Melina22

Βάφτιση-Αρνητική ή θετική εμπειρία για το μωρό σας κ γιατί;

Recommended Posts

Ειχα και εγω αγχωθει με τη βαφτιση μια που ειχα τυχει σε μια που εφυγε το παιδι απο τα χερια του παπα. Ευτυχως δεν χτυπησε, ενα μικρο καρουμπαλακι. Εγω ειχα συζητησει απο πριν με τον παπα οτι αγχωνομαι και επειδη ηταν καλος ανθρωπος τα εκανε ολα πολυ απλα και ομορφα.

1) Λιγο νερακι, συμβολικο, και οχι να βουταει ολο το κεφαλακι μεσα

2) Το παιδι το κρατουσα εγω την περισσοτερη ωρα

3) το νερο το ειχα τσεκαρει

4) στεκομουν παντα ετοιμοπολεμη διπλα στον παπα μην τυχον του φυγει απο τα χερια!!!!!!!

Υπερβολικη, το ξερω!

Διαφημίσεις

Ρωτάω τις μανούλες που έχουν ήδη βαφτίσει τα μωράκια τους... ποια η γνώμη σας να βαφτιστεί ένα μωρό όταν θα είναι μόνο 3 μηνών??

Ρωτάω τις μανούλες που έχουν ήδη βαφτίσει τα μωράκια τους... ποια η γνώμη σας να βαφτιστεί ένα μωρό όταν θα είναι μόνο 3 μηνών??

δεν το εχω κανει αλλα θα το εκανα εκει γυρω 4 μηνων, αν ηταν καλοκαιρι βεβαια

Εγω εχω βαφτισει 2 παιδακια,το ενα 13 μηνων εκλαψε μονο στην κολυμπηθρα και μολις το πηρα αγκαλια σταματησε!Το αλλο δεν εκλαψε καθολου!8 μηνων ηταν και λο γελαγε!

Ο δικος μου εκλαψε πολυ μολις τον πηρε ο παπας αλλα μολις πηγε στις νονες του ηρεμησε αλλα χτυπαγε τον παπα και του εσπρωχνε τα χερια οταν το μυρωνε και του εβαζε το καπελακι!Ο παπας του λεγε ελα μικρουλι υπομονη!Ηταν πολυ γλυκος!

Το καλυτερο το χω δει σε μια μπουμπου 21 μηνων που ελεγε του παπα"οχι παπουλη τα μαλλακια μου!οχι παπουλη νερακι...θα χαλασουν!!!"Τελειο?

Γενικα πιστευω αν δεν ειναι κανας αγριοπαπας και η μαμα ειναι χαλαρη και οχι με το βλεμα του τρομου,εχει και οικειοτητα με τους νονους δεν παθαινει τπτ!Αλλιως θα κλαψει λιγο παραπανω θα στρεσαριστει και μετα θα παει στην μανουλα του και θα ηρεμησει.

Οχι οτι θα το φθαριστηθω αν ο μικρος μου κλαιει τρελα στην βαφτιση του που θα ναι πρωτα ο Θεος 19 μηνων αλλα πιστευω οτι μετα θα ειναι ολα μια χαρα!

Ολα αυτα που λεγονται παραπανω μου φαινονται υπερβολες!

Καλημέρα!

Valentinat ο γιος μου βαφτίστηκε 3 μηνών κ η κόρη μου 2 μηνών! Είμαι υπέρ στο να βαφτίζονται μικρούλια. Ο γιος έκλαψε ελάχιστα κ η κόρη καθόλου!

KtMtp3.png

Για να σου μείνει τραύμα από μια εμπειρία πρέπει να υπάρχει δυνατότητα μάθησης (το οποίο προϋποθέτει επανάληψη) και δυνατότητα απομνημόνευσης-ανάκλησης. Αν κάτι συμβεί μόνο μια φορά και μετά δεν το θυμάσαι, πώς να σου αφήσει τραύμα;

Τα παιδιά αρχίζουν να αποκτούν τη δυνατότητα απομνημόνευσης μεμονωμένων γεγονότων (χωρίς να χρειάζεται επανάληψη) γύρω στα 3-4 χρόνια. Τα μωρά μικρότερης ηλικίας σαφώς μαθαίνουν και θυμούνται και επηρεάζονται από θετικές και αρνητικές καταστάσεις, αλλά θα πρέπει οι καταστάσεις αυτές να συμβαίνουν συστηματικά και επαναλαμβανόμενα ώστε να δωθεί οι ευκαιρία στους νευρώνες του εγκεφάλου να κάνουν τις κατάλληλες συνάψεις που θα δημιουργήσουν μνήμες. Κάτι που συμβαίνει μόνο μια φορά ή σποραδικά σε ένα μικρό μωρό (κάτω των τριών ετών) δεν αφήνει συνειδητό αποτύπωμα, και συνεπώς δεν ανακαλείται από τη μνήμη.

Στη βρεφική ηλικία τα μωράκια φοβούνται τους δυνατούς θορύβους, τους ξένους (άλλος ένας λόγος να διαλέξετε μεγάλη εκκλησία αν έχετε καλεσμένους που δεν τους γνωρίζει το μωρό σας), τα μεγάλα αντικείμενα. Αυτές είναι φοβίες που ξεπερνιούνται και δεν μας συνοδεύουν στην ενήλικη ζωή. Οι συγκεκριμένες φοβίες των ενηλίκων (γιατροί, σεισμοί, θάνατος κ.λπ.) δημιουργούνται σε μεγαλύτερες ηλικίες, συνήθως μετά τα 7 χρόνια.

Για πολλά χρόνια η επιστήμη πίστευε πως οι μνήμες αποθηκεύονται στον εγκέφαλο. Προσπαθώντας να καθορίσουν σε ποιο τμήμα ακριβώς, οι επιστήμονες τεμάχισαν και εξέτασαν τα μέρη του για ν' ανακαλύψουν τελικά, πως παρ'όλο που οι αναμνήσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από διαφορετικά τμήματα του εγκεφάλου, η πραγματική αποθήκη δε βρίσκεται σ' αυτόν, αλλά σε όλα τα κύτταρα του σώματος.

9rQUp2.png

Για πολλά χρόνια η επιστήμη πίστευε πως οι μνήμες αποθηκεύονται στον εγκέφαλο. Προσπαθώντας να καθορίσουν σε ποιο τμήμα ακριβώς, οι επιστήμονες τεμάχισαν και εξέτασαν τα μέρη του για ν' ανακαλύψουν τελικά, πως παρ'όλο που οι αναμνήσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από διαφορετικά τμήματα του εγκεφάλου, η πραγματική αποθήκη δε βρίσκεται σ' αυτόν, αλλά σε όλα τα κύτταρα του σώματος.

πες το ψυχη και ειμαστε μεσα

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα