Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως προέκυψε η εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ταλαιπωρηθεί κι εσύ ε?Δεν το ήξερα.

Δύσκολα χρόνια.

Ναι ναι πολυ... ένα εξωμητριο με αφαίρεση σάλπιγγας με ανοιχτό χειρουργειο, 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, μετα ήρθε φυσιολογικά μια εγκυμοσύνη που παλλινδρομησε αφου ειχαμε ακούσει καρδιά και τέλος, ένα πιθανό εξωμητριο που παλλινδρομησε  μονο του, αφου εκανα λαπαροσκοπηση και δε βρέθηκε πουθενα. Εχω γράψει λεπτομέρειες σε άλλο θέμα... Τελος πάντων, εχω το αγοράκι μου και τα αφήνω πίσω όλα αυτά... Οχι οτι δεν πονάνε, αλλα τα αφήνω πίσω και προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 534
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

η εγκυμοσύνη μου ήρθε μετά από πέντε χρόνια προσπαθειών, δύο χειρουργεία δικά μου ένα του άντρα μου, μία σπερματέγχυση και τέσσερις εξωσωματικές..ήταν η τελευταία και τυχερή, μία δίδυμη κύηση όπου το ένα έμβρυο δυστυχώς δεν τα κατάφερε καθώς το απέβαλα ''ευτυχώς'' τον τρίτο μήνα, . τώρα λίγο πριν τα έξι χρόνια του γιου μου όλα μου φαίνονται πολύ μαικρινά μα καθόλου ξένα, μετά την γέννα μου θρήνησα για το έμβρυο που έχασα καθώς στην αρχή ήθελα και άλλο παιδάκι, (δεν φταίνε τα πολλά 4 που δεν έκανα δεύτερο παιδί, φταίει το ότι μέχρι να το κάνω ξόδεψα ότι χρήματα είχα και δεν είχα ), μετά όμως βρήκα τις ισορροπίες μου και αποφάσισα να απολαύσω το δικό μου θαύμα που ήρθε τόσο μα τόσο δύσκολα.

Δεν ήξερα ότι είχες απώλεια τον τρίτο μηνα.Ευττχως που δεν επιρρεαστηκε κ το άλλο εμβρυο

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Δεν ήξερα ότι είχες απώλεια τον τρίτο μηνα.Ευττχως που δεν επιρρεαστηκε κ το άλλο εμβρυο

ναι δυστυχώς , ήταν αρχή τρίτου, και ευτυχώς δεν επιρρέασε το άλλο έβμρυο. Σημασία έχει πως τα καταφέραμε, αυτό έχω κρατήσει!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

ναι δυστυχώς , ήταν αρχή τρίτου, και ευτυχώς δεν επιρρέασε το άλλο έβμρυο. Σημασία έχει πως τα καταφέραμε, αυτό έχω κρατήσει!

Κ όλες εσείς είστε παράδειγμα για τις μανουλες που δυσκολεύονται να κάνουν παιδάκια, αν δεν το βάλουν κάτω κάποια στιγμή θα ανταμειφθούν! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

δεν φταίνε τα πολλά 4 που δεν έκανα δεύτερο παιδί, φταίει το ότι μέχρι να το κάνω ξόδεψα ότι χρήματα είχα και δεν είχα ),

αχ αυτά τα πολλά 4… έχω θυμώσει τόσο πολύ μ αυτό. ολόκληρο κέντρο εξωσωματικής που ξέρει ποσα κ ποσα κρύβονται πίσω από την υπογονιμότητα, κ που έχει πλουτίσει κιόλας από την επιθυμία τόσων οικογενειών, να λανσάρει τέτοιο μήνυμα προώθησης; τι ντροπή. ειλικρινα αν ήταν να κάνουμε κ άλλο παιδί, στο κέντρο αυτό δεν θα πάταγα ξανά το πόδι μου μετά από αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Έσπερος said:

αχ αυτά τα πολλά 4… έχω θυμώσει τόσο πολύ μ αυτό. ολόκληρο κέντρο εξωσωματικής που ξέρει ποσα κ ποσα κρύβονται πίσω από την υπογονιμότητα, κ που έχει πλουτίσει κιόλας από την επιθυμία τόσων οικογενειών, να λανσάρει τέτοιο μήνυμα προώθησης; τι ντροπή. ειλικρινα αν ήταν να κάνουμε κ άλλο παιδί, στο κέντρο αυτό δεν θα πάταγα ξανά το πόδι μου μετά από αυτό. 

