Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση-Αρνητική ή θετική εμπειρία για το μωρό σας κ γιατί;


Melina22

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιλά για την εμπειρία της γέννησης. Αν ένα νεογέννητο έχει την ικανότητα να απωθεί γιατί όχι κ ένα μεγαλύτερο μωρό;

Αυτό που περιγράφεις είναι μια θεωρία χωρίς επιστημονική βάση. Δηλαδή δεν είναι γενικά αποδεκτό ούτε επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η γέννηση είναι μια εμπειρία που καταγράφεται στο ασυνείδητό μας και πολύ λιγότερο μια εμπειρία που απωθείται (η απώθηση προϋποθέτει αντίληψη και κατανόηση). Μπορείς σαφώς να δεχθείς όποια θεωρία σου αρέσει, αλλά αν εξετάζουμε κατά πόσο μια θεωρία έχει επιστημονική βάση, τότε η συγκεκριμένη δεν έχει. Δεν απορρίπτω την ψυχανάλυση συνολικά, αντιθέτως πολλές φορές έχω υποστηρίξει ψυχαναλυτικές απόψεις, αλλά ο ισχυρισμός ότι τα βρέφη έχουν μνήμες και μάλιστα απωθημένες είναι τραβηγμένος από τα μαλλιά και δεν υποστηρίζεται από καμία άλλη επιστήμη και κυρίως δεν υποστηρίζεται από τη νευροψυχολογία (την επιστήμη που εξετάζει πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος).

 

Δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω καμία ένδειξη ή απόδειξη, σε κλινικό ή ερευνητικό επίπεδο, ότι τα βρέφη έχουν ικανότητα ανάλυσης και κατανόησης των εμπειριών τους, ούτε και ικανότητα μακροπρόθεσμης μνήμης. Πέραν αυτού ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Η βεβαιότητα για οτιδήποτε είναι σχετική και πολλά πράγματα μπορούν να απορριφθούν μελλοντικά. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όντως τα βρέφη δεν έχουν τέτοιου είδους ικανότητες. Πιο πιθανό είναι να αποδείξουμε ότι κυκλοφορούν εξωγήινοι ανάμεσά μας παρά ότι τα μωρά θυμούνται τη γέννα τους.

 

Αν ως ενήλικες έχουμε ένα "αίσθημα" για τη γέννα μας, αυτό έχει δημιουργηθεί από διηγήσεις στο χώρο της οικογένειας και έχει επηρεαστεί από τον χαρακτήρα μας και από τη σχέση που έχουμε με τη μητέρα μας - η οποία σχέση, αναλόγως με το χαρακτήρα και τις εμπειρίες της μητέρας, ενδέχεται να έχει επηρεαστεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό από τον τρόπο γέννησης αλλά και από άλλους περιγεννητικούς παράγοντες. Αυτό το "αίσθημα" μπορεί κάλλιστα να εξηγηθεί ως "απωθημένη εμπειρία" (ειδικά αν κάποιος προσπαθεί να σε πείσει να διορθώσεις όλα τα στραβά της ζωής σου αναβιώνοντας την εμπειρία της γέννησής σου - με το αζημείωτο φυσικά...) αλλά σε καμία περίπτωση δεν οφείλεται σε μνήμη που αποκτήσαμε ως βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

ολοι λενε ομως οτι η προσωπικοτητα με τα στραβα και τα ωραια της διαμορφωνεται στην πενταετία κι οτι τα πρωτα 2 χρονια ειδικα το πρωτο ειναι το σημαντικοτερο, βλεπε γιωσαφατ και οχι μονον ολοι το ισχυριζονται και το δεχονται σαν αξιωμα, οχι μονον οι ψυχαναλυτες,,και ολα εγγραφονται στο υποσυνειδητο ολα μα ολα,,α και τα βρεφη σαφεστα απωθουν θεση ψυχαναλυσης βεβαια,,,και τα τραυματα ανασυρονται στην ενηλικη ζωη με την μορφη ψυχοσωματικων και ψυχολογικων δυσκολιων και οχι συνειδητης μνημης,,,μονον αν κανεις σοβαρη μακροχρονια αναλυση επεξεργαζονται και φανερωνονται σε συνειδητο επιπεδο

\

βεβαια το θεμα ειναι αλλο κι εχω απαντηση στην μελινα οποτε σας αφηνω:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι μια θεωρία χωρίς επιστημονική βάση. Δηλαδή δεν είναι γενικά αποδεκτό ούτε επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η γέννηση είναι μια εμπειρία που καταγράφεται στο ασυνείδητό μας και πολύ λιγότερο μια εμπειρία που απωθείται (η απώθηση προϋποθέτει αντίληψη και κατανόηση). Μπορείς σαφώς να δεχθείς όποια θεωρία σου αρέσει, αλλά αν εξετάζουμε κατά πόσο μια θεωρία έχει επιστημονική βάση, τότε η συγκεκριμένη δεν έχει. Δεν απορρίπτω την ψυχανάλυση συνολικά, αντιθέτως πολλές φορές έχω υποστηρίξει ψυχαναλυτικές απόψεις, αλλά ο ισχυρισμός ότι τα βρέφη έχουν μνήμες και μάλιστα απωθημένες είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά και δεν υποστηρίζεται από καμία άλλη επιστήμη και κυρίως δεν υποστηρίζεται από τη νευροψυχολογία (την επιστήμη που εξετάζει πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος).

 

Δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω καμία ένδειξη ή απόδειξη, σε κλινικό ή ερευνητικό επίπεδο, ότι τα βρέφη έχουν ικανότητα ανάλυσης και κατανόησης των εμπειριών τους, ούτε και ικανότητα μακροπρόθεσμης μνήμης. Πέραν αυτού ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Η βεβαιότητα για οτιδήποτε είναι σχετική και πολλά πράγματα μπορούν να απορριφθούν μελλοντικά. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όντως τα βρέφη δεν έχουν τέτοιου είδους ικανότητες. Πιο πιθανό είναι να αποδείξουμε ότι κυκλοφορούν εξωγήινοι ανάμεσά μας παρά ότι τα μωρά θυμούνται τη γέννα τους.

 

Αν ως ενήλικες έχουμε ένα "αίσθημα" για τη γέννα μας, αυτό έχει δημιουργηθεί από διηγήσεις στο χώρο της οικογένειας και έχει επηρεαστεί από τον χαρακτήρα μας και από τη σχέση που έχουμε με τη μητέρα μας - η οποία σχέση, αναλόγως με το χαρακτήρα και τις εμπειρίες της μητέρας, ενδέχεται να έχει επηρεαστεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό από τον τρόπο γέννησης αλλά και από άλλους περιγεννητικούς παράγοντες. Αυτό το "αίσθημα" μπορεί κάλλιστα να εξηγηθεί ως "απωθημένη εμπειρία" (ειδικά αν κάποιος προσπαθεί να σε πείσει να διορθώσεις όλα τα στραβά της ζωής σου αναβιώνοντας την εμπειρία της γέννησής σου - με το αζημείωτο φυσικά) αλλά σε καμία περίπτωση δεν οφείλεται σε μνήμη που αποκτήσαμε ως βρέφη.

 

Εφόσον δεν απορρίπτεις την ψυχανάλυση πώς απορρίπτεις αυτό περί ασυνειδήτου; Αυτό είναι η βάση της ψυχανάλυσης...το ασυνείδητο δεν έχει χώρο κ χρόνο. Και πρέπει να υποστηρίζεται κ από κάποια άλλη επιστήμη ; αφού από μόνη της αποτελεί επιστήμη. Και δεν υποστηρίζει κανείς ότι τα μωρά ή οι ενήλικες θυμούνται τη γέννα τους. Είναι κάτι πιο πολύπλοκο. Μάλλον γι αυτό δεν συνενοούμαστε..

 

 

Και πάλι όμως δεν απάντησες στην ερώτησή μου...δεύτερη φορά. Την παραθέτω κ τρίτη φορά κ ελπίζω να πάρω μια απάντηση..:-(

 

