Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλημερα..!Στην Β επιπεδου(στις 21εβδ) ο γιατρος ειδε οτι ο τραχηλος ηταν 1,2εκ και οτι ειχε ανοιξει,καποιοι γιατροι μου ελεγαν να μην κανω περιδεση και να κατσω στο κρεβατι με φαρμακα και καποιοι αλλοι οτι επρεπε οπωσδηποτε να την κανω.Τελικα εκανα περιδεση τραχηλου μετα απο λιγες μερες δεν ξερω βεβαια αν εκανα το σωστο....Απο τοτε ειμαι στο κρεβατι και σηκωνομαι μονο για τα βασικα.Θα ηθελα να σας ρωτησω τωρα με την περιδεση υπαρχει περιπτωση ο τραχηλος να ξαναμεγαλωσει?Επισης απο την εμπειρια σας θα μπορεσω να εχω μια τελειομηνη εγκυμοσυνη η εστω να φτασω σε εβδομαδα που να μην εχει προβλημα το μωρακι?Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας...

 

Καλησπέρα,

 

Μακάρι να μπορούσα να σας απαντήσω έστω και με κάποιο βαθμό βεβαιότητας, φαντάζομαι την αγωνία σας.

Το αν οι περιδέσεις τραχήλου βοηθούν είναι ένα μεγάλο ερώτημα και η αλήθεια είναι πως αυτή τη στιγμή κανείς δεν ξέρει. Οι υπέρμαχοι υποστηρίζουν ότι υποβοηθώντας τεχνητά τον τράχηλο να κλείσει μειώνεται η πιθανότητα πρόωρου τοκετού. Οι σκεπτικιστές θεωρούν ότι οι λόγοι που ο τράχηλος αρχίζει να ανοίγει πρόωρα είναι κατά βάση άγνωστοι και το ράμμα δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να αναστρέψει αυτή τη διαδικασία. Προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος ότι οι περιδέσεις βοηθούν, αυτό όμως δε σημαίνει ότι ήταν λάθος που την κάνατε. Σε τελική ανάλυση το αποτέλεσμα μετράει!

Δυστυχώς από τη στιγμή που ο τράχηλος αρχίσει να κονταίνει δεν ξαναμεγαλώνει. Η ελπίδα τώρα είναι ότι θα σταματήσει να μικραίνει και να ανοίγει ώστε να δοθεί χρόνος στο μωράκι να μεγαλώσει και να ωριμάσει αρκετά. Το τι πιθανότητα έχετε να συμβεί αυτό κανείς δεν το γνωρίζει, πρέπει να παίρνετε την κάθε μέρα χωριστά και να ελπίζετε. Πάντως κάθε μέρα που περνάει χωρίς δυσάρεστες εξελίξεις είναι υπέρ σας και σας φέρνει κοντύτερα σε μια ασφαλέστερη εβδομάδα κύησης.

 

Καλή τύχη και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kυριε Μιχαλοπουλε

Tον Απριλιο εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση και διαγνωστηκε οτι υπαρχει πολυποδας ο οποιος αφαιρεθηκε και ερεθυσμενο ενδομητριο οπου πηρα αντιβιωση(Vidramisin)

Ο λογος που εκανα την εξεταση ειναι επειδη στο ιστορικο μου εχω τεσσερης αποτυχ. εξωσωματικες συν μια παλλινδρομηση.

Πριν κανω την υστεροσκοπηση ειχα προβλημα με την περιοδο(εχω σταθερο κυκλο καθε 30) στη ροη και στην ποσοτητα εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε μονο τρεις μερες. Ο γιατρος που εκανε την εξεταση μου ειπαι οτι ο πολυποδας ηταν που επιρεαζε την περιοδο μετα την αφαιρεση που εκανα τον Απριλιο, το Μαιο ηταν η περιοδος οπως πριν στα φυσιολογικα.

 

Τωρα εδω και τρεις μηνες παλι τα ιδια εχει ελλατωθει και διαρκει δυο μερες μονο. Εχω αγχωθει επειδη το Σεπτεμβριο ξεκιναω εξωσωματικη.

Υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει παλι πολυποδας;; ή καποιο πιθανο προβλημα

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

 

Καλησπέρα,

 

Ο ενδομήτριος πολύποδας συνήθως δεν επηρεάζει την ποσότητα και τη διάρκεια της περιόδου. Το πιθανότερο είναι ότι η περίοδός σας επανήλθε παροδικά λόγω της απόξεσης που συνήθως γίνεται παράλληλα με την αφαίρεση του πολύποδα και αργότερα επέστρεψε στην προηγούμενη κατάσταση. Αμφιβάλλω ότι ο πολύποδας θα έχει ξαναεμφανιστεί μέσα σε 4 μήνες και προσωπικά δε θα τον συνέδεα με το ζήτημα της περιόδου.

