Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο δράστης της Πάρου ξαφνικά...ανήλικος !!!


DALIA

Recommended Posts

α γεια σου. συμφωνω με τα χιλια. για αυτο ανεφερα να του εφαρμοστει η σαρια. και δεν ειναι αναγκη να εφαρμοστει απο ελληνα. ας αναλαβει ο προεδρος των πακιστανων, η οι ψευτομουφτηδες πανω στη Θρακη. αλλα ξεχασα... βγαινει σε αλλα να μιλαει, σε αυτο τουμπεκι. χμμ γιατι αραγε..?

το μυαλο μου παει στο κοριτσακι.. και να σθνελθει σωματικα, η ψυχουλα του..?πως θα γιατρευτει η ψυχουλα του? εκει δεν εχει χρεος το κρατος να υπερασπισει τα δικαιωματα του κοριτσιου, το οποιο στο κατω κατω ειναι κ νομιμη πολιτης?

 

Αναφορικα με το κοριτσακι... νομιζω πως θα κανει πολύ καιρο να γιατρευτει (αν τυχον μπορεσει να ξεπερασει αυτα τα φρικιαστικα πραγματα που ομολογησε αυτος ο ΑΛΗΤΗΣ οτι της εκανε) ... ενω για το θεμα του Κρατους και το τι θα επρεπε σε μια ιδεατη κοινωνία να εκανε...αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα....Εδω αυτο το κρατος δεν προστατευει τους ιδιους του τους πολιτες αποτελεσματικα..θα ενδιαφερθεί να υπερασπίσει τα δικαιωματα του κοριτσιου??

Πραγματικα σε κατι τετοιες υποθεσεις δεν ειμαι σιγουρη οτι η δικαιοσυνη με τους νομους τους οποίους έχουμε μπορεί να λειτουργησει αποτελεσματικα...Δλδ ο συγκεκριμενος τυπος αν υποθεσουμε οτι θα καταδικαστει ισοβια... ενδεχομενως με καλή συμπεριφορα και κοινωνικη εργασία να τον δουμε σε 8-10 χρονια να βγαινει με αδειουλες εξω στην κοινωνία και να τα ξανακανει σε χειροτερη μορφη από ότι εκανε την περασμενη εβδομαδα... Αυτο δεν ειναι αδικο για την ιδια την Μυρτω ( το 15χρονο κορίτσι) και για την οποιαδηποτε Μυρτω της οποίας η ζωη διαλυθηκε και καταστραφηκε απο τις πραξεις αυτου του κτηνους????Γιατι εγω και ο καθε εγω να ειμαι υποχρεωμενη να ανεχομαι τετοιου ειδους συμπεριφορες, και στο ονομα της κοινωνικης εξελιξης και προστασίας των ανθρωπινων δικαιωματων να λεω πως εχω δικαιοσυνη η οποία θα αποφασισει αποτελεσματικα για την τυχη αυτου του Κτηνους??? Γιατι????Γιατι αυτο το Κτηνος (πραγματικα δεν με ενδιαφερει η εθνικότητα του) να πρεπει να συνεχισει να ζει, εις βαρος μου και όλου του κοινωνικου συνολου με το ενδεχομενο να βγει σε 10-20-30 χρονια πάλι εξω στην κοινωνια ... και να λενε όλοι οι "πολιτισμενοι" πως οκ τιμωρηθηκε για το εγκλημα του???Την Μυρτω και την οικογενεια της την σκεφτεται κανέίς???Το γεγονος ότι η ζωη τους δεν θα ειναι ποτε ξανα η ιδια το σκεφτεται κανεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά αυτό το περιστατικό με έχει αρρωστήσει...

Δεν θα μπω καν να σχολιάσω τα λεγόμενα κάποιων άρρωστων και επικίνδυνων ανθρώπων, που ακόμη και σε αυτό το περιστατικό υποστηρίζουν τους εγκληματίες λαθρομετανάστες... Δε με αφορά αυτή η μειοψηφία, καλό θα είναι οι άνθρωποι να πάνε σε κανέναν γιατρό..

Αυτό το περιστατικό για 'μένα αποδεικνύει τους φοβερούς κινδύνους της λαθρομετανάστευσης, και το λόγο για τον οποίο υπάρχουν νόμοι περί μετανάστευσης. Για να ξέρουμε ποιός είναι αυτός που μπαίνει στη χώρα μας. Από πού είναι. Πόσο χρονών είναι. Αν έχει ποινικό μητρώο.

