Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Γιατρέ καλησπέρα!

Είμαι έγκυος 22 βδομ. σε δίδυμα με φυσιολογική σύλληψη, έχω ήδη 2 παιδάκια και είμαι 40χρ. Πριν 3 βδομάδες ο τράχηλός μου είχε μήκος 36mm και μετά από 10 μέρες που ξαναμετρήθηκε μειώθηκε στα 22mm!!! Οι γιατροί είπαν οτι δεν είναι καλά για δίδυμη κύηση. Είχαν προηγηθεί κάτι πόνοι στην κοιλιά επί 2-3 μέρες κι έτσι εισήχθησα για παρακολούθηση όπου και διαπιστώθηκε το 22mm του τραχήλου. Είπαν πως προφανώς υπήρχαν συσπάσεις και μου δώσαν "yutopar" και "utrogestan". Μια βδομ. μετά ο τράχηλος είχε μήκος 37mm (σε ηρεμία) και 27mm μετά από προκλητή σύσπαση. Μου είπαν πάμε καλύτερα από πριν και να είμαι ξάπλα και ξεκούραση. Επίσης οτι είναι επίφοβο να γίνει περίδεση σε τέτοια εβδομ. κύησης

Παρακαλώ πολύ, πείτε μου την άποψή σας.

Μπορεί να αντέξει ο τράχηλος σε τέτοιο μήκος μέχρι να φτάσω σε ασφαλή εβδομάδα για τοκετό?

Τι θα πρέπει να κάνω για να μη μειωθεί κι άλλο?

Ποια η γνώμη σας για περίδεση?

Δεν θέλω με τίποτα να κινδυνέψουν τα μωράκια γι΄αυτό με απασχολεί πολύ το θέμα του τραχήλου.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω την απάντησή σας!:)

 

Καλησπέρα,

 

Αυτό είναι ομολογουμένως ένα δύσκολο ζήτημα γιατί ο τράχηλος μπορεί να είναι απρόβλεπτος κάποιες φορές. Τα 37mm δεν είναι βραχύ μήκος οπότε για την ώρα δεν θα ανησυχούσα και τόσο, εφόσον δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι το έσω στόμιο έχει αρχίσει να ανοίγει. Όμως δεδομένου ότι πρόκειται για δίδυμη κύηση η πίεση στον τράχηλο είναι εκ των πραγμάτων μεγαλύτερη οπότε χρειάζεται παρακολούθηση.

 

Εάν στο παρελθόν οι εγκυμοσύνες σας εξελίχθηκαν χωρίς προβλήματα οι πιθανότητα πολύ πρόωρου τοκετού είναι μάλλον χαμηλή. Συνεπώς θα συμφωνήσω ότι η περίδεση θα ήταν παρακινδυνευμένη και μάλλον χωρίς κλινικό όφελος. Άλλωστε το αν οι περιδέσεις όντως βοηθούν να παραταθεί η εγκυμοσύνη είναι έτσι κι αλλιώς επιστημονικά συζητήσιμο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που να μπορείτε εσείς να κάνετε για να βοηθήσετε την κατάσταση. Δεν είμαι υπέρ της κατάκλισης σε καμία περίπτωση, απλά προσπαθήστε να μην ζορίζετε την κοιλιά σας υπέρμετρα, π.χ. σηκώνοντας βάρη, και αποφύγετε τη σεξουαλική επαφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! Ειμαι 31 ετων,παντρεμενη και προσπαθουμε με τον αντρα μου να αποκτησουμε ενα μωρακι! Ο αντρας μου πασχει εχει παλιδρομη εκσπερματιση λογω εγκεφαλομυελιτιδας,καναμε ηδη δυο εξωσωματικες πριν 3 χρονια οι οποιες δυστυχως απετυχαν! Επαθα πριν 2 χρονια ενδομητριωση την οποια μου αφαιρεσαν λαπαροσκοπικα! Ξαναεμφανιστηκε τωρα,ειναι 4,2 εκατοστα και μου λεει ο γιατρος πως παλι πρεπει να την αφαιρεσουμε λαπαροσκοπικα!! Θα ηθελα την γνωμη σας παρακαλω για δυο πραγματα! Πρωτον,εαν κανω λαπαροσκοπιση και ξαναεμφανιστει η ενδομητριωση θα χρειαστω παλι εγχειρηση? Δεν υπαρχει αλλος τροπος να απαλλαγω? και δευτερον για το θεμα τεκνοποιησης μηπως γνωριζετε τι θα πρεπει να κανουμε,εαν υπαρχουν αλλοι τροποι,ισως καποια θεραπεια ? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα σας,