 

Συνήθως οι μεταβολές στην περίοδο έχουν να κάνουν με ορμονικές αλλαγές, κάποιες φορές σχετιζόμενες με την ηλικία. Αν και η εξωσωματική δεν είναι η ειδικότητά μου δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα διότι με τη φαρμακευτική αγωγή που θα σας δώσουν θα ελέγξουν απόλυτα τον κύκλο σας για να πετύχουν τις ορμονικές συνθήκες που απαιτούνται. Επιπλέον, με τον κολπικό υπέρηχο που θα σας κάνουν θα μπορούν να δουν εάν υπάρχει νέος πολύποδας στη μήτρα, πράγμα όμως αμφίβολο όπως είπαμε.

 

Προσπαθήστε λοιπόν να μην ανησυχείτε και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο ενδομήτριος πολύποδας συνήθως δεν επηρεάζει την ποσότητα και τη διάρκεια της περιόδου. Το πιθανότερο είναι ότι η περίοδός σας επανήλθε παροδικά λόγω της απόξεσης που συνήθως γίνεται παράλληλα με την αφαίρεση του πολύποδα και αργότερα επέστρεψε στην προηγούμενη κατάσταση. Αμφιβάλλω ότι ο πολύποδας θα έχει ξαναεμφανιστεί μέσα σε 4 μήνες και προσωπικά δε θα τον συνέδεα με το ζήτημα της περιόδου.

 

Συνήθως οι μεταβολές στην περίοδο έχουν να κάνουν με ορμονικές αλλαγές, κάποιες φορές σχετιζόμενες με την ηλικία. Αν και η εξωσωματική δεν είναι η ειδικότητά μου δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα διότι με τη φαρμακευτική αγωγή που θα σας δώσουν θα ελέγξουν απόλυτα τον κύκλο σας για να πετύχουν τις ορμονικές συνθήκες που απαιτούνται. Επιπλέον, με τον κολπικό υπέρηχο που θα σας κάνουν θα μπορούν να δουν εάν υπάρχει νέος πολύποδας στη μήτρα, πράγμα όμως αμφίβολο όπως είπαμε.

 

Προσπαθήστε λοιπόν να μην ανησυχείτε και καλή επιτυχία!

 

 

Κυριε Μιχαλοπουλε, σας ευχαριστω πολυ! για την απαντηση σας

 

 

Η ηλικια μου ειναι 29. θα ηθελα την γνωμη σας επειδη αναφερατε οτι οι μεταβολες στην περιοδο εχουν να κανουν με ορμονικες αλλαγες, πριν τεσσερης μηνες εκανα εξετασεις τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

FSH-7,18

LH-4,27

E2-24,2,

PRG-0,42

PRL-11,91

DHEA-S-1,61

DHEA-3,66

ΤSH-2,36

T3-1,98

T4-131,0

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Μιχαλοπουλε, σας ευχαριστω πολυ! για την απαντηση σας

 

 

Η ηλικια μου ειναι 29. θα ηθελα την γνωμη σας επειδη αναφερατε οτι οι μεταβολες στην περιοδο εχουν να κανουν με ορμονικες αλλαγες, πριν τεσσερης μηνες εκανα εξετασεις τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

FSH-7,18

LH-4,27

E2-24,2,

PRG-0,42

PRL-11,91

DHEA-S-1,61

DHEA-3,66

ΤSH-2,36

T3-1,98

T4-131,0

 

 

Καλησπέρα,

 

Οι εξετάσεις σας φαίνονται φυσιολογικές αν και δεν μπορώ να πω για το DHEA/DHEA-S γιατί δεν ξέρω σε τι μονάδες είναι μετρημένο.

 

Οι ορμονικές αλλαγές στις οποίες αναφέρθηκα δε φαίνονται απαραίτητα με εξετάσεις γιατί δεν έχουν τόσο να κάνουν με τις απόλυτες τιμές των ορμονών όσο με τον τρόπο που αυτές μεταβάλλονται κατά τη διάρκεια του κύκλου. Μικρές μεταβολές στον τρόπο που αλλάζουν τα επίπεδα των ορμονών μέσα στον κύκλο δε θα φανούν στις εξετάσεις, μπορεί όμως να επηρεάσουν την περίοδο σε ό,τι αφορά τη διάρκεια και τη συχνότητα. Αυτό δεν είναι κάτι που έχει υποχρεωτικά επίδραση στη γονιμότητα γι'αυτό και μη σας ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Οι εξετάσεις σας φαίνονται φυσιολογικές αν και δεν μπορώ να πω για το DHEA/DHEA-S γιατί δεν ξέρω σε τι μονάδες είναι μετρημένο.

