Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση με αρνητικό test εγκυμοσύνης


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, mais είπε:

Πειτε μου σας παρακαλω εχω καθυστερηση 18 μερες.και εχω κανει τρια τεστ σε διαστημα 10 ημερων.Τελευταια φορα εκανα πριν μια εβδομαδα και ηταν αρνητικα.Εντωμεταξυ ειχαμε ελευθερες επαφες με τον συζυγο στην 21 πρωτη μερα του κυκλου μου και επειτα.Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?Δεν θα ειχε δειξει το τεστ αν ημουνα?Εχει τυχει σς καμια κοπελα να δειξει το τεστ πολλες μερες μετα την καθυστερηση?

Κοριτσάκι μου, μόνο με την χοριακη έχεις σίγουρο αποτέλεσμα, είχα κι εγώ πριν μήνες καθυστέρηση 10 μέρες, 2 τεστ φαρμακείου αρνητικά, έκανα χοριακη και ήτανε αρνητική, μόνο έτσι σιγουρευεσαι. Πάντως σε μένα είχαν αποσταθεροποιηθει οι ορμόνες και είχα καθυστέρηση, μου έδωσε προγεστερονη για να μου έρθει περίοδος.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 509
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, mais είπε:

Πειτε μου σας παρακαλω εχω καθυστερηση 18 μερες.και εχω κανει τρια τεστ σε διαστημα 10 ημερων.Τελευταια φορα εκανα πριν μια εβδομαδα και ηταν αρνητικα.Εντωμεταξυ ειχαμε ελευθερες επαφες με τον συζυγο στην 21 πρωτη μερα του κυκλου μου και επειτα.Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?Δεν θα ειχε δειξει το τεστ αν ημουνα?Εχει τυχει σς καμια κοπελα να δειξει το τεστ πολλες μερες μετα την καθυστερηση?

 

Μικρή πιθανότητα και καλό θα ήταν να μιλήσεις έτσι κι αλλιώς με το γιατρό σου να μάθεις τι συμβαίνει. Το πιο πιθανό στρες, αλλά όπως και να έχει, έχει περάσει πάρα πολύ καιρός για να μην έχεις μιλήσει με γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια 

ηθελα να ακούσω την γνώμη σας και εγώ για κάτι που συμβαίνει 

προσπαθησαμε με τον σύντροφο μου αρκετές φορές που λέτε για μωρό 

 λοιπόν 10-15 μέρες πριν  την περίοδο μου είχα δείγματα ( καφέ ) τα οποία ήταν απειροελάχιστα για 3-4 μέρες και μετά τέλος 

και τώρα έχω φτάσει ήδη στις 9 μέρες καθυστέρηση αλλά όλα τα τεστ δείχνουν αρνητικό 

( να πω επίσης πως πάντα είχα Σταθερο κύκλο ) 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας όπως θα δείτε πιο πάνω από τις απαντήσεις των άλλων μελών, θα χρειαστεί να μιλήσετε με γυναικολόγο -  πριν από αυτό μπορείτε και απευθείας να κάνετε μια ορμονική εξέταση σε διαγνωστικό κέντρο ή μικροβιολογικό εργαστήριο της περιοχής σας,  ή απλώς να περιμένετε να πάτε για την αιμοληψία μετά με τις εξετάσεις που ίσως θα ζητήσει ο γυναικολόγος σας - για να μην πηγαίνετε δύο φορές σε διαγνωστικό κέντρο.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα..... είμαι 35 ετών και προσπαθούμε για παιδάκι 4 χρόνια....ανχος αγωνία με εξετάσεις κτλ.λοιπον εγώ έχω ανδρογόνα και τεστοστερόνη ανεβασμένη παίρνω αγωγή και το ρυθμίζω....ο σύζυγος κυρσοκυλη.....το θέμα μου λοιπόν είναι ότι ενώ είχα φτιάξει τον κύκλο μου διαπίστωσα ότι αδιαθετησα 21/1 και μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει περίοδος έχω κάνει 2 τεστ φαρμακείου αρνητικά και μία χωριακη αρνητική....η περίοδος άφαντη όμως πήρα το γιατρό μου και μου είπε να πάρω ένα χάπι για 5 μέρες για να μου έρθει αλλά εγώ φοβάμαι..... δεν μαρεσουν τα χάπια.... κανονικά δεν θα έπρεπε να μου κάνει υπέρηχο;;;; έχω ποναλακια περιόδου χαμηλά και προχτές φριχτους πόνους στις θηλές κάψιμο λες και μου τις έκοβαν..... έχω τρελαθεί τι να κάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/2/2020 at 11:58 ΠΜ, Mangenta είπε:

Κορίτσια καλημέρα..... είμαι 35 ετών και προσπαθούμε για παιδάκι 4 χρόνια....ανχος αγωνία με εξετάσεις κτλ.λοιπον εγώ έχω ανδρογόνα και τεστοστερόνη ανεβασμένη παίρνω αγωγή και το ρυθμίζω....ο σύζυγος κυρσοκυλη.....το θέμα μου λοιπόν είναι ότι ενώ είχα φτιάξει τον κύκλο μου διαπίστωσα ότι αδιαθετησα 21/1 και μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει περίοδος έχω κάνει 2 τεστ φαρμακείου αρνητικά και μία χωριακη αρνητική....η περίοδος άφαντη όμως πήρα το γιατρό μου και μου είπε να πάρω ένα χάπι για 5 μέρες για να μου έρθει αλλά εγώ φοβάμαι..... δεν μαρεσουν τα χάπια.... κανονικά δεν θα έπρεπε να μου κάνει υπέρηχο;;;; έχω ποναλακια περιόδου χαμηλά και προχτές φριχτους πόνους στις θηλές κάψιμο λες και μου τις έκοβαν..... έχω τρελαθεί τι να κάνω;;;;

Στη θεση σου θα πηγαινα να μου κανει υπερηχο πριν παρω οτιδηποτε, ωστε ειμαστε σιγουροι για το τι συμβαινει, αν τα συμπτωματα οφειλονται σε εγκυμοσυνη ή σε ψευδοκυηση ή σε κατι παθολογικο. Η απουσια της περιοδου μπορει να ειναι και ψυχοσυναισθηματικης αιτιολογιας, λογω αγχους κλπ. Πηγαινε να κανεις εναν υπερηχο για να βεβαιωθειτε για το τι συμβαινει, διαγνωση και συνταγογραφηση απο το τηλεφωνο δεν γινεται.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα κορίτσια!είμαι καινουργια εδώ κ θέλω τις συμβουλές σας.ας αρχίσω την δική μου ιστορία..το Ιανουάριο απεβαλα κ έκανα αποξενη κάνοντας εξετάσεις ανακάλυψα ότι έχω θρομβωφιλια( να σας πω ότι έχω ήδη ένα παιδί 4 χρόνων και τότε δεν είχα θρομβωφιλια). Προσπαθώ τον προηγούμενο μήνα για παιδάκι κ επειδή μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι μόλις μείνω ξανά έγκυος θα κάνω ενεσουλες αντιπηκτικής λόγω θρομβωφιλιας, εγώ πήγα κ έκανα χορική 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο κ ήταν 13 άρα εγκυος,ξεκιναω ενέσεις κ την μέρα που περίμενα περίοδο τσουπ να το αίμα.πολυ αιμα κ με μεγάλα κομμάτια για μέρες που άλλες φορές είχα μόνο την πρώτη μέρα.μιλαω με τον γιατρό μου κάνω ξανά χορική αρνητική κ μου λέει ότι είναι περίοδος κ μάλλον κάτι έγινε στην χορική ενώ η βοηθός του μου είπε ότι είναι φυσική αποβολή. Μου κρατάει 11 μέρες το αιμα ενώ πάντα έχω 6-7 μέρες.το ξεπερνάω κ αυτό κ έρχεται ο επόμενος μήνας. 11/07/20 τελευταία περίοδος κάνουμε τις γόνιμες μέρες κ περιμένω περίοδο στις 7/8/20. Δεν μου έχει έρθει ακόμη περίοδος με δύο μέρες καθυστέρηση. Κάνω τεστ 2 κιόλας κ βγαίνουν αρνητικά. Τι γίνεται;;;είμαι έγκυος η όχι;θα τρελαθώ;εγώ έχω σταθερό κύκλο δεν έχω ποτέ καθυστέρηση. Μήπως όντως απεβαλα τον προηγούμενο μήνα κ τώρα αργεί να μου έρθει περίοδος;;κάπου διάβασα ότι μετά από αποβολή κάνει 40 μέρες να σου έρθει. Ή είναι λάθος τα τεστ κ τελικά είμαι; βοήθεια...σας ευχαριστώ για κάθε σας απάντηση

