Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια κι αγοράκια καλησπέρα! Ο γιός μας είναι σήμερα 7,5 μηνών... Γεννήθηκε με κρυψορχία του αριστερού όρχεος. Στην ηλικία των 7 μηνών και 3 ημερών χειρουργήθηκε στην Ευρωκλινική Παίδων από έναν πολύ καλό παιδοχειρουργό. Όλα πήγαν καλά (Δόξα τω Θεω)... αλλά μέχρι να πάν "όλα καλά" είχαμε πάθει 300 εγκεφαλικά!!! Καταλαβαίνετε! Όποια από εσάς θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ας μου πει!!! 7 μήνες το "σπουδάσαμε" το θέμα! Με χαρά θα μοιραστώ την εμπειριά μας...(Σημειώστε ότι είχαμε πάει και στο Αγλαια Κυριακού που μας είχαν πει για χειρουργείο από 9 έως 12 μηνών. Τελικά επιλέξαμε την "σχολή" που λέει από 6 έως 12 μηνών. Είχαμε κάνει και υπέρηχο στους 4 μήνες, όπου είχε εντωπιστεί ο όρχις).

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nα πάνε όλα καλά και από μένα!

Όσον αφορά την κρυψορχία έχω γράψει την εμπειρία μας με το γιό μου στη συγκεκριμένη κουβέντα. Αυτό που θέλω να σας πω είναι σχετικά με τη φίμωση (αμάν με τους άντρες και τα πουλιά τους πια, του γιού μου το χουμε χρυσοπληρώσει γι αυτό αργότερα αλίμονό του αν δε προσέχει που το βάζει! :wink::lol: ). Επειδή λοιπόν του γιού μου ήταν υποψήφιο για φίμωση ο γιατρός μας είχε πει κάθε βράδυ μετά το μπανάκι του να το τραβάμε λίγο και να του βάζουμε μια κρεμούλα (fixotide gel νομίζω ή κάπως έτσι). Αυτή η κρεμούλα μαλάκωνε το δέρμα και μετά από κανα τρίμηνο ξεφιμώσαμε. Κάθε τόσο όμως ψιλοκολλάει και του κάνουμε συντήρηση με την κρέμα. Αυτό το γράφω με την έννοια ότι μπορεί να μη χρειάζεται χειρουργείο για τη φίμωση και να μη χρειαστει να γίνει περιτομή στα παιδάκια σας. Αλήθεια αυτή τη λύση που γράφω σας τη πρότεινε κανένας γιατρός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η νταντα επειδη ειναι αγορομανα, το κανει αυτο με το πουλακι, το προσεχει και ελπιζω να μην εχουμε προβλημα. Η παιδιατρος ειναι της σχολης, ολα αυτα τα βλεπουμε αργοτερα :roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα πάνε όλα καλά και από μένα!

Όσον αφορά την κρυψορχία έχω γράψει την εμπειρία μας με το γιό μου στη συγκεκριμένη κουβέντα. Αυτό που θέλω να σας πω είναι σχετικά με τη φίμωση (αμάν με τους άντρες και τα πουλιά τους πια, του γιού μου το χουμε χρυσοπληρώσει γι αυτό αργότερα αλίμονό του αν δε προσέχει που το βάζει! :wink::lol: ). Επειδή λοιπόν του γιού μου ήταν υποψήφιο για φίμωση ο γιατρός μας είχε πει κάθε βράδυ μετά το μπανάκι του να το τραβάμε λίγο και να του βάζουμε μια κρεμούλα (fixotide gel νομίζω ή κάπως έτσι). Αυτή η κρεμούλα μαλάκωνε το δέρμα και μετά από κανα τρίμηνο ξεφιμώσαμε. Κάθε τόσο όμως ψιλοκολλάει και του κάνουμε συντήρηση με την κρέμα. Αυτό το γράφω με την έννοια ότι μπορεί να μη χρειάζεται χειρουργείο για τη φίμωση και να μη χρειαστει να γίνει περιτομή στα παιδάκια σας. Αλήθεια αυτή τη λύση που γράφω σας τη πρότεινε κανένας γιατρός;

καλησπέρα Παρασκευή 13... όντως γιατρός μας πρότινε την λύση της περιτομής για πιθανή φίμωση, το συζήτησα με την παιδίατρό μας και αποφάσισα να το πάω συντηρητικά και να του δώσω χρόνο... όντως μας έδωσε και εμάς την αλοιφή αυτή για ένα μήνα και ήδη έχω δει αρκετή διαφορά... εύχομαι να ξεφιμώσουμε και μεις...