 

Οι ορμονικές αλλαγές στις οποίες αναφέρθηκα δε φαίνονται απαραίτητα με εξετάσεις γιατί δεν έχουν τόσο να κάνουν με τις απόλυτες τιμές των ορμονών όσο με τον τρόπο που αυτές μεταβάλλονται κατά τη διάρκεια του κύκλου. Μικρές μεταβολές στον τρόπο που αλλάζουν τα επίπεδα των ορμονών μέσα στον κύκλο δε θα φανούν στις εξετάσεις, μπορεί όμως να επηρεάσουν την περίοδο σε ό,τι αφορά τη διάρκεια και τη συχνότητα. Αυτό δεν είναι κάτι που έχει υποχρεωτικά επίδραση στη γονιμότητα γι'αυτό και μη σας ανησυχεί.

 

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας

 

αν και μονο η κλινικη εξεταση θα δωσει την απαντηση και επειδη αυτη θα γινει σε περιπου 7 μερες λογω απουσιας του γιατρου ηθελα να ρωτησω : εχω εναν συνεχη πονο χαμηλα στη κοιλια κεντρικα οχι εντονος οταν δεν αγγιζω το σημειο δηλαδη οταν πιεζω την περιοχη καταλαβαινω την ενταση του και δεν υποχωρει εδω και 4 μερες.

Δεν εχω αδιαθετησει απο τοτε που εχω γεννησει (δεκα μηνες πριν γεννησα) καθως θηλαζω και εχω ιστορικο hpv και επεμβασης loop.

Εικαζουμε τι θα μπορουσε να ειναι? Τα υγρα μου ειναι κανονικα σε ροη, οσμη, εμφανιση, σε γενικες γραμμες η ουρηση και τα σχετικα γινονται κανονικα..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

αν και μονο η κλινικη εξεταση θα δωσει την απαντηση και επειδη αυτη θα γινει σε περιπου 7 μερες λογω απουσιας του γιατρου ηθελα να ρωτησω : εχω εναν συνεχη πονο χαμηλα στη κοιλια κεντρικα οχι εντονος οταν δεν αγγιζω το σημειο δηλαδη οταν πιεζω την περιοχη καταλαβαινω την ενταση του και δεν υποχωρει εδω και 4 μερες.

Δεν εχω αδιαθετησει απο τοτε που εχω γεννησει (δεκα μηνες πριν γεννησα) καθως θηλαζω και εχω ιστορικο hpv και επεμβασης loop.

Εικαζουμε τι θα μπορουσε να ειναι? Τα υγρα μου ειναι κανονικα σε ροη, οσμη, εμφανιση, σε γενικες γραμμες η ουρηση και τα σχετικα γινονται κανονικα..

 

ευχαριστω

 

 

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς οι πιθανές διαγνώσεις είναι αρκετές και όντως χρειάζεται να σας αξιολογήσει κάποιος συνάδελφος από κοντά. Φοβάμαι ότι το να σας αραδιάσω μια σειρά πιθανών διαγνώσεων μόνο άγχος θα σας δημιουργήσει και πιθανότατα τελικά δε θα είναι τίποτα από αυτά! :-)

 

Περαστικά σας, ελπίζω να μην είναι τίποτα το σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γαιτρέ.Αν μπορουσατε να μου απαντήσετε στο εξης ερωτημα.ΕΙμαι για 2η φορα εγκυοσ 9 εβδομαδων.Εκανα καλλιεργεια κολπικου η οποια ειναι στειρα μικροβίων.Να αναφερω οτι ο γιατρος που με παρακολουθει τωρα ειναι καινουργιοσ (αναγκαστηκα να αλλαξω τον παλιο λογω μετακόμισης στην επαρχια).Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη βρεθηκα θετικη σε στρεπτοκοκκο στην 8η εβδομαδα.Πηρα αντιβιωση zinadol 500 στην 15 εβδομαδα(στο 2ο τριμηνο) εκανα ξανα 2 καλλιεργειεσ μολισ μπηκα στον 9ο οι οποίεσ ήταν αρνητικες και γεννησα φυσιολογικα χωρις να ξαναπαρω αντιβιωση.Ανεφερα στον γιατρο που με παρακολουθει τωρα οτι ειχα στρεπτοκοκκο στην προηγουμενη εγκυμοσύνη και μου ειπε οτι εχω δεν εχω τωρα θα πρεπει στον 9ο να παρω αντιβιωση γιατι λεει οτι αφου ειχα 1 φορα μπορει να ξαναεχω.Επεμενα ομως οτι αν κανω καλλιεργεια ερνητικη γιατι να παρω αντιβιωση και επιμενει οτι πρεπει να παρω οπωσδηποτε κ με αρνητικη καλλιεργεια.Εντωμεταξυ παλια υπεφερα απιστευτα απο μυκητιασεισ.Εδω και ενα χρονο ομως ειμαι καθαρη.Αν παρω αντιβιωση στον 9ο και ξαναπαρουσιαστουν μυκητες?Ποια η γνωμη σας για το αν θα πρεπει να παρω αντιβιωση με αρνητικες καλλιεργειες.Σας παρακαλω πολυ απαντηστε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γαιτρέ.Αν μπορουσατε να μου απαντήσετε στο εξης ερωτημα.ΕΙμαι για 2η φορα εγκυοσ 9 εβδομαδων.Εκανα καλλιεργεια κολπικου η οποια ειναι στειρα μικροβίων.Να αναφερω οτι ο γιατρος που με παρακολουθει τωρα ειναι καινουργιοσ (αναγκαστηκα να αλλαξω τον παλιο λογω μετακόμισης στην επαρχια).Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη βρεθηκα θετικη σε στρεπτοκοκκο στην 8η εβδομαδα.Πηρα αντιβιωση zinadol 500 στην 15 εβδομαδα(στο 2ο τριμηνο) εκανα ξανα 2 καλλιεργειεσ μολισ μπηκα στον 9ο οι οποίεσ ήταν αρνητικες και γεννησα φυσιολογικα χωρις να ξαναπαρω αντιβιωση.Ανεφερα στον γιατρο που με παρακολουθει τωρα οτι ειχα στρεπτοκοκκο στην προηγουμενη εγκυμοσύνη και μου ειπε οτι εχω δεν εχω τωρα θα πρεπει στον 9ο να παρω αντιβιωση γιατι λεει οτι αφου ειχα 1 φορα μπορει να ξαναεχω.Επεμενα ομως οτι αν κανω καλλιεργεια ερνητικη γιατι να παρω αντιβιωση και επιμενει οτι πρεπει να παρω οπωσδηποτε κ με αρνητικη καλλιεργεια.Εντωμεταξυ παλια υπεφερα απιστευτα απο μυκητιασεισ.Εδω και ενα χρονο ομως ειμαι καθαρη.Αν παρω αντιβιωση στον 9ο και ξαναπαρουσιαστουν μυκητες?Ποια η γνωμη σας για το αν θα πρεπει να παρω αντιβιωση με αρνητικες καλλιεργειες.Σας παρακαλω πολυ απαντηστε μου.