Καταλαβαίνουμε τώρα όλοι πόσο επικίνδυνο είναι να μπαίνει στη χώρα ο οποιοσδήποτε που έχει σκίσει τα χαρτιά του και δεν λέει καν από πού είναι? Δηλώνει ένα οποιοδήποτε όνομα κοινότατο και κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Ποιός είναι αυτός ο άνθρωπος? Μπορεί στη χώρα του να έχει σκοτώσει και βιάσει εκατοντάδες. Εδώ δεν μπορούν ακόμη να βρουν άκρη με το όνομα και την ηλικία του.

Και δεν θα καθήσω να συγκρίνω εγκλήματα από Έλληνες, επειδή δηλαδή έχουν συμβεί, θα δώσω ελαφρυντικό στον παράνομο λαθρομετανάστη εγκληματία? Εύχομαι (που σιγά βέβαια) κάποιοι ιθύνοντες να χάσουν τον ύπνο τους, τώρα που είδαν πού οδήγησε αυτό το μπάτε σκύλοι αλέστε που κατάντησαν τη χώρα...

 

το χειροτερο απ ολα οσα λες ειναι οτι αυτος ειναι εδω για να προσφερει τις φτηνες υπηρεσιες του στο μαγκα ξενοδοχο, στις διαφορες κυρατσες-κυρατσους καθως και προβολη σε καποιους δικηγορισκους,,,για καποιους ηταν χρησιμοτατος γι αυτο και ηταν και ζουσε εδω,,,και για μενα οι ηθικοι αυτουργοι της εκτασης που εχει παρει η λαθρομεταναστευση με ολες τις αρνητικες επιπτωσεις ειναι αυτο το αρρωστο κομματι της ελληνικης κοινωνιας,,,

κι εσυ μανουλα της μυρτως τραβα κουπι για να αναστησεις την κορη σου

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το περιστατικό με έχει αρρωστήσει...

Δεν θα μπω καν να σχολιάσω τα λεγόμενα κάποιων άρρωστων και επικίνδυνων ανθρώπων, που ακόμη και σε αυτό το περιστατικό υποστηρίζουν τους εγκληματίες λαθρομετανάστες... Δε με αφορά αυτή η μειοψηφία, καλό θα είναι οι άνθρωποι να πάνε σε κανέναν γιατρό..

Αυτό το περιστατικό για 'μένα αποδεικνύει τους φοβερούς κινδύνους της λαθρομετανάστευσης, και το λόγο για τον οποίο υπάρχουν νόμοι περί μετανάστευσης. Για να ξέρουμε ποιός είναι αυτός που μπαίνει στη χώρα μας. Από πού είναι. Πόσο χρονών είναι. Αν έχει ποινικό μητρώο.

Καταλαβαίνουμε τώρα όλοι πόσο επικίνδυνο είναι να μπαίνει στη χώρα ο οποιοσδήποτε που έχει σκίσει τα χαρτιά του και δεν λέει καν από πού είναι? Δηλώνει ένα οποιοδήποτε όνομα κοινότατο και κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Ποιός είναι αυτός ο άνθρωπος? Μπορεί στη χώρα του να έχει σκοτώσει και βιάσει εκατοντάδες. Εδώ δεν μπορούν ακόμη να βρουν άκρη με το όνομα και την ηλικία του.

Και δεν θα καθήσω να συγκρίνω εγκλήματα από Έλληνες, επειδή δηλαδή έχουν συμβεί, θα δώσω ελαφρυντικό στον παράνομο λαθρομετανάστη εγκληματία? Εύχομαι (που σιγά βέβαια) κάποιοι ιθύνοντες να χάσουν τον ύπνο τους, τώρα που είδαν πού οδήγησε αυτό το μπάτε σκύλοι αλέστε που κατάντησαν τη χώρα...

Η πιο σωστή προσέγγιση.

Δεν θεωρώ βέβαια πως η λαθρομετανάστευση από μόνη της μας έφτασε στον πάτο, βοηθήσαμε κι εμείς πολύ αλλά δεν παύει να είναι ένα τεράστιο πρόβλημα. Θα μου πεις, και δεν τους λυπάσαι, άνθρωποι δεν είναι κι αυτοί; Εσύ δεν μπορείς να βρεθεις στη θέση τους; Φυσικά αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να οργανώσεις Κράτος με την λαθρομετανάστευση σε αυτά τα επίπεδα.

 

Όσο για τους ιθύνοντες, δεν ιδρώνει το αυτί τους!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να δεχτω οτι ο εργοδοτης ειναι ηθικος αυτουργος των εγκληματων του πακιστανου. Ειμαστε υπερβολικοι! Φταιει που του εδωσε δουλεια, φταιει που ηταν μεσον για να ανθιζει η λαθρομεταναστεσυη στη χωρα μας αλλα δεν φταιει που αυτος ηταν ανωμαλος.