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 9:55 ΠΜ, Κάτια16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!είμαι καινουργια εδώ κ θέλω τις συμβουλές σας.ας αρχίσω την δική μου ιστορία..το Ιανουάριο απεβαλα κ έκανα αποξενη κάνοντας εξετάσεις ανακάλυψα ότι έχω θρομβωφιλια( να σας πω ότι έχω ήδη ένα παιδί 4 χρόνων και τότε δεν είχα θρομβωφιλια). Προσπαθώ τον προηγούμενο μήνα για παιδάκι κ επειδή μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι μόλις μείνω ξανά έγκυος θα κάνω ενεσουλες αντιπηκτικής λόγω θρομβωφιλιας, εγώ πήγα κ έκανα χορική 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο κ ήταν 13 άρα εγκυος,ξεκιναω ενέσεις κ την μέρα που περίμενα περίοδο τσουπ να το αίμα.πολυ αιμα κ με μεγάλα κομμάτια για μέρες που άλλες φορές είχα μόνο την πρώτη μέρα.μιλαω με τον γιατρό μου κάνω ξανά χορική αρνητική κ μου λέει ότι είναι περίοδος κ μάλλον κάτι έγινε στην χορική ενώ η βοηθός του μου είπε ότι είναι φυσική αποβολή. Μου κρατάει 11 μέρες το αιμα ενώ πάντα έχω 6-7 μέρες.το ξεπερνάω κ αυτό κ έρχεται ο επόμενος μήνας. 11/07/20 τελευταία περίοδος κάνουμε τις γόνιμες μέρες κ περιμένω περίοδο στις 7/8/20. Δεν μου έχει έρθει ακόμη περίοδος με δύο μέρες καθυστέρηση. Κάνω τεστ 2 κιόλας κ βγαίνουν αρνητικά. Τι γίνεται;;;είμαι έγκυος η όχι;θα τρελαθώ;εγώ έχω σταθερό κύκλο δεν έχω ποτέ καθυστέρηση. Μήπως όντως απεβαλα τον προηγούμενο μήνα κ τώρα αργεί να μου έρθει περίοδος;;κάπου διάβασα ότι μετά από αποβολή κάνει 40 μέρες να σου έρθει. Ή είναι λάθος τα τεστ κ τελικά είμαι; βοήθεια...σας ευχαριστώ για κάθε σας απάντηση

Πάρε μια δεύτερη γνώμη, από άλλο γιατρό. Αν και λογικά αν δεν έχεις τυλάχιστον μια εβδομάδα καθυστέρηση, δεν νομίζω ότι κανείς θα το θεωρήσει λόγο για εξετάσεις. Για τη θρμβοφιλία, χωρίς να είμαι γιατρός, θα αμφισβητούσα τη διάγνωση αν δεν την ακούσω από αιματολόγο. Νομίζω έχει έναν εδώ που απαντά σε ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 9:22 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Πάρε μια δεύτερη γνώμη, από άλλο γιατρό. Αν και λογικά αν δεν έχεις τυλάχιστον μια εβδομάδα καθυστέρηση, δεν νομίζω ότι κανείς θα το θεωρήσει λόγο για εξετάσεις. Για τη θρμβοφιλία, χωρίς να είμαι γιατρός, θα αμφισβητούσα τη διάγνωση αν δεν την ακούσω από αιματολόγο. Νομίζω έχει έναν εδώ που απαντά σε ερωτήσεις.

Αιματολογος μου είπε ότι έχω θρομβωφιλια..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου να σας πω ότι έκανα την Δευτέρα χοριακη κ βγήκε αρνητική (3 μέρα καθυστέρησης). Σήμερα 6 μέρα καθυστέρησης κ περίοδος πουθενά.θα τρελαθώ..πήρα τον γιατρό μου και είπε να ξανά κάνω χοριακη την Δευτέρα γιατί μπορεί να έγινε καθυστέρημενη σύλληψη.σε ποια έτυχε κάτι παρόμοιο. Θα σκάσω είμαι ή όχι.θελω πολύ να είμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...