είμαι 19 χρονών και δεν έχω αρκετές γνώσεις σε αυτά τα θέματα...Απλά ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να έμεινα έγκυος με τα προσπερματικά υγρά...ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου 2 μέρες περίπου πριν τις γόνιμες μέρες μου και έχω 5 μέρες καθυστέρηση ποτέ όμως δεν είχα σταθερό κύκλο. Η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 10/3/2013

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημέρα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με το υποθετο vagifem.Ποσο ασφαλες είναι?Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καρκινος απο τη χρήση του?Προκειται για τη μητερα μου (66 χρονων)η οποια θελει να κανει παπ και δεν μπορει λογω ατροφίας.Μετα απο αλλαγες πολλων ιατρων βρηκαμε καποιον που της ειπε να παρει αυτο το υποθετο για 2 εβδομαδες και μετα θα της κανει το παπ.Απλα ανησυχουμε γιατι εχουμε ακουσει πολλα για τα οιστρογονα...Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε καλημέρα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με το υποθετο vagifem.Ποσο ασφαλες είναι?Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καρκινος απο τη χρήση του?Προκειται για τη μητερα μου (66 χρονων)η οποια θελει να κανει παπ και δεν μπορει λογω ατροφίας.Μετα απο αλλαγες πολλων ιατρων βρηκαμε καποιον που της ειπε να παρει αυτο το υποθετο για 2 εβδομαδες και μετα θα της κανει το παπ.Απλα ανησυχουμε γιατι εχουμε ακουσει πολλα για τα οιστρογονα...Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλήμερα,

 

Αυτο που συνέστησαν στη μητέρα σας είναι κοινώς αποδεκτή πρακτική και θεωρείται απολύτως ασφαλής. Έχετε δίκιο να ανησυχείτε για τη ληψη οιστρογόνων μετά την εμμηνόπαυση όμως ο κίνδυνος αφορά τη μακροχρόνια λήψη, όχι τη βραχυχρόνια όπως σε αυτή την περίπτωση. Συνεπώς θα ήμουν καθησυχαστικός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα σας,

 

είμαι 19 χρονών και δεν έχω αρκετές γνώσεις σε αυτά τα θέματα...Απλά ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να έμεινα έγκυος με τα προσπερματικά υγρά...ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου 2 μέρες περίπου πριν τις γόνιμες μέρες μου και έχω 5 μέρες καθυστέρηση ποτέ όμως δεν είχα σταθερό κύκλο. Η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 10/3/2013

 

Καλήμερα,

 

Πράγματι υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης από προσπερματικά υγρά γιατί και αυτά περιέχουν έναν αριθμό σπερματοζωαρίων. Τα σπερματοζωάρια μπορούν να επιβιώσουν μέχρι και 72 ώρες από την επαφή οπότε το ότι η ωορρηξία έγινε δυο μέρες μετά δεν σας καλύπτει απόλυτα. Θα σας συμβούλευα να κάνετε ενα τεστ εγκυμοσύνης για να βεβαιωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι 31 ετων,παντρεμενη και προσπαθουμε με τον αντρα μου να αποκτησουμε ενα μωρακι! Ο αντρας μου πασχει εχει παλιδρομηΓεια σας εκσπερματιση λογω εγκεφαλομυελιτιδας,καναμε ηδη δυο εξωσωματικες πριν 3 χρονια οι οποιες δυστυχως απετυχαν! Επαθα πριν 2 χρονια ενδομητριωση την οποια μου αφαιρεσαν λαπαροσκοπικα! Ξαναεμφανιστηκε τωρα,ειναι 4,2 εκατοστα και μου λεει ο γιατρος πως παλι πρεπει να την αφαιρεσουμε λαπαροσκοπικα!! Θα ηθελα την γνωμη σας παρακαλω για δυο πραγματα! Πρωτον,εαν κανω λαπαροσκοπιση και ξαναεμφανιστει η ενδομητριωση θα χρειαστω παλι εγχειρηση? Δεν υπαρχει αλλος τροπος να απαλλαγω? και δευτερον για το θεμα τεκνοποιησης μηπως γνωριζετε τι θα πρεπει να κανουμε,εαν υπαρχουν αλλοι τροποι,ισως καποια θεραπεια ? Ευχαριστω!

