Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αμνιοπαρακέντηση ενώ έχει προηγηθεί προεμφυτευτικός. γιατί?


Recommended Posts

συγνώμη αν έχει ξανανοιχτεί θέμα, αλλά στο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι.

 

η αδερφή μου είναι έγκυος με ένα κοριτσάκι στην κοιλούμπα:-D:grin::-D (με σπερματέγχυση από δότη)

ενώ έχει κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο, ο γιατρός της της πρότινε να κάνει κ αμνιοπαρακέντηση τέλη αυγούστου, λόγω ηλικίας (38).

 

για ποιό λόγο να κάνει εφόσον η αυχενική της είναι πάρα πολύ καλή κ έχει ήδη κάνει προεμφυτευτικό?

ο προεμφυτευτικός δεν παίζει ρόλο?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν παίζει καθόλου ρόλο. Αυτά που βλέπουν στον προεμφυτευτικό είναι σχετικά πολύ λίγα σε σχέση με τα νοσήματα που ελέγχονται με την άμνιο, όπως σύνδρομο down. Εάν υπάρχει ιστορικό και ο προεμφυτευτικός έγινε γι' αυτό το λόγο, τότε καλό είναι να κάνει ή αν η αδελφή σου νιώσει πιο σίγουρη με ένα αξιόπιστο τέστ αυτού του είδους (η αυχενική είναι απλώς ποσοστό). Αν όμως δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, και μόνο η ηλικία δεν αποτελεί πλέον αρκετή ένδειξη για να κάνει κάποια άμνιο. Η αντίληψη αυτή είναι ξεπερασμένη και δυστυχώς υπάρχει μόνο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν έχει ξανανοιχτεί θέμα, αλλά στο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι.

 

η αδερφή μου είναι έγκυος με ένα κοριτσάκι στην κοιλούμπα:-D:grin::-D (με σπερματέγχυση από δότη)

ενώ έχει κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο, ο γιατρός της της πρότινε να κάνει κ αμνιοπαρακέντηση τέλη αυγούστου, λόγω ηλικίας (38).

 

για ποιό λόγο να κάνει εφόσον η αυχενική της είναι πάρα πολύ καλή κ έχει ήδη κάνει προεμφυτευτικό?

ο προεμφυτευτικός δεν παίζει ρόλο?

πραγματι στον προεμφυτευτικο ελεγχο δεν μπορεις να δεις παρα πολλα πραγματα ...

επισης σωστο, ειναι οτι η αυχενικη απλως σου δινει ενα ποσοστο ' πιθανοτητα ¨να ειναι κατι στραβο.Ετσι, η αδερφη σου πρεπει να εχει ενα ποσοστο το οποιο βεβαια διαμορφωνεται απο την αυχενικη διαφανεια ' την υπαρξη και μορφη του ρινικου οστου αλλα και την ηλικια της.

Απο εκει και περα η αδερφη σου θα πρεπει να σταθμισει αυτο το ποσοστο κατα ποσο ειναι επικινδυνο αποτην μια, αλλα και το ποσο μπορει να μπει στο ρισκο της αμνιοπαρακεντησης.

Το οτι ειναι απο δοτη το σπερμα ειναι ενα θεμα που μαλλον νομιζω δεν πρεπει να σε αποσχολησει.Σας εχουν πει το σπερμα αν ειναι απο ελλαδα- αν ειναι απο εξωτερικο'τραπεζα -αν εχει υπαρξει τεκνοποιηση απο το σπερμα αυτο του δοτη- η αν το σπερμα ειναι υπολοιπο αλλου ατομου που εχει κανει το ταιρι του εξωσωματικη?

Ενας γιατρος για να ειναι πληρως καλυμμενος θα σου πει οτι πρεπει να κανει αμνιο-

ετσι αυτος σιγουρα νιπτει τας χειρας του.