Προφανώς σαν ευκαιρία για διαφήμιση τι είδαν (πόσοι να χωρέσουν ακόμη εκεί μέσα?? Συλλαλητήριο γίνεται!

Όταν ήμουν 34, είχα πάει στη γειτονιά μου σε έναν γυναικολόγο (αρκετά γνωστό στο χώρο της υπογονιμότητας  ) με δυνατούς πόνους, λόγω ουρολοίμωξης. Είμαι εγώ με πόνους στο γραφείο του και κοιτάζει τα στοιχεία που έχω συμπληρώσει. Αρχίζει λοιπόν να μου λέει ότι πρέπει να μείνω έγκυος μέσα στον επόμενο χρόνο (!!!), διότι μετά τα 35 θα είναι δύσκολα τα πράγματα! Εγ'ω. διπλωμένη στα 2, του εξηγώ ότι είμαι σε καινούρια σχέση (έπαιρνα και χάπι) και δεν σχεδιάζω προς το παρόν εγκυμοσύνη, γιατί τότε είμασταν με τον άντρα μου λίγους μήνες μαζί. Μου είπε λοιπόν ότι σιγά και τι έγινε, αν δε πίνει, δεν χαρτοπαίζει (!!), μια χαρά κάνει για πατέρας και θα με βοηθήσει εκέινος να τον εξαπατήσω(!!). Πώς? Θα μου έγραφε αντιβίωση, θα έκοβα το χάπι (χωρίς να το πω) και θα πηγαίναμε μετά με το θετικό τεστ σε εκείνον , ο οποίος θα του έλεγε ότι το χάπι δεν λειτούργησε λόγω αντιβίωσης! Έφυγα άρρωστη από κει μέσα! Ο γιατρός αυτός είναι αρκετά γνωστός στο χώρο και έχει ξεγεννήσει την κουμπάρα μου και άλλες φίλες. Ίσως γι' αυτό πήρε το θάρρος..Τί να πω..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yovanna said:

Προφανώς σαν ευκαιρία για διαφήμιση τι είδαν (πόσοι να χωρέσουν ακόμη εκεί μέσα?? Συλλαλητήριο γίνεται!

Όταν ήμουν 34, είχα πάει στη γειτονιά μου σε έναν γυναικολόγο (αρκετά γνωστό στο χώρο της υπογονιμότητας  ) με δυνατούς πόνους, λόγω ουρολοίμωξης. Είμαι εγώ με πόνους στο γραφείο του και κοιτάζει τα στοιχεία που έχω συμπληρώσει. Αρχίζει λοιπόν να μου λέει ότι πρέπει να μείνω έγκυος μέσα στον επόμενο χρόνο (!!!), διότι μετά τα 35 θα είναι δύσκολα τα πράγματα! Εγ'ω. διπλωμένη στα 2, του εξηγώ ότι είμαι σε καινούρια σχέση (έπαιρνα και χάπι) και δεν σχεδιάζω προς το παρόν εγκυμοσύνη, γιατί τότε είμασταν με τον άντρα μου λίγους μήνες μαζί. Μου είπε λοιπόν ότι σιγά και τι έγινε, αν δε πίνει, δεν χαρτοπαίζει (!!), μια χαρά κάνει για πατέρας και θα με βοηθήσει εκέινος να τον εξαπατήσω(!!). Πώς? Θα μου έγραφε αντιβίωση, θα έκοβα το χάπι (χωρίς να το πω) και θα πηγαίναμε μετά με το θετικό τεστ σε εκείνον , ο οποίος θα του έλεγε ότι το χάπι δεν λειτούργησε λόγω αντιβίωσης! Έφυγα άρρωστη από κει μέσα! Ο γιατρός αυτός είναι αρκετά γνωστός στο χώρο και έχει ξεγεννήσει την κουμπάρα μου και άλλες φίλες. Ίσως γι' αυτό πήρε το θάρρος..Τί να πω..

πραγματικά πολύ λυπηρό!!! και να σκεφτεί κανείς πως η γονεικότητα είναι οτι πιο δύσκολο μπορεί να αναλάβει ένας άνθρωπος, εμένα πάντως έτσι μου φαίνεται, και όχι λόγω έλλειψης σωματικών αντοχών.... καταλήγω στο ότι θα έπρεπε να έχω δουλέψει ακόμα περισσότερο το μέσα μου πριν γίνω μητέρα, έτσι θα έκανα λιγότερα λάθη εις βάρος του.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

και εγώ αυτό λέω μετά από ότι είδα...ήμουν 33 όταν ξεκίνησα τις εξωσωματικές, ξέρεις πόσες κοπέλες ήταν εκεί που ήταν μικρότερες από εμένα? έχω πολλά παραδείγματα στον κύκλο μου που δεν έφταιγε ούτε το 4 αλλά ούτε ο γυναικειος παράγωντας που το ζευγάρι κατέληξε σε εξωσωματική. Ανέβασα πίεση όταν το είδα, ωστόσο όμως πουθενά αναφορά για το πόσο μπορεί να κοστίσει σε ένα ζευγάρι η εξωσωματική, ούτε μία αναφορά για το πόσο κοστίζουν τα φάρμακα, για το αναμονή έχει η επιτροπή, για τις εξετάσεις που υποχρεούσαι να κάνεις και το κράτος δεν σου καλύπτει κάτι άλλο πέρα από τα βασικά, για τις συνθήκες που υπάρχουν στα δημόσια (ωολημία χωρίς νάρκωση κτλ), γιατί οι κύριοι δεν  μιλούν για αυτά?? άσε που για την εκκλησία εμείς οι υπογόνιμοι κανονικά θα έπρεπε να μείνουμε χωρίς παιδί γιατί θα ήταν ''θέλημα θεού'', ενώ τόσοι και τόσοι ακατάλληλοι γίνονται, λες και το σπερματοζωάριο έχει μυαλό και είναι ζήτημα ικανοτήτων. Ας μη συνεχίσω όμως γιατί θα κλειδώσουν το θέμα και είναι κρίμα.

Εγω δεν καταλαβα που θα κολλούσε στο συνέδριο ο μητροπολίτης.

Να σας πω την αλήθεια όμως δεν με ξένισε η διαφήμιση.θες γιατι δυστυχως εχει η κατασταση?θες γιατι εχω φάει τοσο μπουλιγκ σε αυτο το θέμα που απο το ένα αυτί μπαίνουν και το άλλο βγαινουν?Δεν ξερω.Η αληθεια ειναι σκληρή.Η Σινάτσακη το έθεσε καλυτερα.

Το κράτος που εινσι να στηρίξει ,να ενημερώσει κ να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγω δεν καταλαβα που θα κολλούσε στο συνέδριο ο μητροπολίτης.

Να σας πω την αλήθεια όμως δεν με ξένισε η διαφήμιση.θες γιατι δυστυχως εχει η κατασταση?θες γιατι εχω φάει τοσο μπουλιγκ σε αυτο το θέμα που απο το ένα αυτί μπαίνουν και το άλλο βγαινουν?Δεν ξερω.Η αληθεια ειναι σκληρή.Η Σινάτσακη το έθεσε καλυτερα.

Το κράτος που εινσι να στηρίξει ,να ενημερώσει κ να βοηθήσει?

