Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και λίγο καιρό(6 μήνες) έχουμε ανακαλύψει με τον παιδίατρο ότι ο ένας όρχεις του μικρού μου (3 ετών), είναι λίγο πιο πίσω απο το κανονικό. Μας είπε να περιμένουμε να δούμε αν θα κατέβει μόνος του. Χθές πήγα σε μία παιδίατρο του ΙΚΑ που έχει ξαναδεί τον μικρό και μου μίλησε για αποσπώμενους όρχεις και ότι πρέπει να το δεί παιδοουρολόγος το παιδί. Ομολογώ ότι απο ότι έχω διαβάσει απο τις εμπειρίες σας μάλλον έχω αργήσει. Φοβάμαι μήπως έχει δημιουργηθει μεγαλύτερο προβλημα στο παιδί. Πηρα στο Παίδων και μου κλείσανε ραντεβου για τις 27/03/2012. Τι θα κάνω μέχρι τότε.? Οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και λίγο καιρό(6 μήνες) έχουμε ανακαλύψει με τον παιδίατρο ότι ο ένας όρχεις του μικρού μου (3 ετών), είναι λίγο πιο πίσω απο το κανονικό. Μας είπε να περιμένουμε να δούμε αν θα κατέβει μόνος του. Χθές πήγα σε μία παιδίατρο του ΙΚΑ που έχει ξαναδεί τον μικρό και μου μίλησε για αποσπώμενους όρχεις και ότι πρέπει να το δεί παιδοουρολόγος το παιδί. Ομολογώ ότι απο ότι έχω διαβάσει απο τις εμπειρίες σας μάλλον έχω αργήσει. Φοβάμαι μήπως έχει δημιουργηθει μεγαλύτερο προβλημα στο παιδί. Πηρα στο Παίδων και μου κλείσανε ραντεβου για τις 27/03/2012. Τι θα κάνω μέχρι τότε.? Οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ.

 

Θα σου πρότεινα να μην περιμένεις μέχρι τον Μάρτη. Επειδή στο θέμα παιδοουρολόγου έχω κάνει μάστερ σου προτείνω τον δικό μας. Θα σου πει άμεσα τί συμβάινει. Φαντάσου ότι το μωρό μου το παρακολουθεί από ημερών....Είναι ο Ζουπάνος Γιώργος...για τιμές αν ενδιαφέρεσαι γιατί είναι ακριβοί κάποιοι γιατροί , στείλε μου πμ να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην περιμένεις μέχρι τον Μάρτη. Επειδή στο θέμα παιδοουρολόγου έχω κάνει μάστερ σου προτείνω τον δικό μας. Θα σου πει άμεσα τί συμβάινει. Φαντάσου ότι το μωρό μου το παρακολουθεί από ημερών....Είναι ο Ζουπάνος Γιώργος...για τιμές αν ενδιαφέρεσαι γιατί είναι ακριβοί κάποιοι γιατροί , στείλε μου πμ να σου πω

 

Αν μπορείς να μου στείλεις τις τιμες και σε ποια περιοχή είναι.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια πως ξεχωρίζεις την κρυψορχία απο τους ανασπωμενους όρχεις?

 

εχω παει σε 3 γιατρους..2 παιδοχειρουργους ιδιωτικούς και εναν ουρολογο στο παιδων...

οι ιδιωτικοί μου είπαν ο ένας κρυψορχία, ο άλλος έκτοποι όρχεις...και οτι χρήζει άμεσης επέμβασης.

ο ουρολόγος μου είπε ανασπωμενους και οτι αφού έχει ολοκληρωθεί η κάθοδος να μην ανησυχώ και να μην κάνουμε χειρουργείο.

έχω μπερδευτεί !!

 

καμιά βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν τον ορχη μια τον βλεπεις μια τον χανεις ειναι αποσπωμενος

αν δεν τον βλεπεις ειναι κρυψορχια

αυτα γνωριζω

 

 

ναι εγώ τους βλεπω και τους χάνω..

 

πρέπει όμως να κάνω εγχείρηση?ποιον γιατρό να εμπιστευτώ?

και μέχρι πότε να περιμένω μήπως σταθεροποιηθούν στο όσχεο?..τώρα είναι ηδη ενός χρόνου

Link to comment
Share on other sites

ενος ειναι μικρος σχετικα

η γιατρος τοτε μου ελεγε να περπατησει λιγο και μετα για να κατεβουν και να παρουν την οριστικη τους θεση

εγω στους 14 εκανα παντως την επεμβαση αλλα εμας ηταν κρυψορχια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι εγώ τους βλεπω και τους χάνω..