Η αδελφη σου θα παρει την αποφαση σταθμιζοντας τους απο εδω και τους απο εκει κινδυνους,αλλα και το αν εχει αλλα παιδια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παίζει καθόλου ρόλο. Αυτά που βλέπουν στον προεμφυτευτικό είναι σχετικά πολύ λίγα σε σχέση με τα νοσήματα που ελέγχονται με την άμνιο, όπως σύνδρομο down. Εάν υπάρχει ιστορικό και ο προεμφυτευτικός έγινε γι' αυτό το λόγο, τότε καλό είναι να κάνει ή αν η αδελφή σου νιώσει πιο σίγουρη με ένα αξιόπιστο τέστ αυτού του είδους (η αυχενική είναι απλώς ποσοστό). Αν όμως δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, και μόνο η ηλικία δεν αποτελεί πλέον αρκετή ένδειξη για να κάνει κάποια άμνιο. Η αντίληψη αυτή είναι ξεπερασμένη και δυστυχώς υπάρχει μόνο στην Ελλάδα.

δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. ο μόνος παράγοντας για άμνιο είναι η ηλικίας της κατά την κρίση του γιατρού.

με μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα κ εγώ διάβασα πως το ποσοστό ανίχνευσης κάποιας ανωμαλίας είναι 90% (με προεμφυτευτικό)!

παρόλα αυτά όμως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα λανθασμένης διάγνωσης.

 

 

πραγματι στον προεμφυτευτικο ελεγχο δεν μπορεις να δεις παρα πολλα πραγματα ...

επισης σωστο, ειναι οτι η αυχενικη απλως σου δινει ενα ποσοστο ' πιθανοτητα ¨να ειναι κατι στραβο.Ετσι, η αδερφη σου πρεπει να εχει ενα ποσοστο το οποιο βεβαια διαμορφωνεται απο την αυχενικη διαφανεια ' την υπαρξη και μορφη του ρινικου οστου αλλα και την ηλικια της.

Απο εκει και περα η αδερφη σου θα πρεπει να σταθμισει αυτο το ποσοστο κατα ποσο ειναι επικινδυνο αποτην μια, αλλα και το ποσο μπορει να μπει στο ρισκο της αμνιοπαρακεντησης.

Το οτι ειναι απο δοτη το σπερμα ειναι ενα θεμα που μαλλον νομιζω δεν πρεπει να σε αποσχολησει.Σας εχουν πει το σπερμα αν ειναι απο ελλαδα- αν ειναι απο εξωτερικο'τραπεζα -αν εχει υπαρξει τεκνοποιηση απο το σπερμα αυτο του δοτη- η αν το σπερμα ειναι υπολοιπο αλλου ατομου που εχει κανει το ταιρι του εξωσωματικη?

Ενας γιατρος για να ειναι πληρως καλυμμενος θα σου πει οτι πρεπει να κανει αμνιο-

ετσι αυτος σιγουρα νιπτει τας χειρας του.

Η αδελφη σου θα παρει την αποφαση σταθμιζοντας τους απο εδω και τους απο εκει κινδυνους,αλλα και το αν εχει αλλα παιδια κλπ κλπ

 

δεν νιώθει σίγουρη για την άμνιο, αλλά έχει εμπιστοσύνη στον αυστηρό κατά γενική ομολογία γιατρό της.

ο ενδιασμός της έγκειται στο γεγονός οτι έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με παλίνδρομες, αποξέσεις κ όλο αυτό το κιτ!

από εκεί που ήταν πολυ αισιόδοξη/χαρούμενη, ξαφνικά είναι πολύ συγκρατημένη κ προβληματισμένη!

 

ο δότης είναι έλληνας φοιτητής ιατρικής.

δεν έχει άλλα παιδιά η αδερφή μου.

 

εντιτ: 38 είναι. δεν ξέρω πώς βγήκε η φάτσα στο 1ο ποστ!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. ο μόνος παράγοντας για άμνιο είναι η ηλικίας της κατά την κρίση του γιατρού.

με μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα κ εγώ διάβασα πως το ποσοστό ανίχνευσης κάποιας ανωμαλίας είναι 90% (με προεμφυτευτικό)!

παρόλα αυτά όμως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα λανθασμένης διάγνωσης.

 

 

 

 

δεν νιώθει σίγουρη για την άμνιο, αλλά έχει εμπιστοσύνη στον αυστηρό κατά γενική ομολογία γιατρό της.

ο ενδιασμός της έγκειται στο γεγονός οτι έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με παλίνδρομες, αποξέσεις κ όλο αυτό το κιτ!

από εκεί που ήταν πολυ αισιόδοξη/χαρούμενη, ξαφνικά είναι πολύ συγκρατημένη κ προβληματισμένη!