Αν αυτος ηταν ηθικος αυτουργος, τοτε τι ειναι ολοι αυτοι οι πολιτικοι, οι αρχες που δεν τους μαζευουν?

Στην περιπτωση αυτη υπαρχουν διαφορετικα αδικηματα απο τον καθενα και ετσι θα αντιμετωπιστουν απο το νομο.

Φυσικα και ο γολγοθας που θα τραβηξει η μανα της μικρης ειναι μεγαλος φυσικα και ειναι αδικο, αποτροπαιο αλλα νομιζω οτι η συναισθηματικη μας φορτιση μας κανει να ειμαστε υπερβολικοι.

Επισης, διαβασα καπου οτι ο συγκεκριμενος ηταν ενας απο αυτους που πρωτοστατησε τοτε με τους 300 που ειχαν κλειστει στη νομικη. Δεν ξερω αν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τεράστιο μερίδιο ευθύνης φέρνουν και όσοι βρήκαν ευκαιρία για να πλουτίσουν, παίρνοντας στη δούλεψή τους τον λαθρομετανάστη που ανασφάλιστος και με 100 ευρώ το μήνα κέει κι ευχαριστώ. Και όταν πάει ο Έλληνας ή ο νόμιμος μετανάστης που θέλει την ασφάλισή του και τον βασικό έστω μισθό, μένει άνεργος, γιατί ο έξυπνος και καλά εργοδότης λέει γιατί να πάρω αυτόν που θέλει 800 ευρώ και ασφάλεια? Αυτό είναι άλλο ένα σκέλος του πόσο κακό κάνει η λαθρομετανάστευση στη χώρα και στην αγορά εργασίας. Δίνει το πάτημα στον κάθε λαμογιοεργοδότη να πλουτίσει εκμεταλλευόμενος την ανάγκη του άλλου και οι νόμιμοι εργαζόμενοι που ζητούν τα αυτονόητα μένουν εκτός.

 

Ή ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που το νοικιάζει (λέμε τώρα, γιατί ενοίκιο δε βλέπει) σε λαθρομετανάστες, η οποίοι βάζουν μέσα άλλους είκοσι.

 

Έχουν κι αυτοί μεγάλο μερίδιο ευθύνης, αλλά βρίσκουν και τα κάνουν από τη στιγμή που υπάρχει παντελής έλλειψη οργάνωσης και ελέγχου από το κράτος. Γι' αυτό βασιλεύει η ασυδοσία παντού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κορη, τρεμω μονο και στην ιδεα. Βεβαια πιστευω οτι η καλυτερη "θεραπεια" για αυτου του ειδους τους ανθρωπους, δεν θα τον αποκαλεσω τερας, ειναι ανθρωπος (με οτι αυτο συνεπαγεται) και αυτο ειναι τρομακτικο, ειναι ο "χημικος" ευνουχισμος, και φυσικα φυλακιση σε απομονωση γιατι θα τον ξεκανουν οι αλλοι κρατουμενοι, οπως κανανε και τον Δουρη και δεν ειναι αυτο το νοημα των φυλακων (ή δεν θα επρεπε να ειναι). Το αν ειναι Πακιστανος ή Ελληνας ή Κινεζος ή Αμερικανος δεν σημαινει τιποτα, το τι εκανε μετραει.

 

Ας ευχηθουμε καλη ανάρρωση στην μικρουλα και καλο κουραγιο.

 

Ειχα μια συζητηση με εναν φιλο μου Μεξικανο, ζει και αυτος στην Ταιπει, εγινε και αυτος πατερας προσφατα και συζητουσαμε αν θα παει με την γυναικα του και την κορη του πισω στο Μεξικο καποια στιγμη και μου απαντησε οτι δεν το τολμαει. Η κατασταση ειναι πολυ επικυνδινη εκει. Αρχιζω και εχω τις ιδιες αποψεις για την Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ανηλικος ξεανηλικος ειναι εγκληματιας, πρεπει να τιμορηθει με τον χειροτερο τροπο, με πιο δικαιομα διεπραξε εγκληματικοτητα, βια σε αυτο το κοριτσακι. με πια λογικη???

ευχομαι η μικρη Μυρτω να ξεφυγει τον κινδυνο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη αναζήτηση:

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=448460

 

οπότε μην αναλώνεστε στην καταγωγή του δράστη και στο αν ήταν νόμιμα ή παράνομα στη χώρα. Δεν έχει καμιά απολύτως σχέση.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση γιατί αναδυκνύει το τρομερό πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης.