 

πρέπει όμως να κάνω εγχείρηση?ποιον γιατρό να εμπιστευτώ?

και μέχρι πότε να περιμένω μήπως σταθεροποιηθούν στο όσχεο?..τώρα είναι ηδη ενός χρόνου

τους όρχεις πρέπει να τους βλέπεις μέσα στο όσχεο.Εαν δεν είναι τότε είναι κρυψορχία.Στον ανασπόμενο ο ορχεις είναι εκτος όσχεου για λίγο.Στη κρυψορχία ο ορχεις είναι εκτός ίσως να μπορεί να κατέβει και αυτός αλλά θέλει χειρουγείο για να καθηλωθεί.Περίμενε λίγο ακόμα αλλά μην πιάσει καλοκαίρι.Εαν είναι να κάνει χειρουργείο ας το κάνει Μαίο.

Μπορω να σου συστήσω τον γιατρό μου που οτι είπε είχε δίκαιο.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

τους όρχεις πρέπει να τους βλέπεις μέσα στο όσχεο.Εαν δεν είναι τότε είναι κρυψορχία.Στον ανασπόμενο ο ορχεις είναι εκτος όσχεου για λίγο.Στη κρυψορχία ο ορχεις είναι εκτός ίσως να μπορεί να κατέβει και αυτός αλλά θέλει χειρουγείο για να καθηλωθεί.Περίμενε λίγο ακόμα αλλά μην πιάσει καλοκαίρι.Εαν είναι να κάνει χειρουργείο ας το κάνει Μαίο.

Μπορω να σου συστήσω τον γιατρό μου που οτι είπε είχε δίκαιο.

 

 

ναι αν θέλεις πες μου για γιατρό..

ειμαι θεσσαλονίκη βεβαια ,αλλα θα κατέβω και αθηνα αν χρειαστεί, δεν εχω πρόβλημα

 

οσο για τους ορχεις ,καποιες φορες ειναι μεσα στο όσχεο κανονικά, κυριως οταν εχει ζεστη, και καποιες φορες το όσχεο ειναι αδειο αλλα μπορεις να τους βρεις ψηλαφώντας.Δεν ξερω τι ειναι τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.MAMA-AGA έχουμε περάσει και εμείς από τα ίδια απλά λίγο χειρότερα.Είχε ο γιός μου αμφοτερόπλευρη κρυψορχία δεν τους είδαμε ποτέ τους όρχεις να κατεβαίνουν και πέρυσι το Μάιο κάναμε χειρουργείο στη Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης όταν ήταν 14μηνών.Πάντως καλό είναι να το ψάξεις πολύ και σύντομα γιατί μετά από κάποια ηλικία είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση και έχει και επιπτώσεις στη γονιμότητα των όρχεων.Δε θέλω να σε φοβήσω,απλά ομοιοπαθούσα,το έψαξα και πάρα πολύ,είναι και το 1μου παιδάκι μπορώ να σε ενημερώσω σε ότι θέλεις για την κατάσταση,αν χρειαστεί κάποια επέμβαση και για καθηγητές γιατρούς Θεσσαλονίκη.Στη διάθεσή σου ότι χρειαστείς να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εαν οι ορχεις δεν κατεβουν μεχρι τα 3 πρωτα χρονια καλο ειναι να γινεται καθηλωση ορχεων. το καναμε εμεις στο αγορι μου ηλικιας τωρα 8 ετων οταν ηταν ακομη 3. υπαρχει ενδεχομενο στην εφηβεια τοσο με τις ορμονες οσο και με την μη φυσιολογικη ζεστη του σωματος (αλλη θερμοκρασια στο οσχεο και αλλη στο υπογαστριο) να εμφανισθει μεταλλαξη. θεωρειται και ειναι κατα τη γνωμη μου επεμβαση ρουτινας. επιβεβαιωστε ομως οτι ο χειρουργος θα κανει καθηλωση και οχι απλο χειρουργειο γιατι οι ορχεις μπορουν να ξανανεβουν. αυτο διαπιστωνεται με τακτικο ελεγχο μετα την επεμβαση. εμας την επεμβαση την εκανε ο κ. Αντυπας (αν θεωρειται διαφημιση αφαιρεστε το) στο Α. Κυριακου και αυτος ηταν που μας εξηγησε αυτη τη σημαντικη διαφορα. οτι αλλο θελετε ρωτηστε με.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αυριο το πρωι πηγαινουμε στο νοσοκομειο ''Γεννηματας'' στη Θεσσαλονικη για την εγχειρηση, Λετε ολοι οτι ειναι θεμα 1 ημερας .... εμας μας ειπαν οτι το παιδι θα μεινει 4-5 μερες μεσα....

