλεται σε αιμάτωμα. Για αυτό μου συνταγογράφησε τα Brasan τα οποία έλαβα για 15 μέρες/3 φορές τη μέρα. Ο πόνος μειώθηκε αρκετά και κυρίως πλέον μόνο στη δεξιά μεριά. Ο πόνος να σημειώσω οτι είναι μόνο όταν μ ακουμπά κάτι, στην αρχή δηλαδή έκανα ντουζ και μόνο που έπεφτε το νερό πάνω μου πονούσα ή ακόμη και το ρούχο με ενοχλούσε. Τώρα πονάω όταν με ακουμπα η μικρή ή όταν για κάποιο λόγο κάτι μου ακουμπήσει την κοιλιά. Αφού τελειώσα με τα Brasan μίλησα με την γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω έναν υπέρηο κοιλιακού τοιχώματος-μαλακών μορίων για να δούμε αν πρόκειται για αιμάτωμα ή για ενδομητρίωση. Το έκανα και η ακτινολόγος μου είπε πως δεν υπάρχει αιματωμα και όσο για ενδομητρίωση ουτε μπορουσε να το στηρίξει όυτε να το απορρίψει με τα ευρήματα που είχε απο το υπερηχογράφημα. Πρότεινε να κάνω μαγνητική. Να σημειώσω οτι κατά τη διάρκεια που γινόταν ο υπέρηχος πραγματικά υπέφερα απο τον πόνο καθώς η ακτινολόγος πίεζε τον υπέρηχο πάνω μου και η κοιλιά μου πονούσε πιο έντονα για αρκετές μερες. Η Γιατρός μου που είδε τα αποτελέσματα μου είπε πως η μαγνητική δεν θα δείξει τίποτα αλλά καλό είναι να την κάνω. Μου σύστησε να πάρω άλλη μια εβδομάδα τα brasan και αρχές Σεπτεμβρίου να κάνω μαγνητική. ΕΠίσης μου είπε οτι αν είναι ενδομητριωση θα μπορούσαμε να το καταλάβουμε σε εκείνη την περίπτωση που θα έκανα θεραπεία με αντισυλλιπτικά και περνούσε ο πονος. ¨ομως λόγω αποκλειστικού θηλασμού δεν μπορεί να γίνει αυτό οπότε με καθησύχασε και μου είπε να κανω τη μαγνητική. Εγώ όμως ανησυχώ πολύ. Τι μπορεί να είναι αυτό που μου προκαλεί πόνο 3 μήνες μετά τον τοκετό. Επίσης με έχει κουράσει φοβερά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και στο θέμα της διαγνωσης αλλά και στο θέμα της μέχρι τώρα αντιμετώπισης.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...