 

Γεια σας,

 

Η ενδομητρίωση πράγματι δρα ανασταλτικά στις προσπάθειες σύλληψης και φοβάμαι πως θα πρέπει να αφαιρεθεί πριν την επομένη προσπάθεια εξωσωματικής. Δυστυχώς επειδή πρόκειται για χρόνια κατάσταση και όχι για παροδικό πρόβλημα γυναίκες με ενδομητρίωση τείνουν να παρουσιάζουν υποτροπές. Αυτές μπορούν σε κάποιες περιπτώσεις να αντιμετωπιστούν με ορμονική αγωγή αλλά όχι όταν γίνεται προσπάθεια για σύλληψη οπότε η χειρουργική αφαίρεση είναι η σωστότερη οδος.

 

Αναφορικά με την υπογονιμότητα δεν γνωρίζω κάποια άλλη τεχνική που θα μπορούσε να σας βοηθήσει να συλλάβετε δεδομένου της πάθησης του συζύγου σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ,

 

έχω τις εξής απορίες σχετικά με το vbac: σε ποια εβδομάδα της κύησης πρέπει να γίνεται σε πολύτοκη γυναίκα; Επίσης η πρόκληση πότε επιβάλλεται σε αντίστοιχη περίπτωση; Αν το μωρό είναι μεγάλο ή έχει μεγάλο κεφάλι αποφεύγει ο μαιευτήρας να κάνει vbac; Αξίζει πραγματικά, όσων αφορά το ρίσκο, να προσπαθήσει κάποια για vbac; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα γιατρέ. Γέννησα την κόρη μου με καισαρική και ταυτόχρονη αφαίρεση ινομυώματος στην μήτρα και κοντά στον τράχηλο διαμέτρου 8 εκατοστών. Δυόμιση χρόνια μετά από αυτήν την εγχείριση θα γεννήσω το δεύτερο παιδάκι μου (υποθέτωντας προφανώς ότι όλα θα πάνε καλά). Είναι ασφαλές να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά; Να σας πω ακόμη ότι στο οχτάμηνο μετά την καισαρική και κατά την υπερηχογραφική παρακολούθηση από τον γιατρό μου μετά την έλευση της περιόδου, οι τομές είχαν θρέψει άριστα σε σημείο που να μου πει ότι αν τυχόν και έμενα έγκυος, χωρίς προφανώς να συνιστά κάτι τέτοιο ο ίδιος, δεν θα συνιστούσε απόξεση ή οτιδήποτε τέτοιο...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα γιατρέ,

 

έχω τις εξής απορίες σχετικά με το vbac: σε ποια εβδομάδα της κύησης πρέπει να γίνεται σε πολύτοκη γυναίκα; Επίσης η πρόκληση πότε επιβάλλεται σε αντίστοιχη περίπτωση; Αν το μωρό είναι μεγάλο ή έχει μεγάλο κεφάλι αποφεύγει ο μαιευτήρας να κάνει vbac; Αξίζει πραγματικά, όσων αφορά το ρίσκο, να προσπαθήσει κάποια για vbac; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλησπέρα,

 

Το vbac είναι τοκετός όπου οι παρεμβάσεις πρέπει κατά το δυνατό να αποφεύγονται. Συνεπώς η έναρξή του δεν προγραμματίζεται, αντίθετα πρέπει να γίνεται φυσικά γιατί αυτό εξασφαλίζει ότι ο τράχηλος είναι ώριμος και έτοιμος να διασταλεί. Αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό σε μια πολύτοκο γυναίκα όπου η πρόκληση δεν πρέπει έτσι κι αλλιώς να αποφασίζεται ελαφρά τη καρδία, ακόμα και χωρίς ιστορικό καισαρικής. Το μέγεθος του μωρού για κάποιον που έχει εμπειρία στο αντικείμενο δεν αποτελεί αιτία να μη γίνει vbac, απλά για μωρά πάνω από 4 κιλά μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας.

 

Το αν αξίζει το ρίσκο είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα.

Αν μια γυναίκα δεν είχε πρόβλημα με την καισαρική της, δεν την πειράζει να ξανακάνει, ούτε αισθάνεται ιδιαίτερη ανάγκη να βιώσει τον φυσιολογικό τοκετό, τότε σαφώς το κίνητρο για vbac δεν είναι μεγάλο και σε αυτή την περίπτωση μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

Οι περισσότερες γυναίκες που κάνουν vbac το κάνουν γιατί θέλουν να ζήσουν την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού και να έχουν ταχύτερη ανάρρωση - από αυτή την άποψη σαφώς και αξίζει. Ο κίνδυνος επιπλοκής άλλωστε είναι αρκετά μικρός και εν πολλοίς υπερ-τονίζεται στις συζητήσεις λόγω ίσως και του ότι παραδοσιακά υπάρχει προκατάληψη πάνω στο θέμα.

 

Τελικά το καλύτερο που μπορεί να κάνει μια γυναίκα είναι να ενημερωθεί σωστά και να αποφασίσει αυτό που αισθάνεται σωστό για την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα γιατρέ. Γέννησα την κόρη μου με καισαρική και ταυτόχρονη αφαίρεση ινομυώματος στην μήτρα και κοντά στον τράχηλο διαμέτρου 8 εκατοστών. Δυόμιση χρόνια μετά από αυτήν την εγχείριση θα γεννήσω το δεύτερο παιδάκι μου (υποθέτωντας προφανώς ότι όλα θα πάνε καλά). Είναι ασφαλές να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά; Να σας πω ακόμη ότι στο οχτάμηνο μετά την καισαρική και κατά την υπερηχογραφική παρακολούθηση από τον γιατρό μου μετά την έλευση της περιόδου, οι τομές είχαν θρέψει άριστα σε σημείο που να μου πει ότι αν τυχόν και έμενα έγκυος, χωρίς προφανώς να συνιστά κάτι τέτοιο ο ίδιος, δεν θα συνιστούσε απόξεση ή οτιδήποτε τέτοιο...

 

Καλησπέρα,

 

Η ακριβής θέση του ινομυώματος που αφαιρέθηκε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην εκτίμηση της ασφάλειας της προσπάθειας για φυσιολογικό τοκετό. Για να σας απαντήσω υπεύθυνα θα ήθελα να μου στείλετε κάποια επιπλέον στοιχεία - σας έχω στείλει προσωπικό μήνυμα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε κι απο εμενα.

 

Ειχα πριν 20 μερες μια αποβολη και καναμε βιοψια.Θα ηθελα να σας ρωτησω ποια η διαφορα καρυοτυπου,βιοψιας και DNA εμβρυου.

Τι επρεπε απ'ολα αυτα να κανω?

Το συμπερασμα της βιοψιας ηταν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

 

Σε τι εξετασεις πρεπει να υποβληθω τωρα?

Ποσο πρεπει να περιμενω για να ξαναπροσπαθησω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

 

Μαρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε κι απο εμενα.

 

Ειχα πριν 20 μερες μια αποβολη και καναμε βιοψια.Θα ηθελα να σας ρωτησω ποια η διαφορα καρυοτυπου,βιοψιας και DNA εμβρυου.

Τι επρεπε απ'ολα αυτα να κανω?

Το συμπερασμα της βιοψιας ηταν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

 

Σε τι εξετασεις πρεπει να υποβληθω τωρα?

Ποσο πρεπει να περιμενω για να ξαναπροσπαθησω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

 

Μαρια.

 

 

Καλησπέρα,

 

Λυπάμαι που ακούω για την αποβολή σας - δυστυχώς αυτά συμβαίνουν, ευτυχώς όμως συνήθως είναι τυχαίες και δεν επαναλαμβάνονται.

 

Η βιοψία είναι η εξέταση της εγκυμοσύνης με το μικροσκόπιο για να εντοπιστούν πιθανές ανωμαλίες κατασκευής ή άλλα στοιχεία που να εξηγούν γιατί συνέβη η αποβολή. Καρυότυπος είναι ο έλεγχος του γενετικού υλικού της εγκυμοσύνης για να εντοπιστούν σύνδρομα όπως το σύνδρομο Down που αφορούν στον αριθμό και τη μορφή των χωμοσωμάτων. Η εξέταση DNA προσπαθεί να εντοπίσει λιγότερο εμφανείς ανωμαλίες του γενετικού υλικου, όπως π.χ. ανωμαλίες που προκαλούν βλάβες στη λειτουργία του ήπατος ή της καρδιάς.