Link to comment
Share on other sites

asimina πιστευω θα ξεφιμώσετε, είναι κρίμα το παιδάκι να μπει χειρουργείο για περιτομή.

και εγώ αυτό πιστεύω "Παρασκευή 13"... μάλλον θέλω να πιστεύω...ευχαριστώ μου έδωσε ελπίδες η δική σου περίπτωση.... :P

Link to comment
Share on other sites

Nα πάνε όλα καλά και από μένα!

Όσον αφορά την κρυψορχία έχω γράψει την εμπειρία μας με το γιό μου στη συγκεκριμένη κουβέντα. Αυτό που θέλω να σας πω είναι σχετικά με τη φίμωση (αμάν με τους άντρες και τα πουλιά τους πια, του γιού μου το χουμε χρυσοπληρώσει γι αυτό αργότερα αλίμονό του αν δε προσέχει που το βάζει! :wink::lol: ). Επειδή λοιπόν του γιού μου ήταν υποψήφιο για φίμωση ο γιατρός μας είχε πει κάθε βράδυ μετά το μπανάκι του να το τραβάμε λίγο και να του βάζουμε μια κρεμούλα (fixotide gel νομίζω ή κάπως έτσι). Αυτή η κρεμούλα μαλάκωνε το δέρμα και μετά από κανα τρίμηνο ξεφιμώσαμε. Κάθε τόσο όμως ψιλοκολλάει και του κάνουμε συντήρηση με την κρέμα. Αυτό το γράφω με την έννοια ότι μπορεί να μη χρειάζεται χειρουργείο για τη φίμωση και να μη χρειαστει να γίνει περιτομή στα παιδάκια σας. Αλήθεια αυτή τη λύση που γράφω σας τη πρότεινε κανένας γιατρός;

καλησπέρα Παρασκευή 13... όντως γιατρός μας πρότινε την λύση της περιτομής για πιθανή φίμωση, το συζήτησα με την παιδίατρό μας και αποφάσισα να το πάω συντηρητικά και να του δώσω χρόνο... όντως μας έδωσε και εμάς την αλοιφή αυτή για ένα μήνα και ήδη έχω δει αρκετή διαφορά... εύχομαι να ξεφιμώσουμε και μεις...

 

Κορίτσια σε ποια ηλικια αρχίζουμε να ανησυχουμε για τη φίμωση? Ο Ζουπάνος που ειχαμε παέι μας( όταν ήταν 5 μηνων) ειπε ότι ο γιος μου ειναι υποψήφιος για φίμωση αλλά ειναι μικρός ακόμα και θα δουμε αλλά επειδή ήταν άλλος ο λόγος (πιο σοβαρός) που τον επισκεφτήκαμε δεν πολυασχολήθηκα με τη φίμωση. Επίσης ο ίδιος μας ειπε να καθαρίζουμε το πουλάκι του αν και έχω ακουσει άλλα. Η παιδιατρος μας ειπε ότι αυτό το κάνουμε όταν πάσει θυσία θελουμε να αποφύγουμε την ουρολοιμωξη και να κάνουμε ότι μας ειπε ο Ζουπάνος. Αλλού στο φορουμ διαβαζα ότι άλλος γιατρος λεει ότι με το καθάρισμα μπορουμε να προκαλέσουμε προβλήματα και φίμωση(?). Τελικά τί ισχυει?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δε ξερουμε πως να το κανουμε καλυτερα να ρωταμε τον παιδιατρο. Εγω αφηνω τη νταντα η οποια ειναι αγορομανα και ξερει, μαλλον πρπει να πηγαινει καλα, αν και πρπει να ρωτησω και την παιδιατρο πως το βλεπει. Τωρα για φιμωση μαλλον πρπει να εχζει περασει το χρονο και περισσοπτερο για να δειξει.

