Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως προέκυψε η εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

3 hours ago, Έσπερος said:

. αντί να έχει την εκκλησία κόντρα κ να μαζευονται γραφικοί να φωνάζουν, την κάνουν σπόνσορα να πει τα δικά της. βήμα για να μιλήσουν υπό την αιγίδα του ιατρικού κόσμου κ προβολή, τι άλλο θέλουν; 

Άραγε ποιος να έκανε σπόνσορα ποιον.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 534
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Βρε λουκουμαδάκι δεν μιλάς πολύ όμως αυτά που λες είναι πάντα τόσο εύστοχα! πραγματικά.

Το μαθαίνεις από τα χιλιόμετρα στα σόσιαλ με την καραντίνα και την ανεργία. Χαμένες εργατοώρες ή μαμαδοώρες όπως θα έλεγε και το συνέδριο.. :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλα,το ολο στησιμο του συνεδριου ηταν ο,τι να ναι..παπαδες,πολιτικοι,τηλεμαιντανοι..πραγματικα!Η καταψυξη ωαριων παντως ειναι μια καλη λυση,την ειχα σκεφτει στα 28-30 μου αλλα 1.δεν ειχα τα φραγκα και 2.δεν ειχα και ενημερωση.Αλλα το συνεδριο και ολες αυτες οι αρλουμπες μονο ενημερωση που δεν ειναι.Εγω,προσωπικα,διαβασα τη  λιστα με τους γιατρους και δεν θα πολυγουσταρα να συνεργαστω με καποιον απο αυτους λογω του ολου σκηνικου.Τεσπα,στο θεμα της αναρτησης,το παιδι μου προεκυψε μετα απο εξωσωματικη και σκεφτομαι οτι θελω να κανω και δευτερο αλλα αργησα μαλλον.Αργησα να ξεκινησω εξωσωματικη απο φοβο η χαζη και μεχρι να πετυχει περασε λιγος καιρος.

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2021 at 10:59 AM, fenia1983 said:

Καλα,το ολο στησιμο του συνεδριου ηταν ο,τι να ναι..παπαδες,πολιτικοι,τηλεμαιντανοι..πραγματικα!Η καταψυξη ωαριων παντως ειναι μια καλη λυση,την ειχα σκεφτει στα 28-30 μου αλλα 1.δεν ειχα τα φραγκα και 2.δεν ειχα και ενημερωση.Αλλα το συνεδριο και ολες αυτες οι αρλουμπες μονο ενημερωση που δεν ειναι.Εγω,προσωπικα,διαβασα τη  λιστα με τους γιατρους και δεν θα πολυγουσταρα να συνεργαστω με καποιον απο αυτους λογω του ολου σκηνικου.Τεσπα,στο θεμα της αναρτησης,το παιδι μου προεκυψε μετα απο εξωσωματικη και σκεφτομαι οτι θελω να κανω και δευτερο αλλα αργησα μαλλον.Αργησα να ξεκινησω εξωσωματικη απο φοβο η χαζη και μεχρι να πετυχει περασε λιγος καιρος.

Από το νικ καταλαβαίνω πως λογικά είσαι 38 τώρα σωστά?? εντάξει δεν άργησες, αν το έχεις αποφασίσει έχεις χρόνο να κάνεις την προσπάθεια σου.

Δυστυχώς στην χώρα μας είναι μεγάλο ταμπού η υπογονιμότητα, πολλά ζευγάρια σαν εμάς θα είχαν κάνει διαφορετικά πράγματα αν ήταν ενήμερα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2021 at 10:59 ΠΜ, fenia1983 είπε:

Καλα,το ολο στησιμο του συνεδριου ηταν ο,τι να ναι..παπαδες,πολιτικοι,τηλεμαιντανοι..πραγματικα!Η καταψυξη ωαριων παντως ειναι μια καλη λυση,την ειχα σκεφτει στα 28-30 μου αλλα 1.δεν ειχα τα φραγκα και 2.δεν ειχα και ενημερωση.Αλλα το συνεδριο και ολες αυτες οι αρλουμπες μονο ενημερωση που δεν ειναι.Εγω,προσωπικα,διαβασα τη  λιστα με τους γιατρους και δεν θα πολυγουσταρα να συνεργαστω με καποιον απο αυτους λογω του ολου σκηνικου.Τεσπα,στο θεμα της αναρτησης,το παιδι μου προεκυψε μετα απο εξωσωματικη και σκεφτομαι οτι θελω να κανω και δευτερο αλλα αργησα μαλλον.Αργησα να ξεκινησω εξωσωματικη απο φοβο η χαζη και μεχρι να πετυχει περασε λιγος καιρος.