 

 

Γεια σας,

 

Έχετε δίκιο να έχετε τις αμφιβολίες σας. Ο στρεπτόκοκκος ομάδας Β μολύνει το βρέφος κατά τον τοκετό οπότε σημασία δεν έχει τι δείχνει η καλλιέργεια τώρα αλλά στις 36-37 εβδ. Συνεπώς δεν έχετε κανένα λόγο να πάρετε τώρα αντιβίωση, ειδικά μάλιστα όταν η καλλιέργειά σας είναι αρνητική!

Εάν η καλλιέργεια στις 36-37 εβδ. είναι θετική τότε πάλι δε δίνουμε από του στόματος αντιβίωση. Αντίθετα παίρνετε ενδοφλέβια αντιβίωση κατά τον τοκετό, τακτική που έχει και τη μέγιστη αποτελεσματικότητα. Με τον τρόπο αυτό το ποσοστό λοίμωξης του νεογνού πέφτει στο περίπου 0.5 στα 1000.

Αν φυσικά η καλλιέργεια των 36-37 εβδ. είναι αρνητική δε χρειάζεται αντιβίωση, ούτε πριν ούτε κατά τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

Δίνοντας λίγες πληροφορίες για το ιστορικό μου.... είχα μια εξωμήτριο κύηση πριν 5 μήνες και αφαιρέθηκε και η δεξιά μου ωοθήκη.

Απο χτες ο πρωί μέχρι και τώρα έχω συνεχώς συσπάσεις στην μήτρα μου που ενοχλούν αρκετά, περισσοτερο λόγω της διάρκειας(όλη μέρα κυριολεκτικά) παρά κάτι άλλο.

Χτες ήταν όλη την ώρα, μέχρι αργά το βράδυ που κοιμήθηκα.

Σήμερα είναι λίγο καλύτερα γιατι δεν το αισθάνομαι συνέχεια, αλλά και πάλι καποιες φορές το νιώθω.

Σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με ωορηξία αλλα δυστυχώς δεν έχω σταθερό κύκλο οπότε δεν μπορώ να το υπολογίσω. Πάντως τελευταία φορά αδιαθέτησα 12/08.

 

Μπορώ να έχω την συμβουλή σας?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχετε δίκιο να έχετε τις αμφιβολίες σας. Ο στρεπτόκοκκος ομάδας Β μολύνει το βρέφος κατά τον τοκετό οπότε σημασία δεν έχει τι δείχνει η καλλιέργεια τώρα αλλά στις 36-37 εβδ. Συνεπώς δεν έχετε κανένα λόγο να πάρετε τώρα αντιβίωση, ειδικά μάλιστα όταν η καλλιέργειά σας είναι αρνητική!

Εάν η καλλιέργεια στις 36-37 εβδ. είναι θετική τότε πάλι δε δίνουμε από του στόματος αντιβίωση. Αντίθετα παίρνετε ενδοφλέβια αντιβίωση κατά τον τοκετό, τακτική που έχει και τη μέγιστη αποτελεσματικότητα. Με τον τρόπο αυτό το ποσοστό λοίμωξης του νεογνού πέφτει στο περίπου 0.5 στα 1000.

