Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση 2 αδερφιών / απορίες για κοινά μαρτυρικά κ.α.


marloo

Recommended Posts

Φίλη μου βαφτίζει τα δύο της παιδιά, εγώ θα βαφτίσω την μεγάλη και μια άλλη φίλη τον μπέμπη. Η βάφτιση θα γίνει η μια μετά την άλλη κολλητά. Θα γίνει μεσημέρι σε χωριό και όλα θα είναι λιτά και χαλαρά.

Η βασική μου απορία είναι για τα μαρτυρικά τα οποία εμείς (οι 2 νονές) αποφασίσαμε να τα κάνουμε κοινά, δηλαδή ένα μαρτυρικό με γαλάζια + ροζ κορδέλα και ένα σταυρουδάκι πάνω.

Πιστεύεται ότι θα υπάρχει θέμα; δηλαδή όταν ολοκληρωθεί η πρώτη βάφτιση δεν θα βάλουμε τα μαρτυρίκια και θα περιμένουμε να βαφτιστεί και ο μπέμπης για να τα μοιράσουμε.

Επίσης υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να είναι κοινό (πχ μπουκαλάκι λαδιού..) Πείτε καμιά γνώμη...

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για τα μαρτυρικά όχι, τι θέμα να υπάρχει; Τα μαρτυρικά δεν είναι μέρος του μυστηρίου, είναι σαν να ρωτάς αν μπορείς να βάλεις ροζ και γαλάζια μπαλόνια μαζί ή πρέπει να τα κάνεις χωριστά.

 

Και στο λάδι δεν φαντάζομαι να υπάρχει πρόβλημα, αλλά καλύτερα να ρωτήσετε τον ιερέα που θα τελέσει το μυστήριο.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν κάνετε ταυτόχρονα τις βαφτίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα γινουν 2 ξεχωριστες βαφτισεις... Συνηθως αυτο που κανουν ειναι να λενε μαζι τα λογια στην αρχη και στο τελος και απλα να βαφτιζουν το ενα μετα το αλλο το μωρο (δλδ πρωτα το ενα και αφου τελειωσει μετα τ αλλο)

 

Ετσι βαφτισαν τα δικα μου διδυμα...αλλα και σ οσες βαφτισεις διπλες εχω παει..ετσι εχουν γινει

 

Τα μαρτυρικα οπως τα σκεφτεστε μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

α ωραία! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Δεν είχα ιδέα οτι μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα οι βαφτίσεις ... και απ' οτι φαίνεται ούτε και οι φίλες μου το ξέρουν! Άντε να τους το πω να χαρούν! Είμαστε και οι 3 άσχετες τελείως με το θέμα :?:lol:

Καλά όσο για το μπουκαλάκι του λαδιού είναι το λιγότερο, ούτως ή άλλως τα έχουμε ήδη ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχετε ξανακούσει? Τα ξαδελφάκια έχουν γεννηθεί με 15 μέρες διαφορά τι λέτε γίνεται?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχετε ξανακούσει? Τα ξαδελφάκια έχουν γεννηθεί με 15 μέρες διαφορά τι λέτε γίνεται?

 

Tο καλοκαίρι του 2011 πήγα σε βάφτιση δύο πρωτοξάδερφων στην Εύβοια. Είχαν 2-3 ήνες ηλικιακή διαφορά (αγοράκι και κοριτσάκι).

Να σας ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...