 

Ανάλογα με το ιστορικό σας και τη χρονική στιγμή της αποβολής η απάντηση αναφορικά με τις εξετάσεις που απαιτούνται μπορεί να είναι διαφορετική. Για πρώτη αποβολή μιας υγιούς γυναίκας σε κύηση κάτω των 10 εβδομάδων συχνά δεν απαιτείται καμία εξέταση, απλά επανάληψη της προσπάθειας. Επειδή έχετε αποτέλεσμα βιοψίας που παραπέμπει σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες, θα πρέπει να το αξιολογήσει ο γιατρός σας και να σας συμβουλέψει αν απαιτείται περαιτέρω έλεγχος.

 

Σε ό,τι αφορά νέα εγκυμοσύνη, πρακτικά μπορείτε να προσπαθήσετε όταν σας έρθει και πάλι περίοδος - δεν χρειάζεται να περιμένετε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας γιατρε μου!!!:D:D:D:D:D

εκανα τεστ εγκυμοσυνης στις 15 του μηνα και βγηκε θετικο!!!!:D:D:D:D:D:D

την επομενη μερα στις 16 εκανα χοριακη και βγηκε 864 μοναδες!(τελευταια περιοδος 12/3.

:D:D:D:D

αυριο θα κανω αλλη μια χοριακη!ποσο πρεπει να ειναι για να ειμαστε σε καλο δρομο????ευχαριστω πολυ!!!τη Δευτερα εχω κλεισει ραντεβου με τον γιατρο μου για κολπικο υπερηχο!!!

θα δουμε σακο και εμβριο...???

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;);););););)

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Λυπάμαι που ακούω για την αποβολή σας - δυστυχώς αυτά συμβαίνουν, ευτυχώς όμως συνήθως είναι τυχαίες και δεν επαναλαμβάνονται.

 

Η βιοψία είναι η εξέταση της εγκυμοσύνης με το μικροσκόπιο για να εντοπιστούν πιθανές ανωμαλίες κατασκευής ή άλλα στοιχεία που να εξηγούν γιατί συνέβη η αποβολή. Καρυότυπος είναι ο έλεγχος του γενετικού υλικού της εγκυμοσύνης για να εντοπιστούν σύνδρομα όπως το σύνδρομο Down που αφορούν στον αριθμό και τη μορφή των χωμοσωμάτων. Η εξέταση DNA προσπαθεί να εντοπίσει λιγότερο εμφανείς ανωμαλίες του γενετικού υλικου, όπως π.χ. ανωμαλίες που προκαλούν βλάβες στη λειτουργία του ήπατος ή της καρδιάς.

 

Ανάλογα με το ιστορικό σας και τη χρονική στιγμή της αποβολής η απάντηση αναφορικά με τις εξετάσεις που απαιτούνται μπορεί να είναι διαφορετική. Για πρώτη αποβολή μιας υγιούς γυναίκας σε κύηση κάτω των 10 εβδομάδων συχνά δεν απαιτείται καμία εξέταση, απλά επανάληψη της προσπάθειας. Επειδή έχετε αποτέλεσμα βιοψίας που παραπέμπει σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες, θα πρέπει να το αξιολογήσει ο γιατρός σας και να σας συμβουλέψει αν απαιτείται περαιτέρω έλεγχος.

 

Σε ό,τι αφορά νέα εγκυμοσύνη, πρακτικά μπορείτε να προσπαθήσετε όταν σας έρθει και πάλι περίοδος - δεν χρειάζεται να περιμένετε περισσότερο.

 

 

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Εινμαι 31 χρονων,ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη μου (εχω ενα υγιεστατο αγορακι) και η αποβολη ηταν στις 11 βδομαδες.

Ζητησα απο τον γιατρο να κανω εξεταση θρομβοφιλιας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας γιατρε μου!!!:D:D:D:D:D

εκανα τεστ εγκυμοσυνης στις 15 του μηνα και βγηκε θετικο!!!!:D:D:D:D:D:D

την επομενη μερα στις 16 εκανα χοριακη και βγηκε 864 μοναδες!(τελευταια περιοδος 12/3.