Μιλάμε για το συγκεκριμένο έγκλημα το οποίο έγινε από άτομο που είχε εισέλθει παράνομα στη χώρα, χωρίς να ξέρει κανείς ούτε το όνομά του.

Αν το έγκλημα είχε γίνει από καλομαθημένο πλουσιόπαιδο γιο εφοπλιστή, θα συζητούσαμε πάνω σε άλλες βάσεις.

Και θίγουμε γενικά το θέμα του ότι έχει γεμίσει η Ελλάδα με μετανάστες που δεν ξέρουμε καν από πού είναι, πώς τους λένε, αν έχουν ποινικό μητρώο, αν έχουν σκοτώσει άνθρωπο κτλ κτλ....

 

 

Εγκλημα μπορεί να γίνει από τον οποιοδήποτε ακόμα και λευκό ποινικό μητρώο να έχει. Και το αν θα πιάσουν κάποιον ή όχι επίσης δεν έχει σχέση με το άν είναι φακελωμένος ή όχι... Εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Άλλωστε τον συγκεκριμένο τον πιάσανε.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιο ειναι το προβλημα εδω ομως? Ο βιασμός και το ξυλο που εφαγε η μικρουλα ή η λαθρομεταναστευση?

 

Για το συγκεκριμένο έγκλημα εγώ προσωπικά μετράω και τη συγκεκριμένη παράμετρο.

Τελοσπάντων, δεν σχολιάζω άλλο για να μην παρασυρθούμε σε άλλα μονοπάτια...

Το σημαντικό είναι να πληρώσει αυτός ο υπάνθρωπος και να ζήσει το κορίτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ισχυει στις φυλακες ξενων κρατών...εχω δει πολλα από ταινίες και εχω ακουσει περισσότερα

Αλλα επειδη κραταει καλα ο μυθος οτι στις ελληνικες φυλακες τα σεξουαλικα εγκληματα "τιμωρουνται" από συγκρατουμενους...θελω να σας πω οτι οτι δεν ισχυει με τιποτα κατι τετοιο...μην πιστευετε οτι λενε στην τηλεοραση

Το πολυ πολυ να περασει ασχημα απο εξευτελιστικα σχολια συγκρατουμενων και περιφρονηση

Βγαλτε απο το μυαλο σας σοδομισμο κρατουμενου...δεν "παιζει" με τιποτα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δε νομιζω οτι οποιοσδηποτε μπορει να κανει κατι τετοιο μονο και μονο επειδη δεν εχει χαρτια. Υπαρχει και κατι που λεγεται συνειδηση, και ευτυχως η πλειοψηφια των ανθρωπων τη διαθετουν, τουλαχιστον οσον αφορα ζητηματα ζωης ή θανατου. Το εγκλημα που κατανοω σε περιπτωσεις φτωχειας ειναι η κλεψια, η πεινα μπορει να σε οδηγησει σε απελπιστικες κινησεις. Ο βιασμος και αποπειρα φονου ανηκουν σε αλλη κατηγορια.

 

Συμφωνώ. Στην Ελλάδα ζουν εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες, αλλά ένα τέτοιο έγκλημα είναι η εξαίρεση, ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν υποστηρικτες των βιαστων?

Υπαρχουν υποστηριχτες ανθρωπινων δικαιωματων ..αυτοι -καποιοι απο αυτους υπερασπιζονται και τα ανθρωπινα δικαιωματα των εγκληματιων (δηλ. και των βιαστων)

Η διεθνης αμνηστια ας πουμε, αναγνωριζει και στον χειροτερο εγκληματια καποια ανθρωπινα δικαιωματα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

κι ομως ισχυει αλλα οχι ετσι οπως το θετετε με σοδομισμο....

σε σεξουαλικα εγκληματα οι υπολοιποι συγκρατουμενοι πραττουν με το ιδιο νομισμα τον εγκληματια.....ελπιζω να καταλαβατε.....μεχρι που δεν αντεχει και ειτε αυτοκτονει ειτε ζηταει να παει σε αλλη φυλακη.....

αλλα του χρειαζετε ενα μαθηματακι να δει πως ποναει ενας βιασμος...

στο εξωτερικο υπαρχουν αλλοι νομοι πιο αυστηροι....εδω εχουμε το βυσμα και περναμε καλα ακομα και στις φυλακες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ. Στην Ελλάδα ζουν εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες, αλλά ένα τέτοιο έγκλημα είναι η εξαίρεση, ευτυχώς.

