Recommended Posts

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, ενώ ανασαίνω κανονικά από τη μύτη, νιώθω ένα κόμπο στο λαιμό σαν να με πιέζει και αναγκάζομαι να παίρνω συχνά βαθιές ανάσες. Πού μπορεί να οφείλεται;

Διαφημίσεις

Εγώ αυτό το παθαίνω από το άγχος μου . Προηγουμένως βέβαια , είχα γυρίσει όλους τους γιατρούς που μου απέκλεισαν άλλο πρόβλημα . Γιατί δεν πας σε κάποιον να σου μετρήσει τον κορεσμό του οξυγόνου σου ?Εκεί θα δείς αν όντως έχεις λιγότερο οξυγόνο στον οργανισμό σου?Δεν είναι τίποτα , σου βάζουν ένα πραγματάκι σαν τσιμπιδάκι στο δάκτυλο του χεριού σου( δεν σε τρυπάνε κλπ) . Μπορείς να το κάνεις ίσως και σε ελάχιστα φαρμακεία νομίζω

Επίσης ένα άλλο σύμπτωμα είναι πως πολλές φορές φορές δυσκολεύοομαι να χασμουρηθώ ή να φτερνιστώ.

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, ενώ ανασαίνω κανονικά από τη μύτη, νιώθω ένα κόμπο στο λαιμό σαν να με πιέζει και αναγκάζομαι να παίρνω συχνά βαθιές ανάσες. Πού μπορεί να οφείλεται;

Έτσι όπως το περιγράφεις ψυχοσωματικό μου κάνει... Το είχα περάσει κι εγώ σε περίοδο άγχους (εγώ δεν καταλάβαινα ότι έχω άγχος, αλλά υπέβοσκε), και ένιωθα αυτόν τον κόμπο. Δεν μπρούσα να πάρω βαθιά ανάσα και όσο είχα εκεί το μυαλό μου τόσο χειρότερα. Μόνο αν ηρεμήσεις και σκεφτείς ότι είναι στο μυαλό σου και δεν έχεις το νου σου εκεί θα αρχίσει να περνάει.

Φυσικά αν σε απασχολεί καλό θα ήταν να αποκλείσεις πρώτα κάποιο παθολογικό αίτιο (αν και σαν σύμπτωμα δεν μου κάνει για παθολογικό).

Διαφημίσεις

για αγχος το βλεπω και εγω...αλλα αν ημουν στην θεση σου,θα επισκεπτομουν εναν παθολογο ωστε να αποκλειστουν τυχον παθολογικα αιτια που ενδεχομενως θα απαιτουν αντιμετωπιση...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Η αλήθεια είναι πως όταν είχα πάει στο χωριό μου για διακοπές, τις πρώτες μέρες το ένιωθα, αλλά με τον καιρό εξαφανίστηκε. Τώρα που γύρισα στην καθημερινότητα επανήλθε.

Η αλήθεια είναι πως όταν είχα πάει στο χωριό μου για διακοπές, τις πρώτες μέρες το ένιωθα, αλλά με τον καιρό εξαφανίστηκε. Τώρα που γύρισα στην καθημερινότητα επανήλθε.

Άρα είδες ότι έχει να κάνει με τις συνθήκες και την ηρεμία σου?

Αν ήταν κάτι σοβαρό παθολογικό δεν θα έκανε εξαιρέσεις ούτε θα επηρεαζόταν.

Γνώμη μου προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο γίνεται και να έχεις το μυαλό σου σε άλλα πράγματα και θα δεις πώς θα πάει. Είναι σύμπτωμα ενοχλητικό, σε νιώθω, και σε αγχώνει, οπότε δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Στο μυαλό σου είναι!

Να ελέγξεις το θυρεοειδή αδένα σου

Διαφημίσεις

Kαλησπερα,ειμαι *καινουργια*,θα ηθελα να ρωτησω κατι που με απασχολει,στις 20 του Δεκεμβρη αρχισε ενας πονο πισω στην αριστερη πλευρα και δεν μπορουσα να παρω βαθια ανασα,ουτε να φτερνιστω ,κρατισε για 1-2 εμβδομαδες και μετα δεν με ποναγε τοοοσο πολυ,σχεδον σαν να μην το ειχα.Σημερα ομως στον υπνο μου ξαναξεκινησε και παλι δεν μπορω να παρω βαθια ανασα και ουτε να κανω ανετα τις κινησεις που θελω(π.χ να τεντωθω.Εχω διαβασει αρθρα σε σχεση με αυτο αλλα συμπερασμα δεν εχω βγαλει,το μονο που καταλαβα ειναι οτι μπορει να οφειλεται στο ανχος που εχω αρκετο.Ευχαριστω,θα περιμενω την απαντηση σας!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα