Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτεράκια '12-'13


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Harlow, και σε εμάς δεν τους πήρε η ίδια δασκάλα που τους είχε πέρυσι.

Αν και έμεινε στο σχολείο, προτίμησε να πάρει πάλι τη πρώτη τάξη. Πήγαμε στη διευθύντρια και μας είπε ότι η δασκάλα το διάλεξε και δεν μπορεί κανείς να την υποχρεώσει να συνεχίσει και στην επόμενη τάξη με το ίδιο τμήμα. Οπότε το πήραμε απόφαση και είπαμε ΟΚ, έτσι δεν θα έχουμε συναισθηματικές εξαρτήσεις..

Το πρόβλημα σε εμάς είναι ότι ενώ στην Α τάξη ήταν 3 τμήματα με 17 παιδάκια κάθε τμήμα, φέτος φύγαν 2 παιδάκια και θα κάνουν μόνο 2 τμήματα και σε κάθε τμήμα θα είναι 25 παιδιά!!! Τι θα μάθουν έτσι... ένας θεός να τα βοηθήσει ... και αυτά και τη δασκάλα τους..

Ενώ στην επαρχία ρε παιδιά τα πράγματα είναι αλλιώς.... στο τμήμα της ανηψιάς μου στο χωριό είναι 7 παιδάκια!!! συγκρίνεται τώρα το τι θα μάθουν τα μεν με τα δε???

Κατα τα άλλα, πήραμε όλα τα βιβλιά, αυτή τη βδομάδα μάθημα μέχρι τις 1,15 και από την άλλη ίσως αρχίσει το ολοήμερο....

Καλή αρχή και καλό κουράγιο σε όλους μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι δεν κάναμε καμία μα καμία επανάληψη!!!

 

Κι εμείς ίδια δασκάλα, ίδια αίθουσα (μέγεθος κλουβιού), από ότι κατάλαβα 2 καινούργιοι μαθητές, από Δευτέρα θα μας βάλουν και τα λεωφορεία/ ταξί για τη μεταφορά των μαθητών, θα σχολάνε 12:30 μέχρι να έρθουν οι δάσκαλοι των ειδικοτήτων.

 

Ολοήμερο δε με συμφέρει να την αφήσω γιατί θα πρέπει να πηγαίνω να την παίρνω εγώ. Το σχολικό μου τη φέρνει στις 14:30, άρα για 1:30 ώρα δε λεει!!!!

 

η δικιά μου εξακολουθεί να έχει την ίδια αφηρημάδα, εχθές έφερε μαζί της όλα τα βιβλία, ενώ σήμερα τα άφησε όλα εκεί!!!!! Στη τσάντα τους έχουν μόνο γλώσσα, μαθηματικά, τα άλλα μένουν εκεί.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολα τα παιδακια μας!! και καλη υπομονη σε εμας τους γονεις που δυστυχως οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουμε μεγαλες δυσκολιες και δεν εχουμε την καταλληλη υπομονη για να ειμαστε διπλα στα αγγελουδια μας ..οσον αφορα το διαβασμα γιατι και αυτο θελει το χρονο του ..εμεις ειμαστε 12 παιδακια στην β ταξη με την ιδια δασκαλα αλλα με τοοοοσα προβληματα στο σχολειο..καταρχην δεν ειχαμε απο περυσι συλλογο γονεων (δεν μαθαμε ποτε τι σημαινει συλλογος) και εχτες επιασα το διευθυντη μας και του ειπα επιτελους τι θα γινει με αυτη την κατασταση καπως πρεπει να οργανωθουμε δεν γινεται για 2η χρονια να ξεκιναμε χωρις να ξερουμε που παμε με τοσα προβληματα που αντιμετωπιζει το σχολειο μας..ας ελπισουμε οτι κατι θα κανουμε φετος..πρεπει να παρουμε την κατασταση στα χερια μας γιατι και οι διευθυντες τι να πρωτοκανουν πια..τους βομβαρδιζουν απο παντου..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια!Τι γινεται,πως τα πατε με το διαβασμα?.Εμεις νομιζω οτι μπηκαμε στα βαθια.Μας βαζει στο σπιτι μεγαλο κομματι για αναγνωση, αντιγραφη,προτασεις ,φωτοτυπια και η ορθογραφια δυσκολουτσικη.Για σημερα ας πουμε ειχαν την προταση "Οταν χτυπησε το ξυπνητηρι ημουν ηδη ξυπνιος καθισμενος στο κρεβατι μου".Μας δυσκολεψε πολυ μεχρι να την μαθουμε.Δεν ξερω εμενα καθολου επαναληψη της πρωτης δεν μου φαινεται η δευτερα.Εσεις πως τα βλεπετε τα πραγματα?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα...