Αν ένα παιδάκι κακοποιηθεί με οποιονδήποτε τρόπο (βιώσει δηλ μια αρνητική εμπειρία) αλλά μια φορά πριν τα 3ή 4 θα πρέπει να είμαστε ήσυχοι; Να σκεφτούμε εντάξει μωρέ δεν τρέχει κ τίποτα αφού δεν καταγράφεται στο ασυνείδητο; Δεν έχει την ικανότητα να αντιληφθεί να κατανοήσει κ να επεξεργαστεί αυτό που του συνέβη έστω κ εν μέρει; Εσύ έχεις υπόψιν σου κάποιες επιστημονικές έρευνες ή θεωρίες που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο; Ποιος μπορεί να απαντήσει με τόση βεβαιότητα για κάτι τόσο πολύπλοκο όπως η ψυχή ή το ασυνείδητο του ανθρώπου;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ολοι λενε ομως οτι η προσωπικοτητα με τα στραβα και τα ωραια της διαμορφωνεται στην πενταετία κι οτι τα πρωτα 2 χρονια ειδικα το πρωτο ειναι το σημαντικοτερο, βλεπε γιωσαφατ και οχι μονον ολοι το ισχυριζονται και το δεχονται σαν αξιωμα, οχι μονον οι ψυχαναλυτες,,και ολα εγγραφονται στο υποσυνειδητο ολα μα ολα,,α και τα βρεφη σαφεστα απωθουν θεση ψυχαναλυσης βεβαια,,,και τα τραυματα ανασυρονται στην ενηλικη ζωη με την μορφη ψυχοσωματικων και ψυχολογικων δυσκολιων και οχι συνειδητης μνημης,,,μονον αν κανεις σοβαρη μακροχρονια αναλυση επεξεργαζονται και φανερωνονται σε συνειδητο επιπεδο

\

 

Ακριβώς....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον δεν απορρίπτεις την ψυχανάλυση πώς απορρίπτεις αυτό περί ασυνειδήτου; Αυτό είναι η βάση της ψυχανάλυσης...το ασυνείδητο δεν έχει χώρο κ χρόνο. Και πρέπει να υποστηρίζεται κ από κάποια άλλη επιστήμη ; αφού από μόνη της αποτελεί επιστήμη. Και δεν υποστηρίζει κανείς ότι τα μωρά ή οι ενήλικες θυμούνται τη γέννα τους. Είναι κάτι πιο πολύπλοκο. Μάλλον γι αυτό δεν συνενοούμαστε..

 

 

Και πάλι όμως δεν απάντησες στην ερώτησή μου...δεύτερη φορά. Την παραθέτω κ τρίτη φορά κ ελπίζω να πάρω μια απάντηση..:-(

 

Αν ένα παιδάκι κακοποιηθεί με οποιονδήποτε τρόπο (βιώσει δηλ μια αρνητική εμπειρία) αλλά μια φορά πριν τα 3ή 4 θα πρέπει να είμαστε ήσυχοι; Να σκεφτούμε εντάξει μωρέ δεν τρέχει κ τίποτα αφού δεν καταγράφεται στο ασυνείδητο; Δεν έχει την ικανότητα να αντιληφθεί να κατανοήσει κ να επεξεργαστεί αυτό που του συνέβη έστω κ εν μέρει; Εσύ έχεις υπόψιν σου κάποιες επιστημονικές έρευνες ή θεωρίες που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο; Ποιος μπορεί να απαντήσει με τόση βεβαιότητα για κάτι τόσο πολύπλοκο όπως η ψυχή ή το ασυνείδητο του ανθρώπου;

 

η ασχημη εμπειρια υπαρχει και αφηνει τα αποτυπωμα της, δεν την θυμαται συνειδητα το μωρακι εκτος αν την ζησει μεγαλουτσικο, αλλα αφηνει το σημαδι της κι αυτο εκφραζεται ως δυσκολια στη ζωη πιο μετα,οσο πιο μεγαλο το τραυμα τοσο πιο μεγαλο σημαδι, τοσο μεγαλυτερη δυσκολια σε καποιον τομεα,, ολα αυτα συνηθως εξαιρετικα καμουφλαρισμενα γιατι εχει παιξει και η σχετικη απωθηση, η απωθηση ειναι μηχανισμος επιβιωσης για ολους απο την πρωτη στιγμη της ζωης μας

 

τελος για την κακοποιηση σε ενα βρεφος νηπιο που δεν ξερει συνειδητα τι του συμβαινει θα εγγραφει στο σωμα και στο μυαλο του μια εξαιρετικα ασχημη εμπειρια η οποια δεν ξεχνιεται ποτε, αναβιωνεται με το χειροτερο δυνατο τροπο κι αυτο αν επιβιωσει,,,:(:(:(:(

 

αλλα τωρα τι συζηταμε η βαφτιση δεν ειναι το θεμα? δεν ειναι τοσο τραγικη αυτη η εμπειρια ειδικα αν οι δυο γονεις ειναι διπλα στο παιδι και του μιλανε και το καθυσηχαζουν και το εχουν προετοιμασει

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως δεν απάντησες στην ερώτησή μου...δεύτερη φορά. Την παραθέτω κ τρίτη φορά κ ελπίζω να πάρω μια απάντηση..:-(

 