Αν φυσικά η καλλιέργεια των 36-37 εβδ. είναι αρνητική δε χρειάζεται αντιβίωση, ούτε πριν ούτε κατά τον τοκετό.

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την απάντησή σας.Η αποψή σας ταυτίζεται απόλυτα με τον προηγούμενο γιατρό μου( που αναγκαστηκα λογω μετκόμισης να αλλάξω).Απλά ο νυν γιατρος μου ειναι κάθετος στο να πάρω αντιβίωση εχω δεν έχω θετική καλλιέργεια και δεν δεχεται αμφιβολία επ΄αυτού.Θα δω πως θα κινηθώ στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

Είμαι να σκάσω πάλι.....έχω δίκιο που λέω στον άντρα μου πως κάθε βδομάδα όλο και κάτι θα με απασχολεί!Είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης,για την ακρίβεια την κυριακή μπαίνω στην 21 και διάβασα για τους γνωστούς χυμούς που ανεκλήθησαν λόγω Alicyclobacillus spp:confused::shock::? και αγχώθηκα γιατί τους τελευταίους μήνες μόνο αυτούς έπινα μαζί με τον σίδηρο και μάλιστα για καλύτερα επειδή δεν είναι η εποχή τώρα των πορτοκαλιών!Πάντα έστιβα φυσικούς αλλά είχα παρατηρήσει οτι λόγω οξέων με ενοχλούσαν στο στομάχι οπότε έπινα τους περιβόητους χυμούς.Εν τω μεταξύ με "βόλευαν" γτ όποτε έρχονταν φίλοι σπίτι δεν χρειαζόταν να στίβω και έπινα κι εγώ κάτι εκτός νερού για την παρέα...είναι επικίνδυνο;Μπορεί να βλάψει το μωράκι μας;;;;;;;;;Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

Είμαι να σκάσω πάλι.....έχω δίκιο που λέω στον άντρα μου πως κάθε βδομάδα όλο και κάτι θα με απασχολεί!Είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης,για την ακρίβεια την κυριακή μπαίνω στην 21 και διάβασα για τους γνωστούς χυμούς που ανεκλήθησαν λόγω Alicyclobacillus spp:confused::shock::? και αγχώθηκα γιατί τους τελευταίους μήνες μόνο αυτούς έπινα μαζί με τον σίδηρο και μάλιστα για καλύτερα επειδή δεν είναι η εποχή τώρα των πορτοκαλιών!Πάντα έστιβα φυσικούς αλλά είχα παρατηρήσει οτι λόγω οξέων με ενοχλούσαν στο στομάχι οπότε έπινα τους περιβόητους χυμούς.Εν τω μεταξύ με "βόλευαν" γτ όποτε έρχονταν φίλοι σπίτι δεν χρειαζόταν να στίβω και έπινα κι εγώ κάτι εκτός νερού για την παρέα...είναι επικίνδυνο;Μπορεί να βλάψει το μωράκι μας;;;;;;;;;Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!!

 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι μπορείτε να κοιμάστε ήσυχη γιατί το εν λόγω βακτηρίδιο δεν είναι παθογόνο για τους ανθρώπους. Μπορεί να μολύνει παστεριωμένους χυμούς φρούτων οι οποίοι ως αποτέλεσμα ξινίζουν, αποκτώντας χαρακτηριστική οσμή. Αν είχατε έρθει σε επαφή με κάποιο τέτοιο χυμό το πιθανότερο είναι ότι θα το είχατε καταλάβει πριν τον πιείτε, ακόμα όμως κι αν τον καταναλώσατε δε διατρέχετε κανένα κίνδυνο, ούτε εσείς, ούτε το μωρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι μπορείτε να κοιμάστε ήσυχη γιατί το εν λόγω βακτηρίδιο δεν είναι παθογόνο για τους ανθρώπους. Μπορεί να μολύνει παστεριωμένους χυμούς φρούτων οι οποίοι ως αποτέλεσμα ξινίζουν, αποκτώντας χαρακτηριστική οσμή. Αν είχατε έρθει σε επαφή με κάποιο τέτοιο χυμό το πιθανότερο είναι ότι θα το είχατε καταλάβει πριν τον πιείτε, ακόμα όμως κι αν τον καταναλώσατε δε διατρέχετε κανένα κίνδυνο, ούτε εσείς, ούτε το μωρό σας.

 

Να'στε καλά γιατρέ,γιατί πραγματικά φρίκαρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα γιατρε,

θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση...εχω ενα αγορακι 15 μηνων και προσπαθω να κανω ενα δευτερο μωρακι..δεν εχω ομως σταθερο κυκλο..θα σας τα πω αναλυτικα για να καταλαβετε....