 

μια στις τρεις δολοφονιες εχει κινητρο τη ληστεια.δυστυχως δεν ειναι η εξαιρεση

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια το σημαντκότερο από όλα είναι ο φόβος με τον οποίο πρέπει να ζούμε εμεις κ τα παιδιά μας. Σκεφτείτε το, το κοριτσάκι πήγε για μπάνιο ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ. Ούτε με γκόμενο, ούτε με παρέα,ούτε μόνη της. Και πήγε μια βολτίτσα πιο κει μόνη...τι έπρεπε να κάνει η μάνα?να μην την αφήσει να κάνει ρούπι μόνη?είναι δυνατόν?

Πώς θα τα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας, δεμένα από τη φούστα μας?θα μεγαλώσουν θα θέλουν να πάνε μια βότα, τι θα κάνουμε, δεν θα τα αφήνουμε?και αν τα αφήνουμε πού ξέρουμε πώς κ άν θα γυρίσουν?θέλω να πω έχουμε γίνει ζούγκλα, ΠΩΣ θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας?ΠΩΣ θα τα προφυλάξουμε??

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη αναζήτηση:

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=448460

 

οπότε μην αναλώνεστε στην καταγωγή του δράστη και στο αν ήταν νόμιμα ή παράνομα στη χώρα. Δεν έχει καμιά απολύτως σχέση.

 

Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται σε κλοπές, διαρρήξεις και ληστείες, όχι σε βιασμούς και ανθρωποκτονίες. Μου αρέσει που τα χαρακτηρίζει και "σοβαρά αδικήματα"...ας το κάνουν το σπίτι φύλλο και φτερό...τα παιδιά να μην πειράξουν.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια το σημαντκότερο από όλα είναι ο φόβος με τον οποίο πρέπει να ζούμε εμεις κ τα παιδιά μας. Σκεφτείτε το, το κοριτσάκι πήγε για μπάνιο ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ. Ούτε με γκόμενο, ούτε με παρέα,ούτε μόνη της. Και πήγε μια βολτίτσα πιο κει μόνη...τι έπρεπε να κάνει η μάνα?να μην την αφήσει να κάνει ρούπι μόνη?είναι δυνατόν?

Πώς θα τα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας, δεμένα από τη φούστα μας?θα μεγαλώσουν θα θέλουν να πάνε μια βότα, τι θα κάνουμε, δεν θα τα αφήνουμε?και αν τα αφήνουμε πού ξέρουμε πώς κ άν θα γυρίσουν?θέλω να πω έχουμε γίνει ζούγκλα, ΠΩΣ θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας?ΠΩΣ θα τα προφυλάξουμε??

 

Γιατί "πρέπει" να ζούμε με φόβο; Αυτό είναι ένα αποτρόπαιο γεγονός, αλλά είναι μενομωμένο. Δεν κινδυνεύεις να σε βιάσουν κάθε φορά που βγαίνεις βόλτα. Και βόλτες θα πηγαίνουν τα παιδιά μας, και αυτοκίνητο θα οδηγούν... εμείς απλά θα τους μάθουμε μερικά στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης, και θα ευχόμαστε να μην τους συμβεί κακό. Περισσότερα δεν μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Στην Ελλάδα ζουν εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες, αλλά ένα τέτοιο έγκλημα είναι η εξαίρεση, ευτυχώς.

Βιασμοί δεν είναι μόνο αυτοί που σε στέλνουν στο νοσοκομείο.

Νομίζεις αν το κορίτσι δεν το άφηνε μισοπεθαμένο, ήταν μόνο βιασμός, θα έβγαινε στη φόρα ο βιασμός; Κι αν ναι, θα έπαιρνε τέτοια διάσταση;

Δε νομίζω.

Θα μου πεις, μόνο οι λαθρομετανάστες βιάζουν; Όχι αλλά τους βοηθά η ανωνυμία τους. Το άλλο πρόβλημα είναι ο σεβασμός που έχουν κάποιοι λαοί απέναντι στην γυναίκα. Ένας μετανάστης που έρχεται νόμιμα στην Ελλάδα θα συμμορφωθεί με την κουλτούρα του λαού. Ο λαθρομετανάστης όμως ούτε που ξέρει πού έρχεται, τί συμβαίνει, τί και γιατί πρέπει να το σεβαστεί. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν λαό, με κανέναν άνθρωπο, η λαθρομετανάστευση όμως αποτελεί τεράστιο πρόβλημα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Βιασμοί δεν είναι μόνο αυτοί που σε στέλνουν στο νοσοκομείο.

Νομίζεις αν το κορίτσι δεν το άφηνε μισοπεθαμένο, ήταν μόνο βιασμός, θα έβγαινε στη φόρα ο βιασμός; Κι αν ναι, θα έπαιρνε τέτοια διάσταση;

Δε νομίζω.