Αν ένα παιδάκι κακοποιηθεί με οποιονδήποτε τρόπο (βιώσει δηλ μια αρνητική εμπειρία) αλλά μια φορά πριν τα 3ή 4 θα πρέπει να είμαστε ήσυχοι; Να σκεφτούμε εντάξει μωρέ δεν τρέχει κ τίποτα αφού δεν καταγράφεται στο ασυνείδητο; Δεν έχει την ικανότητα να αντιληφθεί να κατανοήσει κ να επεξεργαστεί αυτό που του συνέβη έστω κ εν μέρει; Εσύ έχεις υπόψιν σου κάποιες επιστημονικές έρευνες ή θεωρίες που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο; Ποιος μπορεί να απαντήσει με τόση βεβαιότητα για κάτι τόσο πολύπλοκο όπως η ψυχή ή το ασυνείδητο του ανθρώπου;

Μα σου απάντησα! Και σου παραθέτω την απάντηση για δεύτερη φορά αφού δεν την είδες:

 

Δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω καμία ένδειξη ή απόδειξη, σε κλινικό ή ερευνητικό επίπεδο, ότι τα βρέφη έχουν ικανότητα ανάλυσης και κατανόησης των εμπειριών τους, ούτε και ικανότητα μακροπρόθεσμης μνήμης. Πέραν αυτού ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Η βεβαιότητα για οτιδήποτε είναι σχετική και πολλά πράγματα μπορούν να απορριφθούν μελλοντικά. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όντως τα βρέφη δεν έχουν τέτοιου είδους ικανότητες. Πιο πιθανό είναι να αποδείξουμε ότι κυκλοφορούν εξωγήινοι ανάμεσά μας παρά ότι τα μωρά θυμούνται τη γέννα τους.

 

Τις απαντήσεις τις δίνει η επιστήμη της νευροψυχολογίας.

 

Να προτείνω και κάτι άλλο; Αν έχεις σκοπό να συζητήσεις ψυχαναλυτικές θεωρίας περί γέννας, γιατί δεν ανοίγεις δικό σου θέμα; Έχουμε ξεκινήσει από εμπειρίες βάφτισης και έχουμε φτάσει στον Λακάν. Νομίζω είμαστε εντελώς off topic!

Link to comment
Share on other sites

Μα σου απάντησα! Και σου παραθέτω την απάντηση για δεύτερη φορά αφού δεν την είδες:

 

Δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω καμία ένδειξη ή απόδειξη, σε κλινικό ή ερευνητικό επίπεδο, ότι τα βρέφη έχουν ικανότητα ανάλυσης και κατανόησης των εμπειριών τους, ούτε και ικανότητα μακροπρόθεσμης μνήμης. Πέραν αυτού ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Η βεβαιότητα για οτιδήποτε είναι σχετική και πολλά πράγματα μπορούν να απορριφθούν μελλοντικά. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όντως τα βρέφη δεν έχουν τέτοιου είδους ικανότητες. Πιο πιθανό είναι να αποδείξουμε ότι κυκλοφορούν εξωγήινοι ανάμεσά μας παρά ότι τα μωρά θυμούνται τη γέννα τους.

 

Τις απαντήσεις τις δίνει η επιστήμη της νευροψυχολογίας.

 

Να προτείνω και κάτι άλλο; Αν έχεις σκοπό να συζητήσεις ψυχαναλυτικές θεωρίας περί γέννας, γιατί δεν ανοίγεις δικό σου θέμα; Έχουμε ξεκινήσει από εμπειρίες βάφτισης και έχουμε φτάσει στον Λακάν. Νομίζω είμαστε εντελώς off topic!

 

Εντάξει τότε αν το πιστεύεις αυτό ότι δεν έγινε κ κάτι αν κακοποιηθεί ένα παιδάκι πριν τα 3 γιατί η επιστήμη της νευροψυχολογίας υποστηρίζει ότι τα παιδάκια πριν τα 3 δεν έχουν ικανότητα ανάλυσης κ κατανόησης των εμπειριών τους δεν ξέρω τι άλλο να πω...:?

 

Το θέμα δικό μου είναι εγώ το άνοιξα δηλαδή αλλά μαζί ξεφύγαμε από αυτό...κ δεν συζήτησα για ψυχαναλυτικές θεωρίες περί γέννας αλλά γενικότερα για την ψυχανάλυση κ τις επιδράσεις των αρνητικών εμπειριών στο ασυνείδητο. Παρόλα αυτά έχεις δίκιο είμαστε off.