και το θεμα του δεν ειναι σοβαρο διοτι ο ενας ορχις ειναι ελαφρως πιο ψηλα!

Ειχε κανενας τετοια εμπειρια με τοσο μακρα νοσηλεια ....

Ειναι και πολυ ζωηρος και δεν ξερω πως θα αντεξουμε!

Ηδη με εχει πιασει ενα τρεμουλο!!!

γιατι τοσες μερες????

Link to comment
Share on other sites

αυριο το πρωι πηγαινουμε στο νοσοκομειο ''Γεννηματας'' στη Θεσσαλονικη για την εγχειρηση, Λετε ολοι οτι ειναι θεμα 1 ημερας .... εμας μας ειπαν οτι το παιδι θα μεινει 4-5 μερες μεσα....

και το θεμα του δεν ειναι σοβαρο διοτι ο ενας ορχις ειναι ελαφρως πιο ψηλα!

Ειχε κανενας τετοια εμπειρια με τοσο μακρα νοσηλεια ....

Ειναι και πολυ ζωηρος και δεν ξερω πως θα αντεξουμε!

Ηδη με εχει πιασει ενα τρεμουλο!!!

γιατι τοσες μερες????

 

 

Μου κανει μεγαλη εντυπωση η διαρκεια νοσηλειας που σας ειπαν.Σας το δικαιολογησαν καπως?

 

Εμεις 7 το απογευμα ειμασταν στο σπιτι μας.

 

Η πρωτη μερα να μη σε φοβιζει.Οσο ζωηρο και να ειναι το παιδι με τη ναρκωση ειναι μισοκοιμισμενο και ληθαργικο.Και μετα τις επομενες μερες θα ποναει ελαφρως και θα αυτοπροστατευεται και δε θα χοροπηδαει.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει μεγαλη εντυπωση η διαρκεια νοσηλειας που σας ειπαν.Σας το δικαιολογησαν καπως?

 

Εμεις 7 το απογευμα ειμασταν στο σπιτι μας.

 

Η πρωτη μερα να μη σε φοβιζει.Οσο ζωηρο και να ειναι το παιδι με τη ναρκωση ειναι μισοκοιμισμενο και ληθαργικο.Και μετα τις επομενες μερες θα ποναει ελαφρως και θα αυτοπροστατευεται και δε θα χοροπηδαει.

 

μας ειπαν απλα οτι πρηζετε γενικως η περιοχη και οτι πρεπει να τον κρατησουν γιατι υπαρχει φοβος και για πυρετο...

ουφ... δεν ξερω τι να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μας ειπαν απλα οτι πρηζετε γενικως η περιοχη και οτι πρεπει να τον κρατησουν γιατι υπαρχει φοβος και για πυρετο...

ουφ... δεν ξερω τι να πω!

 

Πρηζεται ελαχιστα και το παιδι παιρνει αντιβιωση μετα οποτε δεν κινδυνευει απο φλεγονη και αν γινει κατι στη χειροτερη περιπτωση επικοινωνεις με τον χειρουργο (που ποτε δεν εχω ακουσει κατι τετοιο).

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

προυν μη λες μεγαλες κουβεντες χεχεχεχε

το απογευμα χοροπηδουσε στο κρεββατι μου και εφαγε και μια τουμπα ολο δικια του

απο τη ναρκωση μαλλον ηταν στη τσιτα μετα

τωρα γιατι τοσες μερες και μενα μου κανει εντυπωση@

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυριο το πρωι πηγαινουμε στο νοσοκομειο ''Γεννηματας'' στη Θεσσαλονικη για την εγχειρηση, Λετε ολοι οτι ειναι θεμα 1 ημερας .... εμας μας ειπαν οτι το παιδι θα μεινει 4-5 μερες μεσα....