 

ο δότης είναι έλληνας φοιτητής ιατρικής.

δεν έχει άλλα παιδιά η αδερφή μου.

 

εντιτ: 38 είναι. δεν ξέρω πώς βγήκε η φάτσα στο 1ο ποστ![/QUOT

καλο ακουγεται το οτι ειναι φοιτητης ιατρικης-

η ηλικια σιγουρα της αδερφης δεν ειναι μικρη αλλα οπως λεει παραπανω και η dawn απο μονο του δεν λεει τιποτα...

καλη η αμνιοκεντηση αλλα αν δεν εχεις παιδια φοβιζει ...

η αδερφη σου μονη πρεπει να αποφασισει χωρις να την επηρεασει κανεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν εκανα αμνιο και ειμαι και μεγαλοκοπελα .εκανα ομως υπερυχο καρδιας και στα δυο μωρακια την 18 εβδομαδα εγκυμοσυνης κρατησε κανενα τετραωρο και μου ειπαν οτι μπορουν να δουν σχεδον τα παντα σε πολυτιμες εγκυμοσυνες την αποφευγουν εξαλου δεν σε καλυπτη και 100% το ειχα μελετηση παλια πολυ το θεμα αυτο γιατι ημουν σε διλημα

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

δεν νιώθει σίγουρη για την άμνιο, αλλά έχει εμπιστοσύνη στον αυστηρό κατά γενική ομολογία γιατρό της.

 

 

Την αμνιοκέντηση δεν θα της την κάνει ο γιατρός της (εκτός κι αν έχει πιστοποιήση ειδικά γι αυτό), σε διαγνωστικό κέντρο θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εκανε προεμφυτευτικο κατα αρχην?? για να αποκλεισει τι?? απο εκει ξεκιναμε...το αν η οχι θα κανει την αμνιο,θα πρεπει να ειναι δικη της αποφαση χωρις να την επειρεασει κανενας...η αληθεια ομως ειναι, οτι οποιος θελει να διασφαλησει και να μειωσει πιθανοτητες για το οτιδηποτε,προχωρα σε οποιες εξετασεις του δινει την δυνατοτητα η επιστημη να κανει...αριστες αυχενικες δινουν εμβρυα με προβληματα και κακιες αυχενικες υγιη παιδακια...οποτε τα ζυγιζουμε ολα και αποφασιζουμε...καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη της

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα αμνιο και ειμαι και μεγαλοκοπελα .εκανα ομως υπερυχο καρδιας και στα δυο μωρακια την 18 εβδομαδα εγκυμοσυνης κρατησε κανενα τετραωρο και μου ειπαν οτι μπορουν να δουν σχεδον τα παντα σε πολυτιμες εγκυμοσυνες την αποφευγουν εξαλου δεν σε καλυπτη και 100% το ειχα μελετηση παλια πολυ το θεμα αυτο γιατι ημουν σε διλημα

zouzoupina, καλα το εθεσες..και ανεφερες και τον ακριβη ορο για αυτου του ειδους εγκυμοσυνες π ο λ υ τ ι μ η ε γ κ υ μ ο σ υ ν η που νομιζω οτι λεει πολλα

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα αμνιο και ειμαι και μεγαλοκοπελα .εκανα ομως υπερυχο καρδιας και στα δυο μωρακια την 18 εβδομαδα εγκυμοσυνης κρατησε κανενα τετραωρο και μου ειπαν οτι μπορουν να δουν σχεδον τα παντα σε πολυτιμες εγκυμοσυνες την αποφευγουν εξαλου δεν σε καλυπτη και 100% το ειχα μελετηση παλια πολυ το θεμα αυτο γιατι ημουν σε διλημα

 

 

τι εξέταση υπερήχου καρδιάς είναι αυτή στην οποία αναφέρεσαι; κάτι σαν πρώιμη Β' επιπέδου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι σχεση εχει ο καθε υπερηχος με την αμνιοπαρακεντηση?? κανενας υπερηχος δεν μας δινει τις πληροφοριες που μας δινει η αμνιο...ολες οι κυησεις ειναι πολυτιμες...το αν καποιος θελει να μειωσει τις πιθανοτητες να εχει καποιο προβλημα το παιδακι του,θα κανει ολες τις εξετασεις που του δινει η επιστημη την δυνατοτητα να κανει...καμμια εξεταση δεν αντικαθιστα καποια αλλη