Με μεγάλη μου έκπληξη σας ανακοινώνω ( προς το παρόν τουλάχιστον ) ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά, καμία σχέση με το πως τελειώσαμε δηλαδή, διορθώσαμε τα γράμματα, ελαχιστοποιήσαμε τα λάθη στην ορθογραφία 0 έως 1 και πάνω από όλα δεν φαίνεται ότι για 3 ολοκληρους μήνες δεν ανοίξαμε βιβλίο. Λέτε να συνεχίσουμε έτσι και να λέω θαύμα, θαύμα.

MARGIO προς το παρόν μου φαίνονται όπως μου τα είχαν περιγράψει.Ναι μεν επανάλειψη της πρώτης αλλά πιο δύσκολα κείμενα κ.τ.λ. προς το παρόν δεν κάνουν κάτι καινούριο.Αυτά που κάνανε αλλά πιο δύσκολα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ενω περυσι μια χαρα. τωρα..ενω παει..καλα το πρωι..ε το μεσιμερι..η 1 ερωτηση ειναι τη φαγητο εχουμεε ;;την λεω..και απο εκει ξεκινα το δραμα μας...γκρινια..οχι δεν μ αρεσει!!οτι και να την πω...μετα με τα μαθηματα με βγαζει την πιστη μεχρι να τα κανουμε..:(γκρινια...πολυ..στην αρχη μαλωναμε..αλλα δεν εβγαζε πουθενα...τωρα δεν την λεω..τπτ..χτες πχ..

ειχε 4 λεξεις και επρεπε να κανει 4 προτασεις..

εοχι δεν ξερω...οχι δεν μπορω...κλπ...ε μετα απο μια ωρα..αντι να χτυπαω το κεφαλι μ../της τα πηγα τα βιβλια και τα εβαλα σστην τσαντα..

ειπα οκ,δεν θα τα κανεις...δεν χρειαζετε!

ημουν αποφασισμενη..να την παωετσι σχολειο./την ξερω και πολυ καλα την δασκαλα και θα την επερνα τηλ και την ελεγα να το ξερει και την πει κατι..

μετα απο κανα 2ωρω την ειδα οτι τα εβγαλε μονη την και μ ειπε να παω να την βοηθισω....

αλλα γενικος εχει μια γκρινια...και σημερα το πρωι..παλι..ααα γιατι ειναι -παρασκευη:rolleyes:ελα μου ντε!!την ειπα οκ μην πας..παρε την δασκαλα σκαι την πεις ομως...ε μετα πηγαμε....

μετα θα με ρωτησει τι φαι εκανα..και ξανα τα ιδια....:D

παντος εγω μετα θα παρω την κυρια μ να την πω..

γιατι κοριτσια ειναι καθε μερα και τα νευρα μ ειναι αστα να πανε...

Link to comment
Share on other sites

Και από εμάς τα πράγματα είναι γενικά ΟΚ. Μέχρι στιγμής βάζει 1 φωτοτυπία γραμματικής, 1 μάθημα για ανάγνωση (ομολογουμένως αρκετά πιο δύσκολο από πέρυσι), 2 προτάσεις για ορθογραφία τις οποίες έχει θέλει και 3 φορές αντιγραφή. Μας παίρνει περίπου 1,5 ώρα στο χαλαρό και ευτυχώς ακόμα χωρίς γκρίνιες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το πιέζω και εγώ, ίσα-ίσα του λέω να κάνει αργά για να φτιάξει λίγο τα γράμματά του τώρα που δεν έχουμε πολλά.

Κατά τα άλλα, γκρίνια για να κοιμηθεί το βράδυ και γκρίνια για να ξυπνήσει το πρωί. Νομίζω ότι δεν έχουν μπει ακόμα σε ρυθμό και είναι σε καλοκαιρινή διάθεση, όλο ρωτάει που θα πάμε βόλτα, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

αχ thampelina φαντάζομαι ότι και αυτή η γκρίνια είναι πολύ ανυπόφορη.

