Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους.. Εχω έναν μπαμπάκο σήμερα 7 μηνών και μιας ημέρας.. Ο μικρουλης γεννήθηκε πρόωρα και μόλις 2,5 κιλα.. 

Ο μπεμπακος μου λοιπόν έχει κρυψορχεια , είναι κάτι που γνωρίζαμε από την πρώτη μέρα περιμεναμε όμως μήπως με τον καιρό κατέβει.. Αφου φτάσαμε 7 μηνών λοιπόν κ δεν χει αλλάξει κάτι ετοιμαζόμαστε για την επέμβαση.. Παντου διαβάζω ότι είναι κάτι συνηθισμένο και η επέμβαση είναι ρουτίνας.. Όμως σαν πρωτη φορα μαμά φοβία κ πολλα σκέφτομαι κ ίσως κ χαζα καμια φορα.. 

Πόσο ασφαλής είναι η επέμβαση κ η ΟΛΙΚΗ αναισθησία; τι γίνεται με την ανάρρωση κ ποσο ευκολη η δυσκολη είναι; η επέμβαση "τελειώνει" μια κ καλη το πρόβλημα η μπορεί να δημιουργήσει κ αλλά μέσα στα ελενα χρόνια; ποσο κοστίζει η επέμβαση; καλύπτεται από κάποιο ταμείο; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/1/2021 at 10:14 PM, Δήμητρα 88 said:

Καλησπερα σε όλους.. Εχω έναν μπαμπάκο σήμερα 7 μηνών και μιας ημέρας.. Ο μικρουλης γεννήθηκε πρόωρα και μόλις 2,5 κιλα.. 

Ο μπεμπακος μου λοιπόν έχει κρυψορχεια , είναι κάτι που γνωρίζαμε από την πρώτη μέρα περιμεναμε όμως μήπως με τον καιρό κατέβει.. Αφου φτάσαμε 7 μηνών λοιπόν κ δεν χει αλλάξει κάτι ετοιμαζόμαστε για την επέμβαση.. Παντου διαβάζω ότι είναι κάτι συνηθισμένο και η επέμβαση είναι ρουτίνας.. Όμως σαν πρωτη φορα μαμά φοβία κ πολλα σκέφτομαι κ ίσως κ χαζα καμια φορα.. 

Πόσο ασφαλής είναι η επέμβαση κ η ΟΛΙΚΗ αναισθησία; τι γίνεται με την ανάρρωση κ ποσο ευκολη η δυσκολη είναι; η επέμβαση "τελειώνει" μια κ καλη το πρόβλημα η μπορεί να δημιουργήσει κ αλλά μέσα στα ελενα χρόνια; ποσο κοστίζει η επέμβαση; καλύπτεται από κάποιο ταμείο; 

 

Και εγώ είχα φοβίες, λογικό, όσο απλό και αν θεωρείται το χειρουργείο το άγχος υπάρχει. Εμένα του είχαν κάνει ολική αναισθησία, χειρουργήθηκε το πρωί και το απόγευμα πήγαμε σπίτι μας και όλα πήγαν καλά, η ανάρρωσε πολυ γρήγορα.  Χειρουργήθηκε ιδιωτικά όμως το πληρώσαμε καθώς οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν καλύπτουν τέτοια χειρουργεία.  Τώρα για το εύκολο ή δύσκολο γιατρός δεν είμαι να σου πω, φαντάζομαι πως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 10:14 ΜΜ, Δήμητρα 88 είπε:

Καλησπερα σε όλους.. Εχω έναν μπαμπάκο σήμερα 7 μηνών και μιας ημέρας.. Ο μικρουλης γεννήθηκε πρόωρα και μόλις 2,5 κιλα.. 

Ο μπεμπακος μου λοιπόν έχει κρυψορχεια , είναι κάτι που γνωρίζαμε από την πρώτη μέρα περιμεναμε όμως μήπως με τον καιρό κατέβει.. Αφου φτάσαμε 7 μηνών λοιπόν κ δεν χει αλλάξει κάτι ετοιμαζόμαστε για την επέμβαση.. Παντου διαβάζω ότι είναι κάτι συνηθισμένο και η επέμβαση είναι ρουτίνας.. Όμως σαν πρωτη φορα μαμά φοβία κ πολλα σκέφτομαι κ ίσως κ χαζα καμια φορα.. 

Πόσο ασφαλής είναι η επέμβαση κ η ΟΛΙΚΗ αναισθησία; τι γίνεται με την ανάρρωση κ ποσο ευκολη η δυσκολη είναι; η επέμβαση "τελειώνει" μια κ καλη το πρόβλημα η μπορεί να δημιουργήσει κ αλλά μέσα στα ελενα χρόνια; ποσο κοστίζει η επέμβαση; καλύπτεται από κάποιο ταμείο; 

 

Καλη επιτυχια ευχομαι στην επεμβαση!! Ολα θα πανε καλα. Πραγματικα ευχομαι να βγεις γελαστη μετα απο αυτο γιατι το παιδι σου θα ειναι ετοιμο οταν πρεπει να τεκνοποιησει και να ναι υγιες.

Στα λεω γιατι εμεις φτυσαμε αιμα δακρυ και πολλα χρονι σε γιατρους γιατι καποτε οταν επρεπε σε αυτη την ηλικια να χειρουργηθει ο συζυγος, δν το εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους!!!ο εγγονός μου διαγνώσθηκε με κρυψορχία όπως και ο γιος μου πριν 28 χρόνια !!!κι ενώ τώρα ξέρω ότι είναι μια απλή επέμβαση ,αν και χειρουργείο,στεναχωρήθηκα το ίδιο !!!ξέρει κανείς να μου συστήσει έναν καλό παιδοχειρουργο???κατά προτίμηση στο Παίδων !!!εκεί είχε χειρουργηθεί κι ο γιος μου!!!

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2022 at 8:38 PM, LiaK65 said:

Καλησπέρα σε όλους!!!ο εγγονός μου διαγνώσθηκε με κρυψορχία όπως και ο γιος μου πριν 28 χρόνια !!!κι ενώ τώρα ξέρω ότι είναι μια απλή επέμβαση ,αν και χειρουργείο,στεναχωρήθηκα το ίδιο !!!ξέρει κανείς να μου συστήσει έναν καλό παιδοχειρουργο???κατά προτίμηση στο Παίδων !!!εκεί είχε χειρουργηθεί κι ο γιος μου!!!

Καλη σας ημέρα.

Είναι πράγματι πλέον απλή επέμβαση ρουτίνας, καταλαβαίνω πως αυτό δεν ηρεμεί ούτε εσάς ούτε τους γονείς του, όπως δε παρηγορούσε ούτε εμένα όταν όταν έπρεπε ο γιος μου να χειρουργηθεί. Δεν έχω να σας συστήσω γιατρό στο παίδων καθώς τα δικά του χειρουργεία τα κάναμε ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 2/8/2022 at 8:38 PM, LiaK65 said:

Καλησπέρα σε όλους!!!ο εγγονός μου διαγνώσθηκε με κρυψορχία όπως και ο γιος μου πριν 28 χρόνια !!!κι ενώ τώρα ξέρω ότι είναι μια απλή επέμβαση ,αν και χειρουργείο,στεναχωρήθηκα το ίδιο !!!ξέρει κανείς να μου συστήσει έναν καλό παιδοχειρουργο???κατά προτίμηση στο Παίδων !!!εκεί είχε χειρουργηθεί κι ο γιος μου!!!

Γεια σας,τι έγινε με τον εγγονό σας??Ρωτά γιατί ο μικρός μου διαγνωστηκε  με κρυψορχια καθυστερημένα, σε λίγες μέρες γίνεται 18μηνων,και ψάχνουμε παιδοχειρουργο, θα ήθελα να ρωτήσω αν βρήκατε καποιον στο Παίδων κ αν μείνατε ευχαριστημένοι??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας μανούλες!!!! Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. Έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών και δυστυχώς διαγνωστήκαμε και εμείς με κρυψορχία από την μια πλευρά. Έχουμε πάρει δυο γνώμες μέχρι στιγμής από δυο διαφορετικούς γιατρούς διαφορετικών νοσοκομείων και μας είπαν και οι δυο να τον ξανά δουν όταν πάει 9μηνών. Κατά πάσα πιθανότητα, αν δεν έχει κατέβει, καταλαβαίνω ότι, μέχρι τους 12 μήνες θα χειρουργηθεί. Ευτυχώς δεν είναι στην κοιλιά αλλά πιο κατω ( στη βουβωνική περιοχή μας είπαν). Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας , επειδή δεν γνωρίζω κάποιον συγκεκριμένα αλλά με συστασεις, στην περίπτωση που γνωρίζει κάποια κάποιον γιατρο παιδοχειρουργο (στην Αθήνα) για να πάρουμε και αλλη μια γνώμη αλλά και να καταλήξουμε σε αυτόν που θα κάνει τελικά το χειρουργείο (αν χρειαστεί). Έχω αγχωθεί να πω την αλήθεια γιατί αφενός δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί το μικρό μου , αφετέρου εύχομαι να πανε όλα  καλά…

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...