Θα μου πεις, μόνο οι λαθρομετανάστες βιάζουν; Όχι αλλά τους βοηθά η ανωνυμία τους. Το άλλο πρόβλημα είναι ο σεβασμός που έχουν κάποιοι λαοί απέναντι στην γυναίκα. Ένας μετανάστης που έρχεται νόμιμα στην Ελλάδα θα συμμορφωθεί με την κουλτούρα του λαού. Ο λαθρομετανάστης όμως ούτε που ξέρει πού έρχεται, τί συμβαίνει, τί και γιατί πρέπει να το σεβαστεί. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν λαό, με κανέναν άνθρωπο, η λαθρομετανάστευση όμως αποτελεί τεράστιο πρόβλημα.

 

Συμφωνώ ότι η λαθρομετανάστευση αποτελεί τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα. Επίσης δέχομαι αυτό που λες για την ανωνυμία που προστατεύει. Θα προσθέσω ότι το να ζεις κάτω από ιδιαίτερες κοινωνικές συνθήκες ξυπνά το ζώο που μπορεί να κοιμάται μέσα σου, όπως συμβαίνει π.χ. σε περιπτώσεις πολέμου, όπου πρώην "νορμάλ" άνθρωποι σφάζουν και βιάζουν.

Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι στους περισσότερους ανθρώπους, ακόμη και σε τέτοιες περιπτώσεις, λειτουργεί η συνείδηση.

 

Συμφωνώ μ΄αυτό που λες για το σεβασμό στη γυναίκα στις διάφορες κουλτούρες. Αλλά ούτε αυτό αρκεί για να φτάσει κανείς στο σημείο που έφτασε το τέρας στον Πάρο.

 

Με άλλα λόγια, στο συγκεκριμένο κτήνος δεν φταίει ούτε η πακιστανική ούτε η ελληνική κοινωνία, αλλά η σκ*** ψυχή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγκλημα μπορεί να γίνει από τον οποιοδήποτε ακόμα και λευκό ποινικό μητρώο να έχει. Και το αν θα πιάσουν κάποιον ή όχι επίσης δεν έχει σχέση με το άν είναι φακελωμένος ή όχι... Εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Άλλωστε τον συγκεκριμένο τον πιάσανε.
Γιατί "πρέπει" να ζούμε με φόβο; Αυτό είναι ένα αποτρόπαιο γεγονός, αλλά είναι μενομωμένο. Δεν κινδυνεύεις να σε βιάσουν κάθε φορά που βγαίνεις βόλτα. Και βόλτες θα πηγαίνουν τα παιδιά μας, και αυτοκίνητο θα οδηγούν... εμείς απλά θα τους μάθουμε μερικά στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης, και θα ευχόμαστε να μην τους συμβεί κακό. Περισσότερα δεν μπορούμε να κάνουμε.

Συμφωνω και με τις δυο κοπελες, νομιζω οτι βρηκαμε μια ευκαιρια να επιβεβαιωσουμε στον εαυτο μας οτι καλα κανουμε και φοβομαστε ολους αυτους τους ξενους που μπηκαν στη χωρα μας.

Προσωπικα δεν φοβαμαι τους ξενους, ζω αναμεσα τους και χαιρομαι σεβασμου απο αυτους. Ειναι η περιοχη τετοια.... Δεν μπορω να τους βαλω ολους στο ιδιο τσουβαλι.Φοβαμαι οποιουδηποτε το μυαλο ειναι διαταρραγμενο και μπορει να προκαλεσει κακο στα παιδια μας η σε εμας.

Υπαρχει προβλημα λαθρομεταναστευσης οπως ομως υπαρχουν και αλλα προβληματα στη χωρα μας.

Παντα γινονταν ΔΥΣΤΥΧΩΣ τετοια βιαια γεγονοτα.

θυμαμαι πολλες περιπτωσεις....τον Λυμπερη, τον Δουρη, το Φρατζη, τους σατανιστες και ενα σωρο αλλους.

Η εθνικοτητα δεν εχει να κανει, το αν ειναι νομιμοι η οχι επισης δεν εχει να κανει. Πρεπει να εισαι κτηνος , απλα, για να κανεις κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να απομακρυνθούν οι δημοσιεύσεις που είναι ενάντια στους κανονισμούς της ΕΕΕΓ και να αποδοθούν οι αντίστοιχες καρτες ειδοποίησης κανόνων.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση εκ μέρους της ΕΕΕΓ για τρόπο παρέμβασης σε συζητήσεις,

 

στις οποίες αναφέρονται θέματα που έχουν να κάνουν με διακρίσεις ευπαθών ομάδων και ρατσισμό γενικότερα :

 