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχει η κολλητή μου με το γιος της που είναι με τον δικό μου σχολείο. Με πέρνει τηλέφωνο και κλαίει η κοπέλα..

Εμείς ευτυχώς παρόλλο που πέρυσι δεν ήταν και πολύ καλός μαθητής από ένα διάστημα και μετά, τέτοια θέματα δεν είχαμε...Μάλλον ντρέπεται να πάει αδιάβαστος...

Απλά εμείς έχουμε του χαζέματος και παίζω με τα μολύβια αντί να γράφω την αντιγραφή..

Έχετε ακούσει κάτι για το ψηφιακό σχολείο ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ thampelina φαντάζομαι ότι και αυτή η γκρίνια είναι πολύ ανυπόφορη.

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχει η κολλητή μου με το γιος της που είναι με τον δικό μου σχολείο. Με πέρνει τηλέφωνο και κλαίει η κοπέλα..

Εμείς ευτυχώς παρόλλο που πέρυσι δεν ήταν και πολύ καλός μαθητής από ένα διάστημα και μετά, τέτοια θέματα δεν είχαμε...Μάλλον ντρέπεται να πάει αδιάβαστος...

Απλά εμείς έχουμε του χαζέματος και παίζω με τα μολύβια αντί να γράφω την αντιγραφή..

Έχετε ακούσει κάτι για το ψηφιακό σχολείο ?

 

ntalia δεν παλευετε!!εναι γενικος ενα κοριτσι,που πρεπει να γκρινιαξει...παντα ηταν ετσι..το σχολειοειναι καλη..αλλα ειπα οτιφταιε μαλλον οτι ειναιπαλι αρχη και τωρα η 2 ειναι ποιο δυσκολη...σιγουρα χρειζεται τον χρονο της....θα προσπαθησω να την αφηνω λιγο να χαλαρωνει..καιθα τα κανουμε πιο αργοτερα ...

Link to comment
Share on other sites

καθημερινα στη γλωσσα 3 φορες αντιγραφη - αναγνωση ενα κειμενο 2-3 σειρες απο το βιβλιο+ δυο λεξεις που τις κανουμε προτασεις, ορθογραφια ολα τα παραπανω εκτος των προτασεων, και εχει βαλλει πολλες λεξεις να τις γραφουν συλλαβιστα (γεμιζει η σελιδα της ορθογραφιας ), 1-2 φωτοτυπιες την ημερα , μαθηματικα στο τετραδιο 1 σελιδα πραξεις και αυτα ...για αρχη και βλεπουμε!!! περισσοτερα φετος απο περυσι..

Link to comment
Share on other sites

Τα'χω πάρει με τη δασκάλα !!!

Ενώ έχω πολλή καλή γνώμη για αυτή, γιατί μου φαίνεται συμπαθητική, καλή και προσεκτική, μας έστειλε εχθές χαρτάκι για ενημέρωση γονέων την Πέμπτη στις 12,30 και μέσα σε παρένθεση (τελευταία ώρα)... Τελευταία ώρα ??? για ποιόν ??? Για τα παιδιά που ή τελειώνουν το υποχρεωτικό ωράριο του σχολείου στις 2 ή το ολοήμερο στις 4? Για τους γονείς που δουλεύουν και θα πρέπει να φύγουν στη μέση της μέρας για να πάνε από όπου στου δι@@@.... το κέρ@@@... δουλεύουν για να ακούσουν την πρώτη ενημέρωση της χρονιάς από τη δασκάλα του παιδιού τους??? Όχι βέβαια, σιγά μην σκεφτεί αυτούς... γιατί εννοεί την τελευταία ώρα του ΔΙΚΟΥ ΤΗΣ ωραρίου !!!