Η αλήθεια είναι σκληρή κ όντως είναι άδικο για τις γυναίκες , εννοώ είναι αδικημένες από τη φύση που έχουν αυτόν τον περιορισμό. όμως όλες το γνωρίζουμε, δεν είναι δυνατόν να το πλασάρουν σαν θέμα άγνοιας. να μην πω κ αυτά για τα μεταπτυχιακά κ την καριέρα….  τι προςβλητικο… 

 

αν έβγαζαν ένα σποτ με έναν 40αρη να λέει συντετριμμένος ότι έπινε, κάπνιζε, δεν γυμνάζονταν, κ τώρα έχει μη υγιές σπερμα, τι θα έλεγαν όλοι; γιατί αν για κάτι δεν υπάρχει μεγάλη ενημέρωση, είναι η ανδρική υπογονιμότητα. 

 

Τελος πάντων είμαστε λίγο εκτός θέματος αλλά όχι τελείως. Το πώς προκύπτει μια εγκυμοσύνη είναι τόσο σύνθετο… 

 

Εγω πάντως δεν ξέρω ποσο νωρίτερα θα μπορούσα να είχα κάνει παιδί. Αν δεν είχαμε θέματα θα μπορούσα αμέσως μετά το γάμο, 1,5 χρόνο πριν δλδ. άντε πες να είχαμε κάνει κ πιο γρήγορο γάμο; να ήμουν 30; το πολύ τόσο. Αφού πριν από τα 25 δν είχα κάποια σοβαρή σχέση κ τότε ακριβώς άρχισα κ το διδακτορικό. Δλδ θα έπρεπε να έχω τελείως άλλη ζωή για να το κάνω νωρίτερα. κ δεν ξέρω τι θα είχε κερδίσει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι σκληρή κ όντως είναι άδικο για τις γυναίκες , εννοώ είναι αδικημένες από τη φύση που έχουν αυτόν τον περιορισμό. όμως όλες το γνωρίζουμε, δεν είναι δυνατόν να το πλασάρουν σαν θέμα άγνοιας. να μην πω κ αυτά για τα μεταπτυχιακά κ την καριέρα….  τι προςβλητικο… 

 

αν έβγαζαν ένα σποτ με έναν 40αρη να λέει συντετριμμένος ότι έπινε, κάπνιζε, δεν γυμνάζονταν, κ τώρα έχει μη υγιές σπερμα, τι θα έλεγαν όλοι; γιατί αν για κάτι δεν υπάρχει μεγάλη ενημέρωση, είναι η ανδρική υπογονιμότητα. 

 

Τελος πάντων είμαστε λίγο εκτός θέματος αλλά όχι τελείως. Το πώς προκύπτει μια εγκυμοσύνη είναι τόσο σύνθετο… 

 

Εγω πάντως δεν ξέρω ποσο νωρίτερα θα μπορούσα να είχα κάνει παιδί. Αν δεν είχαμε θέματα θα μπορούσα αμέσως μετά το γάμο, 1,5 χρόνο πριν δλδ. άντε πες να είχαμε κάνει κ πιο γρήγορο γάμο; να ήμουν 30; το πολύ τόσο. Αφού πριν από τα 25 δν είχα κάποια σοβαρή σχέση κ τότε ακριβώς άρχισα κ το διδακτορικό. Δλδ θα έπρεπε να έχω τελείως άλλη ζωή για να το κάνω νωρίτερα. κ δεν ξέρω τι θα είχε κερδίσει. 

 

Aν είναι βασικός στόχος στη ζωή να κάνεις οικογένεια, και πόσο μάλλον μεγάλη οικογένεια, προσπαθείς να κάνεις τα πράγματα διαφορετικά από νωρίτερα. Αλλά και πάλι υπάρχει και ο παράγοντας τύχη, ούτε εγγύηση ότι θα βρεις έναν σύντροφο που επίσης να έχει ίδιους στόχους μπορείς να έχεις, ούτε να αποκλείσεις άλλα προβλήματα. Εκτός αν είναι Ο ΜΟΝΟΣ στόχος από παιδί και επιδιώκεις την εγκυμοσύνη με έναν τυχαίο άνθρωπο στα 18.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