 

Οπότε πάω πίσω στην πρώτη απάντησή σου για την βάφτιση του παιδιού σου

κ θα ξαναπώ ότι το χειρίστηκες πολύ ωραία κ εσύ κ ο παπάς κ μακάρι να ήταν τόσο θετική η αίσθηση για κάθε παιδάκι που βαφτίζεται. :-D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας αλλα απο ποτε η βαφτιση ειναι τοσο τραυαμτικη εμπειρια που φτανει να ''συγκρινεται'' με την κακοποιηση???εαν πραγματικα μια μανουλα πιστευει οτι με τη βαφτιση παθαινει το μωρο ψυχολογικα ας μη τη κανει καθολου ή να την κανει οταν εινια μεγαλο και καταλαβαινιε μονο του και το αποφασισει μονο του το παιδι,,,(εχω παει σε βαφτιση παιδιου 12 ετων και ητανε απιστευτη η συγκινηση,,,,,),,,τωρα τα αλλα νομιζω ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε,,,γιατι αλλιως τοτε ειμαστε ολοι ενοχι που βασανιζουμε τα μωρα παιδια μας και τα βουταμε στη κολυμπηθρα,,,(ενω οταν τους επιβαλλουμε αλλα πραγματα μη σεβομενοι την προσωπικοτητα τους δεν ειναι κακο ):!::!::!::!:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε αν το πιστεύεις αυτό ότι δεν έγινε κ κάτι αν κακοποιηθεί ένα παιδάκι πριν τα 3 γιατί η επιστήμη της νευροψυχολογίας υποστηρίζει ότι τα παιδάκια πριν τα 3 δεν έχουν ικανότητα ανάλυσης κ κατανόησης των εμπειριών τους δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Δεν είπα καθόλου αυτό και σε παρακαλώ να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου, ειδικά για θέματα ευαίσθητα όπως αυτό της κακοποίησης, το οποίο μόνη σου (και τελείως άστοχα κατά τη γνώμη μου) συνέδεσες με την βάπτιση.

 

Αν πάντως πραγματικά ανησυχείς για τα ψυχολογικά τραύματα που μπορεί να επιφέρει η διαδικασία της βάφτισης στο μωρό σου, ίσως θα ήταν προτιμότερο να κάνεις αυτό που λέει η Yasemi :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη κιολας αλλα απο ποτε η βαφτιση ειναι τοσο τραυαμτικη εμπειρια που φτανει να ''συγκρινεται'' με την κακοποιηση???εαν πραγματικα μια μανουλα πιστευει οτι με τη βαφτιση παθαινει το μωρο ψυχολογικα ας μη τη κανει καθολου ή να την κανει οταν εινια μεγαλο και καταλαβαινιε μονο του και το αποφασισει μονο του το παιδι,,,(εχω παει σε βαφτιση παιδιου 12 ετων και ητανε απιστευτη η συγκινηση,,,,,),,,τωρα τα αλλα νομιζω ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε,,,γιατι αλλιως τοτε ειμαστε ολοι ενοχι που βασανιζουμε τα μωρα παιδια μας και τα βουταμε στη κολυμπηθρα,,,(ενω οταν τους επιβαλλουμε αλλα πραγματα μη σεβομενοι την προσωπικοτητα τους δεν ειναι κακο ):!::!::!::!:

 

Yasemi καμια σχέση δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο ούτε έβαλα σε σύγκριση τα 2 γεγονότα .Διάβασε αν θες όλη την συζήτηση κ νομίζω ότι θα καταλάβεις πως φτάσαμε ως εδώ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας αλλα απο ποτε η βαφτιση ειναι τοσο τραυαμτικη εμπειρια που φτανει να ''συγκρινεται'' με την κακοποιηση???εαν πραγματικα μια μανουλα πιστευει οτι με τη βαφτιση παθαινει το μωρο ψυχολογικα ας μη τη κανει καθολου ή να την κανει οταν εινια μεγαλο και καταλαβαινιε μονο του και το αποφασισει μονο του το παιδι,,,(εχω παει σε βαφτιση παιδιου 12 ετων και ητανε απιστευτη η συγκινηση,,,,,),,,τωρα τα αλλα νομιζω ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε,,,γιατι αλλιως τοτε ειμαστε ολοι ενοχι που βασανιζουμε τα μωρα παιδια μας και τα βουταμε στη κολυμπηθρα,,,(ενω οταν τους επιβαλλουμε αλλα πραγματα μη σεβομενοι την προσωπικοτητα τους δεν ειναι κακο ):!::!::!::!:

 

απλα ξεφυγε το θεμα, αλλα δεν ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε οι προβληματισμοι της, απλα δεν χωρανε ολοι αυτοι οι προβληματισμοι σε ενα θεμα που αφορα μια βαφτιση, αλλα και αλλο θεμα να ανοιξει σιγουρα δεν μπορουν να συζητηθουν ολα αυτα επαρκως και σε βαθος χωρις σοβαρες παρανοησεις απο τους περισσοτερους μας τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

το θεμα το παρακολουθω και το εχω διαβασει απο την αρχη αλλωστε συμμετειχα κιολας,,,αλλα ειλικρινα επιμενω στη τοποθετηση μου ,,,αν πραγματικα πιστευεις οτι το παιδακι σου θα εχει τραυμα ψυχολογικο (και μαλιστα ημουνα η πρωτη που σε ρωτησε σα τι τραυμα δηλαδη να εχει???) μη τη κανεις τη βαφτιση ή κανε την οταν ειναι μεγαλο,,,,,και οταν συνδυαζουμε το τραυμα της βαφτισης με το τραυμα της κακοποισης σε αναγωγη με τη μνημη του ανθρωπου κανουμε μια συγκριση ,,,,,εμενα αυτο μου βγαινει σα συμπερασμα απο ολη τη συζητηση,,,,ετσι το εκλαμβανω για αυτο και ειπα αυτα που ειπα,,,,και τελος ειλικρινα δε πιστευω και πολυ στις ψυχολογικες θεωριες απο οπου και να προερχονται,,,,και ξερω οτι δε θα βγει κανα συμπερασμα για αυτο ειπα αλλα λογια να αγαπιομαστε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

απλα ξεφυγε το θεμα, αλλα δεν ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε οι προβληματισμοι της, απλα δεν χωρανε ολοι αυτοι οι προβληματισμοι σε ενα θεμα που αφορα μια βαφτιση, αλλα και αλλο θεμα να ανοιξει σιγουρα δεν μπορουν να συζητηθουν ολα αυτα επαρκως και σε βαθος χωρις σοβαρες παρανοησεις απο τους περισσοτερους μας τουλαχιστον

 

Έτσι είναι κ γι' αυτό δεν θέλω να το συνεχίσω.. Σε ευχαριστώ πάντως για τις παρεμβάσεις σου. Ένιωσα ότι με κατάλαβες 100%!:-D

 

Είναι καλύτερα να συνεχιστεί το θέμα με απαντήσεις γονέων για την βάφτιση των παιδιών τους. Γι' αυτό το λόγο άνοιξε άλλωστε.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω καμία ένδειξη ή απόδειξη, σε κλινικό ή ερευνητικό επίπεδο, ότι τα βρέφη έχουν ικανότητα ανάλυσης και κατανόησης των εμπειριών τους, ούτε και ικανότητα μακροπρόθεσμης μνήμης. Πέραν αυτού ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

 

Εγω παντως δεν θυμαμαι τιποτα απολυτως:lol::lol:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα μου καλησπέρα και να σου ζήσει το μωρό σου.

 

Προσωπικά, δεν είχα παρόμοιες ανησυχίες για τη βάφτιση και δεν προετοίμασα το γιο μου από πριν. Υπήρξαν βέβαια εκείνες τις στιγμές τελικά κάποια κλάματα, λίγη ένταση (σε φυσιολογικά πλαίσια), ομολογώ αγχώθηκα κάπως ή ίσως να ένοιωσα λίγο άβολα αλλά τέλος καλό όλα καλά. Μετά φαντάσου είχαμε και τραπέζι με πολύ κόσμο και ο μικρός πέρασε το βράδυ του από αγκαλιά σε αγκαλιά, πανήρεμος, κάνοντας συνέχεια αγκαλίτσες φιλάκια κι άλλα χαριτωμένα.

 

Ουδέποτα πίστεψα ότι η βάφτιση μπορεί ν' αποτελέσει τραυματικό γεγονός για ένα παιδί και για τους λόγους που περιέγραψε η μαιμουδίτσα νωρίτερα αλλά κυρίως γιατί η βάφτιση είναι μυστήριο κι αφού συνειδητά το επέλεξα και γνωρίζω τι συντελείται κατά τη διάρκειά του, δεν είχα/έχω λόγο για κάποια παραπάνω ανησυχία πέραν της φυσιολογικής (του να ακούς δηλαδή το παιδί σου να κλαίει και να προσπαθείς να το ηρεμήσεις αλλά μέχρι εκεί, χωρίς αρνητικές προεκτάσεις στο μέλλον).