Δεν φτάνει που οι δάσκαλοι είναι οι μόνοι πια εργαζόμενοι στην Ελλάδα που δουλεύουν μόνο 4 ώρες την ημέρα, είναι και προκλητικοί με το να μην ντρέπονται να μας το υπενθυμίζουν .... Ενώ η περυσινή μας δασκάλα έκανε τις ενημερώσεις ή στις 2 ή στις 4, δλδ στο τέλος των διδακτικών κύκλων του σχολείο και όχι βάσει του δικού της ωραρίου, οπότε έδειχνε μία κατανόηση και δεν προκαλούσε. Τι να πω... Ενώ έχουν έρθει τα πάνω-κάτω για όλους, μερικοί προνομιούχοι συνεχίζουν να ζουν στον κόσμο τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός 1ον: Δεν είμαι άτομο που φημίζεται για την ψυχραιμία του, έτσι και μου πατήσεις τον κάλο.

 

Γεγονός 2ον: Η καινούργια μας δασκάλα προσπαθεί να επιβληθεί στα 7χρονα (που ως συνήθως 3 λαλούν και 2 χορεύουν) ΔΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ... κοινώς τους φωνάζει συνεχώς.

Και επίσης έμαθα από άλλες μαμάδες και τον Σύλλογο Γονέων ότι και πέρισυ είχε προκύψει θέμα με την συγκεκριμένη.

 

Δεν φωνάζει στην δικιά μου (όπως λέει το παιδί, γιατί μάλλον την φοβάται και κάθετε ήσυχη), αλλά μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει το μάθημα που κάνει και δεν την ρωτάει ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΦΩΝΑΞΕΙ!!!!!

 

Πριν να φτάσω στον γεγονός νο3, το οποίο δεν θα έχει καθόλου καλή "απόχρωση" -να το πω κι έτσι-, περιμένω λίγο ακόμα:evil:. Και σε προσπάθειά του να με συγκρατήσει ο πρόεδρος του Συλλόγου -καθότι με ξέρει πόσο εύκολα στραβώνω σε θέματα παιδιών- μου είπε να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε πως θα πάει το πράγμα και θα πάμε μαζί στο σχολείο.

Γιατί ξέρει ότι αν πάω μόνη μου το πιθανότερο είναι να καταλήξουμε σε κα'να αστυνομικό τμήμα όπου θα χάσω και το δίκιο μου.

 

Κοινώς.... σύμφωνα με το χαρακτήρα μου, θα με δείτε στις ειδήσεις!!:evil::evil::evil::evil:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είπε να "περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε πως θα πάει το πράγμα και θα πάμε μαζί στο σχολείο."......

 

Δλδ τι να περιμένετε???? να κατουρηθούν τα παιδιά πάνω τους, να μην καταλαβαίνουν τι τους λέει ή να μην θέλουν να πάνε σχολείο γιατί φοβούνται τη δασκάλα ??? ΟΚ καλή η ψυχραιμία αλλά αν δεν είναι καλά στα νεύρα της η κυρία, καλύτερα να ασχοληθεί με κάτι άλλο και όχι με τα παιδιά του κόσμου!!!

Αφού και πέρυσι είχαν θέμα με τη συγκεκριμένη (....αχ γκαντεμία που έπεσες στην περίεργη..) πως το αντιμετώπισαν???

Αν είναι να κάνετε κάποια ενέργεια, καλύτερα να μπουν τα πράγματα στη θέση τους από την αρχή, πριν την πάρουν τα παιδιά από φόβο...

Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις και πάλι με τον πρόεδρο (μην κάνεις τίποτα μόνη σου.... κρίμα να φτάσεις στο γεγονός νο. 3 γιατί πράγματι δεν θα βρεις δίκιο), καθώς και με άλλες μαμάδες παιδιών από την τάξη σου, και να σκεφτείτε πως να προσεγγίσετε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξέρεις πιο είναι? Ότι με μια μαμά που μίλησα, μου απάντησε ότι -άμα κάνουν φασαρία τα παιδιά, θα φωνάξει δεν θα φωνάξει?:confused::confused::confused:

 

Και γενικώς έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν για -κάποιους ακατανόητους για μένα λόγους- να ζορίσουν το σύστημα.

Οπότε είμαι η μόνη (ας πούμε) που "φωνάζω". Το'ζησα και πέρισυ με κάποια θέματα.

Αλλά αυτή τη φορά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν θα περιμένω.