και το θεμα του δεν ειναι σοβαρο διοτι ο ενας ορχις ειναι ελαφρως πιο ψηλα!

Ειχε κανενας τετοια εμπειρια με τοσο μακρα νοσηλεια ....

Ειναι και πολυ ζωηρος και δεν ξερω πως θα αντεξουμε!

Ηδη με εχει πιασει ενα τρεμουλο!!!

γιατι τοσες μερες????

 

 

kαλησπερα!!

 

να ρωτησω ακτι ..με ποιον γιατρο θα κανετε την επεμβαση?? χειρουργος η ουρολογος???

 

 

ελπιζω να τα πηγατε καλα !!! ενημερωσε μας οταν μπορέσεις!

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα!!

 

να ρωτησω ακτι ..με ποιον γιατρο θα κανετε την επεμβαση?? χειρουργος η ουρολογος???

 

 

ελπιζω να τα πηγατε καλα !!! ενημερωσε μας οταν μπορέσεις!

 

 

Η εισαγωγη εγινε σημερα ... για καλη μας τυχη μας αφησανε να ερθουμε σπιτι και να παμε αυριο το πρωι στις 8 για την εγχειρηση(ευτυχως, γιατι το περιβαλλον δεν ειναι και απο τα καλυτερα για ενα παιδακι 2.5χρονων).

Μας ειπανε οτι θα γινει εγχειρηση με τομη στην κοιλιτσα του μονο στον δεξιο.

Ο αριστερος ειπανε οτι ανεβοκατεβαινει και περιμενουμε να παρει θεση χαμηλα. (ελπιζω να μην χρειαστει και δευτερο χειρουργειο).

Τωρα κοιμαται το αντρακι μου ... αλλα πιστευω αυριο να ειναι μια απο τις πιο δυσκολες μερες μεχρι τωρα!

Το κακο ειναι οτι στην ναρκωση θα ειναι μοναχουλης του... ελπιζω να μην πανικοβληθει...δεν μας αφηνουν να ειμαστε μαζι του!

Οσο αφορα τις ημερες νοσηλειας πιστευω οτι ειναι πολιτικη του νοσοκομειου! μας ειπαν για 4 βραδια! βρηκαμε εκει και μια μαμα που εκανε φιμωση και εκατσε 4 βραδια και αυτη!!!!!!!!

Εχουμε τρομερη αγωνια!!! πως θα αντεξουμε αυριο την ωρα που θα τον βαζουν στο χειρουργειο???

 

οσον αφορα τον γιατρο .... χειρουργος ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη εγινε σημερα ... για καλη μας τυχη μας αφησανε να ερθουμε σπιτι και να παμε αυριο το πρωι στις 8 για την εγχειρηση(ευτυχως, γιατι το περιβαλλον δεν ειναι και απο τα καλυτερα για ενα παιδακι 2.5χρονων).

Μας ειπανε οτι θα γινει εγχειρηση με τομη στην κοιλιτσα του μονο στον δεξιο.

Ο αριστερος ειπανε οτι ανεβοκατεβαινει και περιμενουμε να παρει θεση χαμηλα. (ελπιζω να μην χρειαστει και δευτερο χειρουργειο).

Τωρα κοιμαται το αντρακι μου ... αλλα πιστευω αυριο να ειναι μια απο τις πιο δυσκολες μερες μεχρι τωρα!

Το κακο ειναι οτι στην ναρκωση θα ειναι μοναχουλης του... ελπιζω να μην πανικοβληθει...δεν μας αφηνουν να ειμαστε μαζι του!

Οσο αφορα τις ημερες νοσηλειας πιστευω οτι ειναι πολιτικη του νοσοκομειου! μας ειπαν για 4 βραδια! βρηκαμε εκει και μια μαμα που εκανε φιμωση και εκατσε 4 βραδια και αυτη!!!!!!!!

Εχουμε τρομερη αγωνια!!! πως θα αντεξουμε αυριο την ωρα που θα τον βαζουν στο χειρουργειο???

 

οσον αφορα τον γιατρο .... χειρουργος ειναι!