 

Ξερω οτι θελει πολυ απαλες κινησεις πανω κατω πχ την ωρα του μπανιου για να μη προκαλεσουμε καμια ζημια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

mama tou kostantinoulh, εμάς ο γιατρός από τις πρώτες μέρες της ζωής του μας είχε πει να το πλένουμε, και για να κατεβαίνει πιο ευκολα το κάναμε προς το τέλος του μπάνιου του. Δεν το κατάλαβα γιατί να πάθει προβλήματα (τι προβλήματα;), δηλ. οι μεγάλοι άντρες παθαίνουν; ή το αφήνουν ακαθάριστο; Μάλιστα ο γιατρός μας είχε πει ότι αν δε το καθαρίζουμε τότε υπάρχει κίνδυνος φίμωσης. Αυτό ήταν μια δουλειά που την είχε αναλάβει ο άντρας μου ( εγώ φοβόμουν) και όταν κάποιο διάστημα το είχε αμελήσει γιατι ερχόταν αργα από τη δουλειά και δεν έβλεπε το παιδί ξύπνιο, τότε παρα λίγο να πάθούμε φίμωση και αρχίσαμε την αλοιφή. Καθημερινός καθαρισμός δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη εμεις μπορει να κανουμε μια απαλη κινηση αλλα ισως για το μωρο να μην ειναι τοσο απαλη. Σε αυτο θελει μονο προσοχη. Ισως οντως να μην ειναι τιποτα. Παντως εγω επειδη εχω βολευτει με τη νταντα το αποφευγω :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατουλα και εγώ φοβόμουν γι αυτό το είχε αναλάβει ο άντρας μου, εσένα το έχει αναλάβει η νταντά οπότε "καθαρήσαμε" :wink: Να της το θυμίζεις όμως να το κάνει καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια καλημέρα σας,

να σας πω την πικρή μου αλήθεια.... εγώ ξεκίνησα να του το κάνω κάθε βράδυ μετά το μπάνιο και 2 φορές μου ερεθίστηκε με χαμόγελο εφορίας.... τι να πω... από τότε βάζω τον άνδρα μου και του το κατεβάζει...ο οποίος στην αρχή δεν με πίστευε...αλλά το είδε και μόνος του...

Link to comment
Share on other sites

asimina αυτό δεν είναι κακό, μάλιστα βοηθάει στο κατεβασμα, συμβαίνει πράγματι! Αχ φοβάμαι να γράφω πολλά μη μας κόψουν τη κουβέντα.

στείλε μου πμ σε παρακαλώ γιατί και μένα μου έχουν πει ότι με την στύση ξεφιμώνει... αλλά από την άλλη μην φοβάμαι μην συνδέσει την μανούλα με... ξέρωγω ερωτοτροπίες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το θεμα ειναι γνωστο και για αυτο εκανα και την παρενθεση ......

 

 

Λοιπον ας γυρισουμε στο θεμα της κρυψορχιας

Εδεησα σημερα και πηγα να παρω τη βιοψια

Οντως ηταν σχεδον ανυπαρκτος οπως ειχε πει ο χειρουργος

Ενα οζιδιο και τιποτα αλλο

Τον ρωτησα αν πρπει να κανω καμια εξεταση σπερματος γυρω στα 6 που ειχε αναφερεις μια μαμα

Μου ειπε τιποτα απολυτως , μια προσθετικη στα 12-13 για ψυχολογικους λογους

 

Αν μπορει η μαμα που της ανεφεραν οτι πρπει να γινει εξετασεη να μου πει περισσοτερα ισως σε ενα πμ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...