Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτεράκια '12-'13


Recommended Posts

η δασκάλας μας ήταν άρρωστη και έλλειπε από την Τρίτη, τα παιδιά τα πηγαίνανε από τάξη σε τάξη και κάνανε άπειρες ώρες γυμναστική και ζωγραφική.

 

παρόλα αυτά τα προχώρησαν και στη γλώσσα και στα μαθηματικά!!!!

 

τα παιδιά έχουν σκάσει που είναι η δασκάλα τους άρρωστη, σήμερα τους είπαν ότι τη Δευτέρα θα έρθει και η δικιά μου θέλει να της πάει τριαντάφυλλα

 

Καλα το βιβλιο μαθηματικων ειναι επιεικως απαραδεκτο,ουτε οι πρωτοδεσμιτες δεν το καταλαβαινουν.

 

:lol: :lol:

 

λοιπόν εμάς στη συνάντηση μας είπε ότι το βιβλίο των μαθηματικών είναι τραγικό, είναι ενήμεροι οι προϊστάμενοι για αυτό και ότι θα το χρησιμοποιήσει ελάχιστα!!!!!!! θα δίνει φωτοτυπίες και θα δουλεύουν και στο τετράδιο.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απ'ότι καταλαβαίνω, όλοι οι δάσκαλοι συμφωνούν ότι το βιβλίο των μαθηματικών είναι απαράδεκτο!! Εμάς μας είπε ότι να μην το λαμβάνουμε καν υπόψη γιατί προτείνει λάθος τρόπο μαθηματικής σκέψης που μπερδεύει περισσότερο παρά διδάσκει και τους βάζει πολλή ύλη να γράφουν στο τετράδιο των μαθηματικών και ασκήσεις σε φωτοτυπίες. Αλλά είπε ότι είναι η ίδια απαράδεκτη συντακτική ομάδα που έχει γράψει και το βιβλίο των μαθηματικών της Πέμπτης τάξης.... οπότε αν δεν καταφέρουν να το καταργήσουν σε 2 χρόνια, θα το ξανα αντιμετωπίσουμε το θέμα.

Στη γλώσσα μας είπε ότι σχεδόν όλα τα παιδιά γράφουν με πολύ αργό ρυθμό, και την ορθογραφία τους αλλά και όταν αντιγράφουν από τον πίνακα ... τη ρωτήσαμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό και είπε ότι θέλει εξάσκηση και σιγά-σιγά θα συνηθίσουν...

Ηρθε νέα αγγλικού φέτος σε εμάς η οποία σέρνεται, δεν τους κάνει σχεδόν τίποτα καινούργιο.... ούτε καν ένα τραγουδάκι... όλο τα ίδια ... από το 1-5, άντε και κανένα ζωάκι και αυτό είναι όλο... Εσάς τι κάνουν στα αγγλικά???? πόσο έχουν προχωρήσει???

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ σημερα μας εδωσε μπολικη δουλεια για το σπιτι..

τα μαθηματικα ενα φυλαδιο...δεν βγαζωγρι!!

εχειι να χωρισεις πχ.το 48!!κατω απο το 4 εχει ενα κυκλο για να γραψεις..και κατω απο αυτο τον κυκλο..εχει αλλους 2 κυκλους..

και κατω απο το 8 παλιτα ιδια..(ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω)....

πως το εξηγουμε;;οε;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτή η άσκηση είναι για να μάθει το παίδι να βρίσκει το μισό. Κάτω από το 48 χωρίζεται σε 40+8 και κάτω από το 40 θα βάλετε 20 στον ένα κύκλο και 20 στο άλλον (το μισό του 40). κάτω από το 8 θα βάλετε 4+4 (το μισό του :cool:. άρα το παιδί θα καταλάβει ότι για να βρούμε το μισό ενός αριθμόυ το χωρίζουμε σε δεκαδες και μονάδες βρίσκουμε το μισό καθενος και καταλήγουμε ΄πρακτικά πιο είναι το μισό ενός αριθμού χωρίς να μαθαίνουμε από έξω ότι το μισό του 48 είναι το 24, αλλά να το υπολογίζουμε γιατι είναι. ειναι ένας πολύ ωραίος τρόπος πρακτικής λογικής.

 

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ σημερα μας εδωσε μπολικη δουλεια για το σπιτι..

τα μαθηματικα ενα φυλαδιο...δεν βγαζωγρι!!