Θα συμφωνήσω την @kotsifikos, δεν σε πήραν τα χρόνια, δεν έχεις κλείσει καν τα 40, αξίζει να το προσπαθήσεις αν το θες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, mama16 said:

Θα συμφωνήσω την @kotsifikos, δεν σε πήραν τα χρόνια, δεν έχεις κλείσει καν τα 40, αξίζει να το προσπαθήσεις αν το θες

 

10 hours ago, kotsifikos said:

Από το νικ καταλαβαίνω πως λογικά είσαι 38 τώρα σωστά?? εντάξει δεν άργησες, αν το έχεις αποφασίσει έχεις χρόνο να κάνεις την προσπάθεια σου.

Δυστυχώς στην χώρα μας είναι μεγάλο ταμπού η υπογονιμότητα, πολλά ζευγάρια σαν εμάς θα είχαν κάνει διαφορετικά πράγματα αν ήταν ενήμερα σχετικά.

 Ναι,38 σε 1 μηνα!Αχ,ναι,θελω πολυ.Θα το ειχα κανει ηδη αν δεν ηταν η αποσταση στη μεση.Μενω Κρητη και τα ταξιδια τωρα ειναι δυσκολα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 10:16 PM, fenia1983 said:

 

 Ναι,38 σε 1 μηνα!Αχ,ναι,θελω πολυ.Θα το ειχα κανει ηδη αν δεν ηταν η αποσταση στη μεση.Μενω Κρητη και τα ταξιδια τωρα ειναι δυσκολα για μενα.

έχει και στην κρήτη ένα καλά κέντρα, μπορείς να απευθυνθείς εκεί! Εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, δεν είμαι μανούλα ακόμα αλλά μες στον επόμενο χρόνο ετοιμαζόμαστε για εξωσωματική. Αυτή τη στιγμή δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε μια δουλειά που γενικά είμαι χαλαρά, μου αρεσει και μπορώ να δουλέψω αρκετες μέρες από τον υπολογιστή από την άνεση του σπιτιού μου. Έμαθα όμως ότι από Σεπτέμβρη θα είμαι μάλλον στους διοριστεους εκπαιδευτικούς και είναι ένα επάγγελμα που είναι το όνειρο  μου να κάνω. Θα ήθελα να ρωτήσω γυναίκες που πέρασαν την διαδικασία της εξωσωματικής πόση άδεια και ξεκούραση χρειάζεται, κ πόσο επίπονη σωματικά διαδικασια είναι. Φοβαμαι να δεχτώ τον διορισμό γιατί ως νεοδιοριστη θα έχω κ πολύ διάβασμα/αγχος αλλά το βασικό κάθε πρωί θα πρέπει να είμαι στο σχολείο κ να τρέχω με τα ΜΜΜ, ενώ τώρα αν μια μέρα δεν αισθανθώ καλά θα μπορώ να δουλέψω από το σπίτι και γενικά ο προϊστάμενος μου είναι εξαιρετικά συνεννοησιμος.

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2021 at 12:46 ΜΜ, myrto33 είπε:

Γεια σας, δεν είμαι μανούλα ακόμα αλλά μες στον επόμενο χρόνο ετοιμαζόμαστε για εξωσωματική. Αυτή τη στιγμή δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε μια δουλειά που γενικά είμαι χαλαρά, μου αρεσει και μπορώ να δουλέψω αρκετες μέρες από τον υπολογιστή από την άνεση του σπιτιού μου. Έμαθα όμως ότι από Σεπτέμβρη θα είμαι μάλλον στους διοριστεους εκπαιδευτικούς και είναι ένα επάγγελμα που είναι το όνειρο  μου να κάνω. Θα ήθελα να ρωτήσω γυναίκες που πέρασαν την διαδικασία της εξωσωματικής πόση άδεια και ξεκούραση χρειάζεται, κ πόσο επίπονη σωματικά διαδικασια είναι. Φοβαμαι να δεχτώ τον διορισμό γιατί ως νεοδιοριστη θα έχω κ πολύ διάβασμα/αγχος αλλά το βασικό κάθε πρωί θα πρέπει να είμαι στο σχολείο κ να τρέχω με τα ΜΜΜ, ενώ τώρα αν μια μέρα δεν αισθανθώ καλά θα μπορώ να δουλέψω από το σπίτι και γενικά ο προϊστάμενος μου είναι εξαιρετικά συνεννοησιμος.

Εγω είμαι εκπαιδευτικός κ μένω σε νησί κ έκανα εξωσωματική. Το κέντρο μου έγραψε άδεια για ένα 15ημερο μετά την εμβρυομεταφορα (στάνταρ σε όλες γράφουν έτσι, αν θέλουν /μπορούν το

χρησιμοποιούν ) αλλά έλειψα κ την εβδομάδα πριν γιατί η παρακολούθηση δεν μπορούσε να γίνει στο νησί, όμως ήταν Πάσχα κ δεν φάνηκε πολύ από το σχοκειο η απουσία, δλδ οι περισσότεροι δεν θε το συνδύασαν καν με την εγκυμοσύνη όταν την ανακοίνωσα για να σκεφτούν ότι ήταν εξωσωματικη. Φυσικά η άδεια μετά την εμβρυομεταφορα ειναο τελείως περιττή αλλά ξέρεις πώς είναι αυτά, την πρώτη φορά σε πιάνει το άγχος μήπως γίνει κάτι κ εχεις τύψεις. Μετά στο σχολείο φοβόμουν λίγο όταν φώναζα στους μαθητες αν έκαναν φασαρια, αγχος επίσης περιττό αλλά είπαμε είναι η πρώτη φορά. Αν είσαι μόνιμη άδειες για ιατρικό λόγο παίρνεις χωρίς φόβο ότι θα την αρνηθούν, απλώς περναει από υγειονομική επιτροπή. Εμάς η διεύθυνση στο νησί δν κάνει ελέγχους γιατί προφανώς η επιτροπή είναι στην έδρα του νομού κ εμείς οπουδήποτε αλλού, αν είσαι στη στεριά δεν ξεργ τι ισχύει. 
 

Αν δεν εχεις δουλέψει ξανά σε τάξη η πρώτη χρόνια είναι παρα πολύ ψυχοφθόρα, ο χρόνος της προετοιμασίας είναι το λιγότερο πρόβλημα. Μέχρι να βρεις τρόπους να συνεννοείται με τους μαθητες μπορεί να βγαίνεις ψυχικά κ σωματικά κουρέλι από την τάξη, αυτό όντως δεν είναι ιδανικές συνθήκες για να κανεις εξωσωματική με ηρεμία, αλλά δεν σημαίνει κ τίποτα. Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι το πού θα διοριστείς. Η εξωσωματική θέλει πρώτον την έγκριση από την επιτροπή κ την προμήθεια των ενέσεων, ένα ταξίδι δλδ ενδεχομένως, κ μετά αφιυ αρχίσεις τις ενέσεις μεχρι την εμβρυομεταφορα από την 5η 6η μέρα υπέρηχο κ αιματολογικές μέρα παρα μέρα συνήθως, αιματολογικές που να βγαίνουν αυθημερόν (όχι αυτονόητο σε όλα τα κέντρα) κ υπέρηχο από γιατρό που να έχει καλό μηχάνημα για μέτρηση μεγέθους ωοθυλάκιων, επίσης όχι αυτονόητο στην επαρχία. Γι αυτό πρέπει να δεις προσεκτικά τις περιοχές διορισμού σου, γιατί δεν είναι απλό κ δεν είναι κ απλό να φύγεις οποτεδήποτε από το σχολείο. Εγω κ τις δυο προσπάθειες τις έβαλα μέσα σε διακοπές γιατί αλλιώς ήταν αδύνατο χωρίς να λείψουμε κ οι δυο μας για μέρες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...