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα αμνιο και ειμαι και μεγαλοκοπελα .εκανα ομως υπερυχο καρδιας και στα δυο μωρακια την 18 εβδομαδα εγκυμοσυνης κρατησε κανενα τετραωρο και μου ειπαν οτι μπορουν να δουν σχεδον τα παντα σε πολυτιμες εγκυμοσυνες την αποφευγουν εξαλου δεν σε καλυπτη και 100% το ειχα μελετηση παλια πολυ το θεμα αυτο γιατι ημουν σε διλημα

δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

 

Την αμνιοκέντηση δεν θα της την κάνει ο γιατρός της (εκτός κι αν έχει πιστοποιήση ειδικά γι αυτό), σε διαγνωστικό κέντρο θα πάει.

σε κέντρο θα την κάνει.

 

γιατι εκανε προεμφυτευτικο κατα αρχην?? για να αποκλεισει τι?? απο εκει ξεκιναμε...το αν η οχι θα κανει την αμνιο,θα πρεπει να ειναι δικη της αποφαση χωρις να την επειρεασει κανενας...η αληθεια ομως ειναι, οτι οποιος θελει να διασφαλησει και να μειωσει πιθανοτητες για το οτιδηποτε,προχωρα σε οποιες εξετασεις του δινει την δυνατοτητα η επιστημη να κανει...αριστες αυχενικες δινουν εμβρυα με προβληματα και κακιες αυχενικες υγιη παιδακια...οποτε τα ζυγιζουμε ολα και αποφασιζουμε...καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη της

 

ο προγεννητικός ήταν κάτι που έκαναν από την 1η τους προσπάθεια.

ένα ανηψάκι του συζύγου της (απο συγγενή 1ου βαθμου) με σύδρομο down +

το γεγονός οτι ο άντρας της έχει μια χρωμοσωμική ανωμαλία στο ζεύγος των φυλετικών έπαιξε καθοριστικό ρόλο πάνω σε αυτό, αλλά κ αργότερα όταν έκαναν προσπάθειες με δότη.

 

απλά ήλπιζε οτι τουλάχιστον με τον προγγενητικό ήταν καλυμμένη.

 

τα θέματα που την απασχολούν είναι αρκετά.

πχ είναι ήδη υπέρβαρη. οπότε θα είναι πιο ''δύσκολη'' γι' αυτήν η όλα διαδικασία.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

zouzoupina, καλα το εθεσες..και ανεφερες και τον ακριβη ορο για αυτου του ειδους εγκυμοσυνες π ο λ υ τ ι μ η ε γ κ υ μ ο σ υ ν η που νομιζω οτι λεει πολλα

 

τι εξέταση υπερήχου καρδιάς είναι αυτή στην οποία αναφέρεσαι; κάτι σαν πρώιμη Β' επιπέδου;

δεν καταλαβαίνω τί λετε.:confused:

 

είναι στην 19η εβδομάδα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει ο καθε υπερηχος με την αμνιοπαρακεντηση?? κανενας υπερηχος δεν μας δινει τις πληροφοριες που μας δινει η αμνιο...ολες οι κυησεις ειναι πολυτιμες...το αν καποιος θελει να μειωσει τις πιθανοτητες να εχει καποιο προβλημα το παιδακι του,θα κανει ολες τις εξετασεις που του δινει η επιστημη την δυνατοτητα να κανει...καμμια εξεταση δεν αντικαθιστα καποια αλλη

 

Φυσικά και είναι πολύτιμες όλες οι κυήσεις. Απλά ό όρος "πολύτιμη εγκυμοσύνη" χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις εξωσωματικής και ειδικά όταν η γυναίκα είναι προχωρημένης ηλικίας (μεγαλοκοπέλα όπως είπε κι η θεματοθέτρια) :rolleyes: Δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιπες εγκυμοσύνες είναι του πεταματού, προς Θεού!