εχειι να χωρισεις πχ.το 48!!κατω απο το 4 εχει ενα κυκλο για να γραψεις..και κατω απο αυτο τον κυκλο..εχει αλλους 2 κυκλους..

και κατω απο το 8 παλιτα ιδια..(ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω)....

πως το εξηγουμε;;οε;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι κανετε;; εμεις μαθαμε πως βρισκουμε τον μισο πχ πχ του90 86..τοκαταλαβε

και το κανει μονη της;)

σημερα κανανε κ την προπαιδια του 3..την ξερει μεν απο εξω...αλλα με την

σειρα,,,αν την πω μπερδεμενη δεν την ξερει ολη;)

εσεις πως την κανετε;;; εχετε κανα τπι;;;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν κάνουμε τίποτα....!!!!!!!!!!

 

....έχουν προχωρήσει λίγο στη γλώσσα, 2-3 φορές την εβδομάδα τους κάνει μια άλλη δασκάλα, μαθηματικά δεν έχουν κάνει τπτ, κάνουν όμως τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα γυμναστική - ναι, ναι θα γίνουν κορμάρες!!!!!! κάνουν περισσότερες ώρες από ότι λεει το πρόγραμμα αγγλικά, πληροφορική και εικαστικά!!! και από κει και πέρα τα περιφέρουν σε τάξεις

 

η δασκάλα μας λείπει για τρίτη συνεχόμενη βδομάδα και από σήμερα έπαθε ακριβώς το ίδιο και μια άλλη δασκάλα :shock: :shock:

 

όπως επίσης και πολλοί κάτοικοι στο νησί, οι οποίοι δεν έχουν σχέση με το σχολείο!!!!!!!!

 

οι υπόλοιποι δάσκαλοι είναι ολίγον τι φρικαρισμένοι! όπως κι εμείς δηλαδή (εμένα κόλλησε και ο εργοδότης μου)

 

δε ξέρω μήπως θα πρέπει να γίνει απολύμανση στο σχολείο :confused: :confused:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

...Ηρθε νέα αγγλικού φέτος σε εμάς η οποία σέρνεται, δεν τους κάνει σχεδόν τίποτα καινούργιο.... ούτε καν ένα τραγουδάκι... όλο τα ίδια ... από το 1-5, άντε και κανένα ζωάκι και αυτό είναι όλο... Εσάς τι κάνουν στα αγγλικά???? πόσο έχουν προχωρήσει???

 

 

Tώρα κάνουν την αλφαβήτα, τους γράφει το γράμμα και 3-4 λέξεις που αρχίζουν από τη γράμμα και το τι σημαίνει δε το γράφουν στα ελληνικά αλλά το ζωγραφίζουν!!!! δε τους δίνει φωτοτυπιες, δε ξέρω αν κάνει περισσότερο αργότερα πχ κανά present continuous

 

η περσινή τους έδινε φωτοτυπίες και γράφανε και στο τετράδιο, πάλι λεξούλες και την αλβαβήτα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια τι κάνετε;

 

Στη γλώσσα πως τα πάτε με ενωτικά, διαλυτικά και αποστρόφους;

Στα μαθηματικά με τα ευρώ και τα ρέστα;

τα καναμε αυτα..ξερει πια ειναι τα σημεια στιξης..και που μπενουν...το θεμα ειναι αν θα θυμαται να τα βαλει!χαχα

με θα ευρω ειμαστε καλα δεν την κανω στπιτι τπτ..προσπαθω να την κανω επαναληψεις.,πχπως να βρεις το μισο πως βρισκεις το διπλασιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια τα σημεια στίξης και τους αποστρόφους δεν τα κανατε πέρσι???? ευτυχως τα θυμαται ολα πολυ καλα! σχετικά με τα ευρω θελει πολυ εξασκηση, δεν ειναι ευκολες ενοιες. Εμεις κάναμε μπακαλικο στο σπιτι με τα πλαστικα φρουτα κλ.π και της πήρα ψευτικα ευρω και ετσι κάπως το έπιασε>>>>>

Link to comment
Share on other sites

Eνωτικα διαλυτικα και αποστροφοι δεν ειναι σημεια στιξης!!!

Τα καναμε παντως την Παρασκευη και τα εχει κατανοησει πολυ καλα.

Τα ευρώ απο οτι βλεπω τα εχει καταλαβει, μπερδευεται ομως μερικες φορες, οταν μπορεσω θα του κανω και ζωντανα παραδειγματα, αλλα δεν εχω προλαβει ακομη

Link to comment
Share on other sites

Η δασκάλα μας έχει αυξήσει κατά πολύ την ύλη που βάζει για το σπίτι. Αντιγραφή - ορθογραφία - ανάγνωση - φωτοτυπία γραμματικής 2 σελίδες να κλείνουν 3 ουσιαστικά και 3 -4 ασκήσεις - φωτοτυπία μαθηματικών 1 σελ. ασκήσεις και 1 σελ. προβλήματα και προπαίδεια - και σχεδόν κάθε μέρα έχουμε να γράψουμε κάτι στο "σκέφτομαι για γράφω". Μέχρι σήμερα έχουν γράψει 8 εκθέσεις !! Και τα ΣΚ επιπλέον επαναλλήψεις .. Όταν έχει όρεξη τελειώνουμε σε 2 ώρες, αλλά αν βαριέται μπορεί να κάνουμε και 3,5 ώρες!! Και στην τάξη τους κάνει πολλά, βλέπω κάθε μέρα 2 σελίδες γραμμένες στο τετράδιο της γραμματικής και 1-2 σελίδες στο τετράδιο των μαθηματικών + τις ασκήσεις στα 2 βιβλία μαθηματικών + τις ασκήσεις στο εργασιών της γλώσσας.... πολύ πράμα!! Συχνά ο δικός μου παραπονιέται ότι δεν προλαβαίνει να αντιγράψει όλα όσα τους γράφει στον πίνακα γιατί κουράζεται... και εκείνη του έχει πει να προσπαθεί να γράφει πιο γρήγορα...

Κάνουν και εσάς τόσα πολλά???

Link to comment
Share on other sites

epang η δική μας δεν βάζει τόσα πολλά για το σπίτι. Το στάνταρ είναι 2 φωτ. γραμματικής, 1 μαθημ., αντιγραφή, ορθογρ. ανάγνωση. Τις εκθέσεις τις γράφουν σχολείο και μας στέλνει το τετράδιο στο σπίτι να τις δούμε (και γω χθες μέτρησα 8 εκθέσεις). Στο σχολείο κάνουν 1-2 φωτ. στη γλώσσα και 1 μαθηματικά συν τις ασκήσεις που έχει κάθε μάθημα στο τετράδιο εργασιών.

Χθες τους έκανε για την απόστροφο, έχουμε κάνει διαλυτικά και ενωτικό, κλίση ουσιαστικών δεν έχουμε κάνει ακόμα. Τα ρέστα τα έχει καταλάβει πολύ καλά και δεν κάνει λάθη. Επίσης, προπαίδεια δεν έχουμε κάνει συστηματικά (περισυ τους είχε κάνει του 1 και του 2), έχει μάθει προφορικά από μένα μέχρι του 5, επειδή του αρέσουν τα μαθ. και με ρωτάει ο ίδιος.

Σήμερα που μίλησα λίγο με τη δασκάλα, μου είπε ότι τις τελευταίες 10 μέρες, σχεδόν όλα είναι λίγο αφηρημένα, λίγο στον κόσμο τους, κάνουν λάθη από απροσεξία και θυμάμαι ότι και πέρισυ τέτοιο καιρό, μου είχε πει τα ίδια. Μάλλον έχουν κουραστεί.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

...Τα ρέστα τα έχει καταλάβει πολύ καλά και δεν κάνει λάθη. .

 

...καλά με τα Ευρώ είναι το φόρτε του .... δεν του ξεφεύγει λεπτό στα ρέστα !!!

Αφού όταν μπερδεύεται καμία φορά με στις πράξεις, τα μετατρέπει μόνος του σε Ευρώ για να βρει τη λύση... Αν ήταν όλα τα μαθηματικά με ευρώ, ο δικός μου θα ήταν εξπέρ...

Ε ρε κάτι μεγαλοτραπεζίτες που θα φτιάξουμε στα χρόνια της κρίσης για να μας σώσουν !!! (..άντε πάλι σωθήκαμε !!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πώς πάνε τα παιδάκια σας με την παραγωγή γραπτού λόγου?

το δικό μου χάλια:(...Απο ορθογραφικα λάθη, συντακτικά, εκφραστικά....:cry::cry::cry:

Οταν έχουν εργασια για το σπίτι ειτε προτάσεις είτε κάποια εκθεσούλα πώς τα βοηθάτε?

Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να κάνει τα μόνη της με αποτέλεσμα μέτριο προς το κακό...όταν λοιπον θα της υποδείξω κάποιες βελτιώσεις θυμώνει και αντιδρά, γιατι βαριεται/κουράζεται να σβήνει και να γραφει. Ειναι προτιμότερο να της τα λέω απο πριν? πώς θα μαθει να σκεφτεται μόνη της? Υπάρχουν παιδακια στο τμήμα που γράφουν εξαιρετικα (βεβαιως τα βοηθάει η μαμα τους), αλλα έχω μπερδευτεί πιο είναι το σωστότερο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα νομιζω οτι ειναι στο παιδι. Π.Χ. η κορη μου σε αυτο το κομματι της γλωσσας πεταει. Μακαρι ολη η γλωσσα να ηταν παραγωγη γραπτου λόγου. Περσι δεν κανατε προτασεις με τις λέξεις απο την ορθογραφια? Καπως ετσι ξακινανε και μετα πανε σε ολοκληρωμενες εννοιες. Στην αρχη δεν σας εκανε πανω στο κειμενο της αναγνωσης τις ερωτησεις ποιος, ποτε γιατι, που κλ.π? Αυτες ειναι οι πρωτες ασκησουλες κατανοησεις και αναπτυξης γραπτου λόγου και σιγα σιγα ερχεται απο μονο του στο παιδι. Παντως κυκλοφορει και ενα βιβλιο που ειναι αναπτυξης γραπτου λόγου για Β Δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Εχω πάρει ενα σχετικό βοήθημα...Η δασκάλα είναι λιγο "3 λαλούν και 2 χορεύουν":cry::cry::cry:

δεν τους βάζει δουλειά, χτες δεν είχαν τιποτα εκτος απο αντιγραφή.

Εγω να της λέω τι να γράφει ή να την αφήνω μονη της?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον βάζω να μου πει πρώτα τι θα γράψει και τον διορθώνω προφορικά μόνο όπου κάνει λάθος συντακτικό. Μετά μία-μία πρόταση πρώτα μου τη λέει και μετά τη γράφει. Γενικά δεν κάνει πολλά λάθη, αλλά υπάρχουν πολλές λέξεις που δεν ξέρει πως γράφονται και με ρωτάει την ορθογραφία πριν τη γράψει. Θεωρώ σωστό να του τα λέω γιατί δεν θέλω να απογοητευτεί ότι όσο και να προσπαθήσει πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν ξέρει. Νομίζω ότι τώρα είναι η αρχή και ετσι σιγά σιγά θα αποκτήσει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο εαυτό του και ελπίζω να θέλει να γράφει περισσότερα πράγματα μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα νομιζω οτι ειναι στο παιδι. Π.Χ. η κορη μου σε αυτο το κομματι της γλωσσας πεταει. Μακαρι ολη η γλωσσα να ηταν παραγωγη γραπτου λόγου.

 

Φτου σκόρδα.........και εις ανώτερα:D:D:D:D

 

Πώς πάνε τα παιδάκια σας με την παραγωγή γραπτού λόγου?

το δικό μου χάλια:(...Απο ορθογραφικα λάθη, συντακτικά, εκφραστικά....:cry::cry::cry:

Οταν έχουν εργασια για το σπίτι ειτε προτάσεις είτε κάποια εκθεσούλα πώς τα βοηθάτε?

Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να κάνει τα μόνη της με αποτέλεσμα μέτριο προς το κακό...όταν λοιπον θα της υποδείξω κάποιες βελτιώσεις θυμώνει και αντιδρά, γιατι βαριεται/κουράζεται να σβήνει και να γραφει. Ειναι προτιμότερο να της τα λέω απο πριν? πώς θα μαθει να σκεφτεται μόνη της? Υπάρχουν παιδακια στο τμήμα που γράφουν εξαιρετικα (βεβαιως τα βοηθάει η μαμα τους), αλλα έχω μπερδευτεί πιο είναι το σωστότερο.

 

Join the club.

Εμείς κάθε φορά που έχουμε έκθεση (το λεγόμενο τετράδιο παραγωγής γραπτού λόγου) στήνουμε το χορό του Ζαλόγγου με μια μαμά από το διπλανό στενό. Παιρνόμαστε τηλέφωνο και βαράμε ταυτόχρονα το κεφάλι μας στο τοίχο.:lol::lol:

 

Η δασκάλα μας έχει να πει να ΜΗΝ διορθώνουμε κανένα γραμματικό λάθος στο συγκεκριμένο τετράδιο. Να τα γράφουν όπως θέλουν. Αν ρωτάνε πως γράφετε κάτι τους το λέμε.

Σκοπός του τετραδίου είναι να αναπτυχθεί ο λόγος και αν τους διορθώνουμε τα λάθη ή κάνουμε παρατηρήσεις είναι σαν να τα αποθαρρύνουμε.

 

Εγώ την βοηθάω. Της λέω τι βλέπεις στην εικόνα? Π.χ. μόνο τα 2 παιδάκια υπάρχουν. Που βρίσκονται? Έξω? Έχει δέντρα ποτάμια κλπ? Μέσα είναι? Που κάθονται?

Μπορεί να πει μια ολόκληρη φράση μόνη της και στο δευτερόλεπτο την ξεχνάει και μου ζητάει να την επαναλάβω.

Φυσικά το κάνω και την γράφει μόνη της μετά σιγά σιγά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάνε τα παιδάκια σας με την παραγωγή γραπτού λόγου?

το δικό μου χάλια:(...Απο ορθογραφικα λάθη, συντακτικά, εκφραστικά....:cry::cry::cry:

Οταν έχουν εργασια για το σπίτι ειτε προτάσεις είτε κάποια εκθεσούλα πώς τα βοηθάτε?

Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να κάνει τα μόνη της με αποτέλεσμα μέτριο προς το κακό...όταν λοιπον θα της υποδείξω κάποιες βελτιώσεις θυμώνει και αντιδρά, γιατι βαριεται/κουράζεται να σβήνει και να γραφει. Ειναι προτιμότερο να της τα λέω απο πριν? πώς θα μαθει να σκεφτεται μόνη της? Υπάρχουν παιδακια στο τμήμα που γράφουν εξαιρετικα (βεβαιως τα βοηθάει η μαμα τους), αλλα έχω μπερδευτεί πιο είναι το σωστότερο.

 

Μια από τα ίδια :(:(:(

Βαριέται να σκεφτεί, βαριέται να γράψει. Είναι το χειρότερό μου να πρέπει να γράψει έστω και μια παράγραφο, γίνεται σκοτωμός.

Είμαι παρα πολύ στενοχωρημένη γιατί δεν τραβάει το θέμα έκθεση. Προσπαθώ να τον βοηθήσω να σκεφτεί, του κάνω ερωτήσεις αλλά οι απαντήσεις του είναι μονολεκτικές και τόσο στερημένες φαντασίας. Δεν θα τον αφήσω όμως, εκεί, θα επιμένω όσο αντέχω! Το 'χω πάρει πατριωτικά κορίτσια!

Τουλάχιστον πάμε καλά στην ορθογραφία και στο συντακτικό-όταν είναι συγκεντρωμένος και δεν έχει το μυαλό στα μπέι μπλέιντ και στα χίρο φάκτορυ...

 

Ευτυχώς που στα μαθηματικά ζητάει κι άλλα κι έχω μια ελπίδα ότι υπάρχει κάτι που του αρέσει στο σχολείο... (για την ώρα τουλάχιστον!)

 

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

με το ευρώ ψιλοδυσκολεύεται, αλλά δεν την πιέζω και ιδιαίτερα. άλλωστε αν επιστρέψουμε στη δραχμή τι το θέλουμε το ευρώ :lol: :lol: :lol:

 

αυτό που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι η αφηρημάδα της, ξεχνάει να κάνει πράγματα - φωτοτυπίες, ξεχνάει πράγματα στο σχολείο, χάνει πράγματα ιδίως μολύβια -γόμες και έχει και έναν συμμαθητή που της παίρνει τα πράγματα και λεει πως είναι δικά του (αυτό θα το ταχτοποιήσω όμως στην επόμενη συγκέντρωση - δε πάει άλλο :evil: :evil: της έφαγε ένα πακέτο πινέλα προχθές)

 

Πώς πάνε τα παιδάκια σας με την παραγωγή γραπτού λόγου?