αλήθεια είναι σκληρή κ όντως είναι άδικο για τις γυναίκες , εννοώ είναι αδικημένες από τη φύση που έχουν αυτόν τον περιορισμό. όμως όλες το γνωρίζουμε, δεν είναι δυνατόν να το πλασάρουν σαν θέμα άγνοιας. να μην πω κ αυτά για τα μεταπτυχιακά κ την καριέρα….  τι προςβλ

Βασικά είναι θέμα άγνοιας όλες γνωρίζουμε θεωρητικά ότι πέφτει η γόνιμοτητα αλλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε πόσο Κ συνήθως οι γυναικολογοι δεν ενημερώνουν για  εναλλακτικές λύσεις Κ που ακριβώς βρισκεσε  .

Με όσες κοπέλες στα 36 έχω μιλησει Κ βάζω Κ τον εαυτό μου σε αυτήν την ηλικία πως σκεφτόμουν η σκέψη μου ήταν τόσες γυναίκες κάνουν παιδιά στα 40 εγώ δεν θα μπορώ Κ αν δυσκολευτώ θα πάω για εξωσωματική.  Αυτό το λες Κ άγνοια.  

Καμία δεν μου έχει πει εγώ έχω κάνει εξετάσεις ορμονικες έχουμε κάνει εξιδικευμενες εξετάσεις Κ βλέπω ότι έχω χρόνο . Κ καμιά δεν μου έχει πει έχω κάνει κατάψυξη ωαριων.  

Οι περισσότερες ακούνε γύρω γύρω Κ πιστευουν ότι η δυσκολία δεν θα χτυπήσει την πόρτα.  Κ αν την χτυπήσει υπάρχει ευκολη λύση.  

Όποτε ή άγνοια υπάρχει ρώτα κορίτσια 37 χρονών χωρίς παιδί αν έχουν κάνει ποτέ ορμονικες προληπτικα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα υπαρκτό θέμα στην Ελλάδα είναι η πολύ καθυστερημένη ενηλικίωση, που είσαι μετά τα 25 κ θεωρείσαι ακόμα παιδί, μπορεί ακόμα να σπουδάζεις για το πρώτο πτυχίο, μένεις με γονείς, δεν εργάζεσαι κλπ, που δεν οφείλεται στην ανεργία, ή μάλλον λειτουργεί σαν φαύλος κύκλος, δλδ συγκαλύπτει την ανεργία κατά κάποιον τρόπο αλλά φυσικά διαιωνίζεται κ εξαιτίας της. Έτσι έχουμε καταλήξει να ακούμε για γονείς κάτω των 30 κ να αντιδρούμε σαν να είναι 18ρηδες. Αυτό όμως πλήττει κ άντρες κ γυναίκες κ μάλιστα στο περιβάλλον μου κυρίως άντρες, βασικά έχω πολλά χτυπητά παραδείγματα που δεν μπορούσα καν να χρησιμοποιήσω τον όρο άντρας κ έλεγα αγόρι για τους συγκεκριμένους φίλους μου κ ας ήταν 25 ή 30 ή παραπάνω… Γι αυτό με ενοχλεί να τα ρίχνουν στις γυναίκες. 

 