Εξαιτίας του ότι οι συζητήσεις στο φόρουμ της ΕΕΕΓ δεν είναι διάλογος μεταξύ συμμετεχόντων σε μία κλειστή κοινότητα, αλλά δημοσιεύονται στο διαδίκτυο και άρα διαδίδονται σε περισσότερους αναγνώστες,

 

θεωρούμε ότι τα κείμενα που βρίσκονται μέσα στις συζητήσεις, αποκτούν την ισχύ ενός δημοσιευμένου άρθρου ή την παρουσίαση κάποιας τηλεοπτικής /ραδιοφωνικής εκπομπής - μέσα τα οποία επίσης απευθύνονται σε περισσότερους αναγνώστες/θεατές και ονομάζονται Μ.Μ.Ε.

 

Έτσι, οι συζητήσεις αυτές, εντάσσονται στην ίδια κατηγορία που κάποιος θα τοποθετούσε άλλα μέσα ενημέρωσης πχ ΜΜΕ τηλεόραση, έντυπα μέσα, ραδιόφωνο.

 

Για αυτό το λόγο στο φόρουμ της ΕΕΕΓ, όσο αυτό είναι εφικτό σε θέματα διαχείρισης (χρονικά), τηρείται ο κώδικας δεοντολογίας των Μ.Μ.Ε.

 

παράδειγμά του βρίσκεται εδώ: http://www.cmcc.org.cy/code_pradice2_gr.html (Κύπρος)

http://www.esiea.gr/gr/1peri/deontology.html http://www.poesy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=18&Itemid=72&showall=1 (Ελλάδα)

 

Τι είναι ένα ΜΜΕ;

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AD%CF%83%CE%B1_%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

Ως Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης ή Επικοινωνίας (ΜΜΕ) εννοούνται όλα τα διαθέσιμα μέσα με τα οποία μπορεί να ενημερωθεί για προηγούμενα και τρέχοντα συμβάντα ένα μεγάλο πλήθος ανθρώπων. Τα ΜΜΕ χωρίζονται σε:

Ασύγχρονα μέσα, όπως είναι ο τύπος και το Διαδίκτυο, καθώς η πληροφορία τους μεταδίδεται σε διαφορετικές χρονικές στιγμές για κάθε διακριτό χρήστη.

Σύγχρονα μέσα, όπως είναι το ραδιόφωνο και η τηλεόραση, καθώς όλοι οι χρήστες λαμβάνουν την πληροφορία συγχρόνως.

 

Τα Μ.Μ.Ε. αποφεύγουν οποιαδήποτε απʼ ευθείας ή άλλη αναφορά ή ενέργεια εναντίον προσώπου η οποία περιέχει στοιχεία προκατάληψης με βάση στη φυλή, το χρώμα, τη γλώσσα, τη θρησκεία, τις πολιτικές ή άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική προέλευση, την περιουσία, την καταγωγή, το φύλο και το προσωπικό καθεστώς, περιλαμβανομένης της φυσικής ή διανοητικής ασθένειας ή αναπηρίας. Ο χλευασμός, η διαπόμπευση και ο διασυρμός ατόμων ή ομάδων είναι ανεπίτρεπτος.

 

πιο συγκεκριμένα σε θέματα όπου υπάρχει κίνδυνος διάδοσης ρατσισμού

μας βρίσκει σύμφωνους το δελτίο τύπου του συνήγορου του πολίτη

 

http://parents.org.gr/images/upload/synigoros_ratsist_via.pdf

http://www.synigoros.gr/?i=human-rights.el.danews.68670

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη εκφράζει την έντονη ανησυχία του για την αύξηση φαινομένων ρατσιστικής βίας, τόσο ως προς τον διαρκώς αυξανόμενο αριθμό των περιστατικών, όσο και ως προς τον τρόπο δράσης και την ένταση της βίας που ασκείται. Πρόσφατα διαπιστώνεται οργανωμένη και συστηματική δράση ακραίων ομάδων, οι οποίες επικαλούμενες το αίσθημα ανασφάλειας πολλών πολιτών, επιδίδονται σε επιθέσεις κατά μελών ευπαθών ή αποκλεισμένων κοινωνικών ομάδων (αλλοδαπών, Ρομά κ.λπ.). Η ανοχή ή ακόμη και η μερική έστω αποδοχή των ενεργειών αυτών από τμήματα του πληθυσμού εντείνει τον προβληματισμό για το φαινόμενο. Ο Συνήγορος του Πολίτη καλεί τους αρμόδιους φορείς να μην επιτρέψουν την ανάπτυξη οργανωμένων εγκληματικών θυλάκων οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα κενά που δημιουργεί η ολιγωρία ή και αδράνεια του κρατικού μηχανισμού.