 

 

Δεν ξέρω γιατί έχει γίνει τόσος ντόρος για την αμνιοκέντηση. Προσωπικά την έκανα χωρίς να υπάρχει ιστορικό χρωμοσωμικών ανωμαλιών και συνδρόμων στις οικογένειες, απλά ήθελα να ξέρω. Το ποσοστό ρίσκου είναι 1/200 και οι περισσότερες γυναίκες που έχουν ξεπεράσει τα 36-38 την κάνουν την εξέταση. Αν ο γιατρός είναι πιστοποιημένος και ξέρει τη δουλειά του, εγώ δεν θα ανησυχούσα. Αντιθέτως, παίρνεις τα αποτελέσματα και μετά απολαμβάνεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει ο καθε υπερηχος με την αμνιοπαρακεντηση?? κανενας υπερηχος δεν μας δινει τις πληροφοριες που μας δινει η αμνιο...ολες οι κυησεις ειναι πολυτιμες...το αν καποιος θελει να μειωσει τις πιθανοτητες να εχει καποιο προβλημα το παιδακι του,θα κανει ολες τις εξετασεις που του δινει η επιστημη την δυνατοτητα να κανει...καμμια εξεταση δεν αντικαθιστα καποια αλλη

οταν ομως σου λεει ενα στα διακοσια να συμβει κατι στην αμνιο ??και αφου εχει κανει οπως μας γραφει προγεννετικο ? δεν προσπαθεις να κανεις τα παντα για το παιδι που εχεις πονεσει για να φτασεις μεχρι εκει ?και ποιος μας λεει οτι η αμνιο σε καλυπτει 100% οσον αφορα για το υπερυχο καρδιας ξερω την κοπελα που εκανε τα τελεια δυδιμα με προεμφυτευτικο και αμνιο δεν εκανε ... και οταν λεω πολυτιμη εγκυμοσυνη εννοω μια εγκυμοσυνη που εγινε με εξωσωματικη.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ομως σου λεει ενα στα διακοσια να συμβει κατι στην αμνιο ??και αφου εχει κανει οπως μας γραφει προγεννετικο ? δεν προσπαθεις να κανεις τα παντα για το παιδι που εχεις πονεσει για να φτασεις μεχρι εκει ?και ποιος μας λεει οτι η αμνιο σε καλυπτει 100% οσον αφορα για το υπερυχο καρδιας ξερω την κοπελα που εκανε τα τελεια δυδιμα με προεμφυτευτικο και αμνιο δεν εκανε ... και οταν λεω πολυτιμη εγκυμοσυνη εννοω μια εγκυμοσυνη που εγινε με εξωσωματικη.

 

αυτό είναι που δεν μπορεί να δεχτεί εύκολα.

το ποσοστό του ρίσκου ενώ έχει ήδη κάνει κ προεμφυτευτικό.

κ έχει πάρει κ αρκετά κιλά παραπάνω με όλα αυτά τα φαρμάκια τόσο καιρό.

έχει περάσει τόσα μα τόσα πολλά!

έχετε περάσει κ τόσες κοπέλες τόσα πολλά.

δεν έχει αποφασίσει αν θα πάει στο ραντεβού της.

 

newbie g. να σου ζήσει κ εσένα!

γερός κ καλότυχος ο κωτατίνος!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

διάβασα σε ένα άλλο θέμα για τις σκάλες κ την άμνιο.

έχει τρείς ορόφους σκάλες για το σπίτι της, χωρίς ασανσέρ!

 

σπίτι μου θα την φέρω.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

διάβασα σε ένα άλλο θέμα για τις σκάλες κ την άμνιο.

έχει τρείς ορόφους σκάλες για το σπίτι της, χωρίς ασανσέρ!

 

σπίτι μου θα την φέρω.

 