 

Εύχομαι με το καλό όλα και να μπεις να μας γράψεις την όμορφη εμπειρία που θα ζήσετε!!

 

υ.γ. Πρακτικά (εαν υπάρξει μεγάλο πρόβλημα), συμφωνώ με τις ιδέες που έχουν πει ήδη τα κορίτσια (ώρα τέλεσης, παιχνιδάκια, απόσπαση προσοχής, όχι πολλοί πάνω από το παιδί, κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, Μελίνα, εγώ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ πρόσεξα ότι το θέμα το είχες ξεκινήσει εσύ :rolleyes: (τι να κάνω βρε παιδιά, ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι...) άρα κακώς σου έκανα παρατήρηση για οφφ τόπικ. Δικό σου το θέμα, δική σου η επιλογή θεματολογίας. Εμένα δεν μου πέφτει λόγος, απλά αισθανόμουν άσχημα γιατί νόμιζα ότι καταστρέφαμε το θέμα άλλης κοπέλας. Σόρρυ!!!!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα το παρακολουθω και το εχω διαβασει απο την αρχη αλλωστε συμμετειχα κιολας,,,αλλα ειλικρινα επιμενω στη τοποθετηση μου ,,,αν πραγματικα πιστευεις οτι το παιδακι σου θα εχει τραυμα ψυχολογικο (και μαλιστα ημουνα η πρωτη που σε ρωτησε σα τι τραυμα δηλαδη να εχει???) μη τη κανεις τη βαφτιση ή κανε την οταν ειναι μεγαλο,,,,,και οταν συνδυαζουμε το τραυμα της βαφτισης με το τραυμα της κακοποισης σε αναγωγη με τη μνημη του ανθρωπου κανουμε μια συγκριση ,,,,,εμενα αυτο μου βγαινει σα συμπερασμα απο ολη τη συζητηση,,,,ετσι το εκλαμβανω για αυτο και ειπα αυτα που ειπα,,,,και τελος ειλικρινα δε πιστευω και πολυ στις ψυχολογικες θεωριες απο οπου και να προερχονται,,,,και ξερω οτι δε θα βγει κανα συμπερασμα για αυτο ειπα αλλα λογια να αγαπιομαστε

 

το ακραιο παραδειγμα με την κακοποιηση αναφερθηκε απο την μελινα στην κοπελα που ειπε οτι τα βρεφη δεν εχουν μνημη, και ολο αυτο εγινε επειδη απλα ξεφυγε το θεμα και μπλεχτηκαν και αλλα ζητηματα

 

επι του πρακτεου τωρα, ψηφιζω ναι στη βαφτιση σε μικρουλια μικρουλια η σε μεγαλα μεγαλα,,αλλα νομιζω οτι το ξαναπα αυτο οποτε καληνυχτα κορες

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα μου καλησπέρα και να σου ζήσει το μωρό σου.

 

Προσωπικά, δεν είχα παρόμοιες ανησυχίες για τη βάφτιση και δεν προετοίμασα το γιο μου από πριν. Υπήρξαν βέβαια εκείνες τις στιγμές τελικά κάποια κλάματα, λίγη ένταση (σε φυσιολογικά πλαίσια), ομολογώ αγχώθηκα κάπως ή ίσως να ένοιωσα λίγο άβολα αλλά τέλος καλό όλα καλά. Μετά φαντάσου είχαμε και τραπέζι με πολύ κόσμο και ο μικρός πέρασε το βράδυ του από αγκαλιά σε αγκαλιά, πανήρεμος, κάνοντας συνέχεια αγκαλίτσες φιλάκια κι άλλα χαριτωμένα.

 

Ουδέποτα πίστεψα ότι η βάφτιση μπορεί ν' αποτελέσει τραυματικό γεγονός για ένα παιδί και για τους λόγους που περιέγραψε η μαιμουδίτσα νωρίτερα αλλά κυρίως γιατί η βάφτιση είναι μυστήριο κι αφού συνειδητά το επέλεξα και γνωρίζω τι συντελείται κατά τη διάρκειά του, δεν είχα/έχω λόγο για κάποια παραπάνω ανησυχία πέραν της φυσιολογικής (του να ακούς δηλαδή το παιδί σου να κλαίει και να προσπαθείς να το ηρεμήσεις αλλά μέχρι εκεί, χωρίς αρνητικές προεκτάσεις στο μέλλον).