:D:D:D:D

αυριο θα κανω αλλη μια χοριακη!ποσο πρεπει να ειναι για να ειμαστε σε καλο δρομο????ευχαριστω πολυ!!!τη Δευτερα εχω κλεισει ραντεβου με τον γιατρο μου για κολπικο υπερηχο!!!

θα δουμε σακο και εμβριο...???

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;);););););)

 

Συγχαρητήρια!

 

Είστε ήδη σε καλό δρόμο, δε χρειάζεται άλλη χοριακή. Λογικά τη Δευτέρα θα δείτε σάκο στον υπέρηχο αλλά μάλλον θα είναι νωρίς για το έμβρυο.

 

Σας εύχομαι να έχετε μια καλή και απροβλημάτιστη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Εινμαι 31 χρονων,ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη μου (εχω ενα υγιεστατο αγορακι) και η αποβολη ηταν στις 11 βδομαδες.

Ζητησα απο τον γιατρο να κανω εξεταση θρομβοφιλιας.

 

Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να δείξει κάτι η εξέταση θρομβοφιλίας δεδομένου ότι έχετε αποδείξεις χρωμοσωμικής ανωμαλίας στο έμβρυο, η όποια και πιθανότατα ευθύνεται για την αποβολή. Δεν έχετε κάτι να χάσετε βέβαια, πέρα από το κόστος της εξέτασης.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!

 

Είστε ήδη σε καλό δρόμο, δε χρειάζεται άλλη χοριακή. Λογικά τη Δευτέρα θα δείτε σάκο στον υπέρηχο αλλά μάλλον θα είναι νωρίς για το έμβρυο.

 

Σας εύχομαι να έχετε μια καλή και απροβλημάτιστη εγκυμοσύνη!

 

αχ σας ευχαριστωπολυ γιατρε μου!!!!μου φερατε γουρι!!!:D:D:D:D:D

μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα........πριν 1 χρονο αν θυμαστε ειχα μια παλινδρομη κυηση...υπαρχει περιπτωση να ξανασυμβει κατι τετοιο....???

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιατρε...

Σας εχω Ζαλισει τον Τελευταιο καιρο και ειλικρινα Λυπαμε... Ομως μονο σε εσας μπορω να απευθηνθω...

Εχω ενα Θεμα... Πριν απο 16 μερες δηλαδη στις 4 του μηνα ενοιωσα την ωορρηξια μου... αν και δεν ειμαι σιγουρη... τοτε βαση την Γυναικολογο μου ημουν στην 14η μερα.. αλλα βαση του κυκλου μου ημουν στην 20η μερα...

ειχα μια αυτοματη αποβολη αν θυμαστε τον Μαρτιο (ηταν ομως πολυ πολυ νωρις, μονο 8 μερες καθυστερηση και ειχε γινει η αποβολη λογο χτυπηματος) Μετα μου ειχε ερθει κανονικα η Εμηνος Ρυση στις 16/3.. και απο τοτε μετραω...

Σημερα λοιπον στην ουσια ειμαι 36η μερα βαση TΕΡ... αλλα στην 30η βαση την Γυναικολογο μου .. (στις 29/3 ειχε δει το ενδομητριο 3,6, και μου ειχε πει οτι ημουν στην 8η μερα.. Ισχυει αυτο γιατρε με το ενδομητριο..??? η εκανε Λαθος..??)

Γιατρε μου εχω πολλα συπτωματα.. Ναυτιες , ζαλαδες.. Με ενοχλουν εντονες μυρωδιες, και με κανουν να φτιαρνιζομαι .. Το στηθος μου ποναει πολυ λιγο ... και εχει αλλαξει οψη.. επισης εχω πολλαα υγρα,ασπρα σαν τζελ.. που δεν εχω πριν την περιοδο, παντα ειμαι τελειος στεγνη.. Και εχω και πολλα νευρα γιατρε μου.. μα παρα πολλαααα... επισης, παρατηρησα οτι εχω λαχταρα για γαλα , που εγω το σιχενομαι...

Η θερμκρασια μου ειναι σταθερη στο 36,8 καθε πρωι.. ενω συνηθως ειμαι στο 36,2-36,3...

Εκανα λοιπον Γιατρε σημερα ενα τεστ.. ( και αρκετα τις προηγουμενες μερες)τα οποια ηταν ολα αρνητικα... Μονο ενα ειχε βγει αχνο θετικο πολυυυ αχνο ομως , που μετα απο 5 ωρες δεν υπηρχε τιποτα και αυτο το ειχα κανει προχτες...