αδιαθετησα 14 Αυγουστου εκανα τεστ ωορηξιας την 14η ημερα και βγηκε αρνητικο συνεχισα μετα να κανω τα τεστ μερα παρα μερα για να παρακολουθω την ωορηξια μου...προχτες δλδ 4/9 εκανα τεστ ωορηξιας και βγηκε μια πολυ αχνη γραμμη... δεν ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου..εχθες δλδ 5/9 ξανακανω τεστ και βγηκε μια πιο εντονη γραμμη και αυτη αχνη βεβαια αλλα ηρθα σε επαφη..σημερα εκανα το τελευταιο τεστ που ειχα και βγηκε θετικο...

Κατα την γνωμη σας εχω πιθανοτητες να μεινω ξανα εγκυος?Αν ναι ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περασει για να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης?

σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Δίνοντας λίγες πληροφορίες για το ιστορικό μου.... είχα μια εξωμήτριο κύηση πριν 5 μήνες και αφαιρέθηκε και η δεξιά μου ωοθήκη.

Απο χτες ο πρωί μέχρι και τώρα έχω συνεχώς συσπάσεις στην μήτρα μου που ενοχλούν αρκετά, περισσοτερο λόγω της διάρκειας(όλη μέρα κυριολεκτικά) παρά κάτι άλλο.

Χτες ήταν όλη την ώρα, μέχρι αργά το βράδυ που κοιμήθηκα.

Σήμερα είναι λίγο καλύτερα γιατι δεν το αισθάνομαι συνέχεια, αλλά και πάλι καποιες φορές το νιώθω.

Σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με ωορηξία αλλα δυστυχώς δεν έχω σταθερό κύκλο οπότε δεν μπορώ να το υπολογίσω. Πάντως τελευταία φορά αδιαθέτησα 12/08.

 

Μπορώ να έχω την συμβουλή σας?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλησπέρα,

 

Δύσκολο να συμπεράνω τι ακριβώς συμβαίνει όμως αν ο πόνος επιμένει καλό θα ήταν να κάνετε ένα τεστ εγκυμοσύνης και να σας δει κάποιος γυναικολόγος. Είναι πιθανό ότι είναι απλά σύμπτωμα επερχόμενης περιόδου αλλά είναι σωστότερο να το ελέγξετε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε,

θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση...εχω ενα αγορακι 15 μηνων και προσπαθω να κανω ενα δευτερο μωρακι..δεν εχω ομως σταθερο κυκλο..θα σας τα πω αναλυτικα για να καταλαβετε....

αδιαθετησα 14 Αυγουστου εκανα τεστ ωορηξιας την 14η ημερα και βγηκε αρνητικο συνεχισα μετα να κανω τα τεστ μερα παρα μερα για να παρακολουθω την ωορηξια μου...προχτες δλδ 4/9 εκανα τεστ ωορηξιας και βγηκε μια πολυ αχνη γραμμη... δεν ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου..εχθες δλδ 5/9 ξανακανω τεστ και βγηκε μια πιο εντονη γραμμη και αυτη αχνη βεβαια αλλα ηρθα σε επαφη..σημερα εκανα το τελευταιο τεστ που ειχα και βγηκε θετικο...

Κατα την γνωμη σας εχω πιθανοτητες να μεινω ξανα εγκυος?Αν ναι ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να περασει για να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης?

σας ευχαριστω εκ των προτερων..

 

 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι έχετε άριστες πιθανότητες να μείνετε έγκυος μια και φαίνεται ότι πρακτικά συγχρονίσατε την επαφή με την ωορρηξία σας. Τα σπερματοζωάρια ζουν περίπου 3-5 ημέρες οπότε λογικά θα πρέπει να συναντήθηκαν με το ωάριο αν η ωορρηξία έγινε στις 5 ή 6/9. Τεστ εγκυμοσύνης μη βιαστείτε να κάνετε, δώστε στον εαυτό σας τουλάχιστον δυο εβδομάδες από την ωορρηξία για να μπορέσετε να έχετε ένα αξιόπιστο αποτέλεσμα, δηλαδή όχι πριν τις 20/9.

 

Πάντως να γνωρίζετε ότι ακόμα κι αν όλα γίνουν τέλεια από πλευράς συγχρονισμού η σύλληψη δεν είναι βέβαιη γιατί η αναπαραγωγή είναι μια διαδικασία που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες που δεν ελέγχουμε. Αυτό το λέω για να μην απογοητευτείτε αν τυχόν δεν είστε έγκυος αυτή τη φορά. Συνεχίστε να προσπαθείτε για μερικούς μήνες με την ίδια μέθοδο και αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρισρω παρα πολυ γιατρε για την απαντηση σας...