 

Εύχομαι με το καλό όλα και να μπεις να μας γράψεις την όμορφη εμπειρία που θα ζήσετε!!

 

Σε ευχαριστώ...:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλά, Μελίνα, εγώ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ πρόσεξα ότι το θέμα το είχες ξεκινήσει εσύ :rolleyes: (τι να κάνω βρε παιδιά, ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι...) άρα κακώς σου έκανα παρατήρηση για οφφ τόπικ. Δικό σου το θέμα, δική σου η επιλογή θεματολογίας. Εμένα δεν μου πέφτει λόγος, απλά αισθανόμουν άσχημα γιατί νόμιζα ότι καταστρέφαμε το θέμα άλλης κοπέλας. Σόρρυ!!!!!! :oops:

 

Το κατάλαβα ότι δεν το είχες δει:lol:...δεν πειράζει...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί κ να μην σε αφήσει; Τι ισχύει;

 

Μπορεί, όπως βλέπεις, γι΄αυτό πριν επιλέξετε εκκλησία, ρωτήστε πάνω απ΄όλα αν επιτρέπουν να κρατά η μαμά το μωρό. Όλα τ΄άλλα (ατμόσφαιρα, ρομαντικό εκκλησάκι κτλ) είναι λεπτομέρειες μπροστά σ΄αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, όπως βλέπεις, γι΄αυτό πριν επιλέξετε εκκλησία, ρωτήστε πάνω απ΄όλα αν επιτρέπουν να κρατά η μαμά το μωρό. Όλα τ΄άλλα (ατμόσφαιρα, ρομαντικό εκκλησάκι κτλ) είναι λεπτομέρειες μπροστά σ΄αυτό.

 

Συμφωνώ κ σκοπεύω να το ρωτήσω όπως λες. Την ξαδέρφη μου δεν την άφησαν να το κρατάει κ έκλαιγε κ αυτή μαζί με την μικρή της...:-(Θέλω να συζητήσω κ τον τρόπο που θα γίνει (όλο το μωρό μέσα ή απλά νερό στο κεφαλάκι από πάνω) οπότε καλό θα είναι να έχω μιλήσει με τον παπά εκ των προτέρων. Θέλω να βρω έναν άνθρωπο που να αντιμετωπίζει με όμορφο κ ήπιο τρόπο τα μωράκια. Βέβαια με έβαλε σε σκέψεις η jackrussel κ μαζί κ μια φίλη μου μήπως θα πρεπε να το αναβάλω για όταν θα είναι λίγο πιο μεγάλος αφού δεν έγινε νωρίτερα.. Ένα άλλο παιδάκι γνωστό μας που βαφτίστηκε κ αυτό πιο μεγάλο κ καταλάβαινε περισσότερα του είχαν εξηγήσει ότι θα κάνει μπάνιο στην εκκλησία κ όλα τα σχετικά κ ήταν πολύ πιο ήπια τα πράγματα. Αν το αναβάλω για του χρόνου θα είναι κοντά στα δύο...Θα δούμε...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτα πίστεψα ότι η βάφτιση μπορεί ν' αποτελέσει τραυματικό γεγονός για ένα παιδί και για τους λόγους που περιέγραψε η μαιμουδίτσα νωρίτερα αλλά κυρίως γιατί η βάφτιση είναι μυστήριο κι αφού συνειδητά το επέλεξα και γνωρίζω τι συντελείται κατά τη διάρκειά του, δεν είχα/έχω λόγο για κάποια παραπάνω ανησυχία πέραν της φυσιολογικής (του να ακούς δηλαδή το παιδί σου να κλαίει και να προσπαθείς να το ηρεμήσεις αλλά μέχρι εκεί, χωρίς αρνητικές προεκτάσεις στο μέλλον).

 

Κι εγώ έτσι το βλέπω, αλλά μερικά πράγματα δεν έχουν καμμία σχέση με την πίστη μας, όπως π.χ. το αν θα κρατά αγκαλιά η μητέρα το μωρό στη διάρκεια του μυστηρίου, οπότε καλό είναι να επιλέγουμε ιερείς με τους οποίους συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανει υποτιθεται να βαλει κανεις χερι???ετσι μου ειπανε μονο ο παπας (και αυτη που φτιαχνει το νερο)

 

Και αυτό είναι θέμα παπά. Εκεί που βαφτίσαμε τις κόρες μου πάντα ζητούν από τη μητέρα να ελέγξει τη θερμοκρασία του νερού στην αρχή της βάφτισης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...