Η υπογεννητικότητα έχει κάποιες σοβαρές πτυχές όπως η γήρανση του πληθυσμού, το εργατικό δυναμικό κ τα ασφαλιστικά ταμεία. Θα μπορούσε να πει κανεις ότι αυτό λύνεται κ με τον εμπλουτισμό του πληθυσμού με τα παιδιά των μεταναστών/αιτούντων άσυλο κλπ, που βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι ευαίσθητο για πολλούς. Ισχύει ωστόσο, εννοώ ότι όντως συμβαίνει ήδη με παιδιά που έχουν γεννηθεί εδώ κ δν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα ουσιαστικά, άσχετο αν η ανατροφή τους τπυς έχει δημιουργήσει κ έναν ασαφη συναισθηματικό δεσμό με την χώρα καταγωγής τους. Από κει κ πέρα, είναι ασχημο να φορτώνεσαι κ την ενοχή ότι πρέπει να κανεις δυο κ τρία παιδιά για να λύσεις το δημογραφικό, είτε είσαι άντρας είτε είσαι γυναίκα. Η ζωή μας έχει αλλάξει, οι συνθήκες έχουν αλλάξει, κάποιοι άνθρωποι θέλουν και αλλά πράγματα κ είναι οκ με κανένα ή ένα παιδί, άσχετα από τα οικονομικά κ την επαγγελματική ανασφάλεια κ τις παροχές κλπ. σε κάποιους δεν αρέσει η οικογένεια ή η πολυμελής οικογένεια, τι να κάνουμε; Με το ζόρι δεν γίνεται. Ας διευκολυνθούν όσοι το επιθυμούν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το πώς προέκυψε η χαζομάρα με το ότι η γονιμότητα πέφτει κατακόρυφα μετά τα 35 και τι πραγματικά ισχύει μπορείτε να διαβάσετε εδώ:https://slate.com/technology/2020/08/fertility-cliff-advanced-maternal-age-outdated.html

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

περισσότερες ακούνε γύρω γύρω Κ πιστευουν ότι η δυσκολία δεν θα χτυπήσει την πόρτα.  Κ αν την χτυπήσει υπάρχει ευκολη λύση.  

Αυτό δεν είναι ακριβώς άγνοια, εννοώ δεν είναι έλλειψη ενημέρωσης, είναι ας πούμε μια επιπόλαιη σκέψη ότι αυτό δεν θα συμβεί σ εσένα. κ επειδή η εξωσωματική μπορεί να έχει και άμεσο αποτέλεσμα αν είναι μια απλή περίπτωση , δεν καταλαβαίνεις κ εύκολα ποιο ζευγάρι έκανε, για να σκεφτείς ότι ίσως είσαι στη θέση τους. Παλιά έβλεπες ζευγάρια πάνω από 5, κοντά 10 χρόνια παντρεμένα, που έκαναν ξαφνικά κ ίσως ήταν κ δίδυμα, κάπου «έβγαζε μάτι». Στο σχολείο μου κάνανε παιδί τα τελευταία χρόνια τρεις καθηγήτριες. Οι δυο άνω των 40, η μια μάλλον κ άνω των 45, εγω 37. παντρευτήκαμε όλες κοντά, γεννήσαμε περίπου 2-2,5 χρόνια μετά τον γάμο. Το ότι εγω έκανα εξωσωματική δεν θα το σκεφτόταν κανεις πιθανότατα, εκτός αν συνδύαζε εκ των υστέρων κάποιες μέρες που είχα λείψει. έχω ενδείξεις ότι η μια  έκανε, όμως δεν είμαι κ σίγουρη, αλλά στερεοτυπικά ο οποιοσδήποτε δν θα σκεφτόταν εμένα, θα σκεφτόταν τις 40ρες. άσε που ένα μιυ έλεγαν όλοι τι εύκολο θα ειναο που είμαι νέα κλπ που ίσχυε, όμως είχα φτωχή απόκριση στη διέγερση κ στη δεύτερη πρισπαθεια φάνηκε από την αμη ότι έχω κ εγω θέμα, άρα τίποτα δν ειναι βέβαιο μόνο κ μόνο λόγω  ηλικίας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμαθα κάπως περίεργα για το συνέδριο: πρώτα είδα το μήνυμα της Γαρμπή κ δεν πρόλαβα να το ψάξω περαιτέρω, μετά μου το ανέφερε η μητέρα μου λέγοντας ότι έχει γίνει σάλος χωρίς λόγο και φταίει η Γαρμπή που σιγά το σοβαρό άτομο :-P, εγώ άρχισα να της λέω ότι καλά τα λέει η Γαρμπή χωρίς να έχω δει το σποτ, μετά ψάξαμε το σποτ μαζί και όντως δεν μου φάνηκε να στέκει ο ντόρος (επειδή λέει "δεν έκανες λάθος" και δεν παρουσιάζει τις "φωνές της κοινωνίας" σαν σωστές) και κάπου εκεί μπερδεύτηκα κι άρχισα να το ψάχνω και βρήκα ότι ουσιαστικά δεν ήταν για τη γονιμότητα αλλά για την υπογεννητικότητα και θα μιλήσουν μητροπολίτες, πλευρηδες κλπ.