 

Απλά προσπαθώ να βρω τον τρόπο γιατί ακριβώς επειδή είμαι οξύθυμη -και μάλιστα σε θέματα παιδιών είμαι ικανή να φτάσω σε άσχημα άκρα- το σκέφτομαι πως να το χειριστώ και άκρη δεν βγάζω.

 

Προσπαθώ να καταστρώσω σενάρια στο μυαλό μου την ώρα που θα της λέω "μαντάμ γιατί φωνάζετε?" κι αυτή μου λέει κα'να κουλό του στυλ " δεν φωνάζω εγώ, τα παιδιά δεν κάθονται καλά κλπ κλπ κλπ"

Δεν μπορώ να βρω μια δικλείδα ασφαλείας για ΝΑ μην αρχίσω να της σούρω ότι βρισίδι ξέρω και δεν ξέρω.

 

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα συγκεντρώσω κι άλλες πληροφορίες, και θα πράξω αναλόγως.

 

Ελπίζω να μην μου φέρνετε τσιγάρα σε κα'να κρατητήριο:twisted:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Harlow θα στο ξαναπώ... Ξέρω ότι ιδεολογικά δεν ταιριαζουμε αλλά εγώ σε παω. Χα χα χα.Καποτε αντιδρουσα οπως εσύ, δεν καταλαβαινα χριστό που λένε...με τα χρόνια διαπίστωσα οτι με τη σπαστικη και αφοπλιστικη ευγένει κέρδιζα πολυ περισσοτερα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ! αχ! κορίτσια.................έχω φάει χοντρή φρίκη.

Μίλαγα χτες με μια μαμά που το παιδί της έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα με την συγκεκριμένη δασκάλα.

Έχω φάει χονδροειδέστατη φρίκη, αυτό μόνο μπορώ να πω.

 

Μίλησα με τον πρόεδρο του Συλλόγου και αναμένω νεότερα.

 

Δεν θα παω εγώ η ίδια προς το παρόν γιατί αν πάρω τις ίδιες απαντήσεις που έδωσε στην άλλη μαμά, τότε σίγουρα θα μου φέρνετε τσιγάρα στη φυλακή.

 

Α! κι έμαθα επίσης ότι ένα άλλο παιδάκι είναι πολύ ευχαριστημένο από τη συγκεκριμένη δασκάλα:confused::confused:

 

Πάω να φουντάρω κι έρχομαι:P:p

 

PS: DALIA κι εγώ με πάω:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Α! κι έμαθα επίσης ότι ένα άλλο παιδάκι είναι πολύ ευχαριστημένο από τη συγκεκριμένη δασκάλα:confused::confused:

 

Πάω να φουντάρω κι έρχομαι:P:p

 

PS: DALIA κι εγώ με πάω:lol:

 

 

λοιπόν κι εγώ είμαι αυτοκράτορας της Κίνας!!!!!!! ΑΠΟΔΕΙΞΕ μου ότι ΔΕΝ είμαι!!!!!!!

 

οχιιιιιιιιι ΜΗΝ φουντάρεις πριν σε πάρω τηλέφωνο!!! (είχαμε κι εμείς χοντρό θέμα χθες, γύαλισε το μάτι μου, η συνοδηγός στο λεωφορείο με βλέπει και ...στρίβει)

 

τέλος κι εγώ σε πάω και το ξέρεις!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Προς τις δασκάλες του φόρουμ:

 

κορίτσια πέστε μου σας παρακαλώ...... πόσο παιδαγωγικό ή σωστό είναι να σκίζεις μια σελίδα από το τετράδιο ενός 7χρονου (επειδή έγραψε την εργασία σε λάθος τετράδιο) και να την βάζεις (και καλά) στο σωστό τετράδιο???

Όταν μάλιστα δεν έχεις ενημερώσει σε ποιο τετράδιο πάει τι !!!

 

Το μεγαλοποιώ το πράγμα?

 

Δεν μπορείς να γράψεις απλώς μια παρατήρηση από κάτω και να πεις ότι αυτό δεν είναι γραμμένο στο σωστό τετράδιο?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Προς τις δασκάλες του φόρουμ:

 

κορίτσια πέστε μου σας παρακαλώ...... πόσο παιδαγωγικό ή σωστό είναι να σκίζεις μια σελίδα από το τετράδιο ενός 7χρονου (επειδή έγραψε την εργασία σε λάθος τετράδιο) και να την βάζεις (και καλά) στο σωστό τετράδιο???

Όταν μάλιστα δεν έχεις ενημερώσει σε ποιο τετράδιο πάει τι !!!

 

Το μεγαλοποιώ το πράγμα?

 

Δεν μπορείς να γράψεις απλώς μια παρατήρηση από κάτω και να πεις ότι αυτό δεν είναι γραμμένο στο σωστό τετράδιο?

 

 

:shock::shock::shock:

θυμάμαι πέρυσι που μας τόνισε η δασκάλα μας ( παρόλλο που φώναζει και φέτος :lol::lol::lol: ) ότι δεν σκίζουμε, δεν σβήνουμε με νευρα και δεν λέμε πόσο χάλια τα έκανες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

θυμάμαι πέρυσι που μας τόνισε η δασκάλα μας ( παρόλλο που φώναζει και φέτος :lol::lol::lol: ) ότι δεν σκίζουμε, δεν σβήνουμε με νευρα και δεν λέμε πόσο χάλια τα έκανες.

 

Εντάξει DALIA μπριζωσέ με τώρα:-D:grin:

Αλλά να ξέρεις ότι θα μου στέλνεις τσιγάρα στο κρατητήριο μετά , διάλεξε το φτηνότερο courier της περιοχής σου γιατί εσύ θα πληρώσεις και τα μεταφορικά:lol:

 

Δασκάλες, βοηθήστε με please!!!!!!!!!!!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Harlow, που έμπλεξες.... η γυναίκα έχει χοντρό πρόβλημα!!! Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα έκανα στη θέση σου !

Ζήτα τη γνώμη όλων το γονέων της τάξης σου και αν συμμερίζονται τον πόνο σου, κάντε θέμα στο σύλλογο γονέων, όχι μόνο στον πρόεδρο, γιατί δεν καταλαβαίνω και αυτός γιατί δεν αναλαμβάνει άμεσα δράση...(για τέτοια θέματα είναι ο σύλλογος). Πέρυσι σε εμάς είχαν πρόβλημα με ένα δάσκαλο και πήγαν στην πρωτοβάθμια και τελικά κατάφεραν να τον διώξουν από το σχολείο. Αλλά αν κατάλαβα είπες ότι αυτή είναι παλιά στο σχολείο ??? Τότε ίσως σας στηρίξουν και οι άλλοι γονείς. Αν δεν βρεις και έτσι άκρη, τι να πω...

Έχει και άλλο τμήμα η Β τάξη??? Γιατί αν δεν βρεις ανταπόκριση, μπορείς να μιλήσεις ΗΡΕΜΑ & ΕΥΓΕΝΙΚΑ με το διευθυντή του σχολείου και να ζητήσεις να αλλάξει το παιδί σου τμήμα, τώρα που είναι ακόμα αρχή. Αν οι άλλοι γονείς δεν ενδιαφέρονται ή δεν ενοχλούνται, τότε κοίτα τι θα κάνεις με το δικό σου παιδί.

Πάντως όχι ακρότητες... υπάρχει κρίση.. δεν έχουμε λεφτά για να σου φέρνουμε τσιγάρα ... ψυχραιμία!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεκινήσαμε πολύ καλά...

 

 

...προς το παρόν μου φαίνονται όπως μου τα είχαν περιγράψει.Ναι μεν επανάλειψη της πρώτης αλλά πιο δύσκολα κείμενα κ.τ.λ. προς το παρόν δεν κάνουν κάτι καινούριο.Αυτά που κάνανε αλλά πιο δύσκολα.

Κι εμείς ξεκινήσαμε πολύ καλά, άριστα θα έλεγα! Ο μικρός φαίνεται (πιο) ήρεμος / συνειδητοποιημένος / ώριμος... μεγαλώνουν τ' αντράκια μας!

 

Όπως είπα, ευτυχώς έχουμε την περσινή καλή δασκάλα:D η οποία γενικά δεν βάζει πάρα πολλά στο σπίτι (κάνει αρκετή δουλειά στη τάξη) - συνήθως, καθημερινά ανάγνωση / αντιγραφή / ορθογραφία (κι από ανθολόγιο) και μέρα παρά μέρα - ασκήσεις γραμματικής και μαθηματικών στο τετράδιο, φυλλάδια γλώσσας και μαθηματικών.

 

Τετραδοβιβλία Μουσικής και Μελέτης μένουν στο σχολείο.

 

Ειδικότητες σε σας έχουν έρθει όλες?

 

Στην ενημέρωση που μας έκανε η δασκάλα - εκτός από το ότι μας είπε πως δεν θ' ακολουθήσει πιστότατα την πορεία των βιβλίων (τα οποία κρίνει ως ψιλοχάλια)(και συμφωνώ) αλλά φυσικά η κύρια ύλη θα βγει (όπως και πέρσι),

μας τόνισε πως θα δώσει έμφαση στο γραπτό λόγο (έκθεση), στις νοερές μαθηματικές πράξεις (και με το μυαλό, όχι μόνο με μολύβι και χαρτί) και θα βάζει και διαγωνίσματα (και να μη μας αγχώσει αυτό!).

 

Ζήτησε να είμαστε κάπως χαλαροί με τα παιδιά (και σταθεροί) αλλά τόσο στη γλώσσα όσο και στα μαθηματικά να κάνουμε και λίγη δουλίτσα σπίτι οι γονείς:roll:, π.χ. λίγες παραπάνω ασκήσεις, επαναληψούλες, κ.λ.π. Κατά περίπτωση βέβαια κι ανάλογα το παιδί.

 

Ντάλια, το έχω ξαναπεί. Δεν θεωρώ την β' δημοτικού επανάληψη της α' δημοτικού. Ότι εμπεδώνονται οι περσινές γνώσεις, ναι. Αλλά πάνε και πολύ παραπέρα. Αλλά ας μην αρχίσω την γκρίνια για το εκπαιδευτικό σύστημα...

 

Κατά τ' άλλα, φαίνεται πως περνάμε την πρώτη ίωση της σεζόν. Δηλαδή, εγώ είμαι άρρωστη και μάλλον κόλλησα και τον μικρό. Ελπίζω να μη κρεβατωθεί και να την βγάλει στο πόδι!!

 

Τα'χω πάρει με τη δασκάλα !!!

Ενώ έχω πολλή καλή γνώμη για αυτή, γιατί μου φαίνεται συμπαθητική, καλή και προσεκτική, μας έστειλε εχθές χαρτάκι για ενημέρωση γονέων την Πέμπτη στις 12,30 και μέσα σε παρένθεση (τελευταία ώρα)... Τελευταία ώρα ??? για ποιόν ??? Για τα παιδιά που ή τελειώνουν το υποχρεωτικό ωράριο του σχολείου στις 2 ή το ολοήμερο στις 4? Για τους γονείς που δουλεύουν και θα πρέπει να φύγουν στη μέση της μέρας για να πάνε από όπου στου δι@@@.... το κέρ@@@... δουλεύουν για να ακούσουν την πρώτη ενημέρωση της χρονιάς από τη δασκάλα του παιδιού τους??? Όχι βέβαια, σιγά μην σκεφτεί αυτούς... γιατί εννοεί την τελευταία ώρα του ΔΙΚΟΥ ΤΗΣ ωραρίου !!!

Τώρα, δεν θέλω να σε βουρλίσω αλλά για δες εδώ

 

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%

CF%8C%20%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%20

201&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fusers.sch.gr%2Fv

mentzios%2Fdiat201.htm&ei=a39jUK7BLezT4QT6yIDIAg&usg=AFQjCNE3tNrups11jUfydZ2W

YmzCJJz0yQΟι

 

"...συναντήσεις με τους γονείς κατά τάξη ή σχολείο γίνονται σε χρόνο που επιτρέπει τη μεγαλύτερη συμμετοχή των γονέων σ' αυτές και εκτός ωρών διδασκαλίας, σύμφωνα με την παράγραφο 8 του άρθρου 13 του Ν. 1566/85."

 

Άντε να βγάλεις άκρη θα μου πεις...

 

Γεγονός 1ον: Δεν είμαι άτομο που φημίζεται για την ψυχραιμία του, έτσι και μου πατήσεις τον κάλο.

 

Γεγονός 2ον: Η καινούργια μας δασκάλα προσπαθεί να επιβληθεί στα 7χρονα (που ως συνήθως 3 λαλούν και 2 χορεύουν) ΔΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ... κοινώς τους φωνάζει συνεχώς.