παιζει γιατρε μου να ειχ ακανει λαθος με την ωορρηξια μου.. και αντι για τις 4/3.. να εγινε αργοτερα..??? και για αυτο τα τεστ να βγαινουν αρνητικα...???

επισης γιατρε μου να σας πω οτι ολο τον μηνα εχω κατι τσιμπιματακια χαμηλα στην αριστερη σαλπιγγα( οπου εκει εχω κυστουλες)...

δευτερα πρωι θα παω για μια χοριακη... !!! ομως θα ηθελα και την δικη σας αποψη... Μηπως ετσι ηρεμισω.. και αν ηρεμισω και δεν ειναι τελικα εγκυμοσυνη να μου ερθει η τρισκαταρατη... :oops::oops::oops:

 

Ποια ειναι η αποψη σας γιατρε εσας...???

Σας παρακαλω... Απαντηστε μου...

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα .θελω να σας κανω μια ερωτηση μια γυναικα μονο μεσα στις γονιμες μερες μπορει να συλλαβει;δεν μπορει να υπαρξει εγκυμοσυνη διαφορετικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τελευταίο τεστ παπ που πήρα στα χέρια μου εχθές και είχα κάνει τον περασμένο Οκτώβριο. Στην ορμονολογική εξέταση γράφει "μεγάλη οιστρογονική δραστηριότητα" μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό? Κοίταξα και το προηγούμενο πριν από αυτό τεστ που είχα κάνει πέρυσι τον Δεκ αφού είχα γεννήσει στις 40μέρες περίπου και δεν έγραφε κάτι τέτοιο. Να σας θυμίσω ότι ακόμη θηλάζω τον μικρό μου και έχω γεννήσει πριν 18 μήνες.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γιατρέ, θα ήθελα τη συμβουλή σας σε θέμα που με απασχολεί. Παρακολουθώ την ωορρηξία μου με τεστ τους δύο τελευταίους κύκλους και διαπιστώνω ότι από την ημερομηνία που θετικοποιείται το τεστ, η περίοδός μου έρχεται μετά από 12-13 ημέρες. Στον τελευταίο κύκλο π.χ. το τεστ θετικοποιήθηκε τη 15η μέρα και ο κύκλος είναι 26 ημερών. Δεδομένου ότι η ωορρηξία έπεται του θετικού τεστ κατά 12-48 ώρες (αν κάνω λάθος διορθώστε με), φαίνεται πως η ωχρινική φάση του κύκλου μου είναι βραχύτερη της φυσιολογικής προκειμένου να συλλάβω - υπολογίζω κατά μέγιστο 11 μέρες. Μήπως τελικά ο λόγος που δε μπορώ να μείνω έγκυος οφείλεται σε αυτό? Εάν πρόκειται για ορμονική διαταραχή, πώς αντιμετωπίζεται? Υπενθυμίζω (το έχω ξαναγράψει) ότι έχω ήδη ένα παιδάκι, είμαι 36 ετών και έχω ιστορικό ενδομητρίωσης (2 χειρουργία). Παρεμπιμπτόντως, ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιατρε...

Σας εχω Ζαλισει τον Τελευταιο καιρο και ειλικρινα Λυπαμε... Ομως μονο σε εσας μπορω να απευθηνθω...

Εχω ενα Θεμα... Πριν απο 16 μερες δηλαδη στις 4 του μηνα ενοιωσα την ωορρηξια μου... αν και δεν ειμαι σιγουρη... τοτε βαση την Γυναικολογο μου ημουν στην 14η μερα.. αλλα βαση του κυκλου μου ημουν στην 20η μερα...

ειχα μια αυτοματη αποβολη αν θυμαστε τον Μαρτιο (ηταν ομως πολυ πολυ νωρις, μονο 8 μερες καθυστερηση και ειχε γινει η αποβολη λογο χτυπηματος) Μετα μου ειχε ερθει κανονικα η Εμηνος Ρυση στις 16/3.. και απο τοτε μετραω...

Σημερα λοιπον στην ουσια ειμαι 36η μερα βαση TΕΡ... αλλα στην 30η βαση την Γυναικολογο μου .. (στις 29/3 ειχε δει το ενδομητριο 3,6, και μου ειχε πει οτι ημουν στην 8η μερα.. Ισχυει αυτο γιατρε με το ενδομητριο..??? η εκανε Λαθος..??)