 

 

Ψυχραιμια και ολα θα περασουν και θα το σκεφτεστε σαν ενα ονειρο ολο αυτο σε λιγο καιρο.Εμεις πριν μπει στο χειρουργειο καθησαμε σε ενα προθαλαμο και παιξαμε με παιχνιδακια και μπηκε μεσα γελωντας.Ηταν μια πολυ ευχαριστη στιγμη.Ειχα πιστη στον γιατρο μας, αφηνα το παιδι μου σε καλα χερια και δεν ανησυχουσα καθολου.Μας βοηθησε πολυ και η κουβεντα που ειχαμε κανει στο παιδι και του ειχαμε εξηγησει (26 μηνων τοτε) τι ακριβως θα του συμβει.Οτι θα μπει μεσα μονος του αλλα εμεις θα ειμαστε απεξω και θα τον περιμενουμε.

Μη μιλησετε για "υπνο" ή μη πειτε φρασεις του τυπου "οταν θα ξυπνησεις" γιατι υπαρχει περιπτωση να συνδυασει τον υπνο με την επεμβαση και καθε βραδυ να μη θελει να κοιμηθει γιατι θα φοβαται οτι μπορει να του ξανασυμβει.

 

Ψυχραιμια και Θαρρος-ολο αυτο γινεται για το καλο του παιδιου.Υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα που μπορει ενας γονιος και ενα παιδι να ζησουν.Αυτο ειναι υποθεση ρουτινας.

 

Ευχομαι τα καλυτερα!!!Καλη δυναμη και να παρετε μαζι σας πολλα βιβλια, παζλ και τετοιου τυπου παιχνιδακια να τον απασχολειτε.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Hθελα να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει ποτε για περιπτωση παιδιου που εγχειριστηκε για κρυψορχια και δεν πετυχε η επεμβαση.Συμβαινει σε μια φιλικη μας οικογενεια να εχει χειρουργηθει το παιδακι τους 2 ετων τωρα και σε εξεταση απο την παιδιατρο 3 μηνες μετα να τους λεει οτι οι ορχεις δεν ειναι καθηλωμενοι αλλα ακομα ανασπωμενοι ενω μετα απο το χειρουργειο επρεπε να ειναι μεσα στο οσχεο παντα.

 

Δεν εχει εξεταστει ακομα το παιδι απο το γιατρο που του εκανε την επεμβαση γιατι ζουνε επαρχια και θα πρεπει να προγραμματισουν ολοκληρο ταξιδι.Υπολογιζαν στους 4 μηνες να ερθουν.Ξερετε κατι σχετικο??

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εμάς όταν εγχειρίστηκε ο μεγάλος μας γιος σε ηλικία 7 μηνών, μας είπε πως υπάρχει περίπτωση αποτυχίας, όπως σε όλες τις επεμβάσεις (ειδικά εάν η θέση του όρχη είναι πολύ ψηλά). Του μικρού ήταν ενδοκοιλιακά.

Περισσότερα φαντάζομαι θα τους πει ο ίδιος ο χειρουργός.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο μικρός μας λόγω προωρότητας είχε κρυψορχία και απο τις δυο μεριές. Όταν ήταν 12 μηνών κατεβάσαμε τον ένα και πρίν 1 μήνα (19 μηνών) κατεβάσαμε τον δεύτερο. Αυτό που με ανησυχεί και θα ήθελα την εμπειρία σας είναι ότι σε αυτό το χειρουργείο και μέχρι σήμερα έναν μήνα μετά ο μικρός συνέχεια βάζει το χέρι του στην περιοχή, σαν να τον ενοχλεί η πάνα του. Επίσης ο πρόσφατα εγχειρισμένος όρχις είναι σκληρός ενώ ο άλλος είναι μαλακός. Εσάς πως ήταν τα μικρά σας; αύριο θα περάσουμε απο τον γιατρό να τον δεί αλλά θα ήθελα να ακούσω και εσας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα πήγα το γιο μου στην παιδίατρο για εμβόλιο και μετά από την καθιερωμένη εξέταση ρουτίνας μου ανέφερε ότι ο μικρός ίσως έχει ανασπόμενους όρχεις και ότι για να είμαστε σίγουροι πρέπει να το παρατηρήσω. Μου το είχε αναφέρει και την περασμένη φορά αλλά δεδομένου ότι τους ψηλαφούσα κανονικά θεώρησα ότι δεν υπήρχε πρόβλημα. Σήμερα μου εξήγησε ότι οι όρχεις είναι κάτω και μπορεί να τους ψηλαφίσει κανονικά αλλά δεν ήταν μέσα στο όσχεο όπως και την προηγούμενη φορά που τον εξέτασε. Να σημειώσω ότι ο μικρός είναι 20 μηνών τώρα.