 

Αθήνα, 3 Ιουλίου 2012

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη για τα φαινόμενα ρατσιστικής βίας

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη εκφράζει την έντονη ανησυχία του για την

 

αύξηση φαινομένων ρατσιστικής βίας, τόσο ως προς τον διαρκώς

 

αυξανόμενο αριθμό των περιστατικών, όσο και ως προς τον τρόπο

 

δράσης και την ένταση της βίας που ασκείται. Πρόσφατα διαπιστώνεται

 

οργανωμένη και συστηματική δράση ακραίων ομάδων, οι οποίες

 

επικαλούμενες το αίσθημα ανασφάλειας πολλών πολιτών, επιδίδονται

 

σε επιθέσεις κατά μελών ευπαθών ή αποκλεισμένων κοινωνικών

 

ομάδων (αλλοδαπών, Ρομά κ.λπ.). Η ανοχή ή ακόμη και η μερική έστω

 

αποδοχή των ενεργειών αυτών από τμήματα του πληθυσμού εντείνει τον

 

προβληματισμό για το φαινόμενο. Ο Συνήγορος του Πολίτη καλεί τους

 

αρμόδιους φορείς να μην επιτρέψουν την ανάπτυξη οργανωμένων

 

εγκληματικών θυλάκων οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα κενά που

 

δημιουργεί η ολιγωρία ή και αδράνεια του κρατικού μηχανισμού.

 

 

 

Συγκεκριμένα, ο Συνήγορος του Πολίτη διαπιστώνει αυξημένα περιστατικά

 

οργανωμένης και συστηματικής χρήσης βίας - με στόχο κυρίως αλλοδαπούς -

 

από ομάδες με ακραία ιδεολογικά χαρακτηριστικά, που χρησιμοποιούν ως

 

πρόσχημα την προστασία της δημόσιας τάξης και ασφάλειας για να

 

διαπράττουν σοβαρές εγκληματικές πράξεις και να προτρέπουν σε

 

γενικευμένη αυτοδικία. Η χρήση βίας πλήττει θεμελιώδη δικαιώματα και

 

απειλεί να οδηγήσει σε ένα «φαύλο κύκλο» κλιμάκωσης των βίαιων

 

περιστατικών ένθεν κακείθεν και πρόκλησης ομαδικών συγκρούσεων, με

 

τελικό αποτέλεσμα τη σοβαρή διασάλευση της κοινωνικής συνοχής και

 

ειρήνης.

 

Ο Συνήγορος υπενθυμίζει ότι η τήρηση της νομιμότητας, η προστασία των

 

δικαιωμάτων και η καταπολέμηση των διακρίσεων αποτελούν θεμελιώδεις

 

αρχές του κράτους δικαίου. Επιπλέον, το έννομο αγαθό της δημόσιας

 

ασφάλειας προσδιορίζεται κατά περιεχόμενο από τη διασφάλιση του ατομικού

 

δικαιώματος στην ασφάλεια κάθε προσώπου, Έλληνα και αλλοδαπού που

 

διαμένει στην ελληνική επικράτεια. Η βία, και κυρίως η ρατσιστική, αποτελεί

 

την πιο αποκρουστική μορφή εγκληματικής συμπεριφοράς, επειδή στοχοποιεί

 

κατά κανόνα, την διαφορετικότητα, και εκμεταλλεύεται την αδυναμία και τον

 

κοινωνικό αποκλεισμό του θύματος.

 

Η ανεξάρτητη αρχή έχει επανειλημμένα επισημάνει την ανάγκη λήψης

 

συνδυαστικών μέτρων και συντονισμένων ενεργειών για την αντιμετώπιση του

 

φαινομένου της ρατσιστικής βίας, καθώς και των αιτίων που το προκαλούν,

 

ιδίως σε περιοχές στις οποίες ομάδες του πληθυσμού που έχουν περισσότεροληγεί από την κρίση συμβιώνουν με άλλες κοινωνικά ευάλωτες ομάδες. Στο

 

πλαίσιο αυτό απαιτούνται όχι μόνο νομοθετικές πρωτοβουλίες αλλά και

 

συγκεκριμένος αστυνομικός σχεδιασμός για την αποτελεσματική άσκηση από

 

τη δημοκρατική πολιτεία της αποκλειστικής συνταγματικής αρμοδιότητας και

 

υποχρέωσης για την ασφάλεια κάθε προσώπου. Ο Συνήγορος του Πολίτη

 

προτίθεται να αναλάβει άμεσα πρωτοβουλίες σʼ αυτή την κατεύθυνση, σε

 

διαβούλευση με τους αρμόδιους φορείς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...