Γιατρε μου εχω πολλα συπτωματα.. Ναυτιες , ζαλαδες.. Με ενοχλουν εντονες μυρωδιες, και με κανουν να φτιαρνιζομαι .. Το στηθος μου ποναει πολυ λιγο ... και εχει αλλαξει οψη.. επισης εχω πολλαα υγρα,ασπρα σαν τζελ.. που δεν εχω πριν την περιοδο, παντα ειμαι τελειος στεγνη.. Και εχω και πολλα νευρα γιατρε μου.. μα παρα πολλαααα... επισης, παρατηρησα οτι εχω λαχταρα για γαλα , που εγω το σιχενομαι...

Η θερμκρασια μου ειναι σταθερη στο 36,8 καθε πρωι.. ενω συνηθως ειμαι στο 36,2-36,3...

Εκανα λοιπον Γιατρε σημερα ενα τεστ.. ( και αρκετα τις προηγουμενες μερες)τα οποια ηταν ολα αρνητικα... Μονο ενα ειχε βγει αχνο θετικο πολυυυ αχνο ομως , που μετα απο 5 ωρες δεν υπηρχε τιποτα και αυτο το ειχα κανει προχτες...

παιζει γιατρε μου να ειχ ακανει λαθος με την ωορρηξια μου.. και αντι για τις 4/3.. να εγινε αργοτερα..??? και για αυτο τα τεστ να βγαινουν αρνητικα...???

επισης γιατρε μου να σας πω οτι ολο τον μηνα εχω κατι τσιμπιματακια χαμηλα στην αριστερη σαλπιγγα( οπου εκει εχω κυστουλες)...

δευτερα πρωι θα παω για μια χοριακη... !!! ομως θα ηθελα και την δικη σας αποψη... Μηπως ετσι ηρεμισω.. και αν ηρεμισω και δεν ειναι τελικα εγκυμοσυνη να μου ερθει η τρισκαταρατη... :oops::oops::oops:

 

Ποια ειναι η αποψη σας γιατρε εσας...???

Σας παρακαλω... Απαντηστε μου...

 

Γεια σας,

 

Φαντάζομαι ότι μάλλον θα έχετε τα αποτελέσματα της χοριακής σας τώρα οπότε θα σας έχει λυθεί η απορία, απλά να σας πω ότι η μέτρηση του πάχους του ενδομητρίου μπορεί να μας δώσει μεν μια εκτίμηση της φάσης του κύκλου, όχι όμως την ακριβή ημέρα. Ως τα 4mm θεωρείται ότι πρόκειται για πάχος μετεμμηνορρυσιακό, δηλαδή αμέσως μετά την περίοδο. Από εκεί και πέρα το ενδομήτριο αρχίζει να παχαίνει φτάνοντας τελικά γύρω στα 11mm λίγο πριν την ωορρηξία. Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα, μόνο ένας γενικός μπούσουλας. Αν η μέτρηση στην περίπτωσή σας ήταν σωστή στα 3,6mm αυτό σημαίνει ότι στις 29/3 δεν είχε ακόμη αρχίσει η πάχυνση του ενδομητρίου ούτε η συνακόλουθη ανάπτυξη του ωοθυλακίου. Το αν και πότε αυτή συνέβη είναι άγνωστο και θα χρειαζόταν δεύτερο υπερηχογράφημα για να μας το δείξει.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα .θελω να σας κανω μια ερωτηση μια γυναικα μονο μεσα στις γονιμες μερες μπορει να συλλαβει;δεν μπορει να υπαρξει εγκυμοσυνη διαφορετικα;

 

Πράγματι σύλληψη μπορεί να γίνει μόνο κατά το 24ωρο που ακολουθεί την ωορρηξία. Ωορρηξία γίνεται μόνο μία φορά σε κάθε κύκλο συνεπώς δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης πριν ή μετα από αυτό το 24ωρο. Απλά να έχετε υπόψη σας ότι τα σπερματοζωάρια ζουν στο σώμα της γυναίκας για μεγαλύτερο διάστημα, μέχρι 72 ώρες, οπότε μπορεί η ωορρηξία να γίνει π.χ. 48 ώρες μετά την επαφή και πάλι να επιτευχθεί σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...