Μην τρελαίνεσαι, εδώ ούτε για σκάλες λένε τίποτα ούτε για αντιβιωτικά... την κάνεις, σου λένε ξεκουράσου λίγο σήμερα κι από αύριο επιστρέφεις κανονικά στα καθήκοντά σου...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα βιοψία τροφοβλάστη Παρασκευή απόγευμα και Δευτέρα πήγα στη δουλειά. Δεν μου έδωσαν άδεια γι αυτόν τον λόγο. Επίσης ήμουν υπέρβαρη αλλά δεν παίζει πολύ ρόλο. Με τα αποτελέσματα μου είπαν και το φύλλο του παιδιού και αποφάσισα όνομα! Βέβαια μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα κόντεψα να πεθάνω...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Κυοφορω διδυμα μετα απο εξωσωματικη με προεμφυτευτικο για κυστικη ινωση (ειμαστε κ οι 2 φορεις) κ εκανα πριν 1 βδομαδα την αμνιοκεντηση για την ολοκληρωση του προεμφυτευτικου (αυτος εχει αξιοπιστια 98%), για να φτασουμε δλδ στο 100%. Την αμνιο τη ζητησε το Χωρεμειο (Παιδων) οπου εκαναν κ τον PGD, κ με την ευκαιρια φυσικα ζητησα να ελεγξουν καρυοτυπο (DOWN κτλ). Η αυχενικη μου ηταν πολυ καλη. Τ αποτελεσματα για την κυστικη βγηκαν κ ειναι μια χαρα, ευτυχως (μαλιστα εμαθα κ αν ειναι φορεις τα παιδακια)! τωρα περιμενω τον καρυοτυπο σε 2-3 βδομαδες περιπου. Ειχα πονακια λιγα την ιδια κ την επομενη μερα της αμνιο, ξεκουραστηκα κ πλεον μια χαρα! Ο γιατρος φυσικα εμπειροτατος κ πιστοποιημενος. Την ιδια μερα πηγα κ σε νοσοκομειο να κανω την ενεση ανοσοσφαιρινης γιατι ειμαι Ρεζους αρνητικη (ολα τα χουμε)!

Μου χαρακτηριζουν κ τη δικη μου κυηση πολυτιμη (διδυμη, με εξωσ+PGD, αιμορραγιες στο 1ο 3μηνο, ειχα ηδη χασει ενα μωρο απο Κ.Ι., ειμαι σχεδον 36, με πολλα χρονια υπογονιμοτητας) κ η αληθεια φοβομουν πολυ να την κανω. Ομως μετα τ αποφασισα γιατι το να εμενα με το αγχος αν ειναι καλα τα παιδακια μου ή οχι μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης, δεν θα το αντεχα ψυχικα. Αμα καεις απ το χυλο....

Η αποφαση ειναι του ζευγαριου, αν ο γιατρος ομως ειναι ο καταλληλοτερος να μη φοβαστε την αποβολη. Ολα καλα να πανε!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι που δεν μπορεί να δεχτεί εύκολα.

το ποσοστό του ρίσκου ενώ έχει ήδη κάνει κ προεμφυτευτικό.

κ έχει πάρει κ αρκετά κιλά παραπάνω με όλα αυτά τα φαρμάκια τόσο καιρό.

έχει περάσει τόσα μα τόσα πολλά!

έχετε περάσει κ τόσες κοπέλες τόσα πολλά.

δεν έχει αποφασίσει αν θα πάει στο ραντεβού της.

 

newbie g. να σου ζήσει κ εσένα!

γερός κ καλότυχος ο κωτατίνος!

 

Ο κωτατίνος σ' ευχαριστεί. :D

 

Κι εγώ "πολύτιμη κυηση" είχα :cool: αλλά την αμνιοκέντηση την έκανα (επειδή το ήθελα εγώ κι όχι επειδή μου το πρότεινε κάποιος γιατρός). Νομίζω ότι κακώς το σκέφτεται τόσο κι επηρρεάζεται η ψυχολογία της. Θα πάει, θα την κάνει και μετά θα γυρίσει σπίτι να ξεκουραστεί λίγο κι αυτό είναι όλο. Εμένα μου είπαν ότι μπορώ να επιστρέψω στις καθημερινές μου δραστηριότητες, απλά να μην υπερβάλω και να μην κουραστώ. Συγκεκριμένα μου είπαν "αν μέχρι χθες εκανες ιππασία, μπορείς να κάνεις και αύριο" :lol: Για σκάλες δε μου είπαν τίποτα. Γενικά ήμουν χαλαρή.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα βιοψία τροφοβλάστη Παρασκευή απόγευμα και Δευτέρα πήγα στη δουλειά. Δεν μου έδωσαν άδεια γι αυτόν τον λόγο. Επίσης ήμουν υπέρβαρη αλλά δεν παίζει πολύ ρόλο. Με τα αποτελέσματα μου είπαν και το φύλλο του παιδιού και αποφάσισα όνομα! Βέβαια μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα κόντεψα να πεθάνω...

 

εννοείται πως θα κολλήσει άδεια!

τρείς μέρες από το γιατρό της + 2 από τη δουλεία.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...