Οπως ειπατε θα περιμενω 2-3 εβδομαδες για να βεβαιωθω κανοντας ενα τεστ εγκυμοσυνης και ελπιζω τα νεα να ειναι ευχαριστα...και παλι σας ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕς ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ.ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΞΑΝΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΗΛ.ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΟΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΙΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕΞΟΥΑΛ... ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕς ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ.ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΞΑΝΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΗΛ.ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΟΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΙΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕΞΟΥΑΛ... ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

 

Καλησπέρα,

 

Η εξωμήτριος είναι μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, ειδικά όταν είναι η πρώτη σας εγκυμοσύνη και είναι φυσικό να ψάχνετε μια απάντηση γιατί σας συνέβη. Η αλήθεια είναι όμως ότι είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να σας δοθεί ακριβής αιτία. Ενώ γνωρίζουμε πως κάποιοι παράγοντες αυξάνουν την πιθανότητα να συμβεί (π.χ. κάπνισμα, προηγούμενες γυναικολογικές λοιμώξεις της πυέλου) δεν ξέρουμε γιατί και γυναίκες και χωρίς επιβαρυντικούς παράγοντες, όπως εσείς, έχουν εξωμήτριες κυήσεις. Ο άστατος κύκλος δεν επηρεάζει την πιθανότητα εξωμήτριας κύησης, ούτε οι μικρές κύστεις στις ωοθήκες.

Θεωρώ ότι οι τρεις μήνες είναι αρκετός χρόνος και μπορείτε όντως να ξαναπροσπαθήσετε. Οι πιθανότητα να μείνετε έγκυος με μία υγιή σάλπιγγα είναι περίπου 80% της αρχικής (δηλαδή αυτής που είχατε πριν αφαιρεθεί η δεξιά σάλπιγγα), πράγμα που σημαίνει ότι είναι σχεδόν βέβαιο πως θα ξαναμείνετε έγκυος. Δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα παραπάνω, απλά μην απογοητεύεστε και οι να θυμάστε ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΜΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΖΩ!ΗΜΟΥΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΣΚΟΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΗΓΕ 2600 ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ!ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ,ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΕΑΣ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΘΗ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ.ΕΤΣΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

ΟΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΕΙΣ

Ε2 67 PMOL/L

FSH 3.3LU/L

LH 3.7 LU/L

PRL 13.4 NG/ML

ΤΕΣΤΟΤΕΡΟΝΗ 1.2 NG/ML

DHEA-S 2260 NG/ML

T3 91NG/DL

T4 8.7MG/DL

TSH 0.75 MLU/M

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ!ΕΙΜΑΙ 1,66 55 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΘΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 6-7 ΤΣΙΓΑΡΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΔΗΛΑΔΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΓΕΛΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΤΥΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΜΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΖΩ!ΗΜΟΥΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΣΚΟΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΗΓΕ 2600 ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ!ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ,ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΕΑΣ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΘΗ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ.ΕΤΣΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

ΟΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΕΙΣ

Ε2 67 PMOL/L

FSH 3.3LU/L

LH 3.7 LU/L

PRL 13.4 NG/ML

ΤΕΣΤΟΤΕΡΟΝΗ 1.2 NG/ML

DHEA-S 2260 NG/ML

T3 91NG/DL

T4 8.7MG/DL

TSH 0.75 MLU/M

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ!ΕΙΜΑΙ 1,66 55 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΘΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 6-7 ΤΣΙΓΑΡΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΔΗΛΑΔΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΓΕΛΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΤΥΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

 

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας, ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει όφελος από το να αφήνεται η σάλπιγγα στη θέση της, το αντίθετο μάλιστα. Η σάλπιγγα υφίσταται τέτοια βλάβη από την εξωμήτριο που δε λειτουργεί πλέον φυσιολογικά ενώ επιπλέον προδιαθέτει σε νέα εξωμήτριο από την ίδια πλευρά. Συνεπώς θεωρώ ότι η αφαίρεσή της είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Όσον αφορα τη σαλπιγγογραφία, λίγο νόημα έχει. Το αν λειτουργεί η άλλη σάλπιγγα ή όχι θα κριθεί εκ του αποτελέσματος, η σαλπιγγογραφία δε θα προσθέσει κάτι. Μια και έχετε άριστες πιθανότητες να μείνετε έγκυος η εξωσωματική ή άλλες θεραπείες υπογονιμότητας θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν μόνο αν δυσκολευτείτε να συλλάβετε, οπότε όντως μια τέτοια συζήτηση είναι πολύ πρόωρη.

 

Το μόνο που θα σας συμβούλευα είναι να κόψετε τελείως το κάπνισμα γιατί ακόμα και λίγο αποδεδειγμένα προκαλεί βλάβες στις σάλπιγγες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε, πολυ χαιρομαι που σας βρηκα στο φορουμ μιας και ειστε εξειδικευμενος στην λαπαροσκοπικη χειρουργικη.