το δικό μου χάλια:(...Απο ορθογραφικα λάθη, συντακτικά, εκφραστικά....:cry::cry::cry:

Οταν έχουν εργασια για το σπίτι ειτε προτάσεις είτε κάποια εκθεσούλα πώς τα βοηθάτε?

.....

 

....μη με πάρετε με τις πέτρες......

δεν τη βοηθάω

συντακτικά, εκφραστικά δεν κάνει κανένα λάθος!!!!!

ορθογραφία με ρωτάει!!!

 

κάνα τόνο ξεχνάει που και που....

 

σε μια φωτοτυπία που τους είχε δώσει, έγραψε τόσα πολλά που έβαλε πρόσθετο χαρτί και της το κόλλησα με συρραπτικό.

 

αν έχουν έκθεση και δω ότι δυσκολεύεται, της γράφω 5-6 λέξεις για να χρησιμοποιήσει μέσα στην έκθεση και ...εκεί την πιάνει ρέντα και γράφει τόμο

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας η εκθεση δεν ειναι το φορτε μας.Κανει αρκετα ορθογραφικα τους κανονες για τις καταληξεις τους θυμαται αλλα αν ειναι μεσα στη λεξη αστα να πανε και γραφει πολυ λιγα.Δεν ξερω γιατι προσπαθει συνεχως να το γραψει με τον πιο δυσκολο τροπο πχ θεατρο το γραφει θαίατρο.

Οταν μας βαζει στο σπιτι τη βοηθαω δεν της λεω τι να γραψει αλλα της κανω ερωτησεις και φυσικα διορθωνω τα ορθογραφικα (με ρωταει πριν τα γραψει) πως θα μαθουν ρε κοριτσια αν δεν τα βοηθησουμε καθολου?Ειναι μικρα ακομη νομιζω.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας

Η ανάγκη για καθημερινή επικοινωνία, κοινωνική δικτύωση,ψυχαγωγία ή η άμεση αναζήτηση απόψεων/συμβουλών για πιο προσωπικά θέματα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.

Διαβάστε το μήνυμά μας, για βρείτε το σωστό σημείο ανάρτησης τέτοιων δημοσιεύσεων ! : - )

-----------------------------------------------------------------

 

Παραπομπή στο ParentsCafe.gr - Καφέ

 

Αγαπητά μέλη

Το forum της ΕΕΕΓ parents.org.gr (με βάση το καταστατικό της http://parents.org.gr/news/a245), βρίσκεται στην διάθεση των μελών για την τοποθέτηση ενημερωτικών θεμάτων και ερωτημάτων/ανταλλαγής πληροφοριών που θα βοηθήσουν μελλοντικούς αναγνώστες/γονείς.

 

Για θέματα που αφορούν την καθημερινή σας συνεννόηση με την διαδικτυακή σας παρέα, ή άλλα μέλη που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες/αγωνίες με εσάς, παρακαλούμε κάνετε χρήση του parentscafe.gr επιλέγοντας κάποια απο τις ενότητες εδώ:

 

Όλες οι κατηγορίες των Καφέ !

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=146

ή εδώ:

Cafe ανά ηλικία παιδιού !

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=19

 

ή επιλέξτε κάποιο άλλο θέμα/ανοίξτε νέο θέμα στο http://www.Parentscafe.gr !

 

Για τους παραπάνω λόγους το θέμα αυτό θα κλειδωθεί και θα μεταφερθεί στο αρχείο

 

Γενικοί κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

 

-----------------------------------------------------------------

Οδηγίες εγγραφής στο Parentscafe.gr :http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού:

Σημείωση

Αν το θέμα στο οποίο συμμετέχετε κλειδωθεί με την συγκεκριμένη ανακοίνωση παρακαλούμε

α]

μην ανοίγετε νέο θέμα ως συνέχεια του θέματος που συμμετείχατε

β]

μην ανοίγετε ειδικά νέο θέμα στο parent.gr για να ανακοινώσετε την δημιουργία νέου θέματος στο parentscafe.gr.

Μπορείτε αν επιθυμείτε να ενημερώσετε τα υπόλοιπα μέλη με το να τοποθετήσετε την είδηση στην υπογραφή σας ή να κάνετε χρήση των προσωπικών μηνυμάτων.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι άνοιξε νέα ενότητα στο Parentscafe.gr ειδικά για τους γονείς των οποίων τα παιδιά τώρα πάνε δημοτικό!

Δείτε εδώ:

http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=180

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...