 

(Εντωμεταξυ άσχετο αλλά βλέποντας στα social διαπίστωσα ότι πολλοί δεν ξεχωρίζουν τις δύο λέξεις, γιατί γράφουν ξερω'γω "η υπογονιμότητα των νέων δεν οφείλεται μόνο σε βιολογικούς παράγοντες αλλά και στα οικονομικά" και λέγοντας "υπογονιμότητα" εννοούν το ότι δεν κάνουν παιδιά, όχι το ότι δεν είναι γόνιμοι. Πολύ θα ήθελα να διορθώνω αλλά δεν μπορώ να μπλέξω σε ατέρμονες συζητήσεις στο fb...)

 

Εντωμεταξυ αυτό το χαζοσποτ με αγχωσε έτσι σκοτεινό και αγχωτικό που είναι. Λέμε σιγά σιγά να πάμε για δεύτερο παιδί και μόλις το είδα αγχώθηκα που είμαι σχεδόν 32!! Στο πρώτο ήμουν ακριβώς 29 όταν έμεινα έγκυος και ήμασταν από τους τυχερούς γιατί ήρθε αμέσως. Και τώρα μ'αυτη την ιστορία αρχισα να σκέφτομαι κατά πόσον στα 32 θα είναι διαφορετικα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, little lamb said:

Εντωμεταξυ αυτό το χαζοσποτ με αγχωσε έτσι σκοτεινό και αγχωτικό που είναι. Λέμε σιγά σιγά να πάμε για δεύτερο παιδί και μόλις το είδα αγχώθηκα που είμαι σχεδόν 32!! Στο πρώτο ήμουν ακριβώς 29 όταν έμεινα έγκυος και ήμασταν από τους τυχερούς γιατί ήρθε αμέσως. Και τώρα μ'αυτη την ιστορία αρχισα να σκέφτομαι κατά πόσον στα 32 θα είναι διαφορετικα τα πράγματα.

And another one bites the dust!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , little lamb είπε:

βρήκα ότι ουσιαστικά δεν ήταν για τη γονιμότητα αλλά για την υπογεννητικότητα και θα μιλήσουν μητροπολίτες, πλευρηδες κλπ.

κι όμως σκόπιμα το συνέδριο τα συσκότιζε. γιατί στην περιγραφή ελεγε ότι πολλές γυναίκες γίνονται υπογονιμες επειδή άργησαν να προσπαθήσουν κ όχι από οργανικά αιτία. κ κάπου εκεί το μπλέκει με την υπογεννητικότητα. κακές γλώσσες λενε ότι βασικά ήθελαν να προωθήσουν την κατάψυξη ωαρίων— λογικό κίνητρο γιατί κατά τ αλλά είναι σουρεάλ αυτοί που έφτιαξαν καριέρες κ περιουσίες από τις εξωσωματικές, να σου κουνάνε το δάχτυλο για το αν θα τεκνοποιήσεις με φυσικό ή υποβοηθούμενο τροπο. Κ μέσα σ όλα βάζουν κ τους παπάδες, για να γίνει ακόμα πιο σουρεάλ όλο αυτο, επειδή η εκκλησία έχει μια ολίγον χλιαρή έως αρνητική στάση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή αλλά ταυτόχρονα όλοι αυτοί οι γιατροί είναι πολύ της εκκλησίας κ διατυμπανίζουν τη σχέση τους με τον θεσμό αλλά κ την πίστη τους, κοινώς μας δουλεύουν όλοι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...