 

Ειμαι 25 χρονων με ιστορικο κυστης στην ωοθηκη την οποια ανακαλυψαμε οταν ημουν 19 χρονων.Ειχα απευθυνθει στο γυναικολογο μετα απο ορμονικες εξετασεις που δεν βγηκαν πολυ φυσιολογικες (δεν θυμαμαι ποιες ηταν ανεβασμενες και ποιες οχι, μονο οτι ειχα υψηλη προλακτινη). Απο την αρχη της εμμηνου ρυσης η οποια ηταν πολυ αστατη ειχα τρομερους πονους που εφτανα μεχρι να κανω εμετο και να μην βρισκω καμια παρηγορητικη σταση για μιαμιση μερα.Επισης ειχα και καπως αυξημενη τριχοφυια.

Οταν ειδαμε την κυστη (μονο μια στη μια ωοθηκη) ηταν γυρω στα 3 εκατοστα.. Ο γιατρος μου εγραψε θεραπεια εξαμηνη με γιασμιν (και parlodel) και ζητησε να με ξαναδει στο τελος. Εγω πηρα ευλαβικα τη θεραπεια αλλα αμελησα να παω για εξεταση.

 

Απο τοτε σταματησαν οι εντονοι πονοι, ο κυκλος μου εγινε σταθερος στις 30-33 μερες και μειωθηκε και το αιμα που εχανα.

 

Πριν 7 μηνες εκανα παλι υπερηχο και ειδαμε 2 κολλητες κυστεις (4.90/4.07 η μια και 5,35/4,20 η αλλη) παλι στην ιδια ωοθηκη. Η μια κυστη υποχωρησε πληρως μετα απο διμηνη θεραπεια με το ιδιο αντισυλληπτικο. Η αλλη στην επομενη μετρηση κι ενω συνεχιζα τη θεραπεια μετρηθηκε 5,52/4,34 και ο γιατρος παρατηρησε πως η καψα ειναι πιο συμπαγης (φαινοταν λευκη στην απεικονιση) και υπεθεσε οτι αυτη ηταν η παλια κυστη που δεν ειχε φυγει με τη θεραπεια .

 

Μου εδωσε την επιλογη της αφαιρεσης της κυστης λαπαροσκοπικα η να αφησω την κυστη συνεχιζοντας αντισυλληψη και τους ελεγχους.

Ειπε οτι λογω της κυστης ειναι μειωμενη η ικανοτητα συλληψης γιατι αυτη η ωοθηκη δεν λειτουργει και βασιζομαι μονο στην αλλη. Ειναι αυτο αληθεια?

 

 

πιστευετε οτι με τετοιο ιστορικο και δεδομενα η υπαρξη της κυστης μπορει να εμποδισει επικειμενη εγκυμοσυνη?

ειναι το μεγεθος της τετοιο που να επιβαλλεται αφαιρεση πριν αποφασισω να μεινω εγκυος?

αν μεινω εγκυος υπαρχει κινδυνος για μενα η το εμβρυο?

 

το χειρουργειο μπορει να κανει ζημια στην ωοθηκη ακομα ακομα κι αν γινει σωστα?δηλαδη η τομη μπορει να βλαψει τα ωοθηλακια?

ποσες ειναι οι πιθανοτητες κατι να παει "στραβα" με την εγχειριση?

 

 

(συγνωμη αν σας κουρασα με τη φλυαρια μου, απλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα και εγραψα ολες αυτες τις ερωτησεις με μονο σκοπο να σας δωσω εναν μπουσουλα αλλα ο,τι αλλο εχετε να προσθεσετε θα ειμαι πολυ ευγνωμων αν το κανετε!)

 

ευχαριστω πολυ για την ευκαιρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας, ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει όφελος από το να αφήνεται η σάλπιγγα στη θέση της, το αντίθετο μάλιστα. Η σάλπιγγα υφίσταται τέτοια βλάβη από την εξωμήτριο που δε λειτουργεί πλέον φυσιολογικά ενώ επιπλέον προδιαθέτει σε νέα εξωμήτριο από την ίδια πλευρά. Συνεπώς θεωρώ ότι η αφαίρεσή της είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Όσον αφορα τη σαλπιγγογραφία, λίγο νόημα έχει. Το αν λειτουργεί η άλλη σάλπιγγα ή όχι θα κριθεί εκ του αποτελέσματος, η σαλπιγγογραφία δε θα προσθέσει κάτι. Μια και έχετε άριστες πιθανότητες να μείνετε έγκυος η εξωσωματική ή άλλες θεραπείες υπογονιμότητας θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν μόνο αν δυσκολευτείτε να συλλάβετε, οπότε όντως μια τέτοια συζήτηση είναι πολύ πρόωρη.

 

Το μόνο που θα σας συμβούλευα είναι να κόψετε τελείως το κάπνισμα γιατί ακόμα και λίγο αποδεδειγμένα προκαλεί βλάβες στις σάλπιγγες.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΟΨΙΜΟ ΜΟΙΑΖΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΡΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΤΟΜΗ Ή ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...