Δεν μένω Αθήνα και θέλω να κανονίσω ραντεβού με κάποιον ειδικό παιδοουρολόγο και να κλείσω εισιτήρια. Διάβασα για τους Ζουπάνο και Μιχαήλ εδώ στο φόρουμ. Εσείς ποιον μου προτείνετε από τους δύο ή μήπως πρέπει να πάρω και τις δύο γνώμες.

Έχει καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία με ανασπόμενους όρχεις στο παιδάκι της? Θέλουν πάντα επέμβαση?

 

Ευχαριστώ για την βοηθεία σας

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, διαβάζω με ενδιαφέρον τα θέματα περί ανωμαλίας γεννητικών οργάνων και δυστυχώς πάλι με πιάνουν κλάματα. Είμαι 25 χρονών και γεννήθηκα με κρυψορχία στον αριστερό όρχη, στα 15 μου που άρχισε η σεξουαλική μου ζωή αντιμετώπισα το χλευασμό γυναικών και αυτό το γεγονός έφτασε στα αυτιά και πάρα πολλών συνομιλήκων μου οι οποίοι με τη σειρά τους με κορόιδευαν. Σας γράφω με πάρα πολύ μεγάλο "κόμπο" στο λαιμό που με πνίγει εδώ και 10 χρόνια. Έχω σταματήσει να κάνω σχέσεις εδώ και 5 χρόνια και κατηγορώ τους γονείς μου που δε μου έκαναν επέμβαση όταν ήμουν μικρός με αποτέλεσμα τις περισσότερες μέρες σ' αυτά τα 10 χρόνια να κλαίω, να με μισώ που είμαι έτσι και να έχω αυτοκαταστροφικές τάσεις. Μη φοβάστε να χειρουργήσετε τα παιδάκια σας, αντιθέτως, προτιμήστε το για να μην έχουν ψυχολογικά αύριο-μεθαύριο. Με συγχωρείτε αν σας μεταφέρω ένα πνεύμα δυστυχίας αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να περάσει κανένα παιδάκι αυτό που περνάω εγώ μεγάλος πλέον.

 

Παρόμοια κατάσταση

και μάλιστα είναι η πρώτη φορά που μιλάω ανοιχτά για το θέμα και είμαι 35.

(ίσως θα έπρεπε να βρούμε τρόπο να στηριζόμαστε οι ομοιοπαθούντες ).

 

Πρώτα από όλα μένω έκπληκτος με γιατρούς που μιλούν για ψυχολογικούς και αισθητικούς λόγους έτσι που καμιά φορά ο γονιός μπορεί να παρασυρθεί και να βάλει τους 2 αυτούς παράγοντες σε δεύτερη μοίρα.

 

Για όσους γονείς αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα θέλω να πω ότι πρέπει να κινήσουν γη και ουρανό να λύσουν αυτό το πρόβλημα .

Εγώ εγχειρίστηκα και μου έγινε αφαίρεση 6 ετών.

 

η ζωή μου είναι σαν αυτή των ζωντανών νεκρών .

 

Πέρασα από τον στρατό κι έκανα μπάνιο νύχτα για να είμαι μόνος , παραιτήθηκα από ότι αθλητικό έκανα λόγω ομαδικών εξετάσεων ,ντους κτλ.

, όλοι μου οι κοινωνικοί κύκλοι με σχολιάζαν ως κρυπτο-ομοφυλόφιλο ακόμη και από το Πανεπιστήμιο γιατί δεν έκανα σχέσεις ,

 

σεξουαλική ζωή ανύπαρκτη

και απέραντη μοναξιά

 

μόνη παρηγοριά η δουλειά και οι διακρίσεις μέσα από αυτήν

που σίγουρα έχει να κάνει με τα κόμπλεξ που δημιουργεί αυτή η αναπηρία

 

μην θεωρήσει κανείς γονιός το θέμα ασήμαντο τύπου "ε και τι έγινε θα βρει μια καλή κοπέλα"

περάσαμε όλοι από τις άγριες ηλικίες του σχολείου και της εφηβείας όπου

αντικείμενο χλευασμού μπορεί να ήταν το πιο ασήμαντο

 

Λύστε το πρόβλημα ακόμα και με σιλικόνη

αν δεν θέλετε να σας μισήσει θανάσιμα ο γιος σας

 

σας μιλάω εκ πείρας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...