Και επίσης έμαθα από άλλες μαμάδες και τον Σύλλογο Γονέων ότι και πέρισυ είχε προκύψει θέμα με την συγκεκριμένη.

 

Δεν φωνάζει στην δικιά μου (όπως λέει το παιδί, γιατί μάλλον την φοβάται και κάθετε ήσυχη), αλλά μου λέει ότι δεν καταλαβαίνει το μάθημα που κάνει και δεν την ρωτάει ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΦΩΝΑΞΕΙ!!!!!

 

Πριν να φτάσω στον γεγονός νο3, το οποίο δεν θα έχει καθόλου καλή "απόχρωση" -να το πω κι έτσι-, περιμένω λίγο ακόμα:evil:. Και σε προσπάθειά του να με συγκρατήσει ο πρόεδρος του Συλλόγου -καθότι με ξέρει πόσο εύκολα στραβώνω σε θέματα παιδιών- μου είπε να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε πως θα πάει το πράγμα και θα πάμε μαζί στο σχολείο.

Γιατί ξέρει ότι αν πάω μόνη μου το πιθανότερο είναι να καταλήξουμε σε κα'να αστυνομικό τμήμα όπου θα χάσω και το δίκιο μου.

 

Κοινώς.... σύμφωνα με το χαρακτήρα μου, θα με δείτε στις ειδήσεις!!:evil::evil::evil::evil:

 

Προσπαθώ να καταστρώσω σενάρια στο μυαλό μου την ώρα που θα της λέω "μαντάμ γιατί φωνάζετε?" κι αυτή μου λέει κα'να κουλό του στυλ " δεν φωνάζω εγώ, τα παιδιά δεν κάθονται καλά κλπ κλπ κλπ"

Δεν μπορώ να βρω μια δικλείδα ασφαλείας για ΝΑ μην αρχίσω να της σούρω ότι βρισίδι ξέρω και δεν ξέρω.

 

Προς τις δασκάλες του φόρουμ:

 

κορίτσια πέστε μου σας παρακαλώ...... πόσο παιδαγωγικό ή σωστό είναι να σκίζεις μια σελίδα από το τετράδιο ενός 7χρονου (επειδή έγραψε την εργασία σε λάθος τετράδιο) και να την βάζεις (και καλά) στο σωστό τετράδιο???

Όταν μάλιστα δεν έχεις ενημερώσει σε ποιο τετράδιο πάει τι !!!

 

Το μεγαλοποιώ το πράγμα?

 

Δεν μπορείς να γράψεις απλώς μια παρατήρηση από κάτω και να πεις ότι αυτό δεν είναι γραμμένο στο σωστό τετράδιο?

Κοίτα Χάρλοου, οι ερωτήσεις σου έχουν αυτονόητες απαντήσεις. Η γυναίκα (απ' όσα περιγράφεις) είναι... για να σε στείλει στο κρατητήριο.

 

ΑΛΛΑ

 

1) Έχετε κάνει την καθιερωμένη ενημέρωση γονέων της τάξης για να σας μιλήσει περί ύλης και γενικά?

 

2) Πάρε βαλεριάνα (ή ότι) κι ακολούθησε καταρχήν τη νόμιμη οδό :

- Της μιλάς. Βλέπεις τι σου λέει. Αν είναι απαράδεκτη η αιτιολόγησή της, καταπίνεις τη νιοστή βαλεριάνα και της λες μελιστάλακτα "θα σας πρότεινα να το δείτε λιγάκι αλλοιώς"... κι αποχωρείς ήρεμα και με νόημα.

- Ενημερώνεις τον Σύλλογο Γονέων.

- Ενημερώνεις τον Διευθυντή του Σχολείου.

- Κάνεις καταγγελία στην πρωτοβάθμια.

 

Ελπίζω να χρειαστεί να κάνεις ένα ή και κανένα από τα παραπάνω βήματα και το πρόβλημα να λυθεί άμεσα κι οριστικά (σε κάθε περίπτωση, μη φορτίζεις το παιδί).

Αν όχι... γύρνα το στο στριφτό - θα μας έρθει πιο φθηνά από το να σου φέρνουμε πακέτα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...